Geallieerde beperkingen op staal- en kolenproductie zullen vervallen V1 D EGYPTE NOEMT ENGELAND AGRESSOR Een ffterekwestie Veiligheidsraad schort be spreking van oliegeschil op EERSTE STEEN VAN CHR. LYCEUM VOOR ZEELAND GELEGD 1 SNIPPER NIEUWS1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Duitsland en het plan-Schuman Impasse» Hoge Commissarissen deden reeds afstand van bevoegdheden Aanvankelijke over eenkomst in Korea i di R» T» M» WORDT GEBOYCOT» Het Hof te Den Haag moet eerst een uitspraak doen Een dag om nooit te vergeten Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1999 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per 'post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 20 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.15 u., onder 17.35 u. Maan op 21.09 u., onder 14.23 u. Hoogwater Zondag 21 Oct.: Vlissingen: 5.25 u. 1.74 m., 18.41 u. 1.80 m. Tereuzen: 5.57 u. 1.89 m., 18.16 u. 1.96 m. Wemeldinge: 7.10 u. 1.47 m., 19.26 u. 1.56 m. ZIerikzee: 6.51 u. 1.24 m., 19.09 u. 1.34 m. :vi| EEN TWIST kan tweeërlei oorzaak hebben. Het kan gaan om een kleinigheid die door beide partijen •wordt opgeblazen. Men kijkt elkaar niet meer aan, vindt steeds nieuwe verschilpunten en het einde is dat de gemakkelijk overbrugbare kloof steeds wijder wordt. Er kan ook een werke lijk groot, principieel geschil aan ten grondslag liggen. In dat geval ziet men dikwijls dat de beide partijen uit el kaar gaan zonder het respect voor el kaar te verliezen. Men denkt over een bepaalde zaak verschillend en dus is er een kloof; maar er is geen haat. Het is goed de zaken zo te stellen, wanneer wij ons een ogenblik verdie pen in de „zaak-ds van Herwijnen", die in de afgelopen week in behande ling is geweest ter Generale Synode van de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) en die speciaal Zeeland interes seert omdat het geschil dateert uit de tijd dat ds van Herwijnen Gere formeerd predikant was in Rilland- Bath. ERSCHIL VAN OPVATTINGEN inzake rechten en plichten der Nederlanders ten opzichte van de be zettende macht leidde in 1944 tot een botsing tussen ds van Herwijnen en zijn gemeente te Rilland (let wel: er waren toen nog geen vrijgemaakte kerken, dus ds van Herwijnen was nog normaal Gereformeerd predikant). Zo wel in het herderlijk werk als op de preekstoel legde hij zijn gemeente de verplichting op in de Duitse bezetten de macht de Overheid te zién. aan wie men in alles gehoorzaamheid verschul digd was, voorzover het niet in strijd kwam met Gods wet. Hij stelde zich derhalve niet op de rechtsbasis van het Lands Oorlogs Reglement, dat ook door Duitsland was ondertekend en waarin de verplichtingen van de be zettende macht duidelijk omschreven waren. Voor hem was de Duitse macht overheid, niet de regering te Londen. En dit bracht de botsing met zijn ge meente, die er uiteraard anders over dacht. Op het laatst liep het zo hoog, dat door een der gemeenteleden, die als trouw vaderlander veel verzets werk deed en die zelfs een zoon in dit werk als slachtoffer zag vallen, pro test tegen de prediking van ds van Herwijnen werd ingediend. De kerke- raad plaatste zich op één diaken na achter deze aanklacht en het slot was dat de classis Tholen de predikant eerst schorste en daarna afzette (let wel: nog altijd voordat er vrijgemaak te kerken waren). Toen kwam de scheuring in de Geref. Kerken. In Noord-Brabant kwam een groep van vrijgemaakte kerken (Ds Telder van Breda was een der voormannen) en bij hen sloten Ds van Herwijnen en zijn diaken zich aan. Zodat, toen de classis