Zware straffen geeist tegen daders van overval* J Nederlands smaldeel in Tunesië* Proefraket kwam bijna op stad neer. Graaf cist door Hitier gestolen „Vermeer" terug. Vermist jongetje dood terug gevonden. Daar keek hij van op. r Ji Baardaap maakt Hoenderlo onveilig. 7 holen. ^Ylieuwó uitrovincie Walcheren. Zuid-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch-Vlaanderen Vrijdag 12 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 60-jarige taxi-chauffeur neergeslagen. Twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering eiste gistermorgen mr Hamelberg, officier van Justitie b|j de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage tegen de 21- Jarige A. J. T. M. Ruyter en de 20-jarige J. C. van Hee, beiden afkom stig uit het Willebrordusgesticht te Heiloo. Aan deze twee was ten laste gelegd, dat zij zich in de avond van 28 Januari j.l. schuldig hadden ge maakt aan poging tot diefstal met geweldpleging, subsidiair poging tot zware mishandeling. Hun slachtoffer was de 60-jarige taxichauffeur H. Mens uit Haarlem teworden, die op de bewuste avond oor het tweetal op de grote weg bij Haarlem werd aangehouden en het verzoek kreeg om hen naar Den Haag te brengen. Onkundig van het feit, dat de twee knapen dezelfde morgen tilt het Willebrordusgesticht waren ontvlucht, reed hij hen naar een per ceel aan de Laakkade in Den Haag, daar ging een van de twee naar bin nen, kwam even later terug en ver- socht M. hen naar Hengelo te bren gen' „Daar voelde ik niets voor', zo verklaarde gistermorgen M. als kroon getuige aan de rechtbank. „Ik wilde eerst geld zien en dan zi snel moge lijk terug naar Haarlem. Ik zei dus, dat de banden van r ijn taxi te slecht waren voor zo'n lange tocht, en dat zij in Haarlem maar moesten zien een andere taxi te huren, die hen naar Hengelo zou brengen". Op de terugweg naar Haarlem, in de buurt van Sassenheim had R. de chauffeur gevraagd of hij een sigaret wilde hebben en toen deze instem mend zijn hand naar achteren uitstak, werd hij door de beide mannen aan gegrepen. Hij had nog tijdig de wagen weten te stoppen voor hij bewusteloos werd geslagen. Toen hij kort daarna weer bij kwam was het tweetal ver dwenen. „We wilden de auto niet ste len, maar we hadden geen geld om te betalen, we hadden namelijk maar T gulden op zak", zo verklaarde R., die het welbespraakste van de twee bleek te zijn. Het psychiatrisch rapport dat over beiden was uitgebracht, noemde hen verminderd toerekeningsvatbaar. R. die reeds, ondanks zijm jeugd, vier veroordelingen wegens diefstal op zijn naam heeft staan, werd geheel ongeschikt voor de samenleving ge acht. Reeds in 1946 werd hij ter be schikking van de regering gesteld en betiteld als een amoreel en a-sociaal mens. Van M., die ook reeds op jeug' dige leeftijd ter beschikking werd ge steld, ontvluchtte bij herhaling uit de diverse gestichten - aar hij was opgeborgen en ook op zijn naam staan reeds een tweetal veroordelingen we gens diefstal. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir: „Hoe walgelijk ik dit mis drijf vind hoef ik u niet te zeggen. Twee jonge kerels, die een 60-jarige chauffeur overvallen. Him excuus, dat zij nimmer de bedoeling hebben ge had de chauffeur neer te slaan, aan vaard ik niet. Uitspraak over 14 dagen. Het Nederlandse Smaldeel V onder leiding van commandeur F. T. Burg hard, waarvan de lichte kruiser H. M „Tromp", de H. M. Fregatten „Dubois „Van Zijl" en „De Zeeuw" alsmede H. M. onderzeeboten „Tijgerhaai" en „Zeehond" deel uitmaken, is in Tune sië aangekomen, waar het tot 15 Oc tober zal blijven. De H. M. Tromp en de fregatten bevinden zich in de ha vens van La Goulette en Tunis, de on derzeeboten te Bizerta. Met het oog op het verblijf van het Nederlandse smal deel in Tunesië staan verscheidene manifestaties en officiële ontvangsten op het program. Het smaldeel maakt een oefenreis