EDELWEISS ZEEPPOEDER^ Mr de -Bourbon begeert de Franse troon niet» Vlissingen krijgt 2 oorlogsmonumenten. Stichting voor de Landbouw heeft ernstig bezwaar tegen prijsbeleid» Park „Toorenvliedt" volgend voor jaar gereed» ZEEUWSCH DAGBLAD Nog maar goed veertig - an al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Rheumatische Pijn... brandschone was minder slijtage! iSjjr ONS FEUILLETON. Gemeenteraden» Aanleg van een sportveld te Oostkapelle goedgekeurd» Rode Ring Goes Maandag 22 October 1951 Pagina 2 Maanda; Testament bleef spoorloos. Het is de heer Mr L. de Bourbon, nazaat van Karl Wilhelm Naundorff, (die Kroonprins van Frankrijk, Lodewyk XVII zou zjjn geweest) te Parijs duide lijk geworden, dat het mysterieuze testament van de Gravin van Angoulème niet in de archieven van de Quai d'Orsay aanwezig is. Mr de Bourbon reisde naar Parijs in de hoop, dat dit testament nog tijdig zou worden gevonden. In dit document zou deze gravin, die op 19 October 1851 stierf, onthullingen gedaan hebben over het Naundorff-mysterie. Door de Nederlandse Familie de Bourbon wordt veel waarde aan het testament van de Hertogin van Angoulème gehecht. Volgens Mr de Bour bon is het zeker, dat het testament in het Vaticaan-archief aanwezig is geweest en ook, dat het pas een eeuw na haar dood zou mogen worden gepend. Het testament zou in een cassette, voorzien van twaalf rode lakzegels van het Vaticaan, tezamen met an dere papieren inzake de Naundorff- kwestie te Rome hebben .berust. Van de zijde van het Vaticaan zulks werd nog dezer dagen bevestigd door de pauselijke nuntius te Parijs werd medegedeeld, dat het testament daar niet in de archieven berust. Mr de Bourbon en diens aanhan gers hebben reeds jarenlang naar het document gespeurd. Het zoeken leid de naar de archieven van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, Quai d'Orsay te Parijs. In 1938 moet het testament daar volgens enige stel lige verklaringen nog geweest zijn Volgens latere berichten zouden de cassette met het testament en het zo genaamde „Dossier Rouge" in 1940 pij het naderen van de Duitsers uit de archieven zijn gelicht. De vaticaan- zegels zouden toen verbroken zijn, Het testament moet volgens deze ver klaringen op een kasteel in de Vendé tijdens de oorlog opgeborgen zijn ge weest.Daar schijnt het echter ook niet meer te zijn, doch evenmin in de Pa- rijse archieven van het ministerie, noewel zülks eerst beweerd is. Mr de Bourbon heeft vernomen, dat het testament in 1940 werd ge licht, omdat men de Duitsers geen koren op de molen ener royalistische actie wilde strooien. Het „Dossier Rouge" over de Naundorff-kwestie schijnt wel in hun handen te zijn ge raakt. Dit „Rode Dossier" is ook spoorloos. Nu officieel verklaard werd, dat testament niet in de Parijse archieven berustte, heeft dhr de Bourbon er van afgezien zich op de „critieke dag",-19 October, met het ministerie in verbin ding te stellen. Hij overweegt thans contact op te nemen met hoge Franse regeringspersonen om hen te verzoe ken hem bij het zoeken behulpzaam te zijn. Mr de Bourbon begeert, naar hij ver klaarde, de Franse troon niet. Wel echter wil hij blijven trachten het mysterie, dat zijn familie omringt, op gekelderd te krijgen. Indien dit zou worden opgehelderd, dan zal vermoe delijk nog een uiterst ingewikkelde er feniskwestie betreffende het vermo gen der Bourbons en de juwelen van de onthoofde gemalin van Lodewijk XVII, Marie Antoinette van Oosten rijk, moeten worden uitgezocht. Daarover denkt mr de Bourbon in het geheel niet, aldus verklaarde hij Het gaat hem om recht en eer van zijn familie. Mr de Bourbon, die door enige vrien den vorstelijk werd onthaald, vertoefde te Parijs in het luxueuse hotel Georges V, waar hjj relaties ontving. Een plan de campagne voor het verder zoeken naar het testament van de hertogin