Zeeland der vrijgemaakte kerken zich insti tueerde, zij in haar midden Ds van Herwijnen zag geplaatst. Deze classis nu nam het standpunt in, dat deze predikant zich niet op normale wijze had vrijgemaakt, doch geschorst en afgezet was op geheel andere gron den dan zijn collega's die de bestre den synodebesluiten niet had willen accepteren. Zij wilde daarom, alvorens zij hem accepteerde, eerst diens schorsing en afzetting in behandeling nemen en nodigde daartoe Ds van Herwijnen tot samenspreking uit. Deze weigerde dit, zich stellende op het standpunt, dat hij als vrijgemaakt pre dikant automatisch in het ambt binnen de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) in al zijn rechten was hersteld. En zo was het conflict tussen deze dominé en de clas sis Zeeland. AARUIT WEER is het geschil voortgekomen tussen deze classis en de generale synode. De synode stelt zich op een formeel kerkrechtelijk standpunt, uitgaande van de schor- singsgronden, waarop Ds van Herwij nen door de classis Tholen (oud ver band) is geschort en afgezet. Deze gron den zijn inderdaad aanvechtbaar. Wat b.v. te zeggen van een der gronden die •tot zijn afzetting geleid hebben, n.l. dat Ds. van Herwijnen geweigerd heeft ge volg te geven aan het advies der cla- sis Tholen om zich door een psychiater te laten onderzoeken! Want van tweeën één: als het psychisch met deze domi nee niet in orde was, dan kan men zijn weigering toch moeilijk tot een grond van afzetting maken; een zwakzinnige kan men zijn daden niet toerekenen. En als het psychisch wél in orde was met hem, dan kan men hem slechts gelijk geven, dat hij weigerde op dit verzoek in te gaan! Zo zijn die schor- singsgronden dus, zacht uitgedrukt, wel wat vreemd. Van de andere kant echter kan men toch heel goed begrijpen, dat de classis met maar zender meer deze pre dikant wil toelaten; uiteindelijk draagt zij verantwoordelijkheid ten opzichte van de kerken. Zij wil met hem precies zo handelen ais andere classes gehan deld hebben met predikanten die waren geschorst en afgezet buiten het kerke- hjk conflict van 1944 om. En hier ligt dus het criterium voor het geschil met de synode. PJE SYNODE heeft in 1948 tot de classis het verzoek gericht de ker kelijke positie van Ds van Herwijnen te regelen. Dat is in die drie jaar ioti en nu heeft de synode van i ij t verzoek met nadruk her- j dat nu zo moeilijk? Ter sy- hode zijn suggesties gedaan de oplos- »mg hierin te zoeken, dat Ds van Her wenen eenvoudig vraagt zijn schor sing en afzetting in revisie te nemen, uat wil Zeeland blijkbaar ook graag, maar juist daartoe schijnt Ds van erwijnen zijn medewerking te wei den. Zodat het een impasse lijkt, »aar geen weg meer uit te vinden is. xeren we echter terug naar ons begin: 'e tweeerlei oorzaak die er kan zijn 'oor een twist. De bijzondere verplichtingen, die op Duitsland rusten met betrekking tot kolen en staal zijn niet in overeenstemming met het plan-Schuman en in strijd met de Europese kolen- en staalgemeenschap. Ook het internationaal Gezags orgaan voor hét Rnhrgebled zal ophouden enigerlei functie uit te oefenen, want het is onverenigbaar met het reeds op 1951 ondergetekend verdrag in Parijs. Verder deelt het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat er instructies aan de Hoge Commissarissen worden gezonden door Franse, Britse en Amerikaanse regeringen, waarin gezegd wordt, dat na de ratificatie en van krachtwording van hét verdrag betreffende de kolen- en staal „pooi'', ten eerste de beperkingen op de Duitse staalproductie en productiecapaciteit zullen wor den opgeheven en ten tweede, de contröle, die tot dusver door de geallieerde Hoge Commissie werd uitgeoefend op de Duitse kolen en staalindustrieën zal eindigen, behalve voor zover nodig voor de voltooiing van de deconcentratie van deze industrieën. Gesneuveld op Korea. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea is gesneuveld in de periode van 918 October de soldaat G. Nagel, afkomstig uit 's-Gravenhage. Hij was 32 jaar oud en ongehuwd. Inmiddels hebben de drie geallieerde Hoge Commissarissen in West-Duits- land kanselier Adenauer meegedeeld, dat zij afstand doen van hun bevoegd heden om toezicht op de buitenlandse handel en op de naleving van de grond wettelijke bepalingen uit te oefenen. West-Duitse en geallieerde deskundi gen hebben eveneens overeenstemming bereikt over de ontbinding van de cen trale kolenverkoopsorganisatie van West-Duitsland. Zij hebben hierover een gemeenschappelijk rapport opgesteld, dat echter nog door de Hoge Commis sarissen goedgekeurd moet worden. ADENAUER. In een rede, die dr Adenauer by de opening van de i>artydag der C.D.U. hield, heeft hp gezegd, dat de gedwon gen export van kolen weldra zal ophou den en dat binnenkort een kieswet voor de bondsverkiezingen wordt opgesteld. SCHUMACHER. Kurt Schumacher heeft te Bonn er op aangedrongen, dat de Westelijke geal lieerden de overeenkomst van Potsdam van 1945 officieel zullen opzeggen. De overeenkomst was de basis voor de vier- mogendhedenbezetting van Duitsland. Zolang de overeenkomst van Potsdam bestaat zou het nieuwe verdragsstelsel, dat het bezettingsstatuut in West- De Noordelijken hebben het voorstel van de geallieerden, om een neutrale zöne van 5 km. rond Kaesong en Moen- sang in te stellen aanvaard. Het Nederlands detachement der V.N. is dezer dagen in een zeer hete strijd gewikkeld geweest. Bij deze actie sneuvelden 5 Nederlanders, van wie de namen reeds bekend zijn gemaakt. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat het bedrag van de 4 on derhandse Staatslening 1951, die op 16 Juli 1951 met levensverzekeringsmaat schappijen en pensioen- en personeel- fondsen is gesloten, nader is vastgesteld op f 305.676.000.—. Duitsland zou moeten vervangen, van kracht kunnen zijn. TWEEDE HITLER? Martin Euler is de fractieleider van de Vrije Democratische partij in de Bondsdag en deze liet zich als volgt over Schumacher uit: „Hij tracht de nationalistische ele menten in West-Duitsland tot zilh te trekken en een nieuw Nationaal-Socia- lisme op Marxistische grondslag op te bouwen. Hij wil de opvolger van Adolf Hitler worden, die socialistische ele menten aan het nationalisme toevoegde. Schumacher valt buitenlandse politici en staatslieden aan, aldus de traditie van Keizer Wilhelm II en Adolf Hitler voortzettend." RUMOER ROND HET DERDE CHR. SOCIAAL CONGRES. Verontwaardiging van het D.B. Naar wy vernemen heeft het D.B. van het derde Christelijk Sociaal Congres, bestaande uit prof. mr W. F. de Gaay Fortman, mr dr J. van Bruggen, H. Die- mer, dr J. J. C. Rupp en M. Ruppert met verontwaardiging kennis genomen van een persbericht door het persbureau der Ned. Herv. Kerk verspreid, waarin een volkomen verkeerde voorstelling van zaken wordt gegeven ovor de voorbe reiding en opzet van het derde Chr. So ciaal Congres. Het D.B. zal zich van daag beraden over de te nemen stappen. C.N.V. Voorts vernemen wy van de zijde van het C.N.V., dat de verbondsraadverga dering van a.s. Maandag zich nader zal beraden op de situatie, die met betrek king tot het derde Chr. Sociaal Con gres is ontstaan, n.a.v. bovengenoemd