<:Vlieuwó uitcle^ rovincie De strijd om de tweede Technische Hogeschool* Britse gezinnen in Suez-kanaal zone onder militaire bescherming* Nieuwe Chr* Kleuterschool te Terneuzen geopend* Bata legt werkplaatsen tijdelijk stil Officieren moeten Engels gaan leren. DRIE DAMES VOOR f 12.000,- OPGELICHT Ia Culemborg bouwen arbei ders in vrije tijd eigen woningen. Electrische trein ramde ponny-kar. Walcheren. Protest tegen de heffing op grenspassen. Dreigend conflict in België Zuid-Beveland, Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. in *i Zaterdag 13 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Eindhoven of Arnhem Brochure verschenen. De Staten-Generaal zullen binnenkort van gedachten wisselen over de plaats waar de tweede Technische Hogeschool gevestigd zal moeten worden. Het rap port van de tweede commissie Holst wijst veel meer In de richting van Arn hem dan van Eindhoven. Enkele des kundigen in den lande hebben zich In een thans verschenen brochure, uitgege ven door het provinciebestuur van Gel derland, bereid verklaard om de kern argumenten ten gunste van de In aan merking komende steden bijeen te bren gen. Zij trekken daarbij ook een eigen conclusie, n.l. dat Arnhem de aangewe zen plaats Is. Het potentieel aantal stu denten pielt zeer ten gunste van Arn hem. Wanneer men Delft op de gewens te maximale capaciteit van 3500 stu denten wil handhaven, kan Arnhem het daarboven benodigde aantal studenten, 2000, ten naasten bij leveren. Eindhoven echter niet. De gewenste toestand is 6000, de combinatie Delft-Arnhem heeft ln totaal 6000, de combinatie Delft- JSindhoven 5600. Het Arnhemse rayon heeft een groter aantal inwoners dan het Eindhovense; twee millioen tegen anderhalf millioen. Ook is de inkom stenverdeling voor Arnhem gunstiger. Het industrieel niveau van Arnhem Is ruim voldoende. In Arnhem en omge ving wonen 450 en in Eindhoven 500 af gestudeerden in de echnische en exacte vakken. Ook t.a.v. de research-lnstitu- ten staat Arnhem er zeer gunstig voor, gelet op de A.K.U. en K.E.M.A. enz. Het culturele leven ln Arnhem heeft een hogere vlucht dan in Eindhoven. De bevolking Is van een meer gemengd godsdienstige samenstelling. Bovendien kan met de nabije universiteiten ln Nij- Militaire orders blijven uit. Wegens het uitblijven van verwachte militaire orders zullen m.i.v. Maandag aanstaande enige werkplaatsen van de Bata schoenfabrieken te Best tijdelijk worden stilgelegd. Dit deelt de directie van de Batafabrieken mee. De betrok ken werknemers, ongeveer 300 in getal, worden op wachtgeld gesteld. In totaal werkten tot dusver ca 2500 personen bij deze Nederlandse industrie. Van het kabinet van de Chef van de Generale Staf is een brief uitgegaan, waarin aangekondigd wordt dat het hoofd van de R.A.O. opgedragen is een cursus in de Engelse taal voor officieren en desgewenst meer ontwikkelde on derofficieren te organiseren. Aan deze cursus waaraan f45,kosten zijn verbonden is een examen ge koppeld, waarop een „Militair certifi caat Engels" kan worden behaald. De chef staf motiveert deze cursus met de opmerking, dat hem bij her haling gebleken is, dat vele Nederlandse officieren zich nog slechts in zeer be perkte mate met hun buitenlandse col lega's kunnen onderhouden. „Het En gels is thans de in het militair verkeer meest gebruikte taal, zodat de militair zich met deze taal overal kan bewegen". „Architect" met fantasie. De Haagse politie heeft wegens op lichting aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld de 31-jarige A. A. M. B. uit Amsterdam zich noemende ar chitect. Via een muziekclubje was B. met drie weduwen van.resp. 70, 60 en 50 jaar in aanraking gekomen. Hij wist het vertrouwen van de dames te win nen. Gaandeweg bracht hij het gesprek op geld en adviseerde de dames om haar spaargeld niet op de bank te la ten