DE OORLOG IN KOREA IS ZEER ACCUUT EN GEVAARLIJK Engelse troepen zijn de toestand meester in Egypte Ook Rusland „voelt" voor de vrede Engeland haalt het niet Minister Lieftinck had het zwaar te verduren De afsluitdijk van de Braakman wordt in November aanbesteed 1 SNIPPER NIEUWS k Ook Schouwen-Duiveland heeft nu een fruitteeltschool PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerika deelde Moskou mede Traverse door Goes Zaterdag gereed BRUGINCIDENT WERD BEVREDIGEND OPGELOST i Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1998 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Medewerkers: VRIJDAG 19 OCT. 1951 Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.13 u., onder 17.37 u.; Maan op 20.05 u., onder 13.42 u. Hoogwater op Zaterdag 20 Oct.: Vlissingen: 4.47 u. 1.87 m., 17.03 u. 1.91 m.; Terneuzen: 5.20 u. 2.01 m., 17.31 u. 2.06 m.; Wemel- dinge: 6.35 u. 1.57 m., 18.46 u. 1.62 m.; Zierikzee: 6.18 u. 1.34 m., 18.30 u. 1.39 m. Naar eerst thans bekend is gemaakt, heeft op vijf October de Rus- sische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, de Amerikaanse ambassadeur, Kirk, ontvangen, die namens zijn regering een mondelinge verklaring aflegde. Hierin werd gezegd dat de Koreaanse kwestie tot op het ogenblik zeer acuut en gevaarlijk is en onmiddellijk tot een op lossing dient te komen. Een goede afloop van de onderhandelingen zou het mogelijk maken andere niet-opgeloste kwesties, die de oorzaak zijn van spanning in internationale betrekkingen, te regelen, en de betrek kingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie te verbeteren. De Ameri kaanse regering wenste, dat de verklaring onder de persoonlijke aan dacht van maarschalk Stalin zou komen. Kort na dit onderhoud is Kirk naar Amerika vertrokken. Op vijftien October heeft Wysjinsky de waarnemend Amerikaanse ambassa deur, Cumming, een verklaring overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-Russische regering grote betkenis aan de toestand in Korea en de be trekkingen met de V.S. hecht. De ongerustheid van de Ver. Staten over het verloop van de onderhandelingen in Korea is begrijpelijk, aldus de verklaring van de Sowjet-Unie, omdat de V.S. bezorgd zijn over de afloop van het militaire gokje, dat zjj in Korea hebben gewaagd. De politiek van de Amerikaanse regering is echter geweest om systematisch alle voorstellen voor een vrede lievende regeling in Korea te verwerpen. In dit verband wijst de nota er op, dat niet de regering van de Verenigde Staten en niet de Verenigde Naties, doch de regering van de Sowjet-Unie het initiatief had genomen voor een vredelievende regeling van het Kore aanse conflict, toen Stalin zich in 1950 voorstander verklaarde van een snelle regeling in de Veiligheidsraad en na derhand toen de Sowjetregering voor stelde de kwestie te regelen en tegelij- ketijd alle buitenlandse troepen uit Korea terug te trekken. Nog later heeft de Russische vertegenwoordiger bij de V.N., Malik, een voorstel geopperd, dat als de eerste stap naar een regeling van het conflict de oorlogvoerenden onder handelingen zouden beginnen over een wapenstilstand, aldus de nota. De Russische regering merkt verder op, dat niet de V.N., maar Rusland het Initiatief heeft genomen voor een vre delievende regeling van het Koreaanse conflict. Zy wilde immers in 1950 de zaak snel afhandelen in de Veiligheids raad en het was immers Malik, die het voorstel opperde, om de wapenstil standsonderhandelingen in Korea te doen beginnen. De mening, dat het uitstel van de on derhandelingen is veroorzaakt door de houding van de Noordkoreaanse