de loupe Gebrek dwingt de mensen tot het communisme. Vrijwilligers voor Korea scheepten zich in* Als ieder meewerkt is er nog toe komst voor ons land* Grotewohl stelt eisen* 175 millioen voor De av®nluren ucsti Scrlf an en baartje* Allee Steeds meer Polen zoeken de vrijheid. In de mijnen worden bovenmenselijke prestaties verricht anders wacht de gevangenis» OM DE SCHATTEN van kapitein Kidd. DE PRODUCTIVITEIT SNOTA. WELK DOEL? MAATREGELEN» Schipper Mees Toxopeus blijft varen militaire productie» Ernstig tekort aan arbeidskrachten in Zuid-Afrika» duizei 's m Donderdag 11 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Gisteren maakten de kranten melding van de muiterg aan boord van een Poolse treiler: de machinist en drie verstekelingen maakten zich meester van het schip en zgn naar een Zweedse haven gevaren, waar zij om asyl hebben verzocht. Een dergelijk bericht staat niet alleen. Enige tyd geleden is melding gemaakt van de mui terg aan boord van een Poolse mgnen veger; ook deze zeelieden namen de wyk naar Zweden en verkozen het leven van politieke ballingen boven dat In hun eigen, maar door de communisten overheerste land. Het is de moeite waard te vernemen wat deze mensen ertoe gebracht heeft huis en haard in de steek t© laten, uit hun verhalen te leren, hoe de commu nisten langzaam maar zeker een volk zo volkomen murw krijgen, dat zelfs de gedachte aan vryheid, zoals de Westerse democratieën die kennen, niest meer ln hen opkomt. Hendrik Skorupa en Ignaz Hezel wa ren Poolse zeelieden. Ze maakten deel Uit van de bemanning van de mijnen veger en nu vertoeven ze in Zweden. „Het was moeilijk in Polen in leven te Olijven zonder lid te zijn van de com munistische partij", aldus verklaarde Skorupa. Een industrie-arbeider, die geen lid is van de partij, verdient 450 zloty (omstreeks f500,—) per maand. Dat lijkt veel, maar het is uitermate weinig als men weet hoe hoog de prijzen liggen. Een paar schoenen b.v. kost bijna f 400,een kilo boter f 44,80, worst en bacon resp. f 28,en f 19,- per kilo. Voor dit loon moet de man 12 uur per dag werken en in die 12 uur moet hfl zijn z.g. „productie-contingent' halen, een bepaalde hoeveelheid werk die het alleruiterste van hem vergt. Haalt hij dat contingent geregeld, dan kan hfl er zeker van zyn, dat fc >t binnen korte tjjd zal worden verhoogd; haalt hij het echter niet, dan moet hij daar voor boeten met aftrek van loon of, in het gunstigste geval, door net zolang te moeten overwerken tot hü het wel gehaald heeft. Het is een systeem, dat sommige Nederlanders, die in Duitse fabrieken gewerkt hebben in de oorlog, niet on bekend zal zijn! De mijnwerkers. Kolen zjjn heden ten dage uitermate ■chaars in Polen en dat terwijl het land Vroeger in eigen behoefte kon voorzien. Vrijwel alles wat thans geproduceerd Wordt gaat echter naar Rusland. En nooit hebben de Russen genoeg. Voor de mijnwerkers geldt hetzelfde systeem hls voor de industrie-arbeiders: een bepaalde dagproductie moet gehaald Worden en haalt men die, dan wordt de hoeveelheid verhoogd. Gevolg is dat er in de mijnen onmen selijk hard gewerkt wordt endat mijnwerkers die geen lid zijn van de communistische party steeds maar hun Wel-partijleden-collega's te voorbeeld gesteld krijgen. Want die communisten produceren nog twee- tot driemaal zo veelom deze eenvoudige reden, dat .ij de beste lagen krijgen aangewezen, beter materiaal tot hun beschikking krijgen en bovendien nog de hulp heb ben van één of twee extra mannetjes. De mijnwerker verdient meer dan de Fewone arbeiders: tussen de f600 en 900 is een normaal loon, waarbij dik wijls nog een gratificatie komt van en kele honderden guldens. Maar daar