staan, omdat er op het ogenblik veel in de bouwerij was te verdienen. B. die een gladde tong had en in een auto reed, wist zozeer het vertrouwen van de weduwen te winnen, dat zij hem in totaal f 12.000.ter hand stel den, die hij dan beleggen zou. Voor deze transactie maakte hij inderdaad contracten op. Toen een van de dames hier eens met een kennis over sprak, vond deze het maar een eigenaardig geval en besloot B. eens te gaan op zoeken. Hij vroeg „de architect" hoe deze het geld had belegd, waarop B. geen duidelijk en afdoend antwoord wist te geven. Na dit gesprek verdween B. met de noorderzon en de dames de den aangifte bij de politie. Eén dezer dagen werd hij gegrepen. Hij had tot nu toe ondergedoken gezeten in Am sterdam. Op zekere dag kreeg hij daar zo'n hevige ruzie met zijn vrouw dat de politie erbij gehaald werd. De ver toornde mevrouw B. liet zich toen ontvallen, „die vent van mij wordt nog door de Haagse recherche gezocht". De Amsterdamse politie besloot dit eens te controleren en inderdaad bleek dit het geval. B. is reeds eerder met po litie en justitie in aanraking geweest en had nog een half jaar gevangenis straf te goed. megen en Wagenlngen een goed contact worden onderhouden. Arnhem ls gele gen ln een veelzijdig ontwikkeld gebied, niet ver van 't Oostelijk industriegebied en toch ook vlak bij het Westen. De ter reinen van Arnhem bieden unieke mo gelijkheden voor een z.g.n. hogesohool- park, waarin collegezalen, laboratoria, sportvelden en cantines zijn gelegen. Wanneer de hogeschool hier wordt ge vestigd., dan zullen deze terreinen niet aan het rijk worden aangeboden, aldus de brochure. „Japan kan niet neutraal blijven". Josjida over het vredesverdrag. Bij de opening van de debatten in het Japanse parlement over het Vre desverdrag en het Veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten heeft premier Josjida verklaard, dat Japan niet neu traal kan blijven. Het land had geen vertrouwen in de bedoelingen van ze kere landen, ook wanneer deze de neu traliteit van Japan zouden waarborgen. De Sowjetrussische beschuldigingen als zou het militarisme in Japan weer de kop opsteken, wees de premier van de hand. Critiek op vragen van het Instituut voor Sociaal onderzoek. De minister heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Haas (K.V. P.) geantwoord, dat hij eveneens van mening is, dat een groot deel van de bevolking aanstoot zal nemen aan de vragen, die het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse volk aan meisjes stelde. Deze vragen luid den: „Indien u het voor het zeggen had, hoeveel kinderen zoudt u voor uw toekomstig gezin het meest ideaal vin den?" en „Hoopt u zo spoedig mogelijk kinderen te krijgen?". In vetgedrukte woorden werd in het enquêteformulier er op gewezen, dat het niet verplicht was deze vragen te beantwoorden. Evenwel heeft de minister naar aan leiding van de gestelde vragen bezwa ren moeten maken tegen het gebruik van dienstenveloppen door het Insti tuut en ziet hij deze vragen als een on gepaste vrijpostigheid. Het Instituut heeft toegezegd haar vragen betreffen de een prognose met betrekking tot het vermoedelijke aantal geboorten in de toekomst in ons land en andere vragen zo te redigeren, dat niemand zich daar door in zijn levenshouding gekwetst behoeft te voelen. De grondslag van het onderzoek is uitsluitend gelegen in de wens om de invloed na te gaan, welke de sterke ge boortetoename in Nederland zal heb ben op de economische, sociale en ruimtelijke planning van ons land. (Ingez. mededeling, advert.) Prima Glazenwassers Gebruiken Prima Sponsen OOK RELLETJES IN SUEZ. In Alexandrië worden straatnamen veranderd. Het Britse hoofdkwartier voor het Midden-Oosten heeft bevolen om alle gezinnen van de in de steden in de Suez-kanaalzöne gelegerde Britse offi cieren in door militairen