PRODUCTIE IN NEDERLAND MOET TOT 8 pCt WORDEN VERHOOGD, Engeland bereid tot concessies aan Perzië? V erbindingsofficieren confereerden twee uur te Panmoendjom SNIPPER NIEUWS Dr A. F. Philips ter aarde besteld Zeeuwse commissie voor werk' verruiming geïnstalleerd 'i Voorlopig geen Britse stappen in Egyptische kwestie Schouwen zet de strijd tegen de R* T* M* voort PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voor een betere toekomst Aan ondernemers moeten betere methoden worden geleerd; de arbeiders zullen hun prestaties moeten opvoeren* V Te materialistisch* i Tien millioen voor woningbouw Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—2S. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1991 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 11 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.59 u., onder 17.54 u.; Maan op 16.57 p., onder з.35 u. Hoogwater op Vrijdag 13 October Vlissingen: 12.03 u. 1.76 m., m.; Terneuzen: 0.14 u. 2.01 m., 12.33 u. 1.94 m.; Wemel- dinge: 1.16 u. 1.69 m., 13.44 u. 1.49 m.; Zierikzee: 1.03u. 1.51 m., 13.24 u. 1.29 m. In de eerstkomende drie jaren, te weten in de jaren 1952, 1953 en 1954, zal Nederland zijn arbeidsproductiviteit met ca. 8 pCt moeten op voeren, aldus wordt meegedeeld in een nota betreffende de Producti viteit in Nederland, aangeboden door de minister zonder portefeuille, prof. dr A. H, M. Albregts, en de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid a. i., Dr W. Drees. Schattingen van het Centraal Plan Bureau maken het aannemelijk, dat ons land in 1951 niet ver boven de 4j/2% zal uitkomen. Elk der thans komende 3 jaren zal derhalve belast worden met een verhoging van c.a. 3y2 Op deze wjjze kan de productiviteitsverhoging bijdragen in het totale re geringsprogramma, waardoor het betalingsbalanstekort zal zijn geëlimineerd en het uitgangspunt voor een verdere stijging zal zijn gevormd door het voor handen zijn van een efficiënt productie-apparaat, opgewassen tegen de buiten landse concurrentie en van voldoende capaciteit om de grote quanta goederen te exporteren, die de basis van die welvaart moeten vormen aldus wordt in de nota gezegd. Bij de beoordeling van de hierboven geschetste taak valt drieërlei op te merken. Allereerst heeft productivi teitsverhoging niet alleen een quanti- tatief aspect, maar ook een kwalitatief. Dit geldt met name voor de export, Kwaliteitsverbetering is immers ook een verhoging van export, zonder dat grotere hoeveelheden worden geprodu ceerd. In de tweede plaats moet worden bedacht, dat productiviteitspolitiek slechts vruchten afwerpt op lange ter mijn. En In de derde plaats moet men bedenken, dat de opvoering van produc tiviteit in vele bedrijven verschillend zal zijn. Sommige bedrijven hebben reeds een zo hoge productiviteit, dat aan verbetering op korte termijn niet te denken valt. Daar zal tegenover moeten staan, dat andere bedrijven hun productiviteit aanzienlijk meer dan met 8 zullen moeten opvoeren. DE PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT heeft blijkbaar geen al te hoge dunk van de bereidheid der Ne derlanders om in de Nationale Reserve hun democratische vrijheden te verde digen tegen een mogelijke agressor. Wij kunnen ons dat voorstellen: de manier waarop tot dusverre door de weerbare Nederlandse mannen op dit toch uitermate nodige instituut wordt gereageerd alsook de wijze waarop de Nederlandse overheid er tot dusverre mee heeft gesold, wekken niet de in druk, dat hier iets groots kan worden gewrocht. Thans zijn nieuwe richtlijnen uitge geven die de bedoeling