Prov. Statencommissie voor het E. T. I. wordt niet aanvaard. <=Ylieuwó uit rovincie WICHELROEDELOPER BOEKTE SUCCESSEN. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden. Drie actie-comité's op Schouwen tegen de R* T. M. HIER KERK ^~,ending DE %>ADiO brengt u Donderdag 25 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, die gisteren in „De Korenbeurs'' te Goes werd gehouden, is de E.T.I.-kwestie aan de orde gekomen naar aanleiding van een mededeling van de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, dat het E.T.I.-bestuur niet be reid is de commissie van onderzoek uit de Prov. Staten te aanvaarden. De Kamer ging met dit standpunt accoord. De heer M. van der Himst te Goes, verklaarde deze gang van zaken ten zeerste te betreuren. De heer Kammeraad deelde mede, lid moet toch vrij blijven bestuurslid dat bij het E.T.I. een ingrijpende reor-' ganisatie had plaats gevonden en dat, als gevolg van de dwingende noodzaak drastische bezuinigingen in te voeren, teneinde het voortbestaan van het In stituut te verzekeren, een deel van het personeel onder toekenning van wacht geld ontslag was verleend. Daaidoor moest het dagelijks bestuur zich veel meer dan voorheen met de dagelijkse gang van zaken bemoeien. De heer van Everdingen nam ontslag als dagelijks bestuurslid van het E.T.I. met het oog op zijn drukke werkkring. Met goedvinden van het bestuur der Kamer werd mr B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, als zijn opvolger aan gewezen. In een gecombineerde vergadering van het bestuur der Kamer met het voltallige college van Ged. Staten en het algemeen bestuur van het E.T.I. werd over de reorganisatie volledige overeenstemming bereikt. In tegenstelling met geruchten, als zou het bestuur der Kamer voorstan der zjjn van opheffing van het E.T.I., verklaarde de voorzitter, dat het be stuur een goed geleid en goed werkend E.T.I. een groot algemeen en econo misch belang voor Zeeland acht en al les in bet werk zal stellen er een goed Instituut van te maken, dat het ^er- trouwen van het bedrijfsleven waardig is. De heer van der Himst wees erop, dat de Prov. Staten subsidie afhankelijk hebben gesteld van de uitslag van het onderzoek door de commissie. De voorzitter verklaarde, dat Ged. Staten van a tot z op de hoogte zijn met hetgeen in het E.T.I. gebeurde. Dit Instituut is autonoom en geen verant woording schuldig aan Ged. Staten. Daarom is een commissie uit de Prov. Staten niet nodig. Het E.T.I.-bestuur heeft steeds Ged. Staten alle mogelijke inlichtingen gegeven. Thans hebben Ged. Staten weer een vergadering aan gevraagd met het E.T.I.-bestuur. De fout ligt niet bjj dit bestuur, maar by Ged. Staten, die van het begin tot het einde c -te waren. k STUKKEN. Van de P.T.T, te Breda kwam een antwoord in op het verzoek der Kamer tot het inleg fen van een tweede postbestelling, aan e Boogerdweg te Dreischor. Het departement van Verkeer en Wa terstaat berichtte, dat het verzoek tot het instellen van een commissie van on derzoek inzake de havens en veerdien sten op de Wester-Schelde niet kon worden ingewilligd. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur der Kamer de heren J. H. Bal te Tholen en de voorzitter had voorge dragen als vertegenwoordigers van de Kamer in het Nederlands Comité Wa terwegen, waarvan het secretariaat is gevestigd bij de Kamer te Rotterdam. De Kamer te Terneuzen wees de ver tegenwoordigers voor de landbouw en de industrie aan, die te Middelburg voor de visserij en de algemene belan gen. Op verzoek van het gemeentebestuur van Sint Maartensdijk wendde het be stuur zich tot Ged. Staten met het ver zoek de stichting van een ambachts school op het, eiland Tholen te bevor deren. Voorts heeft het bestuur der Kamer na het instellen van een onderzoek naar de plannen tot onteigening van een aantal bedrijven te Dishoek t.b.v. de waterleiding, een bezwaarschrift bij de minister van Sociale Zaken ingediend. Aan de minister van Justitie werd geadviseerd -de duur der regeling voor door oorlogsgeweld verloren gegane be wijsmiddelen te verlengen tot 1 Juli 1955. DE WATERWEGEN. Over de mededeling inzake het Co mité Waterwegen maakte de heer J. H. Bal enige opmerkingen. Hij deelde me de het