loupe Platteland kerkelijk verwaarloosd? r voor Alleen de dominé gaat niet naar school* Cacao- en chocoladefabriek te Schiedam in vlammen* Levensmiddelenhandeiaar uit Ter- neuzen wilde wat „bijverdienen"* luctie» Wat duizenden vrouwen 's morgens doen» Verzetskernen in heel Europa, Oostenrijk: krachtbron voor Midden-Europa, „Den Haag telt de zielen, maar weegt ze niet," Angio-ïranian Oil Co treft maatregelen, En ging toen boter smokkelen. ONS FEUILLETON. 2), ie ii Pagina 2 ïVOERSREL. '.n diverse scho ol Schouwen een tie hebben, om- keld zijn in een directie van de Maatschappij, natuurlijk wel xiet nu eenmaal in wezen is het ende vertoning, s zozeer om het de achtergrond: ep voor een zo leel als het ver- Ie is van de wil- sen, die aan het zuiver commer- zrsonderneming. een monopolie icht grondt op Wy zijn er ons dat het vervoer n bevolkt eiland is. Wij willen ■ig van de direc- eloven, dat zijn wat voor hei tft moeten doen, niet sloot. Wij dat de R.T.M., iet anders heejl ts ivat nog lans lat geen enkels it haar zou kun- es versterkt om principe jout is. laatschappij een 'verstrekken is it. lat ook de Ned. zrgelijke positie jtreken in ons Te Spoorwegen i. Maar op de 'gering, dus via iiging het volk, dg R.TM. niet. jêwenstdat al ral op de plat een, eens op de eeuwigduren- _en zal wel geld taan geld mag een bepaal- echt wordt por, dat vele der onrecht ïrdefonds. •ing heeft tlians end een bedrag dit de tegen- iliallgelden t« italre productie productie van derlands leger. order voor het den trucks voor plaatst bij van riek te Eind» .arvoor een be- moeten onder- an deze order gemoeid zijn. SDINGS- ^JKT ZIJN ooy, bevelheb- •n heeft gister- sschool van de net terrein van nt te Amster- thuld. „Aan de -rbindingsdienst ëldoorlog) het •achten", zoals t. mannen liggen ele wereld en fmansgraf" zo toespraak tot lappen van de it moet voor u e bezinnen op d hetzelfde te chts in dat ge- te vergeefs", e verbindings ter zee D. J. dde na afloop ling de plaat. 1 met het breiden. aangeboden de o.sten te voor rustingen, fa- iffen en land- or tin en rub- lurlijke voort- zoals rijst, specerijen en pder concreet verkoop van aan Moskou iet bagage- stralië. chterstand bij •huisgoed van aldus heeft de vaterstaat ge- vragen van ters. De oor- ime interpre- n het begrio geven (zo ontagewoning lisstuk"!), het per vliegtuig in, wier ver- igrantensche- d en de om- „Johan van .Sibajak", die ime ladings- het ogenblik gens verbou- De emigra- lierdoor ech- nadelig beïn- oedelijk ver- ïide genoem- in de vaart NG NAAR aag zijn gis- getekend, die an 35000 va- haring aan igt hiervoor Donderdag 11 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 VERANDERD Het is eigenaardig, zoals de.omgeving op je inwerkt. Eerst zag ik een duide lijk handhaven van alles wat Hollands was in mjjn gezin. Maar dat is over en hoewel ik niet alles wil zeggen, wil ik toch wei verklappen, dat wat het ui terlijk betreft van onze gezinsleden wij niet te onderscheiden zijn van Ameri kanen. Dingen, waartegen ik in Holland de vinger wel heb opgestoken, hebben hun intrede gedaan in het gezin. Maar hoe wel het uiterlijk verandert, is het een vreugde te mogen zien, hoe velen ko men tot het Evangelie der Genade voor arme zondaren, naams te. Pastorale brief uit de V. S. Men wordt maar niet zo Amerikaans burger. HOBOKEN, 4 Oct. Het is nu zo bij ons, dat ik de enige ben van het aezin die niét naar school gaat. Mijn vrouw bezoekt de avondschool en wel een z.g. oriëntation-class. Wie n.l. Amerikaans staatsburger wil worden na een verblijf van 5 jaren, moet de taal kunnen spreken en verder het één en ander van de Amerikaanse geschiedenis afweten. Chinezen, Polen, Hongaren, Tsjechen, Italianen, Hollanders, allen bezoeken die avondscholen. Zij willen zich aanpassen aan hun omgeving en één