ABDIJSIROOP de lougx Smokkelaars aan de Duitse grens worden steeds driester* J „Onze betrekkingen zullen verslechteren/' GEMEENTERADEN Pantserwagens raken uit de mode. Besprekingen Uniestafuut eerst op ambtelijk niveau. Weinig belangstelling voor In donesisch staatsburgerschap. VERKIEZINGEN IN DUITSLAND* „Hoe zit dat nu met de bromfietsen V Aanhoudende Onder RAT noch MUIS ONS FEUILLETON. <r ©ie vv-eUu-M Woensdag 17 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In de beruchte driehoek Aken-Luik-Kerkrade zijn de grote smokkelgeschiede- nlssen thans weer aan de orde van de dag. Een tijd geleden was het aan het front van de groene grenzen zo rustig geworden, dat het er de schijn van had, dat het evenwicht in de economische situatie tussen Nederland en Duitsland elke smokkelaffaire de zin ontnam. De methoden van de smokkelaars worden in het Duitse grensgebied steeds driester. Het hauptzollamt in Aken heeft via de West-Duitse bladen een waarschuwing gepubliceerd, die niet mis te verstaan is. Herhaaldelijk is het de laatste weken gebeurd, dat bestuur ders van smokkelwagens bij de achter volging door de Duitse douane voet angels, klemmen en rozen van prikkel draad uitstrooien om de achtervolgende wagens door bandenpeeh te dwingen de vervolging op te geven. De douane en de justitie in West-Duitsland zullen de ze dergelijke methoden in het vervolg beschouwen als aanslagen op het leven van douaniers en van andere wegge, bruikers. Meermalen is het eveneens gebeurd, dat smokkelaars op douaniers inreden en dwars door een kogelregen ontkwamen. Het ging bij deze gelegenheden altijd om zeer grote partijen koffie van 500 tot 1000 kilo. De bemanningen van smokkelwa gens beschermen zichzelf door pant serplaten achter de zittingen van de auto's, zodat zij vrijwel nooit in de rug geschoten kunnen worden. Com Ïiïete pantserwagens, die een jaar ge- eden nog zeer in trek waren en waar van er in de Driehoek minstens een tiental in bedrijf was, worden zelden meer gesignaleerd. Op het ogenblik maken de grote benden gebruik van een geheel an der systeem. In enkele Duitse gara es in Keulen, Dusseldorp en elders an men voor enkele honderden marken in dure luxe wagens gehei me bergplaatsen laten bouwen. In zwang zijn bergplaatsen onder spat borden, dubbele benzinetanks, dub bele rugleuningen van de zitplaat sen en dubbele daken. Reeds eerder is het vermoeden geuit, dat de grote koffiesmokkel wordt ge. financiërd door grote Duitse bedrijven In de hotelbranche of door een particu liere bank. Vast staat in ieder geval, dat de Belgen hun operatie-terrein heb ben verplaatst van de gebieden rondom Malmedy en Eupen naar meer Noorde lük on Nederlands Om de levendige smokkelhandel en de Illegale grensoverschrijdingen bij Vaals tegen te gaan, hebben de Duitsers aan de grens een bijna 3 m. hoge ijzeren afrastering gemaakt. Voorstellen der Noordelijken afgewezen. Brigade-generaal William Nuckolls, verbindingsofficiér der V.N., heeft me degedeeld, dat de V.N. het voorstel der Noordelijken voor een beperkt cirkel vormig gebied van drie km. rondom het geallieerde hoofdkwartier te Moensan Van de hand hebben gewezen. Aan het centrale front hebben de Strijdkrachten van de V.N. eergisteren terreinwinst van 154 km. behaald. Aan het Oostelijke front veroverden zij 5 heuvels. (Invez mededeling, adv I Prins Bernhard in Amerika. Maandagavond is Prins Bernhard voor een bezoek van twee weken aan de Ver. Staten in Washington aange komen. De Prins droeg het uniform van vice-admiraal van de Nederlandse marine. