Amerikaanse voorstellen aan Perzië? Geen samenspreking met de Geret. Kerken Engeland stelt Egypte voor alle schade verantwoordelijk v SNIPPER NIEUWS1 A Nationaal Coöperatieve Raad maakt excursie door Zeeland Vlissingens beiaard op 3 Novem ber in gebruik PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gewijzigde Engelse resolutie wordt bestudeerd Irak wil verdrag met Engeland herzien Luif.-Gen. C. A. Rijndcrs overleden. Dodelijk ongeluk op de Hoogovens. Zij zou ongeoorloofd, zinloos en vruchte loos zijn Dc R.T.M. blijft bij haar besluit Mens tegen machine in de Bathpolders Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redacüe 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1993 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 13 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.01 u., onder 17.52 u. Maan op 17.07 u., onder 4.57 u. Hoogwater Zaterdag 18 Oct.: Vlissingen: 0.34 u. 1.96 m., 12.48 u. 1.85 m. Terneuzen: 1.00 u. 2.14 m., 13.18 u. 2.02 m. Wemeldinge: 2.10 u. 1.77 m., 14.31 u. 1.55 m. Zierikzee: 1.57 u. 1.56 m., 14.12 u. 1.32 m. Volgens berichten uit New Vork werken ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan een plan, dat als basis zou kunnen dienen voor een regeling van het BritsPerzische oiiegescliil. Het voorlopige ontwerp van dit plan zou premier Mossadeq reeds zjjn medegedeeld door de onder-minister voor het Nabije Oosten, MceGhee. In Perzische kringen verbergt men niet, dat men concrete plannen van de zijde van Amerika toejuicht. Men neemt aan, dat Engeland bereid zou zijn met de Perzische regering in onderhandeling te treden, als de Vei ligheidsraad daartoe het verzoek doet. Op deze wyze zou het gemakkelijker voor de Britse regering zijn haar gewij zigde politiek te rechtvaardigen. Alle leden van de Veiligheidsraad, met uitzondering van de Sowjet-Unie, wachten instructies af van hun rege- De olievlek breidt zich uit. Irak heeft zich tot de Britse regering gewend, teneinde een herziening van de betrekkingen tussen beide landen, wel ke In het verdrag van 1980 zjjn neer gelegd, te verkrijgen. Het BritsIraakse verdrag heeft een looptyd van 25 jaar. Het verleende En geland terrein voor twee luchtmacht bases en het recht om in haar nabijheid troepen te legeren. Irak verplichtte zich z(jn defensiemaatregelen te nemen in overleg met Engeland. Bronbeek rouwt. De nationale vlag op Bronbeek hing gistermorgen halfstok. Luitenant-gene raal b.d. van het K.N.I.L., C. A. Rijn- ders, die van 1932 tot 1 Juni 1946 commandant van Bronbeek geweest is, is namelijk overleden. Hij was Ridder vierde klasse der Militaire Willems orde, drager van de ere-sabel, Ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw en werd in 1901 tot officier bij het K. N, I. L. beëedigd. Bij K.B. van 26 Octo ber 1906 werd hij benoemd tot Ridder vierde klasse der Militaire Willems orde, na grote dapperheid en beleid bij een actie op Flores in 1905. Kort voor zijn pensionnering en terugkeer naar 't vaderland was hij commandant van Atjeh. In 1932 werd hjj benoemd tot com mandant van Bronbeek. Op Bronbeek verkreeg hij de titulaire rang van Lui tenant-Generaal. In de oorlogsjaren Wist hij door een wijs beleid Bronbeek te behoeden voor schending door de be zetters. Na de bevrijding bleef hij nog in functie tot Juni 1946. ringen met betrekking tot het ontwerp van een gewijzigde resolutie, die door Engeland Maandag bij de Veiligheids raad zal worden ingediend. Economische situatie in West- Duitsland gunstiger dan ooit. De West-Duitse minister van'Econo mische Zaken, Erhard, heeft verklaard, dat de economische situatie in West- Duitsland thans beter is dan ooit te voren. Van het crediet van 500 miilioen dollar, verstrekt door de Europese Be- talings Unie, heeft Duitsland tot dus verre slechts 170 miilioen dollar ge bruikt. Terwijl het land geen dollar schulden in het buitenland heeft, be schikt het over credieten van ruim 500 miilioen dollar voor reeds uitgevoerde goederen. 