„ENGELAND BLIJFT TOT ELKE PRIJS IN SUEZ-K AN AALZONE' Minister Rutten ontving voorlichting over de R*T*M*-kwestie Amerikaans voorstel tot oplossing oliegeschil De dag der Ver* Naties werd overal plechtig gevierd SNIPPER NIEUWS k PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Morrison schreef Acheson Rotterdam lag niet in Engeland* Premielening voor woning bouw wordt voorbereid Tournee door Zeeland t k i In Zierikzee, Goes, Vlissingen en Middelburg werden onderwijsproblemen besproken r Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2003 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 25 OCX. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Xholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 7.23 u., onder 17.25 u.; Maan op 2.08 u., onder 15.53 u. Hoogwater op Vrijdag 26 Oct.: Vlissingen: 11.07 u. 1.20 m., 23.43 u. 1.53 m.; Terneuzen: 11.34 u. 1.39 m., u. m.; Wemel- dinge: 12.33 u. 1.14 m., u. -m.; Zierikzee: 12.14 u. 0.98 m., u. m, B V Geen Zondags- arbeid* EEN ZEER STERK STUK zo mo gen wij de verklaring wel kwalifi ceren, die het Convent van Chr. Sociale Organisaties heeft opgesteld als ant woord op de suggestie van minister Al- bregts dat binnen het kader van de op voering van de productiviteit uitbrei ding van de Zondagsarbeid moet wor den overwogen. Want niet alleen heeft het Convent deze suggestie radicaal van de hand gewezen, maar het is zelfs tot de tegenaanval overgegaan: het heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de vraag of vele arbeid, welke thans reeds op Zondag wordt verricht, inderdaad als noodzakelijk moet worden beschouwd. Een sterke bewijsvoering wordt voor deze afwijzing aangehaald. Want de verklaring komt kort en goed hierop neer: a. De Zondag is de dag des Heren en daarom moet op die dag alle niet-nood- zakelijke arbeid achterwege blijven; b. In het algemeen kan gezegd wor den, dat Zondagsarbeid ter wille van economische voordelen is te veroorde len, omdat deze arbeid als niet nood zakelijk moet worden aangemerkt; c. Minister Albregts heeft het Con vent er niet van kunnen overtuigen, dat thans van deze algemene regel moet worden afgeweken. Het is er door des ministers argumenten nog niet van doordrongen, dat het nalaten van Zon dagsarbeid steeds een economisch na deel zal betekenen. IEDER, die onze beginselen is toege daan, zal zich over dit antwoord ver heugen. Allereerst om het principiële geluid en daarnaast om het feit, dat deze mannen die toch midden in het economische en sociale leven staan en die heus weten welke consequenties hun afwijzing heeft er van overtuigd blijken te zijn, dat de nood in Neder land nog niet zo hoog gestegen is, dat men middelen te baat moet gaan ne men, die aan een oorlogstoestand doen denken: een toestand waarin geen dag en geen uur meer verloren mag gaan, daar het naakte bestaan op het spel staat. Maardeze blijdschap mag ons de ernst van de toestand niet doen on derschatten, mag ons niet doen verge ten, dat deze afwijzing ons een dure plicht op de schouders legt. Want lees en herlees eens deze zin: „De Christelijke Sociale Organisa ties zijn de overtuiging toegedaan, dat in handhaving van de Zondag als een groot godsdienstig en geestelijk-zede- lijk goed, sociale en economische voordelen gelegen kunnen zijn welke voor het leven van ons volk groter betekenis hebben, dan het resultaat ener opvoering van de productiviteit, welke door uitbreiding van de Zon dagsarbeid zou moeten worden be reikt". Men vrage zich eens af: „Hoe kan de handhaving van de Zondag als een groot godsdienstig goed ons economische voordelen brengen?" Brengt het feit, dat wij op Zondag naar de kerk mo gen gaan en die dag als de dag des Heren kunnen vieren, ons vergeef ons de profanie, maar wij willen de zaak