Machtig politie-apparaat van Formosa schaduwt 8 millioen mensen* r Onderzoek naar de waterstanden in Zeeuwse polders is volop aan de gang. Kapper rolde f 2000 uit de zak van zijn klant. Hervormde Diaconieën bouwen verder. van {Jerlfun cm Maar{| Het restant van een rijk. Vrees voor communisme leidt tot totalitaire methodes» JJ In het belang van de Zeeuwse landbouw. VOOR DE POLITIERECHTER. Diefstal van mantels door D.U.W.-arbeiders. Nieuwe kerkorde opent afzienbaar arbeidsveld. Donderdag 25 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TAIPEH (FORMOSA), October 1951. Het is vol in het ruime restaurant vSn de Friends of China Club: het trefpunt van Formosa. Een heterogeen publiek heeft er zich voor de lunch verzameld. Piloten van generaal Chennaults Civil Air Transport in bonte Hawaiihem- den. Chinese zakenlieden met hun vrouwen. Personeel van de Ame rikaanse Militaire Missie. Buitenlandse journalisten. Chinese officie ren van leger en luchtmacht Importeurs uit Europa. En enkele diplomaten. „Zie je die dikke man daar...?" wijst mijn gastheer. „Bij het raam...?" „Juist... daar moet je voor oppassen... die werkt voor de veilig heidsdienst." „Zo...!" Voor we van tafel opstaan ken ik nog drie andere informanten van de veiligheidsdienst en de vreemdelingenpolitie van gezicht. Ver der weet ik welken van de Engels-sprekende Chinese bedienden regel matig aan de politie rapport uitbrengen over het doen en laten van de gasten in de club. En ik ben gewaarschuwd voor het afluisteren van telefoongesprekken en het inspecteren van brieven en andere papieren in mijn hotelkamer. Jacht op man met zwarte das» China is een democratie. Er is echter een hemelsbreed verschil tussen de de mocratie in het Westen en die in het Oosten. Op papier regeert men hier vol gens dezelfde principes als in het Wes ten. In de praktijk lijkt het echter op vele punten meer op een totalitair re giem. En dat geldt zeker voor de politie. Het oude politiesysteem uit de Ja panse bezettingstijd is op Formosa nog steeds van kracht. De steden zyn ver deeld in vele, kleine districten met een politiepost in het centrum. De agenten van elke post kennen hun klein er- beidsveld van binnen en van buiten. Een nieuw gezicht in de buurt valt hun onmiddellijk op. En het ontbreken van een van de oude bewoners blijft even min lang verborgen voor hen. Op die manier kan de politie de gangen van de gehele bevolking precies nagaan. Verder moet iedereen een persoonsbe wijs hebben. Regelmatig houdt men con trole. De politie doet dat bij voorkeur na middernacht. Men gaat huis aan huis en wekt de bewoners. Ook de gasten in de hotels (inclusief buitenlanders) worden soms in het holst van de nacht uit hun bed gehaald om hun papieren te laten zien. Nu en dan wordt een gedeelte van de stad enkele uren lang afgezet en controleert een leger van politie en gendarmes alle persoonsbewijzen. Wie er geen kan to nen wordt mee naar de veiligheidsdienst genomen voor verder onderzoek. Zo tracht men alle ongewenste activiteit in de kiem te smoren. Het fluisteren van het woord com munisme kan een mens al in moeilijk heden brengen. Het is hier zoals bij ons vlak na de bevrijding: een lichtvaardige beschuldiging van een persoonlijke vij and is voldoende om iemand als staats gevaarlijk individu te laten arresteren. Een formele aanklacht is niet nodig. Men houdt mensen .soms maanden en maanden vast zonder hen van iets spe cifieks te beschuldigen. En doodstraf of levenslange opsluiting behoort aller minst tot de zeldzaamheden. Zwarte das. Mijn gastheer buigt zich naar voren. Met dezelfde voorzichtigheid als men sen waarmee ik in Oost-Duitsland en Joego-Slavië gesproken neb kijkt hij eerst even om zich heen om zich ervan te verzekeren, dat geen ongewenste oren meeluisteren. „Er is hier