**Ylieuwó uit de^ rcvincie Op alle terreinen wordt Zaterdag verbeten gestreden* Walcheren Zuid-Beveland. Zeeuwsch- Vlaanderen. Toen de vloed hoog kwam. Sc houwen-Duiveland. Vooral in Krabbendijke zal het spannen. Wat brengt de jradio? WATERSTANDEN VEILINGBERICHTEN SCHEEPSTIJDINGEN Vrijdag 5 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Burgemeester Kodde werd hartelijk gehuldigd. Burgemeester D. Kodde van Zoute- Iande is Woensdagavond hartelijk ge luld igd ter gelegenheid van zijn 30- iarig jubileum als eerste burger der gemeente. In een samenkomst van de faad ten gemeentehuize, waarvoor ^eel belangstelling bestond, heeft eerst voorzitter, wethouder P. Leijnse, Voorden van hartelijke dank gespro ten tot de jubilaris voor al hetgeen hij in het. belang van Zoutelande heeft Verricht. Hij herinnerde eraan, dat tij dens de ambtsperiode van de heer Kodde bijna alle binnenwegen werden verhard, de electriciteit haar intrede deed en een nieuw slachthuis en ge meentehuis werden gebouwd. Nadat de wethouder nog gewezen had op de fnoeilijke bezettingstijd, sprak hij de hoop uit, dat de burgemeester nog enige jaren in functie mag blijven en bood hem een boekwerk aan. Wethouder J. Verhage typeerde de burgemeester als een goed vriend en bestuurder gedurende de twintig jaar, dat hij met hem had samengewerkt. Vervolgens voerden het woord de heer J. Jobse, gemeente-ontvanger, die ook Óen boek aanbood, de heer C. de Wolf, raadslid voor de S.G.P. en namens de Geref. Gemeente van Zoutelande: ds J. JP. Wagener Jr, Ned. Herv. predikant; de heer A. Jansen als voorzitter van Öe School met de Bijbel en namens de C. H. Kiesvereniging; burgemeester L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke namens de Ver. van Bur gemeesters en Secretarissen op Wal cheren; burgemeester A. J. Huijsman Van Meliskerke als collega; ds C. van Nes, Geref. predikant van Meliskerke en wethouder P. Leijnse als president kerkvoogd der Herv. Gemeente van Zoutelande. Burgemeester Kodde wees er in zijn dankwoord op, dat hij zijn werk slechts door Gods kracht heeft kunnen Verrichten. Zijn besturende functie Zag hij niet slechts als heersen, maar Ook als dienen. Het gaat daarbij niet Óm de persoon, maar om de handha ving van het gezag, dat God over ons heeft gesteld. De heer Kodde was van Oordeel, dat de verstandhouding in de raad zowel tussen B. en W. en de raadsleden als tussen de laatsten on derling steeds goed was. Nadat hij dank had gebracht voor de woorden en de geschenken beëindigde de heer Leijnse deze samenkomst. BURGERLIJKE VERDEDIGING VAN WALCHEREN. Burgemeesters stellen gemeen schappelijke regeling vast. De Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren verga derden gistermiddag in Hotel „De Burg" te Middelburg, onder voorzit terschap van burgemeester J-. L. Dregmans van Koudekerke en Bigge kerke. Het belangrijkste resultaat van deze vergadering was de vaststelling van een gemeenschappelijke regeling met betrekking tot de burgerlijke verdedi ging van Walcheren in oorlogstijd, De kosten voor deze verdediging zullen worden omgeslagen over het aantal ingezetenen per gemeente. Ook het Rijk zal subsidiëren. Alle burge meesters der deelnemende gemeen ten vormen de kringraad. Daaruit is een dagelijks bestuur gevormd, dat bestaat uit de burgemeesters van Middelburg (voorzitter), Souburg, Domburg en Koudekerke. Nu deze regeling is vastgesteld, kan verder Worden gewerkt aan de technische uitvoering van het verdedigingsplan MIDDELBURG. Poppen tentoonstelling trok 1300 bezoekers. De tentoonstelling van poppen van H. M. Koningin Juliana, die Woensdag en gisteren in een lokaal van de Huis houdschool is gehouden, is een groot Jucees geworden. Niet minder dan 300 personen bezochten de exposi tie. De meisjes