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade te Washington heeft verklaard, dat Prins Bernhard een uit nodiging van de Amerikaanse marine om een aantal marine-installaties in de Ver. Staten te bezoeken had aan vaard; zijn bezoek was echter niet of-1 ficieei. gebied. De Nederlandse grensposten kij ken scherp uit naar de Belgische sleeën, die onze grenzen passeren. Van geldsmokkel is tot nu toe zeer weinig gebleken. Het ruilmiddel bestaat van Belgische zijde uit koffie en sigaret ten, waarbij vooral veel Belga's behoren, en van Duitse zijde in zilverbestekken, optische instrumenten en technische ar tikelen. Geldsmokkel wordt niet gauw ont dekt, omdat de smokkelaars gebruik maken van' linnen- of nylonzakjes, die zij Inslikken. Indonesische regeringskringen heb ben doen blijken dat volgens een af spraak met prof. Supomo de bespre kingen over het Uniestatuut in No vember niet uitsluitend op ambtelijk terrein zullen worden gevoerd, doch dat de leiding bij die besprekingen van Nederlandse zijde in handen zal ko men van de staats-secretaris van Bui tenlandse zaken of de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, ter wijl aan Indonesische zijde de leiding bij een regeringspersoon met gelijke rang zal berusten. Formele onderhandelingen op het hoogste niveau zullen eerst plaats vin den na de bovenbedoelde besprekingen. Mohammed Yamin verklaarde, dat het naar zijn mening beter is de be sprekingen niet te Parijs tijdens de Assemblee der Ver. Naties te houden, doch in Nederland of op een plaats buiten Frankrijk en buiten Indonesië. Rusland tot Noorwegem Als Noorwegen trouw blijft aan de Atlantische politiek. De Sowjet-Unie heeft Noorwegen ervan beschuldigd, dat het „op grote schaal maatregelen neemt die erop gericht zijn de tegen de Sowjet-Unie bedoelde doel einde van het Atlantisch pact uit te voeren", aldus meldt het Sowjetrussische persbureau Tass uit Moskou. De beschuldiging was vervat in een nota, die de Sowj et-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, Maandagavond in Moskou aan de Noorse gezant heeft overhandigd. In de nota wordt voorts gezegd, dat De Indische Nederlanders. In een onderhoud met Aneta heeft mr Baden T. Djumhana, de waarnemend Commissaris van Indonesië, verklaard dat slechts een zeer gering aantal van de omstreeks 80.000 Indische Nederlan ders in ons land, die op grond van de desbetreffende bepalingen het Indone sische staatsburgerschap kunnen aan vragen, van dit recht ook gebruik ge maakt heeft. Hoewel de termjjn op 37 December a.s. afloopt, zijn tot dusverre bü het Hoge Commissariaat slechts 100 optieverklaringen genoteerd. Het was hem niet bekend of bij de rechtbanken In Nederland zulke verklaringen waren aangevraagd. Anders staat het met de 38.000 Indo nesiërs in Suriname. De meesten van hen willen naar Indonesië terug. Ge zien hun niet ongunstige economische positie en de grote moeilijkheden welke aan transmigratie verbonden zijn, heeft mr Djumhana zijn regering echter ge adviseerd hen voorlopig in Suriname te laten. DE AMBTENAREN OP WACHTGELD. In Den Haag is medegedeeld, dat de Indonesische regering bezig is een onderzoek in te stellen, in hoeverre op wachtgeld gestelde ambtenaren, in dienst van de Indonesische regering die thans in Nederland verblijven, weer in actieve dienst geplaatst kunnen worden. Het betreft hier vnl. ambtenaren van technische diensten. De aanstelling zal echter op basis van vrijwilligheid ge schieden. Slechts na neutraal onderzoek in het Oosten. Maandag hebben Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk aan de West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, 'n nota gezonden, waar