Rheumabestrijding kan slagen als bevolking meewerkt Nederlandse politici over de Britse verkiezingen Horlogesmokkelaars door douane recherche gegrepen Uitkering ineens aan iedere werk nemer van omstreeks f 5>- 7 ©ie. ai ptb mat Kerst- en Nieuwjaarsgroeten voor militairen over zee Vele lijders aan Rhenmatlsche Pijn zitten zichzelf in de weg. Daders van de looddiefstal uit Kasteel „Westhove" veroordeeld -bed is ook voor U ideaal! Zenuwpijn "AKKERTJES" 50.000 woningen voor 1952 is mogelijk ONS FEUILLETON. KERK Maandag 29 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Rede van staatssecretaris Dr P. Muntendam Tijdens het congres van de Nederlandse Vereniging voor Bheumatiekbe- stryding, dat Zaterdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam Is gehouden, lieeft de staats-secretaris voor Volksgezondheid, dr P. Muntendam, een rede uitgesproken, waarin hp uiting gaf aan zijn vreugde over de belangstelling by de Kruisverenigingen voor de rheumabestrijding. Op een zeer essentieel punt bestaat rugbrengen van 40 roillioen tot 30 mil- namelijk hier een achterstand en dat is het meewerken van de bevolking. De Ned. Vereniging tot Rheumatiekbe- strijding heeft hier daarom een taak te vervullen. Het volk moet gevoed worden in het besef, dat rheuma bestreden moet wor den, dat rheuma behandeld moet wor den, ja, dat door het voldoen aan be paalde hygiënische en sociale voor waarden het rheuma ook in vele ge vallen voorkomen moet worden. Even als dit in het verleden het geval was bij de tuberculose is het in de toe komst nodig bij het rheuma de ziek te, die tot meer dan 5 maal hoger ar beidsverzuim leidt dan tuberculose dat het volk in grote getale zich aan sluit bij de Nederlandse Vereniging om zijn schouders te zetten onder de zwa re taak, die op dit gebied op ons ligt te wachten. Zeer veel geld is er nodig in de toekomst om de strijd aan te binden tegen een ziekte, die onze volksge meenschap 70 millioen per jaar kost, waarvan alleen al 40 millioen aan zie kengeld. Als men bedenkt, dat het te- Weer een aantal vissersschepen naar de Wadden. Vrijdagmiddag zijn een goede 30 vis sersschepen naar de Wadden vertrok ken, teneinde daar vandaag paraat te zijn om zaad te vissen en op hun percelen uit te zaaien. De gelegenheid tot vissen op mosselzaad zal slechts 10 dagen opengesteld zijn. Staking der Franse leerkrachten leverde geen positieve resultaten op. De staking van de Franse leerkrach ten bij middelbaar onderwijs en uni versiteiten, die geëindigd is na ruim een maand geduurd te hebben, heeft volgens de correspondent van de „Times" te Parijs geen rechtstreekse positieve resultaten opgeleverd. Offici eel is bevestigd, dat de regering geen concessies heeft gedaan, doch alleen beloofd heeft, dat de loonsverhoging voor ambtenaren, waartoe vorige maand is besloten, niet noodzakelijk de laatste is en dat bij gunstige omstan digheden in het volgend jaar opnieuw aanpassing zou kunnen plaatsvinden. Overvaller vluchtte voor gillend winkelmeisje. Een 22-jarig winkelmeisje, dat werk zaam is in een manufacturenwinkel aan de Goudsesingel te Rotterdam, had Vrijdagmiddag een benauwd kwar tiertje. Een jongeman kwam de winkel binnen en dreigde haar met een lucht drukpistool. Zij begon te gillen en de knaap nam de benen. Hij werd achter haald en aan de politie overgeleverd. Het was een 21-jarige monteur uit Rotterdam. lioen uitkering betekent, dat ongeveer 1)4 millioen arbeidsdagen worden ge wonnen of in nog andere w<jpyden: 100.000 arbeiders die niet per jaar 2 weken verzuimen wegens rheumatisch lijden, dan beseft men, dat de strijd tegen het rheuma ook op economisch terrein gestreden moet worden. Nieuw deportatiesysteem in Hongarije? Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" te Wenen schijnt thans in Hongarije voor de uitzending van politiek ongewenste elementen een nieuw systeem gevolgd te worden, dat erop berekend is zo min mogelijk op zien te laten ontstaan. Naar vluchte lingen vertellen vinden thans nl. geen massa-deportaties meer plaats, doch worden individuele „uitnodigingen" gezonden aan bepaalde personen om alleen naar bepaalde plaatsen buiten de hoofdstad te komen. Vele opgeroe- penen zouden naar gewone leger-straf- kampen gezonden worden. 'Itigez. mededeling, adv.) Gelijk het vorige jaar, kunnen ook dit jaar gedurende de Kerstdagen en de jaarwisseling kosteloos radio-groeten aan militairen over zee worden gezon den. Het betreffen hier militairen van zee- en luchtmacht, die zich bevinden in Indonesië (Nederlandse missie), op Nieuw-Guinea, in de Antillen en in Su riname, met die verstande, dat deze groeten door de betreffende verwanten alleen persoonlijk kunnen worden uit gesproken. Verwanten, vrienden en kennissen, die een dergelijke groet wensen uit te spreken, dienen zich zo spoedig moge lijk uiterlijk voor 20 November a.s. schriftelijk te wenden tot de Marine Voorlichtingsdienst (afdeling radio), Koninginnegracht 12 in Den Haag. Zij ontvangen van dit bureau dan t.z.t. een oproep om naar een der radio-studio's te komen. Hetzij in Groningen, Maas tricht of Den Haag. De betreffende groetenuitzendingen zullen geschieden via de zenders van Radio Nederland Wereldomroep. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat eveneens getracht zal worden een der gelijke groeten-regeling te treffen voor de militairen, dienende bij het detache ment der Verenigde Naties in Korea en aan boord van Hr Ms „Van Geilen". De ervaringen hebben aangetoond, dat een dergelijke groetenuitzending zeer be moeilijkt wordt door de wisselende om standigheden, waarin deze militairen verkeren, waardoor ze per radio soms zeer slecht bereikbaar zijn. Inwoner van Nijkerk vermist. Een 78-jarige inwoner van Nijkerk, Emiel Goethals genaamd is sinds 26 October vermist. De man lijdt aan ge- heugenisstoornis. De huurprijs van nieuwe woningen. Het is minister In 'tVeld niet be kend, dat volgens het Tweede Kamer lid Gortzak (comm.) de huren, die voor de nieuw te bouwen woningen worden gevraagd, in vele gevallen niet 45 pet., doch 60 pet. en meer hoger liggen dan de huren, die in 1940 golden voor soortgelijke woningen, welke voor 27 December 1940 werden gebouwd. Aangezien de nieuwe huurprijzen zich niet bevinden op het door de heer Gortzak bedoelde peil, ziet de minister ook geen reden, waarom de nieuwge bouwde woningen niet betrokken zou den worden door hen, voor wie ze ge bouwd dienen te worden, aldus heeft de minister schriftelijk geantwoord. Meer propaganda voor dieren bescherming op de scholen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de hoof den der inrichtingen van voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs medegedeeld, dat de Vereniging tot bescherming van Dieren in ruimer ma te dan tot dusver de dierenbescher ming op genoemde scholen wil propa geren. ingez. mededeling, advert.) En ban pjjn maakt ze ook tot plaag van hnn omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neerzitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, Juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloeds omloop te ontwikkelen, waardoor voor komen wordt dat pijnverwekkende zu ren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheuma- tische pijnen over de hele wereld uit