de loupe <r Die- yLcKtyeJU^ Met een achttal nieuwe ontwikke lingsplannen wordt een begin gemaakt* PmOL in huis! Geen leerplicht voor het kleuter onderwijs voorgesteld* SIUq x'^ter' De koopman-staatsman-periode van dr H* Colijn* IVOROLhet behoud Uwer tanden Devaluatiegeruchten over Pond Sterling en Franse frank* IN YI Dl zv H Op het recht van de ouders mag geen inbreuk worden gemaakt. Prins Bernhard schoot drie clanden. c'a "««a als oase Scotch Mixture maar nég Verpleegster met fantasie maakte reisjes naar Rome. Onder ONS FEUILLETON. Koningin cn Prins in April naar Amerika en Canada. Zaterdag 13 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Strijd tegen structurele werkloosheid. De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer een wets ontwerp aangeboden, betreffende de deelneming van het Ryk in de uitvoe ring van de eerste fasen van een acht tal ontwikkelingsplannen. Zoals bekend wordt op het ogenblik getracht door middel van deze ontwik kelingsplannen z.g. structurele werk loosheid te overwinnen. In vele gebie den van ons land bestaat n.l. een over schot aan arbeiders, in het ene gebied door achteruitgang van de turfwinning b.v., in een ander gebied door onvol doende uitbreidingsmogelijkheden voor de landbouw, enz. In ons land, waar naar de uiterste productiviteit gestreefd moet worden, is deze toestand onduld baar. Voor het overwinnen van dit eu vel had men de keuze uit verschillende mogelijkheden emigratie, verplaatsing van de arbeiders naar andere streken in het land en vergroting van de werk gelegenheid in de betrokken gebieden zelf door aantrekking van nieuwe in dustrieën. Deze laatste weg heeft men gekozen, de weg der ontwikkelingsplannen. In Juli van dit jaar werd ai een dergelijk plan van kracht voor Z.O. Drente. Nu is een bedrag van ruim 11 millioen aan gevraagd voor de eerste fasen van een achttal andere plannen. DE INHOUD DER PLANNEN. De acht thans ingediende plannen hebben betrekking op Zuidwest en O. Groningen, Oost-Friesland, Noordoost- Overijssel, het Oosten van de kop van Nrd.-Holland, Zuidwest en Noordoost Noord-Brabant en Noord Limburg. In elk van deze gebieden is in onderling overleg een aantal kernen geprojec teerd. De thans in de plannen opge nomen maatregelen zijn in het bijzonder gericht op de ontwikkeling van deze kernen. De maatregelen vallen onder de vol gende categorieën: 1. In gereedheid brengen van indus trie-terreinen.' Deze maatregel omvat de aankoop van gronden, het bouwrijp maken daarvan en het verzorgen van aansluiting met het verkeersnet en de openbare nutsvoorziening. 2. Verbetering van de verkeersvoor- zieningen. 8. Voorzieningen op het gebied van de (Ingez. mededeling, advert.) miniirmt**"**"*.—***.****'.**w"»"">i Acht kleuren, één prijs: 28 cent. HltK en over de grenzen Bij K.B. is m.i.v. 1 Oct. 1951, op het daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de reserve-luit.-kol. der infanterie A. V. M. J. M. Goulmy van de Nat. Reserve. Het ligt in de bedoeling, dat de staf van de le divisie der Kon. Maréchaus- sée wordt overgebracht naar Breda. De Griekse premier Venizelos heeft Donderdag de stafchefs van de Ver. Staten (Bradley), Engeland (Sir Willi am Slim) en Frankrijk (Charles Leche- res) afzonderlijk ontvangen i.v.m. het. opnemen van Griekenland in het Atlan tisch Pact. Antony Winkler Prins, die 32 jaar Doopsgezind predikant was in Veen- dam, richtte een middelbare school op, die nu als „Winkler Prins Lyceum'' het 85-jarig bestaan viert. De secretarie-ambtenaar A. A. uit Nieuwediep bij Gieten is gisteren door de arr.-rechtbank te Assen veroordeeld tot drie jaar met aftr. Hij heeft de ge meente Rolde gedurende een tijdsver loop van ongeveer vier jaren voor f 4u.000,opgelicht. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarin toe gestaan wordt, dat de V.S. gegevens be treffende atoomenergie, die niet op wa pens betrekking hebben, aan bevriende naties meedelen. Hat Amerikaanse vakverbond C.I.O. heeft geprotesteerd tegen ,,de belache lijk kleine plaats", die in het huidige hulpprogram voor het buitenland aan werkelijk economische hulp is toege kend. Voor bewapening wordt veel te veel beschikbaar gesteld, zo meent men. De Indonesische Regering heeft een ontwerp voor de bouw van een scheeps timmerwerf op Java aan de Exumbank voorgelegd. Met de bouw zal een be drag van 20 millioen Amerikaanse dol lars gemoeid zijn. In de Star-Diamond Mines in Zuid- Afrika is een nieuwe grote diamant ge vonden van 50 karaat. De waarde van de steen wordt geraamd op 15.000 Pond Sterling. Ook 1951 belooft een goed toeristen jaar te worden. Gezien de cijfers, die bekend zijn over de eerste helft van dit jaar, meent men te mogen consta teren, dat ook 1951 een belangrijke stijging te zien zal geven van het bedrag Jat buitenlandse toeristen in Nederland san deviezen hebben besteed. Een compagnie van de Nederlandse 'rijwilligers op Korea zal 5 December toch lekkere boterletters smullen. De kok was n.l. zo actief geweest om aan een Nederlandse fabriek van bakkerij producten een brief te schrijven, waarin hij om wat amandelspijs vroeg. De bo terlettervulling is nu reeds onderweg naar Korea. openbare nutsbedrijven. Aanleg of uit breiding van waterleidingnetten is nood zakelijk. Hiervoor zal aan de water leidingmaatschappijen door het Rijk een bijdrage worden verstrekt. 4. Bouw van industriehallen en flats, volgens een daartoe vastgestelde sub sidieregeling. 5. Bevordering van de vakscholing. 6. Beschikbaar stellen van industrie woningen voor de staf van de zich in het gebied vestigende ondernemingen. Adenauer moet protesteren bij Hoge Commissie. Tegen afluisteren van telefoon gesprekken. Het West-Duitse parlement heeft Bondskanselier Adenauer als minister van Buitenlandse Zaken opdracht ge geven bij de Hoge Commissie te protes teren tegen het afluisteren van tele foongesprekken en het openen van brie ven in West-Duitsland door Engelse en Franse autoriteiten en onmiddellijke stopzetting van deze handelwijze te eisen. (Ingez. mededeling, adv.) (Ingez. mededeling, adv.) Bij braad- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale 1 h Uid. KizsmEECsinaaBMm Hoewel da commissie betreffende de wettelijke regeling van het kleuter onderwijs de leerplicht voor de kleuters niet onder alle omstandigheden ver werpelijk acht, is zij éénstemmig in haar afwijzing van een wetteHjke ver plichting. Zij meent, dat er geen inbreuk mag worden gemaakt op het recht van de ouders om in vrijheid te beslissen, of zij liun kinderen al dan niet naar een kleuterschool zenden. Ook zijn er practische bezwaren aan de invoering van de leerplicht verbonden. Verder zegt de commissie in het tweede gedeelte van haar rapport, dat er aan de opleiding van de leidsters speciale aandacht moet worden besteed. Slechts wettelijke bevoegde hoofden en leidsters mogen aan de gesubsidieerde scholen worden toegelaten. De commissie wou twee diploma's zien ingesteld; één voor de leidsters en één voor de hoofdleidsters. De wettelijke regeling t.a.v. het leer plan kan zich beperken tot het geven van verplichte en facultatieve vakken, het vaststellen van een urentabel en 't geven van richtlijnen voor de practische oefening. De toelatingsleeftijd kan gesteld wor- Prins Bernhard, die als gast van de koninklijke familie thans in Zweden is, heeft deelgenomen aan een elanden- jacht in de omgeving van Stockholm. Elf elanden werden tijdens deze jacht geschoten. Prins Bernhard nam er drie voor zijn rekening. West-Duitse vissersboten bij Helgoland door bombardement beschadigd. De West-Duitse vissersboot „Sam- land" werd zwaar beschadigd door een bombardement, toen het schip ligging had genomen in dè vluchthaven