Staat tegenover dat, als zij de vastge stelde productie niet boven brengen, de gevangenis hen wacht. Welke een waarde de Russen hechten aan een hoge kolenprodnctie blijkt wel hieruit, dat ook vrouwen in de myn- groeven afdalen, niettegenstaande dat by decreet van de Poolse communisti sche regering verboden is. Als helden van de arbeid worden zij geëerd in communistisch Polen en ly rische ontboezemingen worden in de pers geuit over „de mogelijkheden, die nu voor de Poolse vrouw openstaan...!" En de Russen wakkeren dit aan, want het betekent een stap vooruit bij de op lossing van het mijnwerkersprobleem'! (Ingez. mededeling, advert.) Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven doorMDNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Eeuwen geleden schuimde kapitein William Kidd, een berucht zeerover, in het Verre Oosten de zeeën af. In 1701 werd hij terecht gestéld, maar voor die tyd had de piraat kans gezien zijn buit te verbergen. Nu zijn dertien avonturiers in het bezit gekomen van een kaart uit de 17e eeuw, waarop de plaats zou staan aan gegeven, waar kapitein William Kidd Zijn schat verborg. De kaart bevond zich in een antiek meubelstuk. Eind October zullen de dertien schatzoekers met de 120 ton metende schoener „Lamora", die zij voor zes maanden hebben gehuurd uit Gosport in Engeland vertrekken. Voor alle ze kerheid hebben zij eerst de kaart voor een onderzoek aan het Brits Museum aangeboden en daar verklaarde men, dat zij inderdaad uit de 17e eeuw da teerde. Ze durven de reis nu aan! De toekomstige schatdelvers doen erg geheimzinnig. „In eerste aanleg varen zij naar Singapore. Het verdere gedeelte van de reis is geheim", zo verklaarde men. De fraude in de Leeuwarder gevangenis. Onderzoek nog in volle gang. Het door de centrale recherche in gestelde onderzoek naar gepleegde fraude in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden is nog in volle gang. De onlangs in arrest gestelde werkmeester van de timmèrsmanswerkplaats M. S. en de opzichter by de rijksgebouwen dienst E. van K. zijn nog niet op vrije voeten gesteld. De voormalige adjunct-directeur van de afdeling arbeid, wiens functie reeds door een ander wordt waargenomen, is thans door de minister van justitie met verlof gezonden. De knoeierijen schijnen verband te houden met het op onregel matige wfjze afgeven van goederen, jvelke ln de gevangenis zijn gemaakt. Vele van deze werkstukken zijn in be slag genomen. Propaganda en verraad. Al deze materiële nood van diegenen, die niet tot de communistische partij behoren, maakt de mensen murw. Dat weten de Russen en daarom doen zij een bijna onophoudelijke stroom van propaganda op de hoofden neerdalen. Alleen pro-Russische litteratuur wordt toegestaan en alle andere boeken zijn van ongerechtigheden gezuiverd. De schoolboeken zijn vervangen door die van het nieuwe, Russische type en z.g. „Politruks", noem ze politieke commis sarissen, geven onderwijs met betrek king tot Rusland en de Russische poli tiek, waarbij men tot in de finesses af daalt. By het leger geven deze Politruks minstens 6 uur per week les in „poli tieke opvoeding''. Vanzelfsprekend wor den in het leger alle belangryke posten bezet door Russen. Ignaz Hezel gaf als voorbeeld het feit dat, toen zyn schip zich te Kolobzel bevond, er een inspec tie plaats vond door een generaal, die het commando voerde over de Poolse kustartillerie. Hij droeg het Poolse uni form, maar hy sprak geen .voord Pools, slechts Russisch, zijn moedertaal. En met zyn twee adjudanten was het al evenzo gesteld. Ook de spoorwegen zijn in Russische handen en worden geleid door meestal geheel ondeskundige Politruks. Er ge beuren