EGYPTE WIJST DE VOORSTELLEN VAN ENGELAND AF Truman wil Rusland respect afdwingen Maar de vier mogendheden zetten hun plannen in het Midden-Oosten door Franse Regeringspartijen boeken winst bij Departementale verkiezingen. Urkers steken de oceaan over Het Perzische volk profiteerde weinig van de olie Jaarvergadering Prov* Zeeuwse T* B* C*-bestrijding* gt u TrO: 7.00 Nieuws; fcram.VPRO: 7.50 luws; 8.15 Gram.; I.-, 9.25 De Green es; 11.00 Voor de Orgel en zang; jjingen12.33 Voor T; 13.00 Nieuws; |3.20 Orkest; 14.00 14.40 Schoolradio; perikaanse buren", de kinderen16.50 I; 17.45 Regerings- lr: „Het algemeen Indonesië"; 18.00 18.40 Surinaamse £eren; 19.00 Piano; Koor; 19.45 „Grote EO jaar", causerie; |15 Gevar. progr. „Uitbuiten", cau- „Dit is Uw land, jBuitenlands over- Dansmuziek. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Houding Classis Zeeland betreurd Communist stelt vragen in de Kamer „De wereld mag geen bloedbad worden'* Nauwere relatie tussen Rijk en Gemeenten Propaganda onvoldoende geacht. Pagina 4 j. en R. M. van 24 j. en A. Jonk- 31 j. en J. C. do j. en N. de Feijter, j.Th. L. A. van dlaert; M. de Regt, raker; J. J. Mille- Jobje P. C.f d.v. ignus J., z.v. J. C. ndert J., z.v. L. J. Anthonetta C. M. n M. P. Kooien; n der Zande en C. Duine en M. Lind- A. W. Keur en C. d.v. M. J. van Dries te Utrecht ichilleman te Goirle te Tholen en A. in, 82 j. wed. van veren, 42 j. echtg. ^rmans, 74 j. echtg. Gorsel, 74 j. irnelia J. L., d. r. man; Bastiaan A.„ ina J., d. v. t. H. Christina P.f d. Slager an 27 j. en J. J, ER 1951. CRO: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.15 iv; 9.30 Waterstan- Voor de kleuters; j; 11.00 Voor 4» ,00 Angelus; 12.05 tuinbouwmedede- 0 Nieuws 13.20 Ac- kest; 14.00 Gevari- 15.00 Voor de 1" 16.00 Voor do oor de jeugd; 17.45 \ctualiteiten; 18.20 us voor lekenspe- na19.30 Voor de userie. 19.50 Gram. 20.08 De gewonj hoorspel(21.10 15 Verslag over de O-televisie uitzen- jüeuws; 23.15 „Ge- 3J.00 Kamerorkest J.45 Gram.; 12.15 12.34 Orkestcon- fm.13.00 Nieuwst fo; 15.30 en 16.00 |m.; 17.15 Voor cm» Tekbespreking; 18.Q9 ae soldaten19.00 Syndicale kroniek; 61.45 Actualiteiten; Nieuws23.05 È-U1TZENDINO. pof. dr J. B. Kor» t Vraaggesprek in opening van het .1 Angoulêmefy. Muzikaal inter- k moderne methode hen. |r MISS van on- .uit het 3r grote ^rden in laretten» Delfzijl Sgen en elder tot Alleen iNCHE Iriginele, [Virginia Ir et! Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1995 DINSDAG 16 OCT. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S, Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.08 u., onder 17.44 u.; Maan op 18.06 u., onder 10.22 u. Hoogwater op Woensdag 17 Oct.: Vlissingen: 3.01 u. 2.20 m., 15.09 u. 2.19 m.; Terneuzen: 3.31 u. 2.35 m., 15.40 u. 2.32 m.; Wemeldinge: 4.52 u. 1.87 m„ 17.01 u. 1.77 m.; Zierikzee: 4.40 u. 1.60 m„ 16.47 u. 1.51 m. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken maakte gisteren bekend, dat zijn land de voorstellen van de vier mogendheden betreffende de defensie van het Midden-Oosten van de hand wijst. Voor deze bekendmaking had het Parlement de opzegging van het verdrag van 1936 met Engeland, waarom de regering had verzocht, goedgekeurd. Ook keurde de Kamer de opzegging van het verdrag van 1899 aangaande de Soedan goed. Het Engelse plan, betreffende de Soedan, dat uit vijf punten bestond, werd van de hand gewezen. De vier mogendheden zijn evenwel Zaken Morrison heeft verklaard, dat de van plan de organisatie van de defensie van het Midden-Oosten voort te zetten. Uitnodigingen zouden gestuurd worden naar Israël en Irak. ENGELAND STAAT PAL. Engeland zal op zijn verdragsrechten blijven staan, ondanks de Egyptische afwijzing, aldus heeft een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken te kennen gegeven. