N kker, VOORSTEL TOT EEN GECOMBINEERDE BRITS-AMERIKAANSE GENERALE STAF Electrische trein ontspoorde bij Sloterdijk .1.1 BELANGWEKKEND POLITIEK PROGRAM k SNIPPER NIEUWS k In Rusland ontplofte weer een atoombom Tegen verrader Hushka levenslang geëist .80 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Van de Zeeuwse Staten* Als Churchill wint Steun aan een organisatie voor de Europese verdediging A Ook de Britse Liberalen komen met verkiezingsmanifest. Lijn Amsterdam-Haarlem ook heden nog gestremd Amerika maakt een atoombom per twee dagen AFSCHEID VAN ABADAN Laatste Britse technici verlieten Perzië „Hier zijn mogelijk hooggeplaatsten in gemengd l" gorden) fa at 35 delburg Herplanten lis. Be- en late luk. TIJIN- |k. GLAS- PAPER- SNEEUW- IRISSEN, fcn kamer- [ƒ1,50. Cï- .'S van 40 laf 30 cent. pn Dahlia's tOZEN en tij met het ring najaar lorting. EEKGRAS- van 1,90 ATTEN en kt te Goes, [laats vanaf urg. Iedere Telef. 2661 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1985 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 4 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. VViel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.47 u., onder 18.10 u.; Maan op 12.56 U., onder 19.36 u. Hoogwater op Vrijdag 5 Otcober Vlissingen: 4.11 u. 2.15 m., 16.27 u. 2.15 m,; Terneuzen: 4.42 u. 2.29 m., 16.57 u. 2.29 m.; Wemel- dinge: 6.02 u. 1.80 rp-, 18.16 u. 1.77 m.; Zierikzee: 5.45 u. 1.56 m., 18.01 u. 1.54 m. De eenstemmigheid waarmede de Prov. Staten het voorstel over de nieuwe boot voor N.-Beveland begroet ten, was vooral voor de bewoners van dat eiland' een prettige ervaring. Het was ook een voldoening voor het ac tieve Brugcomité, dat het meest ge schikte moment afwachtte om de heren Statenleden naar Noord-Beveland te halen! De discussies in de Staten leverden geen nieuwe gezichtspunten op wat het voorstel zelf betreft. Dat de nieuwe boot er zo vlug mogelijk komen moet, daarover was ieder mens het eens. Maar gedachtig aan de waarheid dat regeren vooruitzien is, ooit op provin ciaal niveau, onderwierpen bijna alle sprekers de toekomst aan een beschou wing. Want die boot is en blijft een noodoplossing, welke een definitieve verbetering niet in de weg mag staan. Na hetgeen van de zijde van Ged. Staten daarover is gezegd geloven wij, dat N.-Beveland voorlopig tevreden kan zijn. De voldaanheid komt echter pas als de vaste verbinding een feit is. En die is gereserveerd voor betere jaren, als we weer wat gemakkelijker in ons geld zitten. Ofvoor slechtere jaren, als er veel werklozen zijn en de plan nen bij wijze van werkverruiming kun nen worden uitgevoerd. Dat is niet zo'n prettige gedachte, die sombere herinne ringen oproept aan de crisistijd voor de laatste oorlog, Voor Noord-Beveland zou de nood dan een deugd worden. Laten we van harte hopen, dat dit eiland op deze manier niet aan zijn vas te verbinding wordt geholpen. In de beschouwingen is ook het drie- eilandenplan weer ter sprake geko men. Dat was te begrijpen. Realisering ervan is de ideale oplossing. Niet alleen voor de verbinding tussen de Bevelan- den, maar ook uit een oogpunt van landaanwinning. Want in de zandkreek ligt niet minder dan 2000 tot 2500 ha goede landbouwgrond en ca 500 ha zandgrond. In 1946 werden de totale kasten van 'tplan met inbegrip van die voor een sluis in de oostelijke dijk, een gemaal, een bevaarbare geul, een brug daarover bij Kortgene, voorzieningen in de afwatering van de op de Zandkreek en het Sloe lozende polders, op tien millioen gulden geschat. Men hoeft dus niet te vragen, hoeveel het nu zou kos ten. Een bedrag van 33 millioen werd genoemd, maar dat zal een schatting zijn voor het vuistje weg. rT' och moet de gedachte aan de uit- -*■ voering van dit plan, die volgens deskundigen technisch zeer goed moge lijk is, niet zonder meer van de baan worden geschoven. De