JA. ER ZIJN tientallen MERKEN sigaretten boven alles TRIÜMPHEERT 80 de loupe Militaire tehuizen in het Zuiden blijven geopend* De f 60.000 komt er zeker. J 2 O VIRGINIA „Van top tot teen"ESDERS! GEMEENTERADEN Vleesprijzen voorlopig onveranderd. f 100*000 nodig om f 750.000 uit te keren» Achter het ijzeren gordijn 1 Geen speciale depufaten voor de strijd tegen Rome, Onder VOOR CT. Enorme keuze in Dames- en Herenmodeartikelen tegen fantastisch lage prijzen. LANGE NOORDSTRAAT 8-10 MIDDELBURG In Korea gesneuveld. „GEEN GOUD ZO GOED" SAMEN UITSAMEN ORANJEBOOM BIER! Raad van Nieuwland protes teert tegen grenswijziging. Vecre krijgt een nieuw sport veld. Vrijdag 19 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze correspondent.) Het dreigend gevaar is afgewend! Aan de voornemens om een zestal militaire tehuizen in het Zuiden des lands te sluiten wegens de penibele toestand der financiën, behoeft geen uitvoer worden gegeven! Met deze verblijdende mede deling opende Kol. G. Wielinga Woensdag te Utrecht de algemene vergadering van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege". Het hoofdbestuur van de Militaire Bond had besloten de deur van zes tehuizen definitief in het slot te gooien, tenzij vóór 1 Augustus 1951 ten bedrag van f 60.000 bijeengebracht tou zijn. Op dit moment is die som nog niet bijeen, maar het staat wel vast, dat het bedrag er komt. HULPACTIES. Allerlei hulpacties hebben haar bij drage geleverd tot stijving der finan ciën van de Militaire Bond. De heer Wielinga uitte inzonderheid zijn waardering voor het initiatief van de classis Klundert der Gereformeer de Kerken, dat een flink bedrag op leverde. Onze gebeden zijn verhoord, beleed de heer Wielenga, ons kleingeloof is beschaamd. De Bond kan verruimd ademhalen, al blijven er moeilijkhe den. SUBSIDIE. Een andere meevaller betreft de verhoging der subsidie door het de- Sartement van Oorlog. Dit jaar krijgt e Bond nog f 7000 er bij, volgend Jaar zal het uit te keren bedrag met 120.000 worden verhoogd. Door een uiterst zuinig beheer kan de Bond weer even vooruit. Grote wijsheid in de besteding der gelden blijft geboden. Met het oog hierop laakte de voorzitter de houding van allerlei actiecomité's in plaatsen waar een klein garnizoen ligt of komt (wij hebben hierover in ons blad reeds ge schreven). Besloten werd in de morgenverga dering een propaganda-apparaat in het leven te roepen, dat in de toe komst op deskundige wijze acties ten bate van de Bond zal voeren. Voorts kwam aan de orde een voor stel tot wijziging der statuten, die betekenis heeft voor het interne le ven van de Bond. O.a. werd vastge steld, dat het hoofdbestuur voortaan, na overleg met de betrokken burger- afdeling, tehuisleiders benoemt, schorst en ontslaat. Dit geldt uitslui tend voor de tehuizen die het eigen dom van de Militaire Bond zijn. BESTUURSVERKIEZING Na de bestuursverkiezing bleek, dat de heer Ad. Kuiper was herkozen als hoofdbestuurslid; in de vacature Sic- kinghe werd de heer W. A. Miebies te 's-Gravenhage benoemd; als opvolger van de penningmeester drs J. W. Janssens nam mr P. Achterhof plaats achter de groene tafel. De heer Wielenga uitte zijn grote waardering voor het werk dat zijn voorganger, jhr D. W. Sickinghe als voorzitter had gedaan. Zonder deze man, die na de bevrijding al zijn krachten gaf voor het herstel van de Bond en van de tehuizen, zou de or ganisatie krachteloos zijn geweest. Ook aan drs J. W. Janssen, die in de moeilijkste jaren de bondsfinan- ciën beheerde, is de Militaire Bond veel