van Helgoland wegens motorstoring. Een andere vissersboot, de „Pikas", die zich in de huurt van de „Samland" bevond, seinde, dat de bemanning was gered. Het eiland Helgoland wordt, zo als bekend, gebruikt voor geallieerde oefenbombardementen. NED. PIONIERS TREKKEN NAAR BRAZILIë. Ook een Geref. predikant gaat mee. Ongeveer 50 gezinnen uit De Krim in Overijsel en naaste omgeving zullen n.l. binnenkort met have en goed de grote oversteek maken naar de staat Parana in Brazilië, waar zij een nieuwe Neder landse pionierskolonie denken te stich ten. Dank zij de medewerking van de Ne derlandse en Braziliaanse regering kon den zij een complex landbouwgronden kopen ter grootte van ongeveer 600 ha. De eersten, onder wie een aantal onge- huwden, vertrekken binnenkort, tenein de de ontvangst van de grote groep voor te bereiden. De laatsten hebben het thans druk met het deugdelijk verpakken van land bouwmachines en -werktuigen, want men streeft er naar, zoveel mogelijk oude gereedschappen mee te nemen en natuurlijk het goede stamboekvee waar over men hier beschikt. Des avonds trachten zy zich de grond beginselen van het Portugees eigen te maken, wat voor hen de taal der toe komst zal worden, ook al zullen zy zo veel mogeiyk een stukje Nederland in de vreemde biyven vormen. De groep heeft haar eigen bakker, eigen timmer man, eigen smid enz. Ook Is een eigen gereformeerd predikant aan de groep toegewezen, maar men hoopt t.z.t. zelf een dominee te beroepen. In Japan zal in Mei a.3. de eerste te levisie-uitzending op commerciële basip gegeven worden. den op 3 jaar. De leeftijd voor over gang naar de lagere school zal 6 4 7 jaar moeten zijn in verband met de hui dige practijk van de lager-onderwijswet. (Ingez. mededeling, advert.) Unieke aanbieding van 'n bijzondere kwaliteit, zuiver wollen HEREN ULSTERS vanaf, 58.75 Zuiver wollen CHEVIOT COSTUUMS 2-delig vanaf 59.75 Kamgaren Costuums 2-delig vanaf 84.75 TWEEDJASSEN waterproof vanaf 58.75 Het kopen bij ESDERS biedt de volgende voordelen: eigen fabrikaat onberispelijke pasvorm en degelijke afwerking prettige en vakkundige bediening ing LANGE NOORDSTRAAT MIDDELBURG 8-10 Voor 50 bijzonder fijne sigaretten. maar ook poot de pijp Twee rokers é'én bes! uit: i k VOÖrtaa tl Ph li ps Ó6&-/ Prof. Gerretson over Reeds grote invloed tijdens de eerste wereldoorlog. De Chr. Historische politicus en bekende geschiedkundige, Prof. Dr F. C. Gerretson, heeft in een rede ter gelegenheid van het achtste lustrum van de afdeling Delft der S.S.R. zijn licht laten schijnen op een weinig bekende periode uit het leven van wyien Dr H. Colijn: het jaar 1918, waarin Dr Colijn als lid van de Eerste Kamer en tevens directeur van de Bataafse Petroleum My. aan de toenmalige Nederlandse regering waardevolle adviezen verstrekte. Dr Ger retson werkte destyds als secretaris v an de directie van de B.P.M. zeer nauw met Dr Co lijn samen. Aanvankelijk wenste aldus prof. Gerretson de toenmalige directeur van de Bataafse, Deterding, dat Colijn de politiek vaarwel zou zeggen, hoewel hij reeds ln het kabinet-Heemskerk minis ter was geweest. De wereldoorlog ech ter en de centrale plaats die Colijn toen al Innam ln de landspolltiek brachten Deterding er echter toe hem toestem ming te verlenen tot aanvaarding van het lidmaatschap van de Eerste Kamer. En hier liet Colijn zich niet onbetuigd in zyn critlek op de slappe leiding die het kabinet-Cort van der Linden vaak aan 's lands zaken gaf. Met name was dit laatste het geval ten aanzien van Amerika's eisen, die zelfs zo ver gingen, dat men Nederland se scheepsrulmte met geweld opeiste ten bate van de geallieerde oorlogvoe ring, zulks ln flagrante strijd met het volkenrecht. Calvijn's advies om als souvereine staat dan ook beslag te leggen op ge allieerde schepen, die de havens van In donesië aandeden, heeft