zo scherp mogelijk stellen geld in het laad je? Ja, dat kan. Maar dat kan alleen, als wij onze roeping als Christen ook ten opzichte van ons werk verstaan en als wij door onze Zondagsheiliging in die roeping ge sterkt worden. Zes dagen zult gij ar beiden en al Uw werk doen, maar de zevende dag is de sabbat des Heren Uws Gods; dan zult gij geen werk doen we kennen het gebod. Maar deze verklaring van het Convent toont ons duidelijk, dat wij ons niet blind mogen staren op het laatste deel en het eerste mogen vergeten: zes dagen zult gij arbeiden. Niet de kantjes er af lo pen, niet precies zo veel (lees: zo wei nig!) doen dat we net niet in de gaten lopen nee, ons ten volle geven, zo veel doen als we kunnen doen! Dat is het waarop het Convent ons in deze zin wijst. En ook dat is een principieel geluid, waarom we blij mogen zijn en dat we zeker niet vergeten mogen! AT MOET het resultaat van deze vv uitspraak zijn? Naar onze me ning kan de regering nu maar één ding doen: haar plannen terugnemen. Of allen samen, öf in het geheel niet zo schreven wij in onze vorige beschou wing over de Zondagsarbeid (Zeeuwsch Dagblad van Vrijdag 12 October). En die mening zijn wij nog toegedaan. Niet de niet-Christen op Zondag naar het werk en de Christen met. Dat zou de versplintering onder ons volk nog meer in de hand werken. Nu deze beslissing eenmaal gevallen is scharen wij ons van ganser harte ach ter deze woorden: geen uitbreiding van Zondagsarbeid. In dit verband moeten wij nog het volgende opmerken. Een onzer lezers heeft gemeend, dat wij in ons vorig artikel gewetensdwang propageerden. Om gedachte is zelfs niet bij ons op gekomen, want gewetensvrijheid ach ten wij het grootste goed van de demo cratie. Wij hebben in dat artikel slechts de hoop uitgesproken, dat, als de re gering ook de Christelijke organisaties ervan zou overtuigen, dat Zondagsar beid onontkoombaar was met het oog op ons volksbestaan, dat dan ook alle leden zich als één man achter die Christelijke organisaties zouden scha ren en een broedertwist zouden voor komen. Maar de gedachte aan dwang was hierbij verre van ons! Volgens Reuters medewerker, Paul Scott Rankine, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Morrison, in een vertrouwelijk en persoonlijk schrijven aan zijn Amerikaanse collega Acheson, verklaard, dat de Britse regering voor nemens is, de positie van Engeland in de Suez-kanaaizdne „tot elke prjjs te handhaven". Morrison stelde verder voor onverwijld een opperbevelhebber voor de ver dediging van het Midden-Oosten te benoemen. Hp was van mening dat nu Egypte zjjn medewerking heeft geweigerd, het hoofdkwartier het beste op het eiland Cyprus zou kunnen worden gevestigd. Morrison's persoonlijke schrijven is door Acheson op dezelfde wijze beant woord. In dit antwoord heeft Acheson, naar verluidt, Morrison gewezen op het „belang om rekening te houden met de mening der Arabische landen". Het verluidt dat Morrison een over eenkomstig schrijven heeft gezonden aan zijn Franse collega Schuman. Deze antwoordde, dat Frankrijk het Engelse standpunt onderschrijft. De vrije vaart. Nadat Egypte heeft gepoogd het Suez-kanaal voor Britse schepen te doen sluiten, heeft de onder internationale leiding staande Suez-kanaal Maatschap pij Woensdagavond verklaard, „vast te zullen honden aan de bepalingen van haar concessie, waarin nadrukkelijk is bepaald dat alle schepen door het kanaal mogen varen, zolang zjj zich aan de daarvoor gestelde regelen hou den". Britse schepen, in hoofdzaak tank- boten, voeren gisteren in Noordelijke en Zuidelijke richting door het Suez- kanaal. De Egyptische autoriteiten heb ben Egyptische cargadoorsfirma's in de kanaalzöne verboden Britse schepen van water en brandstoffen te voorzien. Van