werd opgezet. Binnenkort hoopt Mr de Bourbon opnieuw naar Parijs te gaan om officieel hulp te vragen. Hij ontkende de mogelijkheid niet, dat het document tijdens de oorlog, evenals het „rode dossier" Naundorff, in Duitse handen is gevallen. De Duit sers hebben in die tijd getracht een royalistische beweging te hunner be- u. mededeling, advp— 1 Eigenlijk moesten alle mensen en ze ker op die leeftijd Kruschen nemen. En dan iedere dag, regelmatig, 't Is zo n kleine moeite en 't kost nog geen VA cent per dag. In ruil daarvoor: altijd puur zuiver bloed, blijmoedig in circu latie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende organen, zelfs bij lie den die weinig beweging nemen, of een zittend leven leiden. Laat Kruschen ook Uw organen die aansporende werking geven, opdat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nü al oorzaak zijn van die on dragelijke, alles ondermijnende Rheu matische pijn. Nasleep zaak Bertha Hertog: ZES MALEDERS TER DOOD VEROORDEELD. Zes Maleise jongelieden werden Vrij dag ter dood veroordeeld voor hun aan deel in de ongeregeldheden tijdens de behandeling van de zaak-Bertha Hertog in December. Vier van hen werden ver oordeeld wegens deelneming in de moord op een Britse adjudant-onder officier en de overige twee wegens hun lidmaatschap van een illegale bewegnig. ONTVOERING IN MOSKOU. Employé van de Britse ambassade verdwenen. De Engelse zaakgelastigde te Mos kou, Paul Grey, heeft de plaatvervan- gende Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Goesef, verzocht met spoed stappen te ondernemen om de vrjjlating te bewerkstelligen van een ln de Sowjet-Unie geboren employee der Britse ambassade mevr Ricketts, echtgenote van een Brits onderdaan, die 16 October bij het verlaten van een theater doo twee of drie mannen in een taxi werd meegenomen. Ook van Londen uit wordt sterke druk op de Russische autoriteiten uitgeoefend. In een telefoongesprek met de Brit se ambassade heeft mevrouw Ricketts medegedeeld, dat zij had besloten haar ontslag te nemen om haar zieke moe der te kunnen helpen. Haar echtgenoot zei naar aanleiding hiervan te geloven, dat zij bang ge maakt is, omdat zij niet van hem wil de scheiden. „Haar moeder is niet ziek, dit is het werk van de Russische ge heime politie", aldus Ricketts. hoeve in Frankrijk te ontketenen. Geen der pretendenten heeft daaraan echter willen medewerken. Mochten testament en dossier wer kelijk naar Duitsland zijn gebracht, dan is de kans groot, dat zij thans in het bezit van de Sowjet-Unie zijn. Men is doende deze veronderstelling op zijn waarde te toetsen, aldus mr de Bourbon. (Ingez. meledeling, advert.) Te Den Haag Is op 18 October een nieuwe emigratie-centrale opgericht, die zich uitsluitend zal bezig houden met de voorbereiding, de voorlichting en even tueel bemiddeling voor gerepatrieerden uit Indonesië, die wensen te emigreren. „Geen waarborg voor rendabele productie." Eén melkprijs van 20 cent noodzakelijk geacht» DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW is de mening toegedaan, dat het prijsbeleid, aangekondigd in de Mem. van Toelichting op het begrotingsontvverp voor het jaar 1952, een rendabele productie voor de verschillende bedrjjfstypen niet meer waarborgt. Zy grondt deze mening op het feit, dat in het kader van het hier aangekondigde prijsbeleid de garantie op basis van een» „lonend niveau" voor een aantal belangrijke basisproducten wordt vervangen door een garantie op basis van een gemiddelde kostprijs zonder ondernemersbeloning. Op grond van bovengenoemd argument kan de Stichting zich niet verenigen met de in het vooruitzicht gestelde nieuwe Ijjn in het prijsbeleid met betrek king tot de landbouw. De Stichting kan zich in het bijzonder niet verenigen met een melkprjjs- beleid, waarbij ten aanzien van de te verlenen prijsgarantie