Veiligheidsraad schuift uitspraak van het Gerechtshof te Den Haag van de baan Nederland verslaat Middles Wanderers met 4-1 Vuur en rook i SNIPPER NIEUWS „Integratie en assimilatie bieden kansen voor de vluchtelingen Wat doet het rijk met dè financiën van de Gemeenten? Liquat Ali Khan begraven Rust keert terug in Egypte Critiek op de P*T*T*~begroting PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amendement India-Joegoslavië vindt gunstig onthaal V Speldeprikken* Engelands schuld brengt de E.B.U. in gevaar De achterhoede was niet direct op dreef Dq voorhoede was het beste deel van de ploeg. Het vijftal was bewegelijk, van der Tuyn en Kuneman opereerden vaak op andere plaatsen, het samenspel tussen Lenstra en van Melis was in me nige periode snel en doortastend, al ontbrak er nog wel iets aan de zuiver heid van Passes en linksbuiten Groene- veld demonstreerde in de eerste helft een actief spelletje voetbal. Waarom worden de bestellingen op het platteland laat uitgevoerd? Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1997 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 18 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.11 u., onder 17.39 u. Maan op 19.13 u., onder 12.47 u. Hoogwater Vrydag 19 October: Vlissingen: 4.13 u. 2.02 m., 16.21 u. 2.01 m. Terneuzen: 4.42 u. 2.16 m., 16.51 u. 2.15 m. Wemel- dinge: 6.01 u. 1.70 m., 18.07 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.45 u. 1.46 m., 17.53 u. 1.44 m. „Wjj zullen nimmer meer in welke vorm ook aan buitenlanders het recht verlenen onze oliebronnen te exploiteren. Wy zyn bereid olie te verkopen en deze te laten stromen door de oude kanalen", heeft Mossadeq gisteren in Veilig heidsraad gezegd, waar de Perzische oliekwestie werd behandeld. Een half uur na de aanvang van de debatten was Mossadeq gearriveerd. Hjj zei, dat Perzië concrete garanties wilde geven, waarop zyn klanten redeljjke verwachtingen zouden kunnen koesteren, dat zy in hun behoeften zouden worden voorzien. Perzië was bereid te betalen voor de diensten van gekwalificeerd technisch personeel. Het land zou niet discussiëren over de eigendom of het beheer van zjjn olie-industrie. Bij de aanvang van het debat gaf de voorzitter, dr Carlos Muniz, als zijn me ning te kennen, dat het niet nodig is de kwestie der bevoegdheid ter stemming te brengen, daar elke delegatie, die de Raad deze bevoegdheid ontzegt, dit ken baar kan maken door eenvoudig tegen de resolutie te stemmen. De Russische delegatie had nl. de competentie van de Veiligheidsraad betwist. Direct hierna verklaarde de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin, dat zijn regering van gevoelen was, dat er geen tijwei bestond over de compe tentie van de Raad om zich met het onderhavige geschil bezig te houden. Het was duidelijk een geval van een geschil tussen het Verenigd Koninkrijk en Perzië, waarvan het voortduren de internationale vrede en veiligheid in ge vaar bracht. 81111 RUSLAND hoe driest en onver schrokken het ook naar buiten optreedt voelt zich er toch altijd nog niet erg gerust op, dat zijn buur land, Noorwegen, deelnemer is van het Atlantisch Pact. Niet dat de machthebbers van het Kremlin de kleine buurstaat ook maar één mo ment van agresieve bedoelingen zul len verdenken, maar door de Noorse deelname zijn zij er zeker van, dat de geallieerden in geval van oorlog pro fijt zullen trachten te trekken van de omstandigheid, dat deze beide landen zo dicht bij elkaar liggen. Als er een oorlog zou uitbreken zou Rusland zich onmiddellijk genoodzaakt zien Noor wegen te bezetten, daar het anders van dit land uit maar al te gemak kelijk bestookt kan worden. En aan gezien de Sowjets in geval van oorlog toeh al op vele fronten tegelijk zullen moeten vechten zouden ze maar