een Chinese journalist, die men op een goede dag gearresteerd heeft en acht maanden lang heeft vast gehouden. Toen men hem eindelijk heeft laten gaan heeft hij erop aangedrongen te weten waar hij eigenlijk van beschul digd was. Dat was hem namelijk al die tijd niet medegedeeld. Tenslotte kwam men r. t de beschuldiging, die men in de landen achter het IJzeren Gordijn ook zo graag gebruikt: het verzamelen van militaire gegevens, die geheim moesten blijven. En daarmee moest hij het maar doen". Weer kijkt hij even om zich heen. j,Een ander gevaLbegint hij en schiet in de lach. „Een van communis tische activiteit beschuldigde man is aan het doorslaan gegaan en heeft de politie een volkomen op fantasie berust verhaal verteld van een vergadering r.an .communisten op een bepaalde dag. En de deelnemers aan dï. vergadering zouden allemaal een zwarte stropdas dragen. De politie in actie natuurlijk en vlak bij het station greep men een man met een zwarte stropdas. Op het politiebureau bleek hij een gemeente raadslid te zijn, die uiteraard nergens van wist. Maar het heeft hem toch 40 dagen gekost om zijn integriteit te be wijzen en al die 40 dagen heeft hij op het hoofdkwartier van de veiligheids dienst opgesloten gezeten En zo zijn er meer. Chinese meisjes van een sportver eniging voeren de vlag van natio nalistisch China in een optocht op Formosa mee. tert mijn gastheer naar mijn ervarin gen op een tocht naar het Zuiden van het eiland. Een bezoek aan een willekeurig deel van Rusland zou moeilijk met meer of ficieel toezicht plaats kunnen hebben dan deze reis. En het was de buitenge wone voorkomendheid en gastvrijheid van iedereen, die het zo moeilijk maak te om ronduit te protesteren. Maar er zijn weinig landen buiten het commu nistische blok waar een kolonel en een majoor van de politie een buitenlandse bezoeker practisch dag en nacht verge zellen om hem een provinciestad te la ten zien. De Minister van Buitenlandse Zaken schudt me hartelijk de hand aan de deur van zijn be scheiden werkkamer. „U bent de eerste Nederlandse journalist op Formosa merkt hij op. Dat is zo. En on danks het feit, dat Nederland de nationalisten niet meer erkent. „Wij willen journalisten van elk land de toestand op Formosa laten bestuderenlegt de minister uit. „Maar wat is uw commentaar op de Nederlandse erkenning van Peking De minister haalt zijn schou ders op. „We nemen het niemand kwa lijk in die dagen hadden zelfs velen van onze eigen men sen het vertrouwen verloren. Nederland heeft met Engeland meegegokt en......" ,JEn verloren Maar daar gaat de minister liever .liet op in. „Als Nederlander wordt u natuurlijk extra in de gaten gehoudenver zekert mijn tafelgenoot. „Nederland heeft tenslotte de communisten erkend en dat feit alleen al vervult de politie met bijzondere waakzaamheid". Eenzelfde veronderstelling heb ik ook van meer officiële zijde vernomen. En sommige mensen spreken liever hele maal niet met buitenlanders. En zeker niet over zulke gevaarlijke onderwer pen als de onafhankelijkheidsbeweging van Formosa of het ondemocratische verloop van sommige -verkiezingen of de ontevredenheid van de boeren over de lage regeringsprijs voor de rijst en de hoge belastingen en goederenprijzen. „En wat de officiële personen betreft ik ken een hooggeplaatst ambte naar, die precies van de regering voor geschreven kreeg wat hij een vooraan staande buitenlandse bezoeker moest vertellenen die man niet te zien kreeg, omdat hij weigerde een valse stand van zaken te geven". Er is volop reden voor critiek, Chi na heeft echter één sterk excuus: het vecht op het ogenblik op leven en dood om zijn voortbestaan. Met het gehele vasteland en acht-en-negentig procent van zijn bevolking verloren, klampt het zich thans krampachtig vast aan een eiland iets