verplicht. Hij blijft als financieel adviseur aan de organisatie verbon den. In het hoofdbestuur namen verder Ofschoon ieder najaar door ruimere aanvoer van runderen op de slacht- veemarkten de prijzen in normale om standigheden plegen te dalen, ge schiedt dit heden niet, aldus deelt de federatie van Nederlandse Slagerspa troonsbonden mede. Wegens de vleesschaarste in de ge hele wereld heeft 't bedrijfschap voor vee en vlees geadviseerd een binnen landse vleesreserve te vormen, om eventuele vleestekorten in het voor jaar 1952 op te vangen. Bovendien lig gen de prijzen der slachtvarkens nog belangrijk boven de richtprijzen van regeringswege vastgesteld, waardoor de vraag naar rundvlees sterk is toege nomen. Door beide abnormale oorzaken van grotere vraag naar rundvlees, wordt de normale prijsdalende tendenz van rundvee in dit najaar geheel opgehe ven. Hieruit blijkt, dat de comsumen- ten, voorlopig althans, niet mogen re kenen op lagere vleesprijzen. Rijswijkse dokter veroordeeld wegens dood door schuld. De 62-jarige arts A. L. uit Rijswijk is gisteren wegens dood door schuld veroordeeld tot een maand gevange nisstraf voorwaardelijk en 1000 gul den boete. Op 1 November 1950 is een ingeze tene van Zevenhoven, een zekere M. K. niet meer ontwaakt uit een z.g. „evipanslaap" die voor het trekken van zijn tanden en het inzetten van een nieuw gebit was toegediend. Later bleek dat de patiënt gestikt was in een prop watten en dit had de arts niet bemerkt. DODELIJKE ONGEVALLEN. Gistermorgen is op het 's-Grave- sandeplein te Amsterdam een 61-jarige vrouw, die weifelde bij het oversteken, door lijn 3 aangereden en aan de ge volgen overleden. In de Pijlsteeg, waar men op het ogenblik bezig is met de verbouwing van het Grand Hotel „Krasnapolsky^ ls een voorbijganger door een vallend brok steen getroffen. De man was vrij wel op slag dood. Acht goederenwagons gingen er vandoor. Toen men op het emplacement aan de Monstersestraat bij de Loosduinse Kade te Den Haag aan het rangeren was, gingen acht goederenwagons, er plotseling vandoor, reden door het hek van het terrein van een kolenhande laar, staken de drukke Loosduinse weg over en reden vervolgens nog door het hek van het terrein der gemeente-rei niging. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. plaats: namens de provinciale afdeling Groningen mevr. Van der VeenDu- vekot, namens Drente ds J. C. Brok ken te Emmen, namens Noord-Holland ds A. B. C. Hofland te Haarlem. TOESPRAKEN. Als vertegenwoordiger van minister Staf sprak de luit.-kol. J. A. Manten de vergadering toe. Hij wees op de subsidieverhoging als bewijs van de waardering, die de minister voor de Militaire Bond heeft. Dr W. G. Harrenstein te Amsterdam richtte zich namens het P.I.T. tot de aanwezigen. Hij typeerde Pro Rege als een groot lichaam en een honge rig lichaam. In de middagvergadering hield de heer Ad. Kuiper, directeur van het Geref. Jeugdcentrum te Huis ter Helde een rede over „Bond en afdelingen" Ds S. Oegema, senior vlootpredikant, sprak het slotwoord. Enige schriftelijk gestelde punten voor de rondvraag waren in de mor genvergadering afgehandeld. De oude kwestie: bierdrinken en kaartspelen in de clubhuizen kwam weer eens naar voren. Een protest tegen de Zondagsontheili ging door legeroefeningen, (gevraagd door de afdeling Noor-lwijk) zal niet gegeven worden, daar een dprgelijk pro test op de weg der kerken ligt. Bij het begin van de vergadering dankte de voorzitter het C.J.M.V., dat de bibliotheek van alle tehuizen van nieuwe boeken voorziet. Wat