Perzië verwerpt Engelse resolutie tot hervatting der besprekingen D Voorlopige overeenkomst te Panmoendjom Egypte wordt vandaag tot toe* treding uitgenodigd SNIPPER NIEUWS k N* C* R* V* startte met haar uit* zendingen Ontwerp Ziekenfondswet gepubliceerd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Meerderheid in Veiligheidsraad voor Engeland lang niet zeker 40.000 of 50.000? Amerika wijst Russische voorwaarden af Raad van Arnemuiden her dacht wijlen burgemeester Langebeeke Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1993 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG IS OCT. 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.02 u., onder 17.50 u. Maan op 17.18 u., onder 6.19 u. Hoogwater Zondag 14 Oct.: Vlissingen: 1.19 u. 2.02 m., 13.28 u. 1.94 m. Terneuzen: 1.44 u. 2.19 m., 13.56 u. 2.11 m. Wemeldinge: 2.56 u. 1.80 m., 15.11 u. 1.63 m. Zierikzee: 2.46 u. 1.57 m., 14.55 u. 1.39 m. Perzië heeft Vrijdag de Britse resolutie, waarin wordt aangedrongen op het hervatten der besprekingen over het oliegeschll, van de hand gewezen, daar het van mening is, dat de resolutie de Ver. Naties zou toestaan zich te mengen in Perzië's binneniandsei aangelegenheden. De Perzische vice-premier, Fatemi, verklaarde op een persconferentie: „Hoewel ik de nieuwe resolutie nog niet f' elezen heb, moet ik verklaren, dat de 'erzische delegatie sterk gekant is te gen elke resolutie, die de Veiligheids raad in staat zou stellen in de oliekwes- E WONINGNOOD is een ten hemel schreiende toestand, die zeker niet zal nalaten zijn stempel te drukken op ons nageslacht.. En lang geen mooi ^tempel, daarvan is ieder wel over tuigd. En ieder is het er ook wel mee eens, dat daaraan op de snelst mogelijke wijze en met aangrijping van alle be schikbare middelen een eind moet worden gemaakt. Dat is uitermate jnoeilijk en langzamerhand kan het kleinste kind U al vertellen wat op dit ogenblik de grootste moeilijkheid is: gebrek aan kapitaal. Tot zover zijn we het allemaal eens. Maar nu moet de vraag beantwoord worden: „Wat ls de snelst mogelijke wijze?" en „Wel ke middelen zijn er beschikbaar?" Het beangstigende wat de eerste vraag betreft is, dat hierover een groot verschil van mening blijkt te be staan. In de troonrede is aangekon digd, dat de regering zich voorstelt het woningbouwprogramma voor het vol gend jaar terug te brengen tot 40.000. Een ramp als men bedenkt dat 40.000 woningen juist genoeg zijn om de be volkingsaanwas op te vangen, zodat er in dat jaar niets gedaan zal worden om de achterstand te verkleinen. Hiertegenover heeft de P.v.d.A. in haar program van actie een bedrag van 50.000 als eis gesteld, terwijl ook de Ver. van Nederlandse Gemeenten in haar eergisteren gehouden buitenge woon congres die eis heeft doen horen. De eis van de P.v.d.A. zal wel voor een groot deel zijn ingegeven door de fedachte, dat hierdoor kiezers getrok- en kunnen worden aan de Neder landse Gemeenten kan men die bedoe ling toch moeilijk toeschrijven. Hier waren mensen bij elkaar, die toch heus wel iets van financiering afweten, mensen die bewezen hebben ook de voor een ministerpost vereiste capaci teiten te bezitten deze mensen gaan toch niet als kinderen omr 10.000 hui zen meer dreinen, als ze ervan over tuigd zijn, dat dat onmogelijk is! En het vreemde is, dat niemand hun heeft aangetoond, dat het inderdaad onmo gelijk is! Want wel gaf de minister van Binnenlandse Zaken acte de présence, maar de man die hier eigenlijk had moeten zijn, de bewindsman van Volks huisvesting en Wederopbouw, schitter de door afwezigheid. Terwijl deze man toch de openbaarheid noch het debat schuwt! P NKELE DAGEN DAARVOOR had deze excellentie echter al een zeer verrassende mededeling gedaan. „Dit jaar wordt een topjaar in de woning bouw!" zo verzekerde hij. „Ik heb me