komst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. Rechtbank Middelburg. De los werkman A. N. de B. uit Mid delburg, die op 24 Juli j.l. ruim 200 kg. lood had gestolen uit het Kasteel „Westhove" te Oostkapelle, is door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar, gedurende welke tijd hij onder toezicht zal staan van de Prot. Chr. Reclasse- ringsvereniging afd. Zeeland. D. J. S. eveneens los werkman te Middelburg, die de B. bij deze diefstal behulpzaam was geweest, kreeg zes maanden gevangenisstraf onvoorwaar delijk De verzekeringsagent D. E. uit Vlis- singen, die de shipchandler E. aldaar had opgelicht voor ca. f 300.door aan hem een herbouwplicht te verkopen, die in werkelijkheid niet meer bestond, werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd en toezicht van de reclasseringsafd. van het Leger des Heils. J. F. H„ zeeloods te Ostende, die op B2 Juli j.l. op de Nieuwendijk te Vlis- Singen met zijn auto had gereden, ter- Wijl hij onder invloed was van het ge bruik van sterke drank en bij zijn ar restatie behoorlijk had tegengespar- teld, kreeg een geldboete van f300 te vervangen door 100 dagen hechtenis. E. C. S. landbouwer te Arnemuiden, kreeg 2 weken gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen voor de tijd van een jaar. Hij had op 14 September j.l. op de Rijksweg te Arnemuiden een tractor met aanhangwagen bestuurd, terwijl hij dronken was. De aannemer J. A. L. te Kapelle- Biezelinge kreeg wegens overtreding van de Veiligheidswet f 10 of 5 dagen, met vernietiging van het vrijsprekend vonnis van de Kantonrechter te Mid delburg. Hij had op 13 April j.l. bij het graven van een rioolsleuf te Goes niet voldoende veiligheidsmaatregelen ge nomen, waardoor deze sleuf gedeelte lijk was ingestort en waardoor enkele arbeiders gedeeltelijk werden bedol ven. Naar aanleiding van de uitslagen der jongste Britse verkiezingen heeft het A.N.P. enige vooraanstaande Neder landse politici naar hun mening hier over gevraagd. Burgemeester OUD van Rotterdam: „Nu kunnen de Conservatieven eens tonen wat zij kunnen. Zolang Churchill in de oppositie was gaf hij de indruk, dat hij een krachtiger stimulans voor een eenheid in Europa zou willen ge ven. Ik hoop dat hij ook als regerings leider in diezelfde richting zal door gaan. Als deze verkiezing voorts weer kan worden opgevat als een aanwijzing voor het algemeen terugdringen van het socialisme in Europa, dan Zullen ook wij bij onze verkiezingen van vol gend jaar van deze tendenz de vruch ten plukken". J. v. d. KIEFT, voorzitter Eerste Ka merfractie P. v. d. A.: „Een groot ge deelte van het werk, door Labour ver richt kan niet meer ongedaan gemaakt worden en over vier jaar maakt La bour weer een goede-kans". H. A. KORTHALS, lid V.V.D.-frac- tie Tweede Kamer: „De uitslag is voor mij een bewijs, dat de Labourpolitiek, ondanks alle sociale voorzieningen niet meer voldoende vertrouwen heeft we ten te wekken. Churchill zal overigens zeer moeilijke maatregelen moeten ne men en wij hopen, dat het Engelse volk de gevolgen gedisciplineerd zal dragen. De komst van Churchill zal het prestige van Engeland zeker weer doen toenemen". Mr A. B. ROOSJEN, tweede voor zitter van de Anti-Rev. Tweede Ka mer-fractie achtte de uitslag niet on verwacht gekomen. De uitslag van de Engelse verkiezingen noemde hij een bevestiging van het beeld van de laat ste jaren. Hij achtte het interessant te weten of hetzelfde verschijnsel zich ook het komende jaar in ons land zal voordoen. Deze uitslag in Engeland zal wel van invloed zijn op de houding van landen als Perzië en Egypte. De naam Churchill heeft meer te