worden met Amerika. Het is niet zo gemakkelijk om Citi zen burger, te worden. Eerst moet men zien een alien-registration, een groen kaartje, te verkrijgen. Dan moet je werken voor de first-papers, de eerste documenten. Daar gaat in de regel een kleine twee jaar mee heen. Na 5 jaar volgt het examen en dan kan de ad- spirant-burger bewijzen, dat hij het En- §els meester is, op de hoogte is met e geschiedenis van zijn nieuwe vader land en, om niet te vergeten, hij ernstig van plan is een goede Amerikaan te zjjn. Als men eindelijk slaagt ik ken een dame, dis drie keer zakte wordt men in een plechtige rechtszitting tot staatsburger uitgeroepen. En dat heeft zjjn voordelen. Zo zjjn hier veel fabrieken, die alleen maar ci tizens In dienst willen nemen en geen vreemdelingen. De shipjumpers zjjn hier de oorzaak van. Dit zjjn mannen van buitenlandse schepen, die clandes tien aan wal komen en „in het land van belofte'' werk proberen te vinden. Geregeld worden alle fabrieken syste matisch uitgekamd, de „verstekelingen" gearresteerd en op Ellis Island vastge zet. .-iBOUTERS. Onze kinderen, uie op de lagere school gaan, zijn kabouters temidden van hun klasgenoten, want de leeftijd van deze schoolgaande jeugd loopt van 7—17 jaar. Bovendien zijn zij, behalve in de vakken Engels en geschiedenis, verder. Engels wordt hier grondig onderwezen. Zelfs zó grondig, dat mijn grammatica voor M.O. Engels niet toereikend is voor de leerlingen van de achtste klas. De school begint met een vlaggenpara- de, het zingen van twee volksliederen en het uitspreken van gebed. De eer bied voor de vlag wordt de leerlingen goed ingeprent. Wie de vlag aanraakt, raakt Amerika aan. Op de Highschool, we zouden zeggen de H.B.S., gaat het anders toe dan in Holland. Vier vakken zijn verplicht. De andere vakken mogen de leerlingen zelf kiezen. Als een leerling van leraar wil veranderen, hoeft hij maar naar het „office" te gaan en het is voor elkaar. Zelfs mogen de leerlingen kiezen of zij naar de avond- of de dagschool willen gaan. Zo gaat mijn dochter naar een dag- en mijn zoon naar een avondschool. Schacht brengt rapport uit aan Indonesische regering. De Duitse financiële deskundige, dr Schacht, heeft Dinsdag 'n 15.000 woor den tellend rapport aan de Indonesische premier, dr Soekiman, over de Indone sische financiële en economische vraag stukken overhandigd. Dit rapport, dat na een studie van de financieel-econo- mische toestand in Indonesië werd op gesteld, behandelt in vijf hoofdstukken de algemene verhoudingen, de economi sche beginselen, het handelsbankwezen, de staatsfinanciën en de muntstan- daard. Het is in het Duits gesteld, doch wordt in het Indonesisch en het Neder lands vertaald. Schacht is voornemens eind October naar Duitsland terug te keren. (Ingez. mededeling, advert.) Elke ochtend zijn duizenden huisvrou wen bezig met wat zij „het prettigste ogenblik van de morgen" noemen. U kent dit! Als de ochtend half voorbij is, verlangt U naar een geurig kopje koffie. U krijgt altijd weer goede zin, als Niemeijer's pittige Paarsmerk-Kof- fie in Uw keuken staat te geuren. Er is weer een nieuwe koffiebon gel dig nu gauw een pak versgebrande Niemeijer's Koffie gehaald en U kunt weer genieten! Bovendien vindt U op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee waardepunten voor het prachtige „Sa- fira"-tafelbestek. Een bezit van blijven de waarde, dat U met trots zult ge bruiken. Even een briefkaart aan Niemeijer Groningen (dit adres is voldoende) en U ontvangt de geïllustreerde geschen- kenlijst gratis en franco. Conferentie voor Int. Privaatrecht te Den Haag. Dinsdagmiddag opende minister mr D. U. Stikker in het Vredespaleis te Den Haag de conferentie voor Inter nationaal Privaatrecht, waaraan wordt deelgenomen door afgevaardigden van Joego-Slavië, de V.S., Japan en alle landen van W.