ENGELSE TROEPEN OPENDEN HET VUUR OP DE MENIGTE Ongerustheid in de Veiligheidsraad Mb de bladeAen u-atlen, PREMIER VAN PAKISTAN VERMOORD Felle critiek op beleid van Staats secretaris Götzen Internationale sportontmoeting te Middelburg Twee „Harvards" neergestort bij Oosterhout* R*T*M* weigerde schoolkinderen retours te verstrekken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Strijd in het Midden-Oosten Explosief* H OE MOEILIJK is het te beoordelen waar, wanneer en hoe die tik ge geven zal moeten worden of dat die helemaal maar beter achterwege kan blijven, omdat zij al te felle reac ties zou opwekken! En voordat men die geeft, dient men er zich wel uiter mate goed van te overtuigen of men het recht ook inderdaad aan zijn zijde heeft. Waarbij men niet slechts moet zien naar een contract (als met Egyp te;, dat toch over enkele jaren zou af lopen, maar vooral naar de vraag in hoeverre dat nationalisme gerecht vaardigd is. En behalve dat alles is er dan nog de van te voren nauwelijks In Pf? en rsactie van Moskou op die tik, die men zou willen geven. Dader door het woedende publiek gedood BEIDE PILOTEN GEDOOD* Zeeuwse Geref* vrouwen te Goes bijeen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie £435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Teraeu- zen: Dijkstraat 20—28. ZEEUWSCH DAGBLAD te JAARGANG No. 1990 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 17 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.09 u., onder 17.41 u. Maan op 18.34 u., onder 11.38 u. Hoogwater Donderdag 18 Oct.: Vlissingen: 3.35 u. 2.15 m., 15.44 u. 2.12 m. Terneuzen: 4.03 u. 2.28 m., 16.15 u. 2.25 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.79 m., 17.33 u. 1.74 m. Zierikzee: 5.11 u. 1.54 m., 17.18 u. 1.49 m. De situatie In Egypte is gedurende de afgelopen 24 uur zeer critiek geworden. In Ismailia, op enige afstand van Port Said gelegen, zjjn Britse troepen In actie gekomen om de orde te herstellen, nadat een legercantine door een op gewonden menigte in brand was gestoken. Een Engels legercommuniqué meldt, dat Britse manschappen en Egyptische politieagenten het vuur openden, toen een grote menigte een Brits kamp te Port Said aanviel. Een aantal opstande lingen werd gedood. Overal worden grote demonstraties gehouden, waaraan duizenden deelnemen. Een gebouw te Port Said werd geplunderd en in brand gestoken evenals de garage van de sous-chef der militaire politie. Een legercompagnie heeft een der voornaamste havenpoorten bezet en is de stad binnengetrokken. De Engelse troepen op Cyprus staan gereed om bij te springen. De telefoon- en telegraafverbindingen tussen de Britse ambassade in Cairo «n het Britse hoofdkwartier in de kanaalzöne zijn op last van de Egyptische regering, volgens A.F.P., verbroken. Ook werden militaire aanvragen door de telefooncentrales geweigerd en mochten de spoorwegen geen militairen ver voeren. In Londen heerst grote ongerustheid 1 De minister-president van Egypte heeft een beroep gedaan op de bevolking om kalm te zjjn. Luitenant-generaal Sir George Ersklne, Algemeen bevelhebber van de Britse troepen in Egypte, heeft zjjn manschap pen opgeroepen, „gereed te ztyn om u- zeU te beschermen en uw kameraden te hnlp te komen, indien zfl worden aan gevallen". GROTE BEZORGDHEID heerst in geheel de wereld over de ontwik keling van het conflict In Egypte. In ons blad van Zaterdag wezen wfj er al op, dat de verwikkelingen hier pre cies omgekeerd liggen als in Perzië: in het land van Mossadeq had Enge land de wapens moeten opnemen, had het 't geschil te zijnen gunste willen beslechten; in Egypte echter liggen enkele duizenden uitstekende uitge ruste Britse soldaten en piloten en nu kan Nahas Pasja wel schreeuwen dat die weg moeten en parlement en volk kunnen dat nog luidruchtiger beamen, maar daarmee jaagt men die troepen toch niet het land uit. Wil Nahas Pasja werkelijk zijn zin doordrijven, dan zal hij het moeten zijn, die de wapens ter hand neemt. En wij spraken de