tal van ongelukken, waarover in de pers niet geschreven mag worden en vertragingen van 24 uur zyn in het geheel geen uitzonderingen. Door al deze verwarring en door de voortdurende Russische propaganda bloeit het spionnenstelsel en maakt de vrees voor aanklagers het leven ondra gelijk. Leden van dezelfde familie ver trouwen elkaar niet meer, want nooit weet men of iemand, door de materiële nood gedwongen, zich niet heeft aan gemeld bij de Geheime Politie. Want wel is de ontevredenheid over het re gime algemeen, maar het eigenbelang, de wil om zelf in het leven te blijven en behoorlijk te kunnen leven, zoals de voormannen van de party, wint hët maar al te vaak van de gemeenschaps zin en van het vroeger zo beroemde Poolse patriotisme. Hier gaat een volk te gronde als de kansen in de koude oorlog van onze tijd niet snel keren Zuster Koopmans vertrok voor de tweede, keer. Onder commando van eerste luite nant F. Erik de Nijs is gistermorgen in Rotterdam het detachement van 66 man scheep gegaan op de „General W. C. Langfitt". Voordien luisterden zij naar een rede van generaal-majoor Mr W. J. van Dijk, chef van het ka binet van de minister van Oorlog, die namens deze sprak en uitdrukking gaf aan zijn grote waardering, dat deze mannen zich vrijwillig hebben aan gemeld voor de strijd op Korea. „Verschillende motieven kunnen tot die aanmelding geleid hebben". Een hoofdmotief moet volgens spr. wel zijn het besef dat wij helaas leven in een gespleten wereld, welke twee ideologieën laat zien die scherp te genover elkaar staan. Uitbreiding van een dezer ideologieën, die in ve le gevallen op vernietiging uit is, dient te worden tegengegaan en daarvoor moet strijd geleverd wor den waar dit nodig is. Spr. wees op de zware taak, die het detachement tegemoet gaat en op de naem, die het heeft hoog te houden. „Laat onze geëerbiedigde Koningin, die steeds een voorbeeld van grote deugden, van plichtsbetrachting en offervaar digheid is geweest, u ook tot voor beeld strekken. Spr. wenste de ver- trekkenden toe, dat zij onder Gods leiding en bescherming hun moeilijke taak op goede, echt Nederlandse wij ze zullen vervullen. Besloten werd met een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Namens de inspecteur-generaal van (Vervolg van pag. 1) Als algemene doelstelling van deze productiviteitsverhoging kan men zien het vergroten van de welvaart, onder voorwaarde, dat de betalingsbalans in evenwicht wordt gebracht, een hoog peil van werkgelegenheid wordt ge handhaafd en een zo rechtvaardig 'mo- gelyke verdeling wordt bereikt. Het bereiken van betalingsbalans evenwicht is in de eerste plaats een aangelegenheid van financiële en mo netaire politiek. Het bereiken van een rechtvaardige verdeling wordt in het bijzonder nagestreefd door belasting- en sociale maatregelen enz. Tegelijk echter heeft de financiële politiek tezamen met de handelspolitiek eq de loonpolitiek belangrijke invloed op de omvang van de uitvoer en de werkgelegenheid. De belangryke functie van de pro- ductivlteltsbevorderlng is daarby de levering van voldoende en voldoend goedkope producten te bewerken, die nodig is om het sluiten van de beta lingsbalans mogelyk to maken op een hoog niveau van werkgelegenheid en bij behoud van het tegenwoordige verbruik. PRIJSDALING NOODZAKELIJK. By gelijkblijvende inschakeling van arbeidskracht en op voorwaarde van gelijkblijvende consumptie en investe ringen, zal iedere stijging van de ar beidsproductiviteit aan de betalingsba lans ten goede komen. Toch mag men niet stellen, dat de verbetering van de betalingsbalans gelijk is aan de toene ming van de productie. Teneinde het meerdere product in het buitenland