zeggen dan de naam Attlee, besloot hij. De heer H. W. TILANUS, voorzitter van de Chr. Hist. Tweede Kamer-frac tie gaf zijn oordeel over de betekenis van de uitslag met grote voorzichtig heid en nodige reserve. Een meer ge fundeerd oordeel achtte hij eerst mo gelijk, wanneer het programma der conservatieven bekend is en ook de mogelijkheid, in verband met de so ciale, economische en financiële om standigheden van Engeland en van de wereld, dit uit te voeren. Professor mr C. P. M. ROMME, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij zeide: „Het komt er op neer, dat er weer geen grondslag is gelegd door de kiezers voor een regeerkrachtig bewind. Wel schijnt de grondslag te zijn gelegd voor de verdere versterking van de Bevan- vleugel in de Labour-partij. Dat alles tezamen is noch pleizierig voor Enge land noch pleizierig voor de vrjje Wes terse wereld. Daar staat tegenover vooral wanneer wij denken aan de buitenlandse politiek in de tegenwoor dige omstandigheden dat het aan treden van Churchill als leider van het kabinet winst genoemd mag worden sinds de goede tijd van Bevin voorbij is. De heer KOOS VORRINK, voorzit ter P. v. d. A.: „Voor Engeland maar nauwelijks in mindere mate voor de rest van de Westerse wereld is het van enorm belang, dat de uitslag slechts een zwakke meerderheid van de conservatieven heeft opgeleverd. Het moet tot gevolg hebben, dat in be paalde gevallen het zal ontbreken aan een op zichzelf zeer gewenst duidelijk politiek beleid, dat zich principieel en practisch duidelijk onderscheidt van het tot nu toe gevoerde Labourbeleid. Labour zal in de komende jaren een harde strijd moeten voeren voor de bescherming van het nog altijd sobere levenspeil van de brede massa der ar beidende klasse, aldus de heer Vorrink. De heer G. WAGENAAR, voorzitter van de C.P.N.: „Het verdrijven van La bour uit de regering is als het ware een beloning van het uitvoeren van de Amerikaanse oorlogspolitiek en dat moet voor de P. v. d. A. in ons land een waarschuwing zijn". Dr J. SCHOUTEN in zijn rede in de Geref. Kerk te Kruiningen. „Of de uit slag van de Engelse verkiezingen van invloed zal zijn op onze verkiezingen in 1952 durf ik niet te zeggen. Het lijkt er wel op, dat in het algemeen vele kiezers in een juistere richting gaan kijken. De buitenlandse politiek van Engeland zal zich vermoedelijk niet wijzigen. Het is de vraag of Churchill zijn belofte om nauwer met de West- Europese landen samen te werken kan nakomen, want vele van zijn partijge noten zijn hier tegen". Wilde achtervolging door Amsterdam Horloges waren reeds over de grens gebracht Bewoners van Amsterdam-Zuid zyn vorige week getuige geweest van een wilde achtervolging door dit stadsdeel, waarby twee auto's snelheden ont wikkelden, die ver boven de 100 km lagen, terwyi uit de voorste auto ver scheidene pakjes werden geworpen. In de voorste auto zaten drie horloge smokkelaars, in de achterste ambtenaren van recherchedienst der Amster- sterdamse donane. Het was deze ambtenaren al geryjme tiid bekend, dat af en toe in Amster dam een Zwitserse auto kwam met geen ander doel dan een flinke partij gesmokkelde horloges af te leveren. Zo ook Donderdag. De douane-ambtenaren besloten aan dit spelletje een eind te maken. Zij som meerden de Zwitsers in de auto be vonden zich op dat moment twee man nen en een vrouw - te stoppen. Ogen schijnlijk voldeed de bestuurder van de wagen aan dit bevel, maar toen de ambtenaren de dienstauto hadden ver laten, gaf de Zwitser vol gas en begon de sensationele achtervolging. Dwars door het centrum ging het in de rich ting van Amsterdam-Zuid, waarbij iede re bocht op twee wielen werd gemaakt. In de omgeving van het R.A.I.