Braakmaninpol dering kost ruwweg acht millioen en er komt daar ruim 1500 ha cultuurgrond beschikbaar. Het werk ligt er wat eenr voudiger, omdat er minder kunstwer ken nodig zijn dan bij het drie-eilariden- plan. Maar men moet niet vergeten, dat het daar „slechts" om nieuwe gronden gaat, terwjjl hier ook enorme belangen op het spel staan voor Noord-Beveland zelf, één der rijkste en beste landbouw gebieden in ons land, en voor andere de len van onze provincie. Het kostbare veer zou komen te vervallen, de produc tie der landbouwgronden in Zuid-Beve land ten zuiden van de Zandkreek, die nu ernstig van verzilting hebben te lij den, zou worden opgevoerd, de verbin ding met Zierikzee zou belangrijk wor den verkort, de kapitalen, die nu door de Noord-Bevelanders voor vervoer van hun producten worden uitgegeven, zou den voor andere doeleinden worden uit gespaard of kunnen worden besteed, het Noord-Sloe zou als vliegveld (gedeelte lijk) kunnen worden gebruikt, waardoor kostbare landbouwgrond in de Zuidwa tering op Walcheren gespaard blijft, ziedaar voordelen van het plan, die perspectieven bieden, welke allerminst een utopie zijn. Daarom zal men moeten waken voor plannen, die de verwezenlijking van dit drie-eilandenplan belemmeren. Eerlijk gezegd: als het tot bouw van een brug zou komen tussen Wolphaartsdijk en Kortgene, dan vrezen wij, dat het grote plan voorgoed onder de tafel verdwijnt. Want over een droge Zandkreek is een brug niet nodig. Alleen een kleine ver binding over de vaargeul, die zal over blijven, omdat het kanaal door Walche ren daar zijn voortzetting moet vinden, blijft gewenst. Maar als die kostbare brug er eenmaal is, dan zit men er aan vast! nr1 enslotte in deze „nabetrachting" nog enkele opmerkingen over de Statenzitting zelf. Het duurde geruime tijd, voordat de leden met de afwerking van de agenda aan de gang waren. Een procedurekwestie was aanleiding tot 'n rommelig debat. Men kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat Ged. Staten de te volgen methode onvoldoende had den voorbereid. De reglementen van or de kwamen te voorschijn en op een ge geven ogenblik stonden alle leden van Ged. Staten verwoed rond de tafel van de voorzitter te discussiëren. Was het geen werd voorgesteld nu een besloten zitting, een informatieve vergadering, een samenkomst in comité-generaal of een gecombineerde afdelingsvergade ring? En wie moest daar voorzitter zijn? Bij zo'n gelegenheid wordt men weer eens bepaald bij de grote waarde van een democratische staatsinrichting, waarbij ook de formele zijde alle aan dacht ontvangt. Het is wel niet zo ver schrikkelijk belangrijk, maar typerend voor de democratie. Tenslotte werd de heer Philipse voorzitter. „Ik wil het zo goed mogelijk doen, maar u moet het dan ook met mij doen", zei hij. Of dat is meegevallen, weten wij niet, want bij de besprekingen over het Streekplan valcheren had de pers geen toegang. T. Zes gevallen van kinderverlamming in Djakarta. De laatste weken zijn zes gevallen van kinderverlamming in Djakarta ge constateerd. Het hoofd van de quaran- tainedienst van het ministerie van Ge zondheid, dokter Makmoen, heeft aan Aneta medegedeeld, dat er geen re den voor ongerustheid is en dat maat regelen tegen verspreding zijn geno men. Het is frappant te noemen, dat allen patiënten Europese kinderen zijn. Als de Conservatieve Partij onder leiding van Winston Churchill de komende verkiezingsstrijd in En geland zal winnen, dan zal dit een belangrijke stap vooruit betekenen op de weg naar eenheid in Europa. Gisteravond laat is door het partijbestuur een politiek programma gepubliceerd en door Richard But ler, een der leden van het „schaduwkabinet" en een dergenen die de politiek van de Conservatieve Partij bepalen, toegelicht waarin het heet: „Zolang West-Europa door een inval wordt bedreigd moet aan deze bedreiging