van de Huishoudschool hadden dan ook kans gezien er iets aardigs van te maken. Niet alleen de poppen waren aanwezig, maar men pad ook voor de nodige entourage gezorgd, waardoor de tentoonstelling tot een voor jong en oud aantrekke lijk geheel was gemaakt. Zoals bekend was een deel van de 200 poppen, die H. M. de Koningin Van jonge vrouwen uit Amerika heeft gekregen, voor expositie beschikbaar gesteld. Uitvoering Zangschool. Donderdagavond 18 October a.s. zal de Zangschool van de Kon. Ver. „Uit 1-et VolkVoor het Volk" een open bare les geven in de Concert- en Ge hoorzaal. O.m. zal na de pauze op ve ler verzoek de Aubade, die werd ge Zongen bij het Kon. bezoek aan Mid aelburg op 19 Augustus 1950, worden herhaald. De kinderen zullen zingen o.Lv. de heer en mevr. Kuiler-Puype Vrijwilligers voor! Voor het huisbezoek, dat vooraf gaat aan het bevolkingsonderzoek, dat half October begint, zijn 400 personen nodig, die ieder ongeveer 15 gezinnen moeten bezoeken. De eerste oproep had tot ge volg, dat 160 personen zich aanmeldden, doch daarmee is de 400 nog niet be reikt, Men doet een dringend beroep op hen, voor wie het mogelijk is aan dit huisbezoek mee te doen, zich op te geven aan het bureau van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, Bogard- straat. Nutsspaarbank Middelburg. Nutsspaarbank te Middelburg werd f 176.428.62 meer ingelegd dan opgenomen In de maand September. Het tegoed bedroeg £7.466.855.84 1950 f 7.126.629.32). In September 1950 werd t 64.209.05 meer opgenomen dan terugbetaald. Het bijkantoor te Oostburg betaalde f 26.358.» terug incasseerde f 43.112.79, Het aantal reke hier 1046. Het totaal aantal vau ?auSde maanf S1073a8 aaa het einde !.';ho0l!pare3 hoekte 205 nieuwe rekeningen. Het totaal tegoed was f31.271.90. In 1930 eind September was dit 23.933.45. Het saldo aan effec- iZ4Js"6.'~ de d VLISSINGEN. Karakter van de haven wijzigt zich. Het lijkt, dat het karakter van de Vlissingse haven met betrekking tot de binnenvaart zich enigszins wijzigt. Over de eerste acht maanden van dit jaar liepen 895 binnenschepen met een totale tonnage van 335.557 ton binnen tegen 1024 schepen met totaal 291.499 ton in de overeenkomstige periode van 1950. Hieruit volgt, dat weliswaar minder, maar aanzienlijk gelopen, waarvan 795 bunkerschepen. doen. grotere binnenschepen de haven aan- Het aandeel van de haven in de zee scheepvaart handhaaft zich. Op 30 Sept. waren 1080 schepen binnen- Deze maand zal de tankinstallatie van de N.V. Haven van Vlissingen In vol bedrijf komen door de aanvoer van 10.000 ton melasse. Deze melasse is bestemd voor de Ver. Staten ten behoeve van de limonade-industrie. De „De Ruyterschool" op 1 Juni '52 in gebruik. De bouw van de nieuwe Zeevaart school vordert in een vlot temp. Het staat vrijwel vast, dat de nieuwe school op 1 Juni 1952, een jaar voor het 50-jarig bestaan, in gebruik kan worden genomen. Zeer binnenkort gaat men beginnen met de bouw van het bijbehorende machinelaborato rium. VEERE. Blijven de vissers heden biimensgaats? De mogelijkheid bestaat, dat de vissers uit Veere vandaag binnen zul len blijven. De garnalen voor export bestemd, moesten gisteren n.l. worden gemijnd tegen een minimale prijs van 14 tot 17 ct. per kg, de handelsgarna len deden 3951 ct. per kg. De be somming, die tengevolge van deze prijzen wordt gemaakt, bracht de vis sers er toe te overwegen of het niet beter zou zijn heden niet uit te varen. GOES. Pitman-examens. In de Pitmanscl 1 te Goes werd een examen typen gehouden, waarbij het „Steno-Unie" diploma werd uit gereikt aan de heren C. A. Dekker, 's-Heer Hendrikskinderen en B. D. de Klerk, 's-Gravenpolder. De dames geslaagden waren T. J. Merison, M. Ouwerkerk, P. E. M. Roose, E. M. Windhorst en C. E. Zandee, uit