groter dan Nederland. Het was tenslotte voor een belangrijk deel de subversieve activiteit van allerlei communistische groepen, die mede de ineenstorting van het regiem op het vasteland veroorzaakt heeft. Met zo weinig over kan men zich eenvoudig geen enkel risico veroorloven. Het ver lies van Formosa zou automatisch de definitieve vestiging van het commu nisme in China betekenen. In dat licht moet de democratische wereld de na tionalisten de hand boven 't hoofd hou den. Dat doet ze ook. Maar het bete kent evenmin als in Joego-Slavië, dat ze het eens is met alles wat zich er intern afspeelt. (Nadruk verboden). Voor zee, land- en luchtmacht. Het P.I.T. doet weer een beroep op het Nederlandse volk. De jaarlijkse collecte voor de geeste lijke verzorging van protestantse mili tairen vanwege het P.I.T. wordt van 22 October tot 4 November gehouden. Er is dit jaar meer dan f 300.000 no dig. De situatie is zó, dat het werk in de militaire tehuizen hier en overzee, de voorziening van Bijbels, dagooekjes, goede boeken en gramofoonplaten, tijd schriften op vliegbases, in de can- tines, in de hospitalen en waar ook, ge vaar loopt als niet heel protestants Ne derland er achter staat. Dat zal tijdens de collectedagen dus moeten blijken! Spoorwegtarieven zijn niet te hoog. De regering is van mening volgens een Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer, dat de spoorwegtarieven voor de forensen niet te hoog zijn. Op de weektrajectkaarten wordt een re ductie van 25 procent, op weekkaarten van 47 procent en op jeugdkaarten van 51 procent verleend. DE GEHUWDE AMBTENARES. De ministerraad heeft besloten het ontslag van gehuwde ambtenaressen tot nader order op te schorten (een com missie, welke deze aangelegenheid on derzoekt, heeft haar verslag n.l. nog niet uitgebracht). ONTMOETING IN HET KANAAL. De ruim 83.000 ton metende „Queen Elizabeth'' van de Engelse Cunard lijn ontmoet op haar tocht door Het Kanaal een Vickers Supermarine Attacker straaljager van de Engelse marine lucht vaartdienst, die met een gemiddelde snelheid van bijna 950 km per nur door het luchtruim jaagt. Speciale commissie heeft uitgebreid werkplan in uitvoering. In onze provincie bestaat een belangrijke commissie. Zij heet: de commissie ter bestudering van de sloot- en grondwaterstanden in Zeeland en is reeds vanaf October 1949 met haar werk aan de gang. In die tijd is gebleken, dat het werk van deze commissie, die ook wel Commissie Waterbeheersing en Verzilting wordt genoemd, voor de Zeeuwse landbouw van onberekenbaar be lang kan zijn, omdat na de onderzoekingen in uitgewerkte rapporten tal van adviezen zullen worden gegeven, waarmede de boer zijn winst kan doen. Over 1949, 1950 en 1951 verleende de Provincie een subsidie aan de commissie van f4000 per jaar en er is thans, zoals reeds gemeld, by de Prov. Staten een voorstel aanhangig gemaakt om ook voor 1952 een zelfde bedrag beschik baar te stellen. De commissie heeft een uitgebreid werkplan in uitvoering. In de eerste plaats is zjj bezig met een inventarisa tie van de gebieden met wateroverlast, de verdrogende gebieden en de gebie den met zoutsehade in Zeeland. Ver volgens stelt zij een onderzoek in naar het zoutgehalte van het water in alle Zeeuwse polders. Een gedetailleerd on derzoek naar de oorzaken van de ver droging der gronden in de Kraayert- polders is eveneens gaande, terwijl bo vendien naar middelen wordt gezocht tot bestrijding van de verdroging in de Kraayertpolders en op Noord-Beveland. Tenslotte vormen onderdelen van het werkplan onderzoekingen naar de mid delen ter bestrijding van de zoutseha de en naar de waterhuishouding der gronden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, speciaal in het Hulster, en Axeler Am bacht. NOG MEER OBJECTEN. Op aandringen van