ABdIjsirooP de verkoop en opheffing van de spoorlijnen op Zuid-Beveland* WAT DOEN DE VER. NATIES VOOR HET KIND? /T Morgen wordt in Engeland de verkiezingsslag geleverd de (oupe ©ie VANDAAG IS HEI UNO-DAG. 480 millioen kinderen in deze wereld lijden nog gebrek; hen te helpen is het doel van de Unicef* Het kind heeft rechten. De zwevende stemmen zullen de doorslag geven. Hoe kan Uw maag „graag" zijn- „MfrezwAAN"! ONS FEUILLETON. yLcfafyelfa ov eAwinb i) Woensdag 24 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ergens in een klein dorpje in Italië woont Bernardo. Bernardo is een jongetje van vijf jaar. Hij heeft een mager snoetje met grote bruine ogen. Zijn blouse is sjofel, zijn broek versleten. Onder zijn blote voetjes zit een dikke eeltlaag. Over zijn ene teen loopt een schram. Die voetjes hebben zich 's zomers gebrand aan het gloeiende zand en hebben zich 's winters gekromd van de koude der straatstenen. Want Bernardo heeft nooit schoenen ge dragen. Hij uieet niet eens, dat die ook voor kinderen bestaan. Op een mor gen moet hij bij de burgemeester komen. In het gemeentehuis zien zijn ver baasde kinderogen een hele berg schoe~nen. Een juffrouw neemt hem mee en trekt hem een paar aan. Hij mag ze houden. Een poosje later zit hij op een stoep naast een kameraadje, dat even verrukt is als hij, zijn nieuwe schatten te bewonderen. Werk van Unicef! Een kampong in Indonesië. Armzalige hutten bedekt met palmbladen. Mensen tot op hun been vermagerd door malaria. Mannen met koortsachtige schitterogen van de t.b.c. Kinderen met opgezette hongerbuikjes. Moeders, die zich nauwelijks meer op de been kunnen houden. Baby's, die voortdurend schreien om voedsel. Opeens een karavaan, beladen met kisten. Mannen in witte jassen. Zusters in verpleegstersuniform. Een tent wordt geïmprovi seerd. De malaria-patiënten krijgen medicijnen. De t.b.c.-lijders ontvangen injecties. Er wordt rijst gekookt voor de kinderen. Er wordt melk bereid uit melkpoeder voor de moeders en de baby's. Werk van Unicef! Zj zouden we nog een tijd kunnen doorgaan. Deze schetsjes zijn maar simpele voorbeelden van de talloze din gen, die de Verenigde Naties voor de kinderen doen, omdat volgens de Rech ten van het Kind, ieder kind moet wor den beschermd tegen verwaarlozing en uitbuiting en tegen alle praktijken, die misdaad en haat aankweken. Alle kin deren behoren de gelegenheid te ont vangen voor een normale en gezonde ontwikkeling in een atmosfeer van vrij heid en waardigheid. Om deze rechten te handhaven werd op 11 December 1946 gesticht de Uni ted Nations International Children» Energy Fund (UNICEF), hetgeen in het Nederlands vertaald betekend: het Internationaal Kindernoodfonds der Verenigde Naties. Het doei van deze stichting is de kindernood in de we reld te lenigen, in de eerste plaats in de landen, die door de oorlog zijn ver woest en in de tweede plaats daar, waar de gezondheidstoestand van de kinderen te wensen overlaat. Dat deze nood in de verwoeste ge bieden groot is, weten we. Duitsland, Oostenrijk, Italië, Griekenland en Ko rea. zijn er de schrijnende voorbeelden van. Maar weet u ook, dat in de we reld van de ongeveer negenhonderd millioen kinderen beneden de 15 jaar, zes honderd millioen wonen in landen, waar nog primitieve toestanden be staan? Dat er van deze zeshonderd mil lioen, vierhonderd tachtig millioen ge brek lijden, hetzij aan voedsel of aai) medische verzorging, aan schoolruimte of aan sociale bescherming? Hier ligt dus wel een geweldig arbeidsterrein. MOEILIJK WERK. Unicef is niet terug gedeinsd voor deze bijna niet te volvoeren opgave. Ze is aan het werk