-Europa. De rede van de minister werd beant woord door de heer Algot Bagge, lid van de Raad van State van Zweden. Prof. mr J. Offerhaus werd bij ac clamatie tot voorzitter gekozen, die eveneens een rede uitsprak. Nieuwe bevoegdheden voor Maarschalk Rokossofsky? Volgens de Londense „Times" heeft Maarschalk Rokossofsky, voormalig commandant in het Rode Leger, die nu Pools minister voor Landsverdediging en opperbevelhebber van het Poolse le ger is, uitgebreide nieuwe bevoegdheden gekregen. Hij mag nu gehele bevol kingsgroepen uit de grensgebieden naar andere gebieden overbrengen, als hij de grensgebieden tot verdedigingsgebied verklaart. Alle bestaande bestuurswetten voor deze gebieden zijn opgeheven en de Maarschalk is de enige, die beslissen zal, welke gebieden voor het publiek zullen worden gesloten. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de gebroeders S. en K. K. uit Langen- dijk veroordeeld tot een maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar en een boete van f50 subs. 25 dagen, omdat z(j in Februari j.l. een jong kalf afge maakt hadden door het met een ijzeren staaf op de kop te slaan. „Een gulden, of naar Siberië?" Minister Staf sprak C.-H. jongeren toe. Donderdagavond sprak te Bolsward voor honderden Christelijk Historische jongeren de minister van Oorlog, Ir C. Staf, over „Nederland en de huidige wereldsituatie''. De jongeren hebben de opdracht en taak om de geestelijke vrijheid mede te helpen verdedigen. West-Europa en Amerika moeten zich hiertegen mobili seren. De ratificatie van het Plan Schuman, die dezer dagen aan de Sta- ten-Generaal wordt voorgelegd, is de zoveelste stap in de goede richting. Moeilijkheden zijn er echter te over, zoals het tekort op de betalingsbalans, de drukkende oorlogsschade en de groeiende bevolking. Op dit laatste moeten we trots zijn, aldus spr., al geeft het problemen van werk en woon gelegenheid. De last, die de defensie op de schouders van de Nederlandse bur gers legt, noemde minister Staf het maximum, wat gevraagd kan worden. Het volk drage die last met blijdschap. Wanneer men voor de keuze zou wor den gesteld de volgende week te wor den gedeporteerd naar Syberië of iedere week een gulden meer te moeten offe ren, zou de keus niet moeilijk vallen. De militaire last is noodzaak. Tenslotte En dat ls het voor-1 deed spreker een beroep op de jongeren om zich aan te melden bij de Nationale Dr A. H. OUSSOREN.1 Reserve. (Ingez. mededeling, advert.) „Dal: nooit meer,"zeqt de Heer KeUinqroker. Jk rook nu BoölotV, de ideale combinatie van rijke Virqinia- srnaak en perfecte mild heid." Zeshonderd personen voorlopig zonder werk. Een ernstige brand heeft gisterochtend de N.V. Cacao- en chocoladefabriek „De Baronie" aan de Warande te Schiedam geteisterd. In deze fabriek, waar ongeveer 600 personen voornamelijk vrouwen werk vinden, zal voorlopig niet kunnen worden gewerkt. Tengevolge van de brand zjjn niet alleen alle voorraden verloren gegaan, doch ook alle vormmachines verbrand. O.a. werd een splinternieuwe machine van tachtigduizend gulden, die Dinsdag pas had proefgedraaid een prooi der vlammen. De schade, die door de ver zekering wordt gedekt, loopt in de millioenen. Over de oorzaak is nog weinig be kend. Men meent twee brandhaarden te hebben ontdekt. De brand werd omstreeks half vijf des ochtends ontdekt door een zoon van de chef van de technische dienst, de heer Kragt, wiens woonhuis vlak bij de fabriek is gelegen. Toen de brandweer, die direct werd gealarmeerd arriveerde, stond een deel van de fabriek reeds in lichterlaaie. Het blussingswerk liep liep aanvankelijk niet zo vlot omdat er te weinig druk op de waterleiding stond. De Schiedamse brandweerlieden kon den pas met enig succes de strijd tegen het vuur aanbinden, toen