MAAR^ de loupe Zeker, er zijn sigaretten te kust en te keur boven alles triusnpheert 20 voor 30 ct. WRIJF WAS „GLIM" VIRGINIA Middelburg heeft zijn weerhaan terug. De economische structuur wordt drastisch veranderd* Sluitende begroting der provincie Zeeland voor 1952* Voor Zeeland neemt de regering een apart standpunt in* Oud-S.S.er zocht een schat Toezicht op credietwezen slechts tijdelijk? 4 uur per week facultatieve vakken voor kweekschool leerlingen Kroon op het werk aan de Lange Jan. Verlies van de P.Z.E.M. in 1952 op f 754.000 geraamd. Slotzitting Synode der Geref. Kerk (onderh. art. 31). GEZELLIGE AVOND.... ORANJEBOOM BIER! Veel animo voor particuliere woningbouw in Kapelle* Vrijdag 26 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Paaina 2 Europese gemeenschap voor kolen en staal. De ontwikkeling van de productie zal minder grillig zijn. Het verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, dat op 18 April 1951 te Parijs werd ondertekend, is volgens de mening van de regering zo diep ingrijpend in de economische structuur van de deel nemende landen, dat het niet voor enkele jaren gesloten kan worden en tevens mag het verdrag daarom niet opzegbaar zyn. Het plan-Schuman is de vrucht van een z.g. functioneel federalisme, zoals dit ook in de Raad van Europa wordt voorgestaan. Daarom komt het de regering voor, volgens de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp van de wet tot goedkeuring van dit ver drag, dat men zich voor doctrinaire schema's op dit gebied wel zeer moet hoeden. De Nederlandse delegaties, die over dit verdrag onderhandelden, hebben Voo-al gepleit voor de belangen van de verbruikers, van kolen, staal en ijzer. Elk toekomstig integratieplan brengt vervoersmoeilijkheden met zich mede en daarom is een eenwording van het ver keerswezen zeer noodzakelijk. Belang rijke Initiatieven op dit gebied zijn reeds genomen. De Europese gemeenschap voor kolen en staal bevordert de werkgelegenheid en een efficiënte productie. Maar de deskundige ingenieur ging er mee vandoor. De Weense politie is op zoek naar een schat, die zou bestaan uit negentien staven goud, die by elkaar 247 kg we gen, twee koffers met gouden munten, twee koffers met juwelen en een kof- ter met (naar men meent valse) En gelse ponden. Deze schat, die enige millioenen gul dens waard zou zjjn, werd op bevel van de vroegere nationaal-socialistische lei der Alfred Rosenberg in het voorjaar Van 1945 in de heuvels by Lofer, circa 20 km van de Beiersegrens, begraven. Een in Wenen wonende voormalige S.S.-er, die deel uitmaakte van de groep die de schat begroef, meende dat hij de enige overlevende van de groep was en dat hij zich de plaats, waar de gchat begraven werd, kon herinneren. Enige weken geleden ging hij op zoek, doch hij kon de juiste plaats niet terugvinden. Volgens de politie nam hij een Weense ingenieur in de arm, die een apparaat om begraven voor werpen op te sporen had uitgevonden. Met de ingenieur ging hij naar de wei de, waar de schat verborgen moest 6jn, doch deze zei, dat hij geen tijd ad om die dag nog te zoeken. Zij reis den naar Salzburg, waar de ingenieur achterbleef; de S.S.-er reisde door naar Wenen. Nu heeft de S.S.