Goes; M. Sinke, Krabbendijke, J. J. L. v. d. Voorde, Wolphaartsdijk en A. J. C. Willems, Kloetinge. ZIERIKZEE. Schaak-simultaanseance. De voorzitter van de K.N.S.B., ir v. Steenis, speelde een simultaanseance tegen 'n 14-tal leden van de Schaak vereniging Zierikzee. Hij wist acht partijen te winnen, de heer A. J. v. t Leven wist remise te bewerkstelli gen, terwijl ir van Steenis verloor van de heren J. J. Westendorp Boerma, J. J. v. d. Ende, A. van Westen, C. Nolst en C. J. Coumou. Dinsdag a.s. begint de Schaak vereniging Zierikzee met haar onder linge competitie. Zwin-commissie stelde onderzoek in De leden van de BelgischeNeder landse commissie van Het Zwin, heb ben zich in de nacht van 2 op 3 Octo ber tijdens de hoge vloed, ter plaatse begeven, om te zien tot hoever het water zou komen. Daar de wind uit het Oosten blies, werd enkel de pas gegraven vaargeul overstroomd, maar de talrijke sloten, die Het Zwin door kruisen, bleven droog. Alle Nederlandse leden der commis sie waren aanwezig, uitgezonderd jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commis saris van de Koningin in de provincie Zeeland, die zich had doen veront schuldigen. De leden van de commissie besloten in Het Zwin niveaupalen te plaatsen, ten einde de studie inzake de veel vuldigheid en het belang van de even tuele overstromingen mogelijk te ma ken. De Nederlandse afgevaardigden be loofden opnieuw de vaargeul te zullen onderhouden.. (Ingez. mededeling, advert.) Wy vestigen do aandacht op een samenkomst, welke plaats vindt a.s, Zaterdag 6 October om 8 uur in de Geref. Kerk te Goes, waar dr C. Stam zal spreken over de vraag i „Moeten wij naar Liebe 47?" Deze samenkomst is voor ieder toe gankelijk. KAPELLE. Voorlichtingsavond voor woningbouw. Dat er in Kapelle nog steeds grote behoefte bestaat aan woningen, bleek gisteravond uit de grote belangstel ling, toen er op het gemeentehuis een bespreking plaats vond van Burge meester en ingezetenen tot het bou wen van een aantal woningen. Nadat de Burgemeester de mogelijkheden uiteengezet had, waarbij hij er vooral op wees, dat de gemeente thans niet voor de financiering kan zorg dragen, kreeg de gemeente-architect, de heer M. J. Ie Clercq, de gelegenheid aan de hand van verschillende tekeningen, het model van de woningen en in deling nader toe te lichten. De Burgemeester deelde hierop mede, dat degene die interesse heb ben tot het bouwen van een woning, Maandagmorgen een tekening op de gemeentesecretarie kunnen halen. Via hypotheek, te geven door een Bouw- kas, bestaat er mogelijkheid tot finan ciering. Solexrit. De Solexclub „De Bromvlieg" organi seert tijdens de Kapelse winkelweek 'n Solex-oriënteringsrit met als start en finishplaats Kapelle. De rit gaat over een afstand van ca, 45 km over verharde wegen en de lief hebbers kunnen weer eens hun hart op halen aan het zoeken aan de hand van een routebeschrijving van de juiste we gen en het op tijd passeren van ver schillende controleposten. YERSEKE. Gouden jubileum. Het echtpaar Bomde Jonge hoopt Maandag a.s. hun gouden huwelijks feest te herdenken. De heer Bom heeft jarenlang kerk, school en als raadslid de gemeenschap gediend. Het voorne men bestaat om dit heugelijke feit in alle stilte te herdenken. Toch zal het die dag niet aan be langstelling ontbreken. VOLLEYBALCOMPETITIE. Schouwen en Duiveland heeft zijn eigen Volleijbalcompetitie. Heden hoopt men aan het nieuwe seizoen te beginnen. Er hebben zich 12 heren en 6 damesploegen aangemeld. De herenploegen zullen in twee afdelin gen worden ondergebracht. Het zijn A.B.S., Padvinders 1, Padvinders 2, N.E.A.M., Smash, Zeelandia, Zierik zee, Musketiers, Hermandad, Set Up A Comb en de Chr. U.L.O. De dames ploegen zullen In een afdeling uitko men. Het zijn