en de Chinese bevelhebbers is geheel zonder grond. Het is bekend, dat het comman do van de Amerikaanse strijdkrachten in Korea systematisch hindernissen voor een succesvol verloop van de on derhandelingen heeft opgeworpen. RIDGWAY HEEFT DE SCHULD. De beste manier om een gunstige af loop van de wapenstilstandsonderhande- llngen te verzekeren zou zijn generaal Ridgway te bevelen niet de onderhan delingen door allerlei Incidenten en het scheppen van kunstmatige belemmerin gen door leeg gepraat, zoals over het verplaatsen der besprekingen van Kae- song naar een andere plaats, ingewik keld te maken. De Sowjet-Unie, zo zegt de nota verder, is echter geen partij bij deze besprekingen in tegenstelling tot de V.S. Werkelijke pogingen om de onderhandelingen tot een goed ein de te brengen zullen vanzelfspre kend volledig door de Sowjet-Unie worden gesteund. Natuurlijk is het in het belang van verbetering der internationale toestand dringend nodig te streven naar een vredelievende regeling in Korea, De Sowjet-regering heeft herhaalde- hjk pogingen gedaan om met de Ver. Staten ook over andere belangrijke kwesties overeenkomst te bereiken. Zo wijst de nota naar de mislukte conferentie van plaatsvervangende mi nisters over Duitsland en andere be- langrüke internationale kwesties, die op initiatief van de Sowjet-Unie was ge houden. Als de Amerikaanse regering werkeiyk voorstander is vein verbete ring van de betrekkingen heeft zy ge noeg gelegenheid gehad om dat met da den te bewezen. Het Is bijna niet mogeljjk zich voor te stellen, dat de betrekkingen verder kunnen verslechteren, vooral nadat pre sident Truman beeft verklaard, dat overeenkomsten met de Sowjet-Unie het papier niet waard zijn. RUSLAND WIL MEEWERKEN. De regering van de Sowjet-Unie stemt, haar vredespolitiek volgend, er mee in om met deelneming van de Ame rikaanse regering alle belangrijke en Joego-Slavië stemt toch tegen, Joego-Slavlë heeft besloten, de Britse resolutie in de Veiligheidsraad inzake het Brits-Perzische oliegeschil niet te steunen. De stemming over deze resolu tie zou vandaag gehouden worden. Voor aanneming er van zijn zeven stemmen nodig. Ecuador, China en de Sowjet- Unie steunen de motie niet, en Enge land kan als partij in het geschil niet aan de stemming deelnemen. De stem van Joego-Slavië geeft dus de doorslag. Dr Bebler, het hoofd van de Joego slavische delegatie, heeft onlangs met India een amendement op de oorspron- kelijke Britse resolutie ingediend. Dit amendement, dat een verwijzing naar de uitspraak van het Internationale Ge rechtshof inzake het oliegeschil uit de oorspronkeiy'ke resolutie schrapt, is door Engeland aanvaard. Mossadeq „doet" Amerika. Geen lid van de Perzische delegatie zal vandaag de zitting van de Veilig heidsraad by wonen, waar een stemming wordt verwacht over de geamendeerde Engelse resolutie. Maandag reist Mossadeq naar Phila delphia, waar hij de gast zal zqn van het stadsbestuur en in „Independence Hall" zal spreken. Dinsdag of Woens dag staat een bezoek aan Washington op het programma. hangende kwesties te onderzoeken en maatregelen te bespreken om de inter nationale betrekkingen te verbeteren, inclusief de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, aldus de Russische nota, REACTIES. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte bekend, dat Admiraal Kirks stap niet werd gepu bliceerd, omdat men de Sowjet-Unie mogeljjk de kans wenste te geven haar invloed te gebruiken bij de onderhande lingen in Korea. Het Sowjet-antwoord was echter slechts propaganda en stem de niet overeen met de oprechte Ame rikaanse poging. Engeland is van mening, dat de meest opbouwende stap, die de Sowjet-Unie kan nemen om de wereldproblemen op te lossen, zou zqn te trachten een eind te maken aan de strijd in Korea. Enge land hoopte, dat Kirks suggestie her vatting van de wapenstilstandsbespre kingen zou kunnen bewerkstelligen. Officiële opening begin December. Gisteren heeft burgemeester W. C. ten Kate van Goes het laatste schepje van de teerlaag uitgespreid waarmede de vernieuwing van de traverse door Goes voltooid werd. Vandaag wordt nog een zgn. slijtlaag aangebracht en dan kan morgen de weg voor het snelver keer worden opengesteld. Begin Decem ber volgt dan de officiële openstelling want dan zyn ook de rijwielpaden en de voetpaden gereed evenals de straatver lichting, die, voor het eerst in ons land geschiedt met T.L.-buizen. De wagen die daar gisteren de laatste „hap" teer aanvoerde was met groen en bloemen versierd en met een op schrift „Hulde van het personeel". Die hulde gold de burgemeester, want toen deze in tegenwoordigheid van de ge meentesecretaris en de directeur van gemeentewerken, de schop ter hand nam, ging er een luid gejuich op, ook onder het talloze publiek dat het laat ste loodje zag leggen en dat meteen in- gewalsd werd. De burgemeester kreeg bloemen en richtte een korte toespraak tot de aan nemer en zqn personeel. Binnenkort hoopt men ook de voorzieningen aan het parkeerterrein Koepoort gereed te hebben. Ook moeten nog de verbindin gen met de zqstraten geplaveid worden. Minister Mansholt: INTENSIVERING VAN LANDBOUW NOODZAKELIJK. „Wanneer het ons niet lukt bin nen twee of drie jaar tot een belang rijke intensivering van de landbouw te komen dan zal de toestand hache lijk zijn", aldus zei de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de heer S. L. Mansholt, in een rede welke hij gisteren op de Volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen hield. De minister weer erop, dat vooral op dit ogenblik de opvoering van de pro ductie noodzakeiyk is. De Nederlandse exportpositie wordt moeibjker en daar naast hebben we hier een zeer ernstig bevolkingsprobleem, dat gedurende de eerste decennia een druk op de Neder landse welvaartsmogelqkheden zal uit oefenen. Wanneer men erin slaagt de produc tie te verhogen, dan hoeft het Neder landse welvaartspeil niet naar beneden. Voor de landbouw is dus een belang rijke taak weggelegd, welke hy alleen kan vervullen, wanneer het sociaal-eco nomisch klimaat daar geschikt voor is en wanneer het technische peil (ook dat van het distributieapparaat en de land bouwindustrie) wordt opgevoerd. Het is jammer, aldus de minister, dat de overheid al zulke hoge uitgaven heeft, want anders zou ze hier nog veel meer aan kunnen doen. De verzilting vormt een groot probleem, dat echter ondanks het feit, dat het honderdenmil- lioenen zal kosten, met kracht wordt aangepakt. Momenteel worden de no dige voor studies gemaakt. Vooral op het gebied van de fruitteelt pakt men de vraagstukken van de wetenschappe lijke kant aan. De bydrage van parti culiere zijde (boeren, bedrijfsleden en industrie) voor deze initiatieven zqn echter te gering. Men laat het onder zoek aan de regering over. Een nauwe internationale samenwer king is daarom noodzakeiyk. Luchtoorlog in de toekomst. Volgens Lord Trenchard is het niet waarschijniyk dat we de luchtaanvallen van duizend bommenwerpers nog eens zullen beleven. Eén bommenwerper van heden kan evenveel schade veroorzaken als twee honderd In het verleden, zo zeide Lord Trenchard volgens „The Times". Hij legde er in een toespraak te Upwood de