de motorspuit en de magiruswagen op het fabrieks terrein arriveerden. De motorspuit pompte nu het benodigde water uit de Wester- en Nieuwe haven op. Om onge veer 5.15 uur kwamen twee motorspui ten van de inmiddels gealarmeerde Rotterdamse brandweer assistentie ver lenen. Op dat ogenblik konden ongeveer 12 stralen op het vuur worden gericht. Het had er evenwel alle schijn van dat geen redding meer mogelijk was. De brandweerlieden trachtten aller eerst het vuur in de beide zijkanten van de fabriek, die sterk ingebouwd zijn gelegen en waarin een tiental oude wo ningen zijn opgenomen, terug te drin gen. Men slaagde hierin niet direct, maar wel gelukte het de zo gevreesde uitbreiding te voorkomen. Aanvoer van nieuw blusmateriaal had tot resultaat dat men omstreeks 5.30 uur met meer dan 25 stralen het vuur kon bestrijden. De vuurhaarden bleken niet te blussen en zij moesten geheel opbranden. Een en ander ging gepaard met een zeer grote vlammen - en rookontwikkeling, want het vuur werd gevoed door cartonnage en ander hoogst brandbaar materiaal, dat in grote voorraden in de fabriek was opgeslagen. Aangewakkerd door de strakke N.O. wind heeft het vuur zich later uitge breid naar een nog niet aangetast ge deelte van de fabriek, waardoor o.a. ge vaar ontstond voor een grote benzine tank en de aanwezige zuurstofappara ten. Deze konden evenwel uit de be dreigde omgeving worden weggehaald, waardoor voor de omwonenden iets van de grote spanning kon worden wegge nomen. Ook kon een dreigende ontplof fing van de benzinetank worden voor komen. Togliatti kondigt aan: De Italiaanse communistische afge vaardigde Palmiro Togliatti heeft Dins dagavond in het parlement in een debat over buitenlandse zaken verklaard, dat er „verzetskernen'' tegen de herbewa pening van de Europese landen van het Atlantische Pact zullen worden ge vormd. „Een grote verzetskern wordt reeds door onze partij gevormd", aldus To gliatti. „Indien de Italiaanse regering niet breekt met het Amerikaanse drij ven naar oorlog, zal zij mannen tegen over zich vinden, die, op het juiste ogenblik, uw weg zullen blokkeren". Hij verklaarde, dat de Amerikanen het gebruik van Europeanen voor hun aanval op de Sowjet-Unie goedkoper vinden, dan dat van Amerikanen. „Een Amerikaanse soldaat kost tien dollar per dag, terwijl een Turkse soldaat b.v. slechts twee dollar kost". Om de witte steenkool. Limbergdam te Kaprun gereed gekomen. Het gereedkomen van de grote Limbergdam te Kaprun bij de Gross Glockner gletscher In Oostenrijk betekent een belangrijke stap voorwaarts naar de Oostenrijkse onafhankelijkheid van kostbare koleninvoer en naar het uitein delijke doel om van Oostenrijk de hydro-electrische krachtbron voor Midden- Europa te maken. Een vraagstuk in de Ned. Herv. Kerk. (Van onze Utrechtse correspondent). „Het is zo dat in Den Haag de zielen worden geteld, maar niet gewogen. Zo worden de plattelandsgemeenten gedreven tot combinatie (ik zou bijna zeggen) tot in het oneindige". Deze uitlating van ds C. de Jongh, hervormd predikant te Hoogkarspel en Lutjebroek, stond enige tijd geleden te lezen ln het officieel orgaan der Ned. Herv. Kerk. H(j is niet de eerste die het vraag stuk van de geestelijke verzorging der plattelandsgemeenten aanroert. Men kan wel zeggen, dat deze kwestie tot de moeilijkste problemen behoort waarmee men ln de grootste onzer protestantse kerkformaties momenteel tobt. De verarming van het vaderland vindt haar weerslag in de kerk. Zeer veel gemeenten zijn niet meer in staat zichzelf te redden. Gevolg: bij een vacature kan geen beroep meer wor den uitgebracht. De gemeente blijft vacant of behelpt zich met een tijde lijke kracht. Een derde mogelijkheid is de combinatie met een naburige ge meente. Dit laatste middel is sedert de be vrijding heel vaak