al te graag een wat minder positieve houding bij de Noorse regering zien. Deze echter heeft bij monde van haar minister van Buitenlandse Zaken al herhaaldelijk doen weten, dat zij uitermate vriendschappelijk met Rus land wenst om te gaan en dat zij niet de minste agressieve bedoelingen koestert tegen de Sowj et-Unie, maar dat zij de Atlantische koerslijn niet wenst te veranderen. En dus lijkt het of Rusland voortdurend bakzijl haalt. NT U DAN heeft Rusland weer een scherp protest doen horen bij de Noorse regering. Het gaat nu voor namelijk over Spitsbergen. Sinds 1920 is dit eiland Noors gebied, met dien verstande dat het gedemilitariseerd moet blijven. Aan het einde van 1944 was de Sowjet-regering en niet ten onrechte bevreesd dat de Duitsers het eiland als basis zouden gebruiken tegen de voor de Russen zo belang rijke geallieerde convooien naar Moermansk en dus verzocht zij de Noren om wijziging van het verdrag. De Duitse capitulatie kwam hier ech ter tussen beide. In 1946 bracht Rus land het punt weer ter sprake en stelde het de Noren voor gezamen lijke defensiebases op het eiland aan te leggen. Natuurlijk voelden deze hiervoor weinig. Weliswaar leven er op Spitsbergen zo omstreeks 2000 Noren vreedzaam naast 2000 Russen en exploiteren zij ieder hun eigen kolenmijnen, maar dat is dan ook heel iets anders dan gezamenlijk de fensiebases beheren. En dus verklaar de de regering, dat er geen wijziging m het verdrag kon worden gebracht zonder instemming van al die mo gendheden die het verdrag van 1920 hadden ondertekend (ook Nederland behoort hiertoe, want vele jaren ge leden heeft een Nederlandse onder neming ook een kolenmijn op Spits bergen geëxploiteerd. Later is die aan Ru?sen verkocht). Voor de Russen was dit een pijnlijke weigering, want zij zagen met lede ogen aan hoe de Amerikanen van IJsland een bruik bare militaire basis maakten, samen met de Denen. Hoe graag hadden zij Spitsbergen, eventueel samen met de Noren, daartegenover willen stellen. Maar er was tegen het argument van ae Noren weinig in te brengen en aus bleef de zaak zoals zij was. VX^IL HET NOORSE ANTWOORD, „ii o .gl,st,eren gegeven is en dat alle Sowjet-beschuldigingen afwijst, nu zeggen, dat de mannen van het Kremlin niets bereikt hebben? Wil dat zeggen, dat Rusland nu met trvÜ stappen, een militaire P "aar Spitsbergen b.v., zal moe- ïlS0.0r wil het iets bereiken? n,!ii 51 1S zeer onwaarschijnlijk, want dat zou een derde wereldoorlog betekenen Spitsbergen is Noors grondgebied en zal dus bij een even- AUtlI6 3d1°°r aUa. leden van het Atlantisch Pact verdedigd worden De winst die e Russen uit een dergelijke nota halen ligt op een ander punt: lang zamerhand wordt de samenwerking van ae landen van het Atlantisch Pact hech ter en gaat men er ook meer en meer toe over van eikaars grondgebied ge- oruik te maken. Voor wat Noorwegen oetreft is dit nu vrijwel onmogelijk, wil then Rusland tenminste niet al te zeer ^arten. En dat is de winst die het Taalt! U't 6611 dergcIilke speldeprik Belangrijk was, dat de Engelse afge vaardigde Jebb, meedeelde, dat Enge land bereid is de amendementen van Joego-Slavië en India op de Britse re solutie inzake het Engels-Pezische olie- geschil te aanvaarden. Deze amende menten zouden het gevolg hebben, dat elke vermelding van de voorlopige uit spraak van het Internationaal Ge rechtskof te Den Haag uit de resolutie geschrapt zou werden. De Nederlandse vertegenwoordiger mr Luns was het hier mee eens, even als de afgevaardigden van Frankrijk, Equador, Brazilië en Amerika. De Ne derlandse regering, aldus mr Luns, hechtte de grootste waarde aan de kwestie van de competentie, doch het was haar duidelijk, dat m het huidige geval de Veiligheidsraad de bevoegd heid had om de onderhavige kwestie