OVEREENKOMST OVER BESPREKINGEN werd vanochtend vroeg getekend Moskou lonkt naar Egypte SNIPPER NIEUWS k Na twee jaar zwerven terug huis naar Drie ziekenhuizen worden her bouwd van het Haak-in geld Belgisch tankscheepje brak doormidden Op waardige wijze gaat Vlissingen de bevrijding herdenken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verademing in Korea Vandaag wordt een datum vastgesteld Nieuwe partij in India Russische nota aan Frankrijk Ruim 8 milliard voor buitenland Meer dan 100 doden bij ramp in Italië «Suez-kanaal moet Brits blijven" zegt Canada A Deutschland über Alles Ver voerprobleem op Schouwen opgelost De strijd om de suiker in volle gang 19-jarige was geen Italiaanse Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2000 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 22 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Pinsdag: Zon op 7.18 u., onder 17.31 u. Maan op 23.36 u., onder 15.14 u. Laatste Kwartier 0.55 u. Hoogwater Dinsdag 23 Oct.: Vlissingen: 7.05 u. 1.29 m., 19.52 u. 1.36 m. Terneuzen: 7.31 u. 1.47 m., 20.16 u. 1.55 m. Wemeldinge: 8.40 u. 1.15 m., 21.18 u. 1.31 m. Zierikzee: 8.18 u. 0.96 m., 21.01 u. 1.12 m. :ljlllllllllllll!BBilllllllllllllli De verbindingsofficieren der verbondenen en van de communisten hebben Zondag algehele overeenstemming bereikt over de voorwaarden waarop de wapenstilstandsbesprekingen in Korea zullen worden hervat. Hedenochtend vroeg werd gemeld, dat de verbindingsofficieren van de V.N. en de communisten te Panmoendjon bijeengekomen zijn om de overeenkomst over de bescherming van de plaats der conferentie te tekenen. Volgens Radio Peking zou nog vandaag een datum voor de hervatting der besprekingen over een staken van het vuren worden vastgesteld. De overeenkomst luidt: 1. Rondom Kaesong en Moensan, waar de delegaties der communisten en van de verbondenen zullen verblijven, komen neutrale zónes met een straal van ongeveer vijf kilometer; 2. De weg tussen Moensan en Kae song, die ongeveer 35 km lang is zal door een vier honderd meter brede corridor lopen waarin geen militaire acties zullen mogen worden uitgevoerd. 3. Een gebied rondom Pan Moen Djon, waar de eigenlijke besprekingen zullen worden gevoerd, met een straal van bijna één kilometer, wordt tot neu trale zóne verklaard. 4. Beide partijen zullen in het ge bied, waar de besprekingen worden ge voerd, veiligheidspatrouilles handhaven. 5. Elke partij zal, wanneer zij zich achter haar eigen linies bevindt, zelf verantwoordelijk zijn voor de handha ving van de veiligheid aldaar. Aan de overeenkomst zal een proto col worden toegevoegd, waarin punten als het optreden van guerilla-strijders en de wijze waarop een onderzoek zal worden ingesteld naar beweerde neu- traliteitsschendingen, zullen worden ge regeld. Tegen Nehroe en het Gemenebest In India is een nieuwe politieke party gesticht, de „Indische Volkspartij"; zjj zal aan de eerste algemene verkiezin gen in India, die in de komende maan den zal worden gehouden, deelnemen, waarbij zjj de congrespartjj onder Neh roe zal bestrjjden. Een woordvoerder der partij ver klaarde, dat zij „gekant is tegen de sus- singspolitiek ten aanzien van de Mo hammedanen, die door de congrespartij wordt gevolgd'Zij wil verder „hereni ging van India en Pakistan langs vreed zame weg"; zolang dit niet mogelijk is moet „strikte wederkerigheid in de be trekkingen met Pakistan worden be tracht". De „Indische Volkspartij" is van me ning, dat „India uit het Britse gemene best moet treden, indien Engeland en de andere statenleden hun huidige po litiek