gegaan, daarbij gehol pen door andere onderdelen van de or ganisatie der Ver. Naties. Ze heeft zich ontfermd over 470.000 Joodse en Ara bische vluchtelingetjes met hun moe ders in Israël. Ze heeft verschillende regeringen geholpen bij het bouwen van fabrieken voor de vervaardiging van melkpoeder; bij het inrichten van la boratoria en ziekenhuizen; bij het or ganiseren van cursussen voor verpleeg sters, kinderverzorgsters en sociale werkers en werksters. Ze heeft tehui zen geopend voor kleine oorlogsinvali den. Ze heeft vijf millioen kinderen kle ren en schoeisel gestuurd. Ze heeft ge zorgd dat er scholen werden gebouwd, dat er onderwijs werd gegeven in Chi na, India, Hondo, de Filippijnen, Nieuw- Guinea, enz. In deze vijf jaar zijn twaalf Vandaag is het zes jaar ge leden, dat het Handvest der Ver. Naties werd ondertekend en daarom is de 24ste October U.N.O.-dag. Maar de be moeiingen die de V.N. met de wereld van vandaag hebben zijn veel en velerlei. Dat dringt zo maar zelden tot de mensheid door; voor velen be tekenen de letters V.N. weinig meer dan een aanduiding voor politiek gekrakeel in de Veilig heidsraad en in de Algemene Vergadering en voor bloedige, zij het noodzakelijke acties als op Korea. Dat de U.N.O. meer, heel veel meer doet wordt te weinig beseft en op een dag als deze moet dat de wereld verteld worden. De herdenking op deze dag, deze 24ste October 1951, is daarom geplaatst in het teken van deze vraag: „Wat doen de Ver. Naties voor het kind?" -J Waur ae ^.,tsporiverbindingen vele moeilijkheden opleveren, worden door de Unicef pakezels gebruikt om melk, voedsel en medicijnen te transpor teren voor behoeftige kinderen in 60 landen van de wereld. Geen dorp is te afgelegen, geen moeilijkheid te groot om de levensmiddelen te distribueren. De foto toont de aankomst van een Unicef-transport in het Griekse dorp Skafi, dat in Macedonië is gelegen. millioen kinderen in Europa, het Mid den-Oosten en Noord-Afrika ingeënt tegen T.B.C. Nu is men daarmede bezig in Azië en Zuid-Amerika. In Grieken land leed van elke vier inwoners er één aan malaria, nu nog één op elke twin tig. Unicef verschaft melk, levertraan en ander voedsel in alle gebieden, die geteisterd worden door hongersnood. Op het ogenblikkrijgen alleen in Europa vier millioen kinderen in negen ver schillende landen elke dag een glas melk. In Zuid-Amerika is Unicef een hardnekkige strijd begonnen tegen tro pische ziekten. Wat heeft Unicef eigen lijk niet gedaan? Ze werkt practisch overal, behalve in Rusland en Siberië. Het ijzeren gordijn is daar, zelfs voor kindernood, niet op zij geschoven GEWELDIGE OPDRACHT. Natuurlijk kost dit alles veel geld. Het wordt bijeen gebracht door de lan den, die bij de Unicef zijn aangesloten. Dat zfjn er meer dan vijftig. Deze be talen een vaste contributie. Nederland doet dat eveneens. Ook kreeg de Uni cef het grootste deel der goederen, die aan de vroegere UNRRA behoorden. Bovendien werkt de UNAC mee (United Nations Appeal for Childen). Deze instelling organiseert de acties, door particulieren spontaan en vrijwillig aan geboden om een steentje bij te dragen aan dit geweldige werk. Over de Unac lopen de hulpacties van jeugdgemeen schappen en padvinderij. Zo kan de Uni cef werken aan haar geweldige op dracht. Ze doet dit onder toezicht van een raad, bestaande uit leden van 26 landen. Deze raad verdeelt de beschik bare gelden over de projecten, oehan- delt de aanvragen om hulp en sluit ver dragen tussen het fonds en het la: d, dat moet worden geholpen. De taak van de Unicef is nog lang niet volbracht. Ook de Algemene Ver gadering van de Verenig Je