-er de Weense poli tie medegedeeld, dat de ingenieur, wiens naam niet bekend gemaakt is, in de nacht van 13 op 14 October met lijn apparaat naar de weide terugkeer de, de schat opgroef en deze weer op een arr'-»-^ begroef. cubing, advert.) VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN om U hel leven ondragelijk le maken. Maar als U Akker s Kloosterbalsem in huis hebt behoeft U geen vocht of tocht te vrezen. Wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren met de heerlijk verwarmende en diep doordringende Akker's Kloos terbalsem, het Ideale middel waarvan ai drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed". Ook als .wondbalsem bij snij- en brandwonden: zuiverend, ont smettend en genezend. NIJMEGEN WEIGERDE VERGUNNING VOOR COLLECTE. De Kroon heeft thans het besluit van B. en W. vernietigd. Het bestuur van de Stichting Chris telijke Blindenhulp „De fakkels bij een" te Nijmegen is door het gemeen tebestuur aldaar vergunning gewei gerd tot het houden van een openbare inzameling. De weigering was gegrond op de overweging, dat deze voorgeno men collecte niet paste in het collecte- plan, dat jaarlijks wordt opgesteld. De Kroon heeft nu het besluit van B. en W. vernietigd. Weliswaar zo heet het in het betreffende besluit bevat het collecteplan een groot aantal collecten, doch hierin zjjn geen ge wichtige redenen gelegen om de on derhavige collecte te weigeren, te meer niet nu in dit plan aan geen enkele instelling op het gebied van de blin denzorg een collecte is toegewezen. MEER WERKGELEGENHEID. De totstandkoming der gemeenschap kan een belangrijke bjjdrage vormen tot een minder grillige productie-ont wikkeling. Van de functionering van de gemeenschap zal een conjunctuur- stabiliserende werking uitgaan. Deze werking zal groter kunnen zjjn, naar mate het aantal deelnemende landen toeneemt. Voor de vrees, dat België met be hulp van de Nederlandse bijdrage in het fonds een voorsprong zou krijgen wat technische outillage en kostprijs be treft, bestaat geen vrees. De regering kan niet beoordelen in hoeverre het mogelijk is Nederland in de gelegenheid te stellen de kolen en staal-productie in Duitsland ter hand te nemen. Wel heeft de uitbreiding van onze steenkolenbasis voortdurend de aandacht van de regering. Zo wordt ge dacht aan de exploitatie-mogelijkheden van het mijnveld Vlodrop. VERHOOGDE KOLENPRIJS? Of de kolenprijs in Nederland aan stonds verhoogd zal moeten worden als gevolg van de heffing, welke voor het fcnds tot aanpassing van de prijzen ver schuldigd zjjn, kan niet gemakkeijjk worden voorspeld. Vast staat, dat gere kend naar de bestaande prjjs en im portverhoudingen, de kolenprijs door heffing met gemiddeld f 0,30 per ton zou worden verhoogd. Minister Lieftinck heeft zich bereid verklaard ernstig te overwegen, of aan de gehele wet, die het toezicht op het credietwezen zal regelen, een tijdelijk karakter kan worden gegeven. Dit heeft hjj medegedeeld in een onderhoud met do commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer. De minister had geen overwegende bezwaren tegen het opnemen van een overweging, waarin de wenselijkheid tot uitdrukking wordt gebracht de gelding van enige bepalin gen vooralsnog aan een bepaalde tijds duur te binden in afwachting van de er varingen met de toepassing daarvan. Opnieuw legde prof. Lieftinck de na druk op de urgentie van het ontwerp, zowel wat het bedrijfs-economisch als het sociaal-economisch toezicht betreft. Dat laatste is van belang, Timdat de mogelijkheid tot het hanteren van mo netaire middelen zeer belangrijk is voor het regeringsprogram, t.w. het hand haven van_ het onmisbare monetaire evenwicht en het streven naar een slui tende betalingsbalans. Het bedrijfs economisch toezicht is niet zo urgent, dat de regering bij gebrek aan een re geling haar program niet zou kunnen uitvoeren. Voor een sluitend sociaal- economisch toezicht evenwel zijn orga nisatorische voorzieningen, zoals re gistratie, onontbeerlijk. (Ingez. mededeling, advert.) TRIUMPH De opleiding van onderwijzend personeel. Binnenkort