-gebouw kwam de smokkelauto in het nauw te zitten en wederom gehoorzaamde de bestuurder schijnbaar aan het stopbe vel. ACHTERVOLGING GESTAAKT. Tenslotte moesten de ambtenaren er kennen, dat de kwaliteit van de smok kelauto een zware Studebaker beter was dan die van de dienstauto. De smokkelaars wisten aan de achter volging te ontkomen, vooral ook, omdat de douanebeambten in het stadsverkeer buitengewoon voorzichtig met hun vuurwapens omgingen. De vrijheid van de smokkelaars was echter niet van erg lange duur, want Vrijdag werd de wagen te Eysden, na bij Maastricht aangehouden en in de loop van Vrijdag met inzittenden naar Amsterdam gebracht. De korte vrijheid had de smokkelaars echter de gelegen heid geboden zich voor het grootste deel te ontdoen van de pakjes met gouden horloges, die zij clandestien over de grens hadden gebracht. De inzittenden van de auto bekenden te zijn, een Zwitserse man en een Zwit serse vrouw en een Italiaan, allen om streeks 35 jaar oud. Ze zijn in het hoofdbureau van politie opgesloten. Al len hebben bekend. (Ingez. mededeling, advert Lekker warm en volkomen geruisloze vering Lonen en prijzen Stichting van de Arbeid zal in deze geest de regering adviseren Zoals bekend heeft de regering na de loomonde in het begin van dit jaar, toegezegd, dat in de herfst de verhouding tussen lonen en prijzen aan een nieuw onderzoek onderworpen zou moeten worden. Van de zijde van het Christelijk Nationaal Vakverbond is thans een mededeling gedaan, die in korte trekken hierop neerkomt, dat een nieuwe loonronde niet noodzakelijk wordt geacht, doch dat het ter compensering noodzakelijk zal zijn aan alle werknemers een bedrag van pl.m. ƒ5.— ineens uit te betalen. Gezegd wordt, dat men de indruk heeft, dat de Nederlandse werkgever» in beginsel bereid zijn dit bedrag uit te betalen. Naar wij vernemen is een en ander al besproken in de Stichting van de Arbeid en is men al tot zo grote overeenstemming gekomen, dat een plan in deze geest aan de regering is voorgelegd. De mededeling, door het bestuur van het C.N.V. gegeven, kan aldus verkort worden weergegeven: In het voorjaar heeft de Christelijke vakbeweging, gelet op de positie van onze betalingsbalans en met het oog op de opbouw van onze defensie, de nood zaak van een beperking van de con sumptie met 5 procent erkend. Het C.N.V. heeft echter aan de regering ge vraagd, voor zoveel dat in haar vermo gen lag, te willen bevorderen dat deze vermindering van het verbruik inder daad tot 5 procent beperkt zou blijven, uiteraard behoudens in geval van een verdergaande verslechtering van ónze economische positie. Na een half jaar ervaring kan thans worden vastgesteld, aldus het C.N.V., dat het met deze stijging der prijzen is meegevallen, hetgeen blijkt uit de „in terim-prijsindex cijfers van het gezins- verbruik": op 15 Maart bedroeg het in dexcijfer 117, per 16 April bedroeg het 122. Van dat ogenblik af heeft het prijs peil zich gestabiliseerd met eerder een neiging tot lichte daling dan tot stij ging. Dit blijkt uit de officiële cijfers: 15 Mei 122, 15 Juni 121, 15 Juli 122, 15 Augustus 121, 15 September 121. Per saldo is de sitnatie dus deze, dat per 15 September de vastgestelde con sumptiebeperking gelukkig slechts in zeer geringe mate is overschreden. Voor werknemers met een loon van f 50 per week biykt het over de gehele periode 19 Maart af tot 15 Sptember neer te komen op een bedrag van een gulden of vyf in totaal. Het is duidelijk dat dit bedrag over een periode van ongeveer 26 weken' on mogelijk kan worden omgezet