Naties heeft dit begrepen. Ze heeft dit voorjaar be sloten het voortbestaan van deze in stelling voorlopig met drie jaar te con tinueren en dat zal nog wel eens moe ten geschieden. Helaas (Ingez. mededeling, adv.) Bedenk, dat uit een onverzorgde Icinder- hoest een zwakke borst overblijft. Be strijd kinderhoest met Labour of de conservatieven Stromen van woorden en papier zijn er in de afgelopen weken van de verkiezingscampagne over het Britse land gegaan, hoofdzakelijk uit een drie tal bronnen, alle in dt onmiddellijke omgeving van het parlement in het Londense Westminster gelegen: Transport House, de zetel van de Labour- partij is een rustige zijstraat, Abbey House in de voorname Victoria Street, waar de conservatieven op de derde verdieping hun hoofdkwartier hebben, en het hoofdbureau van de Liberale partij dat op korte afstand van Abbey House eveneens in Victoria Street is gevestigd. Men verwacht, dat het bg de verkie zingen voor het Lagerhuis morgen en niet minder de volgende dag, waarop het gros van de uitslagen bekend zal worden vooral zal spannen In een 85-tal van de In totaal 625 kiesdistric ten, waar socialisten of conservatieven bjj de verkiezingen van Februari vorig jaar slechts met een kleine meerderheid konden winnen. Engeland kent niet, zoals Nederland, thans het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging waarbij het gaat om de stemmenaantallen over het ge hele land, doch het districtenstelsel, •maarbij dus in elk district apart de strijd beslecht moet worden tussen de voor dat district gestelde candidaten der deelnemende partijen. Niet elke partij heeft in elk district haar eigen candidaat. Ditmaal zijn in totaal 1362 candidaten gesteld, tegen 1868 bij de vorige verkiezingen. De li beralen zijn thans met slechts 105 can didaten uitgekomen, tegen 475 In 1950: de communisten met niet meer dan 10, tegen 100 vorig jaar. Labour heeft 613 candidaten gesteld, de conservatieven en partijgangers 612. Verder zijn er 9 onafhankelijken, 9 nationalisten en 4 van de onafhankelijke labourpartij. ZWEVENDE STEMMEN. Vooral nu de liberalen met zoveel minder candidaten zijn uitgekomen, zal in vele distrieten de strijd tussen con servatieven en socialisten gaan om de „zwevende" liberale stemmen. De po sitie op het midden van de wip, welke de liberalen in het ontbonden parlement ten naaste bij hebben ingenomen, weer spiegelt zich aldus in het klein by de stemmens tryd in deze districten. Waar bij de komende verkiezingen mogelijk een klein aantal stemmen naar de ene of de andere zijde de doorslag zal kunnen geven, treft elke partij spe ciale maatregelen om zich te verzeke ren van de stemmen van zieken, inva liden en ouden van dagen, die weinig of geheel niet in het openbare leven verkeren en aldus in het algemeen poli tiek onzelfstandig worden geacht, maar die toch, onder dekking van een dok tersattest, per post hun stem kunnen uitbrengen. Een andere wijze van stemmen is die bij volmacht, b.v. voor militairen in het buitenland, zee- en handelslieden en ac teurs buiten de grenzen. Stemrecht heb ben overigens in het algemeen alle Britse onderdanen en andere burgers van het Gemenebest (ook die van de Ierse republiek) die in het Verenigd Koninkrijk gevestigd en 21 jaar oud zijn, behalve degenen die een gevange nisstraf uitzitten, krankzinnigen en de „peers" oftewel „edelen", die als zo danig lid zijn van het Hogerhuis. De actief stemgerechtigden bezitten ook het passief stemrecht, behalve geestelijken van de gevestigde kerken van Engeland en Schotland en van de rooms-katholieke kerk, bankroetiers en gesalarieerde kroon-functionarissen met