initiatief genomen te hebben voor een gewestelijk comité voor de ka naalplannen. Van de Kamer van Koop handel, die hij tot een samenkomst uit nodigde, ontving hij geen enkele reac tie. Wel uit de kringen van landbouw, visserij enz. Nu echter werkt er een provinciaal naast een landelijk comité. Dat is niet alleen teleurstellend, maar schept ook het gevaar, dat de specifiek Zeeuwse belangen in het landelijke co mité uit het oog worden verloren en de beide comité's langs elkander heen- werken. De heer Kammeraad antwoordde, dat men provinciaal ongetwijfeld verder kan werken, maar dat men de zaak veel beter landelijk kan bekijken. Het ligt tenslotte aan de mensen zelf die in het landelijke comité zitting hebben. Er bestaat overigens geen bezwaar te gen medewerking door de Kamer aan het provinciaal comité en bovendien is de mogelijkheid aanwezig de Zeeuwse vertegenwoordiging in het landelijke comité uit te breiden. Met medewerking van de directie der Prov. Stoombootdiensten is een bevre digende regeling verkregen voor het vervoer van vee op Dinsdagmorgen met de boot PerkpolderKruiningen naar de markt te Rotterdam. HET PERSONEELSREGLEMENT. Het voorstel van het bestuur tot vast stelling van een personeelsreglement lokte een uitvoerige discussie uit. De heer P. J. Rijnten betreurde het, dat geen overleg is gepleegd met de unie van overheidspersoneel. Voorts achtte hij de vaststelling van vacantie haar de beloning onaanvaardbaar. Voor jeugdige personen wilde hij meer va cantie. Bovendien vond hij het gewenst drie dagen extra vacantie te verlenen aan personeelsleden voor het bezoek van congressen van vakbonden enz. Tegen de bepaling, dat het zonder toestemming der Kamer verboden is ne venbetrekkingen te aanvaarden had de neer Rijnten bezwaren. Een personeels- van de één of andere vereniging te wor den. Voorgesteld werd in het artikel het woord „betaalde" voor nevenbetrek kingen te voegen. De heer J. Lodder onderstreepte de bezwaren wat het ontbreken van over leg met de werknemersorganisaties be treft. Het Kamerpersoneel is Rijksamb tenaar. De heer Lodder stelde voor eerst de mening der Unie van Over heidspersoneel te vragen en daarna het reglement vast te stellen. De voorzitter verklaarde, dat in de Ver. van Kamers van Koophandel be sloten werd geen overleg te plegen met de werknemers, hetgeen hij zelf betreur de. De secretaris, de heer A. S, de Jonge, wees erop, dat het zeer dubieus is, dat het personeel onder het Rijksambtena renreglement valt. Het valt onder de wet op de Kamer van Koophandel. De heer L. J. van 't Westende was van mening, dat hier primair de wens der overheid ligt een reglement vast te stellen. Of het personeel Rijksambte naar is of niet kan hier niet worden uitgemaakt. Wél is het dringend ge wenst, dat hierover 'n beslissing wordt uitgelokt. De voorzitter zegde toe deze zaak op nieuw in bespreking te zullen brengen in de Vereniging. NEVENBETREKKINGEN. Wat de nevenbetrekkingen betreft werd medegedeeld, dat het bewuste ar tikel is gebaseerd op wettelijke voor schriften, De personeelsverhoudingen zijn zodanig, dat het reglement eigen lijk een formele zaak is, Nadat over de vacantiekwestie nog enige tijd was doorgepraat, werd het reglement m.a.s. aanvaard. Een voorstel van de heer Lodder aan de vaststelling de restrictie te verbin den, dat de mening van de werknemers organisaties zal worden gevraagd, ont ving geen instemming. De heer Lodder verzocht aantekening, dat hij bezwaren had tegen deze wijze van werken. Na een zeer korte bespreking werd ook de begroting der Kamer voor 1952 vastgesteld. Als vertegenwoordiger der Kamer in de Stichting Verladersbelangen Binnen scheepvaart Zeeland werd aangewezen de heer J. Roose te Goes. Als nieuwe leden van de Kamer werden geïnstal leerd de heren D. M. A. Geuze te Poort vliet en J. W. Hupkes te Vlissingen. DE R.T.M.-KWESTIE. Tijdens de rondvraag bracht de heer de Rijke de R.T.M.