beschermde kampen onder te brengen. Het gaat hier om de gezinnen uit Suez, Port Tewfik, Port Said en Port Foead. Burgemeester wijst beschuldigingen van de band. In Culemborg heerst een dringende woningnood. Er lopen ongeveer 600 woningaanvragen en er komen er elke week vier bij. De gemeente kreeg voor 1951 60 woningen toegewezen maar kon dit bouuiuohime gezien de mone taire verhoudingen niet realiseren. Toen is het plan voor de vrijetijdswo- ningen gerezen. Culemborg kreeg voor dit experiment eerst 20 woningen toe gewezen, waarvan de bouw 5 weken geleden is begonnen. De arbeiders, die hun eigen woningen bouwen, zijn volledig ingelicht over alles wat aan de bouw vastzit en hebben zich vrijwillig voor de bouwduur, die op lj/j jaar wordt geschat, verbonden. Er zijn een aannemer en een architect bij be trokken en de hulzen zijn normaal aan besteed. Alleen behoeft de aannemer geen sociale lasten uit te betalen. Met klem heeft de burgemeester van Culemborg, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen de beschuldigingen van de hand gewezen, dat het gemeentebe stuur de 48-urige werkweek in gevaar brengt. Hij noemde deze vrije tjjdsbouw het ordenen van vrijwillige vrijetijdsbe steding. Van werkgeverszijde is nog geen enkele klacht binnengekomen, dat de arbeidsprestatie van de zelfbouwers bij hun dagelijks werk is verslapt, on danks het feit, dat zij 19 uur per week in hun vrjje tjjd werken. Uitdrukkelijk heeft de burgemeester verklaard, dat het niet juist zou zijn het normale bouwvolume met vryetijdsbouw te gaan realiseren. Van het begin af heeft het gemeentebestuur op het stand punt gestaan, dat vrijetijdsbouw zou moeten gebeuren uit een extra bouw volume boven het normale quotum. De Nederlandse agrarische export naar Duitsland. Van de intrekking van een aantal uit schrijvingen voor agrarische importen voor de maanden October en Novem ber, waartoe de afdeling buitenlandse handel van het ministerie van Land bouw Donderdag besloten heeft, zal de Nederlandse export naar Duitsland naar verwacht wordt geen nadeel on dervinden. De intrekking is geschied omdat een veel te groot aantal impor teurs om invoervergunningen heeft ge vraagd, waardoor bij een normale ver deling de aan ieder te verstrekken ver gunning te klein zou worden. Het ligt in de bedoeling reeds in de volgende dagen de inschrijving opnieuw open te stellen, dan echter onder de bepaling, dat importeurs die reeds vroeger ver gunningen hebben ontvangen, recht vergunningen, die evenredig zijn aan zullen kunnen doen gelden op nieuwe hun vroegere importen. Men hoopt op deze wijze een groot aantal gelegen heids-importeurs te kunnen uitsluiten. Twee spoorwegarbeiders ernstig gewond. Twee spoorwegarbeiders, Vreijs uit Wormerveer en Hadders uit Zaandam, die gistermorgen om 11.45 uur bij Zaandam met een aantal anderen aan het werk waren op de spoorlijn Am sterdamAlkmaar, bemerkten niet tijdig een uit de richting Alkmaar na derende electrische passagierstrein en zagen ais gevolg daarvan geen kans meer de z.g. ponnykar, waarmede zij aan het werk waren, uit de rails te lichten. De electrische trein botste er met volle vaart tegen aan. De ponny kar werd uit de rails geslingerd en wierp de twee arbeiders met grote kracht tegen de grond. Deze bleven zwaar gewond liggen en zijn later naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam overgebracht. De groep arbeiders bevond zich dicht bij een punt van de lijn, waar deze zich splitst in een lijn naar Alkmaar en naar Hoorn. Dat zij de uit de richting Alk maar naderende trein niet opmerkten was voornamelijk te wijten aan een goederentrein, die juist tevoren uit Amsterdam gepasseerd was en hun in de flauwe bocht naar KoogBloemwijk het uitzicht ontnam. Te laat kon één der andere arbeiders een waarschuwende kreet laten horen. Wel sprongen twee