zal de Tweede Kamer in behandeling nemen een wetsontwerp tot regeling van de vorming van onder wijzers en onderwijzeressen. De com missie van voorbereiding uit de Kamer heeft kortgeleden met minister Rutten over één en ander mondeling overleg gepleegd. Zo werd de minister ge vraagd, welke eisen hij wil stellen voor de paedagogische en didactische voor bereiding van de aanstaande leraar. De minister heeft daarop geantwoord, dat zo'n man allereerst zal moeten beschik ken over voldoende paedagogisch in zicht om leerlingen van de kweekschool leiding te geven bij hun vorming als persoon en in het bijzonder bij hun voorbereiding voor hun beroep. Boven dien zal hij enige kennis van de puber- teitspsychologie moeten bezitten, als mede kennis van de didactiek en me thodiek van zijn eigen vak en van dit vak voor de lagere school. Over heel deze materie pleegt minister Rutten thans nog overleg met universiteiten en daarvoor in aanmerking komende or ganisaties. Op een andere vraag deelde de mi nister mede, dat de urentabel, vermoe delijk gedurende ca. vier uur per week, ruimte zal laten voor het onderwijs in enkele facultatieve vakken. Verder zal de mogelijkheid bestaan, dat meer of minder begaafde leerlingen zich in een bepaald vak meer dan normaal verdie pen, b.v. in de vakken zang, tekenen, handenarbeid, geschiedenis, aardrijks kunde, biologie. De bewindsman was tot de conclusie gekomen, dat het examen na de z.g. eerste leerkring diende te worden ai- geschaft. Het afleggen van drie exa mens, telkens van geheel ander karak ter, in de tijd van vijf jaren, brengt voor de leerlingen te grote bezwaren met zich, aldus prof. Rutten. Aan de „De Ruyterschoolte Vlis- slngen slaagde voor scheepswerktrig- kundige, diploma B, de heer A. W..„e. Blinkend in het najaarszonnetje. „Wat zullen de kippen in Middelburg nu eieren leggen!'' Dat was het com mentaar, dat één van de heren, betrokken by de restauratie van de Lange Jan, gistermorgen gaf, toen de lift omlaag ging. Een moeiljjk karwei was vol bracht: het plaatsen van de haan op de toren. Blinkend in het gulle najaars zonnetje staat sinds gistermorgen elf uur de weerhaan weer op de Lange Jan. Een groot aantal belangstellenden oude haan werd op 17 Mei 1940 ver was gisteren van dit heugelijke feit ge tuige. Het was ideaal weer. Ieder kon de werkzaamheden, verbonden aan het plaatsen van de nieuwe haan, gemak kelijk volgen. Alleen bestond de kans, dat men na verloop van tijd een stijve nek had! Wij behoorden tot de gelukkigen, die het werk van meer nabij konden aan schouwen, maar wij voelden ons toch veiliger op de grond dan zo hoog in de toren. Na de tocht met de lift klom men wij bijna 20, naar ons gevoel wan kele laddertjes op, die langs de ballus- trade omhoog voeren. De moeite werd beloond! Op het platform boven de kroon, werd de haan op de top van deze kroon bevestigd. Om klokslag 11 uur begon men met de werkzaamheden van het plaatsen ervan. Het dier scheen zich op z'n gemak te gevoelen op z'n hoge standplaats, want hij vertoonde geen lust tot enige tegenwerking. Alles ver liep vlot en nog voor de stadhuisklok half twaalf wees, stonden we weer vei lig en wel op de grond. De haan had de reis naar boven wat eenvoudiger ge maakt. Onder de toren bevindt zich n.l. de ruimte, waar tot heden de kleine klokken van de beiaard opgesteld staan. Met een lier hijst men binnendoor de materialen voor de bouw van de spits omhoog. Deze weg is ook de weerhaan gegaan; hij heeft er geen nadelige ge volgen van ondervonden. EEN KEERPUNT. De plaatsing van de weerhaan bete kent het keerpunt in de restauratie van de Lange Jan. Het hoogste punt