bericht. (In dit bericht wordt melding ge maakt, dat de organisatoren van het Congres zich in verbinding hebben ge steld met het Moderamen en de Raad voor Kerk en Samenleving om een re presentatieve Hervormde vertegenwoor diging te krijgen. „Resultaat van drie jaar overleg is", zo zegt het bericht, „dat thans op dit congres ook socialis ten zullen spreken en dat ook onder de sprekers vrijzinnigen zullen zijn". Red.) In Cairo en Port Said zijn duizenden aanplakbiljetten aangebracht, waarin wordt opgeroepen tot een boycot van Britse goederen. Intussen heeft zich enig diplomatiek verkeer ontwikkeld tussen Engeland en Egypte. Engeland heeft een nota verzonden, waarin vergoeding word* geëist van de door de Engelsen geleden schade gedurende de ongeregeldheden, By de Britse ambas sade te Cairo is een nota ingediend, waarin geprotesteerd wordt tegen de Britse agressie. SCHEEPVAART IN HET SUEZ- KANAAL WORDT NIET GEHINDERD. De Engelse troepen in Egypte wor den voortdurend versterkt. De hoofd macht van het leger bevindt zich in de woestijn van Sinai. Drie Engelse torpe- dobootjagers zijn gisteren het Suezka- naal opgestoomd. Ongeregeldheden heb- r Gisteravond hadden een aantal sabo teurs het op de sluizen te Hansweert voorzien. De wachtposten van de Na tionale Reserve werden verschalkt. De verbindingen tussen de commandopost en de andere posten fungeerden uitste kend. Het gold hier een oefening, waar aan ook de afd. E.H.B.O. uit Hansweert medewerkte. De grootste boerderij bij Vaarsen is volkomen door brand ver woest. Te Delft zijn twee zusjes van 3% en 2 jaar spelend in het water ge vallen en verdronken. Maandag zal het edel-raspaard „Alhena" te Rotter dam gelost worden. Het dier is bestemd voor Prins Bernhard. ZWEEDS SCHIP AAN DE GROND BIJ TERNEUZEN. Het Zweedse stoomschip „Ellinor" is gistermorgen in de pas van Terneuzen aan de grond gevaren. Het schip meet 1112 bruto register ton. Sleepboten uit Vlissingen en Terneuzen kwamen spoe dig te hulp. Om vier uur slaagde de „Eiiinor'' erin weer op eigen kracht vlot te komen. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen vervolgd. Het lijkt ons toe, dat men de eigen lijke oorzaak al haast vergeten is in de onheuse bejegeningen die men el kaar heeft aangedaan. De kloof is door allerlei bijzaken aanzienlijk verbreed. En in dat geval is er altijd maar één oplossing: onder biddend opzien tot God elkaar de broederhand toesteken. Niet op de ander wachten, zelf doen! Dan zal, als de oorzaak inderdaad al haast vergeten is, de kloof snel over brugd zijn. Wat hoog tijd is, want een dergelijke „zaak" strekt de kerken niet tot eer en Gods naam wordt erdoor ge- ben zich niet voorgedaan en het scheep vaartverkeer door het kanaal onder vindt geen hinder. In Syrië en Perzië zijn demonstraties gehouden voor de zaak van Egypte. Engelse deputatie bij herdenking landing op Walcheren. T.g.v. de jaarlijkse herdenking van de landing op Walcheren op. 4 November 1944 door de Britse mariniers zal de Britse Marine ook dit jaar een deputa tie afvaardigen. Deze deputatie zal bestaan uit drie officieren, zeven schepelingen en de vlootpredikant rev. Armstrong. Zij wordt 2 November te Hoek van Holland verwacht en zal op 5 November ons land weer verlaten. Middenstanders op Schouwen hadden reeds lang ernstige grieven. De middenstand op Schouwen-Dulve- land heeft besloten de R.T.M. te gaan boycotten en andere vervoerders te gaan Inschakelen. Reeds gisteren waren er winkeliers, die aan hun leveranciers bericht hebben gezonden, dat zjj goede ren, die met de