andere arbeiders nog op de berm naar de sloot, maar Vreijs en Hadders konden slechts opzij springen naar het andere spoor, waar zij meteen getroffen werden door de uit de rails geworpen ponnykar. Na Cairo en Alexandrië zijn thans ook te Suez demonstraties gehouden. Demonstranten trokken door de straten van de stad met doodkisten op de schouder om de begrafenis van het BritsEgyptische verdrag symbolisch weer te geven. De politie kon niet ver hinderen dat demonstranten naar de nabijgelegen stad Port Tewfik trokken en aldaar de vlag van de Engelse club verwijderden. De bevelhebber van de Britse mili taire politie gaf tegenover de stedelijke autoriteiten uitdrukking aan zijn be zorgdheid, dat de Britse gezinnen ln de stad zouden kunnen worden lastig ge vallen. Een commissie uit de gemeenteraad van Alexandrië heeft besloten de stra ten, die de namen van Britse militairen dragen, zoals Kitchner, Allenby en Wllson, andere namen te geven. De straten, die genoemd zijn naar Britse burgerpersonen, zullen haar namen be houden. ARTSENDIENST De praktijk van de artsen is a.s. Zondag als volgt geregeld: Middelburg: W. Feikema, Dam 16, telef. 2993; Vlis- singen: L. P. Boone, Badhuisstraat 24, telef. 2950; Goes: T. F. v. d. Werff, Wijngaardstraat 51, telef. 2121; Oost- kapelle, Serooskerke en Veere: M. v. d. Sluys, Markt 155a, Veere, telef. K 1181 271; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: H. Frima, Zuidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186282; 's-Heer Arendskerke, Helnkenszand en Wol- phaartsdijk: A. J. Zonnevijlle, Dorps straat E 141, 's-H. Arendskerke, telef. K 1106202; Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp praktijk dr Luyckx door A. Folmer, Korteweg 151, Driewegen, telef. K 1195 275 en praktijk dr Kievit door J. J. Gelderblom, Havenweg H 21, Nieuw dorp, telef. K 1196—327; Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Phi- lipsiand: P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. APOTHEKEN In de week van 1320 October zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg; van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: Numans, Klokstraat. Zondagsdienst dierenartsen Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de dieren artsen ln West-Zd.-Beveland worden waargenomen door A. A. Elzerman te Goes, telef. K 11002233 en Joh. Klaas- sen te Heinkenszand, telef. K 1106 288. Suikerpercentage bieten rond zestien procent. Blijkens de eerste campagne-resulta ten van de suikerfabrieken ln Dintel oord, Zevenbergen en Roosendaal ls het suikerpercentage van de bleten tot nu toe niet onbevredigend. Volgens een berekening over de eerste campagne- week ligt het rond de zestien percent, Door de gezamenlijke besturen van de B.B.N., de Federatie van Ned. Or ganisaties voor het Personenvervoer en de Ned. Ver. van Transportonderne mingen is aan de minister van Justitie een telegram gezonden, waarin namens alle autobus, lijndienst- en toerwagen ondernemingen ln de grensprovincies werd geprotesteerd tegen de voorgeno men heffing grenspassen, waardoor de bewoners van de grensgebieden, zo zegt het telegram, op onbillijke wijze worden belast, het grensverkeer wordt verlamd en de bedrijven met ernstige schade worden bedreigd. De besturen dringen aan op handhaving van kosteloze grens passen en op vergemakkeling van het klein grensverkeer. Het Belgische Algemene Vakverbond, dat onder socialistische leiding staat, heeft Premier Pholien een hedenochtend aflopend „ultimatum" ter hand doen stellen, waarin wordt medegedeeld dat, tenzij 450.000 arbeiders een toeslag krijgen in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud, op 23 Oct a.s. een staking van onbepaalde duur zal worden afgekondigd. De federatie van Christelijke Vak verenigingen zal vandaag haar stand punt bepalen. De Argentijnse verkiezingen. Ook