te onderzoeken. Het Internationale Hof het hoog ste gerechtelijke lichaam van de Ver enigde Naties en van de wereld moet het lichaam zijn om uitspraak te doen over wettelijke geschilpunten. Mr Luns zei verder, dat er niet ge noeg gebruik wordt gemaakt van het Internationale Hof. Het zou te betreu ren zijn, als de neiging om wettelijke geschilpunten op politieke gronden te beslissen sterker zou worden. De „Financial Times" schrijft: Volgens officiële kringen te Londen had Engeland in September in zijn be talingsverkeer met de Europese beta lingsunie een tekort van 72 millioen pond. De vordering van 22.4 pond mil lioen, die Engeland einde Augustus op de E.B.U. had, is thans veranderd in een schuld aan de E.B.U. van circa 50 millioen pond. De „Financial Times" schrijft, dat de gevolgen van deze ontwikkeling voor Engeland bedenkelijk zijn, en dat de huidige positie het voortbestaan van de Europese betalingsunie in gevaar brengt. Volgens het blad kan deze si tuatie voor België en wellicht ook voor Zwitserland en Italië aanleiding zijn om uit de E.B.U. te treden. NEDERLANDSE S.S.'ERS IN DUITSLAND. Een zeker aantal leden van de voor malige divisie „Niederlande" van de Waffen-S.S. bevindt zich op het ogen blik in de kliniek „Fischerdorf" bij Uel- zen (West-Duitsland). De mannen zijn pas geleden uit Rusland teruggekeerd. Zij zouden weigeren naar Nederland te gaan uit vrees voor strenge straffen wegens collaboratie met de vijand. De mecsten hadden nog ouders in Neder land, wier namen en adressen geheim werden gehouden. NA DE TREIN EEN VLIEGTUIG. Een Joegoslavisch Jjjnvliegtuig, dat op weg was van Ljubljana naar Belgra do, is gisteren niet te Belgrado maar op het Zwitserse vliegveld Kloten geland. Twee leden van de bemanning hadden zich namelijk van het vliegtuig meester gemaakt en de marconist vastgebonden. Terwijl het toestel Zagreb naderde, hadden de twee bemanningsleden wier vrouwen en kinderen zich aan boord be vonden, plotseling bekend gemaakt, dat zij besloten hadden naar Zwitserland te vliegen. 22 reizigers en drie andere leden van de bemanning, waaronder de marconist, hebben de wens te kennen gegeven, nabr Joego-Slavië terug te willeh. De twee leden van de bemanning van het eerste vliegtuig, die de machine naar Zwitserland hebben gevlogen, heb ben om politiek asyl voor zich en hun gezinnen verzocht. Het spel, dat het voorlopig Nederlands elftal gisteren in de oefenwedstrijd te Rotterdam tegen de sterke Britse amateurpioeg, de Middles Wanderers heeft vertoond, heeft een zeer verdienstelijke indruk achtergelaten. De wyze waarop deze overwinning tot stand is gekomen geeft toch wel enige hoop voor een gun stige afloop in de ontmoeting met de Finnen, die Zaterdag- 27 October te Rotterdam wordt gespeeld. Er waren voornamelijk voor de rust in de achterhoede zwakke plekken aan te wijzen. Maar toen de beide backs zich hersteld hadden en Kraak en Ter louw zich weer volledig aan de eigen taak konden wijden, kwam er meer een heid in het elftal, werd het verband tussen de linies duidelijker aanwijsbaar, werden de aanvallen beter en meer ge raffineerd opgezet en toen de voorhoede gelegenheid kreeg om zijn schotvaardig heid te tonen werd de 11 gelijke stand, waarmede de rust was ingegaan, betrekkelijk snel in een 41 voorsprong omgezet. HET VERLOOP. Na vijf minuten opende van der Tuyn de score, toen Kuneman en doelman Ritchie, die uitgelopen was, ergens op het veld over elkaar heenlagen en de goal dus onbeschermd was. Drie minu ten later noteerde rechtsbuiten Smith de gelijkmaker met een laag droog schot in de linker hoek. In de tweede helft heroverde het voorlopig Nederlands elftal de leiding, BELGIë STAAKT ZATERDAG NOG NIET. Na afloop van een gisteren gehouden vergadering heeft het bureau