ver wachting uit, dat hij daartoe voorals nog niet zijn toevlucht zou nemen. Gisteren is echter gebleken hoe ex- Ïilosief de toestand in de Arabische anden wel is. In.Egypte zijn relletjes niets ongewoons. Gewoonlijk nemen de studenten er een levendig aandeel In en het is helemaal niets bijzonders als een verkiezingscampagne b.v. aan tien of twintig Egyptenaren het leven kost. Nu gaat men echter die tactiek ook tegen de Britse troepen toepassen men schijnt o.a. een cantine in brand gestoken te hebben en het is alleszins begrijpelijk, dat de toch al geprikkelde Britten dat niet nemen. En zo zijn dan de eerste doden in dit conflict gevallen. NT EEM DAT NIET al te tragisch op; I zoals gezegd heeft men in de Ara bische landen niet zo heel veel ont zag voor een mensenleven. Daar praat men nauwelijks over en men begint er zeker geen oorlog om. Het symp toom waarom dit bloed gevloeid is, is veel gevaarlijker dan het feit zelve. Het Arabisch nationalisme is op het ogenblik door het dolle heen. Het suc ces van de een is een stimulans voor de ander en het succes van de ander weer een prikkel voor een derde. En zoals een dolle hond of een op hol ge slagen paard alleen nog maar door ge weld te stuiten zijn een geweld dat noodzakelijk kar zijn, omdat zij een gevaar voor de samenleving worden zo kan het ook gebeuren, dat deze dolheid alleen nog maar door geweld kan worden gestuit. Het Westen is ge wikkeld in een uitzonderlijk zware strijd met het communistische Oosten; tot op dit ogenblik een „koude" oorlog maar met dit gevaar in zich verbor gen dat het Kremlin ieder ogenblik het sein kan geven voor een moorden de strijd. Dat is voor dat Westen een kwestie van zijn of niet-zijn. Als nu een groep van landen, die tot dusverre tot de bondgenoten gerekend konden worden, rebellie gaat plegen en het verdedigingsschema in de war dreigt te sturen,dan bestaat de kans, dat dat Westen zich genoodzaakt zal gevoelen door een gevoelige tik die groep van landen op zijn plaats te zetten! Dit alles overdenkend voelt men zich machteloos. Want waar is de politicus, de „grote man", die de wereld uit deze impasse kan halen zonder een nieuwe oorlog te ontketenen of althans de kiem daarvoor te leggen? Millioenen Engelsen en ook millioenen buiten En geland zien op naar Churchill, verwach ten een grondige verbetering van vele moeilijkheden als hij op 25 October aan het bewind zou komen en gezegd moet worden dat het jongste verkie zingsmanifest, waarin over het buiten lands bewind gesproken werd en dat de handtekening van deze „zeer grote" draagt, enige reden tot die verwachting geeft. Want een geheel opnieuw bezien van alle wereldproblemen lijkt op dit ogenblik uitermate nuttig. Maar boven dit alles staat God, die de wereld leidt. Al deze bekommernis sen op Hem te werpen, dat is het eerste wat wij moeten doen en het enige rustgevende bovendien. A.F.P. meldt, dat een compagnie Brit se infanterie het Champollionplein en de aangrenzende straten in Ismailia heeft bezet en machinegeweren in stel ling heeft gebracht, nadat drie vracht auto's van het Britse leger door een menigte waren aangevallen en vernield. De chauffeurs van de auto's liepen ver wondingen op en konden zich met grote moeite in veiligheid brengen. Op ver schillende punten van de stad achter volgden Egyptenaren enkele Britse sol daten, die bescherming zochten bij de militaire politie. FRANKRIJK IS SOLIDAIR. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard: „Indien Engeland niet stand houdt in Egypte, kunnen de Westelijke mogend heden haar gehele verdedigingspositie in het Midden-Oosten waarschijnlijk vaarwel zeggen. De Franse regering zai de Britse regering ten volle steunen bij haar verzet tegen ongerechtvaardigde Egyptische druk". De Franse regering heeft via diplo- BAKENS ROND DE NEUTRALE ZONE IN KOREA. Dinsdag heeft Ridgway op een pers conferentie in Tokio verklaard, dat de geallieerden overwegen om in Pan Moen Djon een licht- en een radiobaken te bouwen om in de toekomst schendin gen van de neutraliteit te voorkomen. (Pan Moen Djon is voorgesteld als plaats voor onderhandelingen over een wapenstilstand) De geallieerden willen de neutrale zóne verkleinen, teneinde de kansen op schendingen tot een minimam te redu ceren. In Tokio gingen geruchten over on enigheid tussen de Noordkoreanen en de Chinezen. De laatsten zouden met bezorgdheid de winter tegemoet zien. Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Sabre hebben gisteren in een luchtgevecht van een kwartier bij de Noordkoreaanse stad Sinandjoe, acht Noordelijke toestellen type Mig neerge schoten en nog vijf beschadigd. Er werd slechts één Sabre bescha digd. Aan het gevecht namen 33 Sabres en meer dan 100 Migs deel. De landstrijdkrachten van de V.N. zijn, de derde dag van het nieuwe be perkte offensief, weer enkele kilome ters dichter bij de Noordelijke verdedi gingslinie gekomen. matieke weg de verzekering ontvangen, dat de Britse troepen in de Suez-kanaal- zóne zullen blijven, aldus wérd te Pa- rjjs vernomen. De premier van Nieuw-Zeeland, Hol land, heeft in het parlement medege deeld, dat Nieuw-Zeeland Engeland mo reel zal steunen met betrekking tot de Egyptische kwestie. „Waar Engeland gaat gaan wij ook zo verklaarde hij, Engeland zal de crisis met Egypte misschien aan de Veiligheidsraad voor leggen, aldus hebben diplomaten bij de V.N. te New York verklaard. De ongeregeldheden van gisteren in Egypte, op een ogenblik van grote span ning in het Midden-Oosten, worden door sommige leden van de Veiligheidsraad beschouwd als een duidelijke bedreiging van de internationale vrede in de be tekenis van het Handvest der V.N. SOEDAN. De anti-Egyptische Oemma-partjj, de sterkste van het huidige Soedanese par lement, heeft aangekondigd, dat zjj een plan heeft opgesteld om de Soedan tot een onafhankelijk souverein land te ver klaren, nu Egypte het Engels-Egyptisch verdrag van 1936 heeft opgezegd. De partij gaf geen nadere bijzonderheden over dit plan, doch voegde er aan toe, dat het wordt bestudeerd door andere partijen en organisaties, die de ziens wijze van de Oemma delen. Mossadeq dreigt naar huis te gaan. De Perzische premier Mossadeq heeft Engeland er gisteren in de Veiligheids raad van beschuldigd, dat het de be sprekingen van het oliegeschil in de Raad gebruikt om druk op Perzië uit te oefenen. Hjj dreigde naar huis te zullen gaan. Jebb verklaarde teleurgesteld te zijn, dat de Perzische minister-president zo veel van zijn tijd had besteed aan nutte loze en in feite onvruchtbare uitleg van voorbije gebeurtenissen. De Sowjetrussische afgevaardigde Tsarapkin verklaarde, dat zijn delega tie zich verzet tegen de Engelse ont werpresolutie en tegen de amendemen ten van India en Joego-Slavië, die een bemiddelend karakter droegen. Een Perzische woordvoerder heeft nl. de voorstellen van India en Joego-Slavië bij voorbaat van de hand gewezen. MEISJE UIT THOLEN VERMIST. De groepscommandant van de Rijks politie te Tholen verzoekt namens de ouders opsporing, aanhouding en terug brenging van de minderjarige Adriana Marina Geilings, geboren te Dinteloord op 5 April 1935, zonder beroep. Zij heeft in de avond van Zaterdag 13 October j.l. het ouderlijk huis verlaten en is sinds dien spoorloos. Zij spreekt Zeeuws dialect en is ge kleed in lichtgroene mantel, rose vest, rood met wit geblokt truitje en zwarte schoenen. Vermoedelijk bevindt zij zich in gezelschap van de minderjarige Jo hannes Adriaan van den Berge. Een on geluk wordt gevreesd. Bij aantreffen wordt bericht ingewacht onder nummer 139 Tholen. Als de lage najaarszon haar laatste stralen Iaat gaan door de goud-bruine bladeren en het bos verandert in een ongekend sprookjesland, dan lukt het soms om veel te vergeten en dan kan men alleen dankbaar zijn voor al het schoons, dat nog te genieten valt De netto deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgelopen week, bljjkens de verkorte balans per 15 October, weer aanmerkelijk verbe terd. De voorraad