Nieuwe (derde) atoomontploffing in de Sowjet-Unie Zal Egypte zich tot de Veiligheidsraad wenden Radar-installatie op Schiphol Veertigduizend gulden in een half jaar versnoept Minister Rutten naar Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Proefnemingen met atoomwapens te Nevada begonnen k SNIPPER NIEUWS k i k k Overeenkomst bekrachtigd Drie veelbelovende jongelieden Overdracht Ringlijn op Zuid~Beveland P«P*D*~ambtenaar staat Vrijdag terecht Hef was erg gevaarlijk bij Sfavenisse. 7 orenrestauratie te Renesse gaat door Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2001 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 28 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur; JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.20 u., onder 17.29 u.; Maan op u., onder 15.30 u. Hoogwater op Woensdag 24 Oct. Vlissingen: 8.24 u. 1.04 m., 21.18 u. 1.21 m.; Terneuzen: 8.47 u. 1.24 m., 21.41 u. 1.40 m.; Wemel- dinge: 9.52 u. 0.98 m., 22.38 u. 1.23 m.; Zierikzee: 9.30 u. 0.81 m., 22.21 u, 1.07 m. ACHTTIEN TEGEN DRIE eer J. VAN 82 te Zou- >r onderge- reenkomstig jsreglement nbaar wor- an een land- iet veestal lij behoren de gemeen- d maar naar 9ls Prodenil |üüii VIJF MILLIOEN LI TER OLIE BRANDT In Russische zone van Oostenrijk Het hoofdkwartier van de Weense brandweer heeft medegedeeld, dat Maandagavond olietanks, waarin zich vjjf mlllloen liter olieproducten bevon den, in brand gevlogen zijn. De brand woedt in het centrum van de olievelden van Zistersdorf, op ongeveer vjjftig km ten Noord-Oosten van Wenen. De oor zaak is niet bekend. De brand wordt bestreden door zeven der modernste Weense brandweerbriga des, brandweerlieden uit Zistersdorf en omgeving met goed geoefende en uit geruste blussings brigades, die immer op olievelden aanwezig zijn. Aan de blus sing van het vuur zelf kon niet veel worden gedaan. De vele honderden brandweerlieden bepaalden zich er in hoofdzaak toe de tanks in de omgeving van de brand nat te houden, opdat zij door de geweldige hitte niet eveneens in vlammen zullen opgaan. Zeer veel olie werd afgeleid naar de Thaya, een rivier die niet ver van het toneel van de brand stroomt. AARDBEVING OP FORMOSA Aardschokken hebben op Formosa honderden huizen vernield en verbin dingen onklaar gemaakt. Van persoon lijke ongevallen wordt geen melding ge maakt. Het Witte Huis heeft Maandag meegedeeld, dat een derde atoom ontploffing in de Sowjet-Unie heeft plaatsgevonden. De secretaris van de president, Joseph Short noemde de nieuwe ex plosie „klaarblijkelijk" een onderdeel van een serie proefnemingen. Wanneer de ontploffing had plaats gevonden wilde hij niet zeggen. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat op het proefterrein „Jucca Flat" gistermiddag de jongste atoomkern- ontploffing tot stand is gebracht. De explosie was niet zichtbaar en werd ook niet gevoeld te Las Vegas, 120 km. van het proefterrein verwijderd. De ontploffing werd van de top van een ongeveer 30 meter hoge stalen to ren af tot stand gebracht. Het was de eerste explosie van een reeks waarbij voor het eerst troepen gebruikt worden en het betreft hier het beproeven van de jongste Amerikaanse tactische atoomwapenen om na te gaan of deze wapens met succes kunnen worden aan gewend ter ondersteuning van land strijdkrachten. De explosie geschiedde juist op het ogenblik, dat de zon stralend achter de bergen opkwam. Het is mogelijk, dat waarnemers mede hierdoor geen fel licht hebben waargenomen van de ont ploffing, zo merkt Reuter op. Bij vorige proeven in Nevada was een schitterend Een Egyptische juridische autoriteit, die in nauw contact staat met de Egyp tische regering, heeft Maandagavond verklaard, dat, indien Engeland niet zjjn strijdkrachten uit de „onwettig bezette" posities in de Suez-kanaaizöne terug trekt, Egypte de kwestie voor de Veiligheidsraad zal brengen. In een politieke verklaring ten aanzien van het BritsEgyptische verdrag zei de Egyptische regering een jaar geleden, dat het verdrag van 1936 onver enigbaar was met het