betrouwbare zijde wordt echter vernomen, dat de Britse autoriteiten Een Fins echtpaar, dat gisteren met het emigrantenschip „Volen- dam" naar Canada wilde vertrek ken, beleefde een onaangenaam avontuur. Met de Scandinavië- express waren zij op weg naar Rotterdam. Omdat zij dachten, dat Rotterdam in Engeland lag, reis den zij Rotterdam voorbij en scheepten zich in Hoek van Hol land in naar Harwich. Toen zij in Engeland aankwamen, constateerden zij het hiaat in hun aardrijkskundige kennis. Onmid dellijk keerden zij terug naar Ne derland, waar zij nog met een rijksdaalder op zak aankwamen. „De Holland-Amerika lijn" was zo vriendelijk voor hen een hotelka mer te reserveren. Gisteren zijn zij dan met de „Volendam" vertrok ken met de ongeveer 530 Neder landers, 400 Belgen, 120 Scandi- naviërs, 100 Engelsen, 200 Fran sen, 160 Duitsers en verder Rus sen, Polen, Joego-Slaven en Roe menen. maatregelen treffen om de uitwerking van deze Egyptische handelwijze teniet te doen. Mogelijk zullen de Britse tank- boten op bepaalde plaatsen in het Suez- kanaal voor anker gaan, teneinde de passerende Britse schepen te bedienen. Verbod op vervoer olieproducten opgeheven. De Britse militaire autoriteiten in de kanaalzöne hebben het verbod op het vervoer van olieproducten van Suez naar Cairo opgeheven. Dit verbod werd uitgevaardigd, om dat de Egyptische autoriteiten niet te gemoet kwamen aan de Britse behoefte aan rollend materiaal. In de Suez-kanaalzöne zijn pamflet ten verspreid, waarin de leveranciers van goederen aan de Britse strijd krachten met de dood worden bedreigd. De levensmiddelenaanvoer is echter normaal. WERKLOOSHEIDSWET 1 JULI IN WERKING De regering heeft besloten, dat de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ringswet op 1 Juli 1952 in werking zal treden. Over een aantal uitvoerings maatregelen zal nog advies worden ge vraagd aan de Sociaal-Economische Raad. De ministerraad heeft zich in principe verenigd met de uitgifte van een pre mielening voor de woningbouw. Voor lopig zal een eerste tranche van vijfen twintig millioen gulden worden uitge geven. Van het succes daarvan zal af hangen of tot de uitgifte van volgende tranches zal worden overgegaan. Teneinde tegemoet te komen aan de principiële bezwaren, die bij een deel van het Nederlandse volk tegen derge lijke premieleningen bestaan, Is beslo ten om ook gelegenheid te geven tot Inschrijving op een normale 4 wo ningbouwlening. De voorwaarden, waar op de uitgifte zal geschieden, worden thans nader uitgewerkt. Reeds kan worden meegedeeld, dat de uit te geven obligaties een rente zullen dragen van 2% De lening berust op een 50- jarige annuiteitsbasis, met dien ver stande, dat volledige aflossing na 25 jaar zal hebben plaatsgehad. Getracht zal worden vooral gelden aan te trek ken uit de consumptieve sfeer om aldus te bereiken, dat er meer kapitaal voor belegging beschikbaar komt. Het ligt in de bedoeling te komen tot de vorming van een comité op zo breed mogelijke grondslag, dat de verdere uit werking der plannen ter hand zal ne men. MET DE KINDEREN OP TOURNEE. Mr. Clement Attlee, de Britse Eerste Minister, die zelf eandldaat Is voor het district Walthamstow Wesiv wandelt met kinderen tijdens een bezoek aan het naburige Walthamstow Oost voor de verkiezingscampagne. Frans schip gestrand op Westerschelde Het 8020 brt metepde Franse s „Claude Bernard" is gisteravond laat in de Schelde ter hoogte van de kruis- schans bij Antwerpen aan de grond ge lopen. Sleepboten uit Antwerpen zijn ter assistentie uitgevaren. THOLEN KRIJGT EEN AMBACHTSSCHOOL Tijdens een persgesprek ter Prov. Griffie heeft minister Rutten gisteren medegedeeld, dat de ambachtsschool te St. Maartensdijk er volgend jaar zal komen, indien de minister de