men! m Egyptische premier verzoekt verbreking van verdrag met Engeland 52 Minister van den Brink doet dringend beroep op werkers in de mijnindustrie Nieuwe vaandels voor de infanterie Schilders ter zee exposeren in Vlissingen Bctonnen buizen werden bij Hoedekenskerke door spoordijk geperst Extra R*T*M*-wagen kwam leeg in Zierikzee aan Herstelbank vraagt geiden van het bedrijfsleven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Om het Saezkanaal en de Soedan Verlof van Britse troepen in kanaalzone ingetrokken V Medaille met een keerzijde* Ridgway accoord met nieuwe conferentieplaats BELGIË VERSCHERPT DE UITV0ERC0NTR0LE* 1 SNIPPER NIEUWS t i i p »j alle 'GEN TUTE aar, is toe- telijk, na ont- oer. kalander, gird 5 f.74.00 Tri. 5S.W.T» tE-VOETVER- vold. deeln. iland d. Inst, la. of Di. een Prijs voÜ. Examen o. Gedeeltelijk v. h. lesgeld is mogelijk. Inst. Belin- bftstr. 49, Am- B4126. HUIS of le |t. gemeub., Minim. 2 ken op Zoom, schiedam of ts. Br. met Bur. v. d. rg- Stichting „Zeeuwsch Daguiad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, hij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1989 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 9 OCTOBER 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.55 u., onder 17.59 u.; Maan op 16.32 u., onder 0.40 u. Hoogwater op Woensdag 10 Oct.: Vlissingen: 9.48 u. 1.51 m., 22.39 u. 1.73 m.; Terneuzen: 10.17 u. 1.69 m., 23.05 u. 1.92 m.; Wemel- dinge: 11.19 u. 1.34 m., u. m.; Zierikzee: 10.58 u. 1.19 m., 23.47 u. 1.47 m. De Egyptische premier, Nahas Pasja, heeft gisteren het parlement verzocht het afbreken van het BritsEgyptisch verdrag van 1936, volgens hetwelk En geland troepen in het gebied van het Suez-kanaal mag stationneren, goed te keuren. Hij legde aan het parlement een tweede decreet voor, waarin het ver drag van 1899 officieel herroepen en Koning Faroek uitgeroepen wordt tot Koning van Egypte en de Soedan. Deze herroeping houdt in de afschaffing van het gezamenlijke bestuur van de Soedan, waarbij Egypte met toestem ming der Britten een gouverneur-generaal mocht benoemen. DAT DE ARBEIDER een zekere mate van medezeggenschap be hoort te hebben in het bedrijf, waarin hij werkzaam is, is zo langzamerhand een doctrine geworden, een leerregel aan welks juistheid nauwelijks meer kan worden getornd. Er kan verschil van mening bestaan over de wijze, waarop die medezeggenschap in de practijk moet worden verwezenlijkt, maar dat doet weinig af aan de juist heid van het principe. Het is ook logisch, tenzij dan dat men de stelregel huldigt dat arbeid koop waar is en dat de mens, die die arbeid levert, in wezen niet anders is dan een machine, een automaat: de ondernemer geeft loon (en heden ten dage bijdragen voor sociale voorzieningen) en hij ont vangt daarvoor arbeid. Waarmee de kous af is. Wie echter de mens ziet als schepsel Gods en arbeid als een Goddelijke taak, die kan niet anders dan overtuigd zijn van de waarheid, dat er nog een andere band behoort te bestaan tussen werk gever en werknemer: de bedrijfsband, het samen werken voor het welzijn van het bedrijf en zo van de gemeenschap. En dat brengt met zich mee, dat de arbeider zeker in die zaken, die zijn direct belang raken, wordt gekend. Wanneer een werkgever tot liquidatie van het bedrijf besluit zonder daarin z'jn werknemers te kennen; of zijn bedrijf gaat omschakelen, waardoor sommige mensen aan de dijk zullen moeten worden gezet zonder die men sen een kans te geven voor hun belan gen op te komen, die miskent daarmee die band volkomen en verlaagt zijn ar beiders tot machines, die men wille keurig aanschaft of afdankt al naar gelang hun rendement. LAAT ONS nu echter de keerzijde van de medaille gaan bekijken. De on dernemer is de man die eenvoudig gezegd het kapitaal in de onderne ming heeft ingebracht en die dus ook het risico draagt. Dat risico is zeker heden ten dage niet gering. En het is niet door verzekering