vrouwen nemen deel. Zes grote en verscheidene kleine Ar gentijnse partijen hebben candidaten gesteld voor de op elf November a.s. te houden presidentsverkiezingen in Ar gentinië. De aanhangers van president Perón hebben hem en vice-president dr Quijano candidaat voor hun huidige functies gesteld. Voor de eerste maal in de geschiede nis van Argentinië zullen ook vrouwen aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Het Argentijnse huis van afgevaardig den heeft president Perón Donderdag, na een debat van vier uur, toegestaan zijn functie tot dertig April a.s. door vice-president Quijano te doen waarne men. Perón had, zoals gemeld, hiertoe het verzoek gedaan, daar hij zijn mede- candidaten „op gelijke voet" wenste te bestrijden. DE TOESTAND VAN DE ENGELSE KONING. In een officieel medisch bulletin werd Vrijdag gezegd, dat de gezond heidstoestand van de Britse Koning de afgelopen vijf dagen is blijven vooruit gaan. BOTSING TUSSEN SCHEPEN. Het Griekse s. s. „Tharros" is ter hoogte van de Zweedse kust met een klein vaartuig, een Coastaricaans schip Ranna (339 ton), in botsing ge komen, dat onmiddellijk zonk. Zeven opvarenden van het gezonken scheepje worden vermist. Twee andere opvarenden van de Ranna zijn door de Tharros gered. Chr. Plattelandsvrouwen uit Walcheren bijeen. Donderdagmiddag vergaderden de Chr. Plattelandsvrouwen uit Walcheren Nadat de presidente, mevr. Haandrik man de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, heette zij allen wel kom. Na bespreking van enkele huis houdelijke zaken hield mevr. Besuyen een Inleiding over: „Het Plattelands meisje thuis". Na de pauze hield Ir. H. Steur, directeur van de Chr. Landbouw- wlnterschool te Middelburg een lezing over: „Wat moeten wij met onze kin deren doen?" De lezing werd gevolgd door een leerzame bespreking, Ir Steur sloot de bijeenkomst met dankgebed, Nederlandse Associatie voor Practijkexamens. De a.s. examens in boekhouden, mo derne bedrijfsadministratie en handels correspondentie ln Nederlands, Frans, Duits, Engels en Spaans zullen worden afgenomen op 11 en 12 December '51 overdag en 7, 8 en 9 Januari 's avonds De practijkexamens kantoorstenograaf Nederlands worden gehouden in de eer ste week van Januari 1952. Alle exa mens staan onder toezicht van de Rijks gecommitteerde, dr H. F. J. Wester- veld, Inspecteur van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs. MIDDELBURG. Een belangrijke tentoonstelling. Van 7 tot 17 November a.s. zal in de zalen van Boekhandel van Benthem en Jutting een belangrijke tentoonstelling worden gehouden, n.l. een expositie van edel- en halfedelstenen, ruwe en gesle pen kristallen, mineralen, ertsen en zwerfstenen. Momenteel wordt een dergelijke ten toonstelling ln Den Haag gehouden. Deze expositie kan tot de belangrijk ste worden gerekend, die ooit op dit gebied ln Nederland zijn gehouden. Zo zal o.m. bij de IJzergroep de jaspis in zjjn veelvuldige kleurenrijkdom verte genwoordigd zijn. Een nieuwe variëteit, in de oorlog in Amerika gevonden, de Jaspillet, zal ook geëxposeerd worden Edelsmeedwerk zal eveneens te bezich tigen zijn. Fraaie exemplaren van de zg. Buddstone, een ln Zuld-Afrlka ontdekt gesteente, zullen niet ontbreken. KOUDEKERKE. Jubileum Schaakvereniging. O.l.v. de heer Chr. Schipper vierde de schaakvereniging haar eerste lustrum. De heer G. Klap werd als secretaris herkozen. De penningmeester deelde mede, dat er een batig saldo was van f 30. De avond werd verder doorge bracht met een komische schaakwed strijd, waarbij alle deelnemers een prijs ontvingen. Oogstdienst. De kinderen van de Zondagsschool hielden evenals andere jaren hun oogst dienst. Bloemen en fruit werden mee gebracht, die na de dienst naar zieken en ouden van dagen gingen. Kranige redding. Tijdens een verjaardagfeestje viel een tweejarig