de geallieerden in die dagen doen Verstaan, dat ook een kleine natie verzet wist te leveren tegen onrechtmatige machtsdaden. De gealli eerden waren mede daardoor genood zaakt Nederland toch weer te ontzien. Op kosten van schoonpapa. De Rotterdamse recherche heeft een 31-jarige vrouw gearresteerd, die zich als verpleegster uitgeeft en haar aan staande schoonvader voor 3500 gulden heeft opgelicht. Voor dat bedrag, dat de man met fantastische verhalen is ontfutseld, is de verpleegster vier maal naar Rome geweest. Eind Maart arriveerde de vrouw met haar zesjarig zoontje in Bergen op Zoom. Voordien had ze 3% jaar in Duitsland vertoefd. Met een nogal fan tastisch verhaal wist ze in een hotel bij een bekende familie medelijden op te wekken. Toen men echter joor de veelheid van haar verhalen argwaan ging koesteren, vertrok ze naar Rotter dam waar zij, na enkele mislukte avon turen, als verpleegster in een rusthuis terecht kwam. Daar raakte z? in ken nis met de zoon des huizes, knoopte innige banden met deze aan en begon meteen haar „schoonpapa" op te lich ten. Ze verzon een verhaal over een schatrijke oom die gestorven was en van wiens weduwe ze wel een groot bedrag los zou kunnen krijgen om een rusthuis te bouwen, voerde met haar schoonpapa telefoongesprekken, waarin zij zich voordeed als de „tante", schreef allerlei brieven op naam van artsen, zond zichzelf telegrammen, kortom ze wist in zo'n goed blaadje bij haar schoonvader te komen, dat deze, goed gelovig, haar tenslotte tot vier maal toe geld gaf om een reis naar Rome te ma ken, waar een erfenis haar zou wach ten. Maar de kruik gaat nog steeds zó lang te water tot ze breekt. En ook zij liep dus tegen de lamp, toen een Rot terdamse notaris tenslotte uitvoerig liet informeren naar de „erfenis" en een er bij behorend testament. Ze is nu alvast in verzekerde bewaring geno men. De regerlng-Cort van der Linden, die zich vaak door vrees Het leiden, is dan ook, volgens prof. Gerretson, veel dank verschuldigd aan een groep economen die zich rond de figuur van Colijn had gevormd, een groep, die deze regering vaak belangrijke en beslissende advie zen deed toekomen. NATIONALE FIGUUR. H.M. de Koningin zag reeds b(j de kabinetsformatie van 1918 Colijn als de nationale figuur en zy had gaarne zijn optreden gezien als eerste dienaar van de Kroon, temeer, waar zij, volgens prof. Gerretson, het heengaan van het kabinet-Cort van der Linden niet be treurde. De Koningin stond in 1918 het op treden van een nationaal kabinet o.l.v. Colijn voor, doch de Roomsen wensten een rechts kabinet onder leiding van een roomse premier. Bij de kabinetsformatie ls opvallend geweest, dat Colijn nauw samenwerkte met Lohman. De breuk in de partij van Groen door het conflict Kuyper Lohman werd door deze samenwerking gedeeltelijk geheeld. Een tweede kenmerk van Colon's po litiek in die dagen vinden we in zyn zoeken naar samenwerking met de na tionaal voelende linkse elementen, een streven, dat hy tot het einde van zijn leven trouw is gebleven. Slechts by de vryzinnig-democraten (Marchand en Oud) vond Colijn gehoor. Spr. onderstreepte aan het einde van zijn rede, dat Colijn een man uit één stuk was, die ook als directeur van de Bataafse zulks in tegenstelling tot vele verdachtmakingen. Red. zijn land diende. In Colijn zien we, zo besloot prof. Gerretson, dat de combinatie koopman staatsman ook ln deze tijd nog mogelijk ls en dus niet speciaal een karakteris tiek voor de gouden eeuw. T ractorpetroleum en Gasolie duurder. Als gevolg van een stijging op de vrachtenmarkt zyn de prijzen voor tractorpetroleum met ingang van 15 October 1951 met f 0,50 per 100 liter en de prijzen voor gasolie met f 0,52 per 100 liter verhoogd. V „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". Inderdaad, de naam doet wat ouder wets aan. Zo ouderwets