;de NIEUWE KABINET DOOR KONING GEORGE BEEDIGD Nederland en Finland speelden gelijk (4-4) Nationaal Kabinet slechts mogelijk met medewerking der Anti-Revolutionnairen Graag De brandweer te Terneuzen is voor geen kleintje vervaard k SNIPPER NIEUWS k Spoedig wapenstilstand op Korea? 1 \G Churchill reeds aan de slag Liberalen weigerden een zetel» socialisten zullen niet deelnemen aan eventueel nationaal kabinet FELLE BRAND TE AMSTERDAM Spannende Zaterdagmiddag voor voetballers Van Melis scoorde drie doelpunten Voorlopig verslag over regeringsbeleid Stemoverdracht door de Kamerleden bij verblijf buitenslands? Pagina 6 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactia 2435. Giro 274289. Kantorenj Vlissingeni Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No, 2006 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 29 OCT. 1951 Hoofdredateuri J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers i Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 7.31 u., onder 17.17 u.; Maan op 7.33 u., onder 16.41 u. Nieuwe Maan 14.54 u. Hoogwater op Dinsdag 30 Oct.: Vlissingen: 1.28 u. 2.09 m., 13.34 u. 2.06 m.; Terneuzen: 1.56 u. 2.25 m., 14.03 u. 2.22 m.; Wemel- dinge: 3.10 u. 1.84 m., 15.22 u. 1.69 m.; Zierikzee: 3.00 u. 1.60 m., 15.07 u. 1.44 m. en /en ERMANS Ide FLOR JIEUWE ÈL van de cert 19.45 u 11 ikken takken Holtap in zuiver >per ƒ5.30 15 per m. in 58, 70 Crapeaud- ƒ250. compleet ƒ2.95 spreien, 95. Gobe- 65 per m. 50 per m. 5-persoons 19.50. )ON 2527 Met zeer grote voortvarendheid is Winston Churchill de zaken gaan aanpakken. Reeds Zaterdag zijn de voornaamste ministers van zijn kabinet door Koning George beëdigd. De Koning was uit bed en ontving de nieuwe ministers in de conferentiezaal van, het Buckingham Palace. 4* S- Churchill is behalve premier ook minister van Landsverdediging. Eden is weer minister van Buitenlandse Zaken, terwjjl Richard Butler, die in de twee de wereldoorlog minister van Onderwijs was en die als de opvolger van Chur chill wordt beschouwd, de portefeuille van Financiën onder zijn beheer heeft. Ook aan de liberalen heeft Churchill een ministerszetel aangeboden. Clement Davls, de liberale leider, heeft dit echter geweigerd. Door deze partij is ver klaard dat zü „zowel in het parlement als in het land haar steun zal geven aan die maatregelen, die duidelijk ontworpen zijn in het belang van het land als geheel". Een dergelijke houding heeft de liberale party ook ten opzichte van de labour-regering aangenomen. Wat de houding der labourpartjj betreft, het Zondagsblad „People"' heeft gemeld, dat conservatieve deskundigen ver wachten, dat Churchill binnen enkele weken zal verklaren, dat de toestand van Engeland zo ernstig is en zijn meerderheid zo klein, dat hy om een na tionale regering waaraan de labourparty deelneemt, moet vragen. Volgens „People" heeft Morrison, de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, dit aanbod bij voorbaat van de hand gewezen. De samenstelling van Churchills ka binet is tot nu toe als volgt: Winston Churchill, premier en minis ter van Landsverdediging; Anthony Eden, minister van Buitenlandse Zaken; Richard Butler, minister van Finan ciën; Lord Ismay, minister voor betrek kingen met het Gemenebest; Oliver Lyttelton, minister van Koloniën; Sir David Maxwell Fyffe, minister van Bin nenlandse Zaken; Sir Walter Monck- ton, minister voor Arbeidsaangelegen- heden; Lord Woolton, minister voor Le vensmiddelen- en Landbouwzaken, te vens voorzitter van de ministerraad; de Markies van Salisbury wordt de ge heimzegelbewaarder en leider van de conservatieve Hogerhuisfractie. Eden zal tevens vice-premier en lei der der conservatieve Lagerhuisfractie zijn. De ministers zijn onmiddellijk met hun werkzaamheden begonnen. Chur chill had reeds een onderhoud met de stafchefs. In de loop van deze week zullen de overige posten worden bezet. CHURCHILLS PROGRAMMA. Volgens kringen, die in nauw contact staan met premier Churchill, heeft de conservatieve leider besloten, dat de ge schillen met Perzië en Egypte als voor