I NEDERLAND HAD ZIJN EERSTE TELEVISIE-UITZENDING Ziet Amerika een oplossing voor het oliegescbil? sters k SNIPPER NIEUWSk Vannacht werden in de Schelde de laatste gasbuizen aaneengelast irale dijke PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stad en land in beroering Een aantrekkelijk programma werd vrijwel overal goed ontvangen VERKEER LAG LAM TE AMSTERDAM A ZO GING HET TOE IN DE STUDIO Sigaretten met een toeslag in café's? Enorme belangstelling en vele felicitaties fr~- Ministers kregen ezels op visite. Het wachten is nu op premier Mossadeq Pagfna 4 sementsrauziek "es15.00 Ka le jeugd; 17.00 tegeringsuitzen- srkwintet; 18.30 Boekbespreking; 20.00 Nieuws rkest en solist; nsemble22.00 ngelisch Cora- fndoverdenking 7.00 Nieuws; Gram.8.00 de huisvrouw radio; VARA; im.10.45 Voor de kinder ettj bouwmededelifl- .38 Orgel; li.5* tropole Orkest; et; 14.15 Gram, jrdracht; 15.36 gd17.30 Gram. 18.20 Actuall- Discussie; 19.20 jeugd; VARA: imentaar; 20,15 m; 21.25 Radio Causerie22.35 ^5—24.00 Gram. |)hnen - I RUST" te r Zieken- alaris kan 2250.—. Ze behan- I kt of bin- I of nadere Uitgave: Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1984 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 3 OCTOBER 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.45 u., onder 18.13 u.; Maan op 11.29 u., onder 19.00 u. Hoogwater Donderdag 4 October Vlissingen: 3.36 u. 2.23 m., 15.47 u. 2.18 m.; Terneuzen: 4.04 u. 2.36 m., 16.18 u. 2.31 m.; Wemel- dinge: 5.27 u. 1.86 m., 17.38 u. 1.78 m.; Zierikzee: 5.13 u. 1.61 m., 17.23 u. 1.53 m. „Het is met enige schroom, waarde toehoorders en toeschouwers, dat ik op dit ogenblik Uw huis kamer binnentreed als eerste in de onafzienbare rij van meer of minder geslaagde redenaars, kunste naars en andere figuren, die van dit ogenblik af door de Nederlandse Televisie Stichting via de aether U voor ogen zullen worden gebracht. Ondanks deze schroom is het mij een genoegen mij thans tot U te mogen richten en daarmede de officiële televisie-uitzendingen bij het Nederlandse publiek in te lei den. Aldus klonk gisteravond om kwart over acht de stem van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr J. M. L. Th. Cals, in deze de Ned. regering vertegenwoordigend. Maar geen enkele schroom weerhield de duizenden en duizenden Amster dammers, die samengedromd waren voor de étalages van die radiohandelaren, die een toestel hadden opgesteld en het publiek wilden doen meegenieten van deze eerste officiële televisie-uitzending in Nederland. In de Kinkerstraat b.v. stonden voor een radiozaak zoveel mensen, dat het verkeer, zelfs het tram verkeer, er door lamgelegd was. De politie moest de eigenaar verzoeken de uitzending te stoppen om een verkeerschaos te voorkomen. Zo was het in Amsterdam zo was het in geheel Nederland. 'Overal in den lande heeft leder, die daarvoor maar enigszins de kans kreeg, hetzjj bij kennissen, hetzij in een café (want ook in café's hebben duizenden genoten), zjjn best gedaan iets op te vangen van het grote wonder dat televisie heet en dat nu al hard op weg is Nederland te veroveren. Dat laatste is geen wonder: de uit zending van gisteren heeft zich ge- van kenmerkt door een zeer behoorlijk peil en deskundigen zijn er buitengewoon over tevreden. Uit heel het land zijn de berichten over de uitzending bin nengestroomd. Zoals bekend wordt slechts een goede ontvangst gegaran deerd voor toestellen, die binnen een straal van 70 km van de zender staan opgesteld. Amsterdam ligt binnen die straal, zodat de