gedekt zoals de arbeidskracht van de werknemer, die, wanneer hij door ziekte of ongeval ar beidsongeschikt wordt, toch niet brode loos raakt. Die ondernemer moet dus zeker een beslissende stem hebben als het gaat om het wel en wee van zijn zaak, z ij n zaak. En zeg nu niet dat dit volkomen vanzelfsprekend en nog nooit anders geweest is, want het is niet altijd zo. Soms, in bijzondere tijden, is hij afhan kelijk van de beslissingen van de over heid, maar daarover willen we het nu niet hebben. Waar het ons om gaat is, dat hij maar al te vaak ook afhankelijk Is van de goede wil van zijn arbeiders en van hun vakbonden. Een voorbeeld: een ondernemer acht het, om met succes de concurrentie het hoofd te kunnen bieden en zijn fabriek staande te houden, noodzakelijk een ploegenstelsel in te voeren en zijn fa briek continu te laten draaien. Dan zal ïy eerst bij zijn arbeiders te biecht moe ten en moeten vragen of zij daarmee aceoord gaan. Hij zal zich met hun vak hond in verbinding moeten stellen en de toestemming van de vakverenigings leiders moeten hebben. Krijgt hij die toestemming niet, zelfs al wil hij zijn mensen nog _o goed betalen, dan kan hij zijn plan wel uit zijn hoofd zetten, want dan komt er niets van. Over de juistheid kan men verschil lend beoordelen. Natuurlijk moet men voor een dergelijke ingrijpende maatre gel met zijn arbeiders overeenstemming zoeken. Maar ons lijkt het juist, dat «e uiteindelijke beslissing bij de werk gever behoort te rusten en dat een vak bond niet meer moet kunnen doen dan zorgen dat die extra arbeid ook betaald wordt. Van een verbod van de zijde van een vakbond behoort naar onze mening geen sprake te kunnen zijn. p? CHTER, alvorens het tot een der- Behjk conflict te laten komen, Ipkt het ons, dat de arbeiders zich terdege behoren te bezinnen over hun plaats in een onderneming en over de verantwoordelijkheid, die zij op zich nemen, als zij medezeggen schap in een onderneming willen «ragen. De keerzijde van de medaille is, dat de arbeider er net zo goed van doordrongen behoort te zijn, dat de kous niet af is als hij aan het eind van de week zijn geld maar Jtrygt. Hij hoort dan ook voor het bedrijf op te komen als was het zijn eigen bedrijf. Als het noodzakelijk is dat er overgewerkt wordt of vijf minuten langer doorgewerkt, dan moet dat zeker niet gaan met een gevoel van; „We moeten de baas weer eens aan een zakcentje helpen!" In zijn gewone werk behoort hij zich tot het uiterste te geven, het maxi mum, dat hij presteren kan doen. Een arbeider, die minder doet dan hij presteren kan, omdat een ander, misschien wat minder bedreven in het vak, ook niet zoveel doet, die be gaat evenzeer diefstal als de werk gever, die zijn arbeiders te weinig uitbetaalt! Dat wordt helaas maar al te vaak vergeten. De tijd, dat de ar beider werd uitgebuit is gelukkig voorbij maar zoals op elke ;actie een reactie volgt, zó loöpt men nu de kans, dat de ondernemer een be- De premier zei, dat het verdrag van 1936 tot stand gekomen was onder de dreiging van de omsingeling door de Almogendheden. Deze waren echter verslagen. Mede door de stichting van de Ver. Naties was het verdrag thans niet meer nodig. Het verdrag liep oorspronkelijk tot 1956. Er zijn reeds sinds het einde van de oorlog zonder resultaat besprekingen over een herziening gevoerd. In het verdrag is vastgelegd, dat het niet een zijdig verbroken kan worden. Het er kent Britse belangen in 't Suez-gebied. GEEN RECHTSKRACHT. De Engelse ambassade te Alexan- drië heeft een officiële verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de eenzijdige opzegging van het verdrag geen rechtskracht heeft, daar het geen bepaling bevat voor opzegging te eniger tijd. De Engelse regering is van mening, dat het van kracht blijft en zal blijven staan op haar in het verdrag bepaalde rechten. Naar aanleiding van Nahas Pasja's Generaal Ridgway heeft ingestemd met het voorstel van