handvest van de Verenigde Naties. ENGELAND NEEMT TEGENMAATREGEL Het Britse ministerie van handel heeft Maandagavond te Londen mede gedeeld, dat het alle exportvergunnin gen betreffende wapens, munitie, vlieg tuigen, pantserwagens, machines voor het fabriceren van munitie en ander oorlogsmateriaal voor Egypte heeft in getrokken. Britse troepen in Khartoem werden gealarmeerd nadat een Egyptische ra dioboodschap aan de Egyptische strijd krachten toevallig was onderschept, zo is gisteren uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. De boodschap instru eerde het Egyptische garnizoen te Khartoem, de gouverneur, Sir Robart Howe, gevangen te nemen. Na de onderschepping van de onge codeerde boodschap werden Britse troe pen gealarmeerd en de wachten rond het paleis versterkt. De 9400 ton metende Britse kruiser „Liverpool" is Maandag van Valetta op Malta naar Egyptie vertrokken, tenein de het 3e Bat. Grenadiers en andere Britse troepen naar het Suezkanaal te vervoeren. Ook de luehtdoelkruiser „Peacock" en de torpedoboot „Manxman" zijn van MYSTERIE IN BALTISCHE ZEE Grieks schip vergaan? Zondagmiddag heeft het Griekse vrachtschip „Kyvernites" t8500 ton), dat met een lading kolen op weg was naar Helsinki, noodseinen uitgezonden. Het was in de Baltische zee, ten Oosten van het eiland Osei, aan de grond ge lopen. A.F.P. meldt, dat de schepen, die zich naar de aangegeven plaats begaven om te hulp te komen, door de dichte mist voor anker moesten gaan. Zondagavond werd toen de radioverbinding met het schip plotseling verbroken. Gistermorgen is het zoeken hervat, doch tot op heden heeft men de „Ky vernites" niet kunnen vinden. Gevreesd wordt, dat het schip is gezonken en dat de bemanning van 30 koppen om het leven is gekomen. Havenstaking te New York bedreigt wapenuitvoer De staking die sedert een week in de- icn van het New Yorkse havenbedrijf heerst, dreigt de gehele haven stil te leggen, waarvoor ook het vervoer van ivapens naar Korea in het geding zou tomen. Tot nu toe zijn een 60-tal schepen door de staking van 5000 havenarbei ders getroffen. De vakbonden, die de staking afkeuren, hebben hun bemidde lingspogingen opgegeven en de overheid verzocht in te grijpen. OOK WORDT GESTAAKT TE BREMEN Door een onverwachte loonstaking van de nachtploeg van de havenarbei ders in Bremen is Maandag liet werk «P 28 schepen in de haven aldaar vrij wel stil komen te liggen. De vakvereniging van de havenarbei ders verklaarde, dat de staking niet haar instemming had. Deense consulaire agent verdwenen De Belgische politie heeft een onder hoek ingesteld naar het verdwijnen van r® ambtenaar voor scheepszaken van et Deense consulaat te Antwerpen, de Deen Mueller. Aangezien bloedvlekken zijn gevon- h«°P zün bureau neemt men aan, dat 6 met geweld ontvoerd is of vermoord, e echtgenote van Mueller, die bij de l»ütie valse verklaringen heeft afge legd, ig gearresteerd. Malta naar Egypt e vertrokken, om zo nodig te kunnen ingrijpen. De versterkingen, die Engeland naar ü- Suez-kanaalzöne en de Soedan zendt zullen naar schatting 12.000 man om vatten, wanneer de troepenbewegingen zijn voltooid, De huidige sterkte van de Britse garnizoenen in genoemde gebieden zou tussen de 40.000 en 60.000 man bedra gen. Het wordt niet verheeld, dat deze troepenverplaatsingen onvermijdelijk de Britse garnizoenen in het Middellandse- zeegebied en de Britse strategische re serves verzwakken. Acheson bezorgd. In een vraaggesprek heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Acheson, verklaard, dat de toe stand in het midden-oosten hem zorgen baart. JACHT OP DAKHAAS WAS VERGEEFS "^1 Grote opschudding ontstond in het Haagje, toen gisteravond een zestienjarige jongeman, door be wonderaars „Arie" genoemd, de stalen steigers van het te restau reren Hotel Central beklom. Deze Michiel de Snuiter buitelde rond de stalen buizen, klom' zowat veer tig meter hoog en aanvaardde toen de terugtocht. Maar de waakzame Haagse ooievaar was van het vre dige nest opgejaagd! Een jeep vol politiemannen