af te zetten Is namelijk een prysdaling nodig. Deze prysdaling moet weer door een productiviteitsverhoging worden goed gemaakt. Bovendien is een zekere toeneming van de investeringen nodig teneinde ev. uitschakeling van arbeiders op te vangen. De voornaamste maatregelen wedke tot het beoogde doel kunnen leiden, hebben, eerst betrekking op een verbetering van het economi sche klimaat. Verder zal dan een versnelde activering van de produc- tiviteitsreserve nodig zijn. Ook moet gestreefd worden naar het versterken van het productiviteits- element in het sociale beleid door bevordering van de tariefbelonin gen, waarderingstoeslagen en van de werkclassificatie. ECONOMISCH KLIMAAT. In het economische klimaat is het streven gericht op de ontplooiing van het productiviteitsstreven van de onder nemer. Dit kan bereikt worden door een prijspolitiek en een kartelbeleid die er op gericht zijn een gezonde concur rentie te bevorderen met een be scherming die beperkt blijft tot het voorkomen van maatschappelijk ont wrichtende gevolgen door de hand having en verdere doorvoering van de liberalisatie van het handelsverkeer met het buitenland en voor het overige door het tegengaan van verstarring in de contingentenverdeling. Ook de vereenvoudiging van admini stratieve procedures voorzover deze voortvloeien uit overheidsvoorschriften en -maatregelen, en de verbreiding cn de toepassing van technische kennis, met name ln de nijverheid en de land bouw, zijn van betekenis. Tenslotte vraagt de Invloed van de belastingpoli- tiek op de productiviteit en de moge- lykheid om in dit verband speciale maatregelen te treffen om een nader onderzoek. ACTTVERIN GDER RESERVE. Propagering van de organisatiege dachte in ruimere zin, door verbreiding van kennis van organisatiemethoden, en door overleg met de desbetreffende ondernemers is nodig voor een versnel de activering van de productiviteitsre- serve. De overheid heeft er tevens voor te zorgen, dat de van Amerikaanse zijde geleverde technische bijstand zoveel mogelyk tot haar recht komt. HET SOCIALE BELEID. Het sociale beleid moet georiën teerd zijn op een intensieve aanwen ding van de kapitaalgoederen, waar toe in urgente gevallen de verlenging van de arbeidsduur behoort te worden gestimuleerd door overwerk, door toe passing van het ploegenstelsel en door verkorting van de stilstandsperiode bij semi-continubedrijven. De hier bedoelde drie groepen van beleidsmaatregelen kunnen worden ondersteund, doordat de overheid het overleg stimuleert in de organen van onderneming en bedrijfstak in een later stadium ook de organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie met als bijzondere taak het pro ductiviteitsstreven te dienen. DE WIL MOET ER ZIJN. Terwijl de moderne wetenschappe lijke denkbeelden op het gebied van efficiency eft organisatie de opvatting ondersteunen, dat het wenselijk is het mededragen van verantwoordelijkheid door de uitvoerende arbeid van hoog tot laag te stimuleren, kan, ruimer gesteld, in het algemeen worden op gemerkt, dat alles wat de gezindheid van de arbeidende mens gunstig be ïnvloedt, het slagen van een produc- tiviteitscampagne zal bevorderen. De mens van hedm ontbeert vaak geloof in de toekomst. Hem moeten motie- n worden gegeven om zijn arbeid met bezieling en toewijding te ver richten. Dit vraagt opruiming of ver mindering van alle obstakels. Geza menlijke verantwoordelijkheid moet tot gelding worden gebracht in het bevorderen van een goede geest in het arbeidsmilieu en in concrete maat regelen als het openen van reëel uit zicht op een woning voor jongere mensen, die een gezin willen vestigen. DE JEUGD. De jeugd van thans zal wel weer