-kwestie op Schou wen ter sprake. Hij deelde mede, dat er nu drie actie-comité's bestaan, n.1. één tot verlaging der tarieven, één tot het verkrijgen van betere veerverbindingen en één tot het opheffen van de tram. Deze drie comités gaan samenwer ken en een rapport opstellen met cij fers over de productie «n de industrie, de landbouw en de handel op het eiland, Reeds nu is bekend, dat de inwoners per jaar 2 ton aan veergelden betalen. Zeelandia" b.v. betaalt jaarlijks f 9000 en de vervoerder van der Wekken f 10.000. „Wij zijn evengoed Nederlanders als de anderen. Maar wij kunnen ons blauw en groen betalen. Krasse maatregelen zul len worden genomen. Er gaan zelfs al stemmen op om de tramlijn op te bre ken", aldus de heer de Rijke, die ten slotte de medewerking der Kamer in riep voor de actie. De voorzitter zegde steun toe, maar voegde eraan toe, dat de Kamer uiter aard geen carte blanche kan geven aan het actie-comité. De heer M. P. J. Baars vroeg, of het bestuur zich al beraden had over de winkelsluitingswet. Speciaal met het oog op de aanwijzing der z.g. seizoen plaatsen, vroeg de heer Baars de instel ling van een coördinatie-commissie. De voorzitter zegde overweging toe. De heer Rijnten vestigde de aandacht op het feit, dat ondernemers, die mili taire leveranties uitvoeren, omzetbe lasting moeten betalen alsof zij aan particulieren leveren. Dit zou niet erg zijn, ware bet met, dat de leveringen geschieden tegen groothandelsprijzen. Overleg met de minister om dit te ver anderen leverde geen resultaat op. De heer Rijnten verzocht de Kamer zich hiermede te bemoeien. Voortis maakte deze spreker bezwaren tegen de koop avond volgens de nieuwe winkelslui tingswet. Hij voorzag een zeer geringe omzetverhoging, omdat de winkelier veel meer kosten heeft. Bovendien is het personeel een vrije avond kwijt. De heer Baars was het daar met he lemaal mee eens. Het bestuur zal ook deze zaak bekijken. Op verzoek van de heer A. G. Mar- kusse zal het bestuur zich tot Ged. Sta ten wenden, teneinde verlichting van wegen en steigers bij Kortgene en Wol- phaartisdijk te verkrijgen. Ook zal, op verzoek van de heer P. J. Steutel, aan gedrongen worden op plaatsing van een wachtlokaal aan Katse Veer. en over de grenzen Ruim 200 oud-strijders van de „Prin ses Irene"-brigade zullen Zaterdag a.S. te Tilburg onderscheidingen ontvangen in het kader van de herdenking van de bevrijding dier stad. Des middags zal in het Wilhelminapark voor een sym bolisch graf een dodenappèl worden ge houden met kranslegging. Twee schepen van de Kon. Rotter damse Lloyd zullen in de komende we ken een „gewichtige" last meevoeren. Met de „Blitar" gaan n.l. twee en met de „Samarinda" drie voor Indonesië be stemde locomotieven met bijbehorende tenders mee. Ze wegen tezamen 450.000 kg en worden als deklading vervoerd. Een boekhouder uit Rotterdam was zo verslaafd aan de roulette, dat hij er 14.000 gulden aan verspeelde. Het geld bad hij echter „geleend" uit de kas van de scheepvaart Mij waar hij werkzaam was. Het kost hem een jaar gevangenis straf. In Atlanta (Ver. Staten) zijn reeds 27 personen overleden na het gebruik van methyl-alcohol (houtgeest), terwijl nog ongeveer 20 personen in het zie kenhuis liggen als gevolg van deze dranklust. De meeste slachtoffers zijn negers. Twaalf negers zijn reeds gear resteerd onder beschuldiging van de verkoop van deze drank. MOND- EN KLAUWZEER TE OOSTKAPELLE. Bij de landbouwer J. Dekker te Oost- kapelle is een geval van mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. VLISSINGEN. Voorstellen raadsvergadering. B. en W. stellen de raad in de ver gadering van Vrijdag a.s. nog voor om de 5e wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1951, alsmede de 8ste wijziging van de ge meentebegroting voor het jaar 1951 vast te stellen. STAVENISSE. De heer J. A. Nortier 25 jaar waterbouwkundig ambtenaar. Maandag 22 October herdacht de heer J. A. Nortier het feit, dat hij voor 25 jaar benoemd werd als waterbouw kundig ambtenaar bij het Waterschap Stavenisse. De heer Nortier is tevens water bouwkundige bij de calamiteuze pol ders Oud Kempenshofstede en Mog- gershil AXEL. Propaganda-filmvoorstelling. In „Het Centrum", dat bijna geheel bezet was, had Dinsdagavond een film voorstelling plaats, waarvan de op brengst geheel ten goede kwam ten bate van het op te richten monument bij het voormalig Duits concentratie kamp in Amersfoort. Nadat door allen staande het „Wil helmus" was aangehoord, werd door de heer G. W. van Leur, een