rangskwesties behandeld moeten wor den. Men gelooft, dat hij waarschijnlijk: 1. Maatregelen zal nemen om beide crises op te lossen; 2. Een spoedige bijeenkomst zal trachten te hebben met president Tru man om het geheel der BritsAmeri kaanse problemen te bespreken; 3. Het initiatief zal nemen om 'n bij eenkomst vaii de „Grote Drie" (Tru man, Churchill, Stalin) te houden. In politieke kringen te Brussel voor spelt men, dat Churchills overwinning tot gevolg zal hebben, dat het gehele Westen „een van meer verbeeldings kracht getuigende, zo niet sensationele politiek ten opzichte van het Oosten" zal gaan volgen. DE HOUDING DER VAK VERENIGINGEN. Leiders van de Britse vakverenigin gen, die teleurgesteld zijn over de ne derlaag van Labour, komen Woensdag te Londen bijeen om hun politiek te be zien in het licht van Churchills over winning. Het zijn 33 leden van de al gemene raad van het congres van vak verenigingen (T.U.C.), dat acht mil- iioen leden telt; bijna vijf millioen ge organiseerde arbeiders zijn lid van de Labourparty. De vakverenigingen hebben reeds te kennen gegeven, dat zij zich zullen ver zetten tegen pogingen van de conser vatieven om de genationaliseerde kolen mijnen en vervoersbedrijven te decen traliseren. Zaterdagavond heeft de Amster damse brandweer met groot materiaal de strijd moeten aanbinden tegen het vuur, dat met grote felheid oplaaide in een der kantoorgebouwen van de Hollandse Stoomboot-Mij. De brand was uitgebroken op de zolder van het pand, waar het archief van de Mij is ondergebracht. In het benedengedeelte huist de inklarings sectie van de douane voor Engeland. De strijd was dermate hevig, dat twee brandwachten door de rook werden bedwelmd en met het zuur stofapparaat van de G.G.D. moesten worden bijgebracht. In de directe om geving van de vuurhaard móesten de brandweermannen gebruik maken van hun rook- en zuurstofmaskers. Na ongeveer twee uur was men de brand meester en kon men de scha de gaan overzien. Deze valt nogal mee: de waarde van hetgeen verloren is gegaan, het oude archief van de Mij en wat meubilair, is uiteraard gering. Maar de administratie van de douane is volkomen gedesorganiseerd mappen, ordners en al zulks meer liggen nu in een loodsje opgeslagen en die hebben nogal wat van het bluswater geleden I Bij opening nieuwe kazerne werden oorkondes uitgereikt Voor de Ingebruikname van de nieuwe brandweerkazerne te Terneuzen be stond grote belangstelling. Aanwezig waren o.m. de burgemeesters en brand weer-commandanten uit geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Op het plein voor de nieuwe kazerne sprak Terneuzens burgervader, mr P. H. W. F. Teilegen, zijn waardering en vreugde uit over deze aanwinst. De brandweercommandant van Terneuzen, de heer N. J. C. Lambrechtsen van Rittem dankte op zijn beurt het gemeentebestuur voor de daadwerkelijke medewerking. ER VALLEN NOG DODEN IN SUEZKAN AALZONE. Alle Britse adviseurs door Egypte ontslagen. Herhaaldelijk komt het nog tol moeilijkheden tussen Britse troepen ln de kanaalzone en Egyptenaren, meestal door het provocerend optre den van laatstgenoemden. Zo Is een Egyptenaar doodgeschoten toen hij traehtte een Britse vrachtauto te doen verongelukken door deze van de weg af te dringen. Nota's over en weer zijn van deze moeilijkheden het gevolg. De Egyptische regering is er ook toe overgegaan alle in haar dienst zynde Britten te ontslaan. Onder deze deskundigen bevinden zich technici, hoogleraren en adviseurs van Egypti sche departementen. De wetgevende vergadering van de Soedan heeft met grote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin de door Egypte voorgestelde grondwet voor de Soedan van de hand wordt gewezen. Gezegd wordt, dat de Soe dan het recht heeft zijn onafhanke lijkheid te bewaren en een eigen rege ring te hebben. Wie zag het Noorderlicht? Zondagavond tussen 20.00 en 22.00 uur is in het Zuiden, Midden en Oosten van het land Noorderlicht waargenomen. Uit de Noordelijke provincies zijn geen berichten over dit verschijnsel ontvangen, een ge volg van de zware