belanghebbenden Onder politie-begeleide. Buitenlanders genieten speciale be langstelling. China heeft tenslotte altijd «en uitgebreid politie-apparaat gekend om de gangen van alle vreemdelingen na te gaan. Met een overschot aan ambtenaren en vele particulieren, die ®,!n^ormant graag wat extra willen verdienen, is de c utröle op Formosa In de kapperszaak van S. te Middelburg kwam onlangs een klant om zich te laten knippen. Toen dit gebeurd was, vroeg de kapper aan zijn klant of hy even de krant uit de bus wilde halen. J, deed dit en intussen baalde de kapper een portefeuille met ruim f 2000 uit de binnenzak van de jas van zijn klant, J. ontdekte de diefstal en het gelukte de politie later de portefeuille in de dakgoot terug te vinden. De poliüerecher te Middelburg veroordeelde de kapper Dinsdag tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de R.K. Reclas- seringsvereniging. A. B. S. uit Nieuw- en Sint Joosland deed zijn inkopen in de verfwinkel van Spruit te Middelburg en stopte toen een bus verf in zijn tas zonder te betalen. De winkelier merkte het en nam de po litie in de arm. De uitspraak van de politierechter tegen S. was f10 boete of 5 dagen hechtenis. Een snoer witte kralen was op 27 Augustus 1951 te Vlissingen in een ba zar weggenomen door E. B., echtgeno te van J. L. L. uit Vlissingen. Toen verd. geholpen werd, kocht zij..r... een ansichtkaart. Brutaal kwam de vrouw de volgende dag terug en vroeg aan de verkoopster om de kralen „die zij ge kocht had te mogen ruilen voor een of ander huishoudelijk voorwerp. De vlieger ging niet langer op. Ze werd veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. ONTMOETING IN DF GEVANGENIS. De D.U.W.-arbeiders G. A. van O. en A. W. B., beiden afkomstig uit Breda, hadden zich schuldig gemaakt aan dief stal van een viertal damesmantels uit een geparkeerd staande auto welke mantels toebehoorden aan een reiziger die een monster-collectie in zijn wagen had hangen. De eerste verd. had no. 2 destijds le ren kennen inhet Huis van Bewa ring te Breda en beiden ontmoeten el kaar bij de D.U.W. Van O. bekende door het opendraaien van een raampje kans gezien te hebben een viertal mantels weg te nemen. Sa men met zijn broer heeft verd. de man tels naar Breda getransporteerd. Een mantel werd verkocht voor f 27,50 en de opbrengst met tweede verd. ver deeld. Broer kreeg 1 mantel cadeau voor zy'n moeite. Weer een mantel kon worden verkocht voor f 20. Ook de tweede verd. bekende. Hij had één mantel, die niet verkocht kon wor den, aan zijn vrouw cadeau gedaan.. Beide verdachten zeiden te zullen trachten de benadeelden het geld terug te geven, want deze zijn en geld en mantel kwijt. Overeenkomstig de eis van de Offi cier van Justitie werden beiden veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. ECONOMISCHE POLITIERECHTER. F. C. A., grossier te Axel had bij her- contröle op de prijzen omdat bij een eerder plaats gehad hebbende controle was gebleken, dat diverse goederen te hoog waren berekend geweigerd in zage te verschaffen van de inkoopfac turen en duplicaat verkoopnota's met de mededeling „daar begin ik niet meer aan; ik heb de vorige keer mijn admi nistratie laten zien, maak maar proces verbaal op". Dit is gebeurd en zo had verd. zich voor de Economische Politie rechter te verantwoorden, die hem ver oordeelde tot f 100 boete. De Fa A. V. te Terneuzen had per soneel cokes laten vervoeren naar en binnen een strook van 1000 meter breed langs de NederlandsBelgische grens zonder de daarvoor vereiste vergunning. Uitspraak f 40 boete. De bakker C. J. R. uit Haamstede had brood vervoerd in een open mand zodat het bloot stond aan stof en vuil Verd. die zijn zoon hielp, had vergeten het zeiltje erover te doen. f4 boete. J. K., winkelier te Koudekerke, was wel in het