in een loonsverhoging. Het is immers nog geen 20 cent per week. Aan de andere kant staat de Chris telijke vakbeweging echter op 't stand punt, dat het in het voorjaar gegeven woord moet worden waar gemaakt. Practisch is dit evenwel slecht moge lijk door de betaling van een bedrag in eens, hoe klein dat overigens ook moge zijn. Het grote tekort, dat ln menig ar beidersgezin bestaat, is oorzaak dat ook een bedrag van f 5 welkom is. In de kring van de Chr. Vakbeweging bestaat de indruk, dat ook de Nederlandse Werkgeversorganisatie hun woord ge stand willen doen en daarom in begin sel bereid zullen blijken dit bedrag van enkele guldens uit te betalen. De uitvoering van een en ander plaatst echter de bedrijfstakken, waarin veel losse arbeiders werkzaam plegen te zijn, voor bijzondere moeilijkheden. Een dergelijke maatregel blijft ook voor de regering niet zonder gevolgen, ook in verband met de salarissen van overheidspersoneel en de overbrug- gings. en sociale bijstandregeling. Tenslotte wees het C.N.V.-bestuur er op, dat een eventuele maatregel als hierboven besproken een uitvloeisel is (Ingez. mededeling, adv.) Zon treiterende, zagende pijn. die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! j MINISTER IN 'TVELD: Minister mr dr J. in 't Veld heeft in een rede, gehouden in Ue Volkshoge school te Haveite gezegd, dat als het Nederlandse volk er de schouders on der zet, het voor 1952 mogelijk Is 50.000 nieuwe woningen te bouwen. De minister zeide, dat sommige ste den met de leningen op eigen initiatief reeds prachtige resultaten had behaald. Leiden wist 7 millioen bijeen te krijgen, Arnhem 3% millioen en Friesland zelfs 4% millioéh gulden. „O, dus je weet het!" zet Geert zijn eenzijdig gesprek voort. En hij klopt het paard op de flanken en doet wat haver in de voerbak. „Zo, eet er maar lekker van, want morgen moeten we weer hard wer ken!" Dan trekt hij de sjees op het erf en richt er de tuinslang op. Het wagen tje zit dik onder de modder. Blinken moet het, alsof het de staatsiekaros van een koning was. Koning Geert, denkt hij grinnekend. Dan mag Jan zich wel keizer noemen. Of nee, laten we maar gewoon blijven doen. Het gewone is ook buitengewoon, heeft hij laatst ergens gelezen. En is dat niet zo? EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Ja, nu is Geert wel echt een man geworden, zoals hij dagelijks op zijn karretje langs de wegen rijdt. Hij voelt er de vreugde van, maar ook de verantwoordelijkheid. In de eerste plaats tegenover zijn baas, die een on begrensd vertrouwen in hem heeft. En dan tegenover zijn klanten, tegen over wie hij in geen enkel opzicht te kort mag schieten. Ze weten wat ze aan Geert Slot hebben, en zo moet het blijven. Maar dan is er toch nog iets an ders, iets wat Geert niet zo makkelijk kan beredeneren. Hjj heeft een moei lijke jeugd gehad en toch was het ook voor hem een tijd, waarin ande ren voor hem zorgden, waarin hij niet verder behoefde te kijken dan zijn eigen schooljongensbestaantje. Nu staat hij in het leven. Er worden eisen aan hem gesteld en hij moet daaraan voldoen. Hij komt in aller lei huizen, bij rijken en minder ge goeden en ook bij armen. Hij krijgt den niet genoeg is. Men moet de zin der woorden beleven, de waarheid moet vlees en bloed worden van de gene, die haar belijdt. Is het nodig, dat een simpel manu- facturenkoopmannetje zich zo druk maakt om de hogere dingen? Geert kan het er niet zonder stellen. Bij alles wat hij ziet en doet, voelt hij de achtergrond van het dagelijks be- (T ou-eAw-ini 64. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. -J) door directe aanschouwing een idee van het dagelijks leven van honder den. Hij is niet alleen zich zelf, hij is ook een mens onder mensen. Er is nog een andere verantwoordelijkheid dan die van het dagelijks werk. Er is de hogere verantwoordelijk heid jegens de naaste. Allen hebben elkaar nodig. Zonder dat gevoel van onderlinge verantwoordelijkheid kan het leven niet tot zyn recht komen. Geert prakkizeert zo onderweg veel over deze dingen. Eüj brengt het in verband met wat hij geleerd en ge hoord heeft, op catechisatie, in de kerk en op de jongelingsvereniging. Hy weet, dat luisteren en aanvaar- staan, niet steeds zichtbaar, maar toch aanwezig. Hij is zich er voortdurend van be wust, dat God neerziet op elke han deling van de mens, dat Hij het schepsel eenmaal rekenschap zal vra gen van zijn daden. Anderen schijnen hun verantwoor delijkheid niet zo zwaar op te vat ten. Een frappant voorbeeld daarvan is wel het geval van de weduwe Vos kuil. De bejaarde vrouw woont in een klein huisje, ergens aan de rand van een gehucht. Op een dag klopt Geert bij haar aan. Zy staat niet op de klantenlijst van de oude Hannes, maar daar houdt Geert zich nu niet meer aan. Hij zoekt nieuwe afne mers, er zijn nog mensen genoeg, die ook iets nodig hebben. Op Geerts kloppen komt het vrouw tje naar voren. Ze is klein en mager, met hoge schouders. Ze ziet er arme lijk, maar zindelijk uit. „Nee, ik heb niets nodig", ant woordt ze op Geerts vraag. „Of lie ver: nodig heb ik genoeg, maar ik kan niks kopen." „Kom, moedertje, het is niet duur, wat ik heb. Voor een kleinigheid heb je al aardige dingen." „Kan wel wezen, jongen", zegt vrouw Voskuil, „maar ik heb geen rooie cent te missen. Eigenlijk zou ik best een paar schorten kunnen ge bruiken en ook wel wat ondergoed. Als je m'n linnenkast eens zag...." Er ligt zo'n zielige trek op haar gezicht, dat Geert er tot diep in zijn hart door wordt getroffen. Wat een ouwe stakker! denkt hij. Maar ja, hij kan haar toch moeilijk iets cadeau doen. Bovendien is het goed niet van hem. „Ik wou, dat ik u kon helpen", zegt hij. „Hoe komt het zo, dat u niets kunt kopen?" „Ik heb maar vijf gulden inkomen in de week. Daar kan je geen hoge sprongen van maken." (Wordt vervolgd.) van de huidige loonpolitiek. Met nadruk bracht het onder de aandacht, dat het pleiten voor deze maatregel geenszins betekent een instemming met het sy steem van deze politiek. Naar het oor deel van het C.N.V.-bestuur zal op be trekkelijk korte termijn dit gehele sy steem aan een critische beschouwing moeten worden onderworpen. indinej Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessendam-Ned. Har- dinxveld, J. Cuperus te Doornspijk. Geref. Kerken. Aangenomen naar Groningen F. Vroon te Hengelo. Geref. Kerken (onderh. art. 31). Bedankt voor Ermelo A. H. Algra te Waardhuizen. Geref. Gemeenten. Beroepên te Binthuizen F. Mallan t# Bruinisse. Vrije Universitsit. Dr P. Groen is voornemens zijn ar beid als privaat-docent in de wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit voor het onderwijs in de meteorologie en de psysische oeeanographie aan te vangen met een openbaar college op Donderdag 1 November a.s. Theologische Hogeschool te Kampen. Bij de opening van de nieuwe cursua aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. te Kam pen deden zich 16 studenten voor het eerst inschrijven. Er zijn thans totaal 159 stduenten. Examens. Aan de Vrije Universiteit zijn ge slaagd voor het prop. ex. theologie da heren J. Th. Heemskerk te 's-Graven- hage, G. van Loenen te Delft en J. Nierop te Andijk. OVEZANDE. „Volharding" krijgt subsidie voor kleedlolcaaL In de gehouden raadsvergadering