altijd wel erg pessimistisch uitgelaten, maar de zaak is toch ook weer niet zo heel erg donker. We hebben wel ge zegd, dat we in het komende jaar maar 40.000 huizen kunnen bouwen, maar misschien valt dat nog wel mee. Als we er allemaal de schouders onder zet ten, komen we er nog wel boven!" Dank U, excellentie, voor Uw be moedigende toespraak. Maar we zou den nu toch wel graag eens willen we ten, waar we aan toe zijn? Komen we nu in het komende jaar boven die 40.000 huizen uit, of komen we er niet? Brengt het komende jaar nu stilstand of zal er toch nog vooruitgang zijn? Hebt U Uw bemoedigende woorden al leen maar gesproken om uw 50.000- eisende partijgenoten een beetje te paaien, of is het inderdaad ernstig ge meend? Speel alsjeblief geen verstop pertje met ons. Als het onmogelijk meer kan worden dan 40.000, zeg het dan. Het Nederlandse volk kan heus nog wel een beetje teleurstelling velen. En kan dat wel, maak ons dan niet on- v!°if bang het Nederlandse volk neelt heus al narigheid genoeg te ver werken! MOG EEN ENKELE OPMERKING over de vraag naar de middelen. De gemeente Amsterdam wil f 10 mil- 'oen gaan lenen voor de huizenbouw en omdat dat bedrag niet op andere wijze te krijgen is, tracht zij het van bevolking te lenen. Een goed prin cipe dat ook al in andere gemeenten inet succes werkt. Maar Amsterdam heeft het aantrekkelijker willen maken: de premielening wordt uitgegeven in coupures van f 100,een bedrag dus dat nog altijd binnen het bereik van zeer velen ligt. Om nu ook die zeer velen te trekken wordt er een soort loterij van gemaakt. Het volgend jaar reeds worden een aantal nummers uit getrokken voor aflossing en de geluk kige bezitters krijgen een zeer hoge premie uitgekeerd bovendien. Zo gaat het door tot het jaar 2001 toe. Dan wordt het grootste deel, n.l. f7,5 milli- oen afgelost, maar daaraan zijn geen premies meer verbonden. Een soort van gemeenteloterij dus met „eigen-geldjes" in plaats van nieten en dan op de lange duur. Wij hopen van harte dat het die kant niet verder uitgaat. De woningnood is een groot kwaad, maar het lijkt ons verre van juist dat kwaad te bestrijden met het aankweken van goklust. Ais het Nederlandse volk zo weinig oog voor de woningnood heeft, dat het al leen de strijd hiertegen wil aanbinden wanneer het een dergelijke stimulans neeft, dan is het al wel heel erg af gestompt. En voorlopig weigeren we aat te geloven. tie tussenbeide te komen. Wij beschou wen deze duidelijk als een probleem dat verband houdt met onze souvereiniteit en onafhankelijkheid. Daarom kan ik officieel en uitdrukkelijk zeggen, dat de Perzische delegatie een dergelijke re solutie niet zou aanvaarden". WAT ENGELAND VERZOCHT. In de Engelse resolutie werd de Vei ligheidsraad voorts verzocht ervan ken nis te nemen, dat Perzië in tegenstel ling met Engeland geen gehoor heeft gegeven aan de uitspraak van het In ternationale Gerechtshof, waarin ver zocht werd om handhaving van de sta tus quo te Abadan, hangende een defi nitieve uitspraak. Deze resolutie is van minstens zes stemmen verzekerd, dat is één minder dan de vereiste meerderheid. De landen, die, zij het soms met enige aarzeling, hun steun hebben toegezegd zijn de Ver. Staten, Nederland, Turkije, Frankrijk, Ecuador en Brazilië. Aangenomen, dat de Sow jet-Unie, China en Engeland (als partij in het geschil niet stemgerech tigd) zich zullen onthouden, kan de stem van India of Joego-Slavië beslis send zijn. De houding van deze beide landen is nog niet zeker. Het Italiaanse vredesverdrag. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de voorwaarden van de liand gewezen, die de Sowjet- Unie in een nota over de herziening van het Italiaanse vredesverdrag heeft ge steld. „De Sowjet-Unie gebruikt schoon schijnende en valse argumenten", aldus dit antwoord. „Zij zijn 'n poging om de verdediging van Italië te scheiden van die van de vrije wereld. De nota ziet al datgene voorbij, wat Italië sinds de oorlog heeft verricht. Uit de verslagen van de zit tingen van de Veiligheidsraad blijkt de onwaarheid van de bewering, dat de Sowjet-Unie nooit bezwaar heeft ge maakt tegen de toelating van Italië tot de Ver, Naties. Dat het verzoek om lidmaatschap niet is ingewilligd, is een gevolg van het Russische veto". (De Sowjet-Unie wilde n.l. toetre ding van Italië tot de Ver. Naties vol gens de nota, maar dan in ruil voor het verlaten van het Atlantisch Pact door dit land). Twintig millioen Mark voor Joodse organisaties. De geallieerde Hoge Commissie en de West-Duitse regering zijn overeen gekomen dit jaar twintig millioen Mark van de geblokkeerde tegoeden der ver mogens van in het Derde Rijk vermoor de Joden, die geen wettige erfgenaam hebben nagelaten, ter beschikking te stellen van de Joodse organisaties voor het beheer van vermogens. Het bedrag zal besteed worden voor de aankoop van goederen in West-Duitsland, die daarna worden uitgevoerd en in het bui tenland aan de rechthebbenden ter be schikking worden gesteld. TRAGISCH ONGEVAL TE WOLPHAARTSDIJK. Ongelukkige val had dood tengevolge. Gisteravond om half zeven had op de hofstede van Mol te Wolphaartsdijk een tragisch ongeval plaats, dat aan de 54- jarige M. Lokerse te Wolphaartsdijk het leven kostte. De heer Lokerse, die nog enige werk zaamheden op de boerderij verrichtte, mende een wagen met stro. Plotseling begon het stro naar beneden te glijden. Hierdoor kwam Lokerse zeer ongeluk kig te vallen. Dr A. I. Vos, die spoedig op de plaats van het ongeval was, con stateerde een schedelbasisfractuur. De dood was onmiddellijk ingetreden. Het slachtoffer is per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. De heer Lokerse was gehuwd. „De militaire behoefte aan atoom- materaal dreigt de pogingen tot gebruik van atoomenergie voor vreedzame doel einden aanzienlijk te vertragen", aldus heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, Gor don Dean, verklaard. In een korte plechtige raadszitting is gisteravond te Arnemuiden wijlen bur gemeester J. Langebeeke herdacht. De voorzitterszetel was met zwarte tule omhangen. Daaronder was de ambts keten bevestigd. De beide wethouders hadden aan weerszijden van de lege ze tel plaats genomen. Nadat de loco-bur gemeester, wethouder J. Polderdijk, mot gebed de vergadering had geopend, sprak hij een herdenkingsrede uit na mens de raad en de gehele gemeente. De heer Polderdijk herinnerde aan het vertrek van de burgemeester wegens ziekteverlof naar Utrecht. Men meende toen, dat de ziekte van lange duur zou zijn. Arnemuiden, aldus de wethouder, was voor hem zijn geliefde geboorte plaats en gemeente. Voorts herinnerde de wethouder aan de ambtsaanvaarding in 1944, waarna de heer Langebeeke direct begon, met primitieve middelen, orde te scheppen in de chaos, die een gevolg was van de oorlog. De heer Lan gebeeke, zo vervolgde hij, is een ware burgervader geweest, die altijd bereid was te helpen. Hij releveerde daarna de werken, die tijdens het burgemeester schap van de heer Langebeeke zijn ge reed gekomen, w.o. de electrificatie en aansluiting op de waterleiding te Kle- verskerke, de bouw van 43 woningen, de los- en laadplaats en de riolering en bestrating te Arnemuiden. Ook zei de heer Polderdijk, dat de burgemeester veel gedaan heeft om de verloren ge- gane schepen terug te krijgen en de ge troffen gezinnen schadeloos te stellen. Hij sprak de wens uit, dat de heer Lan gebeeke de rust heeft gevonden, die voor Gods volk is weggelegd en betuig de zijn deelneming aan mevr. Lange beeke en de familie. De heer J. J. Huijssen sloot zich daar bij ais gemeente-secretaris aan en dankte voor de prettige verhouding