medewer king verkrijgt van'de Staten-Generaal. Op de begroting voor 1952 van het de partement van O., K. en W„ waarvan de minister hoopt, dat zij nog vóór Kerstmis door de Tweede Kamer zal worden behandeld, is voor deze school een bedrag uitgetrokken. De minister heeft speciaal voor Tholen warme be langstelling, omdat hier grote moeilijk heden liggen met betrekking tot de ar beidsvoorziening, in verband waarmede z.i. een technische school ten zeerste gewenst is. MINISTER VAN DEN BRINK NAAR ZEELAND Naar wij vernemen zal de minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, op 20 en 21 Novem- i".9 ®- een bezoek brengen aan Zee- 0ver het programma voor deze p?e gd Wor<*t nog nader overleg ge- U.N.O.-onderscheidingen uitgereikt in Den Haag In hoofdsteden van vrijwel alle landen ter wereld is gisteren de dag der Ver enigde Naties gevierd, ter herdenking van het feit, dat zes geleden het charter van deze wereldorganisatie in werking is getreden. In Amsterdam heeft burgemeester d' Ailly op het Frederiksplein een bij eenkomst belegd, temidden van de vlag gen der zestig bij de organisatie der Verenigde Volken aangesloten landen. Hij en dr Ph. J. Idenburg, voorzitter van het Unesco-centrum, hielden een toespraak. In de Ridderzaal te Den Haag heeft de heer Von Balluseck op een plechtige bijeenkomst, die door de Haagse afde ling van de Vereniging voor Internati onale Rechtsorde was belegd, het woord gevoerd. Hij wees op de onafwijsbare noodzakelijkheid van de organisatie. Na zijn toespraak reikten vice-Admi- raal A. de Booy, de chef van de marine staf en bevelhebber der zeestrijdkrach ten en de Adjudant-Generaal van de K.L., Gen.-Majoor Sjoerdsma aan een vertegenwoordiging van Hr Ms torpe- doboötjager „Evertsen" en van het Ned. Generaal Sitsen, commandant van het 3e militaire Gewest, die binnenkort de militaire dienst gaat verlaten, heeft gisteren afscheid genomen van het gar nizoen Bergen op Zoom, dat op Plein XHI in carré stond opgesteld. Gis termiddag omstreeks vijf uur is het s.s. Volendam" met emigranten van uit Rotterdam naar Canada vertrokken. De 15-jarige Leo Prins, die vorige maal zoals bekend verdween en enige tijd ge leden werd gevonden, behoort niet tot de passagiers. Voor niet minder dan 9000 gulden aan goederen heeft een 29- jarige vrouw uit Enschede samen met haar man, haar schoonzuster en diens verloofde gestolen uit warenhuizen in Enschede en Oldenzaal. Tegen hen werd geëist resp. anderhalf jaar, een jaar, een jaar waarvan zes maanden voorw. en tien maanden met aftrek. In W. Duitsland zal dit jaar naar raming 120 millioen ton kolen worden gedolven. Amerika heeft gisteren officieel de be ëindiging van de staat van oorlog met Duitsland afgekondigd. Vandaag zal opnieuw een atoombom in Las Vegas tot ontploffing worden gebracht. Detachement op Korea de U.N.G.-on- derscheiding uit, die de V.N. voor „dienst ter verdediging van de begin selen van het handvest dér Verenigde Naties" hebben ingesteld. Deze uitrei king werd voorafgegaan door de voor lezing van een boodschap van Trygve Lie, waarin deze tot allen die in de strijd zijn betrokken, zijn beste persoon lijke wensen en zijn oprechte dank voor hun moedige dienst onder de vlag der Verenigde Naties uitsprak. Vervolgens vertelde Pater L. van de Vrande, die als majoor-aalmoezenier geruime tijd het wel en wee van de Ne derlandse vrijwilligers op Korea heeft gedeeld, iets van zijn ervaringen. De pater herdacht Luit. Kol. Den Ouden, en Ds Tiemens, de veldprediker, die ook in Korea is gevallen. De laatste spreker was Bernard Person, die de belangrijke positieve re sultaten besprak, welke de organisatie in deze zes jaar heeft bereikt op hu manitair, economisch en sociaal gebied. Minister Rutten heeft zich gisteren in onze provincie op de hoogte gesteld van de onderwijsproblemen. De minister, die vergezeld was van zyn Kabinet chef, mr H. J. Schölvinck, voerde gistermorgen in aanwezigheid van de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en enige leden van Ged. Staten, ten stadhuize van Zierikzee besprekingen over de R.T.M.