zelfs, dat me nige huisvader niet eens weet waar hei over gaat, als hij in een van deze da gen een collectelijst onder zijn neut krijgt, waarop zijn bijdrage gevraagd wordt voor de Unie „Een School mei den Bijbel". En anderen die er zich nog wel iets van kunnen herinneren, omdat ook in hun ouderlijk huis die lijst al geen onbekende was, zijn eigen lijk van mening, dat die hele Unie uit de tijd is. Uit de tijdomdat de belangstel ling voor ons Christelijk onderwijs uit de tijd schijnt te zijn! En het wil ons voorkomen, dat die negatieve houding haar oorsprong vindt in de gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onder wijs. Gebrek aan financiële middelen bedreigt nu niet meer de Christelijke school. En daarom schijnt men te den ken, dat die school ook geen belang stelling, geen zorg meer behoeft. Wie in het bestuur van een school zit, weet dat het anders is. De „zilve ren koordenmet de staat maken van het bestuur ambtenaren, die slechts mogen en kunnen doen, wat de inspec tie voorschrijft. Het Christelijk karak ter vraagt soms echter meer en dat meerdere betaalt de staat niet. Er is nog iets anders: dit gebrek aan belangstelling openbaart zich ook her haaldelijk in grove veronachtzaming van de waarde van Christelijk onder wijs. Op de openbare, scholen gaan kin deren, die eigenlijk op de Christelijke thuis horen. Waarom? Och, om allerlei. Soms omdat de openbare school beter zou zijn, beter opleidt voor het middel baar onderwijs; soms ook alleen maar omdat de openbare school dichterbij is. Wie zich dit bewust is, die weet, dat er nog een strijd te voeren is voor de Christelijke school. Dat de Unie nog geen overbodig werk doet. Want wie nu aan de Uniecollecte geeft, die steunt daarmee zijn eigen, plaatselijke school. Verreweg het grootste deel van het in een gemeente opgehaalde geld blijft n.l. in die gemeente. En een klein per centage wordt gebruikt om door een propagandist de waarde van ons eigen onderwijs aan onze ouders duidelijk te •maken. Het is te hopen dat spoedig ook in alle plaatsen van Zeeland dergelijke collecten worden gehouden. Al was het alleen maar om de mensen weer eens bij die waarde te bepalen. Prinses Elizabeth nam geen hors d'oeuvre. Op het officiële diner, waaraan het Britse kroonprinselijke paar te Quebec heeft aangezeten, is de met veel zorg bereide hors d'oeuvre geen algemeen succes kunnen worden. Prinses Eliza beth, die in gesprek gewikkeld was met haar gastheer, de It.-gouuerneur van de provincie Gaspard Fateux, nam namelijk geen notitie van de eerste gang, welke haar geserveerd werd. De meeste andere gasten wachtten, uit be leefdheid, eveneens. Na een minuut of tien nam een der tafeldienaren het on gebruikte bord van de prinses weg, waarop de overigen hetzelfde bij de andere tafelgenoten deden, zodat het merendeel van de hors d'oevre onaan geroerd terug ging naar de keuken. Agent werd onder vuur genomen. Maandagavond is in de Ruigenhil- polder onder Willemstad een schot ge lost op een Rijkspolitieman. Hij ont dekte tijdens zijn patrouille enige lie den, die bezig waren te stropen met behulp van de lichtbak. Toen de politie man de stropers sommeerde halt te houden, werd op hem geschoten. Hij werd niet getroffen. In de loop van Dinsdag werden twee personen gear resteerd. (Ingez. mededeling, advert.) Belgische geldmarkt verward Hotelportiers, kellners en zwarte- markt-handelaren te Brussel wierpen zich Donderdag op Franse en Engelse toeristen en zakenlieden, die aldaar zonder Belgisch geld aankwamen en deden hun voordeel met geruchten, dat het Pond Sterling en de Franse frank gedevalueerd zouden worden. Britse cheques gingen in andere han den over tegen 110 Belgische francs per Pond Sterling, hetgeen 30 francs minder is dan de officiële koers. Iets „Nee, dat heb ik niet!" „Zo. Nou, dan zal ze wel gauw ge noeg van je