goud en deviezen te zamen is nu gestegen tot f 1260 millioen en voor het eerst sinds medio April jl. overtreffen de vorderingen weer de ver plichtingen. Ambassadeurs en Hoge Commissarissen van veie landen zullen vandaag de staatsbegrafenis bijwonen van de premier van Pakistan, Liaquat All Kan, die Dinsdag op een openluchtbjjpenkomst te Rawalpindi door revolverschoten werd gedood. Hij werd door twee kogels in de borst getroffen, toen hij zijn notities ordende voor zijn redevoering op een bijeenkomst van de Mohammedaanse Liga. De 56-jarige premier overleed in het ziekenhuis. De moordenaars, naar verluidt een lid van een fanatieke Mohammedaanse vereniging, werd gegrepen en nog met de revolver in de hand door de woedende menigte letterlijk aan stukken gescheurd. Liaquat Ali Kan werd in 1948 bij het overlijden van de vader van het Mo hammedaanse dominion, de toenmalige gouverneur-generaal Mohammed Ali Jinnah, de leider van Pakistan. Gisteravond is het stoffelijk overschot van de premier per vliegtuig van Ra walpindi naar Karatsji overgebracht, waar het zal worden opgebaard. In het gehele land zullen de vlaggen met ingang van Woensdag drie dagen lang halfstok hangen. In alle provincie steden zal gedurende de begrafenis wor den gebeden. TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren begon de Kamer weer aan de openbare beraadslagingen. Het begin was een beetje feestelijk. Op de communistische banken lagen drie grote bossen bloemen, waaronder een donker-rode ter ere van het nieuwe communis tische Kamerlid, mevr. LipsOdinot. Maar zjj was niet de enige, die toegelaten werd tot de Kamer. Mevr. PloegPloeg kwam de plaats van prof. Schermer- hora innemen. De staatssecretaris Götzen dacht helemaal niet aan bloemen. Hem werd verweten dat hjj zijn woord niet had gehouden. De critiek was zo fel, dat hjj zelfs niet antwoordde op de vele redevoeringen. De heer van de Wetering (C.H.U.) maakte hem duidelijk, dat hij beter had kunnen verdwijnen dan dit wetsontwerp te verdedigen. Het ging nl. om het wetsontwerp om een bijslag te geven op de Indische pen sioenen. Bij de interpelatie van de heer van de Wetering (C.H.) verleden jaar gehouden, had hjj beloofd om op alle pensioenen een bijslag te geven. Nu kwam de heer Götzen met een ontwerp dat alleen maar gold voor de Indische gepensionneerden, die in de jaren '36 49 hun werkkring vaarwel hadden ge zegd. Dat was dus heel wat anders. Bo vendien waren de uitkeringen zo laag, dat de sociale nood niet gelenigd werd. De heer Meijerink(A.R.) opende de rij van felle aanvallen en alle fracties volg den hem. De commissie van rapporteurs kwam zelf bet een aantal amendemen ten Zjj zullen ongetwijfeld allen aange nomen worden. Het belangrijkste is wel, dat de Ka mer een grote groep gepensionneerden van deze regelingen wilde laten profi teren en dan de aftrek voor het wedu wen en wezenfonds te laten vervallen. Algemeen was men van mening, dat Götzen zjjn beloften niet was nageko men. Volkomen tegen de verwachting in had hij geen moed om te antwoorden. Hij wilde er over praten achter gesloten deuren. Tijdens de avondvergadering werd ook veel critiek uitgeoefend, toen de finan ciële verhouding Kyk en gemeenten aan de orde kwam. Men bleef in het debat steken, LEVERING VAN GROND STOFFEN VOOR OORLOGS PRODUCTIE DOOR NEDER LAND AAN RUSLAND? Het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft aan de ministers van Buitenland se Zaken en van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend of er door Nederlandse zakenlieden voor oor logsproductie belangrijke grondstoffen en goederen naar landen van het Sow- jet-bloc geleverd of getransporteerd worden en/of Nederlandse bankinstel lingen dergelijke transacties helpen fi nancieren 2. Kunnen de ministers inlichtingen verschaffen over pogingen, die van de zijde van de Sowjet-Unie en/of haar sa- telieten gedaan zouden zijn tot het ge heel of ten dele aankopen van Neder landse transportfirma's met het doel het vervoer