uitzondering van de leden der regering en de leider der oppositie. De kiezer brengt zijn stem uit door op het stembureau een kruisje te plaatsen bij de naam van de candidaat zijner keuze op het hem uitgereikte stembiljet. Wanneer de verschillende candidaten een gelijk aantal stemmen blijken te hebben verkregen, wordt, na hertelling, door het lot beslist. In het in 1948 gekozen parlement had labour een meerderheid van bijna 150. Deze verminderde bij de verkiezingen van vorig jaar tot slechts zes. De zetel verdeling in het ontbonden parlement was als volgt: labour 315 zetels, con servatieven en partijgangers 298 zetels, Liberalen 9 zetels, Ierse nationalisten 2 zetels speaker 1 zeteL READING. Bij het bekend worden van de ver kiezingsuitslagen zal de aandacht voor al gericht zijn op het resultaat van de Zuid-Engelse plaats Reading, want „as Reading goes, so goes the nation". Dovynlngsireet 10; het adres van de ambtswoning van de minister-presi dent. Morgen zal beslist worden, wie dit vermaarde adres het zijne mag noemen. aldus luidt het gezegde. En deze faam heeft Reading te danken aan het feit, dat in de laatste honderd jaar hier im mer candidaten uit de bus kwamen die tot de winnende partij bleken te beho ren. Vorig jaar waren het twee labour- leden, toen er voor het eerst in deze plaats voor twee zetels gestemd werd inplaats van voor één. Zowel in Zuid als in Noord-Reading was het aantal liberale en conservatieve stemmen te zamen echter groter dan dat van la bour. Ditmaal zijn er in Reading geen liberale candidaten gesteld. De wettelijke zittingstermün van het Britse parlement is vijf jaar. Binnen deze termijn echter kan de Koning het parlement ontbinden, opadvies van de minister-president, wanneer de regering in feite terzake van een belangrijke kwestie verslagen is of wanneer zij, zo als in het onderhavige geval, nieuwe verkiezingen gezien de omstandigheden wenseiyk acht. Onder ER ZIJN GRENZEN. Vorige week is een gezelschap Amerikanen, vertegenwoordigers van reisbureaux, door de regering ont vangen op Kasteel Oud Wassenaar. Het moet daar nogal erg luxueus zijn toegegaan, zelfs zó, dat één der Ame rikanen gezegd moet hebben: Daar liggen nu onze Marshallguldens!" Toen de volgende avond het Haag se gemeentebestuur de gasten ont ving, heeft de loco-burgemeester, ir Feber, daarover in bedekte termen, maar met woorden, die voor geen tweeërlei uitleg vatbaar waren, de regering een reprimande gegeven door te herinneren aan de armoede van ons volk. Hij zei, dat het Haag se gemeentebestuur van mening is, dat officiële recepties sober doch waardig behoren te zijn. De directeur van de ANVV vond de ontvangst goed, maar niet over dadig. Aangezien de gasten niet had den gedineerd en de gehele dag had den rondgetrokken, moesten zij tij dens de ontvangst iets behoorlijks voorgezet krijgen. Wij laten het al of niet overdadige daarvan nu maar in het midden, maar willen in het algemeen toch wel iets zeggen van recepties en offi ciële ontvangsten. Het is bij vele officiële en niet officiële instel lingen na de oorlog de gewoonte ge worden bij tal van gelegenheden ontvangsten en recepties te organi seren, waar de gasten de heerlijkste gerechten en dranken in zeer over vloedige mate worden voorgezet. Ne gen van de tien recepties zijn boven dien niet geslaagd, als er geen borrel aan te pas komt. En bij 1 borrel houdt het niet opDe diners, die wor den aangeboden, munten uit door overdaad en exclusiviteit. Men behoeft helemaal geen zwart kijker of asceet te zijn om dit culi naire genot niet te kunnen waarde ren, Maar er zijn grenzen! De één jaagt de ander op en van de zo drin gend noodzakelijke soberheid (dit overigens allerminst hetzelfde is als een water- en brood-menuis niet veel meer over. Onze armoede is groot. Dat zeggen wij wel vlug en vaak, viaar geloven wij het ook en handelen wij ernaar? Het geld voor luxueuze eet- en drinkpartijen kan heel wat beter worden besteed. Het is een post in onze volkshuishouding, waarop dras tisch kan worden bezuinigd'. T. (Ingez. mededeling, adver Men kan van een kikker geen veren plukken. ACHESON NAAR EUROPA. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, is van plan morgen naar Europa te vertrek ken met het oog op de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties te Parijs en de bijeenkomst van de Noord-Atlan tische Raad te Rome volgende maand. Acheson had geen plannen voor een bezoek aan West-Duitsland, maar hij zal te Parijs een onderhoud hebben met de Amerikaanse Hoge Commissaris voor W.-Duitsland, John McCloy, over Duitse vraagstukken. (Ingez. mededeling, advert GEEN KENTEKENS VOOR BROMFIETSEN. Naar aanleiding van een door de K.N.A.C. Ingediend adres, heeft de mi nister van. Verkeer en Waterstaat me degedeeld, dat van de invoering van de kentekenregeling voor bromfietsen zo als thans in het Wegenverkeersregle ment is bepaald, wegens de daaraan verbonden grote kosten zal moeten wor den afgezien. Een nieuwe regeling voor de bromfietsen is thans in een gevor derd stadium van voorbereiding. (Ingez. mededeling, advert.) met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur? Die „angst-bij-voorbaat kunt U weg nemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk verlich ting bij 't eerste optreden van bran dend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dadelijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smakelijk, onbetwist afdoende en gemakkelijk in te nemen, overal al tijd -onopvallend. Neem toch een pak Rennies in huis. Voor Uzelf en Uw huisgenoten; ook voor de gaande en komende man MM.AUSMAAl ZMAMSfilBSRG'S ROOHMORSr..KOIOSSAAlT MS tN VS HERFST VS SCHOOI tS HITOSOflAH. TRACTSSPT MOSVER xóSSgfc OP ROOKWORST VANDE Zoals gemeld hebben Ged. Staten de Provinciale Staten voorgesteld te be sluiten tot opheffing van de spoorlijnen GoesWemeldinge en GoesWol- phaartsdijk cn de door de minister van Verkeer en Waterstaat voorgestelde re geling betreffende de liquidatie van de N.V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beve land en de overdracht van de ringljjn op Zuid-Beveiand aan de N.V. Neder landse Spoorwegen te aanvaarden. Gelet op de ervaringen de laatste tijd elders opgedaan, zouden Ged. Staten als voorwaarde gesteld willen zien, dat niet alleen het college tijdig tevoren over de eventuele opheffing van de ringlijn of staking van het vervoer op deze lijn, wordt gehoord. Hiervoor zal ten allen tijde toestemming van Ged. Staten vereist zijn. VOORGESCHIEDENIS. Het voorstel van Ged. Staten heeft een langademige voorgeschiedenis. In September 1950 deelde de minister me de, dat de wenselijkheid werd overwo gen om de N.S. van haar exploitatie plicht op de lijnen Goes—Wolphaarts- dijk en GoesWemeldinge te ontheffen. Beide lijnen behoorden toe aan de N.V. Spoorweg Mij Zuid-Beveland. Wanneer dit werd toegestaan, dan behoefden de lijnen, die in de oorlog werden opge broken niet meer herlegd te worden. De gemeentebesturen van Wolphaarts- dijk, Kattendijke, Wemeldinge en Kloe- tinge alsmede de Stichting voor de Landbouw achtten herlegging van de opgebroken lijnen niet nodig. Ook Ged. Staten hadden geen bezwaren. Een en ander werd de minister meegedeeld, als ook, dat door de Provincie aan de N.V. Spoorweg Mij Zuid-Beveland