Lyceum, Avanti, Actief, L.H.S., Openb. U.L.O. en Advendo. Prof. Robyns, plantkundige, Is belast met het maken van kaarten over de plantengroen Wrakke aanlegbrug bij het veer Breskens. Volgens een besluit van Ged. Staten van Zeeland mogen zich voortaan, be halve de chauffeurs, geen andere per sonen meer bevinden in voertuigen, die te Breskens de veerboot op- of af rijden, zo deelt de A.N.W.B. mede. Dit besluit is genomen, omdat de aanlegbrug te Breskens in een derge lijke toestand verkeert, dat er gevaar bestaat, dat zware vrachtwagens in het water terecht zullen komen. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, bleek enige tijd geleden, toen inderdaad een auto hier te water raakte. Deze maatregel heeft tot doel het risico voor het pu bliek zoveel mogelijk te beperken, in afwachting van de definitieve vernieu wing, waarover thans nog overleg gaande is tussen de Provincie en het Rijk. Aan de Technische Hogeschool slaag de voor het prop. examen voor schei kundig ingenieur de heer A. C. Poppe te Vlissingen. TELEVISIE-PROGRAMMA. Dinsdag 9 October. Eerste VARA Televisie-uitzending. 20.1521.45 1. Herinneringen. 2. Toe spraak door mr J. A. W. Burger. 3. „Het VARA Familiefeest 1950" VARA- film. 4. Voordracht. Pauze. 5. „Twee Cameraatjes", televisie-poppenspel. Vrydag 12 October. Eerste NCRV Televisie-uitzending. 20.1521.45. 1. Opening door mr A. B. Roosjen. 2. Actualiteiten. 3. Snelteke naar. Pauze. 4. Volksliedjes. 5. Dagslui ting. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL De felle stryd, die de laatste compe titie-wedstrijden kenmerkt, zal Zater dag ongetwijfeld met onverminderde hardheid worden voortgezet. Terneer omdat enkele kroondragers zich niet bepaald veilig voelen. Het leidende V.C.K. gaat naar Krabbendijke, dat zich met evenveel punten maar een wedstrijd meer op de 2e plaats genes teld heeft. De gasten moeten alle zeilen by zetten, willen zy de leiding behou den. Yerseke III zal de strijd aanbin den met de leiders van Kloetinge II. De eersten hebben in de 2e klasse een goede naam verworven, maar moeten heel goed van huis komen om Kloetinge op eigen terrein te verslaan. Ie klasse. Arnemuiden 1Wemeldinge 1, Colpl. Boys INieuwdorp I, Kapelle liil- landia 1, Kloetinge ISerooskerke I, Krabbendijke I—V.C.K. I. Na enkele weken van teleurstelling, wordt Nieuwdorp opnieuw voor een moeilijke opgaaf gesteld, echter niet te moeilijk om de beide punten te verove ren. Voor Wemeldinge zal dit niet mo gelijk zijn en zij zullen, evenals Seroos kerke dat door Kloetinge weinig kans gegeven zal worden, voorlopig met het éne puntje tevreden moeten zijn. De wedstrijd tussen Kapelle en Rillandia belooft spannend te worden. Beiden hebben opmerkelijke successen geboekt. Hoewel Kapelle het terrein-voordeel heeft, is een klein overwicht van de gasten niet uitgesloten. 2e klasse A. Mevo IBevelanders I, 's-H. H. Kin deren 1Kats I, Wissenkerke IWol- faartsdijk I, Na een week van rust heeft 's-Heer- H. Kinderen er temeer zin in tegen Kats de overwinning te behalen en daardoor zijn leidersplaats veilig te stellen. Na de nederlaag van j.l. Zater dag zullen de jongens van Mevo tegen de Bevelanders wel uit een ander vaatje tappen en de buit in Zierikzee houden. De 2 oud-eersteklassers van Wissen kerke en Wolfaartsdijk kunnen opnieuw hun krachten met elkander meten. Wis senkerke heeft, als gastheer, een voor deel dat hen aan een kleine overwin ning kan helpen. 2e klasse B, Wemeldinge IIArnemniden II, Nieuwdorp II-Colpl. Boys H, Rillandia Ü-Kapelle II, Yerseke Ill-Kloetinge II. Ook de reserves van Wemeldinge moeten tegen Arnemuiden het onder spit delven, evenals Nieuwdorp, dat de gastheer is van Colpl. Boys. Rillandia heeft een slechte start, maar kan tegen Kapelle zijn positie verbeteren. 