HONGKONG Is d de loupe overstroomd door communistische lectuur. Duitsland heeft een documentenzwendel Het is maar een kwestie van voorbereiding. Veel boeken komen uit Canton. Vlotte verklaring. teU?AKÊR Kleine oorzaken, grote gevolgen. Amerikaan weigerde Schacht de hand te geven, Molenaars en bakkers in conflict met meelfabrikanten. Vrijdag 5 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 HONGKONG. Sept. 1951. Op de kleine winkel in de drukke zijstraat staat in frisse, rode letters en karakters Apollo Book Shop. In vitrines bij de ingang liggen allerlei sportartikelen uitgestald. Meer naar achteren wordt alle ruimte echter ingenomen door boeken: goed kope, ingenaaide edities in het Chinees. ,,Kan ik u helpen vraagt een Chinese bediende in behoorlijk Engels. „Ik wou even rondkijken Zo op het eerste gezicht ziet deze winkel er niet anders uit dan de duizenden andere kleine en grote tot barstens toe volgepropte winkels, die het rumoerige centrum van deze uitgesproken handelsstad vormen. Maar een tweede blik onthult, dat het merendeel van de illustraties op de papieren omslagen afbeeldingen van Stalin, Lenin, Mao Tse-Tung en andere communistische leiders vertonen. En de voorplaten van de tijdschriften hebben alle wel ergens een communistische ster. De Apollo Book Shop is niet de enige boekwinkel, die uitsluitend communistische lectuur verkoopt. Er zijn er nog wel een stuk of twaalf. Ze importeren op grote schaal communistische publicaties uit China. En van de eigen uitgaven sturen ze eerst twee proeven naar Canton om zich bij voorbaat van de instemming van de communistische censuur te verzekeren. Nieuwsgierig loop ik langs de tafels en kasten vol met boeken. De titels kan ik niet lezen, maar de illustraties spreken een volkomen verstaanbare taal. Het is allemaal communistische propaganda van het zuiverste water. (Ingez. mededeling, advert.) Poor de meisjes KINDERJURKJES maat 60 vanaf 10.95 KINDERMANTELS teddy, met capuchon of mutsje, vanaf 36.50 KINDERMANTELS met espuchon, geheel wol, met ralt gevoerd, maat 60 39.50 KINDER SKIP AKK EN SNÖW-SUITS, geheel met w<d gevoerd vanaf 36.25 MEISJESROKJES zuiver wollen Yersey vanaf 13.73 MEISJESJACKS met peau de pêche gevoerd v.a. 29.- Aüe prijzen met kleine stijging per Voor de jongenss geheel dubbel, met corduroy gar nering, leeftijd 8 jaar, 25.55 Corduroy KORTE BROEKEN In diverse kleuren, leeft. 6 J. 7.4* Zeer solide SKIBROEKEN leeftijd 4 jaar 9.40 Corduroy PLUSFOURS diverse Meuren, leeft 7 jaar 1S.75 ZEILJEKKERS leeftijd 12 jaar 18.75 WINDBREAKER geheel gevoerd, diverse kleuren, leeftijd 6 jaar 27.60 Ratini JEKKERS In blauw en bruin leeft 4 j. 34.45 Jongens WINTERJASSEN uitgebreide sortering leeft.8j. 40.50 Corduroy COSTUUMS jasje geheel gevoerd, leeft 8j. 42.10 itgebreide sortering NOW-SUITS hooggesloten jasjes met lange broek De voordelen van ESDERS JongensMeisjes-en Kinderkledingt ESDERS' Kleding wordt voor het overgrote deel In eigen fabriek en op eigen atelier gemaakt, ESDERS' Kleding is kwalitatief beter, is solider en degelijker en gaat dus langer mee. Bovendien aparte mo dellen en van elk model slechts enkele stuks. En.... scherpconcurreréndeprijzen. LANGE NOORDSTRAAT 8-10- MIDDELBURG ,flieuwe dingen informeer ik „Ja..." antwoordt de bediende en trekt een aantal dunne pamfletten uit een kast. En zonder een verzoek mij nerzijds begint hij bladzijde voor bladzijde te vertalen. Het zijn een soort beeldromans met korte, toelichtende tekst. Ze bewegen zich uitsluitend op politiek terrein en stellen het gevaar en de verderfelijkheid van de Westerse wereld tegenover de zegeningen van het communistische regiem in China voor. „Hier protesteert het Chinese volk tegen het vredesverdrag met Japan wijst de hulpvaardige boekverkoper naar een groep figuren met gebalde