Winston Churchill zal nieuwe regering vormen Conservatieve meerderheid in Lagerhuis bedraagt 26 zetels „De democratie is alleen veilig bij Christus" NIEUWS k Twee jaar met aftrek geëist tegen voormalig P* P* D*-ambtenaar* Fractieleider der P*v*cLA* in moeilijk parket PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Conservatieven wonnen Engelse verkiezingen V Andere stuurman - ook een andere koers? Verbonden troepen moeten zich 24 km* terugtrekken vk SNIPPER i J Vernieuwde Chr* school te Kapelle in gebruik Tienduizend gulden aan cadeau voor echtgenote Uitgave: Stichting „Zeeuwsch' Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No, 2005 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 27 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J, Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 7.27 u., onder 17.21 u.; Maan op 4.43 u., onder 16.13 u. Hoogwater op Zondag 28 Oct.: Vlissingen: 0.21 u. 1.75 m., 12.30 u. 1.70 m.; Terneuzen: 0.44 u. 1.93 m., 12.58 u. 1.87 m.; Wemel- dinge: 1.53 u. 1.67 m., 14.10 u. 1.48 m.; Zierikzee: 1.40 u. 1.46 m., 13.51 u. 1.26 m. De conservatieven hebben de Engelse verkiezingen gewonnen. De labourregering is verslagen, Winston Churchill heeft de uitnodiging van de Engelse Koning om een nieuwe regering te vormen, de eerste con servatieve regering voor een periode van zes jaar na de oorlog, aanvaard, nadat Attlee zijn ontslag had ingediend. In het Lagerhuis zullen de conservatieven naar de thans bekende uitslagen 319 van de 625 zetels be zetten, labour 293, de liberalen 5 en de andere partijen 3 zetels.' De communisten konden op geen enkele zetel beslag leggen. De winst der conservatieven bedroegen 23 zetels, het verlies van labour 20 en van de liberalen 3 zetels. De bezetting van 5 plaatsen in het Lagerhuis is nog onbekend. IjilllllllillllllllllllillllllllllllllllllW Do resultaten van 616 districten geven de volgende stemverdeling (tussen haakjes de cijfers in 1950): Labour 13.898.516 stemmen of 48,94 (13.248.570 of 46.56 Conservatieven 13.702.226 stemmen of 48,23 (12.348.935 of 43,40 Liberalen en anderen 785.216 stemmen of 2,75 2.766.817 of 9 72 Communisten 21.630 stemmen of 0,80 91.815 of 0,32 Churchill verklaarde: „Wij zullen ons uiterste best doen om van dienst te zijn. Wij gaan een zware tijd tegemoet. Ik durf zonder aarzelen te verklaren, dat ik slechtere tijden gekend heb en voor grotere moeilijkheden gestaan heb. Ik twijfel er echter niet aan, of wij zullen er ons doorheen slaan". En Attlee zei: „Het is buiten kijf, dat ons zetelverlies te wijten is ge weest aan het feit, dat, toen het erop aankwam, meer liberalen conservatief dan labourgezind waren". Reuter verwacht, dat het merendeel van de leden van Churchills „schaduw- HET ENGELSE schip van staat heeft een andere stuurman aan het roer gekregen. Clement Attlee, de leider der socialisten, heeft het ontslag van zijn regering aangeboden en koning George heeft de conservatieve leider Churchill opgedragen een nieuw kabinet te vor men alles in overeenstemming met de uitslag van de Donderdag gehouden verkiezingen. Een andere stuurman, maar ongetwijfeld een die het vak kent. Een die al eerder aan het roer van dat schip heeft gestaan en die het door een storm geloodsd heeft zoals dat schip nooit eerder te verduren had gehad. Nu hij op dit moment het roer weer in handen heeft gekregen een mo ment waarnaar hij zes jaar lang onon derbroken heeft gestreefd nu vaart dat schip evenmin in kalm water. Ook nu spoken de golven en giert de wind door de touwen. Nu echter is het ge vaar, waardoor het wordt bedreigd, an dersoortig; toen was het het ruwe ge weld van een oorlog en uit die strijd is