onderscheid wordt gemaakt tussen industriemelk en consumptiemelk. Zij is van mening, dat bij een aan zienlijke verlaging in de van over heidswege verstrekte garantie voor 't belangrijkste basisproduct, de doelstel ling van het prijsbeleid „het verschaf fen van een redelijke bestaansmoge lijkheid aan de werkers in de bedrijfs tak landbouw" niet voldoende wordt gewaarborgd. De Stichting is daarom van oordeel dat, evenals dit in de voorgaande ja ren het geval is geweest, voor het jaar 1952 één landelijke minimum-garantie prijs voor de melk dient te worden vastgesteld, welke, naar haar oordeel, gebaseerd dient te worden op de ge wogen gemiddelde landelijke kostprijs van melk. Uitgaande van de kostprijs berekeningen van het Landbouw Eco nomisch Instituut is de gewogen ge middelde landelijke kostprijs van melk voor het jaar 19511952 door haar be rekend op f 17,80* per 100 kg melk met een vetgehalte van 3,5 procent. De Stichting is voorts van mening dat als een redelijke ondernemersbe loning in principe is te beschouwen, een beloning gelijk aan 20 procent van de kostprijs. Zij is echter tevens de mening toegedaan dat de landbouw bij het verlenen van een prijsgarantie op deze basis, geen rechten kan laten gel den op een vrije uitloop van de prijzen naar boven. Daar de Stichting echter overtuigd Is van de wenselijkheid van deze vrije uitloop, meent zij dat het verantwoord is, daartegenover de ga rantie op een iets lager niveau te stel len. Zij is van oordeel dat een gemiddelde minimum-garantieprijs voor alle gepro duceerde melk van f 20 per 100 kg. melk met een vetgehalte van 8.5 pet., gecombineerd met een in het algemeen vrije uitloop van de prijzen naar boven, minstens noodzakelijk is voor het waar borgen van een in het algemeen lonen de melkproductie. Zij stelt zich hierbij voor, dat bjj een dergelyfee prijsgarantie NIEUWS IN 'T KORT Gevaarlijk spel. Een 50-jarige elec- tricien F. M. te Bergen op Zoom probeerde drie drukontstekers van mijnen in de Carosseriefabriek A. B. C. te demonteren. Hij plaatste een der ontstekers tussen een bankschroef en trachtte met een hamer de kope ren dop van de ontsteker af te slaan. Bij de ontploffing, die volgde werd de man en ook twee jeugdige arbei ders gewond. De 16-jarige W. bleek er het ergst aan toe. Gevreesd wordt dat hjj een oog zal moeten missen. Bij kippen van de landbouwer H. Harmsen te Toldijk (gem. Steende ren) is pseudo-vogelpest geconsta teerd. In Zuid-Beijerland is pseudo- vogelpest geconstateerd bij pluimvee van de heer J. H. Huisman. Op een Italiaanse scheepswerf wordt het jacht van Koning Faroek gemoderniseerd, hetgeen 3 milliard lire zal kosten. het znivelfonds in zjjn huidige vorm kan worden gehandhaafd. Aldus 't hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw dat zich in zijn dezer dagen gehouden vergadering op nieuw beraden heeft over het in de toekomst te voeren prijsbeleid met be trekking tot de landbouw en naar aan leiding hiervan een brief heeft doen uitgaan naar de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Een voor alle gevallenen op de Noorderbegraafplaats en een voor de gesneuvelden van het 4de Commando. Korte tijd na het bombardement op de kanonneerboot Hr. Ms. „Bulgia" en de Provinciale stoomboot „Luctor et Emergo" in de haven van Vüssingen op 12 Mei 1940 is het plan opgevat, om ter nagedachtenis van de slachtoffers van deze ramp een monument op te richten. Het in verband hiermede opgerichte Comité tot stichting van een monument voor de slachtoffers van Hr. Ms. Bulgia en van de Luctor et Emergo, is destijds begonnen met de inzameling van gelden, welke actie een totaal bedrag heeft opgeleverd van f 1.480. stuk ontworpen wig en Ionisch zuil, welke een symbolische voorstelling beogen te geven van resp. het brute geweld van de bezettende macht en de hoge