uitzendingen daar zeer goed werden ontvangen, op de ene technische storing na, die door de zen der werd veroorzaakt en die dus over al in het land werd waargenomen. Rotterdam ligt in het randgebied, maar ook daar was het beeld „fantastisch scherp", zoals een amateur, die zelf een toestel had gebouwd, het uit drukte. Het Noorden van het land is minder tevreden. Uit Leeuwarden meldde men, dat men over het geluld voor de volle 100 tevreden was, over het beeld echter maar voor 60 „Zo snel mo gelijk een hulpzender!" dat is op het ogenblik de wens van de Noorder lingen. IN ZEELAND. In Goes is het beeld uitstekend doorgekomen, niettegenstaande het feit, dat deze plaats meer dan 120 km. van de zender afligt. De heer J. v. d. Broek, die reeds lang met televisie experimenteert, wist dat hij zonder voorversterking maar op een matige ontvangst zou kunnen rekenen. Dus bouwde hij een voorversterker en zo zagen de tien tallen voorbijgangers die onmiddel lijk da gehele avond geïnteresseerd bleven kijken en de tientallen geno digden in de radiozaak het eerste tele visieprogramma uitstekend. De heer v. d. Broek werkte met een 16 meter hoge mast. Hij is thans van plan een z.g. grootbeeldscherm van 40 bij 40 cm. aan te schaffen. De ontvangst bij radio van der Hell in Goes, die zon der voorversterker werkte, doch met een 21 meter hoge mast, was evenmin Slecht te noemen, afgezien van enkele „sneeuwbuien" op de achtergrond. In Middelburg was de ontvangst belangrijk minder. Onze verslaggever \jvas te gast bij de heer C. A. Kunst, die maar matig tevreden was; vooral het geluid kwam in het begin slecht door. Do heer Kunst liet ter vergelijking een uitzending uit Londen zien en het verschil was opmerkelijk. De afstand tussen Middelburg en Lopik bedraagt >ngeveer 100 km en tussen Middelburg en Londen 270 km. Daar komt nog by, dat Londen over een zender van 17 kWh beschikt en Lopik over 20 kWh. Het is dan ook merkwaardig, dat Lon den, zoals de heer Kunst meedeelde, dikwpls een beeld geeft, dat de film evenaart! Ook de opnamen uit Londen zijn beter; er zit meer diepte in het beeld. Bij de Nederlandse uitzending liet dat te wensen over: de omroepster leek bij ogenblikken meer op een crayon dan op een levend beeld. In Vlissingen was de ontvangst v-.n het beeld bij een amateur, de heer Kuzee in Havendorp en bij twee radio- handelaren, de heren van Oeveren en van den Berg, goed, doch het geluid minder. In Kloetinge had het Electro- techn. Bureau H. J. Colijn een uitste kende ontvangst met een duidelijk beeld en goed geluid. De mast was hier 20 meter hoog. Engelse communisten stellen 10 candidaten. De Engelse communistische partij, die voor de komende verkiezingen aan vankelijk 25 candidaten zou stellen, heeft dit aantal tot 10 beperkt. Zij zullen o.a. voor de kiesdistricten van Churchill en Morrison candidaten aan wijzen. f In Holterhoek (Gld.) vierde Chrisse- meuje Baks, oftewel de wed. Chr. KarnebeekBaks, haar 102de verjaar dag. Ze houdt niet meer van grote drukte! -■ De wedstrijd 1951 om de Prix de Rome voor monumentale en versierende beeldhouwkunst heeft een gouden erepenning opgeleverd voor Auke Hettema uit Leeuwarden en een zilveren penning van de Amsterdammer Hans IJdo. In Dokkum zijn twee gevallen van typhus geconstateerd. Een driejarig meisje uit Nijmegen is binnen een jaar tijds tweemaal op de zelfde plaats overreden. Het vorige jaar brak zij beide beentjes, nu kostte het haar het leven. Koning George van Engeland heeft een goede nacht gehad en zijn algemene toestand is