doen onze kinderen na de lagere school? Uit de zojuist verschenen publi catie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat 27 procent van de Nederlandse jeugd na de lagere school geen verder onderwijs ontvangt. Regionaal liggen hier grote ver schillen. In.de Peel is dit percen tage 42, in het Westland 41, in Den Haag 11. Zij, die wel voort gezet onderwijs gaan volgen, be zoeken vooral H.B.S., Lyceum of Gymnasium, indieri ze wonen in de stedelijke centra of forensen gemeenten. Zo gaat b.v. in Am sterdam en Rotterdam 15 procent der kinderen naar deze tak van onderwijs over, terwijl' dit per centage voor het gehele land 8 bedraagt. Het U.L.O. trekt naar verhouding veel leerlingen tot zich in Groningen (30 procent), Friesland (25 procent) en Noord- Holland (27 procent). Terwijl over het algemeen de percentages per tak van onder wijs in het Westen van het land hoger zijn dan in het Oosten is dit niet het geval met specifiek vrouwelijke opleidingen (zoals de huishoudscholen)die o.a. in en kele delen van Drente, in Twente en de Graafschap door veel kin deren worden pevolgd. De belangstelling voor tech nisch onderwijs loopt in de diver se industriegebieden sterk uiteen; groot is zij in Twente, Eindhoven en de Zaanstreek, gering b.v. in Tilburg en omgeving. Vlissinger in Antwerpen verdronken. Woensdagavond is de 28-jarige Ne derlandse schipper Frederik van Eeyen uit Vlissingen bij de Antwerpse dok ken in het water gevallen en verdron ken. Zijn stoffelijk overschot kon pas verscheidene uren na het ongeval wor den opgevist. Zuiderzeefonds-begvoting. En dat vinden de Kamerleden wel wat vreemd 1 In het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het Zuiderzeefonds komt een aardig rekensommetje voor. Zoals bekend wordt aan hen, die door de inpoldering van de Zuiderzee in hun inkomsten getroffen zijn, steun uitbetaald krachtens de Zuiderzeesteunwet. Dit beloopt een bedrag van f 750.700.Elf man personeel zjjn in dienst om dat geld uit te keren. Deze elf mensen kosten te zamen een kleine f 100.000.Is het niet een beetje veel, zo vragen sommige rapporteurs, om f 100.000aan onkosten uit te geven om f 750.700.— uit te keren Overigens is er nogal verschil van mening onder de rapporteurs. Sommi gen vinden dat de minister veel te ver gaat met de uitgifte van staatsbedrij ven en geven hem in overweging deze uitgifte maar een poosje stop te zetten, De verdwenen Britse geleer den zijn onvindbaar. De „Daily Mail" heeft gemeld, dat leden van de veiligheidsdienst die een onderzoek instellen naar de verdwijning van twee Britse geleerden, er nu bijna zeker van zijn, dat zij „achter het ijze ren gordijn zijn verdwenen". De twee geleerden, Dennis O'Connor en William Campbell, beiden 26 jaar oud, zijn met hun gezinnen niet van een vacantie teruggekeerd en verdwe nen. Zij werkten aan' radio-isotopen, die veelvuldig bij geneeskundig onder zoek worden gebruikt, en hadden bei den het Britse station voor atoomon derzoek, Harwell, bezocht. De directeur van het nationale instituut waar de beide mannen werkten heeft verklaard, dat het onwaarschijnlijk is, dat zij ge heime inlichtingen hebben meegenomen. De veiligheidsdienst onderzoekt of er een uitwijkmogelijkheid bestaat voor communisten, die naar het Oosten wil len vertrekken, aldus de „Daily Mail'', van deze bedrijven te klein is. Zij stel len voor een belangrijk gedeelte van de 2500 ha die bestemd zijn voor de tuin bouw, te exploiteren in de vorm van staatsbedrijven, waardoor proefnemin gen op grote schaal mogelijk zijn zowel