het hoofd worden geboden door het organiseren van een Europese strijd macht, samengesteld uit eenheden van alle landen, die moeten worden verdedigd". EN DAT JUIST NU! Aanzienlijke daling van Engelands Een typisch Churchill-plan wordt verder ontwikkeld. De Britse Conserva tieve Party wenst nauwe samenwerking tussen het Gemenebest en de Ver. Staten, zo wordt gezegd. Om deze te bevorderen, wenst zij een organisatie, „die In grote trekken zou moeten worden samengesteld naar het beeld van de gecombineerde Brits-Amerikaanse generale staf van de afgelopen oorlog, opdat aldus een betere en sneller vaste vormen aannemende samenwerking kan worden verkregen. Indien deze organisatie onder politieke leiding zou worden geplaatst, zou z(j in staat zijn de strategie over de gehele wereld opnieuw in beschouwing te nemen en zjj zou de met elkaar in strijd zjjnde eisen van het gebied, dat over onbeperkte hulpbronnen beschikt en andere delen der wereld tegen elkaar kunnen afwegen". In hoeverre dit plan de thans op gang komende militaire organisatie van het Atlantisch Pact zal doorkrui sen, is niet duidelijk. Ook Butler heeft hierover weinig licht laten schijnen. Hy verklaarde, dat er een organisa tie voor de Europese verdediging moet komen, buiten de huidige lichamen on der leiding van generaal Eisenhower en do Noord-Atlantische verdrags organisatie. „Aan een dergeiyke Euro pese organisatie moet Engeland deel nemen". Achter het plan zit ongetwijfeld een poging van Churchill om Engelands in vloed, die onder Labour wel sterk ge daald is, weer te herstellen. En dat zal zeker politieke munt opleveren! HET BRITSE GEMENEBEST. Voor de samenwerking in het Ge menebest zijn o.a. de volgende punten opgesteld: 1. Instelling van een raadgevende raad voor de verdediging van het Ge menebest en van een verenigde mili taire staf voor het Ver. Koninkrijk en zijn dominions. 2. Het op korte termijn uitschrijven van een economische conferentie voor het gehele Gemenebest, met het doel tot het vaststellen van een gemeen schappelijke politiek te komen betref fende beleggingen, wetenschappelijk onderzoek, landverhuizing en handel. 3. Herhaalde bijeenkomsten van mi nisters van het Gemenebest, opdat Engeland en zijn dominions er aan ge- FELLE BRAND IN AARD APPELMEELFABRIEK. 220 man voorlopig zonder werk. Een felle brand heeft gisteravond gewoed jn de aardappelmeelfabriek „Musselkanaal en Omstreken" te Ter- apelkanaal. Om ongeveer kwart voor zeven werd de brand ontdekt door de opperboiler E. van der Veen. De man, «11e het vuur als een laaiende massa op zich aan zag komen, kon zich nau welijks uit da voeten maken. Het vuur greep snel om zich heen en in korte tijd stond het hoofdgebouw in lichter laaie. Men slaagde er geluk kig in van het ketelhuis, dat ook spoe dig vlam had gevat, de stoom uit te laten, waardoor ontploffingen uitble ven. Op het moment, dat de brand uitbrak, bevonden zich ruim 30 perso nen in de fabriek, persoonlijke ongeval len zijn evenwel uitgebleven. Dank zij de coördinatie van een zevental brand weercorpsen uit de omgeving alsmede de hulp van een tweetal fabrieksspui- ten, slaagde men er in de brand tot het hoofdgebouw te beperken. De werkzaamheden in de fabriek zullen voorlopig niet kunnen worden hervat. Het is een continubedrijf, waar in 220 personen werkzaam zijn. Ari Blijkens de Staatscourant is een groot aantal vakgroepen en ondervak groepen opgeheven door de Minister van Economische Zaken. In Almelo is door de Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy, een bevrijdingsmonu ment onthuld, dat een symbool zal zijn van de waardering en de dankbaarheid jegens de Canadese troepen, die Alme lo hebben bevrijd. Heel wat Delfte naren zijn gisteren ongewassen en zon der zich te hebben kunnen laven aan een kopje thee naar hun werk gegaan. Er kwam n.1. geen water uit de kraan, aangezien