de overtuiging moeten veroveren, dat haar toekomst niet uitsluitend behoeft te liggen in werelddelen ver af, maar ook kan gevonden werden op de vaderlandse grond dichtbij. Zeker, het is begrijpelijk, dat onder de middelen om aan de jeugd arbeid te verschaf fen ook emigratie behoort. Zü kan fier zijn op wat dit kleine land on danks zijn grote bevolkingsaanwas heeft gepresteerd en nog zal tot stand brengen met haar hulp. De groei der bevolking behoeft geen reden te zijn voor een sombere toe komstvisie indien deze groei juist een aansporing temeer vormt om te be werkstelligen, dat de voorwaarden worden begunstigd om Nederlands plaats in het bestel der volken te be houden en te versterken. Uit het voorgaande moge geble ken zijn, dat Nederlands economi sche toekomst gewaarborgd kan worden, indien wij er in slagen naast andere doeleinden de grote mogelijkheden te verwerkelijken, welke op het terrein van de produc tiviteit gelegen zijn. Tijdens een bestuursvergadering, die in Amsterdam werd gehouden heeft het hoofdbestuur van de Kon. Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij of ficieel afscheid genomen van schipper Mees Toxopeus, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst heeft verlaten. De voorzitter van de K.N.Z.H.R.M., jhr C. J. F. Quarles van Ufford, me moreerde hoe Mees Toxopeus in Octo ber 1917 in dienst van de maatschappij kwam op voorspraak van een oom, Hendrik Toxopeus. De laatste had van Mees gezegd: „Hij is zeer woest, maar kalm". Jhr Quarles van Ufford wilde de woorden woest en kalm interpreteren als respectievelijk vasthoudend en be dachtzaam. Naast de vele onderscheidingen, die Mees Toxopeus reeds bezit, werd hem nu ook de bronzen medaille voor lang durige dienst van de maatschappij met bijbehorend diploma door jhr Quarles van Ufford overhandigd. Als een persoonlijk aandenken van het hoofdbestuur ontving de scheidende schipper een zilveren tabaksdoos. En wat schipper Mees Toxopeus nu met al de vrije tijd gaat doen? Hy heeft een zeilboot gekocht en gaat in de buurt van Grouw kalmere wateren bevaren. Hoe kan het anders aanwezig de Kon. Landmacht was Kapitein 't Zandleven. Ook zuster Koopmans stapte aan aan boord. Zij gaat voor de tweede maal naar Korea. Het Nederlands detachement is het eerste, dat de „General W. C. Langfitt" op deze reis aan boord neemt. In ver schillende havens zullen nog troepen van andere naties aan boord worden genomen. Voor het vertrek van het schip ontving eerste luitenant de Nijs een telegram van de chef van het mili- tiar huis van H. M. de Koningin, Rost van Tonningen, die in opdracht van H. M. het detachement een goede reis toewenste. „De Koningin is er van overtuigd, dat ook gij evenals zij, die reeds in Korea zijn of waren, de naam van de Nederlandse soldaat hoog zult houden." Adenauers program onvolledig genoemd. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft gisteren voor het Oost-Duitse parlement een verklaring afgelegd over het program van 14 punten, dat onlangs door het West-Duitse parle ment is aanvaard en waarin verkie zingen voor geheel Duitsland worden voorgesteld. Grotewohl noemde dit program „een onvolledig antwoord". Hij is het namelijk niet eens met het punt aangaande internationaal toezicht op de verkiezingen. Voorts moet vol gens hem tot elke prijs worden ver hinderd, dat de regering van Aden auer haar besprekingen met de Wes telijke gealliëerden over de herbewa pening van West-Duitsland zou voort zetten. Hij stelde dan ook voor, het West- Duitse parlement te verzoeken om Adenauer te gelasten onmiddellijk de huidige onderhandelingen met de ge allieerde hoge commissarissen af te breken. Grotewohl wil nu de