bewolking, die de waarneming daar onmogelijk heeft gemaakt. Ook in het buitenland is het Noorderlicht gezien. In het gebouw reikte burgemeester Tellegen vervolgens oorkonden en insig nes uit aan de volgende brandweerlie den: wegens 40-jarige trouwe dienst: de heer J. A. Meertens, brandmeester le klasse. Voor 35-jarige trouwe dienst: de heer C. H. A. Vermeulen, brand meester le klasse. Voor 25-jarige trou we dienst: V. Smies, brandmeester. Voor 12%-jarige trouwe dienst aan de heren: J. J. C. Lambrechtsen van Rit tem, commandant; C. J. van Strien, brandmeester; J. Vermeulen, onder brandmeester; G. F. Fermont, hoofd brandwacht; J. Hamelink, hoofdbrand wacht; C. Klaassen, hoofdbrandwacht; S. J. Jansen, K. J. Molegraaf en D, de Witte, allen brandwacht le klasse; Ch. van Wijck, J. P. Klaaijsen, J. Romeijn- sen en C. de Ruiter, allen brandwacht 2e klasse. De brandmeester le klasse, J. J. de Klerk en de brandmeester C. J. van Strien ontvingen een ere-medaille voor doortastend optreden onder moeliyke omstandigheden. 1 r t 7 V 1 A DE BILT ZEGT; Rustig herfstweer. Plaatselijk ochtendmist; overigens overwegend droog weer met wisselen- do bewolking. Matige tot zwakke wind tussen Zuid en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Vijf Chinezen verschenen voor de Rotterdamse politierechter, beschul digd van het smokkelen van opium ter waarde van f20.000. De man die het goedje onder zijn beheer had, kreeg 6 weken gevangenisstraf, de Chinees aan wie de waar moest wor den afgeleverd en die voor distributie zou zorgen, kreeg vier maanden. In Zaandam is een kleuterschool geslo ten in verband met roodvonk. Op het spoorwegemplacement in Amster dam is een rangeerder onder een goederenwagen gekomen; hij was op slag dood. Te Denpasar op Bali is de Nederlander Te Brink, tijdens zijn bezoek aan een winkel, vermoord; een tweede Nederlander, de heer Coopman, werd gewond. Op de Noordzee is een Deens vissersvaartuig gezonken. De bemanning is door een ander schip aan boord genomen en bevindt zich in goede welstand. De Nederlandse reddingsboot „Branda- ris" was uitgevaren, maar behoefde geen hulp te verlenen. In de Ame rikaanse staat Columbia is een auto bus met 50 inzittenden omgeslagen. Er waren 14 slachtoffers. Koning Paul van Griekenland heeft Zater dag het nieuwe kabinet beëdigd. De progressief Piastiras is premier, de liberaal Venizelos vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Besprekingen in een beslissend stadium Zaterdag en Zondag zjjn de geallieerde en communistische afgevaardigden weer te Pan Moen Djon bijeengekomen en hoewel nog geen bindende be slissingen zijn genomen, zijn geallieerde waarnemers geneigd te geloven, dat de besprekingen in een beslissend stadium zyn gekomen. Men is het vry- Wel eens geworden over de afbakening van een z.g. contactiyn, waarvoor de geallieerden voorstelden het verloop van het front op Vrydag j.l. te midder nacht te beschouwen. Slechts over de vraag in het bezit van welk van beide partijen enkele heuvels en de rivierlinie zich bevinden, is men het nog niet eens. Men is echter toch al overgegaan tot het bespreken van de vraag hoe 6e eigenlyke wapenstilstandslinie moet lopen. De geallieerden willen de hui dige frontiyn aanhouden, de roden willen echter, dat de verbonden legers zich over een afstand van 200 km terugtrekken, terwyi zy zelf 25 km zullen te rug gaan. Om uit de impasse te komen hebben de geallieerden nu aangeboden de thans ln hun handen zijnde eilanden ter hoogte van de Oostkust van Noord- Korea te ontruimen, aL de tegenpartij de huidige frontlijn als wapenstilstands- llnle wil erkennen. Hedenmorgen worden de besprekingen voortgezet. Op 4 Sept. 1944 hebben deze beide mannen door het snel blussen van een brand in een munitiewagen Terneuzen voor een ramp behoed. Na de uitreiking van deze medailles volgde een rondwandeling door het nieuwe gebouw. In de ruime hal staan twee grote brandweerwagens en een baby-wagen opgesteld. Er bevinden zich voorts 32 kleedhokjes, terwijl over de gehele breedte een slangengoot met collectie- hoofd