in de Middelandse Zee en heeft o.a. deelgenomen aan de oefe ningen met de zesde Amerikaanse vloot. Ine, ■vdeling, adv.) MET RHEUMATIEK KAN NIEMAND WERKEN De zorg voor Uw gezin of voor Uw toe komst vereisen de Inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg, Uw rheumatiek, Uw spit. Uw lendenpijn: wrijf ze weg met Akkeds Kloosterbalsem, die door de huid heen diep In de daaronder liggende weefsels doordringt en door de warmte, die ze daar opwekt, Uw pijn verdrijft en U tot een ander mens maakt In korte tijd zult ook gij zeggen: „Akker's Kloosterbalsem, geen goud zo goed" Een proefraket, die Woensdag per vergissing op de proefterreinen van „White Sands", in Nieuw-Mexico, was afgeschoten, is niet ver van de stad Las Cruces neergekomen. De oor verdovende knal waarmee de ontplof fing gepaard ging, heeft in het plaats je een paniek veroorzaakt. De ver antwoordelijke militaire autoriteiten hebben verklaard, dat zij nog juist hebben weten te voorkomen, dat de raket op de stad neerkwam, dank zij geheime controlemaatregelen, die het mogelijk maakten de richting van het projectiel te veranderen. Het stuk „Het schildersatelier" van Johannes Vermeer is thans het voor werp van een geding tussen Graaf Czernin en de Oostenrijkse regering, Het stuk was namelijk in het bezit van de Graaf doch werd tijdens de oorlog door deze, onder bemiddeling van de fotograaf Heinrich Hoffmann aan Hitier verkocht voor een bedrag dat nog geen vijfde gedeelte beloopt van de waarde van ongeveer 1.400.000 gulden waarop het thans geschat wordt. Graaf Czernin eist nu teruggave en voert aan, dat hij het schilderij onder pressie verkocht heeft en heeft Hoffmann, destijds Hitiers lijffoto graaf, opgeroepen om voor hem te getuigen. Hoffman, die geen reis door de Sowjetrussische zone van Oostenrijk naar Wenen durfde te wagen om voor het Weense gerecht te getuigen, zal nu Zaterdag aan staande te Salzburg onder ede gehoord worden. Het omstreden stuk bevindt zich in Hoffmanns studio. Tijdens de oorlog was het ondergebracht in een zout mijn in Salzkammergut. De Ameri kanen droegen het na de oorlog over aan de Oostenrijkse regering. Zoals bekend was Eva Braun, die op het laatst met Hitier getrouwd is, Hoffmanns assistente. Smds Woensdagmorgen half negen was het vierjarig zoontje van de fam. V. uit de Vreeswijkstraat te Den Haag zoek. Toen het kind tegen de avond nog niet terecht was werd de politie gealarmeerd. Tien agenten met 5 poli tiehonden hebben de gehele nacht de omgeving van de Vreeswijkstraat af gezocht, echter zonder resultaat. Eerst om 8 uur gisterenmorgen werd de kleine Ronald onder een in gestorte stapel tegels teruggevonden. Australische wolprijzen dalen. Bij opening gistermorgen van de wolveilingen te Sydney daalden de prijzen. Er werd slechts schaars gebo den. Een grote tegenstelling tot het levendige bieden van Maandag en Dinsdag j.l. Het grootste deel van de verkochte wol was bestemd voor het Schiedamse bankdirecteur veroordeeld. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde gistermorgen de 40-jarige bank directeur A. W. U. uit Schiedam tot een gevangenisstraf van 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van jaar. Hij zou in 1948 zijn vordering aan de curator in een faillissement van een sigarenfabriek f1300 te hoog hebben opgegeven. De eis was een gevangenisstraf van vier maanden. Brief aan de minister! GEEN VORDERING MEER VAN EIGEN GEBOUWDE WONINGEN? Afgevaardigden van ruim vijftig Noordhollandse gemeenten zijn in Haarlem bijeen geweest, ter bespre king van het steeds nijpender wor dende woningprobleem. Deze bijeenkomst was belegd door de contact-commissie in Noord-Hol land inzake het woonruimtevraag stuk. Op voorstel van de burgemeester van Bloemendaal besloot de vergade ring een brief tot de minister van Binnenlandse Zaken te richten met het verzoek goed te vinden, dat wan neer