nadruk op dat de Engelsen het idee, dat de numerieke sterkte de doorslaggeven de factor is, moeten laten varen. De jaarlijkse bondsdag van de Bond van Ned. Herv. Mannenverenigingen op Gereformeerde Grondslag, wordt dit jaar gehouden Zaterdag 3 November a.s., in het jaarbeursgebouw te Utrecht. Toen Prins Bernhard te Washington „Het Witte Huis" verliet na zijn bezoek aan President Truman, werd hij onmiddellijk aangeklamd door een aantal journalisten, die de Prins wilden Interviewen. TWEEDE KAMER: Overschotten uit de jaren 1948—'50 behoren aan de gemeenten. Minister Lieftinck werd gisteren, zoals te verwachten was, gedwongen om belangrijke concessies te doen. Principieel stelde men vast, dat de gereser veerde gelden der overschotten van het gemeentefonds gedurende de jaren 1948, '49 en '50 aan de gemeenten behoren. Twee amendementen diende de Kamer in. Het eerste was van de heer Algera (A.R.), die voor iedere gemeente een rekeningcourant wilde openen waarop een deel van de 280 millioen gulden, dat de gemeente toekomt, bijgeschreven kan worden. De socialist Hofstra koos de weg van een geblokkeerde rekening. Veel verschil was er dus niet. Beiden waren echter van mening, dat de gemeenten dit geld niet kunnen opnemen zonder toestemming van de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën. Minister Lieftinck wilde niet erkennen dat dit geld aan de gemeenten behoort, Dat bleek uit zijn nota van wijziging, die hierop neerkwam, dat de gemeenten als dit noodzakelijk is een rentedragende kasgeldlening kunnen opnemen. Zij mochten dus van hun eigen geld lenen en daarvan ook rente betalen. De Kamer slikte dit niet. Het amendement Hofstra werd met algemene stemmen aangenomén, nadat de socialisten en de K.V.P. het voorstel Algera hadden getorpedeerd. Met de re- serveringsgedaehten in het algemeen ging de Kamer accoord. De tweede nederlaag voor de minister was de aanneming van het amendement Oud. Daardoor werd bereikt, dat in de wettekst is opgenomen, dat het percen tage van de rijksbelastingen, dat in het gemeentefonds vloeit, behoort tot het collectief gemeentelijk belastinggebied, en niet is een uitkering uit de schatkist. HET GIGANTISCHE WERK VORDERT REEDS. Uitwaterings- en spuisluizen zijn in aanbouw De aanbesteding van de werken in de Braakman, welke tegen 16 November a.s. is aangekondigd, is de tweede phase in de uitvoering van de inpoldering van de ver het land indringende zeearm, die Zeeuwsch Vlaanderen nagenoeg in twee delen scheidt. De eerste phase van het werk is thans in uitvoering in de vorm van een drietal uitwaterings- en spuisluizen. De tweede phase omvat de bouw van de 2'/z km. lange afsluitdijk. Dit is wel het moeilqkste gedeelte van da hele inpoldering, omdat het hier de afsluiting betreft van een 1500 m. groot vloedbekken, waar het gemiddel de verschil tussen eb en vloed 4 meter bedraagt. Voor de dichting van het plus minus 110 meter wqde sluitgat, dat tot net laatste ogenblik in de afsluitdijk zal worden opengehouden, zal gebruik wor den gemaakt van twee Phoenix pontons van hetzelfde type als destyds voor de Brlelsche Maas werd gebezigd, waarvan er thans echter één zal worden inge richt ais overlaat, teneinde gedurende de sluitingsmanipulaties het peil in de Braakman (dat wil dus zeggen binnen het afgesloten vloedbekken) te kunnen beheersen. By de Brielsche Maas kon echter, omdat het sluitgat zoveel klei ner was, met één ponton worden vol staan. De voorbereiding van dit moeilijke werk heeft veel tyd gekost; dank zjj de in de laatste jaren gemaakte vorderin gen in de getjj-berekeningen, waarin de