hebben!" Harmen kan zich blijkbaar niet voorstellen, dat een meisje iets wil weten van een jongen, die geen on derwijzer wordt. De waarheid is, dat Harmen pogingen doet om bij Sien, Tootjes oudere zuster, in de gunst te komen. Het staat hem absoluut niet aan, dat Geert ook in die familie komt. Nu is Geert nog wel erg jong en zo'n schaatspartijtje hoeft niets te betekenen, maar Harmen vindt, dat zijn aanzien wordt verkleind, wanneer de familie Smit in nauwe aanraking komt met zijn mislukkeling van een broertje. Harmen gebruikt zijn avond om bij de familie Smit op bezoek te gaan. Daar komt hij wel meer, dus hoeft het niets bijzonders te betekenen. Hij vertelt zo terloops wat hem ter ore is gekomen. Dat Geert en Tootje samen hebben geschaatst. Nu ja, dat weet het halve dorp immers. Je bent daar op de ijsbaan niet bepaald onder ons. „Dat is het nu juist", zegt Harmen. „Het is hoogst ongewenst, dat Geert zich dergelijke dingen veroorlooft. Dat kereltje moet streng worden aange pakt en zich niet met meisjes ophou den". „Nou, zeg", zegt vader Smit, „het zijn immers nog kinderen". „In zekere zin wel", stemt Harmen toe, „maar mijn broer is een jongen, die zich de wildste fantasieën in het hoofd haalt. Hij moet eerst maar eens proberen, op een fatsoenlijke manier aan de kost te komen. Dan is het altijd nog vroeg genoeg om aan een meisje te denken!" Ja, als er werkelijk iets achter De volgende dag is de baan hele maal schoongeveegd. Rondom het ijs ligt de onafzienbare witte vlakte van de ondergesneeuwde heide. Helder straalt de zon aan de onbewolkte hemel. Vol verwachting ziet Geert die middag naar Tootje uit. Zou ze komen of niet? Ja, daar heb je haar, in haar dikke, bruine mantel. Hij is door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. steekt is Smit er natuurlijk ook te gen. Hij had gedacht, dat het niet meer dan een onschuldige vriend schap was. Nu Harmen hem een an dere indruk van de zaak geeft, wil hij die graag aanvaarden, want hij beschouwt Harmen als een verstan dige en weldenkende jongen. En moeder Smit doet ook een duit in 't zakje. Zij is altijd van mening geweest, dat een meisje vóór haar achttiende jaar niet aan jongens moet denken. Hoewel Harmen zich op dit punt nog geen mening had gevormd, is hij het nu toch roerend met moeder Smit eens. Ziezo, die zaak komt wel in orde. nu al zo vertrouwd met haar, dat hij direct op haar afstevent. „Hallo, Tootje! Zal ik je schaatsen weer vastbinden?" „Nee, laat maar Geert". Ze kijkt hem nauwelijks aan. Hij begrijpt er niets van. Heeft hij iets verkeerds gedaan? is het vanwege zijn mislukking op school? Zijn schuwheid komt weer boven. Hij wil zich in zijn eenzaamheid te rug trekken. Maar hij kan er niet zo maar in berusten, dat Tootje zich van hem afwendt. „Wat heb je toch?" vraagt hij. „Heb ik je iets gedaan?" „Och nee", zegt het meisje. „Maar „Maar wat dan toch?" „Nou ze vinden 't bij me thuis niet goed, dat ik met jongens omga". Tootje krijgt er een kleur bij. Dat is wel begrijpelijk, want ook voor haar heeft hun omgang door dit ver bod een stempel gekregen, die deze niet had. „O", zegt Geert schor. „Nou, bon jour dan. En hjj schaatste weg. Maar de stra lende hemel, de blinkende, besneeuw de hei, het is alles voor hem ver duisterd. Hü zou wel om zich heen willen slaan, het luid uitschreeuwen, dat zijn broer Harmen een schoft is. Want aan die naarling heeft hij dit natuurlijk weer te danken. Niets gunt Harmen hem. Bedilzucht en jaloezie beheersen hem volkomen, en daar wordt Geert de dupe van. Hij heeft geen zin meer in schaat senrijden. Hij gaat naar de kant en bindt af. Waar moet hy heen? Naar huis? Daar zal Harmen hem met zijn sarrende glimlach ontvangen. „Zo, moet jy niet schaatsenrijden?" En dan zal Geert zijn drift zeker niet meester kunnen blijven. En nog dieper in de put raken. Nee, hij gunt Harmen die triomf niet. Hy zal zwijgen met alle verbetenheid, die in hem is. Maar het is moeilijk, o. zo moeilijk. Urenlang loopt hy voort, zonder te weten waar heen. Dan is hy wat kalmer gewor den. Het begint donker te worden. (Wordt vervolgd.) dergelijks speelde zich ook af met Franse cheques. 