van het Algemeen Belgisch Vakverbond aan de sectoren van de metaalnijverheid, de kolenmijnen, de non-ferro-metalen en sommige takken van de chemie mede gedeeld, dat, ingevolge het verzoek van de minister van Arbeid, de gevolgen van de stakingsaanzegging tot Zaterdag zul len worden opgeschort. Hieronder dient men te verstaan, dat de aanzeggingster mijn met vier dagen verlengd is, zo meent men in werkgeverskringen. r r y k j i'i De openingsvlucht van de nieuwe K.L.M. luchtlyn AmsterdamTokio is op 4 December bepaald. De premier van Tasmanië is van plan Lutjegast een plaquette met inscriptie aan te bieden. In Lutjegast werd Abel Tasman nl. ge boren. Op een vergadering van de Christelijke mijnwerkersbond te Hasselt (B.) heeft de Belgische bondsvoorzitter M. Thomassen medegedeeld, dat er in de Kempische mijnen thans ruim dui zend Nederlanders werken. Als sluit stuk van de feesten, die rondom de gro te Zuidlaarder paardenmarkt werden georganiseerd, zijn gisteren de heer J. Boesman en zijn echtgenote en enige passagiers met de luchtballon de „Henri Dunant" opgestegen.— De 21 Neder landse leden der bemanning van het Londense vrachtschip „Loradore" zijn uit protest tegen de accomodatie te Bel fast in staking gegaan. Te Deil, naby Zaltbommel had gisteren een ernstig auto-ongeluk plaats dat twee personen het leven kostte. toen van der Tuyn met een kopbal uit een voorzet van Melis Ritchie voor de tweede maal passeerde. Het was van Melis, die op een afgemeten pas van Lenstra snel doorliep en de uitlopende Ritchie opnieuw geen kans gaf (31). Lenstra zelf produceerde de vierde goal, toen er nog 20 minuten moesten worden gespeeld. De overwinning kwam daarna geen enkele maal meer in gevaar. In Dublin vond de eerste naoorlogse landenwedstryd plaats tussen Eire en West-Duitsland. Eire won met 82. Salarisherziening voor personeel der Polder Walcheren. Het bestuur van de Polder Walcheren zal op 3 November a.s. in buitengewone algemene vergadering bijeenkomen en spreken over de bezoldiging van het personeel. Het Rijk heeft destijds voor haar personeel een technische herzie ning van de salarissen doorgevoerd. Dit voorbeeld werd door de provinciale en gemeentebesturen gevolgd. Het D.B. stelt nu voor om de salaris sen van het Polderpersoneel te herzien en met terugwerkende kracht tot 2 Ja nuari 1948, zoals destijds ook bij Rijk, Provincie en Gemeente is gebeurd. De belangrijkste afwijking van de bestaan de salarisregeling is wel de invoering van éénjaarlijkse periodieke verhogin gen. Deze salarisverhoging betekent voor de Polder een meerdere uitgaaf van f4 tot f 5.000 per jaar. Het Amerikaans slagschip „New Yersey'' bombardeert troepenconcentraties nabij Kansong in Korea. TRUMAN ANTWOORDT KONINGIN JULIANA: Uw appél geeft de bezorgdheid weer van uw volk, dat zulk een edelmoedige gastvrijheid aan vluchtelingen heeft verleend, in het bijzonder aan de ouden van dagen en zieken onder hen. Het behandelt een probleem, dat ook mij voortdurend bezig houdt. Met u wens ik alle pogingen voort te zetten de noden te lenigen van hen, die de zo zware last te dragen hebben van de uit de oorlog voortvloeiende politieke veranderingen. Zoals n ook opmerkt, moeten wij niet blyven stilstaan by hetgeen in het verleden bereikt is, maar eerder onze Inspanningen vergroten, om de vluchte lingen in staat te stellen zich opnieuw te vestigen om het hun mogelijk te maken weer een waardig leven te lelden en ten volle deel te nemen aan de stryd van de democratische wereld voor vrede en veiligheid. Met grote voldoening merk Ik op, dat uit uw brief zowel het medelevende hart van een moeder spreekt, als de diepe belangstelling, die u toont als een koninklijk staatshoofd, dat verantwoordelijk Is voor het wel en wee van een belangryke