meisje in een aan de woning grenzende sloot. Het kind ging onmid dellijk kopje onder, waarna een oudere zuster haar nasprong en erin slaagde de drenkelinge uit het water te halen. Dr Sloos achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. SINT LAURENS. Suriname-filmavond. In het Gemeentelijk Vergaderlokaal werd dezer dagen een bijeenkomst ge houden uitgaande van de Suriname- Zending. Ds H. Schiitz, predikant der Evang. Broedergemeente en voorheen werk zaam als zendeling ln Suriname, vertel de een en ander over het Zendingswerk en gaf toelichting bij de vertoonde films over het leven en werken in Suriname. De plaatselijke predikanten, Ds Kalk man en Ds Boon verzorgden resp. de opening en de sluiting van de bijeen komst. Voor de schoolkinderen werden des middags enige films vertoond. GOES. Expositie van handenarbeid. In de expositiezaal van kunsthandel Sturm zijn werkstukken, gemaakt van een soort boetseerklei, dat niet hard wordt, van de leerlingen van de lagere school en M.U.L.O. te bewonderen. Doordat de klei in meer kleuren is te verkrijgen, hebben de kinderen hun fantasie kunnen uitleven. Naast een kaboutertje, dat in het tuintje van zijn paddenstoelhuisje staat, zagen we zwa nen, krokodillen, vogeltjes, een bom menwerper en een stoomboot. Bijzon der fraai was de arendskop vervaar digd door een 7-jarig jongetje. Ook zijn er complete huis- en slaapkamer- interieuren in fraaie kleurencontrasten te zien. Het karaktervolle meisjeskopje gemaakt door een 19-jarige inzendster is wel het artistiekst, dat deze ten toonstelling laat zien. Aan de expositie is een wedstrijd verbonden en een jury bestaande uit de heren Heymans uit Middelburg en van Faassen uit Goes, zullen de ge lukkige prijswinnaars aanwijzen. KAPELLE. Suriname-Zendingsavond. Woensdag werd in het C.J.M.V.-ge- bouw een Suriname-zendingsavond ge houden. Ds C. Schütz, predikant van de Evang. Broedergemeente te Amsterdam en Haarlem, sprak over de bevolking en het leven van de Christengemeenten in Suriname. Een drietal films werd ver toond, welke een beeld gaven van de gewoonten en de cultuur aldaar en te vens van de invloed, welke er is uitge gaan van de Christengemeenten. 's Middags werd voor een geheel ge vulde zaal een filmvoorstelling voor de jeugd gegeven. Middenstandstentoonstelling. Ook dit jaar hoopt de Middenstands ver. „Handelsbelangen" weer een Mid denstandstentoonstelling te organiseren en wel op 8, 9 en 10 November a.s. Deze Kamito 3 zal gehouden worden in één der veilinggebouwen. Reeds 25 deelnemers gaven zich op. KLOETÏNGE. Uitslag vliegerwedstrijd. Onder grote belangstelling ls Donder dagmiddag de vliegerwedstrijd gehou den voor de jeugd, georganiseerd dooi de heer M. Kole. De uitslagen waren: 1. Voor de mooiste vlieger: Benny Kole. 2. Grootste vlieger: Hans Paardekoo- per. 3. De hoogststaande vlieger: Lauw Joosse. 4. De rustigst staande vlieger: Wim de Klerk. Allen kregen een mooi boek als prijs. De andere deelnemers kregen een reep chocolade als troostprijs. COLIJNSPLAAT. In de haven gevallen. De dijkwerker C. Heystek, die bezig was op de haven „Oesterput" een schip stro te lossen, had het ongeluk in de haven te vallen tussen het schip en de wal. Hij liep kwetsuren op doordat hij op een gording in de haven terecht kwam. Bank voor Schouwen en Duiveland. Naar wij vernemen heeft de directie van de Rotterdamsche Bank N.V. een circulaire laten uitgaan aan de voor malige aandeelhouders der N.V. Bank voor Schouwen-Duiveland te Zierikzee, met de mededeling dat zij alsnog in staat is een aanvulling van 40 boven de destijds betaalde 75 uit te keren. Het is de Rotterdamsche Bank gelukt nog verschillende bedragen terug te vorderen in verband staande met de onregelmatigheden, welke zoals bekend, by de Bank voor Schouwen-Duiveland in 1949 hebben plaats gevonden. Weg