's Ochtends bleven alle vooraanstaan de banken te Brussel Britse en Franse reischeques tegen de officiële koers in wisselen. Donderdag werd bekend gemaakt, dat de Belgische regering een uit zeven personen bestaande „Brains Trust" heeft ingesteld, welke in het licht van de tegenwoordige financiële toestand en de dringende bewapeningsbehoeften een nieuwe economische politiek voor België moet uitstippelen. In gewoohUjk goed ingelichte kringen zei men Don derdagavond, dat de eerste taak van deze commissie zal zijn de orde op da verwarde Belgische geldmarkt te her stellen. Uit Parys wordt gemeld, dat het Pond Sterling Donderdag op de Paryso zwarte markt de hoogste koers heeft bereikt sedert de devaluatie van Sep tember 1949. De noteringen van alle buitenlandse bankbiljetten stegen opmerkeiyk, die van het Pond Sterling met 20 francs tot 1000 francs van de dollar tot 428 en van de Zwitserse frank tot 99. De laatste recordnoteringen van dollar en Zwitserse frank in ruim twee jaar resp. 421% en 96% francs geweest. Zoals reeds enige tüd geleden werd medegedeeld, hebben de Koningin en de Prins de uitnodigingen aanvaard van de president der Verenigde Sta ten en Mevr. Truman en van de gouverneur-generaal van Canada en Burggravin Alexander of Tunis om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan de V.S. en Canada te brengen. Naar wy vernemen, is thans be sloten dat deze beide bezoeken in April 1952 zullen plaats hebben. Zaterdag 13 Heel Yer daar geplakt selen, oester Yerseke, bij; de export z< schien de sti dat over de lijk-lachendes kwam, maar noten van d vreugde, die Het Is Oct< leven. Elke da Het bultenlan maar het is n gevoerd, maar man en mach' tyden geweesi Denemarken d deviezen. Elke delen. Het Te in de maand Onze gasth een lachend g> Door de schild waanden ons i je bracht h de mosselexpi van Nederlani jaren liep 92 mosselexport mossel gaat u oude roem te „of ze moet e zijn". Maar da Bü de scn< haezer". Grage buik van het s transporteerde: schoonderij bin in een goede bi aan de transf gezucht. „Ja, aan de band gleden de mos bed kan ik wi uitgeslapen beJ week niet ges draait me vooJ er in komen, wl Een half uur I ongerechtighed I optocht" en tel gevoel kregen,I bootje op zee cj penetrante zilt kraakheldere r I mee opgehoude mosselen verdt Na de verse selen in jutezs •het transport. 4e Zeeuwse m< Waddenmossele toch een mosse De bedrijfsleid legd. Frankryk wl waarin geen diertjes, voorkc de Wadden w troffen, maar 1 a. „Toch zyn d ter", interumj binnendienst. I krijgen van dr een certificaa staat van het in de Zeeuws doet het 'm, v uitgaande Par ij; dure geld krijs Een idee II Maar Parys en op onze moss I fantastisch!" iedere medailli „Inderdaad", z<| hoorden we ee Het duurt ni kunnen we nit vraag in het kweekplaatsen Texel en Kor kunnen dan n teren en Den markt. Nu zyr plenty wilde m een klein kun» te halen, maai niets van wete zo goed. Dit gesprek, want dj te doen, dan We zijn de d de haven ston de mosselpolit tien mensen dj men hadden n< len uit te staar „Dat is een heer en hij w iemand aan. B die nauwkeurig derijen control voorschriften t nomen. Een s! meende er niet telde hij hoe l Waarom -nauffcu Er zyn de la ten van wegge) dat vele auton meer geven. Volgens het reglement moge] torvoertuigen wanneer door dreigt voor an dat signaal nod; dit gevaar. Nu claxonneren one digheden eenvoi een eventuele 1 men gekant teg doch anderzijds er zeker niet mi er onder alle ziet van zyn cis aldus de A.N.W

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2