een rente- Het is al laat in de avond als moe der weer thuiskomt. Haar ogen zijn rood geschreid. Ze heeft buurvrouw De Vries weggebracht naar een zus ter van haar. En De Vries zelf? Ja, die is weggehaald, met een zieken auto weggebracht. Spoedopname in een inrichting voor zenuwlijders. Geert vraagt maar niet verder. In richting voor zenuwlijders, krankzin nigengesticht. Die avond kan Geert de slaap moei lijk vatten. Hij denkt aan buurman. En hij denkt ook aan Fransen. De een zit in een gekkengesticht, de an der misschien in een donkere cel. Twee mensen, die niets van elkaar weten. Maar beiden niet opgewassen tegen de hoge eisen, die het leven stelt. Geert bidt voor hen, dat God hen nabij moge zijn in hun beproeving. En dat Hij hem de kracht moge schenken, om zich staande te houden op de moeilijke weg, die het leven is. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Op zekere dag gaan Jan Ruiter en Geert Slot niet de boer op. Nee, ze gaan vandaag met de trein, helemaal naar Amsterdam. Dat is een gebeurtenis in Geerts leven, want hij heeft nog niet veel van de wereld gezien, en in Amster dam is hij nog nooit geweest. Ze gaan weliswaar niet voor hun ge noegen naar de hoofdstad, maar dat verhindert niet, dat Geert het een reuze uitstapje vindt. Jan moet er inkopen doen, voor het bedrijf. Je kunt ook wel schriftelijk bestellen, op de prijscourant, maar hij vindt het nodig, dat hij zich eens ter plaatse oriënteert. Bovendien is Jan ook een volwassen man en hij U al vaker ln Amsterdam en andere grote plaatsen geweest. Als het aan Geert lag, zouden ze wei nig opschieten. Er zijn hier zoveel win kels en er liggen allerlei dingen uitge stald achter de ramen; dingen, die hij wel graag eens met aandacht zou wil len zien. f 60. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. zie je, als je zelf gaat, licht dingen, waar je anders niet op zou komen. Geert mag dan zijn mooie nieuwe sportpak en jekker aan hebben, toch voelt hij zich een echt provinciaaltje, als hjj door Amsterdams straten loopt. De mensen om hem heen, dat ziet hij wel, voelen zich hier thuis. Ze lopen en rijden alsof ze allemaal haast hebben. Sjonge! wat een stroom van fietsers, trams en auto's is het hier! Een beetje angstig loopt hij naast Jan voort. Tel kens als hij 'n auto-claxon hoort, denkt Geert, dat ze zullen worden overreden, hoewel ze veilig op het trottoir lopen. Bij Jan is van die vrees geen spoor te bekennen. Die wandelt hier even rus tig als op de heide buiten Heidorp. Nu „Kom, Geert", zegt Ruiter. „Mis schien komen we daar straks nog aan toe. Eerst onze boodschap!" Een paar keer moet Jan naar de weg vragen, want erg bekend is hij niet in Amsterdam. Men wijst hen een vrij smalle, donkere straat. Geert heeft het idee, dat de hoge huizen aan weerskan ten aanstonds op hen zullen neervallen. Waarom maken de mensen de huizen hier zo hoog? En vinden ze het werke lijk leuk, om daar drie verdiepingen bo ven de begane grond te wonen? „Ze weten niet beter", zegt Jan. „En de grond is duur, dus ze moeten er zui nig mee omspringen". Ze passeren ergens een aardig sluisje, midden in de oude stad. Het lijkt eerst een brug, maar als je naar beneden kijkt, zie je, dat er sluizen in het water zijn. En ginds ziet Geert een oude, grij ze toren oprijzen. Die staat daar hoog boven het gewoel, als een wijzende vin ger. Ja, de hemel is hier ook, boven Amsterdam evengoed als boven Hei dorp. De huizen zijn niet zo hoog, als men bij de oneindigheid van de hemel vergelijkt. Eindelijk, na wat omlopen, hebben ze een groot magazijn bereikt;het doel van hun reis. Geert ontdekt boven de ingang