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat deze verklaring Inhoudt, dat Engeland zijn huidige gar nizoen in de Suez-kanaalzêne zal hand haven, ondanks druk van Egyptische zijde, en het huidige bestuur over de Soedan onder de Britse gouverneur- generaal, Sir Robert Howe, zal voort zetten. De Britse minister van Buitenlandse Synode Ger. Kerken (art. 31). De Generale Synode der Geref. Ker ken (onderli. art. 31) behandelde giste ren liet rapport van commissie H in zake de kwestie ds W. G. C. F. van Her wijnen en de in verband met deze zaak ingekomen bezwaarschriften van de Classis Zeeland en van de Classis Stads kanaal. De commissie stelde aan de Sy- nodde voor te besluiten a. Het bezwaar tegen de handelingen van de vorige Sy node Amersfoort 1948 ongegrond te verklaren; b. Het te betreuren, dat de classis Zeeland zonder nader gegronde argumentering niet aan het toen gedane verzoek heeft willen voldoen; c. Te per sisteren bij het verzoek van de Gene rale Synode van Amersfoort om de ker kelijke positie van het overblijfsel van de kerk van Rilland-Bath en in ver band hiermee die van ds W. G. F. van Herwijnen, in goed overleg met deze te willen regelen, zoals dat verder in de acta van de Synode van Amersfoort omschreven wordt. Ds Visee begreep niet waarom deze classis Zeeland niet geheel Nederland voor deze predikant heeft gewaar schuwd. Om des tjjds wille werden de discus sies afgebroken. Britse regering onder geen voorwaarde bereid is de Soedan tegen de wil van de Soedanezen te verkopen als de prijs voor een bevredigende overeenkomst betreffende de defensie. ROBERT HOWE. De gouverneur-generaal van de Soe dan, Sir Robert Howe, heeft een be spreking gevoerd met twee van de be langrijkste Soedanese leiders, Mirghani en Madhi. De beide leiders, die tot nu toe onverzoenlijke tegenstanders waren, sloten een overeenkomst met de gou verneur en keurden het plan om de Soedan geheel onafhankelijk te maken goed evenals het houden van verkiezin gen voor een constituante. De verkie zingen zouden onder internationale con trole moeten staan. Mirghani is leider van de beweging, die een unie met Egypte gunstig gezind is. Mahdi is leider der beweging die naar onafhankelijkheid streeft. Hij wordt al gemeen als „de man voor de Engelsen" beschouwd. De gouverneur-generaal heeft boven vermelde plannnen uit Engeland mede- AMERIKA HEEFT NOG GEEN FANTASTISCHE ATOOM WAPENS. De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert Lovett, heeft gisteren ver klaard, dat de V.S. nog niet in bezit waren van de fantastische atoomwa pens, waarmede een snelley gemakke lijke of zelfs wonderbaarlijke overwin ning in een oorlog zou kunnen worden behaald. Hij verklaarde, dat de veiligheid der V.S. zou moeten afhangen van verbe terde orthodoxe wapenen, totdat nieu we wapens en nieuwe militaire toepas singen van de atoomenergie hun deug delijkheid hadden bewezen en beschik baar waren voor het gebruik te velde. Volgens de minister werden overdre ven verwachtingen gekoesterd omtrent het voorhanden zijn van nieuwe super wapens. Lovett voegde er evenwel aan toe, dat ongetwijfeld nieuwe atoomwa pens uiteindelijk zekere standaardwa penen zouden vervangen en de stoot kracht van de Amerikaanse strijdkrach ten ontzaglijk zouden vermeerderen. Nederlaag voor socialisten Gematigden kregen de meeste zetels. Elf millioen Fransen hadden Zondag naar de stembus gemoeten, om de helft van het aantal zetels in de raden van plaatselijk bestuur te kiezen maar bijna 5 millioen hebben verstek laten gaan. Het feit, dat ze voor de tweede achtereenvolgende Zondag deze burgerplicht moesten