de transportleiding van Rot terdam naar Delft gesprongen was. In een open opslagplaats van oude me talen in de buurt van Eindhoven is gisteren een projectiel ontploft, dat, zonder dat Iemand dit wist, tussen het oude ijzer lag. Een arbeider kreeg ijzerscherven in zijn halsslagader. Zijn toestand is zorgwekkend. Twee jon gelieden uit Ossezijl zijn in Steenwjjk gearresteerd. In de afgelopen dagen maakten ze er een gewoonte van met een auto in te rijden op agenten, die hun plicht als controleurs van het weg verkeer vervulden. De straf zal niet mals zijn. Zo ongeveer 7000 Oost- berlijnse communistische jongeren wil den in de Franse zóne van Berlijn demonstreren. Men was er daar echter niet van gediend en met behulp van de brandspuit heeft men ze naar huis teruggejaagd. - Het schijnt, dat de Britten een nieuwe vliegtuigmotor heb ben uitgevonden, die „begint waar de straalmotor ophoudt". Ais een straal jager n.l. snel stijgt krijgt hij gebrek aan zuurstof. De nieuwe motor zou kunnen werken onafhankelijk van de zuurstof in de atmosfeer. De Ame rikanen hebben in Oostenrijk een Tsje chisch spionnagecomplot ontdekt. Vier personen zijn gearresteerd onder wie de schoonzuster van de leider van de Oostenrijkse radio-omroep. wend raken hun problemen gezamen lijk als deelgenoten te behandelen. Verklaard wordt, dat de ondernemer van het Gemenebest kan rekenen op „de tweede plaats van de Engelse bin nenlandse markt, onmiddeliyk na de Britse ondernemer". Hierna volgt een voor het binnen land bestemd programma, dat reeds grotendeels eerder is bekend gemaakt (zie ons blad van eergisteren). Nieuw is slechts dat de Conservatieven wil len beginnen met het opzetten van een „Home Guard" (noem het Landwacht!) Er zouden bataljons- en compagnies commandanten moeten worden be noemd en wapens zouden moeten wor den verdeeld. De Britse liberalen hebben hun ver kiezingsmanifest uitgegeven. Hierin wordt verklaard, dat de liberale partij een „onafhankelijke centrumpartij zal blijven en „de meer redelijke ele menten in zowel de Labour- als Con servatieve partij zal steunen". Een derde partij was van essentieel belang in het Lagerhuis als rem op de klasse verbitterdheid en als garantie tegen de dodelijke macht van de grote politieke apparaten, zo wordt gezegd. De liberale partij heeft totnogtoe 94 candidaten gesteld, tegen 478 bij de vorige verkiezingen. Zij heeft het plan thans een beperkt aantal candidaten te stellen. In het manifest wordt medegedeed, dat de partij het bewapeningsprogram van de Labourregering steunt. Zij zal voortdurende actie voeren voor het opheffen van internationale belemme ringen, en acht de Raad van Europa de verwerkelijking van een twee eeu wen oude droom der Europese libe ralen. De liberalen zullen wetten steunen, die de producenten van goederen hel pen in plaats van hinderen. Het parlement moet de monopolies bestrijden. De partij belooft parlementen in Schotland en Wales voor plaatselijk zelfbestuur. goud- en dollarreserves. De goud- en dollarreserves van Groot-Brittannië zijn In het derde kwartaal van dit jaar met 598 milli oen dollars tot 3269 millioen dollars gedaald. Deze achternltgang is de grootste, die ooit in een periode van drie maanden in vredestijd ls voor gekomen. In regeringskringen is verklaard, dat deze achteruitgang ernstig, doch niet catastrophaal is. De landen van het Britse Gemenebest zullen bespre ken, welke interne en externe maat regelen genomen moeten worden. De besprekingen zullen in November op ambtelijk en in December op ministe- riëel niveau worden gehouden. Een slechte beurt voor Labour, waarvan Churchill zeker gebruik zal trachten te maken! Dank zij de anjer- en rozenkeuring, die jaarlyks door de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt georganiseerd, is thans een uitgelezen collectie anjers en rozen voor het publiek te