beginselen, waardoor het ver zet werd gedragen en waarop dat geweld afstuit. Een maquette staat op het gemeentehuis ter bezichtiging. De kosten van het monument worden geraamd op f 15,000. Na de bevrijding heeft dit comité zijn taak, welke door de oorlogs omstandigheden niet tot verdere uit werking was gekomen, opnieuw ter hand genomen. Men was evenwel van oordeel, dat het niet wenselijk is, voor de slachtoffers van deze scheeps rampen een afzonderlijk gedenkteken op te richten, nu er na deze rampen nog zoveel meer droeve gebeurtenis sen hebben plaats gevonden, waarbij Vlissingse burgers het leven hebben verloren. Meer in overeenstemming met de gevoelens welke thans mede in een stoffelijke vorm tot uiting zul len worden gebracht, komt het 't ge meentebestuur van Vlissingen gewenst voor, aan het te stichten monument een algemeen karakter te geven, In die zin, dat daarmede zullen worden herdacht alle in militaiie dienst, by illegale werkzaamheid, of by het op andere wijze vervullen van hun plicht gevallen Vlissingers, alsmede de bij de bombardementen in de stad omgekomen burgers en voorts de bur gers, die tengevolge van de oorlog op andere wijze het leven lieten, zonder dat van deze laatste 2 groepen de namen zullen worden genoemd. Ter uitvoering van deze gedachten- gang hebben B. en W. nu aan de raad een plan aangeboden voor het oprichten van een monument, hetwelk is ontworpen door ir D. Roosenburg te 's-Gravenhage en waaraan goed keuring is gehecht door de Minister van O., K. en W. Daar de slachtoffers van de „Luc tor et Emergo" en van Hr. Ms. „Bul gia" op de Noorderbegraafplaats ter aarde zijn besteld en het in de be doeling ligt, hen in overeenstemming met de destijds aan de nabestaanden gedane toezegging vóór het monument te herbegraven, zal ook dit monument daar een plaats moeten vinden. B. en W. zijn van mening, dat dezë be graafplaats om enig reliëf vraagt. Als materiaal zal voor de boog vormige muur van het monument bak steen worden gebruikt, terwijl de rand van deze bakstenen muur in het middenstuk van het monument uit verschillende soorten natuursteen zal bestaan, evenals de in dit midden- Ook een gedenkteken voor het 4de commando. Destijds zijn deels door de leden van het 4de Commando en deels door de burgerij gelden bijeengezameld om te komen tot de oprichting van een gedenkteken ter ere van de gesneu velden van dit Commando en ter herinnering aan dit Commando in het algemeen. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling dit gedenkteken, dat in het bij zonder op verlangen van de Engelse initiatiefnemers een Commando-sol daat moet voorstellen, te plaatsen op de punt van het Oranjebolwerk ach ter de tegenwoordige landingssteen, de plek waar de eerste soldaat op 1 November 1944 voet aan wal gezet heeft. Wilde het monument echter niet in de weidsheid van de omgeving als verloren gaan, dan bleek het daar ter plaatse zeer grote afmetingen te moeten krygen, hetgeen wegens de beperkte financiële middelen onmoge lijk was. De keuze van het Comité is daar om gevallen op het midden van het terrein, dat is ontstaan ten Zuiden van de weg naar het Eiland, achter in het haventje, in v.eiks mond het Commando zijn landing uitvoerde. Zowel B. en W. als de vertegenwoor digers van het voormalige 4de Com mando hebben hiermede hun instem ming kunnen betuigen, al dient voor de Rijksgrond ter plaatse nog toe stemming te worden verkregen. In Broek en Waterland vonden 2 bewoners een witte kikker. Het beest had rode ogen en scheen overdag niets te kunnen zien. De vondst is aan artis afgestaan. (Ingez. mededeling, advert.) 