toegepast. Blijkbaar niet altijd met succes. Er wordt dan ook in diverse kerkbladen geregeld over het voor en tegen van combine ren gesproken. Een van de bekendste tegenstanders is ds A. Faber, predikant te Boksum, Blessum en Hijlaard, iemand die dus weet wat de geestelijke verzorging van gecombineerde ge meenten betekent (vroeger heeft hij o.a. de combinatie Renesse-Noordwelle gediend). Men kan nu wel zeggen, dat het on verantwoord is om een gemeenschap van een paar honderd zielen in stand te houden en er een predikant te laten werken, terwijl die predikant veel meer op zijn plaats zou zijn naast een collega in de grote steden, die een paar duizend zielen verzorgen moet, maar is dat zo? In „Den Haag" (een overigens nogal naar klinkende term ter aanduiding van de zetel der syno de) behoort men volgens ds de Jongh niet alleen te tellen, maar ook te we gen. En dan kan het best wezen, dat een kleine gemeente als zendingspost in een onkerkelijke streek of als voor post der reformatie in roomse omge ving gehandhaafd dient te blijven. Er zit trouwens nog een andere kant aan de instandhouding van kleine ge meenten. Ze moeten er zijn zo schreef ds Faber onlangs om jonge predikanten gelegenheid te bieden tot studeren. Later komt daarvan vaak niet meer in de drukke gemeente, die „de hele man" vraagt. Hoeveel combinaties? Hoeveel combinaties zijn er momen teel in de hervormde kerk? Om het antwoord op deze vraag te weten heb ben we het laatst verschenen „Van Alphen's Nieuw Kerkelijk Handboek" opgeslagen (uitgave N.V. Drukkerij v.h. Koch Knuttel, Gouda). Hieruit blijkt, dat er ruim 200 com binaties in de hervormde kerk zfjn. Friesland staat met 85 aan de spits, dan volgt Noord-Holland met 40, Gel derland met omstreeks 30, Noord-Bra bant met 17. In Drente, Overijsel, Utrecht en Limburg komen ze nauwe lijks voor, Zeeland telt er 7, Zuid-Hol land 8. Onder een combinatie wordt verstaan het samengaan van twee, drie (soms meer) dorpsgemeenten met een eigen kerkgebouw. Voor Friesland is het cijfer zo hoog omdat daar tot in de kleinste nederzettingen toe een bede huis staat. Veel dubbelgemeenten uit die provincie zijn al eeuwen lang ge combineerd. Hoewel combineren in veel gevallen de enige uitweg is omdat een te gering ledental of gebrek aan offerzin de kans op een eigen voorganger uitsluit, moet volgens ds Faber door de gemeenten ai het mogelijke worden gedaan om com bineren te voorkomen. Beter is het een dubbele hoofdelijke omslag te betalen, adviseert ds Faber de gemeenten, Ds de Jongh merkt op: uitgemaakt is dat de Kerk gestudeerde voorgangers nodig heeft, mag zij niet doorgaan met de opheffing van pre dikantsplaatsen". Voor de afgestudeer de theologen is het uitermate pijnlijk te bemerken dat zij na het verlaten van de universiteit de weg naar een pastorie niet gebaand vinden. In „De Hervormde Kerk" van 29 September wijst ds F. H. Landsman op de vermin derde kansen op een beroep voor candidaten. Er zijn thans al vijftig a zestig candidaten, die uitzien naar een beroep! Men kan zich indenken hoe moeilijk de oplossing van dit vraagstuk is. Aan de ene kant gemeenten die eigenlijk onvoldoende verzorgd worden, aan de andere kant werkkrachten beschik baar. Maar de verbindingsweg tussen die twee de financiering is afge sloten. Zou geld de oplossing brengen? Ds Landsman geeft een ander antwoord. Hij zegt: „De diepste wortel van de nood van het proponentenoverschot in een kerk die nog zucht onder een on voldoend verzorgd pastoraat, is van geestelijkeaard, is een geloofszaak en zal alleen in en door het geloof kunnen worden overwonnen." De Limbergdam is de grootste dam van Europa en op drie na de grootste ter wereld. Hij is 120 m hoog en be schrijft een grote boog van 330 meter lengte. Aan de basis is de dam 46 m dik en aan de top 6 