bewonderen in de Coöp. Veilingvereniging „Bloemenlust" te Aalsmeer. Koningin zal in Amersfoort vaandels uitreiken. Op Maandag 8 October zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden te Amersfoort drie batal jons inspecteren van het reg. inf. Johan Willem Friso, het reg. Limburg se jagers en het reg. inf. Oranje Gel derland. Na deze Inspectie zal H. M de nieuwe vaandels uitreiken, welke voor deze regimenten zijn bestemd. OORLOG IN INDO-CHINA LOOP! TEN EINDE. De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal de Lattre de Tasslgny, heeft ln Parys verklaard van mening te zijn, dat de stryd ln Indo-China op zyn einde loopt. „Het zal een kwestie van maanden, lange maanden zijn", aldus de Lattre de Tassigny, „mits er geen buitenland se interventie komt". Hij zei voorts, dat „onontbeerlijke" Amerikaanse hulp Frankrijk in staat zou stellen de Indo-Chinese nationale legers uit te breiden en de oorlog tot een zegevierend einde te brengen. Hij verklaarde dat de Chinezen het leger der Vietminh uitrusten. Slechts een licht gewonde Een spoorwegongeluk, dat verwonderlijk goed is afgelopen slechts één van de vele honderden passagiers werd licht gewond heeft gisteren om streeks vyf uur het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem geheel ont wricht. Om 16.54 vertrok van het Centraal Station te Amsterdam de electrische trein naar Rotterdam. Bij Sloterdyk, toen de trein een snelheid van omstreeks 100 km had, liep een der wagens uit de rails. Deze trok de gehele trein met zich mee en even leak het of de trein de dijk af zou rollen in de sloot. Gelukkig is dit niet gebeurd. Wel ramde de trein zowel links als rechts van de baan een electriciteitsmast en wel zo hevig, dat de linkermast afbrak en de rechter gaheel om de derde wagon gekronkeld zat; wel werd de spoordijk over grote lengte opengereten en vlogen splinters van de bielsen, staalkrullen en houten van de rails her en der, maar de trein kwam tot stil stand zonder dat zelfs een der koppelingen het begaf. Slechts enkele ruiten braken. In de trein, die vol zat met forensen, ontstond geen uitgesproken paniek. Wel zijn de passagiers op alle moge lijke manieren uit de trein geklommen, toen deze eenmaal stil stond. Daarby zyn zy aan een tweede groot gevaar ontsnapt; en niet alleen zy, maar ook de passagiers van een trein, die kort na het gebeurde juist uit de richting Haarlem naderde. De heer A. Dikkerboom, die het ongeluk had zien gebeuren, is onmiddeliyk in de rich ting Haarlem langs de spoorbaan ge lopen en hy slaagde erin de trein, die met grote snelheid naderde, tot stil stand te brengen. Deze zou eveneens zijn ontspoord door de aangerichte ra vage en was mogelijk recht op de pas sagiers uit Amsterdam, die zich over de spoordijk hadden verspreid, inge reden. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam en de directeur van N.S, waren spoedig na het ongeluk op de plaats aanwezig. Kort na het invallen van de duisternis kon men beginnen met de opruimingswerkzaamheden en kon men ook een onderzoek gaan in stellen naar de oorzaak. Het vermoeden bestond, dat van een der wielen der eerst ontspoorde wagen een wielband was afgelopen. Zekerheid hieromtrent kreeg men pas tydens het onderzoek in de afgelopen nacht. Bussen werden Ingeschakeld. Om het op dit spitsuur zeer drukke reizigersverkeer te kunnen opvangen. De perschef van President Truman heeft in Washington aan verslaggevers meegedeeld, dat onlangs in de Sowjet-Unie opnieuw een atoombom tot ont ploffing is gebracht. Short verklaarde, dat ingevolge de politiek van de Pre sident om hot Amerikaanse volk op de hoogte te houden van de ontwikke lingen die de Amerikaanse veiligheid raken, Truman hem had opgedragen deze verklaring af te leggen. Verdere byzonderheden wilde hij niet verstrek ken, daar deze de belangen van de Amerikaanse nationale veiligheid