bevredigend. De Westduitse regering heeft de Bond van Duitse oudstrijders gewaarschuwd, dat men zich buiten de politiek dient te houden. In Zuid- Frankrijk vloog een hefschroefvlieg- tuig boven een voetbalveld, waarop spelers aan het oefenen waren. De bal trof de hefschroef en het vliegtuig moest een noodlanding maken! Na de pauze bracht de eerste Nederlandse Televisie-uitzending een speciaal televisiespel, „De Toverspiegel", geschreven door Willy van Hemert, Peter Koen en Evert Werkman. De meest be kende Nederlandse acteurs en ac trices als Albert van Dalsum, Ank van der Moer, Johan de Meester, Hetty Blok, Ad. Hooy- kaas en Louis Bouwmeester, de 11-jarige telg uit 't Bouwmeester- geslacht, verleenden hun mede werking. De bovenste foto toont Ank van der Moer en Johan de Meester, onder ziet men Albert van Dalsum met de kleine Louis Bouwmeester. LEO PRINS IS NIET MEE NAAR CANADA. 15-jarige liet zijn moeder alleen vertrekken. De 15-jarige Leo Prins uit Zwjjn- drecht had met zyn moeder en zes broertjes en zusjes vandaag op de „Volendam" moeten zitten, om naar Canada te gaan. Toen echter de familie op vertrek ken stond, was de jongen plotseling verdwenen. Er werd een politieoproep geplaatst doch hy bleef weg. Zyn moeder vertrok echter naar Rotterdam waar de „Volendam" om 2 uur moest vertrekken en ook Is ver trokken. Zy besliste, dat, wanneer de jongen later weer op kwam dagen, hy maar achteraan moest komen. De vol gende boot vertrekt op 24 October. Waarom de jongen is verdwenen weet men niet. De moeder is voor de tweede keer getrouwd en haar man, de heer Lemmens, zit reeds in Cana da. Drie van de kinderen, onder wie ook Leo, zijn uit haar eerste huwelijk. De vader van de jongen, de heer Prins, was ontzet uit de ouderlijke macht en de corpschef van de politie te Zwijndrecht, de heer Ten Hove, was als voogd aangesteld. De heer Ten Hove acht een ongeluk uitgesloten en zijn zienswijze op het geval is als volgt: „De jongen is in Indonesië geweest en daar heeft hij het moeilijk gehad. Hij is in kampen ge weest en dergelijke kinderen zyn vaak te wijs voor hun ontwikkeling en dan kunnen ze gekke dingen doen". In een hoekje van de televisiestudio ln Bussum, temidden van licht- en geluidskabels, heeft een A.N.P.-versIaggever de geheimen van de televisie keuken kunnen aanschouwen. Meer dan wie ook ln het land heeft hy kunnen constateren meit welk een élan en onder welke hoogspanning gewerkt is, maar ook hoe vlot en hoe beheerst. Dit geldt zowel voor de acteurs, voor regisseur Erik de Vries, zijn hulp-regis seurs, de camera-mensen Dick de Wil de en Frans Marks, voor de geluids- en beeldtechnici, voor de technici in de regelkamer onder leiding van W. v. Vlerken en niet minder voor de om roepster, de Amsterdamse journaliste Jeanne Roos. „Het ls een heel bijzondere avond, ook voor ons ln de studio", zei Jeanne Roos in haar openingswoordje en het is ook inderdaad een heel bijzondere avond geworden. Aanvankelijk was het beneden nog een tikje rommelig en hoorde men ln de studio onder meer een Bussumse hond blaffen, enkele kinderen vlak voor de deur schreeu wen. Ook was het geluid van toe terende auto's nu en dan hoorbaar, maar het stoorde de uitzending niet noemenswaard. Hierna was het woord aan Mr Cals, die vooral waarschuwde tegen de ver vlakkende gevaren van televisie. „Na de massa-arbeid ls het nu de massa recreatie zo zei hij die de men selijke persoonlijkheid belaagt en die eigen activiteit en initiatief, die elke eigen inspanning op geestelijk en cul tureel