blijven volgen, waarbij zij immer, zowel in de Verenigde Naties als el ders, Pakistan tegen India steunen". Ook is de partij van mening dat „er geen sprake kan zijn van een volks stemming in Kasjmir om de status van dat gebied te bepalen, daar Kasjmir on afscheidelijk deel uitmaakt van India", zodat „De Verenigde Naties hier niets mee te maken hebben". „Armzalige prestatie" genoemd De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, lieeft de Franse zaakgelastigde in Moskou 'n nota overhandigd, waarin de beschuldi ging, dat de Franse regering in samen werking met Engeland en de Verenigde Staten een politiek van remilitarisatie van West-Duitsland volgt, werd her haald. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken ken schetste Zaterdag de Russische nota als „een armzalige prestatie". De nota bewees volgens de woord voerder, dat de argumenten in de voor afgaande Franse nota de Russen een onbehaaglijk gevoel gegeven moesten hebben. SOWJET-VLIEGERS NAAR KOREA? Volgens het persbureau „China Union Press" zjjn in Mandsjoerije 300 jaehtvliegers op vrachtauto's uit Si berië aangekomen. De piloten zouden volgens het bericht binnenkort actie ve dienst in Korea doen. Door electrische stroom gedood. Toen Zaterdagmiddag een aantal arbeiders bij de Kon. Stoomblekerij te Nijverdal bezig was met het schoonmaken van verschillende elec trische toestellen, kwam een hiervan plotseling onder sterke stroom te staan, juist toen de 16-jarige Pasman bezig was met het schoonmaken. P. liep zeer ernstige brandwonden aan hoofd, armen en benen op. Hij werd naar het ziekenhuis te Almelo over gebracht, waar hij Zondagmorgen aan de gevolgen is overleden. Spoorwegongeluk te Doetinchem Op het spoorwegemplacement van Doetinchem is Zaterdagmiddag een wa gen van een dieselelectrisch driewagen- stel uit de rails gelopen en tegen een stilstaande stoomtrein gebotst. De stilstaande locomotief werd aan de voorkant beschadigd. Van de trein reizigers werd een tweetal licht gewond. Doordat de stoomtrein achteruit werd gedrukt greep de laatste wagen een juist achter deze trein lopende scholier. Deze geraakte onder de wagen doch liep slechts lichte verwondingen op, doordat hij tussen de rails ging liggen. Europa krijgt Cr 6 milliard van. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat hebben Za terdag een wetsontwerp tot toewijzing van bijna 7,5 milliard dollar voor militaire en economische hulp aan het buitenland goedgekeurd. Hiervan gaan 100 millioen dollar naar Spanje. Aangezien in het vorige fiscale jaar nog niet bestede fondsen ten bedrage van ruim 800 millioen dollar door het congres opnieuw werden toegewezen, zal meer dan acht milliard voor hulp aan het buitenland beschikbaar zijn. Naast de bijzondere post van 100 millioen dollar voor Spanje krijgt Europa aan militaire hulp bijna milliard en aan economische hulp ruim 1 milliard dollar. In de afgelopen vijf dagen zijn in Z.- Italië. Sicilië en Sardinië meer dan 100 personen om het leven gekomen ten gevolge van storm en zware regenval, waardoor grote schade aan huizen en gewassen is aangericht. Sommige gezinnen hebben in over stroomde gebieden vier dagen op het dak van hun huis moeten doorbrengen. Honderden van de buitenwereld afge sloten dorpen moeten door vliegtuigen van voorraden worden voorzien. De regering heeft voor onmiddellijke buip een bedrag van 2 milliard lire goedgekeurd. ZON KONING TOCH! Een Brits schoolmeisje uit Newport (Wales), de 11-jarige Norma Marston, ontving van Koning Faroek van Egypte een chèque van tien pond ais dank voor het zenden van