-kwestie. In hotel „De Korenbeurs" te Goes ontving hy later het bestuur van de christelijke kweekschool te Krabbendjjke. In de middaguren bezocht hjj enige scholen te Vlissingen en op de Frov. Griffie te Middelburg werden besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers uit Zeeuwsch Vlaanderen. Nadat de minister een be zoek had gebracht aan het Middelburgse Stadhuis en besprekingen met het gemeentebestuur had gehouden, dineerde hij ten huize van de Commissaris, waar gisteravond met de leden van G.S. en de heer O. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland, tal van onderwijskwesties onder de loupe werden genomen. Vanmorgen kwart over acht bezocht de minister de school voor v.g.l.o. te Meliskerke. Daarna keerde h(j naar Den Haag terug. Ten Zierikzeese stadhuize ontving de minister een deputatie van -het actie.- comité der oudei-s, de heren dr van Zuijlen en de Jong van de R.T.M., de burgemeesters van Zierikzee, Haam stede, Burgh en Renesse, schoolhoofden uit Zierikzee en de Rijksinspecteur van het Verkeer, mr J. L. Nieuwenhuis. Hier hebben de mensen van Schouwen behoorlijk „stoom afgeblazen" tegen de R.T.M. Beide partijen hadden alle ge legenheid over de kwestie door te pra ten. De minister, die uiteraard geen en kele beslissing kon en kan nemen, om dat de zaak onder zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat ressorteert, heeft niettemin verklaard, dat de R.T. M.-kwestie hem in hoge mate interes seert, omdat ook Schouwen goed en niet onnodig duur onderwijs nodig heeft. Aan het adres der R.T.M. zei minis ter Rutten, dat clementie moet worden betracht en in dat verband wees hij er op, dat de onderen de achturige werk dag hebben, maar dat moet worden op gepast voor een langere werkdag dan acht uur voor kinderen. De ouders bond hy op het hart oog te hebben voor de grote moeilykheden van de maatschap pij. In deze samenkomst werd er namens de Rijksverkeersinspectie op gewezen, dat de tarieven op Schouwen lager lig gen dan b.v. op Walcheren en zelfs aan merkelijk lager dan bij de busdienst op Tholen. De Commissaris der Koningin zegde de medewerking van het Prov. Bestuur toe om de kwestie bevredigend op te lossen. Maandagmiddag zal een depu tatie uit Ged. Staten de samenkomst van het actie-comité te Haamstede bij wonen. De Commissaris typeer le de huidige situatie zó: „Er is nu sen wa penstilstand gesloten, maar er is nog geen vrede. Dat zal nog heel wat moei lijkheden opleveren!" DE KWEEKSCHOOL TE KRABBENDIJKE. -_*v -ui» L jffc-*. -1 Om even twaalf uur werd in Goes ontvangen het bestuur der Ver. tot het verstrekken van lager, uitgebreid lager en kweekschoolonderwijs op Geref. grondslag te Krabbendyke. Zoals men weet bezit deze vereniging een kweek school met internaat, die bezocht wordt door leerlingen uit het gehele land, welke afkomstig zijn uit de kring der Geref. Gemeenten. Deze school is nog steeds niet erkend, tengevolge waarvan geen Rijkssubsidie wordt ontvangen, geen studiebeurzen worden verstrekt en de leerlingen geen vrijstelling krijgen van militaire dienstplicht. Tydens de besprekingen, waaraan ook burgemeester J. Vader van Krabben dyke en de directeur der schooi, de heer Kuyt, deelnamen, werd de minister ge vraagd de erkenning der school te be vorderen. De minister stond hiertegen over niet onwelwillend, doch wees erop, dat de school aan bepaalde voorwaar den zal moeten voldoen, o.a. wat het aantal bevoegde leerkrachten betreft. SCHOOLBEZOEK. Tijdens zijn tocht naar Walcheren heeft de minister het programma lelijk in de war geschopt. Hij wilde n.l. graag enkele lagere scholen bezoeken, die „in bedrijf" waren. Eerst ging het naar de r.lt. school te Lewedorp, waar o.m. wethouder J. Hommes aanwezig was. De o.l. school te Arnemuiden was het volgende punt van onderbreking. Daar waren loco-burgemeester J. Polderdijk en gem.