is nu bereikt en langzaam maar zeker zal de restauratie van dit hoogste punt naar beneden worden voltooid, zodat de stei gers steeds zullen afnemen. Inmiddels kan worden gezegd, dat de haan, die nu de Lange Jan siert, mooier is dan zijn vooroorlogse collega. Dé woest, doch er bleef nog wat materiaal gespaard. Dit materiaal is door de Fa Jobse, die de nieuwe haan vervaardig de, erin verwerkt. De leerlingen van de Technische school hebben eveneens ge werkt aan dit object. Zij zorgden er n.l. voor, dat de haan verguld werd en zij deden dat keurig. Op de begroting voor 1952 van de N.V. P.Z.E.M. wordt een verliessaldo van f754.000 geraamd. Voor 1951 be droeg het geraamde verlies f 358.900. De stroomopbrengst zal ongeveer f 2 millioen hoger zijn dan dit jaar het ge val is. Men schat de productie op 91.500.000 kWh, waarvan rond 75 mil lioen kWh voor verkoop vrij komt, zo dat op een opbrengst van f 8.194.000 wordt gerekend. De productie van de centrale te Vlissingen wordt geraamd op 50 millioen kWh, terwijl aan brandstof 35.000 ton kolen nodig is. De productie van de centrale te Westdorpe zal 28 millioen kWh bedragen, met een brandstofverbruik van 23.800 ton. Voor de Noordgroep zal de benodigde stroom (11.500.000 kWh) moeten worden inge kocht. Op welke wijze de stroom betrokken zal worden is nog niet bekend. In de Zuidgroep wordt op een stroomverbruik gerekend van 30 millioen kWh. De centrale te WestdoTpe wekt 28 millioen kWh op, zodat 2 millioen kWh zal moeten worden ingekocht. Daarmede zal 1810.000 gemoeid zijn. De kosten van stroomopwekking voor de centrale te Vlissingen zijn begroot op f 2.328.000 voor de centrale te Westdorpe op f 1.598.000. Voor inkoop werd voor 1951 slechts een be drag van f 250.000 begroot. De kosten van het hoogspanningstransport worden geschat op f 514.500, van het laagspanningstransport op f 993.000. De kosten van onderhoud terreinen, ge bouwen e.d. zullen meer dan een half millioen gulden vergen. De begroting sluit met een be drag van f 8.652.000. De begroting van kapi taalsinkomsten en -uitgaven beloopt f 16.600.000. Het door de Provincie te verstrekken kapitaal bedraagt f15 millioen. Wegens uitbreiding en vernieuwing is uitgetrokken een bedrag van f 14.446.000. (Ingez. mededeling, advert.) VlA&t1' Na een zitting in comité-generaal rapporteerde ds J. A. Vink Woensdag middag in de openbare zitting namens commissie één over de positie van de hoogleraren ter Synode. De commis sie is van gevoelen dat het door de Sy node reeds eerder genomen besluit voor tweeërlei uitleg vatbaar is en de vol gende mogelijkheden bevat: a. dat de hoogleraren ter Synode ad vies mogen uitbrengen in vrjje discussie alsook in het uitbrengen van een advi serende stem alvorens de vergadering tot stemming overgaat. b. dat hun advies slechts uitgebracht mag worden in vrye discussie, terwyl er naar hun adviserende stem by de stemming niet zal worden gevraagd. De commissie adviseerde bij stem ming uit te maken welke toepassing de juiste is. Na enige discussie verenigde de Synode zich met kleine meerderheid van stemmen met het voorstel der com missie en besloot zij de eerste uitleg te aanvaarden. Zij stelde derhalve vast, dat de hoogleraren op de Synode een advies mogen geven in de discussie, ter wijl bovendien hun adviserende stem bij de stemming zal worden gevraagd. Na vaststelling der acte schorste de praeses de zitting tot half vier, op welk tijdstip de plechtige sluiting zou zijn. SLOTZITTING. Om half vier ving de slotzitting aan. De assessor las de slotrede voor van de voorzitter, ds G. Visée, die door onge steldheid verhinderd was de zitting te presideren. In