Churchill naar voren gekomen als een held, een overwinnaar die zijn naam voor altijd met gouden letters in het boek der geschiedenis had geschreven. Ditmaal echter giert de wind in de vorm van een koude oorlog en zijn de woelige golven economische moeilijkhe den. En daarbij komt, dat het lijkt alsof het schip niet meer zo stevig is als voorheen, alsof het eigenlijk nodig in het dok zou moeten en dat terwijl er van dokken geen sprake kan zijn. Zulk een toestand stelt andere eisen. Men heeft in de afgelopen weken wel eens twijfel uitgesproken of Churchill ook in dit noodweer wel de aangewezen stuur man zou zijn; niemand kan dit op dit ogenblik al zeggen. In het belang van Engeland en in het belang van de ge hele wereld kan men slechts hopen, dat deze oorlogsheld ook een vredesheld zal blijken. C TUURMANSKUNST alleen echter is niet voldoende het gaat ook om de bemanning en het gaat ook om de hechtheid van het schip. De eerste vraag is of Churchill op zijn bemanning in dit geval op al zijn landgenoten kan vertrouwen. Heeft Churchill het En gelse volk achter zich of niet? Dan komt de eerste desillusie: de meerder heid der conservatieven is niet zo groot als men wel verwacht had en als ook wenselijk zou zijn. Weliswaar is er sprake van een ommezwaai in zetelaan tal, maar dat is zeker niet te danken aan een ommezwaai in de mening der Britse kiezers. Een beschouwing van de cijfers maakt dat alras duidelijk. La bour heeft een percentage gehaald van rond 49 tegen de conservatieven rond 48,25. En vergelijkt men het stemmen- aantal dat op deze beide partijen is uit gebracht, dan blijkt dat Labour, verge leken bij 1950, zeker zoveel stemmen winst heeft gemaakt als de conserva tieven. Dat deze laatsten thans aan de macht gekomen zijn is grotendeels te danken aan het feit, dat de liberalen in vele districten geen candidaten ge steld hadden en dat de aanhangers van deze partij, by gebrek aan een eigen man, veelal de conservatieve candidaat hebben gestemd. Deze betrekkeiyk kleine groep heeft derhalve de omme zwaai mogeiyk gemaakt. Diegenen, die uit deze ommezwaai een verschuiving naar rechts menen te mogen voorspel len by de komende verkiezingen in Ne derland, mogen dit wel terdege beden ken. Van een socialistisch debacle is allerminst prake! P) ERHALVE zal de houding der be- '-J manning ten opzichte van de nieu we stuurman eer stroever dan soepeler zijn en zal zy met argusogen toezien welke koers deze vaart. De eerste re acties uit de kringen der Britse vak bondleiders tonen aan, dat zy niet on genegen zyn om met de conservatieve regering samen te werken. Maar aan de regering van Attlee hebben zy in de afgelopen maanden al hoge eisen ge steld met betrekking tot lonen en prij- zen zy zullen van een conservatieve regering zeker niet minder eisen. Dat is het eerste punt, waarom de koers zeker in het'begin niet veel zal kunnen afwyken van de vorige. En dan zy'n er de buitenlandse moeilykheden: een eco nomische impasse, een oliegeschil, de strijd om het Suez-kanaal en het behoud van de positie in het Midden-Oosten in net algemeen. Mogelijk is, dat de Ame rikanen Churchill wat gunstiger zullen ontvangen dan zyn voorganger en voor wat betreft de Amerikaanse zakenwe reld is dat wel zeker maar niemand gelooft toch dat een Mossadeq of een "•ahas Pasja zó onder de indruk zullen (Vervolg op pag. 5, kolom 5) Eis der Noordelijken te Panmoendjon Gisteren zijn voor de tweede maal na een onderbreking van twee maanden in de wapenstilstandsbesprekingen de de legaties te Panmoendjon bijeen geweest. De besprekingen der sub-commissie duurden anderbalf uur. Ne Noordeiyken hebben voorgesteld, dat de troepen der Ver. Naties