tus sen gemeente-personeel en de burge meester. Een broer van de overledene dankte namens de familie voor deze plechtige zitting, waarna de heer Pol derdijk met gebed de bijeenkomst sloot. DE OORLOG IN KOREA, Nieuwe schending van de neutrale zone? Volgens Reuters correspondent te Moensan hebben geallieerde en noor delijke verbindingsofficieren gisteren te Panmoendjom een voorlopige over eenkomst bereikt met betrekking tot de voorwaarden voor een hervatting van de besprekingen over een staken van het vuren. Nijtïès-delegatie in overweging te zul- Het enige belangrijke punt, dat on opgelost bleef, was de kwestie van de gelijke beveiliging van Kaesong en Moensan, de vooruitgeschoven „vredes- bases" resp. van de Noordelijken en van de geallieerden. Eerstgenoemden had den verklaard een voorstel van de Ver. NIEUWE MILITAIRE ALLIANTIE IN MIDDEN-OOSTEN. Engeland beschuldigd van verkeerde politiek in Libye. De voorstellen van Engeland, Frankrijk, Turkije en de Ver. Staten voor een nieuwe militaire alliantie in het Midden-Oosten zullen vandaag aan Egypte worden overhandigd. Zjj zullen in algemene termen zijn vervat. Mits de bij zonderheden naar tevredenheid der verschillende partijen worden uitgewerkt, zouden z(j het huidige BritsEgyptische verdrag van 1936 vervangen. Men neemt aan, dat het hoofdkwar tier van het commando voor het Mid den-Oosten in Egypte zal worden inge richt en dat het gevoegdheden zal heb ben op het gebied van de verdediging van de Suez-kanaalzone. De Mohammedaanse Broederschap partij heeft er bij de regering op aan gedrongen een toestand van oorlog met Engeland af te kondigen. LIBYE. Egypte heeft Engeland ervan be schuldigd Libye financieel en politiek te willen beheersen en de Ver. Naties als gezaghebbend orgaan te willen ver vangen. De Egyptische afgevaardigde Kamal Salim Bey verklaarde in de commissie der Ver. Naties voor Libye, dat het Britse aanbod om de tekorten van Li bye aan te zuiveren, gevaarlijk was voor de onafhankelijkheid van het land Hieruit bleek duidelijk het Britse ver langen om de verantwoordelijkheid voor iVJ' i j j Woensdag a.s. zal de Duitse Bonds kanselier Adenauer namens de Bonds regering in de West-Duitse Bondsdag een verklaring afleggen, waarin de laatste verklaringen van premier Gro- tewohl en de Oost-Duitse Volkskamer beantwoord zullen worden. Prinses Elizabeth heeft de gezagvoerders van het Nederlandse weerschip „Cirrus" en het Engelse weerschip „Weather Ob server" haar dank doen toekomen voor hun waakzaamheid, toen zij met haar echtgenoot naar Canada vloog. De Amerikaanse minister van Defensie, Lovett, heeft verklaard, dat de senato-' ren die van een reis door West-Europa zijn teruggekeerd, melding hebben ge maakt van een opmerkelijke verhoging van het moreel en het optimisme van de volkeren aldaar. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft een verorde ning uitgevaardigd, waarbij de export van levende en geslachte schapen ver boden is, tenzij zulks geschiedt door bij de Stichting Kwaliteitscontrölebureau voor te exporteren schapen aangesloten exporteurs. Mevrouw M. van der Weyden uit Den Haag, dochter van ge neraal van Heutsz, heeft gistermiddag een bronzen krans onthuld aan het van Heutszgedenkteken te Amsterdam ais blijvende hulde voor het op 26 Juli 1950 ontbonden K.N.I.L. de financiële toekomst van Libye op zich te nemen. De Egyptenaar beschuldigde voorts de Hoge Commissaris van de Ver. Na ties voor Libye, de Nederlander Adri- aan Feit, ervan de Engelsen in de kaart te hebben gespeeld. Fabriek voor atoomonderzoek te Kjeller spoedig gereed. De NoorsNederlandse fabriek voor atoomonderzoek te Kjeller bij Oslo zal in de zeer nabije toekomst worden ge opend, aldus heeft één van de betrok ken ingenieurs, Odd Dahl, verklaard. Zij zal worden gebruikt om te helpen