in een bepaalde gemeente nieu we woningen worden gebouwd, met kapitaal door de ingezetenen gefour neerd, de toewijzing der percelen slechts aan ingezetenen zal kunnen geschieden met uitsluiting van de vor deringsbevoegdheid der rijksinspec teur en andere instanties en met vrij stelling van de verplichting tot be schikbaarstelling van tien procent der percelen als rijksvoorkeurwoningen. De vergadering oefende o.m. cri- tiek uit op het beleid inzake de ver koop van vrijkomende huizen. De ge meenten bouwen woningen, waarin veel kapitaal moet worden geïn vesteerd. Door toewijzing van deze woningen maakt men andere wonin gen vrij, die dan door de eigenaren worden verkocht. Deze handelwijze zou grote proporties hebben aan genomen. (Ingez. mededeling, advert.) P.K. vakkleding is de beste vakkleding, die in Nederland wordt gemaakt Daarom hebben wij de alleenverkoop op ons genomen. HACCOU Zn., St. Jacobstraat Vlissingen H. BLOK ZONEN, Kapalle Z.B QUAACK, Hoofdstraat 77, Kruiningen De komende Engelse verkiezingent De stand zou thans zijn 51—42 voor de conservatieven. De (conservatieve) „Daily Express' publiceerde Donderdag de resultaten van een peiling der openbare mening, waaruit blijkt, indien in de eerste week van October was gestemd, de conser vatieven 51 procent der uitgebrachte stemmben op zich zouden hebben ver enigd, tegen de socialisten 42. Het blad voegt hieraan toe, dat sindsdien velen, die aanvankelijk voornemens waren ge weest liberaal te stemmen, thans heb ben besloten de conservatieve Candida- ten te steunen. Op het ogenblik brengt een aanhan ger van de vooral in India zeer ver breide Yogaleer, Hata Yogi Rao, een bezoek aan Brussel. Woensdag hield hij in een groot hotel 'in- de Belgische hoofdstad een persconferentie, waarop hij een uiteenzetting gaf van dit wijs gerige stelsel en om te demonstreren dat hij meester is van alle inwendige organen, vlot porcelein, stukjes glas en gramofoonaalden verorberde. Hata Yogi beweerde ook de toekomst te kunnen voorspellen. Een oude héér, werd ver teld, dat hij reeds een briljante car rière in de journalistiek achter de rug had enook in de toekomst nog veel succes zou hebben. Jammer genoeg be trof het hier evenwel geen journalist, doch de 72-jarige gerant van het hotel. continent van Europa. De grootste da- iingen_ boekten de betere soorten wol die zich uit nieuwsgierigheid bij de van middelmatige tot goede kwaliteit. I journalisten had gevoegd..„..I Post voor militairen onderweg naar Korea. Post voor de militairen, van het aan vullingsdetachement N.D.V.N. op weg naar Korea, welke bestemd is voor uit reiking in de tussenhavens moet uiter lijk op 12 October in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet de volgende aanduidingen bevatten: rang, naam en legernummer, aanvul lingsdetachement N.D.V.N., op weg naar Korea, Amsterdam-Schiphol-mili- tair. De namen van de vermoedelijke tussenhavens en van het schip mogen dus niet worden vermeld. Griezel per fles. Boze en angstige vermoedens rezen, toen enige Hagenaars aan het witte plafond van hun etage een geheimzinnige, griezelige rode vlek, die alsmaar groter werd, ontwaarden. Bij de boven buren was het doodstil. Zij kre gen koude rillingen en belden de politie. Toen bleek, dat men zich door griezelvoorstellingen had la ten „flessen". Bij de bovenburen, die niet thuis waren, was een fles bessensap omgetuimeld Rijwieldicf op heterdaad gepakt. Bleek een goede vangst. Een rechercheur van de Centrale Recherche te Amsterdam betrapte gis teren in het zuidelijke deel van de stad een rijwieldief op heterdaad. Hij bleek een goede vangst gedaan te hebben, want de man heeft, naar schatting, in korte tijd 30 a 50 fietsen gestolen en verkocht. Een inwoner van Hoenderlo, die Dinsdagmorgen appels wilde pluk ken, kreeg, toen hij op het punt stond de ladder te bestijgen, tot zijn niet geringe