vuisten. Het kinkt alsof hij een schil derij in een museum toelicht. „En dit zijn de wapens, die het volk vrijwillig gekocht heeft om het Amerikaanse im perialisme te vernietigenen hier worden de verraders van het volk in het openbaar terechtgestelden dit is een boerenvergadering om maat regelen te nemen tegen de overstro mingen, die onder de Kwomintang al tijd genegeerd werdenen zo wor den de arbeiders tegenwoordig ver zorgd als ze ziek of oud zijn ...en dit zijn de vacantiehuizen voor arbeiders" Het is niets nieuws. Met Chinese figuren en Chinese karakters vertellen de boekjes het oude verhaal van de communistische heilstaat. ANTI-AMERIKA, „Dit is ook een nieuwe uitgave wijst de bediende. Het is een boekje met een omslag in kleuren. Een wel gedane Uncle Sam zit op een dikke bundel met dollars en houdt touwtjes in zijn hand, waaraan Europese politici als marionetten verbonden zijn. De ti tel luidt: Zodit is Amerika! En in zeventig bladzijden met poli tieke tekeningen geeft het Amerika door een communistische bril bekeken weer: opgehangen negers, gekluisterde vrijheid, dronken en inbrekende men sen, kinderen, die sensatielectuur le zen en als gevolg daarvan volwasse nen met revolvers bedreigen, moor dende en brandende militairen, agres sieve politici, enz. Het is een onver moeibaar zoeken naar alle slechte din gen in Amerika. Men laat geen kans voorbij gaan om het Westen in een ongunstig daglicht te stellen. En de laatste bladzijden geven uiting aan de woede der communisten over het vre desverdrag met Japan. In scherpe ca- ricaturen beelden ze de Japanners met hun bloedige samoerai-zwaarden en de grijnzende Amerikanen als samen zweerders tegen de vrede af. „We hebben er nog meer gehad, maar die zijn uitverkochtvertelt de verkoper. „Is er veel vraag naar....?" „Jaheel veel. Er is een nieuwe zending uit Canton onderweg. Ik kan u opbellen als die binnen is „Graag KINDERLECTUUR. De boekwinkels zitten vol met der gelijk materiaal. De persen spuiten het in eindeloze stromen de wereld in. En er zijn steeds weer kopers voor. Met meer meesterschap dan zelfs Goebbels in zijn bloeiperiode ten toon wist te spreiden bewerken de commu nisten de massa met hun indringende propaganda. Veel ervan is op buiten gewoon geraffineerde wijze samenge steld. In eerste instantie is alles ge richt tegen Amerika. De imperialisten, kapitalisten en oorlogshitsers uit Was hington en Wallstreet moeten 't zwaar verduren. Geen middel wordt onbe proefd gelaten om het eigen volk te overtuigen van het gevaar van Ameri ka. Men schrikt daarbij niet terug voor de meest perverse en zedeloze plaat jes. Sommige boekjes geven een soort handleiding voor het vermoorden van Amerikanen en Britten in geval van oorlog. En dan is er de propaganda onder de jeugd: de gemakkelijkste en vruchtbaarste vorm van indoctrinatie. Tot de kleuters toe wordt de haat tegen het Westen ingegoten. Zo heeft men onschuldig uitziende boekjes met te kenvoorbeelden. De kinderen leren 'n huis en een bloempot en een poes te kenen. Maar ineens is er dan een blad zijde met een kanon en een vliegtuig. Dan weer alledaagse dingen als een vaas en een paard. Verderop komen dan communistische emblemen. Gelei delijk komt men op politiek terrein. Er is een voorbeeld van een Ameri kaanse vlag, waarin de sterren vervan gen zijn door doodshoofden. En de meer gevorderde caricaturen van Tru man, Acheson, Schuman, Adenauer, Bevin, Yoshida en andere anti-commu nistische politici. In contrast verschij nen dan de goedmoedige koppen van Stalin, Mao Tse-Tung, Lenin en van communistische helden: lachende sol daten, matrozen en vliegers. BRITSE POLITIEK. De Britten laten dit toe. Ze weten, dat er boekwinkels zijn, die zich uitsluitend met het versprei den van anti-Westerse lectuur bezig houden. Ze weten, dat