zouden benadelen. Voor de officiële verklaring van Short hadden verslaggevers uit niet-officiële bronnen vernomen, dat uit gegevens, die op het ogenblik door hoge defensie functionarissen worden bestudeerd, biykt, dat bij de proeven normale kern splitsing was betrokken en geen water stofbom. Waarschijnlijk waren de proeven in het laatst van Juli of ln Augustus in Siberië genomen. Men gelooft, dat een bom tot ontploffing is gebracht bij een laboratorium voor atomische wapenen, waarvan men weet, dat het in midden- of Noordoostelijk Siberië ligt. Volgens atoomgeleerden, aldus bericht A.F.P., was de Sowjet-Unie tussen '49 en '50 ln staat tien atoombommen te maken. Indien de vooruitgang de zelf de snelheid zou hebben als die in de Ver. Staten, zou de Sowjet-Unie in 1951 twintig bommen vervaardigd kun nen hebben en tevens de grondslag hebben gelegd voor een serieproductie. De Sowjet-Unie, zo menen deze geleer den, zou thans dus over dertig bommen beschikken en in de komende twaalf maanden tot een productiepeil van 100 per jaar kunnen komen. Volgens de „Washington Post" zou Amerika thans in het bezit zijn van 1500 bommen en een productietempo hebben van ongeveer een bom in de twee dagen. In een strijd was het ech ter zaak de tegenstander te treffen. Militairen zqn er vast van overtuigd, dat de strategische luchtmacht der Ver. Staten verre de meerdere ls van die der Sowjet-Unie, aldus het blad. Mogelijkheid voor commando Midden-Oosten wordt onderzocht. Een militaire missie van de Wes terse Grote Drie zal over ongeveer 10 dagen een bezoek brengen aan Turkije ter bespreking van de mogelijkheid van het oprichten van een commando voor het Midden-Oosten, verbonden met de organisatie van het Noord-Atlan tisch Verdrag. Leider van de missie is generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs. Engeland zou Egypte voorstellen tot het voorgestelde commando toe te tre den, zodra het duidelijk wordt, dat de oprichting hiervan een positieve moge lijkheid is. werd onmiddellijk een aantal bussen ingeschakeld van de Ned. Spoorwegen en van particuliere ondernemers. Van het C.S. Amsterdam ontstond daar door een pendeldienst met autobussen. Ook de Noord- en Zuid-Hollandse Ver- voermtj verleende honderden vervoer naar huis. Het treinverkeer heden. De Spoorwegen hebben extra treinen ingelegd van AmsterdamRotertdam D.P. via de richting Utrecht over de zijlijn BreukelenHarmeien. De ver trektijden zijn: Amsterdam 12 minu ten en Rotterdam D.P. 22 minuten na het hele uur. Deze treinen (een uur- dienst) stoppen te Woerden en Gouda. De locale dienst AmsterdamHaarlem v.v. wordt met autobussen onderhouden. De laatsten der Britse technici in Perzië - een groep van 280 man hebben gisteren Abadan verlaten. Met behulp van barkassen, die aan de Anglo-Iranian toebehoorden, doch die nu de Perzische vlag voerden, zyn zy aan boord gebracht van de kruiser Mauritius, die hen met behulp van sleepboten 65 km stroomopwaarts, naar Basrab, bracht. Toen de Mauri tius zich in beweging zette speelde het muziekcorps van het schip. De Engel sen, die zich allen op het dek van het schip bevonden, juichten, toen zy de muren en de steigers van de raffinade rij passeerden. Op weg naar Basrah passeerde de kruiser het stoomschip „Daressa", waarmee Indische en Pakistaanse em ployes werden overgebracht. Velen der technici vertelden hoe Perzen, met wie zij jarenlang hadden, samengewerkt, Dinsdag en Woensdag morgen afscheid van hen hadden ge nomen. Het plan was hen direct van Basrah naar Londen te doen overvlie gen. De vliegtocht werd echter plotse ling afgelast wegens machinestoring. CONFERENTIE TUSSEN BIRMA, INDIA EN INDONESIË De regering van Birma heeft India, en Indonesië voorgesteld deze maand een conferentie tussen de premiers dezer drie landen te houden, teneinde vraagstukken van gemeenschappeiyk belang te