zich langs het gehele front 24 kilometer terugtrekken en dat het ontruimde ge bied als gedemilitariseerde zóne admi nistratief onder het beheer der V.N. zou blijven. De Verbondenen hebben verklaard, dat de noordelyke voorstel len onaanvaardbaar zy'n. kabinet", dat sinds de nederlaag van de conservatieven in 1945 bestaan heeft, in de nieuwe regering van de thans 76- jarige Churchill zitting zal hebben. Dit „schaduw-kabinet" omvat o.m. de oud minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, en de voormalige ministers Butler, Oliver Lyttelton, Harold Mac Millan, Walter Elliot, Robert Hudson, alsmede Churchills schoonzoon Duncan Sandys. WAT GAAT CHURCHILL DOEN? Waarschynlijk zed Churchill pogen de twaalf universiteitszetels te herstellen, die de labourregering indertijd by de wet heeft afgeschaft. Wanneer deze pogingen lukken, betekent dit, dat de meerderheid van de conservatieven wordt verhoogd, aangezien de betrok ken universiteiten van oudsher anti-so cialistisch zqn gezind. Waarnemers te Washington geloven, dat Churchill zal trachten spoedig een onderhoud met president Truman te hebben en dat hy zal streven naar een conferentie van westelijke leiders met Stalin in de loop van het volgende jaar. REACTIES. De leiding der Britse liberalen heeft verklaard: „Wij geven openiyk toe te leurgesteld te zqn door het geringe aan tal der verkozen liberale candidaten. De twee reusachtige partymachines hebben eens te meer ons „bruggen hoofd" in het Lagerhuis versmald. Het .bestaat echter nog steeds en wij zullen onze strijd voortzetten". Democratische Congresleden te Was hington waren van mening, dat het weer aan de macht komen van Chur chill ertoe zal bydragen de Brits- Amerikaanse samenwerking In de kou de oorlog te versterken. Ook meenden zy, dat het verzetin het Congres tegen het verlenen van Amerikaanse hulp aan Engeland thans zal verminderen Reuters medewerker, Panl Scott Rankine, meldt uit Washington, dat de teleurstelling ln Amerikaanse regerings kringen over de geringe meerderheid, waarover de nieuwe Britse regering ln het Lagerhuis beschikt, algemeen is, vooral wanneer rekening wordt gehou den me.t de vraagstukken, waarmede zjj ln haar buitenlandse politiek te maken zal krjjgen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Frankrijk hoopt, dat de nieuwe Britse regering elke nei ging in Engeland tot afzijdig biyven van het streven naar éénmaking van Europa zal tegengaan. Dr J. SCHOUTEN SPRAK TE KRUININGEN Buitenlandse politiek bepaalt veelal de binnenlandse „Het is onze dure plicht om onder enorme inspanning een sterke defensie op te bouwen ln samenwerking met de andere vrye landen. Nederland moet meedoen aan de verdediging van West-Europa. En wy brengen deze offers ln de hoop, dat wy onze grote geestelijke goederen kunnen behouden. Wy moeten ons verdedigen tegen de macht van het communisme, want deze macht brengt geestelijke slavernij en men deinst niet terug voor nog ergere folteringen dan die de Duitsers toepasten". Dit o.m. zei de voorzitter van de A.R.-fractie der Tweede Kamer, dr J. Schouten, in een bijeenkomst lil de Geref. kerk te Krui- nlngen, georganiseerd door de plaatselijke kiesvereniging. Nadat de voorzitter der K.V., de heer Verijzer, de by'eenkomst had geopend, ontwikkelde dr Schouten, hoe tegen woordig meer dan vroeger de buiten landse politiek veelal de binnenlandse bepaalt. r k i De Japanse Nationale Vergadering heeft met 307 tegen 47 stemmen het vredesverdrag van San Francisco goed gekeurd. O.m. 16 socialisten van de lin kervleugel stemden tegen. De Per zische plv. minister-president Fatemi heeft verklaard, dat Amerikaanse noch Perzische afgevaardigden