7i» Meer recreatieruimte voor de Middelburgers. Openluchttheater zal voorlopig nog niet kunnen worden gebruikt» Op 8 November a.s. zullen weer 190 bomen en heesters ter gelegenheid van de door de Stichting „Nieuw Walcheren" georganiseerde Boomplantdag 1951, in het park „Toorenvliedt'' te Middelburg worden geplant. Dit aantal is klein in vergelijking tot het totaal van 88.000 bomen en heesters, die straks het park tot een voor de Zeeuwse hoofdstad aantrekkelijk recreatiegebied zul len maken. Volgend jaar is men met de aanleg en aanplant geheel gereed. Het Openluchttheater werd reeds aangelegd.. Het werk op de voormalige buiten plaats vordert goed. Ongeveer een vier de deel van het gehele terrein moet nog worden aangelegd. Dit werk is in handen van de Ned. Heide Mij. Men verwacht, dat deze winter het werk ge reed zal komen, zodat de aanplant in het komende voorjaar, voor wat het laatste deel betreft, kan geschieden. Achter het hoofdgebouw, waarin de Chr. Landbouwwinterschool van de C. B. T. B. is gevestigd, staat het plant- materiaal al geruime tijd klaar om op de juiste plaats in de grond gezet te worden. Men is niet ontevreden over de gróei van hetgeen in het najaar 1950 werd geplant. Niet meer dan 1 van de bomen en de heesters gingen dood, een zeer klein percentage, dat te dan ken is aan het weer van deze zomer. Momenteel liggen de paden er nog wat rommelig bij, maar dat zal spoedig ver anderen en voor zover ze al gereed ge maakt kunnen worden, zullen ze op 3 November aangelegd zijn. De grasmat van de speelweide vertoont hier en daar nog dunne plekken en van een ge bruiken van deze weide kan dan ook voorlopig nog geen sprake zijn. De plantvakken, die hier zijn uitgespaard, moeten ook nog worden beplant. VOGELEILAND. De vijvers zijn uitgediept en staan door een sloot met een overstortplaats in verbinding met de watergang, die langs de Lageweg loopt en zo natuur lijke afsluiting van het park vormt. By het vogeleiland, dat zo is aangelegd dat het alleen via een plank te bereiken is, liggen de visvijvers, waarin op 3 No vember a.s. vis wordt gepoot. Het vogeleiland moet nog geheel wor den aangeplant, doch is reeds plant- klaar gemaakt. Ook de Westkant van het park is grotendeels plantklaar. Overal vindt men paden en hier en daar zullen banken worden geplaatst. Een grote attractie moet in de toe komst het openluchttheater worden, dat op bet Zuid-Westen is aangelegd. Het amphitheater is gelegen op een eiland en alleen via een ophaalbrug te berei- zon en 1 ha water. ken. Voor de toegang bevindt zich een parkeergelegenheid voor auto's en fiet sen. Het biedt plaats aan ongeveer 1600 personen. De grasmat, die amphitheatersgewys is aangelegd en waarop de banken moe ten worden geplaatst, ziet er nu reeds keurig uit. Voor het „toneel" is een klankvyver gemaakt. Hei geheel moet nog worden aangeplant. Achter het to neel komt een beplanting, waartussen bochtige paadjes lopen, waardoor t.z.t. spelers en speelsters kunnen opkomen. Achter de zitplaatsen komt een haag, die als klankbord dienst doet. Wanneer het Openluchttheater in ge bruik kan worden genomen is nog niet bekend. Zolang de bomen en struiken niet behoorlijk zijn gegroeid zal er wei nig van komen, zodat het nog wel en kele jaren zal duren voor het theater zo kan worden gebruikt als men zich dit bij de opzet heeft voorgesteld. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat er bijeenkomsten, waarvoor een entourage van geboomte e. d. niet nodig is, kunnen worden ge houden. EéN TOEGANG. Het park krijgt maar één toegang n.l. door de hoofdingang van de buiten plaats aan de Koudekerkseweg. Enige tijd geleden werd het hek bij de ingang weer in orde gemaakt en men is nu be zig om ook de beelden, die het hek sierden weer te herstellen. Ook het het beeld, dat vroeger in het bos bij de vijver stond komt terug. Inmiddels ge lukt ook de poging om de bunkers aan het oog te onttrekken door beplanting uitstekend. De paden zullen over de vijvers heen door een viertal rustieke bruggetjes met elkaar worden verbonden. Het gehele