ten aanzien van de fruitteelt als voor de tuinbouw in engere zin. Ook over het beleid in de Noordoost polder is men niet erg tevreden. De Rooms-Katholieken klagen, dat er van de 87 middenstanders in de polder slechts 13 katholieken waren, wat zij in strijd achten met de toezegging van de minister, dat de toestand in de pol der een afspiegeling zal zijn van die op het oude land. Zij willen ook weten wie beslist over de verdeling van de bedra gen, die als subsidie voor de bouw van kerken worden verstrekt. Anderen drin gen er bij de minister op aan het ver houdingsschema tussen grote en kleine boerderijen niet te wijzigen ten voordele van de grote. Met betrekking tot de Zuiderzeesteun wet wordt nog gevraagd wat de rege ring voornemens is te doen voor de be volking van Harderwijk en Elburg en speciaal voor de vissers, die tengevolge van de verder gaande inpoldering hun bedrijf niet meer op normale wijze kun nen uitoefenen. Synode te Kampen. Nog diverse zendingszaken aan dé orde, TjjdenS de zitting van Woensdag heeft de generale synode der Geref. Kerken (onderh. art. 81 K.O.) aller eerst gesproken over een bezwaarschrift van vijf leden van de kerk van Gronin gen inzake het feit, dat hun kerkeraad niet wilde voldoen aan hun verzoek sa men te spreken met de Geref. kerke raad ter plaatse. Na enige discussies werd het bezwaarschrift niet ontvanke lijk verklaard. Tal van zendingszaken vroegen ver volgens de aandacht. Geen uitspraak werd gedaan inzake een beschouwing van de kerken van Oost-Soemba over de voortzetting van het zendingswerk in de naastee toekomst. Verschil van in zicht was er over het barmhartigheids- betoon en het onderwijs op de zendings- velden. De commissie wilde geen uit spraak doen en de omschrijving der werkzaamheden overlaten aan de zen dende kerken. De zaak is nog aange houden. De begrotingen van de zenden de kerken van Zwolle en Drachten wer den voor kennisgeving aangenomen. In zake de kwestie van opzicht en tucht over de missionaire predikanten is nog geen uitspraak gedaan. Een verzoek van de deputaten van de generale synode der Geref. Kerken om deputaten te benoemen teneinde met hen samen te werken in de strijd tegen Rome, werd op voorstel van het presi dium afgewezen. Men stelde het aldus, dat de verster king en verdediging van het reformato risch beginsel geen arbeid is, die slechts of allereerst tegenover de R.K.-kerk nodig is, maar geboden is tegenover ve lerlei streven dat onder de naam refor matorisch de eenvoudige gehoorzaam heid aan het Woord Gods verzaakt. De synode wekt, onder verwijzing naar des betreffende besluiten de Chr. Ger. Ker ken op voor haar deel te bevorderen, dat allen in de lande die in drie formu lieren van enigheid'hun geloof uitspre ken ook in de strijd naar buiten elkan der broederlijke liefde, niet slechts met woorden maar ook met de daad bewij zen. (Ingez. meiedeling, advert.) TRIUMPH SLIMMIGHEIDJES. Onze minister van Binnenlandse Za ken, mr J. H. van Maarseveen, was, voordat hij tot de functie van excel lentie werd geroepen, een excellent advocaat.. Maar het schijnt hem nog niet helemaal duidelijk te zijn, dat staatsmanschap nog heel andere eisen stelt dan juridische slimmigheidjes. Tijdens het debat over de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten is dat weer eens naar voren gekomen. Rijk en gemeenten hebben een spe ciale overeenkomst. Het Rijk heft be lastingen en reserveert daarvan een bepaald percentage voor het Gemeen tefonds. En uit dat Gemeentefonds krijgt iedere gemeente volgens een be paald