120 miilioen voor bouw van woningwetwoningen Minister in 't Veld heeft gisteren te Heerlen t.g.v. het 40-jarig bestaan van de Woningverenigingencentrale „Ons Limburg" verklaard, dat de regering be sloten heeft tot einde 1952 120 miilioen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van woningwetwoningen. Dit is echter niet voldoende voor de bouw van 15.000 woningwetwoningen, die ge bouwd moeten worden bij een totaal van 40.000 woningen. Er is 150 miilioen gulden tekort. Dit geld moet worden verkregen door kapitaalvorming, het geen neerkomt op meer sparen. Alleen op deze manier zijn de huidige moeilijk heden op te lossen, aldus de minister. Nieuwe waterstofbom 1000 maal krachtiger dan atoombom. William Laurence van de „New York Times", een vooraanstaand schrijver op atoomgebied, heeft voorspeld, dat de Ver, Staten binnen twee jaar kunnen beschikken over een waterstofbom, die 1000 maal krachtiger zal zijn dan de atoombommen, die op Hirosjima en Na gasaki werden geworpen. Het vergelijken van Russische atoom wapens met die van de Ver. Staten was het naast elkaar stellen van een „ka potte fiets en een luxe auto van 1951". In de Staalfabriek van de Hoog ovens te IJmuiden is gistermorgen een lid van de veiligheidsdienst van het be drijf, de 35-jarige R. B. uit Haarlem, van tien meter hoogte uit een kraan gevallen en onmiddellijk daarna over leden. Zijn val werd veroorzaakt door een schok by het tegen elkaar stoten van twee kranen. Het laatste komt meermalen voor en het materiaal is hierop berekend. De „veiligheidsman nen", zoals de leden van bovenvermelde dienst worden genoemd, hebben tot taak de bemanningen van de kraan voor dergelijke schokken te waarschu wen. Dit had B. dan ook tevoren ge daan, zodat de mannen op de beide kranen zich tijdig konden vastgrijpen. Toen de kranen tegen elkaar stootten, verloor hijzelf het evenwicht, hetgeen zijn val tengevolge had. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. Nederlands meisje in Duitsland wordt aan haar moeder terug gegeven. Het Amerikaanse Gerechtshof te Würzburg (Duitsland) heeft bepaald, dat het zesjarige Nederlandse meisje Maria Dommek aan de zorgen van haar pleegouders ontnomen en naar haar moeder in Nederland gezonden zal wor den. Het meisje werd kort na de geboorte door haar moeder in 1945 toevertrouwd aan de zorgen van het kinderloze echt paar Burkert in Schweinfurt en nog in '49 in brieven verzocht zij 't kind nooit te vertellen, dat de eigen moeder in een vreemd land woonde. De familie Bur kert wenste niet meer van het meisje te scheiden. De Amerikaanse rechtbank gaf Maria echter aan de moeder terug op grond van haar verklaring, dat zij het kind indertijd aan de Burkerts had overge dragen, omdat zij vreesde, dat men de baby „in het één of andere Duitse ge sticht" zou onderbrengen. Waar haar moeder verblijft, is niet bekend. De raad van plaatsvervangers van het Atlantisch Pact heeft de onderte kening van het protocol, waarin de be slissing om Griekenland en Turkije als leden tot het Pact toe te laten wordt vastgelegd, uitgesteld. Gemeentebesturen vragen bouw van tenminste 50.000 woningen in 1952. Ruim 1600 vertegenwoordigers van 785 Nederlandse gemeenten hebben gis termiddag op een buitengewoon congres te Utrecht van de Ver. van Ned. Ge meenten een tweetal resoluties aange nomen. In de eerste resolutie, die op de woningbouw betrekking heeft, wordt er