natie. Deze woorden schreef president Tru man o.m. aan Koningin Juliana in ant woord op haar schrijven van 11 Septem ber, dat handelde over het onopgeloste vraagstuk der vluchtelingen. Ik ondersteun van ganser harte uw overtuiging, zo schrijft Truman verder, dat integratie en assimilatie de beste kansen bieden voor de grote meerder heid der vluchtelingen. Ik geloof even wel, dat de integratie en assimilatie van deze meerderheid zich moeten voltrek ken binnen elk land van verblijf afzon derlijk. DUITSLAND. Het Duitse volk, de vluchtelingen daarbij inbegrepen, kan alleen waardig heid en vrijheid herwinnen en een aan deel leveren in de verdediging van de vrije democratische wereld, wanneer het weer zichzelf kan zijn en een be hoorlijke levensstandaard herkrijgt. Er worden vele maatregelen genomen, die het economisch herstel van Duitsland beogen, en die in de publieke opinie niet worden onderkend als hulpverlening STRIJD OM DE AUTONOMIE: (Van onze parlementaire redacteur). Het wetsontwerp om de noodvoorziening voor de gemeentefinanciën met twee jaar te verlengen heeft de Tweede Kamer gisteren de nodige stof tot praten gegeven. Wat blijft er over van de autonomie, als de gemeenten niet kunnen beschikken over de eigen financiën? Dat was de grote kernvraag in het debat. Alle fracties in de Kamer keerden zich geducht tegen de centrali- satiezucht van de overheid. Maar de ministers Lieftinck en van Maarseveen bleken keihard te zijn. Op geen enkel punt wensten zjj toe te geven. Of zij dit standpunt kunnen volhouden valt nog te bezien. Er liggen nl. nog verscheidene amendementen te wachten. De heer Oud (V.V.D.), voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, speelt een grote rol in dit debat. Daarom zal men vandaag op flinke replieken kunnen rekenen. Vier grote punten kwamen in dit de bat naar voren. In de eerste plaats de vraag, hoe groot het percentage van de rijksbelasting moet zijn, dat in het ge meentefonds gestort wordt. Dit zal 10.3 procent bedragen. Alle fracties vonden deze rekening twijfelachtig. Minister Lieftinck echter niet. Daarna kwam de kwestie, hoe groot het uitkeringspercentage, uit het ge meentefonds aan de gemeenten moet aan de orde zijn. De regering stelde dit op 135 van de uitkeringen in 1939, terwijl de Kamer 145 het meest ver antwoord achtte. Ook hierover werd geen overeenstemming bereikt. Minister Lieftinck zei, dat als men vast hield aan de 10.3 het uitkeringspercentage voor 1952 150 kan bedragen. En dan kan ook nog gereserveerd worden. Het meest belangrijke vraagstuk was echter de reserveringen der overschot ten van het gemeentefonds over de ja ren 1948'50. De regering heeft in die jaren de belangstellingopbrengst vrij laag geraamd. De gemeenten hebben echter van die „meevaller" niet gepro fiteerd. Niet al het verschuldigde geld vloeide dus in het gemeentefonds. In totaal reserveerde de minister 280 mil lioen gulden. De heer Algera (A.R.) heeft een amendement ingediend om dit bedrag direct aan de gemeenten uit te keren. En ook de heer Oud V.V.D. was met de afgevaardigde Beerninck (C.H.), Maenen (K.V.P.), Hofstra (Arb.) en van Dis (S.G.P.) van oordeel, dat dit geld de gemeenten toekomt. Al ver schilde men van mening over de wijze waarop dit moest gebeuren. Minister Lieftinck zei dit geld te heb ben gereserveerd voor de magere jaren. Dan zal het uitgekeerd worden volgens een verbeterde methode, aangepst aan de dan geldende omstandigheden. Hy was van mening, dat de gemeenten thans nog aardig rond komen. Minister van Maarseveen vond de standpunten van de gemeentebesturen en van de re gering beide te verdedigen. Daarom is het beste om een practische oplossing te zoeken en die meende hij gevonden te hebben in dit wetsontwerp. Of de Ka mer er ook zo over