er een officieel communistisch persbureau is, dat niets anders dan propagandaberichten ver spreidt. Ze weten, dat er scholen zijn, waar de kinderen volgens het commu nistische leerplan onderwezen worden. Ze weten, dat tachtig procent van alle Chinese banken in Hongkong onder communistische leiding staan. Ze zien de communistische vlaggen- wapperen. Ze geven zelfs een papiertoewijzing aan twee communistische dagbladen en filmmateriaal aan de rij belangrijke Chinese filmindustrie om deze in staat te stellen films te vervr.ardigen( waar van er vele met een nieuw, communis tisch slot naar China gaan). De kolo niale wetten verbieden wel het bestaan van politieke partijen en het houden van politieke vergaderingen (hetgeen automatisch een legale communistische partij uitsluit), maar voor de rest is er vrijheid van spreken en schrijven. In een zo materialistische kolonie als Hongkong tracht men zich zo weinig mogelijk met politiek in te laten. Men is er zelfs bereid eigen principes te verzaken en zich te laten beledigen als men maar zaken kan blijven doen. Hongkong is een allemansvriend, die meer naar bankcrediet dan politieke overtuiging kijkt. En het zijn vooral de communisten, die van een derge lijke houding profiteren. OVERDREVEN ANGST. De Britten beweren, dat de commu nistische invloed gering is. De meer derheid van de ruim twee millioen Chinese inwoners van Hongkong moet er niets van hebben. Zij hebben een te goed bestaan om zich in een commu nistisch avontuur te willen storten. En ook de weifelaars en opportunisten keren het communisme meer en meer de rug toe nu er zoveel slechte berich ten uit China aan de orde van de dag zijn. Uit een soort fatalisme stellen meer Hongkongers dan ooit vertrou wen in de Britten. Die verontschuldi gen hun lankmoedigheid ten aanzien van de communistische activiteit met het argument, dat een verbod de com munisten zou dwingen ondergronds te opereren hetgeen de contróle veel las tiger zou maken. Zoals het nu is kan men voor een groot gedeelte zien wat er gebeurt. En een ander punt: de in Hongkong verschijnende com munistische dagbladen worden ook op op het vasteland gelezen en voeren alleen al door hun advertenties van in China niet meer te krijgen artikelen een zekere tegenpropaganda. En wat de filmproductie betreft: als men de ateliers verbiedt verder te werken zul len de honderden Chinese bioscopen in Azië gedwongen zijn om Chinese films uit China zelf te gaan vertonen. In feite komt alles er echter op neer, dat de Britten een overdreven (Ingez. mededeling, advert.) Inderdaad, de kenner is vol be wondering voor de buitengewone zachte, volle en rijpe geur van Douwe Egberts Zilver-Shag! Onder angst hebben om de ontstemming van de Chinese communisten op te wekken en daardoor hun positie in gevaar te brengen. Ondanks alle embargo's en beperkingen is Hong kong nog altijd een uiterst lucratieve kolonie. Men wil die zo lang moge lijk behouden en vele concessies doen om dat te bereiken. Maar men vergeet Jaarbij, dat de communisten een misschien nog sterker verlangea koesteren om de status-quo van Hongkong te bestendigen. Hong kong is voor hen immers van vitaal belang om de onmisbare handel met het westen te drijven, om een intens contact met de buitenwereld te hou den en zich een vrijwel onbelem merd verkeer van agenten te verze keren. In dat licht ziet de toekomst van Hongkong als Britse kolonie er nu zelfs beter uit dan vóór de com munisten in China aan de macht kwamen. (Nadruk verboden) (Ingez. mededeling, advert.) Een klein wondje. te gering om er acht op te slaan, kan soms de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendringen. Dan ontstaai er infectie en een min of meer ernstige omsieking of ver zwering Is het gevolg. Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslachten geprezen Akker's Kloostet- balsem. de wondbalsem bij uitnemend heid Zuiverend, omsmeltend en gene zend Ook gij zult zeggen „Akker's Kloosterbalsem, geen goud zo goed". (Ingez. mededeling, advert.) Het risico met alkalivrij voor alles en nog wat" is mij te gortig, zegt de textielman. SPECIAAL ALKALIVpiJ VOOR ZIJDE Het sod van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. Kanselarij bedienden verkochten geheime stukken aan Dr Schumacher en de Franse inlichtingendienst. Lekken In de Bondskanselarq en in de ministeries hebben in de laatste tijd de openbare mening in West-Duitsland in sterke mate bezig gehouden, in sterker mate echter nog de regering, die herhaaldelijk moest constateren, dat vertrouwelijke kabinetss tukken in handen van de oppositie waren geraakt, zo seint de correspondent van het A.N.P. De ambtenaren van de Bondskan- selarjj zjjn er thans in geslaagd tenminste een der lekken te vinden en de beschuldigden zjjn gearresteerd. Deze ontdekking dreigt te worden tot een nieuwe bemoeilijking van de toch al zo slechte verhouding tussen de twee belangrijkste politieke leiders, kanselier Adenauer en oppositieleider Schumacher. De sporen hebben name lijk volgens een regeringsmededeling rechtstreeks geleid naar de sociaal-de mocratische partij. Gedurende een half jaar heeft een socialistische bediende van de kanselarij een paar extra afdrukjes gedraaid van vertrouwelijke stukken. Deze zijn vol gens een officieel communiqué tegen betaling in handen gespeeld van lagere functionarissen der oppositiepartij en Incident te Djakarta. „Een verachtelijke schurk en een schade voor het mensdom", Dr Hjalmar Schacht werd een „dis- grae for the human race" genoemd door de directeur-generaal van de Technical Assistance Administration van de Ver. Naties, dr H. L. Keen- leyside, aldus een mededeling van het kantoor te Djakarta van deze instel ling. Aanleiding tot deze mededeling was een incident, dat zich Woensdag avond voordeed op een receptie, welke het kantoor gaf t.g.v. het bezoek van dr Keenleyside aan Indonesië. Op deze receptie wilde de gastheer, Sir Mizra Ismail, het echtpaar Schacht aan de eregast voorstellen. De heer Keenley side drukte mevrouw Schacht beleefd de hand, maar trok deze onmiddellijk terug, toen Schacht zelf hem een hand wilde geven. Keenleyside zei: „Het spijt my zeer Sir Mizra, maar ik ben niet van plan deze man de hand te drukken. Ik ben dezelfde mening toegedaan als alle fatsoenlijke lieden, die met de heer Schachts geschiedenis bekend zijn en ik kan de hand van een man met een dergelijke dienststaat niet drukken." Het echtpaar Schacht verliet daarop de receptie. Toen hem hierover later vragen gesteld werden, zei Keenlt\ - side, dat hij Schacht nooit tevoren had ontmoet, maar dat hij een studie had gemaakt van de gedragingen van deze Duitser gedurende de oorlog en daar voor. Hij beschouwde hem als iemand die met alle winden meewaait, zonder principes, als een verachtelijke schurk en een schada voor het mensdom. langs deze weg beland by dr Schu macher. Tegelijk waren de stukken vla een geestverwant van de beiden terecht ge komen bij de Franse inlichtingendienst. Het openbaar ministerie heeft in ver band met deze affaire ook dr Schu macher persoonlijk willen horen, doch deze heeft zich op zijn immuniteit als afgevaardigde beroepen. Het geval heeft geleid tot een uitwisseling van een vloed van eommuniqué's van rege ring en oppositiepartij. Het standpunt der laatste is, dat de regering wil trachten de aandacht af te leiden van het een maand geleden ontdekte cor ruptiegeval van Platow. Platow is een Hamburgse journalist, die vertrouwe lijke informaties verspreidde op grond van gegevens, die hem door hoge amb tenaren der ministeries waren verkocht. Platow zelf zit reeds weken gevangen