kernach tige propagandarede gehouden. Hij zeide o.m.: „Een volk, dat zijn natio nale helden niet meer durft te eren, is de vrijheid niet meer waard. Het oprichten van monumenten over al in het land achtte spr. noodzakelijk, le. als een ere-saluut aan hen die hun leven gaven; 2e. als herinnering voor ons èn 3e. ook als waarschuwing voor het nageslacht. Dit is ook de bedoeling van het op te richten monument in Amersfoort. Vervolgens werd de film gedraaid: „De schrik der Duitse nazi-bandieten" („Het Bataljon der Dapperen"). De totaal-opbrengst aan recette en collec te was f 287,64. De directie van het „Centrum"-theater had de zaal be langeloos ter bescnikking gesteld en het gemeentebestuur van Axel had eveneens zijn medewerking verleend door ontheffing van vermakelijkheids belasting. TERNEUZEN. Huldiging jubilerende muziekleraar. In de bovenzaal van „La Belle Vue" te Terneuzen had een druk bezochte huldigingsbijeenkomst plaats, ter ge legenheid van het feit, dat de ongeveer 70-jarige heer A. Eeckhout, muziekle raar te Huist, 50 jaar geleden zijn eer ste muzieklessen te Terneuzen gaf. Namens het huldigingscomité sprak de oud-leerling, de heer C. de Smidt. Felicitatiéwoorden werden gesproken door de heer J. F. Filius, namens de Harmonie te Terneuzeii. Door Terneuzense leerlingen en oud leerlingen werd een uitgebreid reper toire uitgebracht op piano en orgel, waarna de accordeon-vereniging „Pao lo Soprani", onder leiding van dé zoon van de jubilaris, diverse opgewekte nummers ten gehore bracht. Nadat door mej. Overdulve namens leerlingen en oud-leerlingen een ge schenk aan de jubilaris was overhan digd, nam deze zelf het woord vele her inneringen ophalend. Benoeming. Met ingang van 1 November ja.s. is aan de Chr. school te Driewegen (bij Terneuzen) benoemd de heer J. A. Al- mekinders te Goes, dit in de vacature, welke was ontstaan door vertrek naar Nieuw-Guinea van de heer Griffioen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Montfoort M. J. Lekker - kerker, em. pred. te Amsterdam. Bedankt voor Kampen C. M. Graaf - stal, legerpred. te Ermelo. Geref. Kerken. Beroepen te Honselersdijk H. Ha zenberg te Siddeburen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dordrecht en v< Tholen F. Mallan te Bruinisse. Generale Synode Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.), De Generale Synode der Geref. Ker ken onderh. art. 31 K.O. is Dinsdag avond te Kampen haar 9de zittings- week ingegaan. Aangezien de praeses, ds G. Visée, ongesteld was, werd de Synode gepresideerd door de assessor, ds J. van Bruggen te Assen. De Synode hield zich opnieuw bezig met de be handeling van het bezwaarschrift van de 45 gemeenteleden te Rotterdam- Kralingen. In het voorstel, dat een spe ciaal voor deze zaak benoemde com missie naar voren bracht, sprak zij uit het voor een deel eens te zijn met het rapport der vorige commissie. De be zwaren horen voor een deel niet thuis op deze Synode, nl. die, welke niet bij de Particuliere Synode van Zuid-Hol land in behandeling zijn geweest. Dat betreft de door appellanten gevraag de uitspraken over de kerkeraad en de predikant van Kralingen. Verder stel de de commissie voor uit te spreken, dat de classis Rotterdam heeft toe te zien, dat de kerkeraad van Rotterdam- KraHngen de uitspraken van deze clas sis voor vast en bondig zal houden overeenkomstig artikel 31 der kerken orde. Raad van Kortgene stelde uitbreidingsplan vast De raad van Kortgene heeft op de vergadering van Woensdagavond na een onderhandse aanbesteding de bouw van 8 woningwetwoningen in het dorp Kort gene, gegund aan de heer C. Priem te Lewedorp voor de som van f 73 941, Ten behoeve van deze bouw werd be sloten een geldlening aan te gaan van 30.000,tegen 4 Vastgesteld werd het uitbreidingsplan in hoofdzaak en onderdelen, alsmede de bebouwingsvoorschriften. Bij de aanvang van de vergadering deelde burgemeester Schuit mede, dat G.S. de rekening-courant-overeenkomst met de Bank v. Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 75.000,hebben goed gekeurd. In de rondvraag werd, n.a.v. een verzoek van de heer A. Welleman besloten dat B. en W. de mogelijkheid voor een kolentoeslag voor ouden van dagen zullen onderzoeken. „Voor Nederland en Oranje" te Goes luidt de komende verkiezingen in De ledenvergadering van de A.R.- kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" gisteravond gehouden in het Ó.J.M.V.-gebouw, stond in het teken 'van de komende verkiezingen, zoals bleek uit het openingswoord van de voorzitter, drs J. J. Knibbe. De heer R. Zuidema behandelde de „ingewikkelde weg", die leidt van het lidmaatschap van de kiesvereniging tot het lidmaatschap van de Tweede Ka mer. Drs J. J. Knibbe, die sprak namens de studiecommissie, liet in zijn inleiding enige critiek horen op het eerste con ceptprogramma van actie voor de ko mende verkiezingen van 1952. Behalve het bezwaar dat dit programma niet pittig, maar langdradig was gesteld, meende de commissie, „dat de invloed van de Overheid teveel in de veste van dit program was gesleept", In verband met gerezen bezwaren in de vergade ring, zal het bestuur zich nog nader beraden, voordat deze suggesties aan het Provinciaal Comité worden doorge geven. Voorts werd de heer R. Zuidema her kozen als lid van het Centraal Comité uit de Kamerkieskring Middelburg. Dr SCHOUTEN SPREEKT TE KRUININGEN De voorzitter van de A.R.-fractie der Tweede Kamer, dr J. Schouten, zal morgenavond voor de A.R.-kiesvereni- ging te Kruiningen de politieke toestand van nu bespreken. De heer B. Volmer, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen is met lof geslaagd voor scheepswerktuigkun dige, diploma B. De reclasseringscollecte bracht te Stavenisse op een bedrag van f 23,13. - De collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft te Wolphaarts- dijk f48,16 opgebracht. GEMEENTERAAD. W OLPHAARTSDI/K. Vragen over brandstoffenregeling. Op de dezer dagen gehouden gemeen teraadsvergadering waren de heren G. de Jager en J. Kakebeeke afwezig. De leden van de Woonruimtecom missie werden voor een jaar herbe noemd. Besloten werd lid te worden van het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling. Bij de O.L. school te Oud-Sabbinge zal een fietsenbergplaats worden ge bouwd. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd, de heer J. A. van Damme. Aan de heer C. Snoep werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het burgerlijk armbestuur. In zijn plaats werd benoemd de heer C. van de Kreeke. Aan de heer W. R. Hekker werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L. school te Oud- Sabbinge. Vastgesteld werd een gemeentelijk huurreglement benevens een wijziging van de gemeentebegroting 1951. Aangeboden werd de gemeentereke ning 1949, de gemeentebegroting 1952 en de begroting van het burgerlijk arm bestuur voor 1952. Deze zullen door 'n commissie uit de raad worden onder zocht. Bij de rondvraag werd door de heren Bosschaart en Hannewijk gewezen op de slechte afwatering in de Prins Bern- hardstraat en Bijsterweg. Door de heer Hannewijk werd geïn formeerd naar het van gemeentewege verstrekken van een brandstoffentoe- lage aan minvermogenden. De voorzit ter deelde mede, dat in een andere ge meente een dergelijke regeling werd vastgesteld. Deze werd echter door Ged. .Staten niet goedgekeurd. Daarop werd in beroep gegaan bij de Kroon. In deze zaak is echter nog geen beslissing ge nomen. Het beste is dus eerst deze be slissing af te wachten. Geslaagde proeven op kwekerijen Belangrijke verbetering van het gewas door afscherming van „aardstralen". Door de heer A, Werner van het Ned, Instituut voor Wichelroede- onderzoek, werden in de afgelopen jaren tal van onderzoekingen ge daan in de kwekerijen naar de aanwezigheid van z.g. „aardstralen" en de mogelijke schadelijke invloed op de bodem en de gewassen. Daarbij werden door hem in tal van gevallen met de wichelroede „aardstralen" aangewezen, welke bij afscherming volgens de onder zoeker en de betrokken kwekers geleid hebben tot een belangrijke verbetering van het gewas. Thans zijn door drie kwekers met de vertoonden en de planten zelfs dood onderzoeker mededelingen gedaan over de resultaten, die in het vorige jaar op een drietal kwekerijen zijn bereikt. Een firma te Sassenheim deelde mede, dat in het seizoen 19491950 reeds was opgevallen, dat na plaatsing van een z.g. afscherming de opbrengst aanmer kelijk hoger lag dan normaal. VERHOOGDE