werd C. Rottier vergoeding van bus- kosten toegekend voor het bezoeken van de B.L.O. school te Goes. Het voorstel van B. en W. om aan da voetbalver. „Volharding" f 50 subsidia te verlenen voor de bouw van een kleedlokaal werd met 3 tegen 1 stem aangenomen. De reinigingsrechten voor 1952 en volgende jaren blijven f 3 per geval. Het bedrag per leerling voor de beide bijzondere scholen werd voor 1952 be paald op f 27.50. Het rekening-courant crediet bij de Bank voor Ned. Gemeenten werd be paald op f30.000. De begroting 1952 van de gemeen schappelijke brandweer werd vastge steld op f 1750.in ontvang en uit gaaf, voor de vleeskeuringsdienst op f 9500 in ontvang en uitgaaf. De gemeente-begroting 1952 werd vastgesteld op f 214.803.79 in ontvang en uitgaaf voor de gewone dienst met een post voor onvoorziene uitgaven van f 2593.80 en op f 468.107.80 in ont vang en op f483.266.90 in uitgaaf voor de kapitaaldienst, derhalve met een nadelig saldo van f 15.159. Wat brengt de radio? DINSDAG 30 OCTOBER 1951. HILVERSUM I (402 m.). KRO.: 7.00 Nieuwa. 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 School radio 12.00 Angelus12.03 Gram.12.3012.3J Land- en tuinbouwmededeliiigeu12.55 Zonnewij - zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole-orkest; 14.00 Gev. programma14.53 Gram.15.00 Schoolradio15.30 „Ben je zestig". 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje 18.30 Gram.; 18.45 Cursus voor lekenspelers19.00 „Hier is Europa", vaudeville-programma; 19.30 Voor de jeugd; 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws en weerpraatje; 20.08 De gewone man; 20.15 Messiah", oratorium; (ca. 21.15: a. De Radiodokter; b. Gram.); 22.35 Ge sprek met mijn zoon; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.25 24.00 Concertgebouworkest en soliste. HILVERSUM II (298 m.). AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.50 Gram.; VPRO: 7.5Q Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 „De groenteman"9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Viool en piano; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.40 Piauo en orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Promenade orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 „Onze Amerikaanse Buren"; 16.00 Orkest; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Dans muziek 17.45 Regeringsuitz.Prof. W. L. G. Lemaire: „Nederlandse en Indonesische nationa liteit"; 18.00 Nieuws; 18.15 Hawaiianmuziek; 18.40 Surinaamse volcsmuziek; 18.55 Voor de kinderen: 19.00 Piano; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Gram.19.45 „De ontdekking van het electron", lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. programma; 21.30 „Veel beter", causerie; 21.35 Amusementsmuziek; 22.00 Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld. 22.45 Buitenlands over zicht; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. (324 m. Vlaams.) 12.15 Omroep orkest; 12.30 Weerberiqhten; 12.34 Omroeporkest; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 en 13.25 Gram.14.00 Schoolradio15.30 Kamer muziek; 16.00 Gram.; 16.30 Dansmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Voorde jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Sijndikale kroniek; 20.00 Verzoek programma 21.00 Omroeporkest21.45 Actuali teit; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Gram. K.R.O. TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.45 1. „Voor oog en oor": a. Actuali teit: b. «Het wonder van Monte Cassino", «lm; c. Brandalarmapparaat; d. Interview. Pauze. 2. „De Beer", eenacter.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2