de communisten om Panmoendjon te kiezen als nieuwe plaats voor de wapenstilstandsconfe- rentie. Hij heeft voorgesteld, dat verbin dingsofficieren vanmorgen bijeen zullen komen om de hervatting van de con ferentie te regelen. In zijn antwoord zegt de generaal, dat z.i. slechts een klein neutraal ge bied rond de plaats der conferentie noodzakelijk is, met Kaesong en Moen- san en de wegen van Kaesong en Moen- san naar Panmoendjon gevrijwaard voor aanvallen. De door de communisten voorgestel de nieuwe neutrale zone, Kaesong en Moensan omvattend, zou 't verbindings- stelsel van de Ver. Naties achter het Westelijke front onderbreken. Ridgway herhaalt voorts zijn voor naamste voorwaarde, dat de plaats voor besprekingen ongeveer midden tussen de frontlijnen zou moeten liggen. bewering, dat hij van Engelse zijde niet de beloofde nieuwe voorstellen had ont vangen, deelde de ambassade mede, dat de Engelse ambassadeur de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk heeft medegedeeld, dat de Engelse re- gerig de Egyptische regering 10 Octo ber een voorstel hoopte te kunen doen. „EXPLOSIEF'. Te Cairo zijn de diplomatieke verte genwoordigers van Amerika, Frankrijk, Engeland en Turkije Maandag bijeen gekomen, om de toestand tussen Enge land en Egypte, die waarnemers uiterst onzeker, zo niet explosief noemen, te bespreken. Het verlof van de Britse troepen in de zone van het Suez-kanaal Is Maan dagavond Ingetrokken. De troepen In Port Said, Ismailia en Suez kregen in structie naar hun kwartieren terug te keren. Drastische maatregelen op komst* België heeft besloten onmiddellijk een aantal drastische maatregelen te nemen om zich te beschermen tegen de moeilijkheden, die kunnen voort vloeien uit zijn positie als grootste crediteur van de landen der Euro pese betalingsunie, zo wordt verno men in kringen, die in nauw contact staan met de Belgische regering. Deze maatregelen, die naar ver wachting vandaag zullen worden aan gekondigd, zouden ook ten doel heb ben de onwelkome invasie tegen te gaan van Frans en Engels kapitaal, dat als voorzorgsmaatregel tegen een eventuele devaluatie in België wordt gedeponeerd. Een van de voornaamste beseher mende maatregelen zal gevormd worden door verscherping van de uitvoercon- trole. Volgens dezelfde kringen zal de Belgische regering bepalen, dat voor de uitvoer van alle Belgische goederen weer vergunningen vereist zijn. Op het ogenblik valt slechts 15 pet. van de Belgische uitvoer onder het stelsel van exportvergunningen. Verder zal geen betaling voor bestel lingen in België via de Europese be- talingsuniÉ of op andere wijze afkom stig uit landen, die door inflatie wor den bedreigd, worden geaccepteerd zonder speciale vergunning van de nationale bank van België. Voorschot betalingen zullen door de nationale bank niet aan een onderzoek worden onderworpen. Klachten over ongewenste toestanden op de „Maurits" worden onderzocht. „De minister meent niet te mogen nalaten al degenen, die zijn betrokken bjj de oplossing der gerezen moeilijkheden bjj de Staatsmijn „Maurits" te wijzen op de zware verantwoordelijkheid, die zij niet alleen voor de gang van zaken in de mijnindustrie, maar in het bijzonder onder de bestaande om standigheden ook tegenover land en volk dragen. De ontwikkeling der be drijfsorganisatie in ons land als geheel, waartegenover velen nog aarzelend staan, wordt ongetwijfeld beïnvloed door de vraag, of bestaande publiekrech telijke bedrijfsorganen in staat blijken de hun opgedragen taak naar behoren te vervullen", aldus heeft minister van den Brink geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Maenen (K.Y.P.) over liet bestaan van ongewenste toestanden op genoemde mijn. Verder zegt de minister: „Daarnaast is het, gegeven de moeilijkheden, die zich in geheel Europa en ook In ons land op het stuk van de kolenvoorzie- ning voordoen en die van vitale beteke nis zijn voor het gehele economische beste], van het allergrootste belang, dat met zorgvuldigheid door alle betrokke nen wordt gestreefd naar de handha ving van de verhoudingen die voor een rustige voortgang der productie onmis baar is. De minister vertrouwt, dat het moge lijk zal blijken op de aangegeven wijze een bevredigende oplossing voor de ge rezen moeilijkheden te vinden". Aangezien de betrokken organen zelf nog niet begonnen zijn met een onder zoek naar de gerezen klachten, kan de minister geen verdere mededelingen doen, Het wachten is op een rapport. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft de nieuwe voorstellen voor een regeling van het Arabisch Israëlische vraagstuk, die onlangs door de verzoeningscommissie der Ver. Na ties zijn gedaan, verworpen. De Ame rikaanse minister voor de Luchtmacht. Finletter, heeft verklaard, dat de Ver. Staten dag en nacht jachtvliegtuigen gereed hebben staan om direct aan een eventuele aanval het hoofd te bieden. De Weense politie heeft medegedeeld, dat functionarissen van de Oostenrijkse staatsarchieven belangrijke historische documenten aan de Russen hebben ver kocht. De leider van de Duitse socia listische partij, Schumacher, heeft in Bonn verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag geëist. De 86-jarige Zweed se onderzoekingsreiziger Sven Hedin zal een rondreis door West-Duitsland ma ken om het vluchtelingenvraagstuk, dat hij in een nieuw boek behandelen wil, te bestuderen. Het vliegtuig van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh is gistermorgen in Montreal aangeko men. Dank zij de activiteit van ver scheidene piaatsehjke comité's voor de hulpverlening aan India kan de Ned. Jeugd Gemeenschap voor de tweede maal ruim 40.000 kg geconcentreerde voeding en geneesmiddelen naar India doen verschepen op 17 October a.s. Bq het vliegtuigongeluk in Engeland, waarbü Vrijdag twee straaljagers tegen de rotsen van de Engelse kust zyn ge vlogen, is een Nederlander omgekomen, n.l. de res.-luit. vlieger A. M. Prast uit Valkenswaard. De bronzen krans, die door de Kon. Ned. Ver, „Ons Leger" wordt gehecht aan het van Heutsz-ge- denkteken op het Oiympiaplein te Am sterdam als een blyvende hulde aan het K.N.I.L., zal plechtig worden onthuld op Vrijdag 12 October a.s. MOSSADEQ IN NEW YORK. De Perzische premier Mossadeq is gisteren in New York aangekomen. Het laatste Britse oorlogsschip, dat nog ter hoogte van Abadan lag, de tor- pedobootjager „Vigo", is Maandag van de rede van Abadan naar Koeweit ver trokken om zich hij de andere Britse oorlogsschepen te voegen. Hoge onderscheiding voor jubilerende prof. dr J. Waterink. Als apotheose van een voor prof. dr J. Waterink en zijn echtgenote onver- geteiyke huldiging kwam gistermiddag Prins Bernhard onverwacht het Inter nationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark te Amsterdam binnen en reikte de professor temidden der vele gasten, die hem' op een receptie t.g.v. zpn 25-jarig jubileum als hoogleraar aan de Vrije Universiteit waren komen feliciteren, namens de Koningin het Commandeurskruis in de Huisorde van Oranje met de bijbehorende oorkonde uit. De Prins drukte zowel prof. Wate rink, die in het paleis Soestdyk een graag geziene gast is, als diens echtge note, hartelijk de hand, feliciteerde hem met zpn jubileum en overhandigde hem de in een doos verpakte onderscheiding. Tevoren had een rij van tien sprekers de kwaliteiten van de jubilaris geroemd. Onder hen bevonden zich mr G. H. A. Grosheide, voorzitter van het huldi gingscomité, die prof. Waterink een door de kunstschilder Jac. Eriks uit Laren vervaardigd portret van de jubi laris aanbood. Vijftienjarige adspirant-emigrant terecht. De vyftienjarige L. D. Prins, die op 2 October met zijn moeder en zes broertjes en zusjes naar Canada zou vertrekken, is gevonden. De kinderrechter in Dordrecht, mr G. van Itallie, die deze mededeling ver strekte, weigerde iedere verdere inlich ting. „De jongen