-secr. J. J. Huijssen aanwezig. In Nw. en St. Joosland tenslotte kreeg de chr. lagere school bezoek. Het be stuur was daar met burgemeester mr F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Met bijna een uur vertraging arri veerde de minister in Vlissingen. Hier werd eerst, in aanwezigheid van het voltallige college van B. en W., de r.k. school aan de Glacisstraat bezocht. Het bestuur heeft de minister om spoedig herstel van het ernstig beschadigde ge bouw gevraagd. Voor de huishoudschool in het Groenewoud, die minister Rutten vervolgens uitvoerig bekeek, had hij grote belangstelling. Door directrice en bestuur liet hij zich voorlichten, waar na met B. en W. algemene Vlissingse onderwijsproblemen werden besproken. Een tocht door de nieuwe wijken en een bezoek aan de Finse school met een korte bezichtiging van de in aanbouw? zijnde Zeevaartschool volgden daarna. Bij de Gevangentoren verzocht burge meester Kolff de minister een spoedig herstel te willen bevorderen. ZEEUWSCH VLAANDEREN, Ter Prov. Griffie volgde een bespre king met de heer J. M. A. C. v. Dongen, burgemeester van Aardenburg als vice- voorzitter van het Kath. Cultureel Cen trum, drs L. Lockefeer, leraar aan het Jansoniuslyceum te Hulst, mevr. E. J, v.d. Broeckede Man te Aardenburg, ds J. 'v. d. Graaff, Herv. pred. te Nieuw- vliet, de heer Lijnzaad en enige leden van G.S. over het culturele leven in Z. Vlaanderen ên de jeugdbeweging, als mede over het culturele contact met België. Het jeugdwerk kampt hier met bijzondere moeilijkheden. Voor de streelt geldt een aflopende subsidieregeling, maar de kwestie is, dat, indien eed jeugdleider vertrekt, het werk achterop zou raken. De minister had een open oog voor deze moeilykheden. Wat "het culturele leven betreft (muziek, toneel enz.) stelde minister Rutten met klemi de zelfwerkzaamheid der gemeentebe sturen op de voorgrond. Zij zullen moe ten beginnen met zelf iets te doen. OPTIMISME TE TEHERAN Hoewel gezaghebbende kringen te Washington ontkennen dat de Verenigde Staten een nieuw plan hebben Ingediend voor de productie en de verdeling van de Perzische olie, is men te Teheran optimistisch gestemd en verwacht men. daar een spoedige oplossing van het olieconflict. Mossadeq zou gisteren Kazema Has- sibi, die als de enige Perzische olie- deskundige wordt beschouwd, telegra fisch opgedragen hebben zich per vlieg tuig naar Washington te begeven om deel te nemen aan de daar aan de gang zijnde besprekingen, die gisteren tussen Acheson en Mossadeq zyn begonnen. Volgens A.F.P. overhandigde Acheson hierbij Amerikaanse voorstellen, die beogen het hervatten van de Brits Perzische besprekingen ter vergemak kelijken. Men neemt aan, dat de V.S. Perzië zullen voorstellen, dat dit land met hulp van deskundigen uit het Westen zyn oliebronnen zelf zal exploiteren. Volgens dit voorstel zou Perzië zyn olie tegen een nog nader vast te stellen prys aan Engeland verkopen. Het zou de taak van Engeland zyn voor de verdeling van de olie te zorgen. Hoewel van officiële zijde werd ge weigerd verdere bijzonderheden over de Amerikaanse voorstellen bekend te ma ken, zou de Amerikaanse regering, vol gens welingelichte kringen te Washing ton, van mening zijn, dat het verhogen van de levensstandaard in Perzië de enige werkelijke oplossing van het Per zische vraagstuk betekent. Zij zou met