in zij verklaren de Ver. Naties te zullen verzoeken om te onderzoeken of in Oost-Duitsland geëigende toe standen voor vrije verkiezingen be staan. Commentaar leverend op deze nota verklaarde Modermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat een onderzoek ln de Sowjetrussische zone van Duits land door een commissie van de V.N. „onmisbaar'' is voor verkiezingen zou den kunnen worden gehouden. de Noorse regering er in heeft toe gestemd om Noors grondgebied ter be schikking van de strijdkrachten van het „agressieve" Atlantische Pact te stellen en om de Noorse strijdkrachten onder het Amerikaanse bevel van het Noord-Atlantische leger te plaatsen. De Noorse regering heeft Spitsber gen en Bereneiland onder het gezag van de opperbevelhebber van het z.g. Noord-Atlantische vlootgebied ge plaatst, hetgeen in strjjd is met de in 1920 te Parijs gesloten overeenkomst inzake Spitsbergen, aldus de nota. „AI deze feiten bewijzen, dat de Noorse regering een politiek voert, die tegengesteld is aan de verzekeringen, die de Sow jet-regering in de nota van Februari 1949 aan de Noorse regering heeft gegeven". De Sowjetregering acht het noodza kelijk de Noorse regering erop te wijzen dat een dergelijke politiek onverenig baar is met normale wederzijdse be trekkingen tussen Noorwegen en de Sowjet-Unie als buurstaten en slechts een verslechtering van de betrekkingen kan veroorzaken, aldus de nota. Habrw en over de grenzen Twee luchtpostzegels in de waarden van 15 en 25 gulden, zullen met ingang van 12 November door de P.T.T. wor den uitgegeven. Op beide zegels staat een zeemeeuw vliegend boven Hollands landschap. De zegel van f 15.is bruin achtig zwart, de andere grijsblauw. Het formaat is 25 x 36 m.m. Maarschalk Tito heeft met de chef van de generale staf van het Ameri kaanse leger besprekingen gevoerd waarover precies is niet bekend. Peron de Argentijnse president heeft twee oppositie-candidaten voor de pre- sidents-verkiezingen ervan beschuldigd, direct bij de opstand van 28 September betrokken te zijn geweest. Prinses Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, zullen in Fe bruari a.s. een bezoek van een week aan Ceylon brengen. In Japan is een B-29 bommenwerper, die terugkwam van een vlucht naar Ko rea, neergestort. Acht der inzittenden kwamen om het leven, drie anderen werden zwaar gewond. De Argentijnse senaat heeft een wets ontwerp aangenomen waardoor de krijgswet zodanig wordt veranderd, dat leden van de strijdkrachten die deelne men aan muiterij, ter dood veroordeeld kunnen worden. Volgens het socialistische blad „Le Peuple'' zou de Belgische regering voor nemens zijn een algemene loonsverho ging van 2% goed te keuren. De laatste loonronde dateert van Mei en bedroeg toen 5 Steeds minder staal wordt voor de bouw van de Amerikaanse koopvaardij vloot beschikbaar gesteld. De autoritei ten hebben opdracht gegeven de bouw van 14 vrachtschepen, die in zes Ameri kaanse havens op stapel gezet waren, stop te zetten. Uitgebrand is gisterennacht de was serij F. Rikkers, te Helmond. Ook de inventaris alsmede de aanwezige was goederen werden een prooi der vlam men. De schade, welke in de tienduizen den loopt, wordt door verzekering ge dekt. Pseudo-vogelpest nabij Venray breidt zich steeds meer uit. Er zijn thans in deze stad weer zes gevallen geconsta teerd. De autoriteiten hebben maatrege len getroffen om uitbreiding te voor komen. De Verenigde Naties hebben in Korea een enorme taak te vervullen, de weder opbouw van Korea. En slechts internationale samenwerking kan de noden van deze- hongerigen en daklozen lenigen. Er