bij medisch, landbouwkundig en industrieel onderzoek. De Paus heeft in een onderhoud met Franklin Roosevelt, lid van de commis sie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden voor buitenlandse aange legenheden, uitdrukking gegeven aan de wens van het Vaticaan de diploma len nemen NIEUW INCIDENT? Vrijdagavond z(jn verbindingsofficie ren van de Ver. Naties met een jeep naar Panmoendjom vertrokken om een onderzoek In te stellen naar communis tische beschuldigingen, volgens welke opnieuw de neutrale zone van Kaesong door een geallieerd vliegtuig is geschon den. Volgens het Chinese persbureau heb ben drie Amerikaanse militaire vlieg tuigen, komende uit het Zuid-Westen, gistermiddag op de neutrale zone ten Noord-Westen van Kaesong een duik- aanval uitgevoerd. Daarna vlogen zij laag over Kaesong en voerden eveneens een duikaanval uit, waarbij een kind gedood en een ander gewond werd. De drie toestellen vlogen over de hoofdweg nabij het nieuwe ontmoetingspunt bij Panmoendjom. Vanmorgen zullen de Ver. Naties-officieren terugkeren om het onderzoek te hervatten. BELANGRIJKE HEUVEL VEROVERD. Ruim een maand heeft de Amerikaan se tweede divisie vergeefs gepoogd „Heartbreak Ridge", een hoge, strate gisch belangrijke heuvel in Oost-Korea, te veroveren. Vrijdag meldde de divisie leiding, dat Amerikaanse en Franse troepen de heuvel stormenderhand wis ten te veroveren. Aan de aanval was een zeer hevige beschieting door geal lieerde artillerie en gevechtswagens vooraf gegaan. Hiermede is één van de zwaarste veldslagen uit de Koreaanse oorlog ten einde gekomen. Volgens officieren van het achtste leger hebben de Noordelij ken bij de gevechten tenminste één di visie verloren. De verliezen van de Amerikanen en Fransen waren even eens zwaar, Quebec was de eerste plaats, die Prinses Elizabeth en de Hertog van Edin burgh bezochten tjjdens hun tocht door Canada. In de 85 dagen van hun verblijf zal het koninklijk echtpaar tien provincies bezoeken en 15.000 km afleggen. Voor de terugkeer naar Engeland begeeft het echtpaar zich nog naar Washington. Op de foto: by het verlaten van de Parlementsgebouwen te Quebec, waar hun bezoek formeel een aanvang nam. HET EVANGELIE OP HET TELEVISIESCHERM. Officieel openingswoord van mr A, B, Roosjen. Gisteravond is ook de N.C.R.V. gestart met haar televisie-uitzendingen. Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V., opende meit een officieel woord het programma. „Het is juist de N.C.R.V.", zo zei hjj, „die in dit experimen tele stadium behalve technische speciaal andere moeilijkheden heeft te over winnen". Van verschillende kanten had men gewaarschuwd tegen het ge vaar, speciaal voor de jeugd, die de televisie met zich brengt. „Wjj willen dit instrument, dat een gave van God is, niettemin bespelen, opdat het reli gieuze en culturele winst voor Nederland zal opleveren. En dat is niet ge makkelijk", zo besloot mr Roosjen zjjn toespraak. Gedurende deze toespraak viel de Wagter verzocht twee toeschouwers binnen te komen, waarna hjj een cari- catuur van hen maakte, terwijl zijn ka meraadje, een aangeklede pop, onbe leefde opmerkingen maakte. Na de pauze zongen Lya Ziverts, Koosje Guilleron en Harry van Oss volksliedjes uit verschillende landen. Aan de vleugel begeleidde Marinus Voorberg. Samenstelling en arrange menten waren van Felix de Nobel. Ds J. Langstraat te Vorden hield de dagsluiting en sprak van de liefde van God, Die Zijn eigen Zoon gaf voor het behoud van de mensen. Tot slot zong Kees Deenik, op de harp begeleid door Phia Berghout. zender Lopik uit en het duurde enige minuten, voordat mr Roosjen weer op het schermbeeld verscheen. In de actuele rubriek „30.000" grab belde Johan Bodegraven enkele cadeaux van de „Haak-In"-actie uit een enor me ton. Natuurlijk kon hij niet nalaten weer