is gezond. Wat er ver der met hem gaat gebeuren wordt nog overwogen", zei hy. Eerste bijzondere school voor Ambonese kinderen geopend. In het woonoord Schattenberg te Westerbork werd gistermiddag de eer ste byzondere lagere school voor Am bonese kinderen geopend. Eén der ba rakken is daartoe ingericht. Het is een zes-klassige school, die onder auspiciën staat van de School met de Bijbel in Westerbork. Er zyn 220 Ambonese leerlingen. „Officieren, onderofficieren en manschappen, mijn echtgenoot en ik stellen groot vertrouwen in u. Gij vertegenwoordigt het vaderland onder de natiën en gy doet dat goed. Men behoort te weten, wat men aan ons heeft en waar voor wjj staan. Wy allen willen strijden voor onze vrijheid, bovenal voor de vrijheid zpn ge weten te mogen volgen by het dienen van een goede zaak. De regimenten, de Johan Willem Friso, Limburgse Jagers en Oranje-Gelderland, elk met een eigen historisch karakter, ontvangen thans ieder hun eigen vaandel, echter hetzelfde zinnebeeld van dit alles". Dit zei Koningin Juliana, die vergezeld was van Prins Bernhard, gister middag tot officieren, onderofficieren en manschappen van genoemde regi menten tydens de plechtige vaandeluitreiking op het voorplein van de infan- terie-kazerne aan de Leusderweg te Amersfoort. NA DE SCHEPEN DE SCHILDERIJEN. Aantrekkelijke expositie werd gisteren geopend. Enkele kunstschilders hebben in 1950 met vaartuigen van de Kon. Marine reizen medegemaakt. Daarbij werden zy geheel vrij gelaten hun belevenissen uit te beelden. Zonder uitzondering hebben zij, die belangstelling voor dit bijzondere initiatief hadden, ieder op eigen wjjze, hun wederwaardigheden ge schilderd. Een expositie van de tijdens de reizen in 1950 gemaakte werken wordt tot 20 October in Vlissingen gehouden. plein belangeloos af voor deze expositie en zo waren daar gistermiddag burger- De directie van Vroom en Dreesman stelde een deel van de eerste etage van het winkelpand aan het Betje Wolff- Electrisch gemaal wordt voorjaar 1952 aanbesteed. Het spreekwoord „Wie aan de weg timmert, heeft veel bekijks", gaat deze keer niet op voor de heer de Krom uit Breda en zijn drie helpers, die by de Gemeentehaven van Hoedekenskerke in alle stilte een werkstuk verrichtten, dat uniek genoemd kan worden in Zeeland. Zy presteerden het n.l. om door de spoordijk gecentrifugeerde betonnen buizen met een doorsnede van 1,50 meter te persen. Gistermiddag om vier uur verdween het laatste stukje buis onder de 12 meter brede spoordyk. Zy voltooiden daarmede een belang- ryk gedeelte van het afwateringspla-n van het waterschap „Hoedekenskerke". Over veertien dagen zullen daar, waar do spoorlyn de provinciale weg kruist, op dezelfde wjjze buizen onder de spoor dyk worden aangebracht. Dan is ndg het wachten op het eleetrische gemaal aan de haven de aanbesteding zal In het voorjaar plaats hebben en het probleem van de lozing van het over tollige water in het waterschap „Hoe dekenskerke" zal tot het verleden be horen. Veel werk heeft men reeds verzet. Be waterleiding is over een lengte van 17 km vernieuwd, 876 meter nieuwe lei ding was nodig. Maar nog is men niet tevreden. De sluis by de haven, die al leen by laag water loost, kan bij gro te regenval het overtollige water niet aan. Daarom is by de haven een elec trisch gemaal geprojecteerd. Een ander probleem was nog de on voldoende capaciteit van de oude dui kers by de spoorlyn. Het aanbrengen van nieuwe duikers bleek niet uitvoer baar, daar de Ned. Spoorwegen geen toestemming verleenden onder de spoordyk te graven. Maar hier wist de Fa J. de Krom uit Breda door een zelf gevonden pers systeem de buizen onder de spoorlyn aan de brengen. PERSINSTALLATIE IN WERKING. Gisteren hebben we de persinstallatie in werking gezien, die in een 3,50 meter diepe tegen de dijk gegraven werkput was geplaatst. Het doffe „getok" van de machine deed niet vermoeden, dat Negentig schoolkinderen