verwondering een appel naar het hoofd geworpen. Hij dacht eerst, dat kwajongens hem dit le verden, maar toen vlak daarna een tweede appel feilloos zijn hoofd trof, begreep de man, dat het gevaar van boven kwam. Wie schetst de verbazing van de - Hoederlo'er toen hij tussen de tak ken boven zijn hoofd 'n grote, zwarte aap, voorzien van een zware ring baard, ontdekte, die van de schrik van de mens gebruik maakte een goed heenkomen te zoeken. Ook in de bosrijke streek tussen Hoenderlo en Ugchelen, werden op verschillende plaatsen apen gesigna leerd: een bakker zag er een voor zijn bestelauto dwars de weg over steken en Woensdagmorgen werd een aap waargenomen bij het pad vindsterstroephuis te Hoenderlo (omgeving Nat. Park de Hooge Ve- luwe). Een viertal baardapen, eigendom van een hotelhouder in de omgeving van Apeldoorn, was er in geslaagd te ontvluchten. Drie dieren werden gevangen, één exemplaar heeft tot nu toe de dans weten te ontspringen Uiteraard is de vreemde verschij ning in het stille Veluwedorp het onderwerp van de dag, vrouwen houden voorzichtigheidshalve de deuren dicht. Men beweert, dat de kapper van Hoenderlo nu een extra stel scharen gereed heeft liggen om de baardaap te soigneren voor het geval deze soms zijn salon met een bezoek zou willen vereren.... INTERN ISTE BENOEMD OP VREDERUST. Met ingang van 1 Dec. 1951 is aan de Psychiatrische Inrichting Vrederust te Bergen op Zoom benoemd als inter- niste: Mej. J. E. van Beynum te Haar lem, thans werkzaam als interniste te Haarlem. MIDDELBURG. Komt de stoomboot uit Spanje weer aan? In een gehouden vergadering van de Ned. Kath. Middenstandsbond, afd. Middelburg is besloten contact te zoe ken met het bestuur van de Midden standscentrale teneinde de mogelijk heid te onderzoeken St Nicolaas uit te nodigen voor een officieel bezoek aan Middelburg> Het is dus mogelijk, dat een traditie van voor de oorlog, toen ieder jaar op Zaterdag voor 5 Dec. St Nicolaas per schip in Middelburg aan kwam en daarna een rijtoer door de stad maakte, in ere wordt hersteld. N.V. Kreymborg opende nieuw pand. De Lange Delft is weer een fraai pand rijker. Het is het Kledingmaga zijn N.V. Kreymborg Co, dat gister morgen werd geopend. Bij de opening was o.m. aanwezig de wethouder van Openbare Werken de heer L. J. van 't Westende. Het pand is herbouwd op de plaats waar de vroegere zaak in 1940 afbrandde. De modern verlichte eta lages zullen niet nalaten publiek te trekken. Ook de winkel is eveneens uiterst ruim en modern ingericht. Er bestond voor deze opening veel be langstelling, terwijl tal van bloemstuk ken de winkel een fleurige aanblik ga ven. Nog 100 huisbezoekers tekort. Vanavond zullen zij, die zich hebben aangemeld om op huisbezoek te gaan i.v.m. het bevolkingsonderzoek, hun instructies ontvangen in een daartoe belegde vergadering. Er zijn echter nog 100 huisbezoekers nodig om het sche ma zoals men zich dat had voorgesteld n.l. 15 gezinnen per persoon, uit te voeren. Straatraapselvaria. Zaterdagavond, tussen 7 en 8 Uur, kunnen aan het bureau van Politie de volgende gevonden voorwerpen wor den afgehaald: verschillende huissleu tels, portemonnaie's, manchet, vulpen, kap van regenjas, kindersjaal, baby sokje, pakje met lap stof, juten zakje met touw, doublékettinkje, hondenpen ning, rijwieltas met inh., dameshand schoen, gymnastiekschoenen, wapen- speldje. Een lijst van gevonden voorwerpen, die bij particulieren terug te krijgen zijn hangt in de etalage van ons kan toor K. Noordstraat 35, ter inzage. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlis singen, maakt bekend, dat in het tijd vak van 3 tot 10 October 1951, de na-' volgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: handschoen, portemonnaie, windjack, en dat inlich tingen aan zijn bureau zijn te verkrijgen van de adressen waar de navolgende voorwerpen zijn te bevragen: portemon naie's, sleutels, zilveren armbandje, nummerbord van motorrijtuig, conser venblikken, boodschappenmandje, ball pointpen, broche, kinderschoentjes, handschoenen, snoer parels, muntbiljet, haarstrik, shawl, rugzak, trui en broek. Nieuwe hulsvuilemmers. In verband met de aankoop van een nieuwe huisvuilophaalauto door de ge meente worden thans aan de bewoners die hiervoor hebben ingeschreven, de nieuwe huisvuilemmers uitgereikt. Voor lopig blijft het aanschaffen nog vrij willig al kan verwacht worden, dat het aanschaffen van een nieuwe emmer ver plicht kan worden gesteld. ARNEMUIDEN. Herdenking burgemeester Langebeeke. Hedenavond om hal'f acht komt de raad van Arnemuideri bijeen ter her denking van de overleden burgemees ter de heer J. Langebeeke. Pseudo-vogelpest in Borssele. In de gemeente Borssele ls bij de timmerman A. de Muynck onder het pluimvee pseudo-vogelpest geconsta teerd. De gehele pluimveestapel is af gemaakt GOES. Jaarvergadering Togo. De korfbalvereniging „Togo" was Woensdagavond ter 18e jaarvergade ring bijeen. In zijn openingswoord me moreerde de voorzitter, de heer H Berrevoet, het wel en wee van de ver eniging van 't afgelopen jaar en wekte de leden op vooral de jongeren te ani meren voor de korfbalsport. Nadat verschillende verslagen de re vue gepasseerd waren, waaruit bleek dat er in het afgelopen jaar maar een matig enthousiasme was, doch een ba tig saldo, werd tot bestuursverkiezing overgegaan. De aftredende penning- meesteresse, mevr. P. M. Saamande Looff en de secretaris D. P. Saaman waren njet als zodanig herkiesbaar, wel als gewoon bestuurslid. Mevr. M Pakv. d. Vliet was herkiesbaar. De stemming had tot resultaat dat her kozen werden mevr. M. Pakv. d Vliet en de heer D. P. Saaman, terwijl als nieuw bestuurslid en penningmees- teresse mej. N. Robijn toetrad. Het reeds zitting hebbende bestuurslid mej. P. J. Verburg werd gekozen als le se cretaresse. Voor de nieuw te kiezen twaalftal commissie werden herkozen mevr, S. BerrevoetRooze en de heer J. van Dalen. Als derde lid koos de vergade ring de heer J. M. Leys. Na deze verkiezingen sprak de voor zitter nog een kort dankwoord tot de aftredende secretaris de heer D. P, Saaman. Een punt van bespreking vormden verder de wintertraining, welke weer onder leiding van de heer Goedee gege ven zal worden, en. een te houden ge zellige avond. Een scheepje in de haven landt. Sedert de opening van de vaste brug is de Grote Kade te Goes leeg, want schepen kunnen er niet meer binnen varen. Nu heeft echter een woon schuit je ligging genomen aan de trap voor de oude patriciërswoningen. Het schuitje, genaamd „Mar-Nel" kon met passen en meten, juist onder de brug door. Een beetje pech mot de weg. De traverse door Goes is reeds een aardig eind op dreef. Nadat Dinsdag en Woensdag de weg tot 350 meter met de „geruisloze" deklaag was bestreken bleef het werk gisteren stokken omdat men tot 's middags half drie moest wachten op de tankwagen met bitu men, die reeds om 7 uur had moeten arriveren. Gisteren werd nog 50 m. gelegd, zo dat de lengte thans 400 m. bedraagt. Woensdag sloeg op de molen aan de nieuwe haven „de vlam in de pan" met bitumen. Gelukkig wist men het vuur snel te doven. BORSSELE. E.H.B.O.-cnrsus. In deze gemeente is dokter Kivlet begonnen met het geven van een E.H. B.O.-cursus. Het aantal cursisten be draagt drie en dertig. HEINKENSZAND. SurinamefUra. Dinsdag werd alhier een film ver toond van de Surinamezendlng, uit gaande van het Zeister Zendingsge nootschap der Ev. Broedergemeente. De avond werd geopend door ds Klijn, waarna ds Schütz, pred. der Ev. Broedergemeente te Haarlem de be woners en hun godsdienst beschreef. -Hierna werden de fraaie films ver toond. KRONINGEN. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Kruiningen van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde Woens dag j.l. onder leiding van mevr. Ligt- hart Schenk. Verslag werd uitgebracht van de gewestelijke vergadering te Goes door de dames Fraanje en Van de Velde. Mevr. QuaakButeijn sprak over „Groen van Prlnsterer", waarna de presidente enige beschouwingen gaf over televisie. Vier bezoeksters gaven zich als lid op. RILLAND. Brandweeroefening. Dinsdagavond ongeveer 8 uur werd te Rilland een uitstekend geslaagde brandweeroefening gehouden door de brandweren van Yerseke, Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en Rilland, on der commando van de heer le Clercq te Kruiningen. Er werd verondersteld, dat de land- bouwschuur van de heer L. A. Boon man in brand stond. De burgemeesters van Krabbendijke en RUland-Bath woonden de oefening by. THOLEN. Sociale zorg. In een deze week te Tholen gehouden vergadering van afgevaardigden en kerkbesturen der Geref. gemeenten in het eiland Tholen, is besloten over te gaan tot het aanstellen van een 4-tal sociale verzorgsters voor de leden hun ner gemeenten in het eiland welke daaraan behoefte hebben. Directeur veiling neemt ontslag. Naar ons van bevoegde zijde is mede gedeeld, heeft de heer Jac. Labeur, te gen ingang van 1 November a.s. ontslag gevraagd als directeur van de Thoolse veiling. Timmerman in Bruinisse alarmeerde brandweer voor brand in Oosterland. Woensdagmiddag brak in de Oud Heiligen weg te Oosterland brand uit en deze brand werd ontdekt vart uit Bruinisse. De brandweerman A. W. Ju- melet Dz., is namelijk als tim merman werkzaam bij de kerk bouw en staande ruim 20 meter boven de begane grond, op de in aanbouw zijnde dakruiter van de Ned. Herv. kerk, zag hij als eer ste de. rookontwikkeling in een stroklamp. Als waardig leerling van de onder leiding van de heer Hor tus, inspecteur van het Brand- weerwezen, gegeven cursussen, was het alarmeren van chauf feur en brandmeesters van de brandweerauto, die Oosterland samen met Bruinisse gebruikt en die te Bruinisse gestationneerd is, het werk van een ogenblik en zo was de brandweerauto ter plaatse van de brand, eer men te Oosterland zelf goed en wel wist dat er brand was. Dank zij het vlugge optreden van de brand weer, kon dan ook de schade be perkt blijven. BRUINISSE. Beurtvaartdienst exit. De beurtvaartdienst van schipper Schilpenoort is opgeheven. De tegen woordige schipper, die de dienst van zijn grootvader overnam, heeft meer dan 40 jaar gevaren. Men neemt aan dat de beurtvaartdienst meer dan 100 jaar bestaat. Hulst krijgt een Donderdagmiddagmarkt. De gemeenteraad van Hulst nam in zijn jongste zitting enkele belangrijke besluiten o.m. om een tweede week markt in te stellen. Er werd een plan goedgekeurd om een prijsvraag uit te schrijven van een nieuwe toren bij de basiliek te Hulst. Een reeds gereedgekomen ont werp kon door de jury niet worden aanvaard. Daarom is aan de minister verzocht een prijsvraag te mogen uitschrijven. Door de gemeente zal aan de ver eniging voor onderwijs aan zwakzin nigen een terrein worden verkocht naast de schietbaan, waarop een nieuwe B.L.O.-school zal worden ge bouwd, daar de ruimte voor B.L.O. scholieren niet langer door het Jan- senius-Lyceum kan worden afge staan. Besloten werd een deel van het terrein der gasfabriek als parkeer terrein te gebruiken, terwijl ook de brandweer en andere gemeentebedrij ven daar zullen worden ondergebracht De kosten zullen f 10.500 bedragen. Aangenomen werden de uitbrei dingsplannen „West" en „Noord- Oost". Van het eerste wil men een binnenhof maken voor ouden van dagen. Tenslotte werd besloten een Don derdagmiddagmarkt te houden van 2 tot 6 uur. B. en W. zullen nader beslissen, welke artikelén op deze markt verkocht mogen worden. Op 19 November zal de jaarlijkse vee markt worden gehouden. Van het smokkelfront. In de afgelopen week was het in Z. Vlaanderen weer druk aan het smok kelfront. De douane-ambtenaren wisten in enkele dagen tijds de hand