tot nog toe voorstellen hebben ingediend tot her vatting van de EngelsPerzische olie besprekingen. Wisjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, zal aan het hoofd staan van de Sowjet- delegatie naar de Alg. Vergadering der V.N. President Truman heeft het wetsontwerp ondertekend, volgens het welk militaire en economische hulp van de Ver. Staten aan landen, die mili taire uitrustingsstukken en andere stra tegisch belangrüke goederen naar com munistische landen uitvoeren, wordt onthouden. By Kon. Besluit is be paald, dat de nieuwe kieswet in werking zal treden op 1 November a.s. Dezer dagen is de indiening by de Tweede Kamer te verwachten van een aantal wetsontwerpen betreffende de aan staande herziening van de grondwet. In het gebouw van de Eerste Kamer werd gistermiddag de negentiende (achtste openbare) vergadering gehou den van de sociaal-economische raad. De Nederlandse exporteurs van uien zullen m.i.v. 12 Nov. naar Engeland kunnen uitvoeren. De brandweerlie den van de Sociaal-Economische Raad. gedreigd ontslag te nemen als zy geen nieuwe brandspuit krijgen. Gister morgen is een 40-jarige schilder te Maastricht, die op een ladder bezig was met werkzaamheden aan de voorgevel van de Suringarschóol, van een hoogte van ongeveer zes meter op de betegelde speelplaats gevallen en overleden. Tot gemeentesecretaris van Scher- merhorn is benoemd de heer C. M. A. de Vries te Kerkwerve. Het communisme meent een zending te hebben om over de gehele wereld de revolutie te brengen en het kapitalisme te vernietigen. Dit ia juist het tegen deel van de zending, waarvoor Christus ons opdracht heeft gegeven. In wezen hebben de Amerikanen en in" het by- zonder Roosevelt, dat niet in het ver leden begrepen. Hierdoor hebben de communisten kans gezien hun invloeds sfeer uit te breiden. Nu is het onze taak door de opbouw van een sterke defensie het communisme van haar agressie terug te houden. BINNENLANDSE POLITIEK. Over de binnenlandse politiek merkte dr Schouten op, dat vooral in onze tijd het verband tussen godsdienst en poli tiek gebagatelliseerd wordt. Ook in christelyke kring wordt dit verband verzwakt, vervaagd en zelfs ontkend. Het leven wordt niet meer geplaatst onder het licht en de tucht van Gods Woord. „Het raakt ons eigen leven, het raakt ons hart", zo zei dr Schouten, „dat er christenen zyn, die Jezus Ohristus als Heer belijden en toch het leven uit de sfeer halen, waar de majesteit Gods wordt beleefd. Dit is in wezen de poging van de mens om zichzelf tegenover God te handhaven". „Zy, deze doorbraakmensen, denken, dat het staatkundige bedrijf slechts een zakelyk iets is, wanneer zy beweren, dat er geen christelyke organisaties en politieke partyen kunnen zyn. De de mocratie is alleen veilig by Christus. Hy is de Bevrijder van al het leven, van de kosmos en deze Bevrijder moet ook op het staatkundig terrein erkend worden. Dit zijn beginselen, waarin mensen uitdrukken, wat God in Zyn Woord heeft geopenbaard. Deze begin selen kunnen niet opzij geschoven wor den". Met kracht protesteerde spr. tegen de productiviteitsnota van de ministers Albregts en Drees, waarin gezegd wordt, dat door het doorwerken van ploegen op Zondag in zekere bedrijven de verkregen economische voordelen zwaarder wegen dan de geestelyke en morele bezwaren. Spr. hoopte, dat de A.R.