doch zijn berichtgevers zijn op vrije voeten. De socialisten hebben nu een inter pellatie aangevraagd over het geval Platow, waarbij zjj willen laten uitko men, dat ook geheime informaties naar Oost-Duitsland zijn verkocht. Wat de gestolen documenten betreft, zo wordt door de S.P.D. niet ontkend, dat zij deze ontvangen heeft. Het geldt hier volgens de partij echter geen echte geheime stukken, doch slechts verme nigvuldigde korte protocollen. Wel ont kent men dat dr Schumacher gewei gerd heeft te getuigen. „Hij wilde niets in deze kwestie zeggen, daar hij niet wist, waarover hij een verklaring moest afleggen!", zo is verklaard. (Ingez. mededeling, advert.) Tijdens de Woensdag te Utrecht ge houden jaarvergadering van de alge mene Nederlandse Molenaarsbond liet de voorzitter, de heer C. Kammeraad uit Middelburg, in zijn openingswoord een fel protest horen tegen de inhoud van een recente circulaire, uitgegaan van de meelfabrieken. Daarin was vol gens de voorzitter een onredelijke aan val gedaan op de molenaars door het voor te stellen, alsof het bedrijf van de kleine molenaar, die ook bloem fabri ceert, geen zekerheid kon verschaffen omtrent de kwaliteit van het af te le veren product. Het één en ander van wege de kortelings voorgekomen ver giftigingsverschijnselen in Frankrijk. Integendeel is, volgens de mening van de heer Kammeraad, duidelijk geble ken, dat de bedrijven van de Neder landse molenaars van zodanig gehalte zijn, dat zuivere verwerking van het materiaal ten volle gegarandeerd is. Intussen heeft de commissie van overleg van de Middenstandsvakcen- tralen, waarin samenwerken de Chr., de Kon. Ned. en de R. K. Midden standsbond, een open brief gericht tot de Nederl. bakkerspatroons, waarin zij steling neemt tegen de inhoud van de circulaire. „De beweringen en de sug gesties daarin kunnen wij niet anders kwalificeren dan als een lasterlijke en unfaire poging het middengroot- en kleinbedrijf verdacht te maken. Het is laster, dat in de molens en maalde rijen het broodgraan niet gereinigd wordt. Deze actie komt wel ln een zeer kwalijk daglicht te staan, wan neer men haar in verband brengt met de grootscheepse reclame, welke de grote meelfabrikanten tegelijkertijd voeren", aduls deze open brief, KLEINZIELIG GEDOE. In een niet onvermaarde stad in het centrum van Zeeland wilde zich een jonge onderwijzer vestigen. Hij vroeg dus een woning aan en werd inge schreven op de lijst van woningzoe kenden. Maar aangezien in deze stad nog al tijd woningnood heerst en niemand er precies achter kan komen, naar welke richtlijnen de beschikbare woningvoor raad wordt verdeeld, kwam hij al spoedig tot de teleurstellende ontdek king, dat zijn geval niet urgent was Hij kwam wèl aan de weet, dat hij eerst nog maar eens wat ouder moest worden. Als hij en zijn verloofde op een goede dag samen 54 jaar zouden zijn, dan., zouden zij nog wel geen woning krijgen, maar in ieder geval de vastgestelde gemiddelde leeftijds grens hebben bereikt, waardoor zij te zijner tijd misschien nog wel eens in aanmerking zouden kunnen komen voor een huis.... Aangezien aan deze woningpoli- tiek op lange termijn" weinig te ver anderen viel, ging onze onderwijzer eens praten met de wethouder, dia over de huizen gaat. Verheugd keer de hij terug! Hij had de mededeling gekregen, dat hij zich maar eens moest wenden tot de minister van Onder wijs en als die liet goed vond, welnu, dan viel er verder te praten. Het duurde een paar maanden, voordat hij uit Den Haag bericht kreeg. Vol spanning werd de brief ge opend.. En nu raadt geen mens, wat daarin stond! Wel, heel laconiek, dat Den Haag zich had gewend tot het gemeentebestuur met het verzoek om inlichtingen over het geval en., dat dit gemeentebestuur had terugge schreven, dat er geen termen aanwe zig waren, om onze onderwijzer woon ruimte toe te wijzen! Laten we er maar niet teveel van zeggen. Niet van de gemoedsstem ming, waarin de onderwijzer verkeer de, maar nog minder van het optre den van sommige gemeentebestuur ders. Het is een kleinzielig gedoe de mensen van het kastje naar de muur te sturen. j. Sport j en spel Het korfbalprogramma van Zaterdag. ZeelandiaOlympla wedstrijd van de dag. Ie klasse: S.S.S.