drie series sigaretten- plaatjes. Norma had in een courant ge lezen, dat de Egyptische koning deze Plaatjes spaart. Volgens de Italiaanse politie is T.handel, in verdovende middelen m Italië uitgeroeid door invallen in «"e belangrijke centra te Milaan, Genua en Savona van een bende, die ,el Hak® werkte. Men gelooft, „f* de bonde jaarlijks een grote hoe veelheid verdovende middelen Amerika smokkelde. naar Moskou lonkt naar Egypte. De Egyptische staatsomroep heeft in de Arabische uitzending van Zondag een belangrijke plaats ingeruimd aan een artikel in het Sowjetrussische blad „lzwestia'waarin de „nationale aanspraken" van Egypte gesteund worden. Ook de verklaring van radioPeking, waarin aan Egypte steun van het Chinese volk wordt toegezegd, werd omgeroepen. Het vooraanstaande Egyptische blad „Al Misri" stelde reeds voor een alli antie met Moskou te sluiten tegenover het Westen dat, zo schreef het blad, „zijn krachten tegen ons mobiliseert". „Wij zijn bereid te horen wat anderen ons te zeggen hebben", verklaarde de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Moh. Salah El Din Pasja, op een Zaterdag gehouden persconferentie, waarin men zijn mening vroeg over de berichten omtrent Italiaanse en Ame rikaanse aanbiedingen om in het geschil te bemiddelen. Onder „de anderen" zou de minister* ook de Sowjet-Unie ver staan. De Canadese minister van Buiten landse zaken, Lester Pearson, heeft in het Canadese Lagernuis verklaard, dat Canada van het grootste belang acht, dat de beheersing van het Suezkanaal in Britse handen blijft. Canada noemde het opzeggen van het Brits-Egyptisch verdrag door Egypte ongeldig. VERSTERKINGEN ONDERWEG. Inmiddels zijn versterkingen onder weg naar Egypte. Meer dan duizend man van het eerste bataljon van het „Cheshire regiment" en groepen van de luchtbrigade zijn uit Cyprus naar de kanaalzone overgebracht en ook van Malta zijn verscheidene eenheden van In Eist staat de eeuwenoude toren van St. Werenfried op instorten. De toren werd in de oorlog deerlijk be schadigd en geregeld vallen grote brok ken steen omlaag. De Delftse politie heeft een fotograaf J. H. uit Delft ge arresteerd wegens oplichting. Hij zou een uitvinding hebben gedaan om stof fen waterdicht te maken en wist hier door verscheidene goedgelovige lieden geld af te troggelen. Hij kocht onder meer een huis en meubelen die hij ech ter niet betaalde. De Nederlandse le den van het Internationaal College van Chirurgen hebben te Utrecht een nati onale afdeling opgericht. De Directie van de N.O.P. zou overwegen over te gaan tot uitgifte van fruitteeltbedrij- ven. De staking van de bakkersgezel len in Den Bosch is afgelast. De bak kerspa troons hebben erin toegestemd de vacantietoeslag waarop de gezellen aanspraak maakten, uit te keren. Volgens het Engelse Gallup Instituut neemt, hoewel de conservatieven nog steeds de leiding hebben, het aantal kiezers dat van plan is op Labour te stemmen, sterk toe. De uitkomsten van het onderzoek luidden: Conservatieven 50 pet., Labour 47 pet., Liberalen 2% pet. en andere partijen M pet. Pre sident Truman heeft Zaterdag Generaal Mark W. Clark benoemd tot Ambassa deur bij het Vaticaan. Hij is de eerste in deze functie. Zaterdag zijn in Bre men 2168 Amerikaanse soldaten ont scheept. Zij vormen de voorhoede van de 43ste infanteriedivisie van de Ame rikaanse nationale garde. De afschaf fing van de distributie en de algemene loonsverhoging in Joego-Slavië, die op Nov. zouden ingaan, zijn verschoven naar het begin van het volgende jaar. Twee houtvesters staken een vuurtje aan op het