-party ln deze samen zou kunnen werken met de S.G.P., die helaas in haar eisen aangaande de Zondagsheili ging verder gaat dan het Woord van God gebiedt. De Chr. School met de Bybel te Ka pelle heeft gistermiddag een belangrijke bladzijde toegevoegd aan haar bewogen historie van meer dan 50 jaar. Onder belangstelling van velen is het uitge breide (2 schoollokalen) en vernieuwde schoolgebouw officieel in gebruik genO' men. Het hoogtepunt van de middag was wel, toen de heer H. Slabbekoorn als oudste lid en als mede-oprichter van de schoolvereniging, het bestuur na mens de vrienden van het christeiyk onderwys een vlag en een electrische klok aanbood. Na het openingswoord van de voor zitter van het schoolbestuur, de heer P. Scheele de Putter uit Biezelinge, gaf het hoofd van de school, de heer J. C. Keim, een kort historisch over zicht. „Onze taak is", zo besloot de heer Keim, „de kinderen aan de voet van het Kruis te brengen. Daartoe zal het personeel zich met zyn geringe krachten tot het uiterste inspannen". Nadat de heer Scheele de Putter woorden van dank had gesproken tot alle belangstellenden, opende de burge meester van Kapelle, de heer H. G. van Suylekom, de rij sprekers. Verder voer den het woord de schoolarts, dr A. Looijen, ds E. P. J. Jebbink, Ned. Herv. pred., de heer J. J. Walrecht, hoofd van de Ned. Herv. school te Biezelinge, ds A. Gruppen, Chr. Ger. predikant, ds J. van der Leek, Ger. predikant, de heer D. Sandee, bestuurslid van de chr. kleu terschool, de heer J. Smallegange, oud bestuurslid en mede-oprichter van de schoolvereniging, de heer C. Traas, be stuurslid van de chr. kleuterschool te Biezelinge, de heer H. Slabbekoorn en de heren J. Bruinooge en A. Groenleer. Na afloop van de plechtigheid was er gelegenheid het geheel vernieuwde en uitgebreide schoolgebouw in ogen schouw te nemen. Oost-Duitsers vluchtten met twee passagiersboten Donderdag zyn in Uelzen (W.-Duits- land) een scheepseigenaar en zyn bootsman aangekomen, die verleden week met twee passagiersboten uit Wismai' in de Sowjet-zöne naar Heili- genhafen (SleeswykHolstein) waren gevlucht. Zy moesten op het eiland Pöhl (in de bocht van Wismar) wonende arbei ders naar hun werkobject brengen, dat op het vasteland ligt. Van deze op dracht hebben zy gebruik gemaakt om naar het Westen te vluchten. 's Nachts hebben zy de schoorstenen van de schepen met zakken omwikkeld en het motorgeruis gedempt. Record-export van bloembollen De export van bloembollen heeft tussen Juli j.l. en heden een record hoogte bereikt. Men schat het bedrag, waarvoor geëxporteerd ls, op ongeveer f 120.000.000. De pakhuizen in de hol lenstreken zijn vrywel leeg, op enkele soorten na, waarvan zeer veel werd gekweekt. Aangezien de navraag naar bloembollen nog zeer groot ls, schat men, dat binnen enkele weken de pak huizen geheel leeg zullen zyn. Het res tant bedraagt op het ogenblik nog geen 1500 manden. Duizenden waren Donderdagavond en -nacht in de Londense binnenstad, Tra falgar-square en Piccadilly-circus. Er werd gedanst, gezongen en geschreeuwd, als nieuwe uitslagen op de grote, verlichte borden werden bekendgemaakt Om het beklimmen van de straatlantarens tegen te gaan had de politie deze met vet Ingesmeerd. Door middel van draagbare radiotoestellen volgden de Britse soldaten aan het front in Korea de uitslagen van de verkiezingen. Voor de Arrondissementerechtbank te Middelburg is gisteren twee jaar met aftrek en voorwaardelyke ter beschikking stelling van de regering geëist te gen de 36-jarige J. de B., voormalig ambtenaar van de Prov. Planologische Dienst te Middelburg. In zyn requisitoir noemde de Officier van Justitie, mr J. G. v. d. Dussen, de verdachte „een flessentrekker". Het reclasseringsrapport schilderde de B. enerzyds als een enorme Idealist, anderzijds als een ongeremde egoïst. De president, mr van Empel, noemde het dossier van de B. een droevig re laas. Verdachte wilde eerst onderwyzer worden wat hem niet lukte. Achtereen volgens werkte hy op de gemeente-se