aanwezig is. Verder bevinden op deze verdieping zich de werkplaatsen met uiterst modern materieel, en een kantoor en voorts twee douchecellen met gasgeyser. Boven is een theorie leslokaal ingericht. Veel belangstelling toonden de bezoekers ook voor de 14 meter hoge slangen-droogtoren. Na een gezamenlijke lunch in hotel „Centraal" werd om 2.30 uur alarm ge geven waarop na 3 minuten de eerste auto uittrok en na 16 minuten aan de Westzijde van de midden-kanaal-arm met 21 slangen water gegeven werd. Deze uitstekende demonstratie, die ge leid werd door de heer C. H. A. Ver meulen bewees, dat de Terneuzense brandweer voor geen klein geruchtje vervaard is. Het tot de nok toe bezette Feyenoord-stadlon heeft Zaterdagmiddag met steeds groter wordende verbazing zitten kyken naar de wyze waarop het Nederlands oranje-team door een elftal rappe, doortastende Finnen langzaam maar zeker werd ingesloten om dan tenslotte tocli nog op het nippertje de dans te ontspringen en een zeker schynende nederlaag in een gelijk spel om te zetten. Zo werd het 44, nadat Nederland via een 01 achterstand, en een 21 voorsprong een 24 achterstand had opgelopen. De Nederlandse ploeg had in het eer ste kwartier een duidelijk veldover- wicht en niemand was op dat moment bevreesd voor het mislukken van de aangekondigde revanche voor de 41 nederlaag van verleden jaar. Maar de ongerustheid en de vrees zouden niet lang meer uitblijven. Wel kregen Len stra, v. Melis en Biesbrouck legio kan sen, die door slecht schieten en onzuiver plaatsen alle werden gemist, doch toen de iff het blauw-wit gestoken Finnen eenmaal aan de prachtige, doch voor hen ongewoon zachte grasmat gewend waren geraakt, ontwikkelden zij zo'n razend snel aanvalsspel, dat het een ieder weldra duidelijk werd, dat de Ne derlandse defensie niet in staat zou blij ken zich tegenover een dergelijk net werk van tikjes, trapjes, overstapjes en hakjes staande te houden. Steeds snel ler werden de Finnen, eenmaal geaccli matiseerd, en steeds meer ad-rem ook in hun reacties. Inmiddels bleven de Nederlandse aanvallen de Finse in aan tal en gevaar overtreffen, maar hoewel Biesbrouck en van Schijndel hun aan val uitstekend voedden en stuwden, als linie was de voorhoede te onsamenhan gend. Van Melis en Lenstra begrepen elkaar niet altijd, Biesbrouck had de opdracht teruggetrokken te spelen en Groeneveld was nergens. Van der Tuyn maakte er nog het meest van en inder daad kwamen van de rechterkant enke le goede en voor de Finnen gevaarlijke aanvallen. Met de afwerking wilde het echter niet vlotten. Na 25 minuten spelen kreeg Odenthal wegens in de rug duwen een vrije trap tegen zich toegewezen. De bai kwam by midvoor Peikonen, die even terugspeel de op zijn linker buurman, de zeer ge vaarlijke Lehtovirta en die loste een schot, dat hoog ln de rechterhoek over de vuist van de vergeefs springende Kraak vloog. Nederland, onthutst, antwoordde met een kopbal van Lenstra over de lat. Na dat de gasten in de 28ste minuut hun eerste hoekschop hadden genomen de Finse achterhoede had na 3 minu ten spelen reeds twee corners te ver werken gekregen kwam de gelijk maker toen v. d. Tuyn in de volle ren van zijn doorbraak werd gehaakt en arbiter Mitchell resoluut naar de elf- meterstip wees, vanwaar Lenstra de bal met een droog laconiek schot langs Laaksonen joeg. (11). Voor de Finnen, die een Nederlands doelpunt waarschijnlijk al eerder had den verwacht, was deze tegenslag geen bezwaar om het tempo met een stevig schepje te verhogen. Gelukkig kwam er na 40 minuten enige opluchting toen een gladde pass van Abe het leder voor de voeten van d vrijgelopen van Melis bracht. In vol le ren loste de Eindhovenaar een schot waarop Laaksonen geen antwoord had (2—1). Voor de rust kwam er echter nog ver andering. Toen Wiertz met geen enkele tegenstander in zijn buurt met de bal naar voren wandelde, klonk, onbegrij pelijk, 'n snerpend fluitsignaal en kre gen de Finnen op de rand van het strafschopgebied een directe vrije schop te nemen. Lehtovirta nam zijn aanloop en nog voor Kraak zich reali seerde wat er gebeurde, suisde de bal a.s». 