2e klasse O. Mevo HBevelanders n, Cortgene H Wolfaartsdyk n. Ook de reserves van de Bevelanders zal het moeilijk gelukken om de belde punten van het Schouwse land mee te nemen. De leiders van Wolfaartsdijk zullen zich ook door Cortgene niet van de wijs laten brengen en hun overwin ningszang ook nu wel voortzetten. 2e klasse D. Serooskerke II's-H. A. Kerke II, V.C.K. Ill—R.C.S. IV, V.S.C. I—Mid delburg VII. Middelburg is niet bang voor V.S.C. Maar laat deze club V.S.C. niet onder schatten! V.C.K. krijgt een harde noot te kraken aan R.C.S. IV, hoewel zij de meeste kansen hebben de beide te ver overen. 's-Heer A.Kerke is ver afge gleden, doch zal zich tegen Serooskerke enigszins kunnen herstellen. 2e klasse E. A.Z.V.V. IBeren I, Driewegen I Hoek I, Spui IS.V.D. I, Tern. Boys I Zaamslag L De leiders van Zaamslag wacht een zware wedstrijd tegen Tern. Boys en moeten zeker niet te veel op de over winning rekenen, voordat deze is be vochten. Dat geldt niet minder voor S.V.D., dat goed moet begrijpen dat Spui op eigen terrein geen gemakke lijke tegenstander is. In Axel kan weer een nul worden weggewerkt al zal dit voor de gastheren niet gemakkelijk zijn. Voor Hoek zal het niet meevallen om de eerste punten in de wacht te slepen omdat Driewegen hen daar niet veel kans voor zal geven. 2e klasse F. Beren IIA.Z.V.V. II, Hoek II Driewegen II, Zaamslag IIIKrulnin- gen III, Zaamslag IITern. Boys H. Het leidende Hoek laat zich door Driewegen niet zonder meer in een hoek drukken, evenals Tern. Boys, die bij Zaamslag op bezoek gaan. Kruinin- gen III heeft nog geen enkele wedstrijd verloren en is van plan ook vanuit Zaamslag de beide punten wel mee naar huis te nemen. De reserves van de Be ren hebben veel minder kans dan hun eerste elftal en hebben dan ook van A.Z.V.V. nog niet gewonnen. Junioren Groep A. I. Schoondijke IZeelandia I, Walche ren IVlissingen I, Serooskerke I Arnemuiden I, R.C.S. IIR.C.S. I. Groep II. Kapelle IGoes II, Goes IKrabben dijke I, Robur IHansweertse Boys I. Groep B. I. E.M.M. IZeeuwen I, Middelburg 1 Serooskerke I, Vlissingen IVlissin gen II, Walcheren INieuwland I. Groep II. Zeeuwen IIIVlissingen III, Bres kens I—Goes I, R.C.S. I—V.C.K. Vlissingen IVMiddelburg III, Middel burg IIZeeuwen II. Groep III. Wemeldinge IRobur I, Kloetinge I 's-H. A.Kerke I. Groep IV. Renesse IBurgh I, Mevo IZierik zee I. Groep V. Axel IHoek I, A.Z.V.V. ICorn Boys I, Terneuzen ISluiskil I, Tern, Boys IZaamslag I. Einde zomeravond-voetbal. De gewoonte getrouw wordt de Walcherse zomeravondcompetitie be sloten met een tweetal feestavonden; tijdens welke de prijzen zullen wor den uitgereikt. Deze feestavonden worden gehouden in het Schuttershof te Middelburg op de Zaterdagen 6 en 13 October. GEMEENTERAAD. DOMBURG. Geen meerderheid voor uitbreidingsplan. De gemeenteraad keurde goed het sluiten van een rekening-courant-over eenkomst met de Bank van Ned. ge meenten tot een bedrag van f 323.000. Een verzoek van de heer A. Maranus om een gedeeltelijke ontheffing van de reinigingsrechten werd ingewilligd. Het verzoek van de heer Bevervoorde om 'n tegemoetkoming in de reiskosten voor sohoolgaande kinderen, werd om de consequenties afgewezen. Tegen stem den de heren Dourleijn, Joh. de Visser, Bos en Warners. Tot leden van de adviescommissie Woonruimtewet werden herbenoemd Zr Traas, W. Brand, P. Bimmel, H. Janse, P. Maranus, A. en M. Passenier. Bij de behandeling van het uitbrei dingsplan gaf de directeur van Bouw en Woningtoezicht, de heer J. D. P. de Smit, toelichting. Hoewel B. en W. aan enkele bezwa ren van de raadsleden waren tegemoet gekomen en ondanks de verdediging van B. en W. en van de heer de Smit, kon het plan geen meerderheid krijgen. De heer Joh. de Visser vond het te groots, de