van voor de militaire pro ductie bestemde materialen uit of via Nederland naar de landen van het Sowjet-bloc te vergemakkelijken? Heb ben dergelijke pogingen tot succes ge leid en om welke Nederlandse firma's gaat het hier? PSEUDO-VOGELPEST IN AXEL. In de gemeente Axel is weer een ge val van pseudo-vogelpest geconstateerd. PRINS BERNHARD OP BEZOEK BIJ TRUMAN. Prins Bernhard is gisteren door pre sident Truman ontvangen. Het onder houd duurde twintig minuten. De Prins verklaarde, dat hij met de president de plannen had besproken voor de reis naar de V.S., die hij in April a.s. met Koningin Juliana zal maken. Hij weigerde bijzonderheden te ver strekken over het programma van het bezoek, dat naar hij meedeelde ongeveer tien dagen zou duren. Koeiensmokkelaars gegrepen in Zeeuwsch Vlaanderen. In verband met een koeiensmokkel zqn een 5-tal personen naar het Huis van Bewaring te Middelburg overge bracht, nl. N. de R. te Axel, J. de B. te Overslag en E. P. te Hulst en de Belgen M. van E. en G. de B., beiden uit Exaerde. Toen de 2 laatstgenoemden 2 koeien over de grens zouden smokke len, wist de douane tijdig in te grijpen. Belgische militairen contra de C.O.A.K. Gisteren zjjn een aantal militairen van de Kaderschool te Mechelen met liun commandant majoor Jacobs op be zoek geweest bjj de le C.O.A.K. te Middelburg. Het werd een sportieve ontmoeting, waarbij Belgen en Neder landers hun krachten maten op athle- tiekgebied en een volleybalwedstrijd en voetbalmatch speelden. De C.O.A.K. won de ontmoeting met een groot pun- tenverschil. Kort na half negen gistermorgen ar riveerden de Belgische gasten in Mid delburg. De troepen stonden in carré opgesteld op de binnenplaats van de ka zerne. Nadat de vlaggen van Nederland en België waren gehesen heette maj. J. Potteboom, commandant der le C.O. A.K. de gasten welkom. ATHLETIEK. De morgen werd besteed met diverse athletieknummers, zoals hardlopen, ver springen en hoogspringen. De uitslag van de 100 m. hardlopen luidde: 1. Du ring (Coak) 11.2 sec.; 2. Pietens (Coak) 11.4 sec.; 3. Rosens (Coak) 12.4 sec.; 800 m. hardlopen: 1. Kranendonk (Coak) 2 min. 22.2 sec.; 2. Ten Hagen (Coak) 2 min. 22.3 sec.; 3. Colle (Bel gië) 2 min. 22.8 sec.; Verspringen: 1. Breugel (Coak) 5.31 m.; 2. Verpoest (België) 5.23 m.; 3. van Doorn (Coak) 5.13 m. Hoogspringen: 1. Schraf (Coak) 1.67m.; 2. de Mol (Coak) 1.52 m.; 3. van der Heggen (België) 1.47 m. VOETBALMATCH. Groot was de belangstelling voor de voetbalwedstrijd HollandBelgië, die 's middags op het Nadorslterrein werd gespeeld. Mej. Potteboom werd voor gesteld aan het Belgische elftal, mej. Jacobs aan de Coak-ploeg. Maj. Jacobs verrichtte de aftrap. De Nederlanders wonnen deze wedstrijd na verlenging met 43. De tijdens de rust gespeelde volleyballwedstrijd werd een 3—1 over winning voor de Belgen. PRIJSUITREIKING. Op de binnenplaats van de kazerne vond tenslotte de prijsuitreiking plaats. Zij, die als eersten geklasseerd waren kregen een herinnering, die werd uitge reikt door maj. Potteboom. De C.O.A.K. wist in totaal 6277 pnt. te halen en de Belgen 3621. In een korte toespraak overhandigde maj. Potteboom de beker aan maj. Ja cobs, die de trofee mee naar Mechelen nam, waar de C.O.A.K. binnenkort bij een tegenbezoek de beker opnieuw zal verdedigen. Maj. Jacobs dankte voor deze geste en zei: „We hebben ons best gedaan, volgend maal zullen we het be ter doen". Gistermorgen omstreeks kwart voor elf zijn twee „Harvard"-les vliegtuigen van de vliegbasis Gilze Rijen van de L.S.K. boven de wijk Groenendijk van de gemeente Oos terhout met elkaar in botsing ge komen en neergestort. Een der machines vloog in brand en de piloot J. P. van Nimwegen uit Kreu kelen kwam om. De piloot van het an dere toestel P. L. A. Struik uit Geldrin- gen trachtte zich met de parachute te redden. De toestellen vlogen echter te laag zodat het valscherm niet tijdig ge noeg openging. Bewoners in Oosteind van de ge meente Oosterhout hebben het onge luk zien gebeuren. We