cretarie van Cadzand, op het Centraal Bevolkingsregister te Den Haag, en de Prov. Griffie te Middelburg. Daarna was hy korte tyd waarnemend secre taris en burgemeester van Veere en tenslotte bureauchef van de P.P.D. te Middelburg. „U hebt te hoog van de to ren geblazen", aldus mr van Empel, „en u hebt daardoor de capaciteiten die u bezat, misbruikt". KNOEIERIJEN. Het begon met geknoei by de P.P.D. Verd. had uit de kas verschillende klei ne bedragen genomen, in totaal f 105,14. Hoewel hy dit later terugbetaald heeft, vond mr van Empel dit geen houding voor een verantwoordelyk ambtenaar. Cyclostylepapier van f8 het pak werd door hem voor f3 van de hand gedaan. Voorts meende de president, daar verd. beweert, dat hy door zyn tantes, die hem opvoedden, verwend is, dat het feit dat verd. heeft kunnen leren en iets in het leven is geworden aan de tantes te danken is. „U hebt daarop schande- lyk gereageerd!" f3500 hypotheek nam de tante om verd. geld te verschaffen voor een mooiere auto dan hy al bezat. De Middelburgse drogist L. J. de J. leende verd. f 2000, die z.g. voor de tan te bestemd waren. Tenslotte wees mr van Empel er op hoe verd. links en rechte kocht, terwjjl wist, dat h(j het niet betalen kon. Alleen aan goederen werd een bedrag van f 24.000 uitgegeven ln enkele maan den tijds. De schuldeisers vroegen in middels het faillissement van verd. aan. H(j kocht zonder aanzien» des persoons en zo werd ook de oude schilder J. te Vlissingen door verd. voor f 400 opge licht. Volgens het psychiatrisch rapport heeft verd. al tyd de neiging gehad om boven zyn stand te leven. De Officier van Justitie mr J. G. v. d. Dussen noemde deze zaak de grootste zwendelary, bedriegerij en oplichterij, die sinds lange tyd ls behandeld. De officier achtte de verdachte zeker toerekeningsvatbaar. Zyn tweede vrouw heeft voor f 10.000.aan cadeaux ontvangen in 7 maanden tijds. Mr Kurtz, die als pleiter optrad, wees er op, dat verdachte het vaderlijk gezag en de moederliefde ln zyn jeugd heeft gemist en is opgevoed door twéé tantes, die hem om het hardst verwen den. De eerste vrouw had hem, volgens mr Kurtz, nog in het goede spoor we ten te houden. De tweede vrouw stelde echter zeer hoge eisen. Tegen de voor waardelijke ter had de raadsman geen bezwaar, doch wel vroeg hy vermindering van de ge- eiste gevangenisstraf. Uitspraak op 7 November. GOES LEVERDE 94 LITER BLOED Men had op méér gerekend Honderd acht en twintig flessen bloed zy'n gisteravond vanuit Goes naaf Amsterdam verzonden. Op de kop af vier en negentig liter heeft de gemeente Goes dus opgeleverd. Hoewel men bjj de aid. Zuid-Beveland West van het Rode Kruis over dit resultaat dankbaar was, wilde men toch niet ontkennen, dat deze hoeveelheid voor een stad van 13.000 inwoners te weinig is. Men had op minstens 300 flessen méér gerekend. Het verkregen bloed wordt ontdaan van de rode bloedlichaampjes en inge dikt tot plasma. In Amsterdam wordt het opgeslagen in de z.g. „bloedbank", griezelig woord voor een onmisbare in stelling. De afname vond plaats ln de „Prins van Oranje". Met 20 tegelyk werden de bloedgevers en -geefsters geholpen, zy kregen van de dames van het U.V.V. tydens het „rustkwartiertje" na de af name een kop koffie. Op 26 November is Kapelle aan de beurt. Men verwacht daar een grotere bereidwilligheid. GEMEENTERAAD VLISSINGEN Er komen twee oorlogsmonumenten De fractieleider van de P.v.d.A., de heer M. J. van Poelje, heeft het in de Vlisolngse raadsvergadering van gistermiddag niet gemakkelyk gehad. By de bespreking van de verordening voor het Uleuteronderwys bepleitte hy een uit zonderingspositie voor de kleuterschool in het Havendorp. Later