R.T.M. aangevoerd zul len worden, niet zullen accepteren. De actie is uitgegaan van de midden stand te Renesse, die eerst contact heeft opgenomen met de middenstan ders uit Zierikzee en thans oproepen over het gehele eiland heeft verstuurd om deze actie te steunen. Zo breidt zich de vervoerskwestie steeds meer uit. Van de zijde van het oudercomité in Haamstede deelde men ons mede, dat dit comité volkomen bui ten deze boycot-actie staat. Het co mité is het alleen maar begonnen om de schoolkinderen een goed vervoer te garanderen. De middenstand heeft echter reeds jaren ernstige grieven gehad tegen het R.T.M.-vervoer en is nu vastbesloten hieraan een einde te maken. Door het oudercomité is opnieuw con tact opgenomen met Den Haag, waar men een onderhoud heeft gehad met de Commissie Verkeer van de leden der Tweede Kamer. In dit onderhoud werd medegedeeld, dat men erbij de minis ter op aan zal dringen deze kwestie vlug af te handelen en niet, zoals ge- .wopnlijk, zes weken te wachten. Tegen smokkelaar uit Westdorpe 2 maanden geëist. E. P. H. E. grossier te Westdorpe, stond gisteren voor de Economische Po litierechter te Middelburg terecht, om dat hij in de maanden Mei en Juni van dit jaar verschillende keren te Vogel waarde aan enige Belgen boter had ge leverd zonder vergunning. Deze boter was voor de smokkelhandel bestemd. De boter werd door verdachte in Z. Vlaanderen opgekocht en dan met zijn bestelauto gebracht naar het erf van de landbouwer de M. te Stoppeldijk, welk erf vlak bij de grens is gelegen. Op het erf werd de boter dan overgeladen op een Belgische smokkelauto en dan door Belgische smokkelaars over de grens gevoerd. In 3 keer leverde verdachte op deze manier ongeveer 4300 kg. boter voor de smokkel. Het geld dat verdach te voor de boter ontving, kreeg hij bui ten de clearing om, zodat hij zich ook hiervoor nog had te verantwoorden. Tegen de verdachte E., die ter zitting al het hem ten laste gelegde bekende, eiste de Officier van Justitie 2 maanden gevangenisstraf met onmiddellijke ge vangenneming, alsmede een geldboete van f 2000 of 6 maanden. De uitspraak luidde: 6 weken gev. str. Het was Donderdag maar een „tere" kwestie, toen burgemeester Ten Kate van Goes de laatste schop van de teerlaag aanbracht, waarmee de voltooiing van het wegdek der nieuwe traverse een feit werd. Vandaag wordt de weg opengesteld voor het snelverkeer BINNEN- OF BUITENLANDSE AANGELEGENHEID? De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten de bespreking van het Brits-Egyptische oliegeschil op te schorten totdat het Internationale Gerechtshof vaststelt of het een binnenlandse dan wel een internatio nale aangelegenheid is. Het Hof heeft in Juli by voorlopige uitspraak Perzië verzocht de Brits- Iraanse oiiemaatschappy voort te laten werken hangende een beslissing inzake de bevoegdheid van het Hof om de zaak te behandelen. Tijdens de debatten in de Veiligheids raad werd uiteengezet, dat de beslis sing van het Internationale Hof alleen de jurisdictie van het Hof zou betreffen en niet noodzakelijk de competentie van de Veiligheidsraad. Van Perzië wordt nu verwacht, dat het zich voor het In ternationale Hof verdedigt. Tot 3 De cember heeft dat land de tijd haar zaak bij het Hof in te dienen. In diplomatieke kringen te Flushing Meadow is men algemeen van oordeel, dat de gehele procedure thans ten einde is. Dit zou zowel voor Engeland als voor Perzië onbevredigend zyn. Engeland had gehoopt, dat de Raad Perzië en Engeland zon verzoeken de onderhan delingen te hervatten. Doordat de Raad geen besluit heeft