ver scheen om de knaap te grijpen. Die wachtte echter niet, maar klom rap weer omhoog. Schijnwerpers flitsten aan en kellners, politie agenten, hotelgasten, journalisten en persfotografen zochten op het dak om Arie te pakken te krijgen. Maar de dakhaas was en bleef weg, vermoedelijk was bij ontsnapt langs de brandtrap van de achter gevel. Hij heeft zoiets al meer uit gehaald en een kerk bestegen met een legertje agenten achter zich aan. Ook toen wist hij te ont- „komen Aanrander te Middelburg gevat De Middelburgse politie heeft W. G. gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht niet minder dan 10 aanrandingen op zijn geweten te hebben. Voor een klein aantal Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten heeft de Ambassadeur der V.S. in ons land, Mr Selden Chapin aan Mevr. den Ouden, de „Silver Star" uitgereikt, waarmee wijlen haar echtgenoot, vrml. comman dant van het Nederlands Detachement in Korea, posthuum werd onderscheiden. Ten gevolge van een verkeersongveal is om het leven gekomen de 60-jarige Prof. Hins, observator aan de Sterren wacht te Leiden. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw Röllecate" te Deventer, opleidings school voor landbouwhuishoudlerares- sen. De Franse benzineprijs is m.i.v. heden met 10,40 frs verhoogd. Hierdoor wordt de prijs voor 1 liter benzine in Parijs vastgesteld op 64 frs. In Se- langar (Malakka) is een aantal Britse soldaten in een hinderlaag gelopen. Aan Britse zijde vielen tien doden en twaalf gewonden en aan de zijde van de gue- rillastrijders vijf doden en verscheidene gewonden. schijnsel honderden mijlen ver te zien. Het ontbreken van een lichtflits zou een aanduiding kunnen zijn, dat men ditmaal te maken heeft met een kleiner atoomwapen. Het tot ontploffing ge brachte voorwerp was aan de toren be vestigd. Uit een en ander zou kunnen worden afgeleid, dat dit voorwerp een miniatuur-bom is geweest. Volgens een waarnemer te Cactus Springs, ongeveer 55 km van het proef terrein, zou toch even een lichtflits te zien zijn geweest. Er zouden nog geen troepen betrok ken zijn geweest bij deze eerste ontplof' fing. Ongeveer 5.000 man bevinden zich in het kamp „Desert Rock" in afwach ting van manoeuvres met atoomwapens. Volgens een niet-officiële schatting is de ontploffing van vandaag de 21ste, die tot dusver tot stand gebracht is 18 door de V.S. en 3 door de Sowjet- Unie. In een bericht uit Heidelberg wordt gezegd, dat alle Amerikaanse militairen en civiele functionarissen in Europa kaarten zullen ontvangen, die aanwij zingen bevatten omtrent bescherming bij aanvallen met atoombommen. Deze kaarten zijn van zodanig formaat, dat men ze gemakkelijk bij zich kan steken. Aan de éne zijde staan aanwijzingen hoe te handelen bij een aanval met atoombommen, aan de andere zijde wordt een beschrijving gegeven van de uitwerking van een in de lucht ont ploffende atoombom. Onderhandelingen in Korea Woensdag besprekingen? Gistermorgen heeft het hoofd van de V.N.-delegatie by de wapenstilstands besprekingen, vice-admiraai Joy, de overeenkomst voor hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen, die kort tevoren door beide partijen was gete kend, bekrachtigd. Een verbindingsofficier van de V.N., heeft de communisten een nota over handigd, waarin wordt verklaard, dat de geallieerde delegatie bereid is, de besprekingen te Pan Moen Djon te her vatten op de dag, nadat de communis tische bekrachtiging van de overeen komst zal zjjn ontvangen. Verwacht wordt, dat de delegaties, die twee maanden geleden de bespre kingen afbraken, Woensdag in een tent te Panmoendjon zullen bijeenkomen. In de gepubliceerde punten van de overeenkomst wordt geen melding ge maakt van het vraagstuk van vliegtui gen, die mogelijk over het neutrale ge bied vliegen. Deze kwestie was het laatste punt, dat de besprekingen op hield. Mogelijk wordt zij geregeld in 'n reeks „wederzijdse overeenkomsten", die de verbindingsofficieren buiten de officiële besprekingen om hebben ge sloten. In het hoofdkwartier der