bezit van een erkenning als handelaar in groenten en fruit en aard appelen, maar niet als kruidenier. En omdat verd. toch deze waren verkocht, kwam hij in botsing met de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937. f.15 boete of 6 dagen hechtenis. in de betrokken gebieden werd later nog opgenomen: een globaal onderzoek naar de waterhuishouding der gronden op Noord-Beveland, een onderzoek naar de waterhuishouding in de Oosteren en Westeren-van-van-Schouwen en in de aangrenzende strook van het water schap Schouwen en tenslotte een glo baal onderzoek naar de waterhuishou ding in het waterschap „Het Vrije van Sluis". Reeds zijn enige belangryke resulta ten geboekt, die aanleiding zullen ge ven tot het voorstellen van concrete maatregelen. Zo is, by het onderzoek naar het zoutgehalte van het polderwa ter, gebleken, dat grote gedeelten van Zeeland zoet zijn en dat het meermalen voorkomt, dat zonte polders door zoete polders afwateren en het daar voor komende water bedreven. Bovendien gaat veel overtollig zoet water verlo ren door afvloeiing in een groot areaal. In de nabyheid van zeedyken, sluizen en kanalen komen vrywel steeds hoge zoutgehalten voor. De verwerking der resultaten bij de inventarisatie van de gebieden met wa teroverlast zal medio 1952 gereed zijn. Op tal van plaatsen zijn waterstands buizen geplaatst en proefvelden aan gelegd. DE SAMENSTELLING DER COMMISSIE. De commissie, die onder voorzitter schap staat van het lid van Ged. Sta ten, de heer C. Philipse, is samenge steld uit vertegenwoordigers van de Stichting voor de Landbouw, de Ned. Fruitteelt Organisatie, de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, het Land bouwproefstation en Bodemkundig In stituut en de afd. Onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst, terwijl de Rijks land- en tuinbouwconsulenten ad viserende leden zijn. Alles bij elkaar hebben ongeveer 60 personen hun tijd beschikbaar gesteld voor het werk van de commissie, waaraan ook medewer king wordt verleend door de Studie dienst van de Rijkswaterstaat te Vlis singen, de Landelijke Commissie voor de Waterhuishouding, de drinkwater leidingmaatschappijen op Schouwen en Duiveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen en het Archief voor Grondwaterstanden (T.N.O.). DE FINANCIëN. Behalve de Provincie zijn er ook en kele waterschappen, die een financiële bijdrage verlenen, o.m. het Hulster- en Axeler Ambacht (f 4000), de Polders Noord- en West-Kraayert (f 1,50 per H.A. in drie jaar), de Ver. voor Be drijfsvoorlichting op Noord-Beveland en „Het Vrije van Sluis", die bereid zijn een deel der kosten van het onderzoek ter plaatse voor hun rekening te ne men. De uitgaven der commissie be droegen tot heden f 38.350 en de ont vangsten slechts f 29.710, zodat, wil de commissie haar werk kunnen voortzet ten en voltooien, meer steun gewenst is. VOORBEREIDING R.T.C. Nederlandse autoriteiten naar West-Indië. De heren mr J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, prof. dr W. C. L. van de Grinten, oud-staatssecretaris van Economische Zaken en mr W. H, van Helsdingen, hoofd van de juridi sche afdeling van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, zullen als gevol machtigden der regering op 8 en 9 No vember a.s. naar West-lndië vertrekken in verband met de voorbereiding van de Rondetafel-conferentie met West- Indië. (Van onze Utrechtse correspondent) In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht heeft de Fede ratie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. (Ingez. mededeling, advert.) Het openingswoord van de voorzitter stond in het teken van de bouw-acti- viteit. Er heerst blijdschap bij het dia conaat, omdat de nieuwe kerkorde is aangenomen. „Ik zie dat alles als een wonder Gods", verklaarde de voorzit