spraken de echtgenote van een aannemer, die ons vertelde dat de beide machines niet zo erg hoog vlogen, toen ze elkaar met de vleugels raakten. Een der toestellen kwam achter een der huize nin het Oosteind terecht, de andere een eind verderop in de Wil lemspolder. Ooggetuigen zagen dat een der piloten uit zijn toestel sprong. Het vliegtuig had echter een te geringe maken van zijn valscherm. Men zag de parachute vlak boven de grond open gaan, maar toen kon zij de piloot niet meer redden. De bestuurder van het andere les- vliegtuig werd verbrand in de stuur hut van zijn toestel aangetroffen. Nee, wanneer men de toespraak, dl» ds M. den Boer van Voorschoten giste* ren in Goes hield voor de Zeeuwse Ge reformeerde vrouwen, een lezing noemt, doet men deze spreker eigenlijk on recht. Zo persoonlijk was het som» voi humor en soms zo ernstig dat het was alsof hij met ieder afzonderlijk zat te praten. Denk niet zo zei hij dat Calvi nistische levensstijl iets sombers, iets droefgeestigs moet zijn; maar denk ooft niet dat het iets onzichtbaars mag zijn. De wereld mag en moet heus aan oni kunnen zien, dat wij christenen, Calvi. nisten zijn. Vol humor was ook zijn „fijne neus" theorie: de Bijbel geeft geen antwoord op het vragenlijstje, waarmee vooral de jeugd wel komt aan dragen: „Waarom mag dit niet en waarom moet dat?" Calvijn had ook niet zo'n lijstje. Maar de Christen is hieraan te kennen, dat hij een fijne neus heeft voor wat wel en wat niet mag. Bioscoop, toneel, televisie al die din gen waarover nogal eens het menselijk verbod klinkt, lagen in Gods schepping besloten en zijn daar uit voortgekomen. Het is nu onze opgaaf dat alles juist té gebruiken; dat is het geheim van eeri Calvinistische levensstijl! DE OCHTENDVERGADERING, In de ochtendvergadering, die evenai» de middagbijeenkomst onder leiding stond van mej. M. C. de Witte uit GoeiiJ werden allereerst de huishoudelijke za ken afgehandeld. De secretaresse, mevr, W. G. Haak, vermeldde, dat het aantal verenigingen in Zeeland in het afgelo pen jaar is vermeerderd van 12 tot 18, en de penningmeesteresse, mevr. G. d» Bruin (die 's middags ook een slotwoord sprak), liet onder applaus weten dat ej een batig saldo is van f53,26. Bij d« behandeling van de binnengekomen vra gen werd aangeraden kringvorming na te streven. In deze ochtendvergadering werd ook het woord gevoerd door de landelijk» presidente, mevr. H. A. M. Bax-Horjus, Zowel dr Stam als ds Flinterman, d» beide Geref. predikanten van Goes, ga ven van hun belangstelling blijk en spraken beiden een kort woord. En on vermeld mogen niet blijven de goedé bijdragen (voordracht, zang, tableau), die verschillende plaatselijke verenigin gen leverden tot het welslagen van deze provinciale dag. De ouders van de schoolkinderen uit West-Schouwen, die de middelbare schooi te Zierikzee bezoeken, hebben in hun koude oorlog tegen de R.T.M. een actie-fonds opgericht, teneinde het vervoer per bus, waarvoor de kinderen geen abonnementen hebben, mogelijk te maken. Toen de leerlingen gistermorgen met dagretours per bus naar Zierikzee wilden gaan, weigerde de R.T.M. de school kinderen te vervoeren. Met luxe wagens zjjn ze daarna naar school gegaan. Op de auto's stond de slagzin Wjj adviseren met klem. Geen vervoer per R.T.M. De politie heeft tegen het voeren van deze slagzin bezwaar gemaakt, omdat men daarvoor geen vergunning had aangevraagd. Vandaag denkt men de kinderen weer per auto naar Zierikzee te laten gaan. De slagzin, waarvoor de politie toestemming heeft gegeven, is dan Met schoolvervoer is het huilen. Vraag maar aan de heer van Zuylen (dir. R.T.M.). hoogte om de piloot gebruik të laten I De ouders hebben deze gang van za ken de minister van Verkeer en Wa terstaat telegrafisch medegedeeld. DE BILT ZEGT: Zonnig herfstweer. Weersverwachting geldig tot vanavond. Koude ochtend met slechts op enkele plaatsen mist. Overigens droog en zon nig weer met weinig wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1