te leggen opp lm. 100 kg. roomboter, 3 koeien en 2 vaarzen. Bij enkele in beslaggenomen koeien konden ook de drijvers en vervoerders worden aangehouden, waardoor een uitgebreid onderzoek naar smokkel combinaties kon worden ingesteld. TERNEUZEN. Vergadering „Het Groene Kruis''. De Vereniging „Het Groene Kruis' te Terneuzen heeft besloten de contri butie te verhogen tot één gulden per jaar. Door een beduidende ledentoena me wil men trachten een nieuwe ver hoging der contributie te voorkomen. Het correspondentie-adres der vereni ging is thans: Irenestraat 25. Als wijk zusters fungeren: Zr de Putter, Van Steenbergenlaan 25 (voor de kom) en Zr de Jonge (Grouwlaan 55) voor buiten de kom. Kinderkerk,. Door de Ned. Hervormde Kerk zal, naar wij vernemen, in het vervolg elke Zondagmorgen om half 10 in het lo kaal „Bethel" een Kinderkerk worden gehouden, welke bedoeld is voor jon geren van 1215 jaar. Reeds voor de eerstgehouden dienst bestond een goede belangstelling. NIEUWS IN 'T KORT De te Bruinisse gehouden collecte voor de Reclassering bracht f 44.65 op. De te Bruinisse gehouden inzameling van oud papier ten bate van de muziek vereniging „Nu met Hope" voor het aanschaffen van een vaandel is een groot succes geworden. Ruim 1100 kg papier werd ingezameld. De collecte voor de Reclassering heeft te Biggekerke f 14.66 opgebracht. De heer W. Fontijne te Haarlem, vroeger wonende te Middelburg, slaagde aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam voor zijn arts-examen. Drs J. A. van Burg te Waarde is met ingang van 15 November benoemd tot adjunct-directeur van de Stichting Opbouw Drente te Assen. De collecte in Rilland-Bath gehouden, voor de Prot. Chr. T.B.C.-organisaties heeft f 90.58 opgebracht. De te St Laurens gehouden collecte voor de reclassering bracht 125.69 op\ V Zondagsarbeid* In die tijd ging Jezus op een sabbatdag door liet gezaaide en zijn discipelen hadden honger en be gonnen aren te plukken en te eten. En de Farizeërs, dat ziende, zeiden tot hem: „Zie, Uw discipelen doen wat niet geoorloofd is te doen op de sabbat!" Maar Hij zeide tot hen: Hebt gij niet gelezen, wat David gedaan heeft, toen hem hongerde en hun die met hem waren? Hoe hij gegaan is ih het huis Gods en de toonbroden gegeten heeft, die het hem niet geoorloofd was te eten, noch ook hun die met hem waren, maar de priesters alleen? Of hebt gij niet gelezen in de Wet, dat de pries ters de sabbat ontheiligen in de tempel en nochtans onschuldig zijn? En ik zeg u, dat Een. meerder dan de tempel, hier is". En vandaar voortgaande kwam Hij in hun synagoge. En zie, daar was een mens, die een dorre hand had; en zij vraagden hem, zeggen de: „ls het ook geoorloofd op de sabbatdagen te genezen?" (opdat zij hem mochten beschuldigen). En Hij zeide tot hen: „Wat mens zal er onder U zijn, die één schaap heeft en zo dat op een sabbatdag in een gracht valt, die hetzelve niet zal aangrijpen en uitheffen? Hoeveel gaat nu een mens een schaap te bo- ven! Zo is het dan op de sabbat dagen geoorloofd wel te doen". Mattheus 12:16 en 912. L) P DIT OGENBLIK, waarop de w Regering meent een beroep te moeten en te mogen doen op het Ne derlandse bedrijfsleven en daarmee op het Nederlandse volk om in de meest dringende gevallen tot arbeid op Zondag over te gaan, zal in vele Christelijke kringen het vraagstuk van de Zondagsarbeid worden bekeken en ook moeten worden bekeken, daar de regering zich immers voorstelt hier omtrent overleg te plegen zowel met kerkelijke instanties als met het be drijfsleven. Wij meenden ons commentaar niet beter te kunnen inleiden dan met het hierboven geciteerde Schriftgedeelte, waarin Jezus zelf Zijn woord spreekt over het doen en laten op de sabbat. Wij kennen allen het gebod: „Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen, maar de zevende dag is de sab bat des Heren Uws Gods, dan zult gij geen werk