Zierikzee—Zijpe eind October gereed. De vernieuwingswerkzaamheden aan de weg Zype-Zierikzee zullen over on geveer drie weken gereed zijn, zodat de nieuwe weg einde October voor het ver keer zal kunnen worden opengesteld. BRUINISSE. „De Bruse Trekker" vergaderde. Woensdagavond werd in „Het Cen trum" een vergadering gehouden van de Duivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker", o.l.v. de heer C. J. Maas. In bespreking kwam de uitnodiging van de aquariumvereniging „Willem Deutz" om gezamenlijk een tentoonstel ling te organiseren. Besloten werd de uitnodiging aan te nemen. Een commis sie van voorbereiding werd benoemd, bestaande uit de heren H. W. Bossers, C. J. Maas en C. J. Veth. AXEL. „Poolse Kruis" behoeft grondige restauratie. Het „Poolse Kruis" aan de Kanaal- dyk, dat in 1946 door de Polen voor hun aldaar in Sept. '44 gevallen strijdmak kers is opgericht en vervaardigd uit materiaal van neergeschoten Duitse vliegtuigen, verkeert ernstig in verval, daar de metaallegering niet bestand biqkt tegen weersinvloeden. Van gemeentewege zal in samen werking met de Ver. „AxelPolen" en de ln ons land vertoevende ex-Poolse militairen alles worden gedaan om het monument door een grondige restaura tie voor het nageslacht te bewaren. L. De heer P. W. Stroo te Vlissingen is geslaagd voor het examen landmachi- nist A Stoombedrijf. Woensdag was het 40 jaar geleden, dat de heer A. van Sluys dienst ging doen als collectant voor de bijzondere collecten ln de Ned. Herv. Kerk te Mid- belburg. Het gehele personeel van de N.V. VI- trlte Works te Middelburg zal ln de Ko mende week worden doorgelicht. De doorlichting vindt plaats in de fabrieks- cantine. Vanavond zal het muziekgezelschap „E. M. M." een concert geven op de muziektent te Serooskerke (W.). De collecte voor de reclassering heeft te Kapelle-Biezelinge f 106.88 opge bracht en te Krabbemljjke f 51.16. De landbouwgronden te Brulnisse blij ken nog steeds granaten te bevatten, hetgeen tijdens het ploegseizoen telkens weer blijkt. Ook nu weer kwam bij deze werkzaamheden op een perceel bouw land langs de Noordzij de landbouwers zoon M. K. Krepel op een groot kaliber granaat terecht, gelukkig zonder ver dere ongelukken te veroorzaken. Te Clinge nam de douane een koe, 2 vaarzen en 20 kg boter ln beslag; de smokkelaars ontkwamen. Te St. Jan steen achterhaalde de douane 45 kg roomboter. De verloting van de Vrouwenvereni ging t.b.v. de Ned. Herv. Kerk te Kats heeft f 350 opgebracht. De Chr. Openbare Leeszaal en Biblio theek in de Walstraat te Axel zal a.s. Maandag weer worden opengesteld. Het aantal boeken ls deze zomer met ruim 100 uitgebreid en bedraagt thans meer dan 1000. Dezer dagen werd door de kerkvoog dij van de Ned. Herv. Gemeente te Nlsse de pastorie bij inschrijving verkocht. De hoogste inschrijver was de heer Jacob Dronkers te Nisse voor f6505.50. Benoemd tot hoofd van de school met de Bijbel te Rilland de heer C. Klap, thans hoofd der Chr. school te Someren. De collecte voor de Reclassering heeft te Westkapelle f 35.90 opgebracht, te Tholen f 104. GEMEENTERAAD. BAARLAND. Subsidie voor de muziekvereniging. De raad vergaderde onder voorzitter schap van de heer C. J. de Mol, loco burgemeester. De begroting voor 1952, welke niet sluitend is, werd aangeboden. De bewoners van de-Burg. Vogelaar straat verzochten plaatsing van een straatlantaarn. B. en W. willen met de PZEM in overleg treden. De raad sprak uit, dat de instand houding der o. 1. school wordt gevor derd. Besloten werd, voor 1952 toe te ken nen aan het Groene Kruis een subsidie van f 600.en aan de Ver. Alg. Kleu terschool f500. De muziekvereniging „Prinses Juli ana had een verzoek om subsidie inge diend. B. en W. stelden voor f 100.