bij de regering op aangedrongen de voorschotverlening door het Rijk op de basis van de Woningwet ten spoedigste te hervatten (d.w.z., dat het Rijk voor schotten verleent aan de gemeenten bij de financiering van de bouw van wo ningwetwoningen) en voorts maatrege len te nemen, welke het in uitvoering nemen in 1952 van tenminste 50.000 woningen mogelijk maken. De tweede resolutie aan de Tweede Kamer dringt erop aan in het aanhan gige wetsontwerp financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zodanige wij zigingen aan te brengen, dat het ge vreesde verlies van de financiële zelf standigheid der gemeenten wordt voor komen. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. BESLOOT: De commissie, die tot opdracht liad aan de Generale Synode der Geref. Kerken onderh. art. 81 K.O., welke te Kampen vergadert, te rapporteren over de by de Synode Ingekomen stukken omtrent samenspreking met de Geref. Kerken, heeft In liaar rapport de Synode voorgesteld niet te voldoen aan het verzoek van de Generale Synode der Geref. Kerken van Den Haag en samenspreking te houden. Dit voorstel is gisteravond na enige bespreking door de Synode aanvaard. Het 17 pagina's tellende rapport geeft allereerst een overzicht van de stukken, die over deze aangelegenheid binnen- LUCHTBRUG NAAR DE KANAALZONE? „Engeland heeft Egypte een nota doen toekomen, waarin de Egyptische regering verantwoordelijk wordt gesteld voor alle schade aan Britse eigen dommen in Egypte. Het zal voorts alle nodige maatregelen treffen om zyn garnizoen in de zone van het Suez-kanaal te handhaven", zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Naar aanleiding van een bericht, dat Soedan onder de Egyptische kroon te Engeland desnoods een luchtbrug zal organiseren om het garnizoen in stand te houden, deelde de woordvoerder me de, dat geen noodzakelijke regelingen zouden worden veronachtzaamd. A.F.P. meldt uit Port Said, dat 25.000 Egyptische arbeiders, die in de Britse kazernes werkzaam zijn, voor de keus gesteld zullen worden, hun arbeid neer te leggen of als verrader beschouwd en aan strenge straffen blootgesteld te worden. Meer dan 60.000 personen zou den door deze maatregelen getroffen worden, daar de meeste arbeiders met hun gezinnen in de kanaalzone wonen. Het wetsontwerp tot annulering van het verdrag met Engeland zal met spoed door het parlement behandeld worden. Verwacht wordt, dat reeds Maandag beide Kamers het zullen aan vaarden. DE SOEDAN. De Oemma-party, die streeft naar de onafhankelijkheid van de Soedan, heeft besloten de Soedan tot onafhankelijke souvereine staat te verklaren, zodra het wetsvoorstel tot opzegging van het ver drag is aangenomen. De partij, die blijk heeft gegeven van anti-Egyptische en pro-Britse gezind heid, is de grootste politieke groepering bi de Soedan. In haar verklaring zegt zij: „De pogingen van Egypte om de Uitgebreide agenda van de Algemene Vergadering der V.N. De voorlopige agenda van de Alge mene Vergadering der Ver. Naties, die 6 November te Parijs bijeen zal komen, omvat 58 punten en beslaat ongeveer alle vraagstukken, die het gezag van de Ver. Naties aangaan. Behalve de verslagen der diverse on derdelen van de Ver. Naties (Veilig heidsraad, speciale commissies enz.) ko men aan de orde: De onafhankelijkheid van Korea de maatregelen voor het handhaven 'van de vrede, de internationale controle van de atoomenergie, de toelating van nieuwe leden, het voorstel van Trygve Lie tot het sluiten van een „vredesver drag" van twintig jaar, de Palestijnse kwestie, het plan voor de economisch ten achter gebleven gebieden en het be heer van de niet-autonome gebieden. Syrië heeft de Algemene Vergadering verzocht „de schending van de begin selen van het Handvest en de algemene verklaring van de rechten van de mens door Frankrijk in Marokko" te behan delen. brengen en het land een grondwet te geven zonder het volk te raadplegen is de grootste belediging, die Egypte ooit tegen de Soedan heeft geuit". r f i i Het Amerikaanse Senaatslid Henry Cabot Lodge heeft voorgesteld in Korea gebruik te maken van atoomwapens met beperkte actieradius. President Truman heeft Averell Harriman be noemd tot directeur van de organisatie voor wederzijdse beveiliging, welke toe zicht moet houden op het nieuwe pro gram van militaire en economische hulp aan het buitenland. De Amerikaanse recherche heeft nog 30 personen aan gehouden wegens verduistering van oorlogsmateriaal. Het aantal arrestan ten bedraagt nu 120. Belastingambte naren hebben te Hongkong beslag ge legd op goudstaven en Amerikaanse gouden munten ter waarde van onge veer 170.000 gulden aan boord van het Nederlandse motorschip „Van Heutsz". Vice-admiraal Graaf Mountbatten, een neef van Koning George, is m.i.v. Mei a.s. benoemd tot Brits opperbevel hebber in de Middellandse Zee, ais op volger van admiraal Sir John Edelsten. Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika zullen zich aansluiten bij het commando voor het Midden-Oosten, aan de vorming waarvan thans door de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Turkije gewerkt wordt. Donderdag avond zyn in de vlakte van Salisbury de grootste legeroefenlngen in het na oorlogse Engeland begonnen. 55.000 manschappen en 15.000 tanks en voer tuigen nemen eraan deel. Peru zal de toelating van Spanje tot de Ver. Naties voorstellen, wanneer de Algemene Ver gadering in November bijeenkomt. In Roosendaal is de opleiding van de jongste groep Korea-vrijwilligers (80 man) beëindigd. De vrijwilligers zullen binnenkort ons land veriaten. De chef van de afdeling personeels- en so ciale zaken van een Zaandamse olie- en kunstharsfabriek heeft enige duizenden guldens verduisterd. - Op de Waal voor Tiel is gistermorgen het sleep- schip „Archimedes" in aanvaring ge komen met het sleepschip „Deo Gloria", tengevolge waarvan de 36-jarige schip persvrouw F. Krans over boord sloeg en verdronk. kwamen, o.m. de brief der Haagse Sy node van 1949, waarin om een samen spreking verzocht werd. De voornaam ste motieven, die in brieven van kerk leden en niet-kerkleden werden ge noemd om op dit verzoek in te gaan, waren, dat een weigering niet zou zijn overeenkomstig Gods Woord en de eis der liefde, dat zij niet verantwoord zou zijn met het oog op de misleide schare en dat de nood in de wereld, de kerk en tal van families groot is, zodat tot het uiterste naar eenheid moet worden gestreefd. Bovendien werd aangevoerd, dat sedert de Synode van Amersfoort der Vrijgem. Kerken een ander inzicht en kentering in de geesten bij de Geref. Kerken is ontstaan. GEEN BEKERING. Met droefheid constateert de com missie echter, dat de Haagse Synode niet gekomen is tot wat Amersfoort vroeg en vragen mocht, n.l. bekering van binding aan valse leeruitspraken en andere daden van kerkscheuring. Uitvoerig wordt de samenspreking met ds B. A. Bos c.s. gememoreerd en ge concludeerd wordt, dat voor de Haagse Synode hereniging hierin bestaat, dat erkend wordt de onaantastbaarheid van de normativiteit van wat in de Geref. Kerken geldigheid heeft of an ders gezegd, dat de confessionele en kerkrechtelijke uitspraken der laatste jaren worden geaccepteerd en geleerd. De basis door de Haagse Synode ge noemd, aldus de commissie, n.l. de Hei lige Schrift en de Drie Formulieren van Enigheid, lijkt wel goed, maar men moet niet op de schijn afgaan. Uit haar handelingen bij