doen". En we kennen ook de uitzonderingen: Jezus heeft er zelf enkele genoemd in het hierboven aan gehaalde Schriftgedeelte. De priester, de dominee doet op Zondag zijn werk. De arts, de zuster in het ziekenhuis, en ook de veearts bieden op Zondag hun hulp aa' lijdenden. De telefoon moet op Zondag gebruikt kunnen worden want van iie verbinding kan dood of leven afhangen. En zelfs in de eleetrische centrale, de gasfabriek, het waterleidingbedrijf wordt op Zon dag gewerkt en ook de grootst® tegenstander van Zondagsarbeid zal op Zondag zijn electrisch lici.t of gas stel niet ongebruikt laten, hoewel an deren daarvoor op die Zondag werk moeten verrichten. LI IERUIT BLIJKT, dat er uitzonde- 1 1 ringen bestaan. De vraag is slechts of datgene wat de regering thans wü, ook tot die uitzonderingen gerekend kan worden. Daarvoor mogen we de Meidagen van 1940 bij U in herin nering roepen en in het bijzonder de Pinksterdagen. Op die Pinkster zondag gingen velen, zeer velen naar de kerk maar op de hoek van de straat stond de soldaat op wacht, in het veld lagen de artilleristen achter hun stukken en keer op keer gaf menig stukscommandant zijn bevel tot vuren. Toen was het land in nood, werd het met de ondergang bedreigd toen was voor menigeen Zondags arbeid harde, bittere noodzaak en plicht. De vraag waarom het op dit pgeïi- blik gaat is, of ons land weer op een dergelijk punt gekomen :s; of de eco nomische nood- zo groot is, dat zonder Zondagsarbeid ons land met economi sche ondergang bedreigd wordt. Als dat het geval is, dan, menen wij, is er op principiële gronden geen motief aan te voeren om in cjeze de overheid ongehoorzaam te zijn. Maar.... wij betwijfelen ten sterk ste of de regering werkelijk kan aan tonen, dat Zondagr rbeid een abso luut noodzakelijk middel is om aan de economische crisis het hoofd te bieden. Wij stellen voorop dat ook wij ervan overtuigd zijn dat een slui tende handelsbalans voor ons land;een absolute noodzaak is. Zonder dat zal ons volk langzaam maar zeker tot bittere armoede vervallen en een prooi worden vooi het communisme. Maar voordat tot Zondagsarbeid zal worden overgegaan zal de regering er ons eerst van moeten overtuigen, dat zonder die arbeid een sluitende balans per sé niet verkregen kan worden. Het zal inderdaad moeten gaan om „zijn of niet-zijn" als het slechts gaat om wat meer of minder welvaart achten wij Zondagsarbeid uit den boze. D EHALVE deze principiële bezwa- L' ren zijn er nog tal van andere aan te voeren, uit een oogpunt wan practijk zowel ais uit een oogpunt van volksgezondheid. Wij weten het, maar wij willen die nu onbesproken laten. Als ondanks principiële bezwaren Zondagsarbeid moet worden door gevoerd, dan moet er oor de andere bezwaren naar onze mening zeker een oplossing gevonden kunnen worden. Er is echter één punt waarop wij nog willen wijzen. Wij hopen van har te, dat die Zondagsarbeid nooit door gevoerd zal worden maar als hij wordt doorgevoerd, dan moet hij ook voor een ieder gelden. Of allemaal of niemand. Niet een bepaalde groep van arbeiders wel en een andere groep om principiële redenen niet. Het zou een verbittering wekken, die zeker niet aan het gestelde doel ten goede zou komen. De egering heeft beloofd overleg te plegen met de kerkelijke autoriteiten en met de georganiseer de middenstand. Ook onze Christelijke organisaties kunnen er dus het hare van zeggen. Stemmen zij met de plan nen van de overheid in, dan hopen wij, dat ook alle leden individueel zich hierachter zullen scharen. Stem men zij er niet mee in, dan zal naar onze mening de overheid haar plan nen moeten laten varen. Voor het Nutsdepartement Sluis- Aardenburg zal op Dinsdagavond 30 Oct. a.s. in hotel Sanders een lezing worden gehouden door Emile Buijsse uit Brugge over „Literaire wandeling langs het oude Zwin

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2