bleven in de Westhoek. In de scholen te Zierikzee waren gisteren de plaatsen van de scholieren, die in de Westhoek van Schouwen wonen, onbezet. Negentig leerlingen hadden een vrye dag, omdat hun ouders voet bjj stok hielden en hen verboden met de R.T.M. te reizen. Een extra wagen, door de R.T.M. aangekoppeld, kwam leeg in Zierikzee aan. P bi) de gratie van zijn arbeiders. En dat dat niet altijd even goed gaat, bewijst wel de geschie denis van de laatste jaren. Menig bedryf haalt hierdoor niet zijn maxi mum productie zeer tot schade van land en volk! „Men heeft er een rel van gemaakt", zei men ons van de zijde van de R.T.M. in Rotterdam, „maar men vergeet, dat wy al heel wat voor het vervoer in Zee land hebben moeten doen, terwy'l de be groting niet sloot". Men noemde het vervoer van de bus dienst van Oeveren „niet lonend". De bussen brengen f13 per dag op, waar van dan nog een chauffeur moet wor den betaald. Dat men de tarieven te hoog vindt, begreep men niet, temeer, omdat b.v. voor het vervoer vanaf Haamstede het eerste kind uit het ge zin 12 gulden per maand betaalt, het tweede 25 procent en het derde 50 pro cent korting krijgt. (De busdienst van Oeveren rekende voor ieder kind f 9 per maand). „Men valt ook óver een tijdsverschil van tien minuten" aldus de directeur van de R.T.M., „maar men vergeet, dat wy ook aan onze aansluitingstyden zyn gebonden". Hy wees er voorts op, dat met de schoolhoofden te Zierikzee, de Ryksinspecteur voor het verkeer in Zeeland, mr Nieuwenhuis, en de ge meente-secretaris van Zierikzee uitvoe rig het traject op vertrektyden is be keken, waarna men tenslotte tot een bevredigend compromis" kwam. „Als men zegt de busdienst te willen betalen tegen het normale tarief", zo deelde men ons mee, „zou er te praten zyn, maar voor niets kunnen wy niet meer werkenf'. De busdienst van Oeveren, die even als de lijndiensten van Buys in Middel- harnis en Vermaet in Hellevoetsluis in de R.T.M. is opgenomen, blykens maat regelen vanuit Den Haag, gaf weinig commentaar, „We gaan dertig jaar te rug", zei men. Het blykt echter, dat de scholie ren, willen zy persé met de R.T.M.-bus reizen, om 6.45 uur van huis moeten en om 18.09 uur thuis zijn. Afgezien dan nog van de afstand, die ze moeten af leggen om naar de bus te lopen, die van Haamstede vertrekt. de oliedrukpers een kracht van 350 ton voldoende om 30 geladen spoorwa gons te bewegen ontwikkelde. Lang zaam maar zeker gleed de buis, als ge smeerd, de dyk in. Toen de machine stopte had een kleine aardverschuiving plaats in de achter de machine aange brachte stutwal, die de ontwikkelde te genkrachten moest opvangen. Elke hal ve meter buis, die in de dijk werd ge perst, mocht n.l. in de stutwal een spe ling van 6 cm veroorzaken. „Hysen maar", klonk later diep on der de spoordijk vandaan. Dat kwam van de man, die het zand uit de inge perste buizen had weggegraven en nu het resterende zand in een wagentje had geschept, dat de anderen aan een lyn naar buiten trokken. Honderdduizend gulden is voor het afwateringsplan uitgetrokken. Men ge niet een Rykssubsidie en voorts is nog een lening gesloten. De betaling van de rente zal extra lasten voor de ingeze tenen met zich mede brengen. BRUTALE ROOFOVERVAL. Maandagomrgen reed te Lopiker- kapel voor de woning van de bejaarde teen- en fruithandelaar W. F. Solinger aan het Kapelsepad een grote zesper- soons auto voor. Twee der inzittenden stapten uit en begaven zich naar de achterkant van de woning, waar de wat gebrekkige zuster aan de deur kwam. Zy werd by de keel gegrepen en met een revolver bedreigd. De indringers doorzochten daarna het huis, doch kon den slechts weinig contanten vinden. De handelaar zelf sliep op één der boven kamers en heeft niets gemerkt. DRUK BEZOEK AAN DE VLISTO. Ook Maandagavond bleef de stroom van bezoekers der Vlisto te Vlissingen aanhouden en waren er ogenblikken, dat de kassa het niet kon verwei ken. In