zijn slotwoord herinnerde de voor zitter aan het woord van de Schrift „die ons oordeelt is de Here". Spreker was in het afgetrokkene geneigd toe te stemmen, dat deze Synode te lang heeft geduurd, maar dan moet men toch ko men tot een billijke beoordeling. Er is op deze Synode hard gewerkt. De voorzitter constateerde, dat er was een begrijpen en verstaan van elkander en dat niemand aan het einde der zit tingen zal durven zeggen, dat de dwa ling van het independentisme ter Sy node gevonden wordt. Spreker uitte de wens, dat God de vrijgemaakte 'kerken zou bewaren en vermeerderen in dit land en dat hy velen tot haar zou doen toekomen. Namens de hoogleraren sprak prof. dr K. Schilder. De assessor sprak het slotwoord. Onder TE FORMEEL. In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden is gebleken, dat het bestuur van het Economisch Technologisch Instituut de commissie uit de Prov. Staten, die een onderzoek moet in stellen naar het gebeurde bij het ETI., niet erkent. De motieven, die het be stuur voor zijn standpunt aanvoert, zijn formeel juist. Het is geen verant woording schuldig aan de Prov. Sta ten en ook niet aan Ged. Staten. For meel staat het bestuur dus volkomen in zijn recht. Deze kwestie heeft echter ook an dere zijden. In de eerste plaats een psychologische en vervolgens een ma teriële zijde. Het pleit o.i. niet voor het E.TT.-bestuur, dat het niet be reid is volledig opening van zaken te geven aan een brede en op democra tische wijze tot stand gekomen com missie, die wil trachten het E.T.I. in het belang van onze provincie te be houden. Het bestuur moest op dit punt niet al te formeel zijn en de commissie niet beschouwen als een blok aan het been of een stelletje dwarskijkers. De E.T.I.-kwestie is naar onze me ning terecht in de openbaarheid ge komen. De Zeeuwse bevolking heeft er recht op te weten, welke fouten er zijn gemaakt en wat er aan de hand is geweest. Ook al is het E.T.I. dan geen zuiver provinciale instelling, het is een Instituut, dat zó onmiddel lijk op Zeeland betrokken is, dat het publiek mag weten, wat het doet en wat er gebeurt. Nu de materiële zijde. De Prov. Sta ten hebben de subsidieverlening voor 1952 ten bedrage van f 10.000 afhan kelijk gesteld van het resultaat van het onderzoek. Komt de commissie niet met een rapport en moet zij ver tellen, dat zij geen gehoor kreeg bij het E.T.I .-bestuur, dan vrezen wij, dat de Staten niet bereid zullen zijn de bijdrage te verstrekken. En dan is het volstrekt niet onmogelijk, dat ook het Rijk geen cent meer zal geven. Dan is het E.T.I. gedoemd te liqui deren en te verdwijnen. Wij zijn ervan overtuigd, dat nie mand dat wil. Het zou een grote stap achteruit betekenen. Welnu, kan het E.T.I.-bestuur dan niet over zijn for mele bezwaren heenstappen en, sa men met de Statencommissie, naar een bevredigende oplossing zoeken? Mocht dit niet het geval zijn en zouden ook Ged. Staten geen kans zien met een compromis-voorstel beide partijen te bevredigen, dan is er o.i. nog één mogelijkheid, n.l. het door beide partijen benoemen van een ereraad, bestaande uit objectieve en deskundige Zeeuwen die voor dit doel ongetwijfeld te vinden zijn), die een bindende oplossing aan de hand zal kunnen doen. Wij hopen echter, dat het zo ver niet behoeft te komen. T. Ged, Staten bieden Prov, Staten aant Post onvoorzien bedraagt ruim f 115.000.— Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten de begroting der Provincie voor het jaar 1952 aangeboden. Uit de cyfers blijkt, dat de financiële toestand niet ongunstig is. De begroting (gewone dienst) sluit met een bedrag van f 4.904.207. Het totaal der voordelige saldi zowel als dat der nadelige sloten beloopt een bedrag van f 2.608.000. Er is echter een bedrag vap f 115.341,50 als onvoorzien op de begroting gebracht. De eindcyfers van de kapitaaldienst zyn f 14.395.396,36 en die van de reserve-, kas- en verrekendienst f 39.159.118,42. De cijfers van het hoofdstuk algemeen be stuur (gewone dienst) zijn: inkomsten f54.230, uitgaven f 513.663, nadelig slot f 459.433. Bur gerlijke dienst en kasmiddelen heeft aan inkom sten f 161.905 en aan uitgaven f 180.000, nadelig saldo f 18.095. Voor het hoofdstuk openbare orde (Ingez. mededeling, advert.) Het woningprobleem Is in Kapelle nog steeds urgent, zo deelde burgemeester van Suylekom mede In de laatst gehouden vergadering van de raad. Er zyn 20 definitieve aanvragen voor particuliere woningbouw binnengekomen. Het wachten is alleen nog maar op bouwvolume en dan is men in Kapelle weer een stap dichter by de oplossing van het woningvraagstuk. Minister Rutten over stichting van middelbare scholen. Het aantal zal echter niet worden uitgebreid» „Ten aanzien van Zeeland nemen wjj een apart standpunt in wat de stich ting van middelbare scholen en nijverheidsscholen betreft. Het zou n.l. on billijk zyn, Indien wy daarbij niet in aanmerking namen de gescheidenheid van de provincie in eilanden en de bezwaren, die verbonden zyn aan het reizen der leerlingen. Daarom passen wy de z.g. oprichtingsnormen hier aanmerkelyk soepeler toe". Dit verklaarde de minister van O., K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten op een vraag van één der journalisten tijdens een korte persconferentie Woensdagmiddag. Overigens ligt het niet in de bedoe ling in de naaste toekomst tot- uitbrei ding van het aantal scholen in Zeeland voor middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs (negen in totaal) over te gaan, aldus de minister. In de eerste plaats ziet hij daartoe de behoefte niet. Voorts zou het voor de bestaande scho len heel moeilijk worden het vol te hou den. „Dan laat ik nog maar in net mid den", aldus prof. Rutten, „of er vol doende leerkrachten voor die nieuwe scholen zouden zijn. In dit verband wil ik echter graag een misverstand weg nemen. Men stelt n.l. vaak tegenóver elkaar de aantallen bevoegde en onbe voegde leerkrachten. En men komt dan voor ons land tot een niet al te bevre digend resultaat. Dit tegenover elkaar stellen is echter niet juist. Want het gaat om het aantal lesuren, dat be voegde en onbevoegde leerkrachten ge ven. Vergelijkt men die, dan is het re sultaat heel wat gunstiger. Wij mogen zeggen, dat wij de laatste jaren in ons land op dit punt heel wat hebben be reikt". Op een andere vraag antwoordde mi nister Rutten, dat er in ons land tal van middelbare scholen zyn, die onvol doende leerlingen hebben. Het is echter zeker niet de bedoeling der regering deze zonder meer op te heffen. Enige jaren wordt zo'n school nauwlettend bekeken en als er dan geen redenen zyn om verbetering te verwachten, zal zo'n schooi helaas moeten sluiten. Met de negen middelbare scholen in Zeeland is dat echter allerminst het gcvaL DE GRENSWIJZIGINGEN OP WALCHEREN. Ged. Staten voerden besprekingen met gemeentebesturen. Het college van Ged. Staten heeft Dinsdagmiddag met de gemeentebestu ren van Meliskerke, Grijpskerke en Sint Laurens oriënterende besprekingen ge voerd over de voorgenomen grenswijzi gingen of opheffingen. Zoals men weet, zou Meliskerke bij Aagtekerke worden gevoegd, Grijpskerke grotendeels by Seroaskerke, terwijl Sint Laurens ge deeltelijk met Middelburg en met Se- rooskerke zou worden samengesmolten. Tijdens de besprekingen bleek, dat ge