zijn al van verschillende zjjden bijdragen geleverd. Alles bijeen reeds meer dan 200 millioen dollars gestort voor herstel en wederopbouw. Verdeling van rijst in Seoel. A.N.W.B. vraagt minister: De A.N.W.B. hoopt, dat de minister van Verkeer nu eindelijk eens een beslissing zal nemen inzake het brom fietsenprobleem. Want, zo meent deze bond de vele ongevallen met bromfietsen geven reden tot grote be zorgdheid. Deze ongevallen worden namelijk voor een belangrijk deel mede veroor zaakt door het feit, dat de bromfiet ser nog geheel in onzekerheid verkeert omtrent zijn rechten en plichten. Om dat de positie van de bromfiets nog steeds niet wettelijk is geregeld, ge dragen vele berijders zich als bestuur der van een motorvoertuig hetgeen tot gevaarlijke situaties aanleiding geeft. Bromfietsers menen, door uiterst rechts van de rijweg te rijden, zich vei lig te stellen en nemen dan zonder meer aan, dat de automobilisten hen wel zien. De praktijk heeft Uitgewe zen, dat dit in vele gevallen een fictie is. Reeds een jaar lang ijvert de A.N. W.B. er voor, dat de bromfietsen wet telijk met het rijwiel zullen worden gelijk gesteld en naar het rijwielpad zullen worden verwezen. Als maat staf daarvoor zou dan naar de me ning van de Bond dienen te gelden, 'n maximum-cylinderinhoud van vijf tig c.c., terwijl de A.N.W.B. voorts de aanwezigheid van twee onafhankelijk werkende remmen verplicht zou wil len zien gesteld. Ungez. meledeling, advert.) Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge volge van het veelvuldig hoes ten beklemt Uw borst Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met M AKKERS R.T.M. keert 1.4 pCt. uit. De N.Y. Rotterdamse Tramweg- Maatschappij heeft in 1950 totaal ont vangen f3.818.958 (f 3.871.568) en uit gegeven f3.364.792 (f3.433.722), zodat een voordelig exploitatiesaldo resteert van f454.166 (f437.846). Na afschrij vingen en voorzieningen kan een on veranderd dividend van 1,4 pet wor den uitgekeerd. De prijsstijgingen van materialen, brandstoffen en benzine en de toeslag op de lonen maken het steeds moeilijker redelijke bedrijfs resultaten te behalen. Slechts door een beperkte tariefsverhoging en steeds verder gaande verbetering in de or ganisatie en door een nauwe samen werking met de drie lijndienst exploitanten in ons vervoergebied zal het mogelijk blijken deze prijsstijgin gen het hoofd te bieden, aldus de directie. (Ingez. mededeling, adv.) Mijnhardtjes dienen Uw gezondheid, daar ze vele pijnen en lichaamskwaad uitdrijven en kou, koorts en griep, krachtig en snel bestrijden. Koker 77, Doos 41 ct. Dr Kiers en mr Tielenius Kruythoff naar Nederland, Naar wij vernemen, zijn Dr J. Kiers en Mr L. Tielenius Kruythoff thans uit Djakarta naar Nederland ver trokken. Zij zullen hedenavond op Schiphol aankomen. Beide heren werden indertijd, tege lijk met Sultan Hamid van Pontianak, wiens adviseurs zij waren, gevangen genomen en eerst na een voorlopige hechtenis van enige maanden, in Ja nuari 1951 vrijgelaten. De Indone sische autoriteiten weigerden echter hen de papieren te verstrekken die nodig zijn om Indonesië te kunnen verlaten. Wel is hun als ambtenaren van het departement van justitie ge durende die tijd hun tractement door betaald. Het proces tegen Sultan Hamid zal binnenkort voor het Hoog gerechtshof te Djakarta worden be gonnen. HET KWADE GERUCHT. Veertien dagen geleden wist een heer in de trein het ons al te vertel len: van een goeie kennis in Amerika had hij gehoord dat de ministers op de conferentie van het Internationaal Monetair Fonds al besloten hadden tot devaluatie van de