wetenschappelijke staf van de Rijkswa terstaat internationaal een zeer goede naam heeft verworven, is dit werk met aanvaardbare risico's mogelijk gewor den. Deze inpoldering heeft niet alleen be tekenis als Jandaanvvinningsobject, doch 's daarnaast van belang voor de verbe terde afwatering van de omliggende gronden en voor het tegengaan van de verzouting van die gronden, terwijl het bovendien na voltooiing van de inpolde ring mogeiyk zal zijn om Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen op een pla nologisch verantwoorde wijze verder te ontwikkelen, omdat de storende invloed van de Braakman dan goeddeels zal zqn weggenomen. T In de Geref. school te Hoogeveen heeft in een bergkamer een flink brand je gewoed. De schade was aanzienbjk. De opening van het AmsterdamRqn- kanaal zal het volgend jaar plaats heb ben. Men is van plan dan passend feest te vieren. De Urker vissers zullen Za terdag dan eindeiyk van Oostende naar Arengentinië oversteken. De E.C.A. missie in ons land heeft bekend ge maakt, dat de Amerikaanse regering haar goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van de Nederlandse regering tot financiering van de productie van militaire motorvoertuigen, tot een be drag van 175 millioen gulden, uit de tegenwaarderekening der Marshall- gelden. Volgens het Engelse legercommuniqué hebben zich in de nacht van Woensdag op Donderdag geen verdere incidenten voorgedaan. Wel werd eerst gisteren een door de eensuur opgehouden bericht bekendgemaakt, dat onthuld, dat Woensdagmoren vroeg Egyptische troepen plotseling het vuur openden op Engelse troepen, die een brug bij El Firdan wilden bezetten. De Engelsen be antwoordden het vuur, doodden twee Egyptische soldaten en namen er 36 ge vangen. In het omliggend gebied werd door de Egyptische regering onmiddellijk de staat van alarm afgekondigd. Tussen de Britse generale staf en het opperbevel van de Egyptische strijdkrachten is gisteren een overeenkomst gesloten, volgens welke de Egyptische troepen de Oostelijke kant van de bij Firdan over het Suez- kanaal liggende spoorbrug zullen bewaken en de Britse troepen de Wes telijke zijde. Tienduizenden studenten van de uni versiteit te Cairo hebben in een beto ging de regering verzocht de oorlog aan Engeland te verklaren en Britse troe pen als vijandeiyke strijdkrachten te be schouwen. De laatste 24 uur zqn er geregeld R.A.F. toestellen uit Cyprus op het vliegveld El Fayid geland. TOESTAND MEESTER. De sterkte van de Britse troepen wordt geheim gehouden, verklaarde men te Londen. Zij bezetten nog steeds alle bruggen en installaties van belang in de kanaalzone en zijn de toestand meester. Ismailia is als uitgestorven. De Engelse autoriteiten voeren be sprekingen over de ontruiming van de door de Engelsen bezette steden, zoals Adabiyale, Ismalia, El Ballah en andere. ARABISCHE LIGA. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Din Pasja, heeft gisteren aangedrongen op het houden van een onmiddellijke byeenkomst van de poli tieke commissie der Arabische Liga, waarop de Brits-Egyptische crisis be sproken zou moeten worden. De leden van de Liga zijn: Egypte, Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, Libanon, Jordanië en Yemen. Het Libanese parlement heeft giste ren met algemene stemmen een motie Pokken in Ambonezenkamp te Westkapelle? In het Ambonezenkamp te Westka pelle heeft zich vermoedelijk een geval van pokken voorgedaan. Gisteren is een onderzoek ingesteld. Inmiddels zijn alle nodige voorzorgsmaatregelen getroffen en is het kamp geïsoleerd. Auto-ongeval te Kapelle. Op de rijksweg naby Dijkwel