'iaciieiijk moment voor het Nederlandse doel, daar Kraak de bal miste. Gelukkig ontstond er geen doelpunt uit deze benauw de situatie. Op de foto v.I.n.r. middenvoor Felkonen, Bakers, Kraak en de Finse rechtsbuiten Rytkonen. even scherp als de vorige kogel van de Finse linksbinnen, doch nu in de andere hoek van het doel(22). Na de hervatting begonnen de oranje-truien met een offensief. Hoe wel doelpunten uitbleven was er toch van een duidelijk Nederlands over wicht sprake, doch eensklaps was het afgelopen met de oranjeploeg. Binnen een paar minuten veranderde het spelbeeld totaal. Van opbouw was in eens geen sprake meer, elke bal be landde bij een tegenstander en ge makkelijker dan tevoren glipten da Finse aanvallers, nu op hun beurf prachtig gesteund door de halve# Asikainen en Beijar, langs de Neder landse verdedigers, die telken enkela tempi te laat waren met ingrijpen. Na 12 minuten kreeg de goe^ opgestelde rechtsbinnen Rytkonen da bal toegespeeld en op hetzelfde mo ment was hij Terlouw voorbij geflitst. Traak kwam uit zijn doel, doch da bal suisde al in de uiterste beneden hoek (23). Van dat moment af was de aanval der gasten niet meer voor het Neder landse doel weg te slaan. Onze land genoten hadden het zwaar te verdu ren, maar het zou nog zwaarder wor den. Biesbrouck ging door zijn lin ker enkel, toen hij een vastliggen da bal wilde trappen en moest worden vervangen door Küneman. Maar ook de Hagenaar kon geen oplossing vin den voor het vraagstuk: „Hoe schud den wij de Finnen van ons af?" en het verwonderde dan ook eigenlijk niemand meer, dat het even later 24 werd. In de 25e minuut van de tweede helft liep de Finse aanval weer een# zig-zag door de verdediging heen, voor het doel gekomen werd de bal met korte tikjes even heen en weer gespeeld tot geen Nederlander meer wist waar het leder eigenlijk was en toen volgde het schot langs de even eens uitgerangeerde Fraak (24). (Zie verder pag. 3, klom 4) Het parlementaire jaar is begonnen laatste jaar voor nieuwe verkie zingen en het bewijs hiervoor is, dat de Tweede Kamer haar voorlopig verslag heeft gereed gemaakt aangaande het algemene regeringsbeleid. Het is een zeer lang stuk, waarin nationale en internationale vraagstukken de revue passeren. We geven hier de voornaamste punten weer ln de krant van morgen hopen wy op sommige gedeelten nog nader terug te komen. Betreffende de samenstelling van het kabinet hebben sommige leden als hun oordeel gegeven, dat een nationaal kabinet waarvan zij voorstanders zijn, daarbij aansluitend op de in de Troonrede gedane oproep tot eensgezindheid liet wel denk baar is zonder medewerking van anti- revolutionnaire zijde. Onderscheiden andere leden, die eveneens behoorden tot de voorstan ders van een politiek van samen werking op een brede basis, wensten uitdrukking te geven aan hun gevoe len, dat de wijze, waarop deze samen werking in de thans ten einde spoe dende parlementaire periode was ver wezenlijkt, hen in menig opzicht on bevredigd had gelaten. Zij stelden daarbij voorop, dat het ook hen van de aanvang af had teleurgesteld, dat het niet mogelijk was gebleken ook de antirevolutionnaire partij in de samen werking te betrekken. Dit had al aanstonds tot gevolg, dat er zowel in het kabinet Van Schaik Drees als in het kabinet-Drees een onvoldoende tegenwicht was geweest tegenover de invloed van de K.V.P. en de P. v. d. A. Deze leden kon den het gevoel niet van zich afzetten, dat de beide laatstgenoemde partijen het bij onderscheidene gelegenheden veel belangrijker hebben geacht het tezamen eens te worden dan aan te sturen op oplossingen, waarmede ook de beide andere groepen zich zouden kunnen verenigen. Wat de huidige basis van het kabi net betreft, was bij sommige leden opnieuw de vraag gerezen, of de ho mogeniteit van het kabinet niet te wensen overlaat. Zjj meenden in het bijzonder een tegenstelling te zien tussen het beleid van de minister van Economische Zaken en dat van de minister van Financiën. Hetgeen door de