—Seolto; Togo— Swift. De kampioen van deze afdeling Swift gaat Togo op eigen veld bezoe ken. Heeft Togo in Middelburg een gelijk spel af weten te dwingen, nu zal Swift de beide punten wel binnen halen. S.S.S. zal het tegen Seolto wel tot een zege brengen. 2e klasse: VolhardingMadjoe; Zee landiaOlympia. Hier zal een hete strijd uitgevoch ten worden, want indien Olympia wint zal het kampioen zijn. Zeelandia zal zich echter niet zonder slag of stoot gewonnen geven, daar zij hun kam pioenskansen alleen behouden indieij zij Oympia slaan. Een voorspelling valt hier moeilijk te geven. 3e klase A: Scampolo IIElto. Op eigen terrein zal Scampolo II wel over de Eltonezen zegevieren. 3e klasse B:01ympia IISwift III. Olympia II zal hard moeten vechten om één puntje thuis te houden, waar schijnlijker is dat Swift III de beide punten meeneemt! 3e klasse C: A.K.C.Stormvogels II; Swift VFortuna. Bij A.K.C.Stormvogels moet de thuisclub kunnen winnen, terwijl For tuna de baas kan blijven over Swift V. Adspiranten A: Voor de Tjoba-jon- geren zal er tegen Swift A wel geen winstkans inzitten, terwijl in de afd. B: V.K.V.Madjoe elkaar niet veel toe zullen geven. hilk en over ie grenzen I»e Amerikaanse minister van Bin nenlandse Zaken heeft steun verzocht voor de firma „Eberstadt en Co" voor de bouw van 2 reusachtige fabrieken, die synthetische benzine uit oliehouden de kolen en oliehoudende leisteen zullen produceren. Door de bouw daarvan zal liet mogelijk worden het Amerikaanse olieverbruik te beperken. De Amerikaanse regering heeft een Tsjechoslowaakse nota, waarin de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland worden beschuldigd van het aankweken van militairisme, van de liand gewezen. Het Amerikaanse departement van Handel heeft bepaalde handelsprivile ges van een Zwitserse en een Neder landse N.V. ingetrokken, omdat zij Amerikaanse machinerieën naar Hon garije hadden doorgeleverd. De twee maatschappijen zijn Satis A.G. uit Zürich en de N.V. van Uden's Transport Bureau uit Rotterdam. De militaire attaché s van de Sowjet- Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije en com munistisch China hebben geweigerd langer de oefeningen van het Zweedse leger in West-Zweden bij te wonen, om dat zij te sterk worden gecontroleerd. Gunnar Randers, directeur van het Noors-Nederlandse instituut voor atoomenergie te Kjeller in Noorwegen, heeft verklaard: „Wij zouden zeker binnen vijf jaar een atomische kracht bron kunnen bouwen ter voortbeweging van een schip". Donderdagmorgen is een te Vollen- hove opgerichte heistelling van de fa. Blok, aannemersbedrijf uit Rotterdam, in elkaar gezakt. Een derde deel van de heistelling is gebroken. De 26-jarige ongehuwde arbeider A. Loosman uit Urk, werd op slag gedood. Het S-jarige kindje van molenaar Kessels te Cuyk a/d Maas heeft Woens dagmiddag kans gezien in een onbe waakt ogenblik de Molenberg op te klauteren. Later vond men het meisje in deerniswekkende toestand terug. Het bleek, dat de kleine door de molenwie ken getroffen was. In het ziekenhuis te Nijmegen is het meisje overleden. T.b.v. de nagelaten betrekkingen van de in de oorlog 19401945, alsmede van de in Indonesië of Korea gesneuvelde Nederlandse militairen, zullen de zes gezamenlijke militaire fondsen in het tijdvak van 8 tot en met 21 October overal in den lande collecteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2