heren Warners en de Jager achtten de gronden niet geschikt en te duur, terwijl de heer Bos van mening was, dat reeds in het herbouwplan vol doende bouwgrond aanwezig was. Met 4 tegen 3 stemmen werd het plan ver worpen. Bij de rondvraag vroeg de heer War ners om herbestrating van de Singel tussen de Stationstraat en Zuidstraat, daar de zuidzijde erg verzakt is. De voorzitter zei, dat, zodra de be groting is goedgekeurd, het werk zal worden uitgevoerd. De heer Dourleijn uitte de klacht, dat er een dansvergunning is verleend voor een café, waar in de onmiddellijke om geving een ernstige zieke lag. Wethou der de Visser verklaarde als waarn. burgemeester de vergunning te hebben afgegeven, nadat hem verzekerd was, dat de zieke er geen hinder van zou ondervinden en deze onmiddellijk zou hebben ingetrokken, indien bleek, dat dit wel het geval was. De heer Dourleijn vroeg naar het aanbrengen van riolering en straten in de duinen, waar momenteel gebouwd wordt. Ook vroeg hij inlichtingen over de verplichting, welke de bouwers op gelegd is om meer grond te kopen dan aanvankelijk was medegedeeld. De voor zitter zei, dat zij van te voren hiervan op de hoogte waren. Wel wilde hij on derzoeken, of het mogelijk Is van deze grond een nieuwe kavel te maken. De heer Dourleijn bleef er bij, dat de par ticuliere bouwers te veel moeilijkheden ondervinden. De heer de Jager verzocht een fietspad op het „Nieuwe Domburg" op te doen knappen. De voetbalver. „Kapelle" is voorne mens een bazar te organiseren op 11, 12 en 13 October in het koor der Ned. Herv. Kerk. De opbrengst is voor een trainingsfonds. Aan de Prot. Kleuterschool te Hein- kenszand is benoemd als hoofd mej. P. Geene te Goes. Morgen zal in het verenigingsgebouw te Kats de door de vrouwenvereniging georganiseerde verloting plaats vinden, t.b.v. de Ned. Herv. kerk. Behalve de bunkers langs de Dorps weg worden thans ook de bunkers aan de Korte Langeweg gesloopt op het kruispunt Lange WegRijksweg te Bruinisse. De te Bruinisse gehouden collecte voor de Prot. Chr. Blindenorganisatie „De Fakkels bijeen" bracht f 120,87 op. Woensdagmorgen is ook te Souburg de bietencampagne begonnen. Het eer ste voer werd aan de loskade gebracht door de landbouwer P. Joziasse van de hofstede „Zuidbeek", te Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jaarsveld, M. Ottevanger Leiden. Aangenomen naar Scheveningen, P. -. Roscam Abbing te Utrecht; naar Maarsbergen, C. D. Buenk te Wagenin- gen; naar Wemeldinge, J. E. van Iepe- ~in te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken (art. 31). Tweetal te 's-GravenhageLoosdui nen, G. Amelink te Langerak en J. W. Verhey te Middelburg. Dr Ir van Blessen benoemd tot byzonder hoogleraar. Het bestuur der stichting tot oprich ting en instandhouding van bijzondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbe geerte aan openbare universiteiten en hogescholen heeft voor de toegewezen leerstoel aan de Technische Hogeschool te Delft benoemd tot bijzonder hoog leraar, dr ir H. van Riessen te Amster dam. Dr van Riessen zal onderwijs ge ven in de Calvinistische wijsbegeerte, speciaal in haar betrekking tot de tech niek. Dr van Riessen werd in 1912 te Bloemendaal geboren, studeerde aan de Techn. Hogeschool te Delft en promo veerde in 1949 cum laude aan de V.U. tot doctor in de filosofie. Dr van Ries sen is o.a. secretaris van het Centraal- comitéder A.R. partij. Generale Synode der Geref. Kerken, art. 31 K.O. De Generale Synode der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. heeft Woensdagavond zich verder bezig gehouden met het bezwaarschrift van 46 gemeenteleden uit Kralingen. Een voorstel werd ingediend door ds W. de Graaff van Giessendam, dat de Synode alleen die vragen behan delen zou, die betrekking