totaal bezochten 5500 bezoekers de tentoonstelling, die tot en met Woens dag is geopend. lijke en marineautoriteiten aanwezig voor de opening. Het gezelschap, o.w. B. en W. van Vlissingen, werd verwel komd door de heer J. H. C. Vroom, lid van de directie van V. D. DE OPENING. De opening werd verricht door da Commandant Maritieme Middelen te Vlissingen, de kapitein der zee J. G. Broekhuysen. Deze bracht dank aan da directie van V. D. voor het afstaan van de expositieruimte. Hy herinnerde eraan hoe in 1949 in Parijs een „Salon de la Marine" werd gehouden, een ge dachte die in Nederland navolging vond. Een aantal schilders ging met enkela Marinevaartuigen erop uit en vervaar digde een aantal schilderijen, tekenin gen, aquarellen enz. Kapitein Broekhuysen zei, dat de ver houding tussen de bemanningen en de schilders buitengewoon goed was. Men heeft door het scheppen van deze ge legenheid het zeesehilderen als genre weer in het middelpunt van de belang stelling willen zetten. Hier ziet men een eerste begin. Het gaat erom, de zea en ons volk nader tot elkaar te bren gen en ons volk meer vertrouwd te ma ken met de Marine. DE EXPOSITIE. De expositie is smaakvol ingericht. Er is niet alleen voor een uitstekende ruimte en indeling gezorgd, maar bo vendien is de nodige afwisseling verkre gen door allerlei voorwerpen op te stel len, die op de Marine betrekking heb ben. Zo vindt men er een model van de „Karei Doorman" en het model van de in aanbouw zynde kruisers „De Ruy- ter" en en „Zeven Provinciën Voorts allerlei oudere scheepsmodellen, die werden afgestaan door het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. Door een zevental schilders wordt ge ëxposeerd. De in Scheveningen wonen de schilder Cees Bolding ging 12 dagen met de „Batjan" op visserij-inspectie. Het schip zelf vormde een dankbaar ob ject voor enkele goede olievelf-schilde- ryen en aquarellen. Hendrik van Bo- thenburg, die met enkele tekeningen vertegenwoordigd Is, vertoefde aan boord van de thans in Vlissingen lig gende luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck". Jan Dijker maakte tydens de reis een aantal aquarellen en gouaches van de tocht met „De Bitter" naar de Middellandse Zee. Het meest tot het publiek spreken de aquarellen en schilderyen van de schilder Flip Ha mers, die met de „Karei Doorman" naar de Middellandse Zee trok. Tenslot te zijn er ook werken van J. Meine Jan sen, die meer romantisch aangelegd is, alsmede Wil Kalshoven, A. R. Mauve en Arend van der Poll. In totaal worden 71 werken tentoongesteld. De Herstelbank beschikt nog slechts over weinig middelen, welke haar in staat stellen nienwe credleten te verleinen. Zij kan haar toezeggingen ten volle nakomen, een bedrag van rond f 100.000.000, maar daarmede zijn haar middelen dan practisch gesproken ook uitgeput. Het Is dus noodzakelijk nieuwe middelen aan te trekken. Men is nu op de gedachte gekomen een beroep te doen op het Nederlandse bedrijfsleven. De Nederlandse bedrijven hebben el kaar nodig. Indien deze elkaar via de Herstelbank de helpende hand zonden kunnen bieden, door een gedeelte van hun besparingen ter beschikking van de Herstelbank te stellen, zal dit on getwijfeld de algemene economische ont wikkeling van Nederland bevorderen. De bank heeft zich, teneinde dit te bereiken, in verbinding gesteld met de vier grote werkgeversorganisaties, die het nader bestuderen en onderling be spreken. De bedoeling is een bedrag van f40 55 millioen aan te trekken, in de vorm van een obligatielening. Overwogen wordt de rente variabel te maken, in die zin, dat zy elke 5 jaar kan worden herzien, teneinde overeen stemming met de dan geldende rente voet te verkrijgen. De gedachten gaan uit naar een looptijd van 17 jaar, waar bij de aflossingen na 5 jaar zullen be ginnen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend fraai herfstweer. Droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1