m. In de dam is 440.000 kubieke meter beton verwerkt. Er achter ligt een stuwmeer, dat, als het gevuld is, 86 millioen kubieke me ter water zal bevatten en dat op ruim 1600 meter boven de zeespiegel ligt. Reeds kan het nieuwe krachtstation 160 millioen kwh per jaar produceren. Wanneer over drie jaar alle generato ren zijn ondergebracht, zal dit ruim 800 millioen kwh zijn. Sedert in 1938 de plannen voor de dam werden gemaakt, zijn bij het pro ject 200 arbeiders omgekomen en in de laatste drie jaar, gedurende de eigen lijke bouw van de dam, 40 arbeiders. NIEUWE PROJECTEN. Bij' Linz is men begonnen aan de bouw van een dam in de Enns, die per jaar 665.5 millioen kwh zal produceren. Een dam in de Drau, waaraan ook reeds gewerkt wordt, zal een productie van 448 millioen kwh per jaar hebben en onlangs hebben de Russische autoritei ten toestemming geven voor werken te Persenberg, die 995 millioen kwh per jaar zullen opleveren. Voorts werkt men aan een plan in de provincie Vorarl- berg, waardoor over enkele jaren 750 millioen kwh per jaar zullen worden geproduceerd. Het uiteindelijke productiecijfer van kracht uit de Oostenrijkse rivieren is De tweede Russische atoombom. De Engelsen hadden het al eerder ontdekt. De wetenschappelijke medewerker van de „Daily Express" meldde Woens dag, dat de Britse regering reeds-ge ruime tijd voor de bekendmaking van president Truman wist dat er een tweede atoombomontploffing in de Sowjet-Unie had plaats gevonden. Pa trouille-vliegtuigen der Britse lucht macht, die waren uitgerust met speciale toestellen, hadden radio-actieve deeltjes waargenomen in wolken die boven Rus sisch gebied waren geweest. Deze deel tjes werden opgevangen en in het in stituut voor kernsplitsingsonderzoek te Harwell, in het graafschap Berkshire, ontleed. De Britse geleerden kwamen tot de conclusie, dat deze tweede, door atoomkracht in de Sowjet-Unie teweeg gebrachte bom, niet meer kracht ont- „Wanneer wikkelde dan de eerste. Vijf partijen nemen aan de presidentsverkiezingen in Argentinië deel. De correspondent van de Londense „Times" meldt uit Buenos Aires, dat een kleine, uiterst linkse partij, de „ar beiders-concentratie" heeft besloten candidaten te stellen voor de presi dentsverkiezingen van 11 November ajs. Hierdoor is het aantal partijen, dat candidaten heeft gesteld, tot vijf ge stegen. De anderen zijn de conservatie ven, de radicalen, de socialisten en de communisten. bepaald op 25 a 30 milliard kwh per jaar, hetgeen 1,3 maal het toekomstige verbruik van de Oostenrijkse nijverheid is. Daardoor zou het mogelijk zijn, dat Oostenrijk Noord-Italië en Zuid-Duits- land van kracht voor de nijverheid zal voorzien en dat het in grote mate zal bijdragen tot het overwinnen van het groeiende gebrek aan kolen in Europa. Ondanks het verlies aan Perzische olie. De Anglo-Iranian Oil Co heeft on danks het verlies aan Perzische olie regelingen getroffen ter dekking van al haar verplichtingen tot eind 1951, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. Vertegenwoordigers van de maat schappij in Londen verwachten geen moeilijkheden bij de dekking van nieu we behoeften. Het verlies tengevolge van de sluiting der raffinaderij te Aba- dan is voornamelijk op vier manieren gedekt: 1. De maatschappij heeft de productie van de andere raffinaderijen ver groot. 2. Er zijn contracten gesloten voor aanvullende raffinagecapaciteit met andere maatschappijen in Engeland, Europa en Trinidad. 3. Ruim 2.500.000 ton geraffineerde producten zijn gekocht in de Ver. Staten. 