genomen zai de kwes tie nog gedurende twee of drie maanden op de agenda blyven. Perzië had gaarne gezien, dat de Raad zich onbevoegd zou verklaren. Dit besluit werd genomen op voorstel Voor de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwys voor Zeeland was het gisteren een dag om nimmer te vergeten. Precies 21 jaar nadat de vereniging werd opgericht, heeft een grote schare genodigden de eerste steenlegging bygewoond van het nieuwe schoolgebouw te Goes. Een biyde dag is het geworden voor bestuur, ouders, leraren en leerlingen. Niet alleen omdat men eindelijk een wens in vervulling zag gaan, maar ook omdat het zo moeiiyke werk van het bestuur een zegenryke bekroning mocht vinden. Na een ochtendvergadering waarin de huishoudelijke zaken werden afgehan deld, volgde des middags in „Het Schut tershof' een bijeenkomst waarin ds D. Biesma, Chr. Geref. predikant uit Am sterdam een rede uitsprak over „De Eerste Steen en het Enig Fundament". Tevoren had de voorzitter, de heer J. Laport, welkom geheten weth. A. Buys, de heer C. Kuiper, inspecteur L.O. en vertegenwoordigers van kerken en scho len. Hij las talrijke schriftelijke geluk wensen voor o.m. van de erevoorzitter, mr J. Terpstra, die tevens zijn spijt be tuigde niet aanwezig te kunnen zijn. Van de vereniging van Oud Leerlingen „Contact" was er een gelukwens, die vergezeld ging van een bouquet rozen. Rede ds Biesma. In zijn toespraak bepaalde ds Biesma zijn aandachtig gehoor bij de gehoor zaamheid aan en de betrachting van de geboden van Jahwe, erop wijzend, dat kennis weliswaar macht is, maar dat heel onze wetenschapsbeoefening een dienen van God behoort te zijn „De vre ze des Heren is het beginsel der wijs heid". Men moet nu niet denken, dat geloof een middeltje is om zich hier of daar in te bekwamen, aldus spr., die zijn vertrouwen uitsprak, dat rector en lerarencorps zeker zullen beseffen, dat niet alleen het gebouw, dat nu verrijst aan de buitenkant prachtig mag zijn, doch ook, dat hier met Gods hulp een instrument geschapen wordt om in dit tijdelijke bestaan mede te arbeiden aan de geestelijke weerbaarheid van ons volk. De steenlegging. Hierna begaven de genodigden zich met bussen en auto's naar het bouw terrein waar de voorzitter, de heer J. Laport, na het uitspreken van een korte rede, waarin hy o.m. de aannemer en zyn personeel dank bracht, de eerste steenlegging verrichtte. Terugkerend in het Schuttershof mocht het bestuur vele gelukwensen in ontvangst nemen. Allereerst van burge meester W. C. ten Kate, die weliswaar zelf verhinderd was, doch zijn rede op een sound-millorband had laten vastleg gen. Hij bracht het bestuur namens de gemeente geluk en uitte zijn bewonde ring voor de energie waarmede men steeds het werk heeft aangevat. „Lang gewacht en nooit gezwegen, steeds ge dacht en toch gekregen!" zei hij en ont lokte een hartelijk gelach. Een rij spre kers volgde. Allereerst wethouder A. Buijs, die er niet alleen zijn blijdschap over uitsprak, dat de school in Goes mocht verrijzen maar tevens begrip ver zocht voor de moeilijke huisvesting der leraren. Hij ontlokte de voorzitter de opmerking dat hy van de 400 woningen, die gebouwd zullen worden er „maar" twintig nodig had De rector drs D. Barends wees er in een toespraak op, dat niet alleen de groei van de school het docentental moest verdubbeld worden doel van het bestaan is doch het uitzicht dat nu geopend is. Hij hoopte dat nog meer dan anders de ouders de docenten hun steun zullen verlenen bij het verantwoorde lijk werk. Namens de docenten sprak de heer van