— subsidie te verlenen. De heer Elenbaas kon zich hiermede niet verenigen. De muziek is maar een pleziermakerij en dan gaat het niet aan hiervoor de be lastinggelden te besteden. De heer Van Damme kon wel meegaan, nu hij de be sprekingen had gevolgd. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met al leen de stem van de heer Elenbaas tegen. De heer De Vriend had gelezen, dat er een bijzonder congres zou worden ge houden door de Ver. van Ned. Gemeen ten en hq zou gaarne zien, dat de voor zitter op dit congres pleit voor de af schaffing der classificatie en in de vol gende vergadering verslag uitbrengt. De raad kon zich hiermede verenigen. De heer De Vriend verklaarde dat over ca 14 dagen het verenigingsge bouw klaar is. Hq heeft echter nog niets gehoord van een actie, die de voorzitter destijds heeft toegezegd. Hy is zelf ook voorzitter van het stichtings comité. De voorzitter geloofde, dat de tijd is aangebroken om iets te doen. De heer De Vriend: „Neen, het is hoog tyd". De voorzitter zei, dat gezamenlijk de handen ineen moeten worden geslagen. De heer De Vriend was van mening, dat het nu reeds vrij laat is, en vindt het een blamage. De voorzitter zal moe ten proberen te redden wat er te redden valt. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren: Marinus J.> z.v. J. Veelhoek en M. J. de Rijder; Marinus J., z.v. C. M. Wisse en N. v. d. Maas; Licia, d.v. J. W» Goeman en A. Poley; Johanna H., d.v, P. Cor- stanje en J. E. v. Bremen; Abraham, ?.v. T. de Kubber en W. Wijs; Jannetje R., d.v. T. Christ ians en J. J. Platschorre. Ondertrouwd: P. Dekker, 30 j. en J. de Graaf, 23 j. Gehuwd: J. W. Sinke, 25 j. en F. J. Ver- meule, 24 j. Overleden: A. A. Ossewaarde, 63 j., echtgen. van J. den Boer; J. Goense, 69 j. cchtg. van C. Raas. OOSTKAPELLE. Geboren: Johannes, z.v. M. Wijkhuijs en F. Schoe. Ondertrouwd: F. P. Baljeu, 21 j. en M, Wcm- dergem, 20 j. Gehuwd: J. de Keyzer, 53 j. en E. Kodde, 51 j. POORTVLIET. Ondertrouwd: J. Noorthoek, 39 j. te St. Philipsland en J. P. l5. Uijl, V j.J. J. Westdorp, 22 j. te St. Annaland en C. M. 1. van Nieuwkerk, 21 j. Overleden; J. A. van der Slikke, 60 cchtg. van G. K. Krijger. Donderdagavond vond ln tegenwoor digheid van vele genodigden de opening plaats van de nieuwe Chr. Kleuterschool aan de Schoolweg. Om half aoht opende mr G. Tichel man, als voorzitter van de school, de avond met een harteiyk woord van welkom aan de aanwezigen. In een hu moristisch historisch overzicht voerde hy allen mee vanaf 1886, het jaar waar op de vereniging werd gesticht, tot de dag van vandaag, waarop een nieuw ge bouw wordt betrokken. Hy sprak zr)n welgemeende dank uit aan het adres van de gemeentebesturen voor de grote medewerking die in deze werd ondervonden. Hierna verklaarde hij de school voor geopend. Het woord werd vervolgens nog ge voerd door wethouder Den Hamer na mens het gemeentebestuur, mevr. H. J. Glasz, inspectrice van het kleuteronder- wqs ln dit district, door het hoofd van de school, mej. H. Dootjes en door di verse afgevaardigden van plaatseiyke schoolbesturen en zusterscholen uit de omtrek. Hierna volgde een rondgang door de nieuwe lokalen. De fonkelnieuwe meu beltjes, de mooie, ruime en overzichte lijke materiaalkasten, de handige kleu terborden, het les- en speelmateriaal, de kapstokjes met zelf gemaakte en aan gebrachte onderscheidingsplaatjes, zyn een lust voor het oog, terwijl de practt- sche centrale verwarming .en de gezel lige lichtpunten het geheel vervolma ken. Daarbij mag niet vergeten worden het gezellig Ingerichte kantoortje voor het hoofd van de school, hetgeen do ouders als het ware nodigt tot het hou den van een meer intiem gesprek over de schoolgaande kinderen. Terneuzen heeft met deze nieuwe school een aanwinst gekregen die er zijn mag en het zal dan ook een feest zyn als a.s. Maandag de 160 kinderen deze school zullen bevolken.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 4