gebied, dreigt te doen plaats maken voor passiviteit en vervlak king", Prof. Kors, de voorzitter van de Televisie Stichting beantwoordde zijn rede. Na deze toespraken was er even rust er werden enkele filmpjes gedraaid en daarna hield prof. Halbertsma een causerie over „Leek en televisie". De pauze bracht koortsachtige ar beid, want in die tien minuten moes ten de décors, die de Larense kunst schilder Peter Zwart had vervaardigd, worden opgesteld, moesten de acteurs hun plaatsen innemen in de drie sppl- hoeken, die voor hen waren ingeruimd en waar de décors dan ook stonden opgesteld. Terwyl in een der speelhoeken de kleine Louis Bouwmeester en de grote Albert van Dalsum de eerste scène van het televisiespel „De Toverspiegel'' in zetten, nam een der actrices ln een tweede speelhoek haar rol door en manicuurde Hetty Blok In een derde hoek haar nagels. Zoiets is mogelyk by de televisie. Stil wordt soms de camera verrold en terwijl met de ene het beeld wordt opgenomen gaat de andere naar de overzijde van de kleine studio om daar voor de volgende scène al weer te worden ingesteld. Er werd onder hoog spanning gewerkt, maar met vertrou wen en zelfverzekerdheid. Na afloop heerste er in de studio tevredenheid. Men was blij dat het er opzat en dat het „lekker was gegaan", zodat de medewerkers elkander met een handdruk complimenteerden. Als Prof, Kots moet gaan zitten Met eigen ogen hadden ambte naren van de arbeidsinspectie het gezien op het televisiescherm: in de uitzending speelde een 11- jarige jongen mee, de kleine Louis Bouwmeester. Hier was sprake van kinderarbeid en dus togen zij onmiddellijk naar de studio, waar zij de voorzitter van de Televisie- Stichting, prof. Kors, aan de tand voelden, omdat zij voornemens waren een proces-verbaal op te maken. De jonge Bouwmeester werd als getuige gehoord. Er is nog geen proces-verbaal opgemaakt, maar de ambtenaren hebben verklaard, dat zij de zaak zullen doorzetten. Het recht moet zijn loop hebbenI In Bussum stak men er de gek mee. „Als prof. Kors moet gaan zitten, krijgt hij van ons een tele visietoestel in zijn celwas het commentaar. VOOR HET RODE KRUIS. Van de zijde van bedrijfshoreca wordt ons medegedeeld dat besprekin gen worden gevoerd over de gedachte of sigaretten in café's een kwartje duurder kunnen worden verkocht. De bedoeling is om de grotere opbrengst ten goede te doen komen aan het Ne derlandse Rode Kruis. De besprekin gen hieromtrent bevinden zich in een zeer voorlopig stadium. Bovendien is het, zo deelt men ons verder van de zijde van bedrijfshoreca mede, de vraag of deze gedachte technisch uit voerbaar is. IN 1956 INTERNATIONALE TENTOONSTELLING IN BRUSSEL. Tijdens een dezer dagen gehouden Belgische kabinetsraad is van ge dachten gewisseld over de in-ichting van een internationale tentoonstelling te Brussel in 1956. Naar verluidt zou de regering voornemens zijn haar goedkeuring te hechten aan deze ex positie en zou zij tot een bedrag van 200 millioen francs willen inschrijven ter financiering van het Belgische pa viljoen. Bovendien zou de Belgische staat 'n bijzondere lening toestaan. De tentoon stelling, die zal samenvallen met het 125-jarig bestaan van de Belgische dynastie, zal worden gehouden op het plateau van de Heysel en in het park van Laeken, die door een nieuwe ver keersweg met elkaar zullen worden verbonden. De tentoonstelling zou vooral de vooruitgang te zien geven op het gebied van het wetenschappe lijk onderzoek en zou in het teken staan van de samenwerking in Euro pa. Ook aan