West- Duitse bondsdag uitnodigen voor be sprekingen over de volgende twee kwesties: vrije en geheime verkiezin gen voor een „verenigd, democratisch en vredelievend Duitsland" en de spoedige sluiting van een vredesver drag met Duitsland en het terugtrek ken van alle bezettingstroepen. „Wij wachten op een snel, duidelijk en volledig antwoord van Bonn", al dus Grotewohl, die tenslotte zei van mening te zijn dat het een grote ver gissing was te menen, dat buitenlandse mogendheden de eenheid van Duits land zouden kunnen herstellen zon der dat de Duitsers hierin een aan deel hadden. Zelfs al zouden de be zettingsmachten overeenstemming be reiken over de eenheid van Duitsland, dan hadden de Duitsers toch de plicht onder elkaar tot een overeenkomst te komen. Geen vereveningsheffing meer bij herhalingsoefeningen. Hoewel de minister van financiën meent hiertoe niet verplicht te zijn heeft hij toch, blijkens zyn antwoord op vragen van het eerste-kamerlid Molenaar, goedgevonden dat het hef fen van de vereveningsheffing over de aanvullingen, die door sommige werk gevers worden verstrekt op het inko men, dat militairen die voor herha lingsoefeningen moeten opkomen ont vangen, achterwege blijft. De minister stelt zich voor deze tegemoetkoming n 1 October af te doen gelden. De balans is byna in evenwicht, UITVOER DEKT INVOER VOOR 97 De sedert het tweede halfjaar aan gevangen daling van de invoer, zette zich in September verder voort, terwyl de uitvoer daarentegen belangrijk is toegenomen. Het dekkingspercentage bereikte een hoogte van 97 Het deficit, dat in September met slechts f 22,5 millioen toenam, bedroeg sinds het begin van het jaar f 2.272 millioen (Jan.Sept. 1950 f 1.984 millioen). Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroefde waarde van de invoer in September '51 f715 millioen, terwyl voor een waarde van f 693 millioen werd uitgevoerd. De stijging van de omzet in de afge lopen 12 maanden heeft, vergeleken met de voorgaande 12-maandsperiode (Sept. 1950Aug. 1951) de verhouding van de in. en uitvoer verbeterd. Het deficit daalde met f 165 millioen, ter wijl het dekkingspercentage steeg van 70 op 72 Onder V VERVOERSREL. Dat de leerlingen van diverse scho len in de Westhoek van Schouwen een paar dagen extra vacantie hebben, om dat hun ouders gewikkeld zijn in een vervoersstrijd met de directie van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, is voor die leerlingen natuurlijk wel aardig de jeugd geniet nu eenmaal van zo iets! maar in wezen is het toch een heel bedroevende vertoning. En dat nog niet eens zozeer om het feit zelve als wel om de achtergrond: dat een bevolkingsgroep voor een zo belangrijk levensonderdeel als het ver voer toch is, afhankelijk is van de wil lekeur van enkele mensen, die aan het hoofd staan van een zuiver commer cieel ingestelde vervoersonderneming. Een onderneming die een monopolie heeft en die haar macht grondt op verkregen concessies. Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat het vervoer op een betrekkelijk dun bevolkt eiland een moeilijk probleem is. Wij willen ook direct de mededeling van de direc teur van de R.T.M. geloven, dat zijn maatschappij al heel wat voor het vervoer in Zeeland heeft moeten doen terwijl de begroting niet sloot. Wij willen zelfs aannemen, dat de R.TM., commercieel gezien, niet anders heeft kunnen handelen iets wat nog lanj niet vaststaat en dat geen enkelt andere onderneming het haar zou kun nen verbeteren. Dit alles versterkt om in de mening, dat het principe fout is. Aan een particuliere maatschappij een monopolistische positie' verstrekken is in vervoerskwesties fout. Nu weten wij wel, dat ook de Ned. Spoorwegen