andere woorden willen bereiken, dat de gelden, die uit de olie-industrie zullen worden gekregen, zodra een overeen komst met Engeland is gesloten, door de Perzische regering op doeltreffende wyze zullen worden besteed. Persfotograaf ontvoerd naar Sowjet-zöne Volgens ooggetuigen hebben Russische soldaten en leden der Oostduitse volks- politie in Steinstuecken een West-Ber- lynse persfotograaf gearresteerd en hem meegenomen naar de Sowjet-zöne. Het verluidt dat de fotograaf in dienst staat van een Amerikaans persagent schap. Rede dr Ir van Riessen bij ambtsaanvaarding Bij de aanvaarding van het ambt van Bijzonder Hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft vanwege de Stichting Leerstoelen voor Calvinisti sche Wijsbegeerte aan Openbare Uni versiteiten en Hogescholen, heeft dr ir H. van Riessen gistermiddag in de aula der T.H. een rede uitgesproken over het onderwerp „De verantwoordelijk •heid van de ingenieur als wijsgerig pro bleem". HET OPPERBEVEL VAN HET MIDDEN-OOSTEN Een officiële Amerikaanse woord voerder heeft Woensdag medegedeeld, dat de Egyptische weigering tot deel neming geen invloed zal hebben op de organisatie van een opperbevel voor de verdediging van het Midden-Oosten. Belgisch jacht vergaan? Het Belgische jacht „Captain Cap", dat Zaterdag de haven van Nieuw- poort had verlaten met vijf personen aan boord, wordt vermist. De kapitein van de vissersboot „405 Zwaluw" van Zeebrugge heeft in de buurt van deze haven de kiel van een jacht, waarop hfj de naam van het vermiste vaartuig heeft kunnen lezen, gezien. Hij poogde vruchteloos het vaartuig op sleeptouw te nemen en stelde de havenautoritei ten op de hoogte. De reddingsdiensten van Zeebrugge zyn uitgevaren, doch slaagden er niet in het wrak te ont dekken. Minister speelde voor Sinterklaas Minister Rutten heeft gisteren honderden kinderharten gestolen. Als een volleerde onderwijzer, die jarenlang voor de klas heeft ge staan, heeft hij in alle klassen van de r.k. lagere school te Lewedorp, de o.l. school te Arnemuiden en de chr. 1, school te Nw. en St. Joos land de kinderen op meesterlijke wijze (in dubbele betekenis!) toe gesproken. Hij vertelde het jonge volkje, dat ademloos luisterde, dat hij de eerste dienaar van de Ko ningin was en daaromeen vrije dag mocht geven! Toen mees ter Rutten dat zei, wisten de kin deren niet, wat zij hoorden. In de éne klas bleven zij in stomme ver bazing zitten, maar in een andere klas ging er een Indianengehuil op. Niet alleen de kinderen van de be zochte scholen, maar alle leerlin gen in de betrokken gemeenten zullen profiteren van deze „minis teriële beschikking". Dat geldt dus voor 's-Heer Arendskerke met alle kernen en ook voor Kleverskerke, dat bij Arnemuiden behoort. In iedere klas deed de minister weer een ander verhaal. Hier ver telde hij wat over de Koningin, daar over de Prinsesjes, in een an der lokaal over het Loo en bij al die verhalen drukte hij de kinde ren op het hart trouw te zijn aan Oranje. In één klas moest het Wil helmus worden gezongen. En na tuurlijk moesten overal de kinde ren antwoord geven op vragen van de minister. Het was een gebeur tenis, die de schoolkinderen hun leven lang niet zullen vergeten Bouw van boot voor N.-Beveland kan beginnen Er ltyn thans begonnen worden met de bouw van een nieuwe boot voor de verbinding WolphaartsdijkKortgene, waarvoor de Prov. Staten onlangs een crediet van f 410.000,verleenden. Wy vernemen n.l., dat de investe ringscommissie, die hierover een be slissing moest nemen, over de uitvoe ring der plannen gunstig heeft geadvi seerd. DE BILT ZEGT Zonnig weer Droog weer met weinig bewolking en over het algemeen zwakke wind. Koude ochtend met hier en daar mist. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1