Europese valuta over te gaan. Toen was dat gerucht nog betrekkelijk nieuw: nu heeft het zich als een olievlek verbreid met alle kwade gevolgen van dien. Want wee het betaalmiddel dat in een kwaad ge rucht staat, zoals nu vooral de Franse franc en het Engelse pond. Onmiddel lijk trachten alle mogelijke speculan ten er hun voordeel mee te doen. De noteringen van die betaalmiddelen op de vrije markten dalen, termijntrans acties komen niet meer tot stand, kwetsbaar kapitaal tracht op allerlei slinkse wijzen een veilig heenkomen te zoeken in het buitenland, het ver trouwen is verdwenen. Het ongeluk is, dat men ervan over tuigd is, dat bij een eventuele deva luatie ook onze gulden weer een veer zal moeten laten en die overtuiging is onherroepelijk juist. En dat het deva- luatiespook ook mogelijk onze buren: België en West-Duitsland, voorbij zal gaan. Het zou voor de Nederlandse economie, die net heel voorzichtigjes een stap gezet heeft op de weg naar herstel, weer een aanzienlijke klap betekenen. We zouden voor onze grondstoffen weer meer guldens moe ten gaan neertellen, wat een prijsstij ging en een loonstijging in ons land zou betekenen. Dat zou onze producten duurder maken met als mogelijk ge volg minder exportkansen, gezien de concurrentie. En het zou, als inder daad de Belgische franc op hetzelfde peil zou blijven, de Benelux weer een stap teruguit brengen, omdat wij uit dit land nu eenmaal meer invoeren dan erheen exporteren. Wij hopen van ganser harte dat men deze devaluatie zal kunnen voorko men; als de Fransen willen kan de franc gered worden, zo heeft minister Mayer verklaard: slinkse speculanten de kans ontnemen is een van de mid delen hiertoe. De wil van het Neder landse volk legt in deze minder ge wicht in de schaal maar slinkse Ne derlanders mogen toch evenmin de kans krijgen. En daarvoori is het zaak de geruchten te laten gonzen en rus tig door te gaan. Uw hart is meestal géén hart. Het menselijk hart is maar zelden „harf'vormig. Althans volgens twee Zuid-Afrikaanse doktoren. Bij dikke mensen heeft het hart meestal de vorm van een klok, terwijl het bij athleten uierkant is. Bij magere mensen heeft het de vorm van een peer Raad besloot 4—3: Stavenisse moet brandweer belasting gaan betalen. De raad van Stavenisse vergaderde Vrijdag. Door de voorzitter werd aller eerst medegedeeld dat voor de ver bouw der O.L. school, waarvoor men een geldlening van f50.000 wilde aan gaan een bedrag van f 20.000 is inge schreven, men hoopt het resterende ook te kunnen vastkrijgen. Op een verzoek aan de diaconieën der Ned. Herv. Gemeente en Oud Ge- ref. Gemeente om een bijdrage in de kosten der verpleging van krankzin nigen is door de Oud Geref. Gemeente afwijzend beschikt, van de Ned. Herv. Gemeente is nog geen antwoord bin nengekomen. Met het waterschap „Stavenisse" is een overeenkomst aangegaan, waarbij deze een-derde gedeelte betaalt in de onderhoudskosten der oprit aan de Havendijk, terwijl een-derde van de ontvangen precariorechten aan het waterschap zal worden terugbetaald. In de commissie Woonruimtewet werden gekozen de heren. Potappel en van 't Veer. De gemeenterekening 1949 en de be groting 1952 werd aangeboden. Het bedrag ex art. 55bis der L.O.- wet 1920 werd voor 1952 per leerling vastgesteld op f 35,53. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot de heffing van een brand weerbelasting leverde de nodige stof tot discussie. Deze belasting moet een bedrag van f 1200 opbrengen. De heer L. Hage verklaarde zich vierkant ttgen dit voorstel en de he- (Ingez. mededeling, adv.) onweerstaanbare Ze haalt de boeken van Hannes voor de dag. De oude man blijkt een primi tieve, maar zeer nauwkeurige boekhou ding te hebben gevoerd. Van elk artikel is een staat aanwezig, met opgave van de voorraad en van in- en verkoops prijzen. Ze steken het binnenplaatsje ovei en gaan naar het pakhuis. ,,'t Is zo erg", vertrouwt de oude vrouw Geert toe, „je man te moeten missenWe zijn drie en vijriig jaar samen getrouwd geweest Lieve help! Drie en vijftig jaa"! En hij is pas zestien. Het moet wel vreselijk zijn, na zo'n geweldige lange tijd plotse ling alleen te staan. En kinderen nebben ze nooit gehad. Er hangt een wonderlijke stoflucht in het pakhuisje, een beetje benauwd, maar toch niet onaangenaam. Langs de wanden zijn houten stellingen ge timmerd en daarop liggen de goederen keurig opgestapeld. Mannen- en vrou wenondergoed: broeken, hemden, borst rokken, kousen, sokken. Ook schorten, kielen, kinderkleertjes, knotten wol en nog veel meer, te veel dan dat Geert het in één blik kan omvatten. „Zo, daar is nog al wat!zegt Ruiter, ofschoon hij gisteren al een vluchtig kijkje heeft genomen. „Ja, Hannes zat altijd goed in zijn spullen", zegt de oude vrouw trots. „En het is allemaal prima kwaliteit. Met rommel hebben we ons nooit opgehou den". „Zo, jongen, nu gaan we aan het werk", zegt Jan. Hij geeft Geert een blocnote en een potlood. „Ik zal tellen", zegt hij, „en dan schrijf jij op wat ik je zeg". klaar te zijn. Maar dan staat alles ook op papier en kunnen ze aan het cijferen gaan. Dat gebeurt des avonds bij Jan thuis. Geert mag op school dan geen held zijn geweest, vermenigvuldigen kan hij als de beste. Snel rekent hij telkens de waarde van elk voorradig artikel uit. Het wordt een gehele optalling. Hoe door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. De oude vrouw hoeft daar niet bij te blijven. Ze gaat zo lang weer naar haar huisje terug. Ruiter telt de stukken op elke plank precies na en zegt dan het aantal tegen Geert. Die vergelijkt het vervolgens met het aantal, dat in de boeken van Han nes is vermeld. Klopt het, dan zet hij er een kruisje achter, komt het niet uit, dan zet hij een plat streepje. Hij hoeft weinig streepjes te zetten, en zo er al verschillen zijn, dan zijn ze maar klein. Het inventariseren komt die ochtend niet gereed. Ze zullen er ook nog wel een stuk van de middag voor nodig hebben. Ja, het lukt zelfs nauwelijks voor het invallen van de duisternis goed gaat het werk hem af. Al was het nog zo zwaar, hij zou er niet voor terug deinzen. Het is hier zo gezellig in het gezelschap van Jan en Trijn. En af en toe schenkt Trijn een bakje thee, en er is zelfs een schaaltje met flikjes met suiker, die Geert zo graag lust. Vol spanning slaat Geert eindelijk aan het optellen. Hij komt tot een be drag van bijna tweeduizend gulden. Hij schrikt er van. Kan Ruiter zoveel betalen Maar Jan is volstrekt niet verschrok ken. „Ja, zo iets had ik wel gedacht", zegt hij. „En dan moet ik met juffrouw Wijkhuizen ook nog accorderen voor de overname van de zaak". „Ja, dat is waar ook, denkt Geert. Die vrouw moet natuurlijk een vergoe ding hebben; ze komt toch al zonder inkomsten te zitten. „Maar dat zal wel meevallen", zegt Jan. „Ze loopt tegen de tachtig en ze wil zich inkopen in een tehuis voor ouden van dagen. Dat kost geen schatten, als je op die leeftijd bent, dus kapitalen heeft ze niet meer nodig". Jan Ruiter is een goede zakenman. Dat heeft Geert in „De Viersprong" al kunnen merken, en nu ziet hij het weer. Maar volkomen eerlijk en betrouwbaar in alles wat hij doet. Geert leeft geheel met hem mee. Jan mag schertsend van hem als