denkt zal vandaag blijken. De Westerse verdediging. DUITSLAND WIL VOORAL DE PRODUCTIE VERHOGEN. De West-Duitse minister van Econo mische Zaken, Erhard, heeft gisteren verklaard, dat de West-Duitse bijdrage tot de verdediging van het Westen slechts gegeven kan worden in de vorm van goederen en diensten, en daarom komt het vooral aan op een verhoging van de productie en vergroting van de productiviteit. Als onmisbare voor waarden voor de ongevoeligheid van West-Duitsland voor het communisme is volgens de minister handhaving van een behoorlijke levensstandaard van het Duitse volk noodzakelijk. De Bondsdag van West-Duitsland heeft met grote meerderheid een com munistische motie verworpen, waarin aan de regering verzocht werd de on derhandelingen met de geallieerde Hoge Commissarissen over het verlenen van meer souvereiniteit aan West-Duitsland in het raam van de Westerse defensie af te breken. Tevens werd een andere communistische motie van de hand ge wezen, waarin aan de regering werd verzocht de Oost-Duitse uitnodiging voor besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over hereniging van het land te aanvaarden. voor vluchtelingen, maar die, naar ik vertrouw, toch in toenemende mate het effect van hulpverlening en rehabiliteit zullen hebben, vooral wanneer die maatregelen beter worden begrepen en gesteund door het Duitse volk1 en al de genen, die belangstelling hebben voor dit belangrijke vraagstuk. Ook andere maatregelen zullen blij ken verlichting te brengen, maatrege len om voor vluchtelingen de mogelijk heden in stand te houden tot emigratie en om het vertrek uit Europa te be vorderen van personen, voor wie binnen afzienbare tijd daar geen werkgelegen heid te vinden is. Het Congres der Ver enigde Staten heeft zulke maatregelen in overweging. EENHEID VAN HET GEZIN. Ik ben vol vertrouwen, dat die landen die hun aandeel bijdragen door vluchte lingen en landverhuizers te ontvanggn, in toenemende mate aandacht zullen besteden aan de primaire noodzaak de eenheid van het gezin te bewaren. Ik geloof, dat de vrye democratische wereld het vertrouwen en de wil heeft om de vraagstukken op te lossen, die u met zoveel begrip en sympathie hebt aangevoeld, omdat wjj er ons allen van bewust zyn, dat de waardigheid van In dividuen op het spel staat. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat ons gezamenlijk streven verwezenlijkt zal worden, zo besluit Truman. Fruitdicf liep tegen de lamp. Dinsdagavond bemerkte het personeel van de veiling te Kapejie, dat van een partij appels een tweetal kisten ver dwenen waren. Verdacht werd een chauffeur van de Fa. K. uit Haarlem, welke het laatst fruit geladen had. Deze was ondertussen naar de veiling te Goes vertrokken. Hier werd hij aan een verhoor onderworpen en bekende het fruit te hebben gestolen. Onder grote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van de vermoor de Liquat Ali Khan ter aarde besteld. Nazimoeddin heeft het premierschap van Pakistan op zich genomen. De gou verneur-generaal van Pakistan zag zich genoodzaakt naar aanleiding van de ge beurtenissen in zijn land zijn ontslag in te dienen. Ghoelam Mohammed is hem opgevolgd. De Nederlandse minister-president, dr Drees heeft de gouverneur-generaal van Pakistan een telegram gezonden met de volgende inhoud: „Ik ben diep geschokt door het smartelijk bericht van de afschuwelijke misdaad. Wilt mijn betuiging van innig medeleven aanvaar den met het grote verlies, dat door uw. land Is geleden door het verscheiden van een zo eminent staatsman en groot leider". Te Cairo is de toestand thans minder gespannen, maar de politie bljjft ln de hoofdstraten patrouilleren. Te Isamalla staan Britse manschappen op alle brug gen en by de straatversperringen op wacht. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren verklaard, dat de V.S. Engeland zal steunen om zjjn positie in de Suez- kanaalzóne te handhaven. Hij deed een beroep op Egypte om zijn afwijzing van de voorstellen voor een commando in het Midden-Oosten opnieuw en zorgvuldig in overweging te nemen. „Onze regering heeft met ver bazing kennis genomen van het feit, dat de Egyptische regering voorstellen van dergelijk belang heeft verworpen zon der deze de zorgvuldige en weloverwo gen aandacht te hebben geschonken, die zij verdienen", zei Acheson. SYRISCHE REACTIE. Het orgaan van de Syrische volks partij, „Albdjil Aldjerid", oefent crltiek op Egypte, omdat het de voorstellen van de vler-mogendheden voor het ge meenschappelijk commando, afgewezen heeft, zonder eerst de andere Arabische landen te raadplegen. Het blad brengt voorts een verklaring van de erfprins van Saoedi-Arabië, die zegt, dat zijn land zich bij een oorlog tussen de Sow- jet-Unie en Amerika aan de zijde van Amerika zal scharen. Verscheidene Kamerleden klagen in het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs over de begroting van de P.T.T., over de late plattelandsbe stellingen, waardoor de ochtendpost soms middags pas wordt besteld. Z(J vragen, of op vele plaatsen de tweede bestelling niet weer kan worden inge voerd. Waarom, zo klaagt men, worden in de grote steden en elders de ochtend- bestelling niet vóór ongeveer half tien uitgevoerd? Hoe komt het, dat, terwjjl men vroeger dikwyls klaagde, dat er geen Zondagsbestelllng was, men thans zelfs genoegen neemt met één bestelling op Zaterdag? Men was van mening dat de service van de P.T.T. was achteruitgegaan. Door vele leden werd verwondering gesprekken met België in Benelux-ver- Nederlands schip bij West-Finland aan de grond. Het Nederlandse schip „Niagara", is gistermiddag tussen de West-Finse ha vens Kaskö en Vaasa aan de grond ge lopen. De „Niagara", metende ongeveer 600 ton, bevindt zich in een kwetsbare posi tie, maar de bemanning hoopt het schip door pompen drijvende te houden. uitgesproken over het feit, dat nog steeds geen einde is gemaakt aan de re geling van de verhouding tussen de Rijkspostspaarbank en de P.T.T., die naar hun mening in strijd ls met de wet. Verschillende andere leden vroegen of het geen overweging verdient de rente van de Rijkspostspaarbank te verhogen, nu de rentevoet in het algemeen is ver hoogd. Vele leden wezen op de noodzaak om zo spoedig mogelyk te komen tot een volledige automatisering van het gehele Nederlandse telefoonnet, en wel op zo danige wyze, dat het net de normale drukte behoorlijk kan verwerken. Wan neer deze ontwikkeling niet in een snel tempo geschiedt, vreesden deze leden als gevolg hiervan een belemmering van onze economische ontwikkeling. Sommige andere leden vroegen waar om de abonnementskosten voor de nieu we telefoonabonné's de laatste tijd zo drastisch verhoogd zijn, nu er winst door deze tak van het bedrijf gemaakt wordt. Vele leden vroegen de minister mede te delen of binnen afzienbare tijd een verlaging van de tarieven voor telefoon band is te verwachten. Deze leden vroegen de minister te willen bevorderen, dat er op het platte land meer pnblieke telefooncellen wor den geplaatst ln verband met de hoge kosten van de particuliere aansluitin gen. Verschillende leden vragen zich af, waarom b.v. de tarieven der gelukstele grammen niet flink worden verhoogd, nu de telegraafdienst met verlies werkt I DE BILT ZEGT: ojweer Weersverwachting geldig tot vanavond. In de ochtend in het Zuidoosten van het land plaatselijk mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind de ochtend over het algemeen minder uit Noordelijke richtingen. Gedurende koud, in de middag ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1