systeem het haar toekomende deel. Nu is er in dat gemeentepotje uit de jaren 19481950 een stevig bedrag overgebleven: omstreeks 280 millioen gulden. Het kleinste kind weet nu langzamerhand dat de gemeenten er financieel slecht uoor zitten en niet eens voldoende geld hebben om hun bouwvolume te realiseren. Logisch is dat zij aan het Rijk vragen: „Verdeel de pot eens onder ons, dan kunnen we tenminste weer even verder!'' Nie mand zal kunnen betwisten dat dit hun goed recht is. Twee ministers hebben hierop ge antwoord. Minister Lieftinck was zeer ronduit: „Ik heb het geld niet", zei hij, of liever: „Ik heb het wel, maar ik vind dat ik het op het ogenblik har der nodig heb dan jullie!" Daar is over te praten en de Staten-Generaal kun nen dan uiteindelijk beslissen, of ze de minister dan wel de gemeenten gelijk zullen geven. Mr van Maarseveen echter vond 'n ander antwoord. Hij had de wet eens bestudeerd en was tot de conclusie gekomen, dat men uit de letter net zo goed. kan opmaken, dat dit overschot helemaal niet aan de gemeenten toe komt, omdat het percentage tijdig had moeten worden herzien. Als zo iets u en mij zou overkomen in het particu liere leven, dan zouden u en ik woe dend worden, omdat wij ons in onze goede trouw bedrogen voelden en u zowel als ik zouden minder nette woorden zeggen over sommige advoca ten! En we kunnen ons voorstellen, dat het bloed van verschillende Kamerle den ook is gaan kriebelen. Deze mr van Maarseveen heeft als minister van Overzeese Gebiedsdelen een groot aan deel gehad in de droeve gang van za ken tussen Nederland en Indonesië het is te hopen dat hij nu niet de kans krijgt de toch al zo stroeve verhouding tussen Rijk en gemeenten ook grondig te verknoeien! Een vliegtuig van de „Queen Charlotte Airlines" is tegen een berg in Britsh Columbia gevlogen. Drie en twintig per- terwijl anderen menen dat het aantal sonen zijn om het leven gekomen. (Ingez. mededeling, advert.) ADVISEURS VAN SULTAN HAMID. Na 8 maanden gevangenschap terug in Nederland. Met het K.L.M.-toestel uit Djakarta keerden Woensdagavond in ons land terug de heren J. Kiers en mr L. Tie- lenius Kruythoff, die destijds adviseurs waren van Sultan Hamid. Zij werden in April 1950 gelijktijdig met de Sul tan gearresteerd en hebben omstreeks acht maanden vertoefd in gevangenis sen te Djakarta en Djocja. In Januari van dit jaar werden zij uit de hechtenis ontslagen. Voor hun terugkeer naar Nederland hebben zij op erewoord beloofd naar Indonesië terug te zullen keren zodra zij een oproep ontvangen, om als getuigen op te treden in de zaak Hamid. Beide heren zeiden er prijs op te stellen te verklaren, dat zij tijdens hun gevangenschap uitermate correct zijn behandeld. Gedurende hun hechtenis is hun steeds het volle salaris, voort vloeiende uit hun functies bij de mi nisteries van Binnenlandse Zaken en Justitie, doorbetaald. Weinig hoop voor krijgs gevangenen in Rusland. De Sowj et-Unie heeft op vragen van de Ver. Naties geantwoord, dat „de repatriëring van Duitse, Japanse en Italiaanse krijgsgevangenen is vol tooid, uitgezonderd personen, die we gens begane oorlogsmisdaden zijn ver oordeeld of worden vervolgd". Dit heeft de Sowj et-Unie reeds in 1947, 1949 en tweemaal in 1950 ver klaard, aldus het antwoord aan de Ver. Naties. (Volgens opgaven van de betreffende landen moeten zich nog vele duizenden krijgsgevangenen in Rusland bevin den. Red.). Wat brengt de radio? ZATERDAG 20 OCTOBER 19S1. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken11.45 Gram.11.50 „Als de Ziele luistert"12.00 Angelus12.03 Gram.