in een dergelijke positie verkeren en dat vele streken in ons land zich ook door de Spoorwegen achteruit gezet voelen. Maar op de Spoorwegen kan de regering, dus via de volksvertegenwoordiging het volk, dwang uitoefenen, op de R.T.M. niet. Het lijkt ons daarom gewenst, dat al die concessies, die vooral op de plat telandsbevolking drukken, eens op d» helling komen, zelfs z.g. eeuwigduren de concessies. Dat kan en zal wel geld kosten. Maar gebrek aan geld mag nooit oorzaak zijn, dat aan een bepaal de bevolkingsgroepen onrecht wordt gedaan. En het komt ons voor, dat vele eilandbewoners in deze onder onrecht gebukt gaan. Uit het tegenwaardefonds. De Amerikaanse regering heeft thans haar toestemming verleend een bedrag van 175 millioen gulden uit de tegen waarderekening der Marshallgelden t* besteden voor onze militaire productie in ons land. Het betreft hier de productie van materieel voor het Nederlands leger. Verwacht wordt, dat de order voor hel vervaardigen van duizenden trucks voor het leger zal worden geplaatst by van Doorne's automobielfabriek te Eind» hoven, welke fabriek daarvoor een be langryke uitbreiding zal moeten onder gaan. Met de uitvoering van deze order zullen een aantal jaren gemoeid zijn. Zuid-Afrika heeft thans te kampen met een ernstig tekort aan geschoolde arbeiders, technici en mensen, die een vrij beroep uitoefenen, aldus meldt Reuter. Het tekort aan geschoolde arbeiders wordt officieel geschat op 10.000. Verder Is er een tekort aan onder wijzers, politieagenten, verpleegsters, ambtenaren, journalisten, aannemers, kantoorpersoneel, mijnwerkers, werk tuigkundigen, winkelpersoneel, vliege niers en vliegtuigmecaniciens, kortom het tekort wordt overal gevoeld. Vele werkgevers doen de arbeids- bureaux geen mededeling meer van vacante betrekkingen, omdat zij weten, dat de bureaux er weinig aan kunnen doen. KOM MAAR BOVEN, Beledigd lieten de met goud bestikte dienaren de mondhoeken zakken. Het scheen tegen de re gels in te zijn, zich aan deze eenvoudige kinde ren voor te stellen. Ver legen plukte Gert jan aan zyn trui en Maartje begon nerveus te lachen. ,Op bevel des konings, gij hebt ons te volgen", sprak de oudste dienaar toen. Daarna zetten ze zwijgend hun schouders onder de mand en liepen in statig tempo in de richting van het paleis. Pinky liep keffend voor hen uit, en de kinderen dribbelden achter de stoet aan. Wat voelden ze zich klein en nietig tussen al die pracht en praal. Aarzelend bleven ze onderaan de grote gebeeldhouwde trap staan. Plotseling hoorden ze een vriendelijke stem die nodigend sprak: „Kom maar boven kinderen, jullie zijn van harte welkom!" Schichtig en zonder opkijken liepen ze de eindeloze trap op en stonden dan voor de liefste en mooiste koningin, die je je maar dromen kan. Ze had vrien delijke blauwe ogen en lang golvend blond haar, dat als gesponnen goud over haar schouders viel. MARINEVERBINDINGS DIENST HERDENKT ZIJN DODEN. Vice-admiraal A. de Booy, bevelheb ber der zeestrijdkrachten heeft gister morgen in de verbindingsschool van de Koninklijke Marine op het terrein van het marine-etablissement te Amster dam een gedenkplaat onthuld. „Aan de meer dan 200 van de verbindingsdienst die (in de tweede wereldoorlog) het offer van bun leven brachten", zoals op de plaat te lezen valt. „De graven van deze mannen liggen verspreid over de gehele wereld en menigeen vond een zeemansgraf" zo zeide de admiraal in zijn toespraak tot de officieren en manschappen van de verbindingsschool. „Deze herdenkingsplaat moet voor u een aansporing zijn u te bezinnen op de vraag: zijt gij bereid hetzelfde te doen wat zij deden? Slechts in dat ge val was hun offer