hebben de Re serve op een meer militair peil te brengen en is haar ook een belang rijker taak toegedacht bij de verdedi ging van ons vaderland. Het ziet er naar uit, dat de regering ernstig van plan is dit instituut zo al geen nieuw dan toch meer leven in te blazen. En dat plan verdient zeker aller steun. DE WIJZE NU, waarop de P.Z.C. gemeend heeft over de Nationale Reserve te moeten schrijven ademt be slist niet die geest. Sprekend over de nieuwe regels die zijn opgesteld, zegt het blad. „Of de aantrekkingskracht door deze regeling groter zal worden staat te bezien. Als er in twee jaar 300 oefenuren moete'n komen, bete kent dit dat er maximaal één oefen middag per week zal zijn. Dat zal dan de Zaterdagmiddag moeten we zen, tenzij men ook de avonduren voor oefening gaat benutten. Ver moedelijk zullen de meeste voor de Nationale Reserve in aanmerking komende Nederlanders hun vrije middag op meer taxeren, dan op één gulden. Zelfs een tweejaarlijkse pre mie van f 100 zal daar niet veel aan veranderen." Allereerst dient hier opgemerkt, dat de Nationale Reserve overal vrijwel alleen de avonduren benut voor haar oefeningen. Middag- en dagoefeningen zijn uitzonderingen. Men had zich daarvan wel even op de hoogte mogen stellen! Stuitender echter is de geest die hieruit spreekt. Meent de Kantlijn schrijver van de P.Z.C. nu werkelijk, dat men niet naar de Nationale Re serve gaat, omdat men er te weinig aan verdient? Gelooft hij werkelijk dat ons volk zover is afgezakt, dat het voor de verdediging van onze vrijheid alleen nog maar warm te krijgen is, als er een grote geldelijke beloning tegenovergesteld wordt? Een dergelijke opvatting maakt, dat de jongens, die nu in de Nationale Re serve oefenen, en met veel plezier oefenen, door de massa voor „domme idealisten" worden aangezien, omdat ze voor een schijntje hun vrije uren opofferen. Weinig begrip spreekt hier uit voor de bezieling die velen van deze vrijwilligers kenmerkt. Het ware te wensen, dat die bezieling meer al gemeen werd maar beschouwingen als deze in de P.Z.C. hebben hierop een averechtse uitwerking! I~\OK OVER een tweede opmerking van de Kantlijn-schrijver van de P.Z.C. moet ons iets van het hart. Hij schrijft: „En het inzetten van de Nationale Reserve tegen goed bewapende en goed getrainde troepen lijkt ons nog steeds een fout. Daar is de Reserve met geschikt voor. Alleen in geval len van alleruiterste noodzaak zou zij daarvoor dienst moeten doen." Ook dit is een opmerking die van weinig nadenken getuigt. In de eerste plaats is er geen reden om aan te ne men, dat ook de Nationale Reserve niet goed bewapend zou kunnen wor den Men moet het heden niet als voorbeeld nemen, omdat het gaat over een plan voor de naaste toekomst. En goed getraind.... meent de Kantlijn schrijver dat een soldaat, die in geval van oorlog in werkelijke dienst wordt geroepen, misschien nadat hij een paar jaar geleden zijn laatste herhalings oefening gehad heeft, dat die soldaat beter getraind is dan een lid van de Nationale Reserve, die tenminste nog éen avond in de week aan zijn trai ning heeft besteed? Er is nog een ander aspect. Gelooft de Kantlijn-schrijver niet, dat, wan neer het voor de Nationale Reserve in aanmerking komende deel van Ne derlands bevolking zich in zijn geheel meldde, er een heilzame preventieve werking van uit zou gaan als de vijand zou weten, dat in elke stad en in elk dorp een egelsnest van weerstand hem wacht? De waarde van een „vijfde colonne" hebben we aan den lijve on dervonden dit zou een juist ant woord op een dergelijke verraderlijke ledreiging