ter. „Voor ons diakenen is er een dub bele reden tot dankbaarheid om de plaats, welke het diaconaat in de kerk orde heeft verkregen. Na jarenlang voorlichten en aandringen van onze voormannen kon dit geschieden. Had den prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine en dr J. H. Adriani het mogen bele ven!" Waar het diaconaat onder de oude bepalingen van lieverlede lamgelegd scheen, heeft het in ordinantie 15 van de nieuwe kerkorde een schier onafzien baar arbeidsveld toegewezen gekregen. Daaruit blijkt al, dat men door deze kerkorde niet „klaar" is. Nu pas begint de arbeid voor het diaconaat. Een bouwprogram is dus nodig. Jhr Quarles van Ufford zei, dat op dit pro gram drie belangrijke punten voorko- GEEN ZIN OM T TE LEREN Met hongerige blikken keek Staartje naar de stapel boterhammen, die het oude vrouwtje voor hen klaar maakte. „Zet jij vast de- pap op het vuur, Maartje", gebood het vrouwtje haar, „daar zullen julie warm van worden!" j_,ven later za ten ze allen voor de gedekte tafel en Gertjan en Maartje genoten van de warme rijstepap en de dikke boterhammen met jam. Wonder boven wonder aten ook de koningskinderen hun bordjes leeg en 't scheen hun zelfs goed te - - ciaasoa. a ii .weitje bleef er meer over. XJverig zette Maartje de bord- os veel intensiever. Geamuseerd luis- jes in elkaar en vroeg aan het prinsesje: „Kom je mee afwassen, dan zijn we vlug klaar". Verwonderd keek het prinsesje op en stotterde: „Afwassen, dat kan ik niet, ik heb het trouwens nog nooit gedaan". „Oh, dat zal ik je gauw even leren, dat is heus niet zo moeilijk!" lachte Maartje. „Ik heb geen zin om het te leren", zei prinses Agatha kwaad, „prinsesjes hoeven niet af te wassen. Dat is jouw werk". men. Ten eerste: waar krijgen we de mensen vandaan om onze nieuwe taken te dragen? Er moeten „gekwalificeer de' mensen zijn voor de Algemene Dia conale Raad, voor de Federatie en voor de provinciale commissies. Voor de vormen van deze functiona rissen kan het orgaan der Federatie goede diensten doen. Er mag geen dia ken in de Ned. Herv. Kerk wezen, die „Diaconia" niet kent. MEER OFFERVAARDIGHEID. Als tweede punt op het bouwprogram zag de voorzitter de medewerking der gemeente. Zonder haar kan het diaconaat niet levend gemaakt worden. Hier ligt dus de taak tot opwekken van de offer vaardigheid. Daaraan, aldus jhr Quar les van Ufford, ontbreekt in de Ned. Herv. Kerk zeer veel. De barmliartig- ste verklaring voor dit falen van de of- fervaardigüeid der gemeente is deze; het kerkvolk weet nog niet goed welke noden er zyn. Zy beuoort onophoude lijk te worden voorgelicht. Als derde voorwaarde voor het ver der bouwen van de Hervormde diaco nieën noemde jhr Quarles van Ufford het geloof in een vast fundament. Op dat dit alles toch weer niet vruchte loos mensenwerk worde, zuilen wij moe ten bouwen op het fundament Jezus Christus, verklaarde hij. SFKEKERS. De neer u. u. F. Mullaard te Arn hem, secretaris, las het jaarverslag. Daarin uitte hij zijn waardering voor het werk van de algemeen secretaris, de heer W. J. Hemmes te Utrecht, die net Bureau van de Federatie leidt. In het afgelopen jaar heeft men over al in het land streeksamenkomsten ge houden, waarin vooral het onderwerp gezinszorg ter sprake kwam. De Ned. Herv. Kerk deed door bemiddeling van de Federatie iets voor de ontheemden: 66 van deze mensen zijn voor rekening van de diaconieën ondergebracht. Het ledental van de Federatie, dat bij de oprichting in 1921 een kleine 170 bedroeg, is thans gestegen tot 1054. Het orgaan „Diaconia" heeft een oplaag van 4150 exemplaren. De heer Hemmes leidde het onder werp „De Hervormde Kerk en haar dia conaat temidden van ons volk" in. Ds W. H. Kelder te Utrecht sprak het slot woord.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3