niet te vergeefs". De commandant van de verbindings school kapitein luitenant ter zee D. J. van Doorninck aanvaardde na afloop van de plechtige onthulling de plaat. Rusland wil handel met het Verre Oosten uitbreiden. De Sowjet-Unie heeft aangeboden da landen van het Verre Oosten te voor zien van industriële uitrustingen, fa- brieksproducten, grondstoffen en land bouwproducten in ruil voor tin en rub ber en de andere natuurlijke voort brengselen dezer landen, zoals rijst, jute, schellak, copra, thee, specerijen en kinabast. Rusland was bereid ieder concreet voorstel voor de aan- en verkoop van goederen te bespreken en aan Moskou over te brengen. De strubbelingen in het bagage- vervoer naar Australië. „Er is inderdaad een achterstand bij de verscheping van verhuisgoed van emigranten naar Canada" aldus heeft de minister van verkeer en waterstaat ge antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Peters. De oor zaken hiervan zijn de ruime interpre tatie die emigranten aan het begrio „verhuisgoed" plegen te geven (zo langzamerhand is een montagewoning zelfs een normaal „verhuisstuk"!), het feit dat vele emigranten per vliegtuig naar Australië vertrekken, wier ver huisgoed ook met de emigrantensche pen moet worden vervoerd en de om standigheid dat zowel de „Johan van Oldenbarneveldt" als de „Sibajak", die beide over een zeer ruime ladings capaciteit beschikken, op het ogenblik niet beschikbaar zijn wegens verbou wing tot emigrantenschip. De emigra tie naar Australië wordt hierdoor ech ter op geen enkele wijze nadelig beïn vloed. Het euvel zal vermoedelijk ver holpen zijn wanneer de beide genoem de schepen maar eenmaal in de vaart zijn. NEDERLANDSE HARING NAAR POLEN In Warschau en Den Haag zijn gis termorgen de contracten getekend, die voorzien in de levering van 35000 va ten gezouten Nederlandse haring aan Polen. Nederland ontvangt hiervoor uit Polen kali. Donderdag Mei HOBOKE. gezin, die fi wel een z.g. na een verb één en and Hongaren, Zij willen z Het is nie zen, burger, 1 zien een ali kaartje, te werken voor documenten, kleine twee volgt het ex spirant-burge gels meester de geschiede land en, om van plan is zyn. Als mei een dame, d! men in een staatsburger En dat he hier veel fab tizens ln die vreemdelinge hier de oorz van buitenla tien aan wa van belofte' Geregeld wo matisch uitg gearresteerd zet. Onze kindi gaan, zijn k| klasgenoten, schoolgaande jaar. Bovenc vakken Engi Engels word Zelfs zó gro voor M.O. voor de leer| De school b< de, het zing' en het uitsj bied voor di goed ingepr< raakt Amer Op de Hi de H.B.S., Holland. Vie; andere vak kiezen. Als veranderen, „office" te Zelfs moge naar de av gaan. Zo g dag- en mijn Schacht Inde De Duitse Schacht, hee den tellend premier, dr sische f inane stukken ove na een stud mische toes gesteld, beh de algemene sche begins' de staatsfi: daard. Het wordt in he lands vertai eind Octob' keren. (Ingd Elke ochter wen bezig i ogenblik va kent dit! A is, verlangt koffie. U k als Niemeije fie in Uw 1 Er is wee dig nu ga Niemeijer's weer geniet elk pakje waardepuntf fira"-tafelbe de waarde, bruiken. Even een b Groningen U ontvangt kenlijst 'gra Confcrenti Dinsdagmi D. U. Stikl Den Haag nationaal Pi deelgenomer Joego-Slavië landen van De rede v woord door van de Raa Prof. mr clamatie to eveneens ee Nieuwe Maars Volgens d Maarschalk commandant Pools minisl en opperbevi ger is, uitgel gekregen. I kingsgroeper andere gebie grensgebiede verklaart. Alle besta deze gebied Maarschalk zal, welke zullen wordf Het Amsl de gebroede] dijk veroordi met een pr< boete van f zjj in Febru maakt hadde staaf op de

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2