zijn. Minister Albregts meent, dat de ge stelde norm zeker niet te hoog is, om dat de productiviteitsreserve in vele sectoren ongetwijfeld tientallen procen ten bedraagt. Het is allereerst zaak om de mogelijkheden, die hierin schuilen, te kennen en vervolgens in de practijk zoveel mogelijk te verwezenlijken. (Zie vervolg op pag 2). NEDERLAND LEVERT OOST- DUITSLAND HARING. Er staat een verdrag tussen Neder land en Oost-Duitsland op stapel, dat de leverantie beoogt van in totaal 100 a 150.000 vaten gezouten haring op ruil- basis. Oost-Duitsland wil er kali voor terugleveren. Er worden thans reeds ca. 12.000 vaten haring uit de „oude" voor raden afgeleverd. De rest wordt gele verd uit de nieuwe teelt 1951, tot een overeengekomen hoeveelheid van 25.000 vaten „vol" zal zijn. NIEUWE KOFFIEBONNEN. Bon 508 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 516 algemeen (D-kaart) zijn aangewezen voor 't kopen van 125 gram koffie. De bonnen kunnen m.i.v. Vrijdag a.s. worden gebruikt en blijven geldig tot en met 27 October 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal op 22 November 1951 plaats hebben. Noorse socialisten wonnen bij verkiezingen. Volgens de jongste uitslagen der in Noorwegen voor raden van plaatselijk bestuur gehouden verkiezingen hebben de socialisten in 34 raden, waar zij nog geen meerderheid bezaten, deze thans verkregen, terwijl zij hun bestaande meerderheid in vier raden verloren. De rechtse partijen verkregen in vijftien raden een nieuwe meerderheid, doch verloren deze in 21 andere. De zetelverdeling is volgens de tot nu toe bekende uitslagen: Socialisten 5299 (4721); Communisten 469 (757); Con servatieven 1007 (753)Boerenpartij 1093 (926); Christelijke Volkspartij 820 (786); Liberalen 1238 (1193); Verhon den partijen van de rechtervleugel 1227 (1660) en Onafhankelijken 1009 (1179) zetels. „Dit is de stem van liberalisme". het Toen de Engelse minister-presi dent Attlee Woensdag te Grant ham een verkiezingsrede had be ëindigd, klonk uit een verborgen luidspreker in een dichtbij staan de auto: „U heeft geluisterd naar de minister-president, de man, die Abadan verliet en zich uit Egyp te zal spoeden. Dit is de stem van het liberalisme". Verontwaardigd drong een menigte van enige hon derden samen om de auto, waarin een man zat met een blauwe rozet (de kleuren van de conservatieve partij). De stem ging voort, doch werd overstemd door het gejuich van de menigte. VEILIGHEIDSRAAD KOMT MAANDAG BIJEEN. Te New York wordt vernomen, dat de Britse regering tengevolge van druk van sommige leden van de Veiligheidsraad, o.w. de Ver. Staten, besloten zou hebben bij de komende behandeling van het Perzische oliegeschil een meer verzoeningsgezinde houding jegens Perzië aan te nemen. Maandag a.s. zal de Raad bijeenko men om een uiteenzetting te horen van Mossadeq. In diplomatieke kringen te Londen is verklaard, dat de Britse en de Perzi sche regeringen mogelijk binnen enkele dagen opnieuw contact zullen opnemen n.a.v. de verklaring van de Perzische plaatsvervangende premier, Fatemi. DE STRIJD IN KOREA. Bradley tegen gebruik van atoombom? De verbindingsofficieren van de Ver. Naties en de Noordelijken, die gisteren te Panmoendjom bijeen geweest zijn, hebben een brug over d rivier de Satsjon, juist binnen de neutrale zone van Kaesong, geïnspecteerd. Zjj zijn daar tien minuten bij elkaar gebleven. Na de besprekingen, die twee uur ge duurd hebben, heeft kolonel Murray, de leider van de geallieerde verbindings- groep, een convooi naar Kaesong ge zonden om achtergelaten tenten en ver- bindingsmaterieel