uit de eerste wereldoorlog bekende slagveld van Verdun om hun middagmaal te verwarmen. Een gra naat, afgeschoten in de gevechten om de forten van Verdun, die zich juist on der de grond bevond ontplofte. De éne boswachter werd gedood, de andere zwaar gewond. de Britse marine naar de kanaalzone vertrokken. Op Malta is een eenheid Amerikaanse vliegtuigen geland en zullen er nog meer komen. De bemanningen hebben reeds luchtgevechten in Korea meege maakt. Een infanteriebrigade in Enge land is aangezegd, zich gereed te maken voor dienst in het Midden-Oosten. De vertrekdatum en de juiste bestemming zijn nog niet vastgesteld. Alleen een beetje anders... Zondag heeft het partijcongres van de Christen-Democratische Unie te Karlsruhe eenstemmig besloten het „Deutschland über alles" ais officieel volkslied te erkennen. Men meende, dat de oorspronkelijke tekst aanstoot zou kunnen geven voor andere landen, daarom zal de volgende tekst (het derde vers van de hymne van Hoffmann von Fallersleben) ge zongen worden: „Einigkeit und Recht und Freiheit, sind des Glueckes Unterpfand, Blueh im Glanze dieses Gluckes, bluehe Deutsches Vaterland". (Eenheid, recht en vrijheid zijn het onderpand voor het geluk, ge dij in de glans van dit geluk, gedij, Duits vaderland). Een lange „proefrit" Zaterdagmiddag toonde een Haags particulier zijn auto, die hij ten verkoop aanbood, aan een jon ge man, die zich uitgaf „Eerste Luitenant bij de Generale Staf" te zijn. De „luitenant" gaf de wens te kennen met de wagen eerst een proefritje te willen maken, voor hij tot de koop zou kunnen heslui ten. Hij stapte in de auto, vertrok en keerde tot heden niet bij de verkoper terug. De Haagse recher che heeft de onfortuinlijke Hage naar aan de hand van een per soonsbeschrijving en enkele foto's verteld dat de jonge man, de 32- jarige H. C. H. K. is, die niets met de generale staf te melken heeft, maar wel gesignaleerd staat by de justitie wegens oplichting. Zaterdagmiddag werd in verband met het vervoer van de schoolkinde ren op W.-Schouwen een conferen tie gehouden op het gemeentehuis te Haamstede, waarbij tegenwoordig waren het comité van actie, de bur gemeesters van Haamstede, Burgh, Renesse en Dreischor, de heer Auster, hoofd-inspecteur van de Rijksver keersinspectie, mr Nieuwenhuizen, inspecteur van het Verkeer in Zee land, dr WestendorpBoerma, de rec tor van het Lyceum te Zierikzee, de heer Hack, directeur van de Am bachtsschool en de heer de Jongh, president-commissaris van de Rotter damse Tramwegmaatschappij en de heer Deist van deze Maatschappij. Het resultaat van de besprekingen was, dat vandaag bussen g? n rijden voor het vervoer der schoolkinderen, met de bepaling, dat dit een zeer voor lopige regeling is. HET DERDE CHR. SOCIAAL CONGRES. „Kerk en wereld" herroept het bericht. Het directorium van Kerk en Wereld heeft verklaard, dat het be richt aangaande het derde Christelijk Sociaal Congres, zoals dit voorkwam in het bulletin van het persbureau der Ned. Herv. Kerk van Zaterdag 13 October 1951 uit zijn kring afkomstig is. Toegegeven werd, dat dit bericht niet slechts onvolledig was en zake lijke onjuistheden bevatte, maar he laas ook een onduidelijk, verwarrend en onjuist beeld gaf van de voorberei ding en opzet van dit congres. De publicatie van dit bericht wordt dan ook door het directorium ten zeerste betreurd, niet alleen wegens e\ -ntuele schadelijke gevolgen, maar ook, omdat het een verkeerde indruk moet wekken aangaande de beoorde ling door Kerk en Wereld van de opzet van dit congres. Het bericht werd daarom nadrukkelijk