noemde gemeentebesturen nog onver minderd vasthouden aan hun reeds be gin 1950 ingebrachte bezwaren. Eerste gemeentebegroting goedgekeurd. Ged. Staten van Zeeland hebben de eerste gemeente-begroting voor 1952 goedgekeurd en wel van de gemeente Rilland-Bath. BENOEMINGEN TER PROV. GRIFFIE. Ged. Staten van Zeeland Hebben met ingang van I Januari 1952 bevorderd tot commiezen ter Prov. Griffie de he ren H. Hekkers, H. Koops en I. A. v. d. Jagt; tot adjunct-commies le klasse de heer J. de Wolf en tot adjunct-com mies 2e klasse de heer K. G. S. Th. M. Korting. Met de electrificatie van Tekenburg is een aanvang gemaakt, zo werd me degedeeld. De gemeente-begroting voor 1952 werd aangeboden. Hoewel vele lasten verzwaard zijn, is deze toch sluitend. In de commissie tot nazien der begro ting werden benoemd de heren van Lie- re, Tramper en van Wel. Met algemene stemmen werd beslo ten de aansluiting bij de Vee- en Vlees keuringsdienst Goes op te zeggen per 1 Januari 1953 en per dezelfde datum aan te sluiten bij de dienst te Krui- ningen. Een verzoek van de heer F. de Nooyer om herziening van de honden belasting werd afgewezen. Met 73 stemmen werd besloten een studietoelage te verstrekken aan ge meente-ambtenaren. Tegen stemden de heren van Hoorn, de Koeyer en van Wel. De leden en plv. leden van de huis vestingscommissie werden herbenoemd. In de vacature P. Fraanje werd be noemd de heer I. J. Drever. 2 woningwetwoningen te Biezelinge werden op voorstel van B. en W. ver huurd aan A. M. Verhulst te Bieze linge en J. J. Veerhoek te Kapelle. Een voorstel om het crediet in reke- ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te verhogen van f 100.000 tot f 125.000 werd aange nomen. Aflopende kasgeldleningen te gen 1% zijn niet meer te plaatsen zo deelde de voorzitter mede, hiervoor moet nu 4% rente betaald worden. In de rondvraag verzocht de heer de Neef om kolentoeslag voor behoeftigen. B. en W. zullen dit nader bekijken. De heer de Koeyer vroeg hoe het staat met de samenwoning in de ge meente. Uit het antwoord van de voor zitter blijkt dat er op Schore practisch geen woningnood is. Biezelinge heeft enkele zware gevallen, maar het leeu wenaandeel wordt geleverd door Ka pelle. Na afloop der raadsvergadering brach ten de leden een bezoek aan de ten toonstelling over de tapijtindustrie. WESTKAPELLE. Subsidie Chr. Kleuterschool, Dezer dagen kwam de gemeente raad van Westkapelle in voltallige zit ting bijeen. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangen om de jaarwedde van de wethouders op f400 te brengen. Zon der hoofdelijke stemming werd beslo ten het exploitatie-tekort van de chris telijke kleuterschool op zich te nemen tot een maximum van f 20 per leerling van 4 jaar of ouder. Met algemene stemmen wesd mej. J. Hogerheide als tijdelijk vakonderwijze res benoemd aan de O.L. school. Het aantal lesuren per week is gesteld op 5. De gemeente-rekening 1949 werd vastgesteld met een nadelig slot van f5.732,03. De rekening woningbedrijf met een batig slot van f 920,40. De wer kelijke uitgaven van het gewoon L.O. over 1950 werd vastgesteld op f 2183,14 en voortgezet L.O. op f 483,50. De heer vroeger te Jb. A. Slager C. Kzn, Sint Annaland, thans onderwijzer aan de B.L.O.