het woord „fantastisch" te ge bruiken! In een gezamenlijk programma draai de een opname van de teraardebestel ling van dr Philips en van een oliebol lenactie in Arnhem ten bate van de te herbouwen Sint Eusibiuskerk. SNELTEKENAAR AAN HET WERK. De sneltekenaar en caricaturist Ro land Wagter zette een telefoontoestel voor zijn tekenbord en had de moed zijn telefoonnummer bekend te maken. Het duurde slechts enkele seconden of de eerste toeschouwer belde hem al op, die een onderwerp voor een tekening mocht opgeven. Daarna haalde hij nog een stunt uit. Voor de studio op straat was 'n ontvangtoestel opgesteld, waar naar velen stonden te kijken. Roland De politie te Deventer heeft op ver zoek van de Zwolse politie in een loge- tieke betrekkingen met de Ver. Staten ment twee Amsterdammers aangehou- te hervatten. In Januari 1950 trad My-den, de 41-jarige V. en de 29-jarige ron Taylor af als persoonlijke ambas- mej. S., die te Zwolle rijwielen hadden sadeur van Truman bij het Vaticaan. gestolen. ATTLEE'S CHAUFFEUSE. De Britse premier Attlee maakt als onderdeel van de verkiezings campagne van de Labourpartij een rondreis van 1600 km door Enge land. Hij maakt zijn tocht in zijn eigen auto, die door zijn vrouw wordt bestuurd. Haar buitengewo ne vaardigheid bij het chaufferen heeft de bewondering gewekt van de politie, die de wagen van Attlee van graafschap tot graafschap be geleidt. Het programma is zó overladen (53 redevoeringen in 10 dagen!), dat mevrouw Attlee met een ge middelde snelheid van 90 km per uur, d.w.z. ruim 115 km per uur op de rechte stukken, moet rijden om op tijd te komen voor de bijeen komsten. Het komt nogal eens voor, dat de grotere wagens van de journalisten, die het convooi volgen, het door de vooruit rijden de politie aangegeven tempo niet kunnen volhouden. Het wagentje van de premier volgt de politie wagen echter als een terrier een konijn. Deze week is de premier, die de grote snelheden ais een vanzelf sprekendheid aanvaardt, nog niet éénmaal te laat voor een bijeen komst aangekomen, dank zij zijn echtgenote. Verschil tussen verplichte en vrijwillige verzekering blijft bestaan. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het ontwerp Ziekenfondswet gepubliceerd, dat allereerst ten doel heeft het bestaande be zettingsrecht te vervangen en het ziekenfondswezen een nieuwe wettelijke grondslag te geven. Het ontwerp geeft ook een nieuwe grondslag aan de vele gedetailleerde regelingen voor de ziekenfondsen en de verzekerden. Het bestaande verschil tussen de verplichte en de vrijwillige verzekering- blijft gehandhaafd. De kring der verplicht verzekerden wordt, behoudens enkele kleine correc ties, niet verder uitgebreid. Over de vraag, of de ambtenaren in het ont werp onder de verplichte verzekering zullen vallen, is nog geen beslissing ge nomen. Uitdrukkelijk is tot uiting gebracht, dat de basis van de ziekenfondsverzeke ring wordt gevormd 'door een privaat rechtelijke overeenkomst. De ervaring van de laatste tien jaren heeft voorts aanleiding gegeven tot het voorstellen van een aantal verbeterin gen, voornamelijk op organisatorisch en financieel gebied. Door bepalingen, krachtens welke de ziekenfondsen even tuele overschotten geheel of gedeelte lijk ten bate van de verzekerden kun nen aanwenden, is aan de ziekenfonds- besturen een prikkel tot zuinig beheer gegeven, terwijl daardoor mede een stap in de richting van autonomie der ziekenfondsen is gedaan. DE LOONGRENS. De loongrens, welke voor de verplich te verzekering gelijk is aan de thans grens voor jde vrijwillige verzekering is gesteld op f4000 per jaar. Nieuw is de mogelijkheid personen, wier totale inkomen uit loon en andere bronnen tezamen boven de loongrens komt, doch wier loon alleen verplichte verzekering met zich zou brengen, op hun verzoek van