herroepen. Overval op oude man De politie uit Geleen heeft in samen werking met de Venlose politie een 29- jarige man uit Venlo aangehouden, die er van beschuldigd wordt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een overval te hebben gepleegd op de 81-jarige B. te Geleen. Hij zou onder een vals voorwendsel het huis van B., die alleen woont, zijn binnengedrongen, en hem met een zwaar In de verschillende delen van het land draaien de suikerfabrieken op volle toeren. Dag en nacht wordt gewerkt om uit de millioen beetwortels suiker te winnen. Op het terrein van de beetwortel-suikerfabriek in Groningen worden de bieten schoongespoten met een waterkanon, voordat ze de fabriek Ingaan. Het 19-jarig meisje, dat zich destijds Maria Manzini noemde en een zorgen kindje van de Amsterdamse vreemde lingenpolitie was geworden, omdat zij weigerde haar werkelijke identiteit te vertellen is welgemoed en vrolijk op weg gegaan naar haar ouderlijk huis in de onmiddellijke omgeving van Londen. Na tal van wederwaardigheden is het de Amsterdamse vreemdelingenpolitie gelukt uit te vissen, dat zij Maria Manzi heette en in Londen geboren was. Via Scotland Yard gelukte het de ou ders van het meisje te vinden en een lange hartelijke brief van haar vader aan de Chef van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie bracht aan het licht, dat Maria ruim twee jaar geleden opgenomen was in het Broodwook Hos pital in Surrey, een inrichting voor ze nuwzieken en dat zij daaruit korte tijd later was gevlucht. Het meisje was met een zeeman na allerlei omzwervingen in Nederland voorwerp tegen de grond hebben gesla gen. Met een buit van ruim 700 gulden I aangekomen. Aan boord van het schip vertrok hij. had zij een pas gestolen, maar die later En johan Bodegraven krijgt zijn huis! Het dagelyks bestuur van het bouw bedrijf is accoord gegaan met een door het Koningin Wilhelminafonds voer de kankerbestrijding gedaan voorstel over de wijze van besteding der door het bouwbedrijf in de „Haak-In-acöe" bij eengebrachte f 135.000, Het grootste deel van dit bedrag zal worden gebruikt voor de verbouwing van drie ziekenhuizen met het doel van een meer effectieve bestrijding van de kanker. Een deel van het bedrag zal besteed worden voor de bouw van één of meer woningen, waaruit vaste inkomsten voor het fonds zouden voortvloeien. Eén dezer woningen zal in Hilversum worden gebouwd voor Johan Bodegra ven, die destijds de „Haak-In-actie" heeft geleid. Indien ook de arbeidersorganisaties met het voorstel accoord gaan, zal de daartoe ingestelde commissie de ver schillende punten nader uitwerken. Het bedrag voor de verbouwing van drie ziekenhuizen zal op de volgende wijze worden besteed: le. Verbouwing van het Ant. van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam van het kankerinstituut voor de opstelling van nieuwe bestralingsapparatuur. 2e. Verbouwing in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht voor uitbreiding van de röntgen- en radio- theurapeutische afdeling. 3e. Verbouwing van het physisch laboratorium in het Rotterdamse radio therapeutisch instituut. De reizende tentoonstelling van de voorwerpen, die tijdens de Haak-In-ac- tie zijn overhandigd, is gedurende de afgelopen week in Utrecht gehouden. Ruim 17.000 Utrechtenaren bezochten de expositie. Het totaal aantal bezoekers tijdens deze tournée bedroeg 194.000. Aan en treegelden werd een ontvangst van f 80.000,geboekt. Vrijdagavond is be gonnen met de veiling van de voorwer pen en Zaterdagavond was alles aan de man gebracht. De animo hiervoor was