van zijn compagnon hebben ge sproken, Geert voelt zich zeker niet minder dan dat. Met hart en ziel wil hij zich aan de zaak wijden. „En waar is het paard?" vraagt hij nog, voor hij weggaat. Ruiter lacht. „Dat staat bij Ten Boer. Wou je 't nou nog gaan bekijken?" „Nee, dat niet", maar morgenochtend wil Geert toch even naar de stalhouderij lopen, om die metgezel op de komende tochten te zien. „Ja, kom maar weer hier", zegt Rui ter, „dan gaan we er samen heen". Ofschoon het al lang bedtijd is, als hij thuiskomt, moet Geert nog even zijn hart luchten. Hoe heerlijk hij alles vindt en dat ze er van de week waar schijnlijk al op uitgaan. (Wordt vervolgd.) ren Tazelaar en de Vos bleken het met hem eens te zijn. De voorzitter antwoordde echter dat B. en W. deze uitgaven billijk en ver antwoord achten. Uit het debat dat volgde meende de voorzitter achterdocht t.o.v. het beleid van B. en W. te bespeuren. Tenslotte weTd het voorstel in stem ming gebracht en aangenomen met 43 stemmen (tegen de heren Hage, Tazelaar en de Vos). Op voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen besloten het afge keurde arrestantenlokaal bij inschrij ving te verhuren. WISSEKERKE. Aansluiting van riolering op eigen erf moet zelf bekostigd worden. De gemeenteraad van Wissekerke, on der voorzitterschap van burgemeester J. J. v. d. Maas, besloot Maandagmiddag f 1.962,25 beschikbaar te stellen aan da Ger. School van Geersdijk voor het ver nieuwen van het sanitair. Uit de aan geboden gemeenterekening bleek, dat da Gewone Dienst sloot met een batig sal do van f 9.198,54. De Kap. Dienst boek te een nadelig saldo van f 113.849,38. Een voorstel om de rioleringswerk zaamheden uit te breiden met aanslui ting der bestaande huisleidingen aan de straathoeken extra kosten f 12.000 verd aangenomen. De aansluitingen op eigen erf moeten zelf bekostigd worden. De aansluitingen op de Oostachterweg geschieden aan de achterkant van de percelen. De verlenging van de kasgeld lening Centrale Raiffeisenbank groot f 48.000.werd niet meer verleend. Derhalve vroeg de voorzitter de Raad om een machtiging voor een crediet van f37.000,bij de Bank van Ned. Ge meenten. De heren C. J. de Smit en J. van Halst vonden de prijzen commissie te eenzij dig. De heer J. van Halst vroeg nog tijdens de rondvraag, waarom de be grafenistoestellen niet worden gebruikt Vier ongelukken in Bergen op Zoom» Te Bergen op Zoom is Maandag om streeks twaalf uur in de v. d. Rijtstraat het 4-jarig zoontje van dokter v. d. Boom door de autobus van Tholen over reden. Het knaapje stak plotseling de weg over. Het linker beentje kwam onder een der voorwielen en werd ver brijzeld. De bestuurder treft geen schuld. Op de Halsterseweg stak de 60-jarig» J. Jansen, die per rijwiel van Tholen kwam gereden voor zijn woning plotse ling de weg over. Hij werd aangereden door de bestelauto van de oesi er kweker B., en bekwam een hoofdwonde en in wendige kneuzingen. Toen de heer v. O. uit Hoogerheide met zijn auto bij het gasthuis wegreer vloog een achterop komende motorrij der tegen de auto. De bestuurder, de heer A. uit Antwerpen en zijn vrouw die op de duo zat sloegen tegen de grond en werden bewusteloos het ziekenhuis bin nen gebracht. Op het kruispunt v. Hasselstraatv. Dedemstraat vloog een auto uit Over use* tegen de autobus van de BBA aan. Hier was materieele schade, doch nie mand werd gewond. Dr Hjalmar Schacht, de aangewezen minister van financiën van Hitler, die thans in Indonesië vertoeft, heeft op de uitnodiging om naar Teheran te ko men aanvaard.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2