op te halen. Vanmor gen komen de verbindingsofficieren op dezelfde plaats bijeen. Volgens het persbureau „Nieuw Chi na'' is men er gisteren niet in geslaagd het definitief eens te worden over het hervatten van de wapenstilstandsbe sprekingen. De moeilijkheden rezen, 'toen de delegatie der Ver. Naties de kwestie te berde bracht van de juiste omvang van de neutrale zone rondom het conferentiegebied. Vice-admiraal Joy, de leider van de geallieerde delegatie voor de onderhan delingen, is gisteren met 'n hefschroef- vliegtuig in Moensan aangekomen. DE ATOOMBOM. Volgens berichten uit New York heeft de voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, Bradley, geadvi seerd tegen het gebruik van de atoom bom in Korea, omdat volgens hem op bet ogenblik de vooruitzichten voor een overeenkomst beter zijn. In berichten uit Washington wordt gezegd, dat ernstig het gebruik van T A Te Rome zijn 32 Italianen voor het gerecht verschenen, beschuldigd van het oprichten van een fascistische re- volutionnaire actie, die het fascisme van Mussolini wil doen herleven. Volgens dr Forkner, een arts van het ziekenhuis te New York, waar premier Mossadeq voor rust vertoeft, leidt deze niet aan de één of andere ernstige ziekte. Mossa deq voelt zich veel krachtiger dan bij zijn aankomst te New York, aldus deze arts. Op de Russische ambassade in Oslo is een Noorse nota overhandigd, waarin de Noorse regering ontkent, dat de graven van Russen in Noorwegen worden verwaarloosd en ontheiligd. Woensdagavond zijn de grote Ameri kaanse manoeuvres in Europa geëin digd. Het slot der oefening „Combine" vormde een „tegenaanval" waar de „aanvallers" achter hun oorspronkelijke linie, de lijn KasseiPassau, terugge dreven werden. Vijf Nederlandse vrij willigers, die hebben deelgenomen aan de strijd in Korea, zijn gistermorgen in Sydney aangekomen. Manus Oly, die door de Zutphense rechtbank veroor deeld werd tot 4 jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Een man, die gistermorgen een opslagruimte van lingerie, pyama's en overhemden aan de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam binnendrong en zich met een pak py ama's uit de voeten wilde maken, kon door de eigenaar van het bedrijf wor den gegrepen en aan de politie worden overgeleverd. - In de 10 dagen, dat in de Houtrusthallen te Den Haag de 69ste damesbeurs is gehouden, hebben 123.731 belangstellenden deze expositie bezocht. atoomwapens in Korea in overweging was geweest en dat dit één van de re denen van Bradley's bezoek aan Tokio was geweest. „AFSCHEIDSBOODSCHAP". Dinsdagavond hebben soldaten van het Britse regiment „Royal Uister Ri fles" van de Chinese communisten een afscheidsboodschap ontvangen, waarin zij worden uitgenodigd om „zo tegen theetijd eens aan te komen om te be spreken, hoe de soldaten zelf een ma nier kunen vinden om de dwaze oor log te beëindigen". De communisten hadden de brief ach tergelaten in een brievenbus in het nie mandsland, waarvan zij de laatste we ken gebruik maken om berichten naar de geallieerden te sturen. Dinsdag hebben de troepen der Ver. Naties nieuwe aanvallen ondernomen in twee belangrijke gebieden van het Wes telijke en Oost-centrale front. De Ame rikaanse eerste cavaleriedivisie maakte vorderingen ten Noorden en Noord- Westen van Jontsjon. Overwinning voor de Gasperi. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft met 322 tegen 157 stem men een communistische motie van de volgende inhoud verworpen: „De Ka mer beschouwt de nieuwe politiek en militaire programma's, die Italië moet uitvoeren tengevolge van de conferen tie te Ottawa, als onaanvaardbaar en schadelijk voor het land". In het jongste Perzische aanbod ver klaart de Perzische regering zich o.m. bereid in te stemmen met de benoeming van een buitenlandse deskundige tot hoofd van de raffinaderij der Perzische nationale oliemaatschappij. Nederlandse hoffelijkheid in de lucht. De gezagvoerder van de Stratocrui- ser, waarmee het Britse kroonprinse lijke paar de reis naar Canada maakte, heeft medegedeeld, dat zijn toestel, dank zij de hoffelijkheid van de gezag voerder van het K.L.M.-toestel, dat de Perzische premier Mossadeq naar New Yerk bracht, het eerst kon landen op het vliegveld Gander op New-Found- land. Bij het naderen van de kust had de Stratocruiser het Nederlandse toestel ingehaald, dat reeds van het vliegveld order had gekregen het eerst te landen. Later kreeg de gezagvoerder van het Britse toestel echter de mededeling, dat de landingsvolgorde was gewijzigd en dat hij het eerste mocht landen. Na de landing had hij de Nederland se gezagvoerder bedankt, die hem me dedeelde, dat naar zijn mening het Britse toestel voorrang moest hebben. In een sober graf aan de begraafplaats in Woensel is voet van de grijze oude toren op de algemene gistermiddag het stoffelijk overschot van dr A. F. Philips neergelaten. Overeenkomstig de wens van de overledene heeft de begrafenis een uiterst sober karakter gehad. Op de dodenakker werd slechts een kort dank- en af scheidswoord gesproken door zijn zoon, ir F. Philips. Practisch heel de Eind- hovense bevolking had zich langs de route opgesteld, welke de begrafenisstoet zou volgen om dr Philips een laatste groet te brengen. Alle kerkklokken luid den. Namens de regering waren de ministers van den Brink en Lieftinck aan wezig. Op de foto: een overzicht van de lijkstoet bij het passeren van het Philipsmonument (op de voorgrond). Overheid en bedrijfsleven zijn erin vertegenwoordigd. Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, de onlangs Ingestelde commissie voor de werkverruiming in Zee land geïnstalleerd. By deze installatie was o.m. aanwezig Prof. Polak, lid van de landelijke commissie voor de werkverruiming. De commissie heeft tot taak de werk gelegenheid in de provincie te stimu leren en de overheidsinstanties van ad vies te dienen, als het om werkverrui ming gaat. Jhr de Casembroot hield een korte toespraak, die door de voorzitter, de heer C. Philipse, werd beantwoord. Hij zette daarbij het doel en de werk wijze van de commissie uiteen. Hierna begon zij met haar eerste werkzaamheden. De commissie bestaat, behalve de voorzitter, uit de volgende personen: de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, vice-voorzitter; de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer J. C. Cor- ver te Vlissingen; de hoofding.-dir. van Betogingen in Alexandrië en Cairo worden heftiger. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Alexandrië heeft medege deeld, dat de nieuwe Britse voorstellen, die gisteren zouden zijn over handigd, voorlopig worden vastgehouden. Mohamed Serag El Din Pasja, de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, heeft ontkend, dat het voor nemen van Egypte om het Brits Egyptische verdrag van 1936 op te zeg gen, door de gebeurtenissen in Perzië is ingegeven. Reeds in 1947 eiste hij de opheffing van het verdrag in de Senaat. De Egyptische ambassadeur in de Ver. Staten, Abdoel Rahim Bey, heeft verklaard, dat de inwilliging van Egyp- te's nationale aspiraties t.o.v. de Soe dan en het gebied van het Suez-kanaal een essentiële voorwaarde is voor een deelnemen