4. Amerikaanse maatschappijen hebben naar raffinaderijen in het sterling- gebied ongeveer 1.500.000 ton ruwe olie van de Perzische Golf gezonden, die oorspronkelijk bestemd waren voor de Ver. Staten. De totale productiecapaciteit van de Anglo-Iranian in West-Europa zal wor den gebracht op 6.700.000 ton per jaar. De jaarlijkse capaciteit van de raffi naderij te Abadan bedroeg 32 millioen ton ruwe olie. Zij produceerde 23 mil lioen ton geraffineerde producten en 6 a 7 millioen ton ruwe olie. De handelaar in levensmiddelen A. J. F. uit Terneuzen en J. M. de B., graanhandelaar te Hulst, zijn door de Economische Politierechter te Middel burg veroordeeld wegens botersmok kel. F. was gesnapt toen hij met 24 dozen boter in zijn auto reed in de richting van de Belgische grens. Toen hij werd aangehouden, was zijn verklaring, dat hij zich in de weg had vergist. Later kwam hij op deze verklaring terug en zei, dat hetinderdaad zijn bedoeling (Ingez. mededeling, advert.) Op streek komen! Harmen denkt er het zijne van. Lui en goddeloos is die jongen En vader en moeder doen maar, of er geen vuiltje aan de lucht is. Ergens in zijn hart vindt Harmen het hele geval nog zo onaardig niet. Zijn voorspellingen zijn bewaarheid. Geerts erbarmelijk leven geeft Harmen al meer gelegenheid om eigen voortreffe lijkheid te demonstreren. De ene broer een jongen, die zijn plicht doet, op wien niets is aan te merken, en de an dere zó! Het verschil is te zeer in het oog lopend, dan dat het hele dorp het niet zou merken. „Je zou toch zeggen: kinderen van dezelfde ouders! Hoe is het mogelijk!" Harmen hóórt het al, in zijn verbeelding dan altijd. In wer kelijkheid vraagt niemand hem *naar zijn broer. De mensen weten nog niet, dat Geert van school af is; dat zal pas na de vacantie blijken. En het gaat zelfs voor Harmen niet aan uit eigen beweging rond te vertellen, dat Geert er zo aan toe is. De Kerstdagen zelf zijn evenmin on verdeeld prettig voor Geert als de an dere dagen. Dat is andere jaren heel wat beter geweest! Want Geerts ge voelig hart staat open voor het Kerst- wonder, ook al heeft hij de voorlichting van Harmen gemist. Als kind heeft hij was, die heengingen om het Kind te aanbidden. Hij heeft de lucht van de stal geroken, de goede warme geur van dieren en stro. En hij heeft gezien het stralende wonder, dat was opengebloeid op die onaanzieniyke plek. En wat heeft hij nu? Niet veel meer dan zijn eenzaamheid en een moeizaam gebed, elke avond weer, voor hij gaat hoort, dat het met Geerts onderwijzers carrière mis is gelopen, geeft hij de jongen een ferme klap op de schouder. „Dan maar wat anders aanpakken, Geert! De wereld is groot en je bent nog jong!" En Yante Marie glimlacht hem vrien delijk toe, zodat het wel lijkt, of het verdienstelijk is, dat hij de kweekschool aiueAwirvt 49. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. J) slapen: „Here, laat mij een beter mens worden!" In die weinige woorden ligt al zijn pijn en nood opgesloten. Dat vader en moeder niet minder hartelijk dan anders voor hem zijn, kan zijn eenzaamheid nauwelijks verminde ren. Hij moet hier alleen door, dat voelt hij wel. Het moet uit hem zelf komen, dat nieuwe. Want iets nieuws moet er komen; zo kan het immers niet voort gaan. Oom Kees en tante Marie brengen de Kerstdagen bij hen door. Dat geeft een hele drukte in het kleine huisje. Oom Kees is een welgestelde aannemer in een stad in het Noorden. Hij is een grote, krachtige kerel, veel forser en wel gedroomd, dat hy by de herders uitbundiger dan vader Slot, Als hy niet heeft kunnen volgen. Er is even sprake van, dat oom Kees hem by zich in de zaak zal nemen. Geert weet zelf niet, wat hij daar van moet denken. Plaats is er eigenlijk niet voor hem, want oom heeft zelf drie jongens, van wie er twee by hem in de zaak zijn. Maar moeder Slot is er te gen. Het is zo n eind uit de buurt en ze voorziet, dat Geert dan nog veel eenzamer zal worden. Er wordt dan ook verder niet over gesproken. En by nader inzien is Geert daar niet rouwig om. Hy is erg gehecht aan het ouderbjk huis, en