bevredigend. Ofschoon het bedrag, dat de curiosa hebben opgebracht nog niet bekend is, wordt verwacht, dat daarmee het totaal resultaat van de actie niet ver onder de f3000.000,zal zijn. 180.000 liter benzine ging verloren. Zondagmorgen is voor de kust van Stavenisse, het Belgisch tankscheepje „Gurka", groot 940 bruto registerton, eigendom van de rederij Pluvie te Ant werpen omhoog gevaren en toen het laag water werd om ongeveer 11 uur doormidden gebroken. Eén van de tanks met benzine brak hierbij eveneens door midden, waardoor 180.000 liter benzine zich over het water verspreidde. Aangezien deze benzine groot gevaar opleverde voor de scheepvaart, (een brandende sigaret, die over boord werd geworpen, kon deze benzine doen vlam vatten), werd de rijkspolitie te water gealarmeerd, die direct maatregelen nam om het scheepvaartverkeer te waarschuwen. Het bergingsvaartuig Walrus van de N.V. W. A. van der Tak's bergingsbe drijf, is uit Wemeldinge ter assistentie uitgevaren en zag later op de dag kans om bij het opkomende water de „Gur ka" op een zandplaat in Het Keeten te slepen, waarna een Belgisch tank schip de „Colve" langzij liggend van de „Gurka" de lading benzine overge pompt heeft. De „Gurka" zal vandaag naar Ant werpen worden gesleept om daar op een werf te worden gerepareerd. Schip aan de grond en weer vlot. Het Nederlandse m.s. „Aardijk", metende 7642 brt. regt. en eigendom van de „Holland-Amerika-Lijn" te Rotterdam, is Zondagochtend te onge veer vijf uur ter hoogte van Walsoor den aan de grond gelopen. Sleepboten uit Walsoorden en Terneuzen wisten het schip Zondagavond om kwart over vijf bh hoog water weer vlot te sle pen. Het schip zal vandaag in Vlis singen aan een onderworpen. inspectie worden Fraude bij Sociale Zaken te Zaandam Bij de dienst van Sociale Zaken te Zaandam hebben accountants van het verificatiebureau van Nederlandse ge meenten fraude ontdekt. In afwachting van het nader onderzoek is de 44-jarige ambtenaar R. met verlof gezonden. R. is kassier en had tot taak de inboedels van overleden gesteunden, die onder de dienst van sociale zeiken vielen en geen familieleden achterlieten, te verkopen. vernietigd. Als jongen gekleed was zij tenslotte in Amsterdam van boord ge gaan. Zo was zij in handen van de vreemdelingenpolitie gevallen en uit angst weer te worden teruggestuurd naar het Brookwood Hospital of straf te ontvangen voor de diefstal van het paspoort had zij lange tijd geweigerd haar identiteit bekend te maken. Zij had zich zelfs in het begin voor Itali aanse uitgegeven. Toen enkele weken geleden commissaris Stoett haar echter wist te vertellen wie zij precies was en dat haar vader en moeder haar graag weer terug wilden zien, sloeg de stem ming van het meisje om ais een blad van een boom. Toen bovendien kort ge leden het bericht kwam, dat men in het Brookwood Hospital haar niet meer te rug wilde hebben, is zij vol goede moed terug gekeerd naar haar ouders, die haar langer dan twee jaar niet hadden gezien. Geen voorrang verleend. Botsing op Rijksweg te Kruiningen. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is op de kruising ZanddijkRijksweg onder de gemeente Kruiningen een Belgische Buick in botsing gekomep met een personenauto waarin zich drie douanebeambten uit Goes be vonden. De Belg kwam uit de richting Yer- seke met bestemming Hansweert en de douanewagen uit de richting Ber gen op Zoom. De Belg verleende geen voorrang en lette zelfs niet op sig nalen van de andere wagen, die in de flank werd gegrepen en met kracht de dijk afschoot de sloot in. De in zittenden konden zich met moeite bevrijden, doch liepen geen letsel op. De Belgische wagen had een gebroken bumper Een takelwagen uit Goes was spoedig ter plaatse en wist de auto weer op de weg te brengen. De verkeerspolitie maakte proces-ver baal op. Zondag heeft de politie in Rawalpindi het tienjarig zoontje van de moorden naar van Liaquat Ali Khan gevonden, dat in de straten rondzwierf. Het kina was na de aanslag verdwenen. Men hoopt door het kind eventuele mede- plichtingen aan de moord te kunnen opsporen. Programma voor inwijding van het klokkenspel. Vlissingen gaat op waardige wijze de bevrijding van 3 November 1944 her denken. Op deze dag zullen twee belangrijke gebeurtenissen in de Scheldestad plaatsvinden. In de eerste plaats zal het nieuwe klokkenspel van de St. Jacobs- toren worden ingewijd, terwijl aan boord van de 4 in de Buitenhaven gelegen mijnenvegers plaquettes worden aangeboden. B. en W. zullen de genodigden om kwart voor drie op het stadhuis ont. vangen, waar de aanbieding plaats vindt van de electrische installatie. Van kwart voor 4 tot 4 uur zullen de drie luidklokken van de St. Jacobs- toren hun bronzen stemmen over Vlis singen laten weerklinken. BEIAARDCONCERT. Om 4 uur vindt een openingsconcert plaats, dat gegeven wordt door de stadsbeiaardier en directeur van de bei aardschool te Mechelen, Staf Nees en de kortgeleden benoemde stadsbeiaar dier van Vlissingen, de heer Piet Broer- se. De heer Broerse is tevens organist van de St. Jacobskerk. Daar in Vlissin gen sinds 1690 de organist van de St. Jacobskerk tevens stadsklokkenist was, werd met zijn benoeming een eeuwen oude traditie voortgezet. Van half 5 tot 5 uur geeft Ferdinand Timmermans een beiaardconcert. De heer Timmermans heeft ook de nieuwe beiaard ontworpen. Hij is beiaardier van Rotterdam en Schiedam. Van 5 tot 6 uur krijgen be langstellende beiaardiers gelegenheid het nieuwe carillon te bespelen. Van kwart voor 7 tot half 8 concerteert de Kon. Harmonie „Ons Genoegen", o.l.v. de heer Piet de Rooy op de tent op het Bellamypark, Dan zal de befaamde or ganist van de Metropolitaankerk van St. Rombouts te Mechelen, de heer Flor Peeters van kwart voor 8 tot kwart voor 9 een orgelconcert geven in de St. Jacobskerk. Tenslotte wordt van 9 tot 10 uur door Staf Nees nog een beiaard concert gegeven. In de avonduren zal de toren door schijnwerpers verlicht worden. BEIAARD. EN ORGELMUZIEK. Het beiaardconcert, dat Staf Nees 's middags geeft, wordt begonnen met het Wilhelmus, Ook speelt hjj de na tionale liederen van de verbonden na ties, /lit ter gelegenheid van de herden king van de bevrijding. Piet Broersa speelt o.m. het Zeeuws en Zeeuws- Vlaamse Volkslied, terwijl hij ook een eigen werkje „Passacaglia" uitvoert. Dit werkje werd door hem geschreven voor het eindexamen van de beiaard school. Ferd. Timmermans zal o.m. vader landse liederen ten gehore brengen. Het avondconcert op de beiaard brengt een eerste uitvoering in Nederland van de Suite voor Beiaard, geschreven door da componist Henk Badings. Het orgel concert van Flor Peeters vermeldt werken van Bach, Cesar Franck en 2 werken van de organist zelf. Het con cert, dat „Ons Genoegen" geeft, is wat het programma betreft, afgestemd op de programma's van beiaard- en orgel concert. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Maan dagochtend tot Maandagavond. Buiïg. Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele buien, hier en daar vergezeld van hagel of onweer. Ma tige wind ruimend van Zuidwest naar West tot Noordwest. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1