park heeft nu een oppervlakte van 8,5 ha, waarvan 4,5 ha beplanting, 2 ha ga- „Nou dan geen borrel", zegt Fransen laconiek. Maar opeens wordt hij fel. Hij staat op en naar Jan en Geert wij zend zegt hy: „Ik snap het al. Je hebt je natuurlijk door die smiechten laten opstoken!" Nu springt ook Ruiter op en doet een stap in de richting, van Fransen. Zei je smiechten?" vraagt hij. „Ja, dat zei ik", bevestigt de ander. Geert heeft moeite om niet op te vliegen en zich op de tegenstander te werpen. Zo'n ellendeling, die liegt en bedriegt en hen bovendien beledigt! „Dan zal ik jou eens wat vertellen", zegt Jan. „Jy probeert je bij de klan ten van de oude Hannes in te dringen en ze minderwaardig goed in de maag te stoppen". „De handel is vrij!" zegt Fransen. „Ja zeker, de eerlijke handel!" „Wou jij soms zeggen, dat ik geen eerlijke handel drijf?" „Ja, dat wou ik zeggen, en ik kan wel honderd mensen bij mekaar ha len, die dat willen bevestigen. Je moet oppasen, mannetje, anders loopt het verkeerd met je af!" Fransen lacht honend. „Maak je over mij maar geen zorg", zegt hy. Terwyl deze woordenwisseling aan de gang is, komt er een veldwachter binnen. Eerst heeft Fransen hem niet in de gaten, maar als hij de politie man merkt, verbleekt hij. Als er even een stilte invalt, zegt de veldwachter: „Zijn de heren het oneens met elkaar?" „Och een klein verschil van me ning", zegt Ruiter, die het niet nodig vindt, de politie in het geval te men gen. Het is trouwens geen politiezaak, en grendel wordt gezet", zegt hy, en Geert is het gloeiend met hem eens. „Ik weet niet, of hem werkelyk iets ten laste kan worden gelegd", zegt Ruiter. „Bij de Justitie moet het wet tig en overtuigend bewijs zijn gele verd, anders komt er geen veroor deling." „Het wettig en overtuigend bewijs? deze kleine twist. Maar er zijn andere dingen, waar mee de politie wel degelijk te maken heeft. „Misschien wil je even mee naar buiten komen", zegt de veldwachter tegen het kleine koopmannetje. „Ik wou je onder vier ogen spreken". Geert jubelt inwendig, nu hy de ondergang van de gehate concurrent Jotseling zoveel dichter ziet komen. Vant de politieman zal Fransen wel geen vriendelyke dingen te vertellen hebben. Ruiter echter is kalmpjes weer op zyn stoel gaan zitten. De waard komt by hen staan. „Ik hoop, dat die kerel achter slot Zijn mijn borstrokken dat dan niet?" „Misschien", zegt Jan. „Ik hoop, dat hy de bak ingaat en er nooit meer uitkomt", zegt Geert hartgrondig. „We mogen niet zo wraakzuchtig zijn", vermaant Ruiter hem. „Maar", voegt hij er aan toe, „ik zou dat man netje wel graag uit onze buurt zien verdwijnen." Het heeft er alle schyn van, dat dit staat te gebeuren. Nadat de veldwach ter enige ogenblikken met Fransen heeft gepraat, zien ze hem naar de bok wyzen. De koopman stapt op, maar het is duideiyk te merken, dat hij het niet van harte doet. Ook de veldwachter neemt op de bok plaats. En dan gaat De raad van Oostkapelle heeft Vry- dagavond twee belangrijke beslissingen genomen. In de eerste plaats zal er een sportveld worden aangelegd, dit op ver zoek van de hl oprichting zynde voet balvereniging „Oostkapelle". Voort» werd besloten voorlopig voor een jaar deel te nemen in het werk van de Stich ting Maatschappelijk Werk en Gezins zorg voor het Platteland van Walche ren. Tenslotte werd de begroting voor 1952 behandeld. Bij het begin van de vergadering deelde de voorzitter, de heer F. G. Sprenger, mede, dat bericht was ont vangen, dat voor 1951 niet op subsidie moest worden gerekend voor het her stel van de toren der Ned. Herv. Kerk. Misschien zou in 1952 subsidie worden verleend. Het voorstel tot het verlenen van een bijdrage uit de gemeentekas in het tekort van 't bevolkingsonderzoek werd goedgekeurd. Er werden 1280 personen opgeroepen, waarvan er 897 verschenen. 