-school te Ede en voorheen onderwijzer aan de Chr. school te Weekerom, is benoemd tot hoofd van deze school. en volksgezondheid zijn de cijfers resp. f 642, f 118.400 en f 117.758. Voor waterstaat, verkeer en vervoer worden de ontvangsten geraamd op f 1.282.665 en de uitgaven op f 2.778.205, nadelig slot f 1.495.540. Het geraamde verlies op het hoofdstuk economische aangelegenheden bedraagt f 181.772.50, n.l. aan inkomsten f 765 en aan uit gaven f 182.537.50. De ontvangsten wegens ar- ueid, maatschappelijke steun en voorzorg wor den begroot op f 696.000 en de uitgaven op f 817.985, nadelig slot f 121.985. Voor volksontwik keling, opvoeding en erediensten is geen ont vangst begroot. De uitgave van f 98.075 is dui geheel verlies. De inkomsten wegens dekkings middelen van algemene aard zijn begroot op f 2.708.000, de uitgaven op f 100.000, zodat de winst daarop f 2.608.000 is. POLDERS EN WEGEN. Uit de cijfers van de gewone dienst blijkt verder, dat de uitkering van het Rjjk in het aandeel der provincie in het tekort der cala- miteuze polders wordt geraamd op f 160.000, de Rijksuitkering voor de provinciale wegen op f 768.000, die voor de tertiaire wegen op f 192.000 en het aandeel van derden in de kosten van verpleging van behoeftige geesteszieken op f696.000. Het dividend der P.Z.E.M. is vcior 1952 op nihil geraamd. Wat de dekkingsmiddelen betreft kan voor 1952 gerekend worden op f 255.000 en f 253.000, zijnde 60 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor resp. gebouwde en ongebouwde eigendommen, f 325.000 ai 50 opcenten op de hoofdsom der personele belasting en een bedrag van f 1.875.000 uit het Provinciefonds (vorig jaar f 1.654.000). PERSONEELSUITGAVEN. De personeelsuitgaven Prov. Griffie zijn be groot op f 365.000 (v. j. f 322.000), de kosten vau t.b.c.-bestrijding op f 6000, de bijdrage aan het Groene Kruis op f 10.300, het Wit-Gele Kruis op f 3250 en het Oranje-Groene Kruis op f 2500, terwijl de overige uitgaven in het belang van de volksgezondheid f 15.000 vragen. De kosten van de Plan. Dienst en van de voorbereiding van streek- en uitbreidingsplannen worden geraamd op f 67.000 en de personeelskosten van de Prov. Waterstaat op f 299.000. Voor zeeweringen en strandhoofden is f 424.384 uitgetrc/kken (v. j. f 374.916) en het verlies der boot- en veerdiensten wordt geraamd op f 215.125 (v. j. f 135.915). De kosten voor de provinciale wegen zullen in 1952 een bedrag van f 501.500 be lopen en de bijdrage aan het prov. wegenfonds is gesteld op f 768.000, zijnde de Rijksuitkering. Voor de tertiaire wegen is maar f 1920 uitgetrok ken. Voort9 staat op de begroting als uitgave een verlies van het provinciaal gasbedrijf van f 83.500. ONDERWIJS EN MONUMENTEN. Wegens subsidie aan land- en tuinbouwscholen is f 25.935 begroot en voor land- en tuinbouw- cursussen staat 8000 op de begroting. De verple ging van behoeftige geesteszieken zal de provin cie f737.000 kosten. De uitgaven voor de Prov. Bibliotheek worden geschat op f 29.000. Voor her stel van monumenten is f 20.000 uitgetrokken. Op de kapitaaldienst staat een post van f 200.000 als bijdrage van de polders in de her stel- en verbeteringskósten van de zeewering van de Karelpolder. Een bedrag van f 237.696.36 is ten laste der algemene reserve afgeschreven. Wegens terugontvangsten van aan derden ver strekte geldleningen is begroot f 1.338.282, o.a. van de P.Z.E.M. f 1.295.382. Gerekend wordt dat voor de P.Z.E.M. in 1952 kan worden opgenomen f 8.930.000, voor „Vrederust" f 300.000, voor de Waterleiding mij. „Midden-Zeeland" f 2.000.000 en voor de Stoombootdiensten f 500.000. In het verenigingsgebouw te Kloe- tinge werd Woensdag een gezinsavond gehouden, waar sprak dr J. van Daal over de vele problemen in het gezins leven. Tevens werd de film: „Uw kin deren en U" vertoond, alsmede een na tuurfilm. Ds J. Jellema opende en sloot deze avond. M.i.v. 16 November is tot wijkver pleegster te Stavenlsse benoemd zuster E, Florijn te Driebergen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2