vervullen plus het mooie weer zullen wel de oorzaak geweest zijn van deze geringe belangstelling. Maar met des te meer belangstelling zullen ze de uitslag vernomen hebben: groot verlies voor de communisten en socialisten, aanzienlijke winst voor de regerings partijen, matige winst voor de Gaulle. De verkiezingen voor de departe mentsraden zijn in twee gedeelten ge splitst: in eerste instantie worden zij gekozen, die de volstrekte meerderheid behalen tuat was vorige week Zondag toen 814 van de 1515 afgevaardigden werden aangewezen), in tweede instan tie is een eenvoudige meerderheid vol doende voor een zetel. De mannen voor de resterende 701 zetels zijn dus Zondag aangewezen. De definitieve uitslag is gisteren be kend geworden. Deze bracht voor de communisten een verlies van 98 zetels (78 i.p.v. 176); voor de socialisten een verhes van 139 zetels (278 i.p.v. 417); voor kleinere linkse groeperingen een verlies van 11 zetels (51 i.p.v. 62); voor de radicalen en radicaal-gezinden een Pensioengerechtigde leeftijd voor mannen wordt niet verhoogd. De subcommissie van de staatscom missie voor bestudering van de pen sioengerechtigde leeftijden is tot de conclusie gekomen, dat er geen aanlei ding bestaat in de pensioengerechtigde leeftijd voor de mannen- verandering te brengen, maar dat de pensioengerech tigde leeftijd voor de vrouwen tot zestig jaar behoort te worden verlaagd. Tenslotte spreekt zij als haar gevoe len uit, dat het instituut van de zoge naamde slijtende betrekking behoort te Worden afgeschaft en dat vervroegde pensionnering slechts dient te geschie den na medische afkeuring. L. ..,<ent: RIJKE TOuavuMST VOOR INDONESIë. Ds Schacht heeft gezegd, dat de mo netaire positie van Indonesië in verge lijking met verschillende West-Euro- pese landen sterk is. Om de economi sche toestand van Indonesië te verbete ren, acht hij het volgens deze bron nood zakelijk verbetering te brengen in de veiligheidstoestand, doch daarnaast be hoeft Indonesië buitenlandse financiële steun. Het land heeft alle voorwaarden om een hoog welvaartspeil mogelijk te ma ken: als de Indonesiërs hard werken en de aanwezige hulpbronnen benutten, is een rijke toekomst mogelijk. winst van 8 zetels (382 i.p.v. 374)voor de gematigden een winst van 142 zetels (468 i.p.v. 326), voor de M.R.P. (R.K.) een winst van 20 zetels (108 i.p.v. 88) en voor de Gaullisten een winst van 80 zetels (150 i.p.v. 70). Door deze uitslag kregen de rege ringspartijen die premier Pléven steu nen bijna twee derde van het aantal be schikbare zetels, n.l. 958. De socialisten zjjn volgens deze cij fers in plaats van de eerste de derde politieke partjj in Frankrijk geworden. De winst van de Gaullisten was naar verhouding groot doch niet voldoende om hen een leidende rol te doen spelen. Vervoerskwestie op Schouwen. Het Tweede Kamerlid Stokvis (C.P. N.) heeft aan de minister van Justitie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat se dert meerdere dagen, ingaande 8 Octo ber 1951, de ouders van ongeveer ne gentig leerlingen, woonachtig in Weste lijk Schouwen, hun kinderen niet laten vertrekken naar de door dezen in Zie rikzee bezochte scholen, zulks uit pro test tegen de van de zijde van de R.T.M. toegepaste exorbitante verhoging der vervoerstarieven en tegen de onbevredi gende wijze, waarop de R.T.M. het ver voer van schoolgaande kinderen op het eiland Schouwen en Duiveland bewerk stelligt 2. Is de minister bereid in aanmer king genomen de redelijkheid der wen sen van de in de vorige vraag bedoelde ouders, de ambtenaar van het Openbaar Ministerie van het kantongerecht te Zierikzee aanwijzing te verstrekken, om, voorzover ten deze overtredingen van de leerplichtwet mochten