223 personen verschenen niet, en 160 deelden reeds op huisbe zoek mee er niet voor te voelen of reeds te zijn doorgelicht. Inhaalverbod. De raad stelde een inhaalverbod in voor auto's. Dit verbod geldt voor de Dorpsstraat vanaf café Helmstrijd tot de werkplaats van de schilder Jobse. Het verzoek van de v.v. „Oostkapel le" was niet eenvoudig in te willigen. Uiteindelijk werd besloten een weide by het Baantje beschikbaar te stellen. In overleg met de vereniging zullen de leden de weide kunnen egaliseren. Het eerste jaar zal men dan geen huur moeten betalen, De huidige pachter zal vermindering van pacht kunnen krygen. Volgend jaar wil men de zaak verder bezien. De burgemeester deelde nog mede, dat ook de schooljeugd van dit terrein zal profiteren voor sport en spel, terwyl het terrein onder geen be ding op Zondag opengesteld mag wor den. De rekening van 1949 werd goedge keurd met een nadelig slot van f 6428,60. Begroting. De gemeentebegroting voor 1952 sloot met een bedrag van f 51.696,62. Een post voor onvoorziene uitgaven staat met f 1331,17 op de begroting. De gewone uitkering van het Rijk be draagt f 12.000, de bijzondere uitkering f 8800. Voor het onderwijs kan slechts f 24,25 per leerling beschikbaar wor den gesteld. De heer Wondergem wilde de oude Domburgseweg verlicht zien, de heer de Roo drong aan op herstel van da klokkenstoel van de toren. Dit laatste is om financiële reden niet doenlijk, terwijl het ook de vraag is, of Monu mentenzorg toestemming zou verlenen. Mej. de Wilde, thans onderwijzeres in tydelyke dienst aan de Openb. school werd aangesteld in vaste dienst. Het voorstel voorlopig voor een jaar deel te nemen aan de Gezinszorg voor Walcheren ondervond geen bedenking. het span weg, vermoedelijk naar het gemeentehuis, dat een heel eind van hier is gelegen. De drie mannen zwijgen even. Of schoon geen van hen reden heeft om Fransen goed gezind te zijn, zijn ze toch onder de indruk van dit toneeltje. Het betekent immers, dat een mens een minder prettige belevenis te wachten staat. Misschien neemt de schuldige zelf het niet eens tragisch op. Hij heeft zo iets wel meer bij de hand gehad. Maar dat neemt niet weg, dat de hand van de aardse ge rechtigheid zwaar op hem weegt. En dat is een huiveringwekkende ge dachte. Als Geert die avond thuiskomt, ver telt hij het geval natuurlijk in kleuren en geuren. Nadat ze uit het café wa ren vertrokken hebben ze gehoord, dat er zoveel klachten over Fransen by de politie waren binnengekomen, dat de koopman een lelijke pijp zal roken. Ook vader Slot tracht Geerts op gewondenheid te temperen. „Laten we ons vooral niet verheu gen in het ongeluk van een ander", zeg thy. „Niet alleen omdat dat op zichzelf niet fraai is, maar ook om dat we zelf maar mensen zyn, die ieder ogenblik een misstap kunnen doen en voortdurend God om kracht moeten smeken, opdat we niet val len." 1 ZAAMSLAG. Muziekbazar komt in de school» Tegen het advies van B. en W. in. De raad der gemeente Zaamslag kwam byeen in voltallige vergade ring. De jaarwedde der wethouders werd gewyzigd en wordt nu ƒ460. Een verzoek om subsidie van de St. L. Nijverheidsonderwijs in de Bisdom men Breda en Den Bosch werd af gewezen. Met algemene stemmen werden de leden van de Commissie voor Advie» Woonruimtewet herkozen. Het aftre dend lid Herrebout werd met 11 stem men herkozen in cfinanciële com missie. De jaarwedde der gemeentegenees heren werd gewijzigd per 1 Nov. en vastgesteld op f 450.elk. Benoemd werd tot gemeentegeneesheer dr A. A. Hartman. De verordening Vleeskeuringsdienst werd gewijzigd; voor huisslachtingen wordt het verschuldigde bedrag ƒ4.