hebben op de Particuliere Synode van Zuid-Hol land en de classis Rotterdam. Dit deel van het voorstel werd door de Synode verworpen. Het tweede deel van het voorstel strekte om commissie 4 te machtigen de ongetekende of niet ge waarmerkte stukken, die als bewijs materiaal zijn bedoeld en nodig zijn voor beantwoording van de gestelde vragen, alsnog te laten verifiëren, zó de commissie meent deze anders niet te mogen gebruiken. Dit werd aan genomen. In de derde plaats stelde ds de Graaff voor aan commissie 4 op te dragen om na een ev. verificatie na te gaan of wijziging moet worden aangebracht in de voorgestelde ant woorden. Dit werd door de Synode eveneens aangenomen. Eén en ander betekent, dat de Synode de zaak op nieuw naar de commissie heeft terug gewezen. Ds S. Cnossen, Drachten, rapporteer de over het voorstel van de classis Batavia inzake de geestelijke verzor ging van de in Indonesië achtergeble ven leden der vrijgemaakte kerk. Ds classis Batavia wil dit werk laten ver richten door de aanwezige mission- naire predikanten of door elk jaar voor de tijd van een half jaar een leen-predikant naar Indonesië te zen den. De commissie stelde voor, dat da Synode daarop niet zou ingaan, omdat het door de classis Batavia verzochte niet behoort tot de competentie vap een Synode. De Synode verenigde zich m.a.s. met dit voorstel. ZATERDAG 6 OCTOBER 1951. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Kamermuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Causerie12.00 Angelus12.03 Gram.(12.3b—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementxokest 14.00 Hoorspel voor de jeugd; 14.20 Engelse les 14.40 Amateuruitzending; 15.15 Kroniek; 16.00 Piano en c/rgel; 16.20 Gram.; 16.30 De schoon heid vau het Gegoriaans; 17.00 Voor de jeugd 19.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Piano; 18.40 Regeringsuitzending19.00 Filmmuziek; 19.20 Parlementsoverzicht19.30 Gram.; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws; 20. De gewone man20.15 Causerie20.40 „Steek eens op, Heren"; 21.00 Gev. programma; 21.53 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws 8.18 Orgel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. VPRO: 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; VA RA: 10.20 Voor de arbeiders; 11.30 Piano k quatre mains; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Accordeonorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Hoorspel; 13.30 Metropole Orkest 14.10 Voor de jeugd; 14.30 „Het Nederlandse Lied"; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Lichte mu ziek; 15.30 Causerie; 15.45 Gev. muziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Jodelzang; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 VA RA-Varia; 18.20 Orgel; 18.35 Volksdansen; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 Causerie 19.40 Causerie; 19.55 Causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Tiroler mu ziek; 20.45 Muzikale comedie; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Instrumentaal sextet; 22.30 Hoorspel; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. Mannheim 229 0.06), Trier 112 (—0.06), Keu len 123 (plus 0.03), Ruhrort 317 (plus C.13), Lo bith 904 (plus 0.04), Nijmegen 681 (—0.01), Arn hem 704 (0), Eefde 222 (—0.02), Deventer 137 (- 0.02), Namen 145 (plus 0.02), Borgharen 3951 0.17), Belfeld 1982 (plus 0.02), Grave 462 0.07) MAARTJE KRIJGT t' HONDJE „We hebben al uren ge lopen", verklaarde het oude vrouwtje met be vende stem, „maar ner gens vonden wij een huis je om aan te kloppen". „Komt u maar gauw binnen" nodigde Gertjan vriendelijk, „moeder heeft vast nog wel een paar lekkere boterhammen voor u". Zo was het ook, en een kwartiertje later deed het vrouwtje zich te goed aan de warme