hebben plaats gehad, op grond van het bijzon dere karakter van die overtredingen niet tot vervolging van de daarvoor aansprakelijke personen over te gaan? Mr B. J. M. Haasse te Amsterdam heeft het faillissement van de Neder landse Vereniging van ex-Politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd aange vraagd. gebracht vanwaar hij Zaterdag terug keerde. In politieke kringen is men verrast over de overeenstemming. Men ziet hierin de eerste positieve Britse daad tegen Egypte. Men meent te weten, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Her- bert Morrison, reeds alle noodzakelijke stappen heeft genomen om de veiligheid van het Britse garnizoen in de Suezka- naalzóne te verzekeren. Nieuwe Britse ambassadeur. H. M. de Koningin heeft agrement verleend voor de benoeming van Sir Ne- vile Montague Butler tot Britse ambas sadeur in Nederland als opvolger van Sir Philip Nichols, die op eigen verzoek de dienst veriaten zal. HOE DE NEDERLANDERS OVER EEN WEST -EUROPEES LEGER DENKEN. Het Nipo heeft een opinie-onderzoek over het plan van de Franse minister president Pléven voltooid. Ten eerste blijkt uit de gegevens, dat tot nu toe slechts de helft van de Nederlanders boven de ouderdom van 23 jaar (n.l. 49 procent) van het plan Pléven gehoord heeft: Op de vraag: „Dit plan wil één West- Europees leger vormen met soldaten uit alle West-Europese landen onder één opperbevelhebber. Bent u daarvoor of daartegen?'', antwoordden 45 pCt. voor en 16 pCt. tegen. Verreweg de meesten, die er een oor deel over hebben zijn dus voor het plan van een West-Europees leger. Vooral de aanhangers der P.v.d.A. (50 pCt.), de K.V.P. (49 pCt.) en de V.V.D. (48 pCt.) waren voor. De tegenstanders van een West- Europees leger menen: Wij zijn onze vrijheid, onze zelfstandigheid kwijt (3 procent), Nederland moet voor zichzelf zorgen en geen vreemde risico's lopen (2 procent). De Hoge Commissarissen van Enge. land, Frankrjjk en de V.S. hebben Adenauer meegedeeld, dat zij de V.N. zullen voorstellen een onderzoek in ge heel Duitsland in te stellen inzake vrije verkiezingen. „Naarmate de kracht van de V.S. en hun bondgenoten toeneemt, zouden wij instaat moeten zijn door onderhandelingen met de Sow jet-Unie tot regelingen te komen, die zij zal eerbiedigen en naleven. Onze politiek is gegrondvest op de hoop dat het mogelijk zal zijn met de Sowjet-Unie in dezelfde wereld te leven, zonder dat er oorlog komt. En dit kan, indien de vrije landen over een verdediging beschikken die sterk genoeg is. Naarmate deze ver dediging sterker wordt zal onze onderhandelingspositie verbeteren. Onze toe nemende kracht zal er toe bijdragen de leiders der Sowjet-Unie er van te over tuigen dat hun eigen belang wordt bevorderd door regelingen die langs vreedzame weg tot stand zijn gekomen". „Ik kan niet waarborgen", vervolgde de president, „dat wij ons doel zullen bereiken. Het resultaat is niet geheel afhankelijk van ons eigen streven. De heersers van het Kremlin kunnen, in dien zij dat wensen, de wereld in een bloedbad dompelen. Doch wij zullen dat nimmer doen. Ons enige doel is: vrede. Ik ben bang dat sommigen, zowel van onze burgers, als in het buitenland, zul len menen dat het scheppen van een krachtige weermacht onvermijdelijk tot oorlog mqpt leiden. Doch dat is niet zö. Wij zijn niet van mening dat oorlog on vermijdelijk is. Integendeel, wij menen dat de oorlog onwaarschijnlijker is naarmate wij sterker zijn. Wij hebben in de dagen van Hitier gezien hoe dwaas het is zwak te zijn. Wij weten nu dat wij ons moeten kun nen verdedigen indien een staat aan- valsneigingen vertoont". Rauter's auto staat in AxeL In een hoek van garage „CITO" aan de Kanaalkade te Axel staat