Ver. Naties verklaart men, dat deze overeenkomsten weliswaar buiten de ondertekende over eenkomst vallen, doch van even groot belang zijn. Noordelijke en Zuidelijke groepen persfotografen werden afzonderlijk in staat gesteld foto's te maken van de ondertekening. DIESEL GRIJPT VEEAUTO Ongeval liep goed af Gisteravond is een grote veeauto met oplegger op een onbewaakte overweg in de gemeente Beilen door de om 19.36 passerende dieseltrein gegrepen. De truck, waarin zich drie personen be vonden, werd in een sloot geslingerd, terwijl de oplegger ongeveer 50 meter werd meegesleurd. Eerst toen kwam de trein tot stilstand. De bestuurder van de auto, E. Blauw uit Beilen, werd uit de cabine geslingerd, doch bekwam slechts lichte verwondingen. De beide andere inzittenden, de 12-jarige Jan Maat en A. Kleine, allen uit Beiden, werden naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen vervoerd, de jongen ter ob servatie. De dieseltrein werd ernstig beschadigd. Enige reizigers bekwamen lichte verwondingen door glasscherven. De bestuurder van de trein kwam er goed af. Als autodieven jagend door het land De gemeentepolitie van Roermond heeft drie jongelieden van resp. 18, 19 en 20 jaar aangehouden, die met een gestolen auto, afkomstig uit Weert, met grote snelheid door de stad reden. Bij onderzoek bleek, dat de hand was ge legd op een drietal Helderse ingezete nen, dat sedert enige dagen door liet ge hele politieapparaat uit de kop van N.- Holland werd gezocht wegens het ste len van vijf auto's en wegens poging tot doodslag op leden van de Helderse ge meentepolitie en de rijkspolitie uit Bree- zand. Donderdagavond hadden zij twee au to's uit autoboxen te Den Helder ge stolen. Deze wagens werden des nachts zwaar beschadigd in de omgeving van Den Helder teruggevonden. Zij hebben nadien Vrijdagavond ingebroken in een vispakhuis, waar zij een vrachtauto, ge laden met vis, stalen. Zij zijn daarmee vandoor gegaan. De rijkspolitie van Breezand, die hen trachtte tegen te houden, moest ijlings uit de weg gaan om aan een aanrijding te ontsnappen De visauto is Zaterdagmorgen ergens in de Beemster teruggevonden. Later op de dag bleek, dat het drietal in Hoorn een andere visauto had gestolen en daarmee naar het Zuiden was gere den. Aangezien het vermoeden bestond, dat zij naar België zouden trachten uit te wijken, werd de grenspolitie gewaar schuwd. Zaterdagnacht heeft de politie te Roermond hen toen gegrepen. l-millioen strop voor de provincie G.S. hebben de Provinciale Staten voorgesteld om te besluiten de spoor lijnen GoesWemeldinge en Goes Wolphaartsdijk op te heffen en de door de minister van Waterstaat voorgestelde regeling tot overdracht van de Rlngiyn op Zuid-Beveland aan de N.V. Nederl. Spoorwegen te aanvaarden. Het laatste betekent voor de provin cie een verlies van ongeveer 1 mlllloen gulden. De radar-installatie op Schiphol, In de luchtvaart bekend als Ground Controlled Approach, voor het binnenloodsen van vliegtuigen zonder licht, is gereed ge komen. Door middel van het radar-apparaat, dat we op de bovenste foto zien, wordt het vliegtnig (op de onderste foto links) „binnengepraat". Op de onderste foto het gebouw, waarin de radar-installatie is ondergebracht. Vrydag zal voor de Middelburgse Arrondissementsrechtbank terecht staan de 36-jarige J. de B., voormalig ambtenaar van de Prov. Planologische Dienst. In een half jaar tqjd heeft deze man niet minder dan 73 personen en zaken opgelicht. Niet minder ook dan veertigduizend gulden heeft hy opgemaakt met de aankoop en verbouw van een huis, de aankoop van menbels en het maken van taxiritten. De man was veertien dagen getrouwd en juist terug van de huwelijksreis, toen hy door de politie werd opgepakt. Hy heeft alles bekend. De aanklacht tegen de B. bedraagt honderd foliovellen. Zijn tante, die in Zeeuwsch-Vlaanderen 'n manufacturen winkel heeft, is, mét de jonge vrouw van verdachte, het ergst gedupeerd. Zij is zo goed als geruïneerd. Neef heeft namelijk op haar naam f 3000,ge leend. Toen de geldgever op