zwaaide de heer van Poelje plotseling om, trok een voorstel ln om met een heel ander voorstel voor de dag te komen. Toen hy over deze houding werd aangevallen, diende hy opnieuw voorstel één in en nam het tweede terug. Het eind van het lied was, dat de verordening z.h.s. en zonder de wyzigingen, die de fractie leider wilde, werd goedgekeurd. B. en W. kwamen met een verorde ning voor het kleuteronderwys l.v.m. de opening van de openbare kleuter school ln de nieuwe wyk. Er was een tarief opgesteld, waarby zoveel moge- lyk naar draagkracht schoolgeld moet worden betaald. Deze nieuwe regeling betekende voor de ouders van de kin deren, die in de noodkleuterschool van het Havendorp komen, een aanzienlyke verhoging, zo meende de heer van Poel je. Hy vond dit onbillyk. De heer J. P. Ventevogel (C.H.) voelde niets voor een uitzondering. Wethouder W. Poppe zei, dat de kosten tussen de f80,en f85 per leerling per jaar liggen. Daarom kan het tarief ook op het Havendorp niet gehandhaafd worden. De gezinnen met een inkomen van f2000 tot f2500 zullen f 0,60 moeten betalen, van f 2500 tot f 3000 f 0,75 per week. Na een de bat tussen de heren Poppe en van Poel je, waarin beiden hardnekkig hun stand punten verdedigden en de heer van Poelje had aangekondigd een voorstel te zullen indienen, zwaaide hy plotse ling om en wilde wyziging aangebracht zien ln het voorgestelde tarief, zodat de tarieven voor Havendorp en nieuwe kleuterschool toch weer gelyk kwamen te liggen. De heren Marijs (A.R.) en Ventevogel verwonderden zich over de ze omzwaai. De heer Poppe berekende ylings, dat dit tweede voorstelvan Poelje de gemeente f 1300 per jaar zou kosten. De heer van Poelje zwaaide toen weer yverig terug naar zyn eerste voorstel en deelde mede, dat hij by ver werping daarvan zyn tweede voorstel alsnog zou indienen. Weth. L. P. van Oorschot onthulde daarna, dat er in de P.v.d.A.-fractie meningsverschil heerste over deze zaak. De heer van Poelje mo tiveerde zyn houding met te zeggen, dat wanneer men inziet, dat men een voorstel er niet doorkrijgt, men een an der kan indienen om toch zyn zin te krygen. Het voorstel voor de uitzonde ringspositie werd in stemming gebracht en alleen mej. T. van Heulen en de heer J. Post stemden ervoor. De heer van Poelje wist toen niets beters te doen dan het tweede voorstel maar achterwege te laten. MONUMENTEN. B. en W. werd een crediet van f 9550 toegestaan voor de oprichting van een herdenkingsmonument op de Noorder begraafplaats. Daarna werd het voor stel om over te gaan tot het plaatsen van een monument voor het 4e Com mando aan de kop van de Vissershaven aangenomen en werd een crediet van f 3500 verleend voor het maken van het monument. Een gipsmodel van het mo nument was in de raadszaal aanwezig. Het beeld, voorstellende een soldaat in de houding om een dyk te bestormen, is ontworpen door de beeldhouwer Titus Lezer te Ommen. Het beeld wordt 2.15 m hoog en uit hardsteen vervaardigd. WONINGBOUW. Tenslotte werd een voorstel aange nomen tot het verstrekken van een geldlening van f 184.800 t.b.v. de bouw van 18 middenstandswoningen aan de Bonedijkestraat. Deze woningen zullen tegelijk worden gebouwd met de 23 middenstandswoningen en 1 winkel in deze straat. Door de gunning aan de zelfde aannemer is een besparing op de bouwkosten verkregen. De heer Marys wilde weten, wanneer weer arbeiders woningen worden gebouwd. „Als weer geldmiddelen en volume voorradig zyn zal „Gemeenschappelyk Belang" de bouw daarvan ter hand kunnen nemen", zo zei wethouder van Popering. DE BILT ZEGT: Overwegend zonnig Plaatselyk ochtendmist, overigens droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1