een perfecte wagen een May- bach 1938. Dit is op zichzelf niets bijzonders. Het merkwaardige van deze uitstekende auto is, dat hjj eenmaal de wagen was van Ranter, destijds Höhere SS. und Polizei- führer in Nederland. Hij staat daar al 4 a 5 jaar", zeide ons de garagehouder, de heer P. H. Esselbrugge. „Een En gels majoor bracht hem mee uit Duitsland. Hij had er een aanrij ding mee gehad in Parijs; de mo torkap en een spatbord zaten da nig in elkaar. Toen heb ik hem van die majoor gekocht, de leger- standaard prijkte nog op 't voor spatbord &n de initialen stonden nog op de deuren. De defecte wa gen kon ik onmiddellijk weer ver kopen en na de reparatie had hij dan moeten dienen als race-wa gen op het circuit van Zandpoort. Destijds werd de wagen in be slag genomen, omdat men meen de, dat hij in Duitsland ont vreemd was en hij heeft toen 9 maanden in Breda gestaan. Nadat het geval voor de rechtbank was geweest heb ik hem weer terug gekregen. Ik heb al veel aanbiedingen ont vangen, ook van buitenlanders, die de auto als curiositeit willen kopen, doch tot heden heb ik geen accoord kunnen krijgen. De auto is een 6-cylinder May- bach, met 2 carburateurs, dubbe le ontsteking en vervaardigd in 1938 in Wilhelmshafen in Duits land. Hij heeft nieuw f36.000 ge kost en is de duurste wagen die in Duitsland werd gemaakt. De wagen die uitgerust is met een automatische versnelling, heeft een fantastische wegligging, een benzineverbruik van 1 op 5, een schitterende carrosserieaf werking en deuren, die sluiten als treinportieren. Ook Prins Bern- hard heeft in zijn wagenpark een auto van dit type. GRIEKENLAND EN TURKIJE TOEGELATEN TOT ATLANTISCH PACT. Gistermiddag is te Londen het pro tocol gepubliceerd, waarbij Griekenland en Turkije worden toegelaten tot het Noord Atlantisch Verdrag op volledige voet van gelijkheid. Voor Nederland wordt het protocol getekend door jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer. Nederland heeft reeds eerder bij mon de van mr D. U. Stikker te Ottawa het voorbehoud gemaakt, dat zij het proto col niet ter ratificatie aan de Staten- Generaal zal voorleggen, alvorens een bevredigende oplossing is gevonden voor de positie van Turkije in de commando structuur der Noord Atlantische ver dragsorganisatie. Inzake financiële verhoudingen, In een nota n.a.v. het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „voorzieningen ten aanzien van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten" delen de minister van Financiën en van Binnenlandse Zaken mede, dat zij gaarne bereid zijn nader in overweging te nemen in hoeverre het mogelijk is een meer directe relatie tot stand te brengen tussen de aanwezig heid van de gelden van het gemeente fonds en de mate waarin en de wijze waarop het rijk de gemeenten bijstaat in haar financieringsmoeilijkheden. Voorts zeggen de ministers, dat mag worden aangenomen dat de achterstand in de aanslagregeling inderdaad tot ge volg gehad heeft, dat de gemeenten tot 1 Januari 1951 minder hebben ontvan gen dan b\j een vlottere afwerking van de aanslagen het geval zon zijn geweest. In verband hiermede zal in de jaren 1951 en 1952 door de gemeenten waar schijnlijk meer aan ondernemingsbelas ting worden ontvangen dan wanneer deze achterstand niet zou hebben be staan. De ministers zijn evenwel van oor deel, dat de invloed van de achterstand niet groot kan zijn geweest. Voorts werd nog medegedeeld, dat de voorgestelde compesatie-regeling voor de ondernemingsbelasting per jaar ge moeid is a. voor het gemeentefonds f 87.5 min., b. voor de individuele ge meenten gemiddeld f 93 min., totaal f 180.5 min. De opbrengst van de jongste belas tingverhoging voor de defensie-uitgaven wordt, voor