OPBRENGST. Zo nam de opbrengst na de afscher ming, voor de bollen „King Alfred" toe met 125 procent en voor de bollen „Charlet Elegance" 140 procent. De hyacinthen op de tuin met afscherming bereikten een omtrek van 27 cm; ter wijl de grootste omtrek van de bollen op de niet afgeschermde tnln 19 cm bedroegen. Bij een kweker te Naaldwijk be vindt zich op zijn terrein een grote plek grond, waarop ondanks alle labo ratorium-onderzoek en, deskundige ad viezen, reeds meer dan 50 jaar geen enkel gewas tot ontwikkeling Wilde komen. De plek bleek volgens de wichelroede-onderzoeker „bestraald" te zijn. In 1949 werden er proeven ge nomen met het neutraliseren van de storingszöne door het aanbrengen van een afschermingsapparaat. Een en an der geschiedde onder leiding en con trole van een bioloog van het T.N.O. te Den Haag. Met enkele gewassen constateerde hü een aanmerkelijke vooruitgang. Na enige tijd verwacht hij, dat de verbe tering zich nog verder zal doorzetten. ADVIEZEN HIELPEN NEET. De heer S. Prins te Naaldwijk zag zijn bedrijf ondanks geregelde bemes ting achteruit gaan. Aanvankelijk ble ven kleine plekjes achter in groei. Dit verergerde, zodat tenslotte grote plek ken een onvoldoende ontwikkeling gingen. Adviezen van verschillende la boratoria en deskundigen brachten geen verbetering. In 1949 en 1950 kwa men telkens ongeveer 15.000 takken chrysanten niet tot ontwikkeling, het geen een schadepost van duizenden g'üldens betekende, Eind November onderzocht de neet Werner de bodem. Ofschoon er geen planten meer ston den, wees hij storingszönes aan, die jUist klopten mét de bevindingen van dé kweker. Er werd een afschermings apparaat geplaatst. Alhoewel er enige tijdnodig is, voordat men de juiste resultaten zal kunnen vaststellen, heeft de kweker reeds vele verbeteringen geconstateerd. Zo toonden moerplan- ten in een vak in het warenhuis, waar zij voorheen niet meer wilden groeien, dadelijk een normale ei, snelle ontwik keling. Stekken gezet op een plaats waar er vroeger weinig van terecht kwam, toonden nu een goed gewas. Op een stuk, waar vroeger de chrysanten niet tot ontwikkeling kwamen, staan nu 3000 zaailingen, waarmee thans een uitstekend gewas verkregen werd. Ook met andere gewassen, zoals kasspina- zie, tomaten, violieren en andere wer den, naar hij meedeelt, de verwachtin gen overtroffen. Kwekers en onder zoeker verwachten na enige tijd, als de afscherming verder heeft doorgewerkt, meer resultaten. Gouden sleutel voor Trygve Lie. De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, een gouden sleutel overhandigd als symbolische overdracht van het Palais de Chaillot en het tijdelijke gebouw voor de bij eenkomst van de Algemene Vergade ring der Ver. Naties te Parijs. Minis ter Schuman zei te hopen, dat de sfeer van Parijs gunstig zou zijn voor de vergadering. V ElLiiN GBERICHTEN KRABBENDIJKE. Exportveiling van 24 October. Appels: Jonathan AA 57.20; idem A 56,50; idem B 55.30; idem C 49.10; idem I gr. 48; idem I 43.90; idem IX 25; Goudreinette AAA 50.80; idem AA 48.40; idem A 44.10; idem BC 41.50 idem I gr. 40; idem I 25.10; idem II 21.80; idem I 75/op 42; idem I 65/op 36.60; idem fabriek 26.50; idem verp. 4750; Golden Delicious AA 49; idem A 49.80; idem BC 42; Sterappel A 48 idem BC 46.10; idem II 20.80; idem verpakt 45. Peren: Comtesse de Paris AA 46; idem,A 47.10; idem B 46; idem C 38; idem BC 40; idem I gr. 49.20 idem X 37; idem II 27.10; Br. Alex. Luc, A en AA 63.20; idem B 58.30; idem C 52; idem I gr. 54.50; idem I 42.10; Zw, Wijnpeer A 46; idem 1 44.10; idem ver pakt 4353; Doyenne du Commice I 106; Uien 26.20—31.40, KAPELLE. Veiling van 24 October. Appels: Goudreinette A 4546.30; id BC 42:4042.80; idem I 37,30—421 idem II 21.20; idem grof 22.80—25; id. fabriek 15.2016; idem val 14,10; Ster appel A 5454.60; idem BC 50.25 50.60; idem X 44.20—47.40; idem II 20.55 21.70;' Jonathan A 5657; idem BC 55.60—55.80; iele® X 4749.40; idem II 25.70; Léxfons Superbe A 51; idem II 20; Franse Reinette I 24.6033.40; id, grof 20.05—20.25; Zoete Ermgaard A 46.20'; idem I 41.50—43; idem II 27. CampagnezoetI 35.20; idem II 23; Br. Bellefleur A 27.10; idem II 16.20 Höïidsmuil I 20.50; idem II 14; Bram ley's Seedling 