aflossing aandrong en de zaak werd onderzocht, bleek, dat de handtekeningen van de tante onder de stukken waren vervalst. Ook een groot aantal winkeliers werd de dupe van 's mans geldzucht. Hij kocht radiotoestellen, die hij enkele da gen later weer ver beneden de prijs ver kocht. Zo verhandelde hij ook schrijf machines en een prachtige casette ta felzilver. De schulden, die hij maakte werden in het begin nog wel betaald, maar later stopte- hij het ene gat met het andere. Meubels De B., die gescheiden was, kreeg op zekere dag opnieuw kennis en maakte trouwplannen. Met zijn verloofde trok hij naar de firma Pander in Den Haag en kocht er voor duizenden gulden kost bare meubels. Deze firma heeft een vordering van f3656,- op hem. Een Zeeuwse firma leverde hem een eet kamerameublement, dat door de B. na aankomst in Middelburg ingepakt en wel voor de helft van de koopprijs werd verkocht. De firma moet nog f 1700, van hem hebben. Een Middelburgse meubelhandel werd voor f 1600,op gelicht en de firma Vroom en Drees- man in Breda voor eenzelfde bedrag. Zo ging hij ook te werk met klokken en radiotoestellen. Zijn trouwcostuum kostte f415,het moet nog worden betaald Huis gekocht en niet betaald. De grootste „transactie" was wel de aankoop van een huis. Het kostte f 14000,De B. leende van een Mid delburger f4000,z.g. om de woning alvast wat op te laten knappen. Het geld benntte hy ais storting by de aan koop. Op de woning zelf staat thans Vervoerskwestie op Schouwen wordt besproken Woensdag en wellicht ook Donderdag zal Z.Ex. Prof. dr F. J. Rutten, Minister van O., K. en W., een bezoek brengen aan Zeeland. De Minister zal Woens dagmorgen om kwart over negen op liet stadhuis te Zierikzee een deputatie ontvangen van de burgemeesters nit de Westhoek van Schouwen, alsmede een deputatie van ouders, de betrokken schoolhoofden, de Rijksinspecteur van het Verkeer in Zeeland, mr J. L. Nieuwenhuis en de directie van de R.T. M". Deze besprekingen staan i.v.m. de vervoerskwestie op Schouwen. Na Zierikzee bezoekt Z.Ex. Goes, waar in hotel „De Korenbeurs" het schoolbestuur uit Krabbendijke wordt ontvangen. Om 2 uur vertrekt de Minister uit Goes naar Vlissingen, waar om half 3 de R.K. school aan de Glacisstraat zal worden bezichtigd. Daarna svordt een bezoek gebracht aan de huishoudschool aan het Groenewoud, waar de thee wordt aangeboden. Om 3.15 uur ver trekt de Minister naar Middelburg. In Vlissingen wordt gereden langs de in aanbouw zijnde Zeevaartschool alsmede langs één der Finse scholen. Om 3.45 uur vindt in het gebouw der Prov. Griffie te Middelburg een be spreking plaats met vertegenwoordigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen inzake het culturele leven en de jeugdbeweging in dit gebied. Om half 6 zal Minister Rutten het Middelburgse Stadhuis bezoeken en er een bespreking hebben met het gemeen tebestuur van de hoofdstad. Daarna zal de Minister naar de wo ning van de Commissaris der Koningin gaan. Het is zo goed als zeker, dat de Minister ook Donderdagmorgen in Mid delburg vertoeft. Donderdagmorgen hoopt men n.l. bij gunstig weer de nieuwe baan op de Lange Jan te plaat sen. f 15000,hypotheek Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de man zolang dit spelletje heeft volgehouden. Achteraf bleek, dat hij vooral scherm de met zijn functie als ambtenaar van de P.P.D. De P.P.D. werd echter ook opgelicht, al is het dan maar voor een bedrag van nauwelijks f 100, Tenslotte kreeg de B. het in zijn hoofd om een tijdschrift te gaan uit geven. Hij ging naar de drukkerij van de fa. Oosterbaan en Lc Cointre in Goes, doch de directie tippelde er niet in! Het gehele geval heeft zich afgespeeld van eind 1950 tot medio 1951. Op deze wijze hebben de schuldeisers een vor dering van f40.000, De verkoping van de onroerende goe deren bracht f 6500,op, het huis f 13.000,Nog geen f 20.000,kan de schuldeisers worden vergoed, waar bij dan bedacht moet worden, dat er preferente schuldeisers zijn HET VERGAAN VAN DE „FURKA". Snel optreden van politie