— voor een varken. De gemeente zal toetreden tot de Stichting Zeeuws-Vlaams Borgstel lingsfonds. B. en W. ontvingen machtiging tot het doen aanleggen van een pad naar het sportveld vanaf de Terneuzense straat en het egaliseren van het ter rein voor de woningen in de Axelse- straat (voorm. trambaan). Het tegel pad zal worden vernieuwd en het overige terrein met bomen beplant. De bestaande kinderbijslagverorde ning werd vernieuwd evenals de riool belasting, die zo gewyzigd werd, dat ook niet rechtstreek, aangesloten per celen moeten betalen. Verder werd vastgesteld de ver ordening op de heffing der precario rechten. Een verzoek van de heren S. van Harn en J. op 'tHof om gebruik making van het leegstaande lokaal in de openbare school voor het geven van een Tuinbouwcursus, werd in gewilligd. Een verzoek van de Muziekvereni ging „De Volharding" om die school te mogen gebruiken voor een bazar op 26 en 29 Dec., werd ingewilligd met 92 ste.imen tegen het advies van B. en W. in. Tot slot werd de gemeentebegroting aangeboden. TREINOVERVAL OP JAVA. Vier militairen gedood. Vrijdagmiddag heeft een sterk- gewapende bende de sneltrein van Djakarta naar Surabaja tussen Djatl- barang en Pagdenbaru overvallen. Vier militairen, die met de trein mee reisden, werden gedood en twee leden van de marine werden ontvoerd. De trein werd leeggeplunderd. Aneta verneemt nog nader, dat de overval niet met voorbedachten rade is geschied doch dat de bende toe vallig de spoorlijn kruiste, terwyl de trein stilstond. Men drong de trein binnen en dwong de tweehonderd pas sagiers uit te stappen. Zij werden daarna van alles beroofd terwijl de bagagewagen werd geplunderd. Enige uren later kreeg de treinbestuurder verlof om verder te ryden. ZENDb Zondag Vrij Evanga jaarlijkse zd Hierbij wad diverse Gel het dagelij 1[ ding. De avondl ledenraadsvf Zondagsrnoif gehouden d en ds Ytsm| de aspecten1 taak, opgec In de ave licht de no- king op socii- bij traden 3 Scheurkogel! die binnenk< pen te verti Christus gd West ook da van Christu de banier tionaliteit ol Beide keren gevuld. Ds dingseoniërel spreken, datr dag er een wei door ee zic.itbare Lej C.J.M.V.-jc het werj Voor de de Beveland uugmiddag zn»er van wijn te Go Yvika W. woord gevo persoonujkhl jongens?" Nadat doo van 's-Heerl ning was gel] hoven, riij ■vervlakking, I ren valt waq tot verveiinS hoefte om de verantwoord^ dn verband c. co werk en| rijkste ue jj ontplooiing voerig ging houding, diel jongeren dieil hij de methq Er volgde el wisseling op F werden de pj de jaar bes leidersvergadl 1952 in Goesl gehouden wq clubleidsters den sameng^ leidstersdag staat hiervood de behandel! clubs door hè» den bezocht! gesloten. Zaterdagmid de provinciale den. De wedst ding van dr werking van Van der Slikke fer. Verder wa: ter en wethou| lige bestuur va van het Rode j Aan deze we de heren 8 plq ploegen. De beker wej deling-colonne 1 prijs medaille damesploeg va vverd door de dl huis Oostwal tq en haar assist; cornmandant(ei de navolgende 9030. Een le deel aan Arnem_ dekerke. Mochtl nemuiden gedisH wordt Koudekel 2e. Verder were en Souburg de Souburg. Mr Tydeman, dankte allen di hebben medegev, hy Overste Mei burgemeester i meldinge, het Kruis Zuid-Bevel least de juryle Woon van hun gekweten. Ook dr W. lyke voorzitter, dank. Zaterdag verg van de Verenigt Daar de vo< Leek, niet tydii werd de verga ds E. Booij, die woord aan heri 70 jaar geleden, Werd geopend naet een rede o\! eigen kring". II werd op versci van deze rede d< Nadat eerst de| taris van bet F inlichtingen had stand van zaken, de verschillende besproken. Er is, de actie voor dt eontributie-bedraj aan de ene zyde heid. In deze rit geheel goede re eUn er nog zwakl ook van de busj door de aanwezig gen werden ged Daarna sprak d opwekkend woon grote geschenk, i [LU. heeft gesehoi ter geen geschen [onder meer zoude shi er mee te wer [Lor spr. de bete jue 70 jaar geled< Pegon, welk aant 1400 is gestegen, B» in verband da *n actief meelevei

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2