1 25.40; idem II 17; Gr. Kroon I 36; idem XI 26.90. Peren: Comt, de Paris--A 45; idem BC 44-.20; - idem 40; idem II 24.90; Zwijndr. Wijnpeer A 46.50; idem BC 47.10; idem I 45; id, II 24.90; Saint Remy I 34.90—36.40 idem II 27; Pondspeer I 29.50; Winter- süikërij I 25.50; idem H 20.20; Nouveau Poiteau I 32.70—36.10; idem II 19.60 Beufré Clairgeau A 51; idem 1 41.90. Beufré Alexandre Lucas A 60.95; idem BC 55.10; idem 1 50; idem II 31; Bre derode I 37.10; Winterrietpeer 1 32.10 35; 'Gieser Wildeman I 43.10; idem II 25.40; Jodenpeer I 33.90; Züre, kroet- appels 7.207.40; alles per 100 kg. MIDDELBURG. Veiling van 24 Oct. Aardappelen: Koopmans blauwe 10.20 10.50. Fruit: Cox Orange 34—61; Jo nathaii 1751; Notarisappel 2040 Laxton Superbe 2141; Glorié' van Holland 19-46; Groninger Kroon 15 19; Champagnerzoet 2028; Sterappel grof 1926; Goudreinette grof 18—24, Bellefleur 1522; Appels val eri kroet 531; Goureinette val 422; plapp': Favourite 28; Zwjjnse Wijnpeer 42; Conference 64; Beurré Alex. Lucas 29 33; St, Remy 2730; Peien val en kroet 8^-22; Tomaten 1252; Druiven: Alicant 811.08; Frankenthaler 87. Groenten: Sla 28; Andijvie 5—16; Bloemkool A 17—56; idem B 8—31'; id. C 817; Boerekool 68; Rode kool S 17; Savoye kool 413; Witte kool 5—6; Spitskool 4—11; Witlof 36—73; Veldsla 1426; Spruit 3971; Komk. 8; Stokprincessen 71—85; Dubb. prin- cessen 4581; Snijbonen 4599; Pronk bonen 4951; Spinazie 3945; Prei 8 —14; Peen kg 12—13; Uien 19—26; Kroten kg 1624; Koolrapen '311; Boskroot 819; Bospeen 12—33; Bes- rammenas 68. GOES. Veiling van 24 Oct. Groenten,: i Bloem kool A 52—60; idem B 3948; idem C 20—29; idem O 1015; Kropsla 0.503Dubb. Prince^sebonen 3875; Andijvie 58; Tomaten 46; koolrapen 67; Groenekool 613; Gele Savoyekool 48; Wittekool 5; Rodekool 7—16; Witlof54—68 idem (stek) 33; Uien 23; idem (stek) 1.50—5.50; Kroten 13; Peen II 9; Prei 9—14; Herfstrapen 8; Wortelen 1124. Alles per 100 kg," bos en stuks. SINT MAARTENSDIJK. Veiling van 23 Oct. Bintjes I 8.34; Bonken I 9.60. Aanvoer 5 ton. Stekpeen 2.30 per 100 kg. Uieuveiling: Gewone 25.70; Stek 8.50. Aanvoer 17 ton. SINT ANNALAND. Uienveiling op 23 Oct. Middel 26,09; Drielingen 25,80; Picklers 24,54; Bonken 25,50; Stek 9,40. Alles per 100 kg. Aan voer 35 ton. SCHERPENISSE. (Via de veiling van Sint Anaaland) 23 Oct. Uien middel 25,80—25,59; Drie lingen 25,19; Pickiers 23,85; Stek 9,11. Alles per 100 kg. Aanvoer 11 ton. VEERE. Vismijn van 24 October 1951. 2213 kg exportgarnalen 55—72; 198 kg handelsgarnalen 4455; 317 kg pellerij garnalen 55; 692 kg schar 4358; 161 kg bot 43—59 7 kg tong 1.46—1.77; 442 kg rog 1624; 234 kg wijting 16 •21; 2 kg schol 18; 16 kg wulken 22 —24; 2 kg kabeljauw 49. WATERSTANDEN Mannheim 1.79 (plus 0.07), Trier 1.10 (plus 0.06), Keulen 0.57 (piuus 0.01), Ruhrort 2.45 (-0.01), Lobith 8.33 (-0.03), Nijmegen 6.19 (-0.03), Arnhem 6.49 (-0.02), Eefde 1.73 (-0.04). Deventer 0.93 (0.04), Namen (La Plante) 1.38 (0.01), Borgharen 39.46 (plus 0.05), Belfeld 10.91 (plus 0.03), Grave (ben.) 4.65 (plus 0.05), Vrees wijk 0.11 (-0.39), Lith 0.10 (-0.30). BURGERLIJKE STAND VLISSINGEN. Geboren: Elisabeth, d. v. W. M. Koole, en D. van Koeveringe; Maatje R., d. v. A. Groeneweg en L. Clarisse; Willem A., z. v. J. Schout en J. C. Franke; Hans, z. v. J. A. L. M. Teulings en D. L. M. C. Decrop; Corneli» A., z. v. N. de Munck en C. J. Dourlein; Catha- rina J., d.v. H. C. v. Uxem en M. A. Koeg; Jo- hannus, z. v. J. Scherpenisse en C. Korsuize; Dingenis M., z. v. C. de Nooijer en M. L. P. Wartenberg; Rudolf J., z. v. Kaptijn en J. Ollebek, Anne P. P.. z. r. A. Karastra en J. J. Meijer. Ondertrouwd: L. Hoogendoorn 23 j. en A. de Ridder 23 j., W. Kloeg 32 j. en D. C. Schijven 23 j., P. D. van Boekhout 35 j. te Oost- en West-Souburg en C. van der Burght 35 j. Gehuwd: J. Bouwsma 24 j. en J. S. T. Hoogen- dam 20 j., P. W. Stroo 24 j. en A. de Bree 25 j., L. A. Zwigtman 29 j. en A. Houmes 27 j., J. P. van Beveren 26 j. en H. E. Kuijl 25 j., A. B. Roelse 64 j. en C. C. Wielink 64 j., J. Muntjes- werf 28 j. en A. E. van Vlijmen 23 j., J. J. L. van Drougelen 25 j. en M. C. Wagenaar 23 j. Overleden: G, Klijn, 79 j., echtgenoot van P. Warren; C. 