van Egypte aan een militai re alliantie In het Midden-Oosten. BETOGINGEN. De anti-Britse betogingen in Alexan- Onderwijzend personeel uit Zierikzee gaat in Haamstede les geven. De ouders van de in de Westhoek van Schouwen wonende scholieren hebben besloten de koude oorlog tegen de R.T.M. voort te zetten. Op een gisteravond in hotel Bom te Haamstede gehouden vergadering, waar meer dan 100 ouders aanwezig waren en die o.m. ook werd bijgewoond door B. en W. van Burgh en Haamstede, werd medegedeeld, dat de Ver. van Burgemeesters en Secre tarissen op Schouwen en Duiveland gistermiddag besloten heeft zich volledig achter de door de ouders gevoerde actie te stellen. Voorts werd verslag uitgebracht van het bezoek van de deputatie, bestaande uit twee vertegenwoordigers van de Zierikzeese scholen en één der ouders, over de besprekingen op het ministerie van Onderwijs en dat van Verkeer in Den Haag. Gistermiddag heeft men daar van twee tot zes over deze kwes tie gesproken. Op eerstgenoemd ministerie werd men ontvangen door een ambtenaar, welke belast is met het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en op dat van Verkeer door secretaris-gene raal Spitzen. De laatste werd gewezen op het feit, dat men zich gedrongen zag deze actie te voeren. Over resultaten der besprekingen kon men verder nog weinig mededelen, doch aan de colleges van B. en W. van Burgh, Haamstede, Renesse en Noordwelle is verzocht, han gende de besprekingen, de Rijksinspec teur van het Verkeer in Zeeland drin gend te verzoeken de oude verbinding te herstellen tot een bevredigende op lossing is gevonden. De 86 kinderen, die nu geregeld ab sent zijn, zullen toch onderwijs ontvan gen. Het onderwijzend personeel uit Zierikzee, dat volledig achter de actie staat, heeft zich bereid verklaard zelf naar Haamstede te komen om daar de kinderen huiswerk op te geven, de les sen te bespreken en het huiswerk in ontvangst te nemen. DRAMA TE VLISSINGEN. Winkelier stak zijn vrouw met kaasmes in de rug. Tijdens een echtelijke twist heeft gis termiddag de winkelier W. aan de Roo- seveltlaan te Vlissingen zijn echtgenote in een drifthui met een kaasmes in de rug gestoken. Na zijn daad is hij zich bij de politie gaan melden. De vrouw, die hevig bloedde, is in „Bethesda" op genomen. Haar toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. drië zijn in heftigheid toegenomen. De politiebewaking van het Britse consu laat-generaal is aanmerkelijk versterkte Ook het Franse consulaat-generaal en het Amerikaanse consulaat worden streng bewaakt. Bij de Britse ambassade te Cairo is het tot een hotsing gekomen tussen be togers en de politie. De politie dreef met knuppels een menigte uiteen, die met stenen wierp en een sterk politie- cordon voor de ambassade trachtte te verbreken. Hier hebben demonstranten gisteren auto's van buitenlanders omringd, waarbij op de inzittenden werd ge spuwd. Demonstranten sloegen winkel ruiten in. Een groep bestormde een gro te Franse winkel, waarbij allerlei voor werpen op straat werden gegooid. Wegens het uitblijven van verwachte militaire orders zullen m.i.v. Maandag a.s. enige werkplaatsen van de Bata schoenfabrieken te Best tijdelijk wor den stilgelegd. De 300 werknemers zul len wachtgeld krijgen. Gemeente Amsterdam wil premie lening sluiten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met S3 tegen 3 stemmen een voorstel van B. en W. aan vaard tot het aangaan van een geldle ning ten behoeve van de woningbouw tot een bedrag van tien millioen gulden. De lening zal in verschillende series worden uitgeloot met een