de kunst en de ontwikke ling der industrie zou veel plaats wor den ingeruimd. Ieder land zal in het kader van deze internationale ten toonstelling zelf een paviljoen oprich ten. De laatste internationale tentoon stelling te Brussel werd in 1935 ge houden. Bij de inrichting hiervan kon den 10.000 arbeiders te werk worden gesteld, terwijl 350.000 toeristen de ex positie bezochten. HET GAAT NOG GOEDJ Nederlands deviezenbezit steeg met 78 millioen. De rekening van Nederland ln de Europese Betalings Unie zal over de maand September 1951 een surplus van omstreeks f 190 millioen te zien geven. Deze mededeling werd gisteren door de Ned. Bank verstrekt by de weekstaat. Men zal zich herinneren, dat over Augustus een overschot van bjjna 1 98 millioen bereikt werd, zodat de ontwikkeling de laatste twee maan den niet onaanzleniyk ls verbeterd. Ook de deviezenpositie is biyven ver beteren; het netto bezit aan goud en valuta is gestegen van f 1070 millioen tot f 1148 millioen, hetgeen de groot ste styging i», die onze deviezenpositie tot dusver vertoond heeft. Een gigantisch werk voltooid Over het wyde water van de Wester-Schelde, ter hoogte van de Eendrachts- polder by De Griete, loeiden gistermiddag de sirenes van de sleepboten Herta en Anton van de Firma Schless uit Dordrecht. Dit was het machtige slot- accoord van een werkstuk, nog nimmer op de wereld verricht. Nu liggen daar ln drievoud de ruim 4500 meter lange gas-zinkers van Baariand naar De Griete, om Walcheren en Zuid-Beveland van het gas van de cokesfabriek te Sluiskil te voorzien. De Fa E. W. Smit uit Nymegen heeft haar gigantische opdracht in samenwerking met vele andere firma's en instanties volvoerd en een nieuwe bladzyde aan de zo roemrijke geschiedenis van waterwerken toegevoegd. Het was in de voorzomer, dat leden van het Technisch Bureau voor Ont wikkeling der Industrie bij stormach tig weer bij Baarland aan de Schelde stonden en naar de 4500 meter brede woelige stroom tuurden. En pas toen stormden de theoretische vragen een vraag als: „Hoe brengen wij de stalen pijpen van hier naar gindse oever door dat water met een diepte van 25 meter, zonder dat we het druk ke scheepvaartverkeer stagneren en zonder de buizen te beschadigen?" in hun volle werkelijkheid op hen af. Zij hebben de strijd tegen de natuur elementen gestreden. En zij wonnen! De dijk bij De Griete stond zwart van nieuwsgierigen, die getuigen waren van de laatste episode, n.l. dat de laat ste 600 meter buis in het water werd gesleept. En een gejuich ging op ,toen het laatste stukje in het water ver dween. De sleepboten vlagden en de heer Smit kwam handen te kort om de felicitaties in ontvangst te nemen. Bijzonder aardig was, dat heit per soneel van de firma als aandenken de heer Smit het staartstuk van de gas buis aanbood, de gasbuis die zelf door een technisch snufje een roe rende toespraak hield! Maar dat was niet de enige toe spraak: overweldigend was het aantal felicitaties. Bijna alle burgemeesters uit Zeeuwse plaatsen kwamen zich ver gewissen van de gebeurtenissen en dan waren er nog de vele belangstellenden uit binnen- en buitenland. Wjj zagen o.a. Ir N. M. de Tychon, directielid der Staatsmijnen, ir J. J. Derksen, direc teur van de gasvoorziening, ir C. A. Hofman, van het directoraat van de Energievoorziening, vele hoofdinge nieurs van de Rijkswaterstaat, tal van vooraanstaanden der Ned. gas- en elec- triciteitsbedrijven en drie Haagse wet houders. Uit West-Duitsland waren de directeuren van „Ruhrgas A.G." over gekomen. Uit