(12.30 —12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusements muziek; 14.00 „Theo Casion, in misdaad en an tiek", hoorspel; 14.20 Engelse les; 14.40 Ama teursprogramma; 15.15 Kroniek Vfin letteren en kunsten; 16.00 Kamerorkest en scdiste; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.25 Piano; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie"; 19.00 Film programma; 19.20 Parlementsoverzicht19.30 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone man; 20.15 „Lichtbaken"; 22.30 „Steek eens op, Heren!" 21.00 Gev. programma; 21.53 Amu sementsmuziek; 22.30 „Wij luiden de Zondag in!"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22—24.00 Philh. orkest en soliste. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram. 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de ar beiders; 11.25 Pianotrio; 12.00 Accordeonmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Me- tropole-orkest en solist; 13.00 Nieuws; 13.15 Hoor spel; 13.20 Dansmuziek; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koor; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Fanfare orkest; 15.30 Vragenbeantwoording15.45 Gram.; 16.10 Sportpraatje16.30 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Accordeonmuziek; 18.35 Volksdansen; 19.00 Ar tistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze Week", causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. progr.21.15 Tiroolse muziek; 21.45 Socia listisch commentaar; 22.00 Instrumentaal sextet; 22.30 „Ouder de pannen", hoorspel22.50 Gram. 23.00 Nieuws; 23.15 Hawaiianmuziek; 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Klassieke muziek13.00 Nieuws 13.15, 13.30 en 14.00 Gram.; 15.00 Accordeonmuz. 15.15 Pianoduo's; 15.30 Accordeonmuziek; 15.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgel concert; 18.30 Voor de soldaten; 19,00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Orkest concert; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziekj 23.30—24.00 Gram. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea zijn gesneuveld op 10 October: SOLD. A. BERGHUIS uit Hilver sum, geboren op 13 Augustus '24. Hij was ongehuwd. SOLD. Ie KL. J. W. BANDESAR uit Paramaribo, geboren op 29 Juli 1926. Ongehuwd. In de periode van 915 October sneuvelde de SOLD. H.G. SEE- DORF uit Paramaribo, geboren op 22 October 1918. Hij was ge huwd. (Ingez. mededeling, adv.) dal zeggen al drie geslactuen van Akker*8 Kloosterbalsem. Het heerlijk verwar mende wrljfmiddel bil rheumallek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daar onder liggende pijnlijke weefsels drin gen. Bovendien Is Akker's Klooster balsem1 een heerlijke wondbalsem die snel geneest, wonden zuivetten nieuwe huidvorming bevordert. Jn vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloosterbalsem een hulsapotheek op zich zelf. WATERSTANDEN Mannheim 177 (-0.01), Trier 106 (-0.02), Keu len 067 (-0.02), Ruhrort 259 (—0.05), Lobith 854 (—0.04), Nijmegen 637 (—0.01), Arnhem 665 0.03), Eefde 187 (-0.03), Deventer 106 (-0.02), Namen (le Plank) 137 (—0.01), Borgharen 3042 (-0.02), Belfeld 1090 (plus 0.01). Grave 460 0.0£ (Ingez. mededeling, advert.) Scherpe woorden aan adres van 's-Heer Arendskerke. De raad van Nieuw- en St. Joosland heeft besloten bjj G. S. krachtig te pro testeren tegen het voorstel tot wijzi ging van de gemeentegrenzen in de nieuwe Sloepolder. De geprojecteerde grens door het bouwland wordt door B. en W. in hoge mate onpractisch genoemd. Er ontstaat hierdoor voor de