aan Heidorp en aan de om geving. De moeilijkheden, die hy in de stad heeft gehad, hebben hem niet ver langend gemaakt om nóg verder van huis te gaan. Direct na Kerstmis begint het stevig te vriezen. Geert haalt zijn schaatsen voor de dag. Veel water is er niet in de buurt van het dorp. Alleen op de hei zijn een paar plassen waar geschaatst kan worden. Zodra het ijs houdt is het er een drukte van belang. De gehele schooljeugd is er verenigd en ook heel wat ouderen rijden daar hun baantje. Geert vindt er vroegere makkers van de lagere school. Op het üs verbroedert men zich sneller dan elders. Een zekere gedwongenheid, die de meeste mensen gewoonlijk kenmerkt, valt daar van hen af. Ze zqn losser, opgewekter. Er wordt geroepen en gelachen, dikwijls zonder enige aanleiding. Ook Geert komt los. Als hij zich heeft ingereden, glijdt hy als een koning over de kleine ijsbaan rond. Het geeft zo'n verrukkeiyk gevoel van vrijheid en lichtheid. Net of je meer, veel meer kan dan een gewoon mens. Wijd strekt de stralende, blauwe ruimte zich uit. De lucht is helder en prikkelend. Het leven is goed! Die gedachte flitst op eens door Geert heen. Wat heeft hij daar gedacht? Hy verbaast zich er zelf over. Ja, denkt hij dan, het leven is goed. Er zqn zoveel prachtige dingen, o, veel meer dan hy nu kan bedenken. Je moet er alleen voor openstaan, je niet afsluiten, maar je geven, aan de men sen, aan de wereld. (Wordt vervolgd) was de boter naar België te smokke len. Hij bekende verschillende malen partijen boter naar België te hebben gesmokkeld, meestal partijen va riërend tussen 600 tot 1000 kg. Hij had nogal wat schuld en wilde op deze manier trachten hieruit te ge raken. De tweede verdachte gaf toe, dat hij verschillende malen als voorrijder had dienst gedaan. Hij had eens aan F., ge vraagd of deze niets voor hem wist te verdienen en toen zei F., dat hij maar eens een klant voor boter moest zoe ken. Verd. is er toen op uitgegaan en vond een Belg, die er wel iets voor voelde. Zodoende is het tot „zaken doen" gekomen. Verd. is echter nooit behulpzaam geweest bij het lossen van de boter. Hij deed alleen dienst als verkenner. De Officier van Justitie eiste voor F. een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek en verbeurdverklaring van de auto en boter. De Economische Politierechter ver oordeelde hem tot 2 mnd gevangenis straf met verbeurdverklaring van de boter en tot betaling van f 1000 boete. Tegen de B. eis ie de Officier van Justitie 4 mnd. gevangenisstraf met aftrek en f 2500.boete of 6 mnd. h. Door de Economische Politierechter werd hij veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf met aftrek en f 1000. boete of 1 maand hechtenis. Teveel frankskes mee. A. P. M. W., handelaar te Goes had 1000 Belgische francs bij zich toen hij naar België wilde gaan en aan het grenskantoor zijn pas ter afstempe ling aanbood. Het was verd. niet be kend, dat hij nog Belgisch geld in zijn portemonnaie had. Hij is dit Belgisch geld kwijt en bovendien nog een biljet van f25.dat zij ook nog vonden. Omdat dit bo.ven de toegelaten f 50. was, namen zij dit ook in beslag. Bij verstek werd verd. veroordeeld tot f 30.of 10 dagen hechtenis met ver beurdverklaring. Zó moet het niet. H. A. M. M., directeur tricotagefa- briek te Hulst had eind December '50 niet voldoende werk voor al zijn per soneel en daarom liet hij een twaalf tal meisjes enkele weken thuis zonder loon uit te betalen. Dit was nier de juiste weg. Verd. had als directeur een verzoek tot ontheffing moeten vra gen en zou deze dan hoogstwaarschijn lijk wel gekregen hebben. Nu kwam verd. in conflict met het Buitengewoon Besluit arbeidsverhoudingen 1945. Bij verstek werd hij veroordeeld tot f 40. boete of 20 dagen hechtenis.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3