zover het gemeentefonds daarin deelt, voor het jaar 1951 (ge deeltelijk) geschat op f52 millioen en voor een vol jaar op f 232 millioen. ^ucuoueu urkers en enige IJmuidenaren zullen naar Argentinië over steken, om daar de visvangst te gaan beoefenen. De foto boven laat de acht Vissersvaartuigjes in de haven van Oostende zien. De andere foto geeft een kijkje op een van de scheepjes. Mossadeq pleitte voor zijn land Dr Mohammed Mossadeq, de Perzische eerste minister, heeft gisteren in de Veiligheidsraad verklaard, dat de Raad niet bevoegd was de Britse klacht inzake het oliegeschil in behandeling te nemen. Mossadeq gaf evenwel toe, dat de V.N. het hoogste orgaan waren, dat verantwoordelijkheid zou kunnen aan vaarden voor het handhaven van de internationale vrede en veiligheid. De Raad kon zijn grote taak niet vervullen en de kleine landen zouden hem niet als hun toevlucht kunnen beschouwen, tenzjj de grote mogendheden de begin selen, voor de belichaming waarvan de Raad in het leven geroepen was zouden eerbiedigen. Indien een land een aangelegenheid voor de Raad kon brengen, die niet binnen de bevoegdheid van de Raad lag, en de raad om politieke redenen moest beslissen er nota van te nemen, dan zou de Raad een instrument worden van in menging in de binnenlandse zaken van een land door een ander. De Raad het vertrouwen van de volken verliezen en falen in zijn p'icht als bewaker van de wereldvrede. Als de Raad een instru ment zou werden van inmenging in de binnenlandse zaken van een land door een ander. Perzië verwachtte van de Veiligheids raad en de grote mogendheden hulp om eveneens zijn economische onafhanke lijkheid te herwinnen, de sociale wel vaart van zijn volk te verkrijgen en zo doende zijn politieke autonomie te ver zekeren. De exploitatie van de olie, de groot ste natuurlijke bron van Perzië, zou op nationale basis moeten geschieden en de inkomsten daaruit dienen ter verbete ring van de levensomstandigheden van de bevolking van Perzië. Zoals zjj tot dusver was georganiseerd, had de olie industrie nagenoeg niets bijgedragen tot de welvaart van de bevolking of tot de technitche vooruitgang en industriële ontwikkeling van Perzië. Om enig idee te geven van de voor delen, die Engeland uit deze geweldige Industrie had behaald, zei Mossadeq, dat in 1948, volgens de boeken van de voormalige Anglo Iranian de netto-in komsten 61 millioen pond sterling be liepen. Perzië had hiervan echter slechts 9 millioen ontvangen, hoewel 8 millioen pond alleen al aan winstbelas ting in de Britse schatkist was gevloeid. Hierna deed de Engelse gedelegeerde Jebb een beroep op Mossadeq, zich niet op een agressief nationalistisch en in derdaad isolationistisch standpunt te stellen, maar zich te richten op de bre dere aspecten en door zijn houding te tonen, dat hij een constructieve oplos sing nastreefde, die ons instaat zal stel len een soort van synthese te bereiken tussen het geïndustrialiseerde Westen en de totdusver slechts gedeeltelijk ge- industrialiseerde landen van het Oos ten". HOOP OP ONDERHANDELINGEN. Toen de vertaling van Mossadeqs rede beëindigd was, maakt Jebb nog enige opmerkingen en zei, dat hij uit de rede voering van Mossadeq opmaakte, dat de Britse regering liet beginsel van de na tionalisatie niet had aanvaard. Dit was geheel onjuist. De Amerikaanse gedelegeerde War ren Austin verklaarde tegenover ver slaggevers, dat hij tot zijn genoegen een prijzenswaardige gematigdheid in de vorm van beide verklaringen had ge constateerd. Naar zijn oordeel, bestond er hoop, dat men tot onderhandelingen zou geraken. Gunstige wending in ziekte- en sterftecijfer. „Als norm wordt aangenomen, dat in West-Europa 1 pro mille lijdende Is aan