voorkwam een ramp. Door het breken van het Belgische tankschip „Furka"*) nabij Stavenisse en het daardoor wegstromen van 180.000 liter benzine heeft Zondag op de Zeeuwse stromen een gevaarlijke si tuatie geheerst. Het vlug optreden van Rijkspolitie en Rijkswaterstaat, spe ciaal de politievaartuigen uit Wemel dinge en Yerseke en het vaartuig „Kil" uit Dordrecht, die spoedig ter plaatse waren, heeft vermoedelijk een ramp voorkomen. Door eb- en vloedstromin gen werd de benzine vlug over het wa ter verspreid en zelfs in het Noorder gat op vijftien kilometer afstand van de plaats van het ongeluk dreef nog benzine op het water. Vooral de mobi lofoons aan boord van de politie-vaar- tuigen hebben onschatbare diensten bewezen en iedereen kon tijdig worden gewaarschuwd. En niet „Gurka", zoals eerst ge meld werd. f 4000,voor restauratie Goesse klokkenspel Er is by het Prov. Bestuur van Zeeland weer een aantal verzoeken om subsidie voor de restauratie van monu menten binnengekomen. Ondanks het feit, dat door de Staatssecretaris van O., K. en W. is meegedeeld, dat geen Rijkssubsidie voor 1953 kan worden Verleend, zal met de restauratie van de toren te Renesse kunnen worden door gegaan. Het gemeentebestuur van Goes ontvangt een subsidie in de restauratie van het klokkenspel. Wat de restauratiewerken te Renesse betreft acht de Staatssecretaris van O., K. en W. het van belang, dat i.v.m. de voortzetting van de restauratie van de kerk, het herstel van het bovenste gedeelte van de toren onverwijld door gang vindt. Hij meent, dat het beste is, dat de kosten voorlopig geheel ten laste van de gemeente komen. De gemeente heeft zich intussen tot de Staten ge wend met verzoek om alvast de Prov. subsidie te mogen ontvangen. G.S. stel len de Staten voor daarmee accoord te gaan en een bijdrage te verlenen van f 3740,—. De totaie kosten van de restauratie van het klokkenspel te Goes hebben f 20.321,bedragen. De Minister van O., K. en W. vond geen vryheid t.b.v. deze restauratie eeu rijkssubsidie te verlenen, daar bleek, dat aan dit klok kenspel zoveel gewyzigd is, dat de his torische waarde er van geheel verloren is gegaan. Wel verklaarde de Minister zich be reid, op grond van de waarde van het carillon als vormgevend element van de dakruiter van de kerk, in de op f 8650 geraamde kosten, gemoeid met het we der aanbrengen en bespeelbaar maken van het carillon een rijkssubsidie te verlenen van 40 G.S. stellen nu voor een provinciale bijdrage te verlenen van f865,in totaal dus f4325, De subsidie gegeven aan het gemeen tebestuur van Veere i.v.m, de restau ratie van het Stadhuiscarillon wordt verhoogd tot f 1682,Het verzoek om subsidie van het gemeentebestuur van Dreischor voor de restauratie van het gemeentehuis wordt aangehouden. Commissie regeling Kraam- verzorging geïnstalleerd Tot heden ontbreekt een wettelijke bescherming van het diploma kraam verzorgster. Ook de uitoefening van dit in het buitenland vrijwel onbekende be roep is niet wettelijk geregeld. Overwegende, dat deze lacunes tot voor de volksgezondheid ongewenste toestanden kunnen leiden, heeft de staatssecretaris van volksgezondheid 'n „commissie voor de regeling van de kraamverzorging" in het leven geroe pen, welke gisterochtend ten departe- mente is geïnstalleerd. De commissie zal de vraag moeten beantwoorden of een wettelijke bescher ming van het diploma en een wettelijke regeling van het beroep gewenst en mogelijk is. Bij bevestigende beant woording zal zij een voorontwerp van wet dienen op te stellen. Voorzitter van de commissie is: de heer P. L. Stal, plv. geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, plv. voorzitter: prof. dr J. H. de Haas, voorzitter van de commissie inzake kraamhulp en secretaresse mevrouw mr C. A. A. Eijkel—Bloemarts, secre taresse van genoemde commissie. DE BILT ZEGT Vrij koud. Wisselend bewolkt. Enkele buien, vooral in de kustprovincies. Meest ma tige wind tussen West en Noord. On geveer dezelfde temperatuur als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1