de herenigingspogingen van ds Bos c.s. blijkt n.l., dat zij een andere basis voor kerkelijke hereniging heeft dan de Schrift en genoemde For mulieren. Reeds hierom is samenspre king ongeoorloofd, zinloos en vruchte loos. EéN OPDRACHT. Over de motieven, waarom sommigen samenspreking vroegen, zegt de com missie, dat er voor de Synode maar één allesbeheersende opdracht is, n.l., dat zij zich in alles zal richten naar het zuivere Woord Gods. Voorgesteld wordt de handelwijze van de kerkeraad van Kampen, die niet voldeed aan de sug gestie een vervroegde Synode bijeen te roepen, goed te keuren. Zij overweegt verder, dat de Here Christus de een heid dergenen, die de Vader Hem ge geven heeft, bindt aan het blijven in de waarheid en dat zij, die de Naam des Heren aanroepen, maar niet vasthouden aan de onfeilbare regel van Gods Hei lig Woord en niet najagen de eenheid des geloofs om 's Heren wil, het onmo gelijk maken kerkelijke gemeenschap te oefenen. De Here blijft, aldus de com missie, de Geref. Kerken oproepen zich vrij te maken van de valse leeruitspra ken en tevens van het opheffen der bin ding daaraan. Een hereniging niet naar het Woord en het recht des Heren is op grond van al de genoemde feiten on geoorloofd, zinloos en onvruchtbaar, weshalve samenspreking geen zin heeft. DE SYNODEZITTING. Gisteravond heeft de Synode de be handeling van het rapport reeds vol tooid en na enige discussie de conclu sies m.a.s. aanvaard. Geen der sprekers vocht het rapport principieel aan, maar allen betuigden daarmede hun instem ming, terwijl verscheidene sprekers re dactiewijzigingen aan de hand deden. De rapporteur, ds J. A. Vink, beant woordde de opmerkingen. Van een tweede ronde in het debat werd afge zien. Ds G. Visée, de praeses, vertolkte in het slotwoord de ernst van de geno men beslissing en sprak de bede uit, dat God daarop Zijn zegen zal doen rusten. Bakkersgezellen in Den Bosch nemen collectief ontslag. Nu geen regeling getroffen kon wor den met de bakkerspatroons te Den Bosch over de uitkering van vacantie- toeslag aan de gezellen, hebben deze laatesten tot staking besloten in de vorm van collectief ontslag, dat morgen zal worden aangezegd. Om de broodvoorziening geen gevaar te doen lopen, zal deze maatregel tot drie aan te wijzen bedrijven worden be perkt. Ruim 100.000 bloemkolen worden dagelijks op de groentenveiling te Groote broekBovenkarspel geveild. Kopers uit binnen- en buitenland doen hier hun aankopen. Zo kocht Woensdag het Amerikaanse bezettingsleger ln Duitsland een aanzienlijke partij. De herfst-bloemkoolcampagne brengt enorme hoeveelheden bloemkool aan op de los- en laadplaats. Bezoeken aan Krabbendijke, Kortgene en 's-Heer Hendrikskinderen. Onder leiding van de heer H. D. Lou- wes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, en begeleid door autori teiten uit het Zeeuwse bedrijfsleven, zijn de leden van de Nationaal Coöpe ratieve Raad gisteren aan een twee daagse excursie door Zeeland begonnen om zich op de hoogte te stellen van het coöperatiewezen in Zeeland. Het gezelschap, groot zestig perso nen en bestaande uit voorzitters en di recteuren van coöperaties in geheel Ne derland, begon zijn trip ln Bergen op Zoom. Onder hen bevindt zich ook de directeur van de Nationaal Coöp. Raad, prof. dr H. J. Frietema uit Rotterdam. Omstreeks één uur bezocht het gezel schap in Krabbendijke de veiling, waar men werd rondgeleid door de directeur, de heer Nooteboom. Vervolgens werd, via de Wilhelminapolder, naar Wol- phaartsdijk gereden en overgevaren naar Kortgene, waar men een bezoek bracht aan de silo. Hier werd men ver welkomd door de heren P. J. J. Bom, J. M. Mullié en C. J. J. van Arenthals, waarna