Dijk, namens de leerlingen de heer Henk van Donk.Ds Flinterman wees op de waarde van de geestelijke vrij heid. Hij hoopte dat het kenmerk voor dit Lyceum zal mogen zijn het „Dat zij U kennen". De heer R. Zuidema, oud-hoofdredac teur van het Zeeuwsch Dagblad, sprak zijn blijdschap uit over de eendracht waarmede men thans de bouw van de school mocht verwerkelijken. Nadat de aannemer, de heer Pasma en de archi tect een gelukwens hadden uitgebracht, werd na een bezielend woord van ds W. C. van Burgeier, Ned. Herv. predikant te Kruiningen, die namens het Curato rium sprak, de vergadering door de heer C. Duvekot Lzn met gebed geslo ten. De verkiezingen. By de bestuursverkiezing werden ge kozen, de heer J. Kattenberg (Geref. Gem.) in de vacature C. Faasse; de heer A. Anthonisse te Terneuzen en S. J. Moll te Vlissingen (beiden Ned. Herv.); ds D. Bremmer te Bruinisue (Geref. Kerk) en ds A. Hordyk te Goes (Geref. Kerk Art 31 K.O.). In de vacature A. de Lange werd tot lid van de financiële commissie geko zen de heer N. J. Noordhoek te Goes. Het Lyceum-zangkoor o.l.v. de heer Adr. Kousemaker verleende haar mede werking aan deze dag. van de Franse afgevaardigde Francois Lacoste. Sir Hadwyn Jebb, de Engelse afgevaardigde ging onmiddellijk met dit voorstel accoord, evenals de Ameri kaan Warren Austin. Tsarapkin, de Russische gedelegeerde kan het er wel enigszins mee eens zijn, want, zo zei hij„De Veiligheidsraad kan deze aangelegenheid in het geheel niet behandelen". De Nederlandse gedelegeerde mr Luns zei, voor het Franse voorstel te zullen stemmen. Hy voegde er aan toe, dat de gang van zaken in de Raad in de afgelopen dagen niet zou hebben byge- dragen tot verhoging van het niveau, het aanzien en de kracht van de V.N. „Bazar Hellas", „Bazar Hellas" staat er met grote uitnodigende lichtende letters op de graanbeurs aan de Grote Markt te Goes. Het is de handbalvereniging „Hellas", die binnen haar bazar houdt. Nu die is niet mis. Er is daar veel te winnen en natuurlijk ook wat te ver liezen. Maar daar gaat het niet om. Toen we er gisteravond een kijkje na men, was het er reuze gezellig. Aan elke stand verdrongen zich de bezoe kers, om een kansje te wagen. Aardig was, dat ieder voor een dubbeltje een verzoekplaat kon laten draaien voor de luidsprekers. Het moet gezegd worden, dat over de smaak van de bezoeker-verzoekers niet valt te twisten. BENOEMINGEN BIJ WATER SCHAPPEN IN ZEELAND. Bij K.B. zijn benoemd in de Zeeland: a) Tot gezworene van het waterschap Koningin-Emmapolder A. Borm te Graauw, uiterlijk tot het einde van het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. b) Tot dijkgraaf van het waterschap Melopolder R. E. M. Verhaegen te Graauw. c) Met ingang van 19 October 1951 tot dijkgraaf van het waterschap Thoornpolder G. E. de Jonge te Wisse- kerke. d) Met ingang van 1 November 1951 tot lid van het bestuur van het water schap de Waterkering van het Calami- teuze Waterschap Oud- en Jong-Bres- kens J. D. Risseeuw te Breskeug. e) Met ingang van 1 November 1951 tot heemraad van het waterschap Schouwen J. der Weduwen te Kerk- werve. Pseudo-vogelpest te Zoutelande. In Zoutelande heeft zich een geval van pseudovogelpest voorgedaan in het bedrijf van de heer J. Lievense. De die ren zijn afgemaakt en er is een ophok- gebod voor kippen en ander pluimvee afgekondigd. DE BILT ZEGT; Koude ochtend. In de ochtend weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag half tot zwaar bewolkt en tot aan het einde van de middag droog weer. Over wegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1