bespreken. Birma zou het voorstel hebben ge daan New Dehll als plaats van samen komst aan te wijzen. Oud-minlster-president Mohammed Nateir en dr Sunarlo, de voorzitter van de sectie-buitenlandse zaken van het Indonesische parlement, begroet ten het Initiatief van Birma met vreugde. Weer een nieuwe „affaire"? Gistermiddag heeft de Officier hy de Byzondere Strafkamer van de Rechtbank te Zutphen, Mr de Walle, levenslange gevangenisstraf geëist tegen de spion C. L. Hushka, die zich als medewerker van de Marine Ab- wehrstelle te Wilhelmshafen in de Ned. illegaliteit wist te dringen. Hij bracht dan aan de Duitsers rapport uit over het werk van de illegale werkers. Mr de Walle herdacht in zijn requi sitoir degenen, die als slachtoffer van Hushka gevallen zijn. Stuk voor stuk somde hij ze op de lange lijst van ongelukkigen die door deze verrader de dood zijn ingejaagd of in concen tratiekampen een ellendig bestaan hebben geleid. Op 22 Mei 1945 werd Hushka ge arresteerd. In 1946 wist hij te ontsnap pen; hij werd echter in België gear resteerd en kwam in 1947 weer in ons land. De verdediger, Mr Schadd, achtte verschillende punten van de tenlaste legging niet hewezen. Hij betoogde, dat Hushka ook goed werk heeft gedaan en velen heeft geholpen. Spreker vroeg of het niet vreemd ls, dat de S.D.-er Knolle twee dagen voor de vlucht van Hushka vermoord in zyn cel ls gevonden. De dader is nog steeds niet bekend. Verder vond Mr Schadd het vreemd, dat Hushka Posthume onderscheidingen voor verzetsstrijder uit Bergen op Zoom. Gistermorgen is in Bergen op Zoom het stoffely'k overschot ter aarde be steld van de oud-strijder Jan Dercks, dat in Duitsland door de Ned. Opspo ringsdienst werd opgegraven. Aan de groeve voerde de comman dant vein de illegale groep „Wim", waarvan Jan Dercks deel uitmaakte, n.l. lt.-kol. v. d. Meersen uit België, het woord. Hij maakte daarbij bekend, dat Jan Dercks posthuum was onder scheiden met het ridderschap in de orde van Leopold n en tevens was ge honoreerd met het kruis van verdien ste en het kruis van verzet. De uit reiking van deze Belgische onderschei dingen aan de nabestaanden zal nog in overleg met de Ned. Regering ge schieden. kon verdwijnen, terwyi hy onder po litiebewaking stond. Hy achtte het dan ook niet uitgesloten, dat hier hoog geplaatsten ln gemengd zyn. Hy con cludeerde dat deze spion voor ver scheidene zaken toch niet de zonde bok Is! De uitspraak is bepaald op 17 Oct. DRIE MAANDEN VOOR ONGEHOORZAME SOLDATEN. De staat van dienst van de soldaten H. van der Horst uit Amsterdam, A. Overdelinde uit Schiedam en A. Ver hees uit Budel was in Indonesië voor treffelijk geweest, maar toen zij in Nederland voor de eerste keer na hun terugkeer voor herhalingsoefeningen moesten opkomen, ging het mis. Toen zij in de nacht van 6 op 7 Juni na een „vrolijk avondje" in de kazerne te Den Bosch terugkeerden, verzetten zij zich tegen twee wachtmeesters van de mi litaire politie, die hen tot de orde wil den roepen en het gevolg was, dat enkele tientallen andere militairen zich er mee gingen bemoeien en een rel ontstond, die gistermorgen voor de krijgsraad te velde zijn ontknoping vond. Een onaangename ontknoping! Zij werden beschuldigd van opzettelijke ongehoorzaamheid en wederspannig- heid. De auditeur-militair eiste hier voor drie weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (drie weken). Hij zag n.l. geen militair belang in hen nog met een ernstige straf te achter volgen. De krijgsraad dacht er echter geheel anders over. Zy werden alle drie ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek. Ter terechtzitting werden ze gevangen genomen. Het „vrolijke avondje" heeft zich wel ge wroken DE BILT ZEGT: Rustig herfstweer. Droog en zonnig weer, maar in de ochtenduren hier en daar nevel of mist. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1