'J. de Rooij, 5 j; C. J. de Waelc 21 j.C. J. van Uxem, 1 dag; J. de Bokx, 40 jij, echtg. van P. M. Cijvat. OOST- EN WEST-SOUBURG. Geboren: Jo- ltannus- J., z. v. C. Eversèii en P. A. Maas; Johanhus C., z. v, J. Wondergem eh G. van den Berge; Fransiscus J. M. C., z. V, A. C. Houde en F. Smelen. Ondertrouwd: W. de Jonge, 24 j.. en A. de Visser 22 j., A. Cijsouw, 24 j. en S. P. Florusse, 21 j. OverledenO; J. Luijk, 79 j., wednr v. J. HusonBoinmeljé, C., 81 j., wednr v. F. v. Kogelenberg. Officiële Publicatiën HINDERWET. B. en W. van Middelburg maken bekend, dat het verzoek van L. en J. Goedbloed te Mid delburg om in perceel Heerenstraat no. 19, kada straal bekend in sectie C no. 2562 een fabriek van speelgoed c.a. te mogen exploiteren, door hen is ingewilligd. VRIJDAG 26 OCTOBER 1951. HILVERSUM 1 (402 m.) KRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 9.00 Nieuws; 8.15 Engelse verkiezingen; 8.25 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 School radio; 9.45 Concertgebouworkest; 10.10 Gram.; 11.00 Voor de zieleen; 11.40 Gram.; 12.00 Ange lus; 12.02 Schoolradio; 12.30 Land- en tumbouw- mededelingen12.33 Metropolc orkest; 12.50 En gelse verkiezingen; 13.00 Nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Schoolradio14.20 Zang en piano14.45 Gram.; 15.00 Voor de scholen; 15.30 Kamer orkest; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Radio Pliilh. or kest en solist; 18.00 Nieuws; 18.15 „Als die van ons", klankbeeld; 18.25 Zang en piano; 18.40 „De Uitkijkpost"; 18.50 Lichte muziek; 19.05 Marinemeuws; 19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting"; 19.35 Lichte muziek; 19.50 Engelse verkiezingen; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 Symphohette-orkest en solisten; 21.00 Bra bants halfuur; 21.35 Vierhandig pianospel; 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klank beeld; 22.20 Gram.; 22.35 Algemene beschou wing ov.er de Nota-Rutten betreffende Onder wijsvoorzieningen; 22.45 „Het Godsrijk heden", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muziek; 23.35-24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM li (z*6 in.) v.iKii: /.ik) Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram.; 7.50 „Het resultaat van de verkiezingen in Engeland", causerie; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Grbm.8.50 Voor de huisvrouw9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Cello en piano; 11.20 Voordracht; 11,40 Orgel; 11.55 „Het resultaat van de verkiezingen in Engeland",AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededehngen12.33 „De Engelse verkiezingen"12.40 Sport en prog nose; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram.; (pl. 15.00 Boekbespreking), VARA: ,16.00 Amusementsmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Muzikale causerie} 17.50 „Het resultaat van de verkiezingen in En geland"; 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties; 18.50 „Het resultaat van de verkiezingen in Enge land"; 19.00 Kinderkoor; 19.15 Prijzénpraatje VPRO: 19.30 „Eenheid en eendracht",causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbe spreking; 20.10 Gram.; 20.30 „Benelux"; 20.40 „Een sterk volk", causerieVARA: 21.00 Het resultaat van de Engelse verkiezingen; 21.10 Gram.; 21.50 Buitenlands overzicht; 22.05 Thea terkoor- en orkest en solisten; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nieuws; 21.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.30—24.00 Orgel. BRUSSEL (324 m.) Vlaams. 11.45 Operamu ziek; 12.15 Omroeporkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Omroeporkest; 12.50 Koersen; 12.55 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 School radio; 15.00 Idem; 15.30 Pianomuziek; 15.45 „De Meistersinger von Nürnberg", opera (acte 2); 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Ballet muziek; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Actualiteiten; 19.50 Voor dracht; 20.00 Filmmuziek; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 „Die Entfiihrung aus dem Serail", opera (acte 1). NCRV TELEVISIE-UITZENDING 20.15—21.45 1. Actualiteiten. 2. ,>Veihg varen", film. Pauze 3. Wedstrijd in kijken en peinzen, tl. Voordracht. 5. Dagsluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5