zijn gis termiddag omstreeks vqf uur een vrachtauto van de heer P. J. S. uit Axel en een luxe auto, bestuurd door zekere B. uit Rotterdam, met elkaar in bot sing gekomen. Beide wagens werden be schadigd. De inzittenden kwamen er goed af. goedgekeurd die steun en bewondering uitdrukt voor Egypte in zqn strijd voor de verwezeniyking van zy'n nationale aspiraties en een beroep doet op alle Arabische staten om Egypte te steunen. DE SOEDAN. Het regeringsbureau voor de Soedan te Londen heeft een telegram ontvan gen van de Soedanese constitutionele commissie, die Maandag te Khartoem heeft vergaderd. Op deze vergadering werd besloten te streven naar het ver krijgen van zelfbestuur in twee jaar, al dus het telegram. De onmiddellijke in stelling van een constituerende verga dering werd verworpen, doch er werd besloten, dat dit de volgende stap zou zijn. OPTIMISTISCHE GELUIDEN IN KOREA. De verbindingsofficieren der V.N. wa ren gisteren optimistisch gestemd na hun bijeenkomst met de Noordelijke verbindingsofficieren over een hervat ting van de wapenstilstandsbesprekin gen. Over twee belangrijke punten heerste nog verschil van mening. Volgens brigade-generaal Nuckols had de leider van de Noordelijke ver- bindingogroep verklaard, dat er naar zijn oordeel zeer weinig verschil van mening heerste. Wat betreft het omstreden punt aan gaande het vliegen over de neutrale zones, zeide Nuckols, dat de geallieer den de verzekering zouden geven niet over Panmoendjon te vliegen, behalve in omstandigheden, waarin het uiterst moeiiyk zou zijn dit te voorkomen, zo als by slecht weder. Volgens het communiqué van het achtste leger hebben de troepen der Verenigde Naties ten Westen van Jongtsjon verscheidene belangrijke strategische hoogten bezet. De Verbon denen zijn 'van het Zuid-Westen uit tot op vyf kilometer de stand Koenson ge naderd. Volgens de opvatting van'het achtste leger, aldus Reuter, hebben de Noorde lijken „klappen" gehad doch zy waren nog steeds in staat een zwaar offensief te beginnen. Nederlands bezwaarschrift aan de Ver. Staten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag een bezwaarschrift namens de Nederlandse regering ontvangen tegen een verkla ring, die generaal Olmsted, directeur van het program inzake militaire bq- stand van het Amerikaanse departe ment van Defensie, onlangs heeft afge legd in de subcommissie voor de toe wijzingen van het Huis van Afgevaar digden. De generaal zei by die gelegen heid dat de inspanning voor de defensie in verscheidene Westeuropese landen, waaronder Nederland, onvoldoende was. In een bericht uit Den Haag, dat in de Amerikaanse pers is verschenen, wordt gezegd, dat na Denemarken nu ook Nederland te Washington zijn be zwaar tegen de verklaring van generaal Olmsted heeft kenbaar gemaakt. Polen heeft Zweden er van beschul digd, de verantwoordelijkheid te dragen voor het slechter worden van de be trekkingen tussen beide landen. De heer Beerninck (C.H.) had minder succes. Zyn poging om het aandeel van de rijksbelastingen, dat tenlaste komt van het gemeentefonds te verhogen van 10.3 pCt tot 11.2 pCt, werd door minis ter Lieftinck onaanvaardbaar ver» klaard. Wetende dat het amendement geen kans had, riskeerde de heer Beer ninck de ministerscrisis. Drie partijge noten, de heren Tilanus, Krol en jkvr, Wttwaal, volgden dit voorbeeld niet» Samen met de P.v.d.A. en de K.V.P, stemden zq tegen. De minister van Fi» nanciën vond dit amendement niet no dig omdat het percentage van 10.3 pCt een redelqke uitkering garandeert. Het feit, dat hoven de 135 pCt van de uitkeringen 1939 nog een na-uitkering van 5 pCt kan komen, was voor de hees Maenen (K.V.P.) aanleiding om tegen te stemmen. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. AVONDVERGADERING. 's Avonds werd de pensioen- en spaar» fondsenwet behandeld. Daartegen be» stonden geen ernstige bezwaren. Dezi wet, die de ondernemer verplicht, als h" toezeggingen heeft gedaan, zich aan t< sluiten bq het bedrijfspensioenfonds, o| een ondernemingspensioenfonds tg stichten of andere voorzieningen te treffen, werd niet afgehandeld. In de vroege ochtenduren kwamen dg communisten met dertien amendemen ten voor de dag. Er waren niet genoeg Kamerleden aanwezig, dat men dezg nog behandelen. Daar de Kamer de eer ste dagen niet meer bijeen komt, is de behandeling opgeschort. Oost-Duitse politie bezet Wesi-Berlijnse wijk. Een kleine enclave, waar 250 mensea wonen die voor het grootste deel ijji West-Berlqn werken, is plotseling tot Oost-Duits gebied verklaard en dooi! de politie bezet. De geallieerde en West-Berlqnse auto riteiten zqn volkomen verrast door dg Oost-Duitse maatregel. Een woordvoer der van het West-Berlqnse stadsbestuur noemde de daad onwettig. Er heeft nooit enige twijfel aan bestaan dat dg wijk tot West-Berlijn behoorde, zo zei, bq. Economisch en technisch inzicht noodzakelijk. In tegenwoordigheid van autoriteiten en genodigden werd Woensdagmorgen in de Tuinbouwschool te Haamstede dc ambulante Fruitteeltschool geopend. De secretaris van de Tuinbouwschool, de heer H. v. Toledo, opende deze bijeen komst met een welkom, in het bijzonder tot de voorzitter van de Com. v. Toez. jhr R. Roell en de Tuinbouwconsulent ir W. van Soest. Hij sprak er zijn vol doening over uit, dat weer een Fruit teeltschool tot stand kon komen en wees op de grote betekenis van deze school. Wil de fruitteelt rendabel zyn, dan is export noodzakeiyk, doch om te kunnen exporteren moeten wij met het buitenland kunnen concurreren en dit is volgens hem alleen mogelyk als wij kwaliteitsproducten leveren. Om deze te kunnen telen is het nood zakeiyk dat men zqn bedrqf technisch en economisch goed beheert. Het onder wijs nu kan daarbq belangrijke steun verlenen. LEERKRACHTEN. De Rijkstuinbouwconsulent ir W. van Soest, die tevens directeur is van deze school releveerde hoe reeds een paar keer tevergeefs getracht is weer een fruitteeltschool op Schouwen te krijgen en dat deze dit jaar weer met succes bekroon zijn. Hq deelde mee, dat de heer C. de Wilde, die waarnemend direc teur is, de theoretische lessen zal ge ven, bestaande in bemestingsleer, grondkennis, plantenziekten. De heer A, v. Oosten zal de lessen in Fruitteelt ge ven, terwql deze samen met de heer J, A. v. d. Weel, de practische lessen ge ven. De heer W. Philipse zal enkele les sen in werktuigen geven, terwql ir van Soest de economische lessen zal verzor gen. De voorzitter van de Com. van Toe zicht, jhr R. Roell zei, dat het gemeen tebestuur de totstandkoming van dezg school ten zeerste toejuicht, terwijl da heer J. de Feiter namens de afd. van de N.O.F. nog het woord voerde en er op wees hoe het de leerlingen thans veel gemakkelijker gemaakt wordt dan in zijn tqd, toen hq voor deze school naar Wilhelminadorp moest. Nadat hierna de heer de Wilde nog een korte uiteenzet ting had gegeven van de te behandelen leerstof werd met de eerste les door hem begonnen. DE BILT ZEGT: Koude ochtend. Weersverwachting geldig tot vanavond. Koude ochtend met plaatselijk mist, overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden, maar ook op vele plaat sen perioden met zonnesehqn. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1