aantal pre mies van f 100.000, f50.000, f35.000, f 10.000 en 15.000. De looptijd zal vijftig jaar zijn en de rente 2%%. Elke genummerde serie be vat tien obligaties van nominaal f100. De heer Roosjen (Prot. Chr.) ver klaarde zich, mede namens een deel zij ner fractie, tegen de voordracht. Z.i. is deze premielening een van overheids wege georganiseerde gokkerij, waarbij bovendien gerekend wordt op de mede werking van de kleine luiden. Behalve de heer Roosjen stemden tegen wethou der van Rijen en de heer in 't Veld (Prot. Chr.). de Rijkswaterstaat, ir Th. Heijblom; de hoofding.-dir. van de Wederopbouw, de heer M. D. A. Glerum; de Rijkscultuur- consulent ir A. Franke; de inspecteur voor de D.U.W. in Zeeland, lr H. N. Coolman; de hoofding.-dir. van de Prov. Waterstaat, ir H. D. J. Swaters; de di recteur van de Prov. Plan. Dienst, iv M de Vink; de directeur van het E.T.I., drs M. C. Verburg; mr dr N. Bolkestein als vertegenwoordiger van de afd. Zee land van de Ver. van Ned. Gemeenten; de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, vertegenwoordiger van de Zeeuwse Pol der- en Waterschapshond, alsmede de volgende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in Zeeland: de heer A. Smit, directeur N.V. „De Schelde" te Vlissingen; drs H. J. P. Verschaffel, directeur N.V. „Walzenmolen" te Sas van Gent, (plaatsverv. de heer G. van den Berg, directeur der N.V. „Compag nie Neerlandaise de 1' Azöte" te Sluis kil) en W. Koster, landbouwer te Axel, allen leden-werkgevers en de heren Th. van der Himst te Goes en J. Lodder te Vlissingen, leden-werknemers (één lid werknemer moet nog worden benoemd) en de chef van de le afd. der Prov. Griffie, de heer J. van Tuinen. Secre taris is de heer A. P. Stufkens, hoofd commies ter Prov. Griffie van Zeeland. VERENIGING VAN PLUIM VEEHOUDERS IN ZEELAND. De V.P.Z., afdeling Hulst en omstre ken, hield een ledenvergadering te Hulst. Wegens afwezigheid van de al gemeen voorzitter, de heer H. A. A. Baron Collot d' Escury te Kloosterzan- de, werd het presidium waargenomen door de heer R. van der Wielen uit Vogelwaarde. De secretaris-penningmeester, de heer I. de Feijter Wz. te Axel, meldde in zijn verslagen een flinke stijging van het ledental, dat meer dan 200 be draagt. Ook de financiële toestand der vereniging is goed te noemen. Dhr H. A. A. Baron Collot d' Escury werd bij acclamatie herkozen als alg. voorzitter. Bij de discussie over de ophaaldienst der eieren bleek, dat deze niet tijdig worden afgehaald. Hierin dient verbe tering te komen en deze zaak zal nader besproken worden met de eierophalers. De secretaris deelde mede, dat er waarschijnlijk geen hogere kuikentoe wijzing zal komen voor 1952, in ver band met de voederpositie. Het bestuur is van mening, dat er procentsgewijze te weinig kuikens voor Zeeland be stemd zijn. Ook uit de vergadering kwamen dergelijke stemmen. Tenslotte werd gewezen op het ge vaar van pseudo-vogelpest; ieder werd dringend aangeraden geen jonge hennen te kopen, die uit een andere provincie afkomstig z(jn. VLISTO TROK 10.400 BEZOEKERS. Zoals te verwachten was heeft de prijzenregen op de Vlisto te Vlissingen de laatste dag een record-aantal bezoe kers gelokt. Een uur voor de sluiting passeerde de 10.000ste bezoekster de kassa en kon vele prijzen in ontvangst nemen. In totaal kwamen er 10.400 be zoekers. Hiermede heeft deze tentoon stelling alle verwachtingen overtroffen. DE BILT ZEGT: Zonnig herfstweer. Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige wind tussen Zuid en Noord. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1