gemeente een groot verlies aan grond, terwjjl de bedrjjven practisch allen in de gemeente 's-Heer Arendskerke komen te liggen. En men vond, dat deze gemeente gezien haar uitgestrektheid wel in de allerlaatste plaats behoefte heeft aan gebiedsuit breiding. Ais het voorstel doorgevoerd wordt moeten de bewoners van genoemde In drijven voor alle burgerlijke zaken naar 's-Heer Arendskerke reizen en ontstaat dezelfde ongewenste situatie als thans nog aanwezig is in de Sehorer en Mor tierpolder. De heer Polderdijk noemde de hou ding van de gemeente 's-Heer Arends kerke in hoge mate egoïstisch en on gemotiveerd. Indien G. S. de grens had den geprojecteerd langs de weg die de gehele Sloepolder doorsnijdt, had hij zich daar nog mee kunnen verenigen. De heer de Jager vond ook dat het voorstel onlogisch is. Voordat men de bezwaren over deze grenswijziging ken baar maakte, vond de beëdiging plaats van het in de vacature C. van Nimwe- gen toegelaten raadslid, de heer J. Knuyt. De geloofsbrief van het in de vacature S. Janse Sz. benoemde raads lid J. Lukasse werd in orde bevonden. Tot leden van de adviescommissie woonruimtewet werden herbenoemd de heren E. Verlare, A. J. de Weerd, Joh. Joosse en C. A. Polderdijk. In de vaca ture L. Kodde werd benoemd de heer Jac. Knuyt Sr. In bespreking kwam voorts een brief van G. S„ waarin deze in overweging geven het raadsbesluit van 14 September j.l. tot wijziging van de begroting 1951 i.v.m. de gehouden aanbesteding voor de hoofdonderwij zerswoning in te trekken. G. S. hebben bezwaren tegen deze bouw omdat de laagste inschrijver f4000 boven de begroting lag. In over weging werd gegeven een goedkopere Grond voor de bouw van brand spuitenhuis aangekocht. De raad der gemeente Veere verga derde Woensdagavond. Allereerst werd een reeks hamerstukken afgehandeld o.m. afsluiting voor motorrijtuigen van de Kerkstraat voor beide richtingen en het verlenen van een eenmalige subsidie aan de A.N.W.B. voor gedeel telijke bekostiging van de bewegwij zering in Veere. Tot secretaris-penningmeester van het „Godshuis" werd uit 3 sollicitanten de heer J. D. de Voogd te Veere be noemd. Op de dijk bij het Noorderhoofd, zal thans de klapbank worden neergezet. Deze stond eerst op het plein bij de Campveerse Toren, doch werd door het verkeer vernield. Besloten werd tot aankoop van een perceeltje bouwgrond van de heer H. M. Roeting aan de Oudestraat, met het doel in de toekomst hierop een brand spuitenhuis neer te zetten. Op voorstel van de voorzitter werd een commissie tot het nazien van de rekeningen over 1948 der gemeente, het gemeentelijk vismijnbedrijf, het Burgerlijk Armbestuur en het Gods huis benoemd, waarin zitting zullen hebben de heren J. Bakker, P. Houter man en A. C. van Nieuwenhuyzen. Een voorstel om een perceel grond aan te kopen voor de aanleg van een sportveld ontmoette bij geen der raadsleden bezwaren. Het veld bij de Campveerse Toren zal waarschijnlijk worden afgekeurd. De heer Kasse betreurde dat voor de aanleg van een nieuw veld goede cul tuurgrond zou moeten worden opgeof ferd. Besloten werd eerst contact op te nemen met de Herverkavelings- commissie Walcheren. De heer Bakker informeerde tijdens de rondvraag naar het beschikbare bouwvolume. Aangezien de nodige fi nanciën ontbreken kunnen de 5 wo ningen die Veere nog mag bouwen, voorlopig niet worden gebouwd, zo werd hem geantwoord. oplossing van dit woningprobleem te zoeken. De raad besloot echter het eer der genomen besluit te handhaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2