tuberculose. Dat is voor Nederland dus 10.000 en voor Zeeland pro mille, dus 270 mensen. Daarvan zijn er ons slechts 30 actieve gevallen bekend, de andere moeten wi) nog opsporen, daar zij een voortdurend besmettingsgevaar vormen, want zij leven als tijdbommen onder de Zeeuwse bevolking. Wij zijn niet tevreden over onszelf en over de propaganda. Deze moet sterk uitgebreid worden en de mensen beter doordrongen worden van de noodzaak van onder zoek". verzekering hebben. Propaganda voor dit werk is alleszins nodig. Het jaarverslag van de penningmees ter, jhr ir H. L. Bogaert, burgemeester van Domburg, vermeldde f 147.626,89 in ontvang en uitgaaf. JAARVERSLAGEN C.B.- ARTSEN. Dr W. K. Schilling, districts T.B.C.- arts te Middelburg, zeide o.m., dat het werk zich in gunstige zin wijzigt, me de door de betere outillage der con- sultaatiebureaux. De Röntgen-appara- tuur in Middelburg en Oostburg moet nog meer verbeteren. Er is een gun stige wending in ziekte- en sterfte cijfer. De B.C.G.-vaccinatie moet ern stig worden bekeken, evenals de ge- wrichts-T.B.C. Een ander onderwerp is: de besmette lijders, waarvoor nog geen voldoende zorg is. Daarbij zijn o.a. de a-socialen, die door hun afwij kend gedrag zich besmette lijders heb ben gemaakt. Bij intensief bezoek zijn hier wel resultaten te boeken. Dan zijn er nog mensen met resten van een longproces, die in sanatoria niet voldoende genezen zijn en nog Aldus zeide dr C. R. N. F. van Joost uit Goes, districts-T.B.C.-arts in alge mene dienst en medisch leider van het team voor bevolkingsonderzoek in Zee land op de vergadering der Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, welke in hotel „De Koning van Engeland" te Hulst werd gehouden. De voorzitter, mr A. J. van der Weel uit Middelburg, verwelkomde de ruim 100 dames en heren, van wie de mees ten als afdelingsfunctionarissen bf na mens Kruisverenigingen vertegenwoor digd waren. Nadat de notulen van de secretaresse, mevr. A. G. v. d. HaveLucieer uit Kloetinge waren goedgekeurd, hield de heer Wegmans, 2e secretaris der Ne derlandse Sanatorium Vereniging, een inleiding over het werk van de Nederl. Sanatorium-verzekering. Hij deelde o.m. mede, dat Zeeland thans 200.000 verzekerden telt en dus 70.000 Zeeuwen nog geen sanatoriiun- besmettelijk zijn. Deze mensen vergen veel aandacht; zij moeten hun plaats in de maatschappij terugkrijgen, doch het is moeilijk infectiegevaar te voor komen. Dr J. M. van Daal, districts T.B.C.- arts te Goes, constateerde dat het aan tal gevallen in 1949 was 174 en in '50 116; hierdoor zal ook het aantal in- fectiegevallen wel teruglopen. Met klem drong spr. aan op meer specia lisatie der scelet-tuberculose, in over leg met C.B.-artsen, huisartsen enz. Dit heeft zeker nut in Zeeland, waar betrekkelijk weinig artsen hun werk moeten doen. HET BEVOLKINGSONDERZOEK. Hierover sprak dr van Joost. Het onderzoek is thans juist 1 jaar op gang en in die periode zijn 80.000 mensen onderzocht, dat is een-derde der Zeeuwse bevolking. In totaal zijn er 150 gevallen bekend, waarvan 30 ac tieve. De vele gunstige factoren voor Zeeland wettigen de indruk, dat er niet zoveel gevallen van open T.B.C. zijn. Er heerst nog veel onbekendheid ten opzichte der T.B.C. De aftredende bestuursleden, mevr. v. d. Have-Lucieer, dr H. P. Veening te Vlissingen en burgemeester C. J. van Hootegem te Hontenisse werden bij acclamatie herkozen. De premie is slechts f 4,50 per jaar en kinderen beneden de 16 jaar zijn vrij. DE BILT ZEGT: Plaatselijk ochtendmist. Weersverwachting geldig tot vanavond. Koude ochtend met verspreide mist- velden. Overigens droog en zonnig weer met zwakke wind. Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1