een oude gevelsteen, waarop twee kalveren in liggende houding zijn afgebeeld. „In de twee kalfjes", luidt het opschrift. Het doet hem aan oude tijden denken. Maar deze zaak is dan ook oud. Als ze door de openstaande deur naar binnen zijn gegaan, komt er een meneer op hen af. Jan noemt zijn naam. „Bent u hier ingeschreven?" vraagt de ander. „Ik ben de opvolger van Hannes Wijk huizen uit Heidorp", zegt Jan. „O, ja, juist, dan is het goed", zegt de meneer. Geert begrijpt, dat niet iedereen hier toegang heeft. Het gewone publiek mag hier niet komen, dat moet in de winkel terecht. Hier komen alleen handelaars, En hij, Geert Slot, is een handelaar. Hij heeft een plaats in de wereld, ook al is het dan maar een kleine. (Wordt vervolgd) loos voorschot werd verstrekt tot een bedrag van f 1.291.812,80. Een van de voorwaarden w.o. dit voorschot werd verleend, was dat inge val de exploitatie werd gestaakt, ter- wyi het door de Provincie verstrekte renteloos voorschot nog niet ten volle was terugbetaald, het nog niet terug betaalde deel van het voorschot ineens opvorderbaar zou worden. Op het ver strekte voorschot werd nimmer iets te rugbetaald. Er is aan de minister meegedeeld, dat de Provincie aanspraak meent te kun nen maken op een evenredig deel van het voorschot. Voorts zou de Spoor wegmaatschappij afstand moeten doen van de subsidies voor de opgebroken lij nen. Ook werd de minister erop gewe zen, dat het van belang is te bepalen, wat zal worden gedaan met de spoor banen. De gronden in de buurt van de spoorbanen ondervinden veel last van het op de banen groeiende onkruid. DE KALE KIKKER. Er is een uitvoerige correspondentie ontstaan tussen de minister en Ged. Staten over deze precaire aangelegen heid. Daaruit blijkt o.m. dat de finan ciële positie van de N.V. Spoorweg Mij Zuid-Beveland uitermate slecht is. De spoorweg staat dientengevolge voor een veel te hoog bedrag op de balans. De maatschappij heeft als inkomsten uit sluitend de jaarlijkse subsidies van de betrokken publiekrechtelijke lichamen. Deze subsidies worden evenwel ter be taling van rente en aflossing van de rekening-courant schuld doorgegeven aan de N.S. Door de uitstelregeling, die bij sommige subsidiëringen werd toe gepast, wordt maar een deel der sub sidies ontvangen. Het grootste deel der jaarlijks binnenkomende gelden wordt voor rentebetaling aangewend, zodat de hoofdsom der schuld slechts heel lang zaam vermindert, waardoor de positie n de renteloze voorschotten niet gunstig is. Aan deze toestand kan slechts, aldus de minister, door liquida tie een einde komen. Daarom stelt da minister nu voor, dat de liquidatie zo spoedig mogelijk intreedt, terwijl de ringlijn aan de N.S. wordt verkocht De koop zou kunnen worden gesloten tegen een bedrag van f 526.000. Da jaarlijkse subsidies, die door de publiek rechtelijke lichamen worden betaald voor de ringlijn, zullen dan aan N.S. moeten worden betaald. De minister wilde koop en verkoop uiterlijk op 1 Juli 1951 laten plaats hebben. Ged. Sta ten konden hieraan niet voldoen omdat een besluit van de Provinciale Staten noodzakelijk was, daar het geheel voor de Provincie verregaande financiële consequenties met zich zal brengen. Het zal duidelijk zijn, zo zeggen Ged. Staten, dat de Provincie bij liquidatie en verkoop, zoals door de minister voor gesteld, een belangrijk financieel nadeel heeft, dat niet precies te becijferen is, doch dat minstens op ruim 1 millioen gulden kan worden geraamd. (Ingez. me .'erleiing. adver» Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES m» voorkomen erger

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2