laatstgenoemde een uiteenzet ting gaf over de totstandkoming en werkwijze van de silovereniging. Toen ging de reis naar 's-Heer Hen drikskinderen, waar het Centraal Stie renstation werd bezocht van de Ver. voor K.I. in Zeeland en waar dr Groo tenhuis, adjunct-directeur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren, van voor lichting diende. In hotel „De Korenbeurs" te Goes, Gisteren hebben vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Burgh, Haamstede, Renesse en Noordwelle en het comité van actie van de ouders uit Westelijk Schouwen aan de Rijksin specteur van het Verkeer In Zeeland gevraagd zijn bemiddeling te verlenen om, hangende de beslissing, de R.T.M. te verzoeken de verbinding en tarief regeling van vóór 7 October 1951 te handhaven. De R.T.M. heeft echter medegedeeld, dat zjj hiertoe niet kan besluiten en dat zy niet wenst terug te keren tot de oude toestand. Intussen heeft het Tweede Kamerlid, de heer Posthumus (Arb.) de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd, of hij bereid is een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de bezwaren der ouders en zo nodig maat regelen te treffen, waardoor deze be zwaren, voorzover gerechtvaardigd, zouden kunnen worden geëlimineerd. OUDE GLORIE HERRIJST. Drie beiaardiers komen concerten geven. Drie November a.s. zal het zeven jaar geleden zyn, dat de Scheidestad werd bevrijd. Dit feit kan dit jaar luisterrijk worden gevierd, want Vlissin gen kan op die dag de beiaard van de Sint Jacobstoren in gebruik nemen. Vanaf die dag zullen vier maal in het uur de vroljjke wijsjes weer over de stad klinken. Staf Nees, Ferdinand Timmermans en de stadsbeiaardier, Piet Broerse, zullen op 8 November het carillon bespelen en de beroemde organist Flor Peeters geeft in de Sint Jacobskerk een orgelconcert. Zaterdagmiddag 3 November om streeks kwart voor vier zullen de drie grote luldklokken hun bronzen stem men over de stad laten galmen en alle Vlissingers zullen dit geluid, dat ze acht jaar lang hebben moeten missen, met vreugde vernemen. In 1943 immers heb ben de Duitsers het carillon uit de Sint Jacobstoren gehaald en weggevoerd. Zij vernielden ook de speeltrommel en de verbindingen. Op 24 November 1950 werd aan de Fa Petit en Fritzen te Aarle-Rixtel opdracht gegeven een uit 47 klokken bestaande beiaard te ver vaardigen. De vroegere beiaard bestond uit 33 klokken en 1 luidklok. DUIZENDEN KILO'S. Het gehele carillon weegt ettelijke duizenden kilo's. De grootste luidklok alleen weegt al 1740 kg, de tweede 1218 kg en de derde ca. 800 kg. Deze drie klokken zullen alle drie tegelijk ge luid worden. Er wordt een actie ge voerd om een electrische luidinstallatie aan te schaffen, waardoor gezamenlijk luiden mogelijk wordt. De klokken zyn aangebracht in de z.g. galmgaten, on der het carillon. Zij vormen echter wel een onderdeel van de beiaard en wor den bij de bespelingen ook gebruikt. De uitbreiding van 33 tot 47 klokken be stond hoofdzakelijk in het aanbrengen van meer kleinere klokken, die tussen 10 en 20 kg per stuk wegen. Niet minder dan 14 klokken dragen een opschrift. Op de grote luidklok staat: „Soli Deo Gloria. Eenmaal ver stomd door ruw geweld, na acht jaar in zijn eer hersteld, verkondt de toren andermaal, de vrijheid in de klokken- taal". De tweede luidklok bevat een opdracht van B. en W. met de namen van burgemeester, wethouders en ge meente-secretaris en op de derde is ver meld: „De levenden roep ik, de doden betreur ik en de bliksem breek ik". De overige elf klokken dragen grotendeels Bijbelteksten. FEEST IN DE STAD. Het is niet te verwonderen, dat Vlis singen feest viert bij de ingebruikname van de beiaard. Na het