die verzekering vrij te stellen. GEEN COMMERCIëLE BASIS. Het systeem, dat de verzekering wordt uitgevoerd door erkende algeme ne ziekenfondsen, bljjft gehandhaafd, met dit verschil, dat ziekenfondsen op commerciële basis niet meer voor er kenning in aanmerking zullen komen. Het dienen van de volksgezondheid mag n.l. geen winstobject zjjn. Aan de wensen ziekenfondsen ook dan tot werkzaamheid in bepaalde ge bieden toe te laten, wanneer een vol doende aantal verzekerden zulks wenst, is tegemoet gekomen. Hierbij is met na me gedacht aan de ziekenfondsen op levensbeschouwelijke basis. Het toezicht op de uitvoering van de wet blijft opgedragen aan de zieken fondsraad, die van 36 tot 47 leden zal worden uitgebreid. Ter bevordering van de samenwer- geldende, is in de wet opgenomen. Hier-king tussen de ziekenfondsen in dezelf- door komt deze los te staan van die de streek, worden adviserende districts volgens de Ziektewei; De inkomens-raden ingesteld. „De Dusseldorpers" te Goes keken hun ogen uit. Tot de vele Nederlanders, die het voorrecht genoten, het eerste televisie programma van de N.C.R.V. te bewon deren, behoorden ook de leden van de schoolclub van de M.U.L.O. van de van Dusseldorpschool te Goes. Deze in Augustus opgerichte schoolclub telt nu reeds 110 leden en heeft met grote voortvarendheid deze avond georgani seerd. De voorzitter, Jan van de Plas- sche, sprak in de pauze de gastvrouwe, mevr. v. d. Heil, hartelijk toe en over handigde haar een bos bloemen. Na de pauze sprak het hoofd van de school, de heer K. H. van Faassen. Bleef aannemer in gebreke bij graafwerkzaamheden in Goes? Gistermorgen heeft de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg in hoger beroep de zaak behandeld tegen de aan nemer J. A. L. te Kapelle. Hem werd ten laste gelegd, dat hg b\j graafwerk zaamheden voor de riolering te Goes onvoldoende voorzorgsmaatregelen had genomen. In Februari j.l. stortte n.l. in de Wilhelminastraat een deel van een gegraven sleuf ln, waarbjj drie arbei ders verwondingen opliepen. De Kantonrechter te Middelburg had hem vrijgesproken, maar de Ambtenaap van het O.M. ging in hoger beroep. L. gaf toe, dat de drie arbeiders bij de graafwerkzaamheden bekneld waren geraakt; twee hunner liepen een bek kenfractuur op. L. had het werk aan genomen en het was pas de eerste dag van het werk. Het verkeer in de Wil helminastraat ging ondanks het ver zoek van de aannemer dit om te leg gen, gewoon door. Men was reeds be zig de wanden van de sleuf te stempe len, toen een zware wagen langs reed, die de instorting veroorzaakte. De Of ficier van Justitie meende, dat L. eer der de wanden had moeten stempelen, hetgeen de deskundige van de Arbeids inspectie bevestigde. L. zei, dat hg on- mogelqk de eerste dag al kon weten wat hem precies te doen stond. Boven dien was de sleuf op de bewuste plaats 1,50 meter diep, terwijl verderop al een diepte van 1,80 meter was gegraven. De Officier van Justitie meende in zq'n requisitoir, dat L. verzuimd had reke ning te houden met de omstandigheden en dus in gebreke moest worden ge steld. Hq eiste vernietiging van de vrg- spraak van de Kantonrechter en vroeg een boete van f 10 subs. 5 dagen hech tenis. Vlam in de pan te Middelburg. Gisteravond ca. 8 uur bemerkten de buren, dat in een woning aan de Ach tersingel te Middelburg brand was ont staan. De brandweer werd gewaar schuwd en was spoedig ter plaatse. De omwonenden hadden zich, daar de bewoners niet thuis waren, inmiddels toegang tot de woning verschaft, waar bleek, dat de vlam in een pan met vet was geslagen. Men slaagde er tgdig in het vuur te doven, zodat de brandweer niet meer behoefde in te grgpen. DE BILT ZEGT: Droog weer met weinig bewolking. Overwegend matige Zuid-Oosteigke wind. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1