eerst genoemde in Ie derde industrialisatie nota wordt uiteengezet omtrent het grote belang van de mogelijkheid van interne financiering der ondernemin gen scheen hun b.v. weinig in over eenstemming met de door zijn ambt genoot van financiën gevoerde be- lastingpolitiek. Indonesië-beleid. Voor- en tegenstanders inzake de Indonesië-politiek zijn in dit verslag aan het woord. Algemeen echter is er op aangedrongen dat de Regering bij het overleg inzake de opheffing van de Unie, zich er voor zal hoeden enige bindende toezegging te doen alvorens de Staten-Generaal in de gelegenheid zijn geweest daaromtrent hun mening kenbaar te maken. Raad pleging van een commissie uit de Kamer, acht men daarvoor niet vol doende. Ook over Nieuw-Guinea zijn de meningen verdeeld. Sommige leden dringen er op aan deze kwestie niet op de spits te drijven en aldus de Nederlandse culturele en economische belangen in Indonesië in gevaar te brengen. Anderen bestrijden deze me ning krachtig. Voor hen is het zelf beschikkingsrecht alleen doorslag gevend en alleen indien Nieuw-Guinea nog voor een geruime tijd onder Ne derlandse souvereiniteit blijft, bestaat er een waarborg, dat de bevolking, wanneer zij daartoe rijp geworden is, dat zelfbeschikkingerecht kan uit oefenen. Grondwetsherziening. Sommige leden konden niet nalaten op te merken, dat blijkens regerings mededelingen aan de pers de inhoud van de te verwachten voorstellen tot grondwetsherziening slechts zeer ma ger zal zijn. Deze leden vroegen zich af, of het niet beter zou zijn deze voorstellen in portefeuille te houden totdat op grond van het volledige rap port der grondwetscommissie het ge heel van voorstellen zou kunnen wor den bezien. Ten aanzien van het voor stel tot instelling van een derde Kamer voor grondwetsherziening kon den zij hun instemming betuigen met de inhoud van de rede, waarmede de voorzitter van de Eerste Kamer zijn functie opnieuw aanvaard heeft. Al wezen zij, met de voorzitter van de Eerste Kamer, een derde Kamer voor grondwetsherziening af, zij erkenden de ernst van het bezwaar, dat 17 leden van de Eerste K^mer in staat zijn een door vele anderen gewenste grondwetsherziening tegen te houden. Daarom gaven zij aan de regering! een wijziging in overweging, in dia zin, dat de nieuwe Kamers in ver enigde vergadering de voorstellen overwegen en dat deze ze niet dan met 2/3 der uitgebrachte stemmen kan aannemen. Voor de uitbreiding van het aantal Kamerleden, waarbij nog onderscheid gemaakt moet worden tussen de noodzakelijkheid daarvan voor de Eerste en voor de Tweede Kamer, konden de hier aan het woord zijnde leden vooralsnog weinig enthousias me opbrengen. De voorzitter der Kamer heeft al eens de aandacht gevestigd op do mogelijkheid van invoering van een stelsel van plaatsvervanging. Men zou echter ook kunnen overwegen en dit scheen ook deze leden aanvanke lijk nog aanbevelenswaardiger toe om in de grondwet op te nemen een nader bij de wet te regelen en daarbij met de nodige waarborgen tegen elk misbruik te omkleden mo gelijkheid van stemoverdracht door de leden, die voor de vervulling van hun taak als Kamerlid in het buiten land moeten zijn en om die reden uit de Kamervergadering moeten weg blijven. Regering en vertegenwoordiging. Betreffende de verhoudingen tussen regering en de Staten-Generaal ma ken sommige leden bezwaar tegen het feit, dat sommige ministers het soms ook oorbaar achten voor het doen van mededelingen betreffende hun beleidsplannen gebruik te maken van vergaderingen van de politieke partij, waartoe zij behoren, of van soortgelijke bijeenkomsten. Deze leden meenden en anderen sloten zich daarbij aan dat een en ander moei lijk is overeen te brengen met de goede verhouding tussen regering en Kamer, terwijl naar hun oordeel op de laatstbedoelde wijze ook de volks voorlichting niet zo tot haar recht komt als wenselijk ware. (Hierna volgen de beschouwingen over de millioenennota van minister Lieftinck. Morgen hopen wij hiervan ®--aittfeksel te geven.) I

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1