luiden vindt om 4 uur een openingsconcert plaats door Staf Nees en Piet Broerse. Ook de Rot terdamse beiaardier Ferdinand Tim mermans komt spelen. Des avonds zal in de Sint Jacobskerk de Belgische organist Flor Peeters een orgelconcert geven. Staf Nees zal daar na nog een beiaardconcert verzorgen. De Kon. Harmonie „Ons Genoegen" geeft des avonds eveneens een concert. waar men ca. zes uur arriveerde e» waar werd gedineerd, heeft de heer J, M. van Bommel van Vloten, voorzitter van de Coöp. Suikerfabriek „Dintel- oord", een lezing gehouden over het coöperatiewezen ln Zeeland. Tijdens het diner werd het woord gevoerd door de heer H. D. Louwes en een Belgische landbouwkundige, ingenieur Criquelion. De laatste prees o.m. de houding van de Nederlandse landbouwers in deze moeilijke ty'd. Het gezelschap overnachtte in ver scheidene hotels in Goes. Vandaag wordt allereerst een bezoek gebracht aan de Verbruikscoöperatie „Broeder band" te Vlissingen. Met een bezoek aan de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent wordt de excursie besloten. Grote belangstelling voor bietenrooidemonstratie. Wie levert bjj het bietenrooien het beste werk, de mens of de machine? Het is bietentjjd. Overal in het lam) ziet men de arbeiders gebukt werken met de bietenspa peespaë zegt men hier in Zeeland. Het was daarom geen wonder, dat voor de landeljjke blettn- rooi-demonstratie, die gisteren ln de Bathpolders te Rilland werd gehouden, grote belangstelling bestond, temeer, omdat men hier, in afwyking van de ge woonte, een aantal werkgangen demon streerde, zodat de toeschouwers duide lijk het verschil konden zien tussen vol ledig handwerk, half-mechanisch werk en volledig mechanisch werk. Welnu, het bleek, dat er aan de machines nog vele foutjes kleefden, maar ook, dat het handwerk geen honderd procent was. Het rooien van de bieten geschiedde bij het handwerk volgens de Zeeuwse methode: de bieten worden opgestoken met een bietenspa, opgetrokken bij het loof en rondgelegd en vervolgens schoon geklopt tegen de spa. Het kop pen vindt dan plaats met het kopmes. Halfmechanisch werden de bieten ge licht met een speciale lichter en daarna gekopt met het mes of eerst met een z.g. kopschoffel gekopt en daarna me chanisch met een lichter uit de grond gehaald. Het laatste kan zeer snel gaan. Tenminste, dat bewezen twee mensen van het C.S.M.-proefbedrijf in Eist, die met een z.g. Pommritzschoffel een snel heid van 32 manuren/H.A. bereikten. Het spreekt vanzelf, dat bij het lich ten van de bieten verschillende lichter- typen werden gebruikt. Men zag slof- fenlichters, platenlichters, scharen- of vleugellichtere en pennenlichters aan het werk. Aan het eind van de demonstratie heeft ir Bakker Arkema uit Wagenin- gen een samenvatting van de demon straties gegeven. Rest nog te vermel den, dat naast deze demonstratie ook enkele hakselmachines gedemonstreerd werden waarvoor eveneens grote be langstelling bestond. Morgen vertellen wij nog iets over de kwaliteiten der afzonderlijke werktui gen. Inboedel van de kapper van Een verkocht. Te Een in Drente is gistermiddag de huishoudelijke inboedel van de kapper van Een, M. J. van Rooyen, executo riaal bij opbod verkocht. De verkoop geschiedde om de schuldeisers van de failliet verklaarde kapper tenminste nog enige financiële tegemoetkoming te verschaffen. Er was_ veel belangstelling. De opbrengst moet, in verhouding tot de staat die de eigenaar der goederen heeft gevoerd, zeer klein zijn. DE BILT ZEGT: 4 Meer wind. Droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperaturen. Mati ge tot vrij krachtige wind tussen Zuid- Oost en Oost,

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1