koffie en dik besmeerde brood jes, terwijl het hondje gulzig zijn bordje in de keuken leeg at. „Wat een lief hondje hebt u", zei Maartje opgetogen tot het oude vrouwtje, die weer aan stalten maakte om verder te gaan. Het vrouwtje lachte haar toe, terwijl ze het hondje oppakte. „Ja", antwoordde ze peinzend, „ik houd ook erg veel van hem. Maar toch zal hij het veel leuker vinden om jonge speelkameraadjes te hebben". „Hier", en het vrouwtje gaf het hondje aan Maartje, „jullie mogen hem hebben. Zorg goed voor hem". Daarna knikte ze nogmaals dankbaar naar moeder en verdween weer net zo plotseling als ze gekomen was. KERK EN ONDERWIJS „Liever de lucht in", zei Viruly. Het hoofd van de Dienst Bemannin gen van de K.L.M., gezagvoerder A. Viruly, heeft met ingang van 1 Octo ber j.l. voor zes maanden de functie van hoofd van de Dienst Bemanningen verwisseld voor die van gezagvoerder, Viruly, algemeen chef-vlieger van da K.L.M. wil voor een half jaar geheel van de administratieve beslommerin gen verlost zijn en wederom geregeld in de stuurhut doorbrengen. Het plaatsvervangende hoofd van genoemde dienst, gezagvoerder Peet oom, is van dezelfde- gedachten. Ook hij verwisselde de pen voor het stuur. Gezagvoerder J. Abspoel zal gedu rende een half jaar de functie van de dienst waarnemen. De landbouwer J. Wondergem uit Serooskerke is Woensdag de eerste ge weest, die met het leveren van bieten op de Loskade te Middelburg is begon nen. GOES. Veiling van 4 October 1951. Verpakt fruit: Sterappels A 5965, Cox Orange Pippin A 65, id. B 54, id. C 38. Fruit voor export: Doyenne du Co rnice A 105.89, id. BC 91.90, id. I 80 89.90, id. II 60.75, Conference A 58.40, id. BC 54.20, id. I 45.70—53.90, id. II 32, Legipont A 49.20, id. BO 47.10, I 39.10—44.80, II 24.90, Zwqn- drechtse Wijnpeer A 41.90, BC 42.20, I 29.90—30, II 19.30—20.55, Maagd- peren I 3436, II 21, Cox Orange Pip pin A 64—64.90, BC 61.60, I 51.90— 62, II 18.30, Notarisappel A 26.70, BO 24.30—24.70, I 24.30—27.10, II 18.10, Glorie van Holland A 3640, BC 29— 32.90, I 31.90—35.50, II 19.10, Ailing- ton Pippin A 37.90—45.10, BC 37, I 27. II 16, Sterappels A 60.15, BC 46.80, I 38—46, II 21.50—27.20, Goudreinetten A 42.3045.90, BC 34.10, Gron. Kroon A 33.80, BC 27.50—30, I 22.60, Bram- ley Seedling I 25.40—26.20, II 18.20, Jacq. Lebel I 1920, II 15, Laxton Superbe A 38—42.90, BC 42.20, I 38.20 —38.70, II 19.90, alles per 100 kg. MIDDELBURG. Eierveiling van 4 October 1951. Sortering I, minimum prijs voor pluimveehouders f 2.68 per kg. Winkelprijs per 100 stuks: f22. klasse O, f 21.klasse X, f 20.klasse II, f 19.klasse III, f18.— klasse IV, f 17.klasse V, f 16.— klasse VI, f 15.klasse VII. ZIERIKZEE. Veiling van 3 Oct. Princessebo- nen 2239; Pronkbonen 1213; Snijbonen 2044; Savoyekool 1119; Rodekool 7—12; Tomaten 29 Andijvie 46; Rammenas 9; Witlof 43; Kroten 16; Bloemkool 4—50; Bospecn 8—11; Komkommers 48; Knolselderij 4—5; Kropsla 4—6; Appels en Peren: Transp. de Cronsel 9—20; Keswick 4{ Goudreinette 520; Grc/ninger Kroon 1620; No- tarisappel 16; Schellinkhout 7—15; Maagdeperen. 21—28; Beurré v. d. Ham 41—45; Druiven 4586. Alles per 100 kg„ stuks of bos. VEERE. Vismijn van 4 Oct. 1951. 2327 kg exportgarnalen 1417, 141 kg handelsgarnalen 3951, 503 kg schar 29—37, 321 kg bot 26—38, 21% kg tong 1.21—1.48, 655 kg rog 16—22, 205 kg wijting 1619, 4 kg visiever 1.52. GROTE VAART. AAGTEDIJK: 3 van Montevideo naar Buenos Aires; ZUIDERKRUIS: 3 540 mijl Z.O. Brisbane naar Soerabaja; AAGTEKERK: 4 te Cadiz ver wacht; BOSFONTE1N: 3 van Antwerpen naar Beira; ORANJE: 3 van Suez naar Amsterdam; TERN ATE: 4 te Singapore verwacht; VOLEN- DAM: pas. 3 Wight naar Quebec; WILLEM RUYS: 3 van Aden naar Tandjok Priok.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3