België zagen wij de di recteuren van „Savgaz" en van „Distri- gaz" en ook uit Frankrijk waren be langrijke persoonlijkheden aanwezig. TOEN WAS HET FEEST! Op het terrein van de heer de Koejj- er, waar de Fa Smit een grote tent had doen plaatsen, werd het slagen van het werk onder muziek, zang en het vertonen van een film van het kar wei gevierd. Honderden hadden plaats genomen in de enorme tent, waar een sfeer van voldoening hing. Niet alleen Neder lands, Frans, Duits en Engels hoorde men er kouten, maar zelfs Spaans en we vermoeden, dat ook deze mensen met bewondering spraken over de Fa Smit. Maar niet alleen deze firma werd met ere genoemd, medewerking hebben ook verleend de Röntgen Technische Dienst te Overschie, de asfalteerinrich- ting Keij en Kramer te Maassluis, Willem Smit, Transformatorenfabriek te Nijmegen, de Fa Gebrs Hooymeijer, Transportbedrijf te Rotterdam, de Fa Key, Houthandel te Nijmegen, het N.V. Makelaars- en Assurantiekantoor „Hestia" te Nijmegen, de Fa D. Hudig Co. te Rotterdam, Mechanica te Nij megen, Müller, Sleepdienst te Terneu zen, de Fa Schless, Sleepdienst te Dor drecht en de P.T.T., afd. Radiodienst te Den Haag. DE LASSERS IN DE NACHT. Dit was dan het officiële einde. Maar in de nachteiyke uren voeren daar op de Schelde over het dreigend-donkere water sleepboten met stille werkers, de lassers, die de laatste gasbuizen op de plaat, de Rug van Baarland, aan elkaar moesten lassen. Daar op die plaat, waar anders bij hoog tij 4 meter water staat, hebben we deze nacht bij laag tij gewandeld in het helle licht van de schijnwerpers van de sleepboot „En Avant", die ons er bracht, van het flakkerende blauwe licht van Bunsen-branders en het schelle lioht van de lasapparaten. Ruim 40 man heeft daar vannacht gezwoegd om op tijd klaar te komen en te voor komen dat Zij, zoals de vorige keer gebeurde, tot hun middel in het water stonden te werken. Spannend was dit werk van a tot zl Spannend was het toen de kapitein van de „En Avant", die anders altijd zo zorgvuldig de gevreesde plaat meed, er recht op af stoomde, met de zolder schuit langszij, en daar op vast liep. Griezelig was het, toen de eerste man nen zich in het duister op de plaat waagden; schroomvallig zijn we ze later gevolgd en het was alsof we bjj nacht aan het strand wandelden. Daar ontdekten we toen de gasbui zen, die daar lagen op de plaat, mid den in de Schelde, alsof dit vanzelf sprak, alsof er niets was gebeurd. Als of er geen 2 millioen gulden ongeveer voor dit werk was uitgetrokken en er geen maandenlange voorbereiding no dig was geweest. Wij keken naar Chris Vaas en Plet Blom, de lassers, waar alles om draal de, die, in het middelpunt van het licht en vooral ln het middelpunt van da internationale belangstelling, de laatsfa las maakten. Ze hebben het gefixed! Aan hun de eer het laatste van het werk gedaan te hebben. Er is daar iets groots verricht en Zeeland zal er wel bij varen. Vier ezels ondernamen gister middag in de Haagse binnenstad een „anti-Benelux betoging". Zij begonnen met een bezoek aan de minister-president, dr W. Drees, op Plein 1813. Hem werd een enveloppe aangeboden, in houdende een pamflet, dat met „koeien van letters" vermeldde: „Ik ben een ezel ik ben tegen Benelux". Van de minister-president naar de redactie van het A.N.P. „II n'y a qu'un pas". Zo dachten de ezels er tenminste over, die als zeer bijzondere ezels niet achteruit, maar stevig voorwaarts trokken. Aangezien het A.N.P. tussen de minister-president en zijn minis ter van financiën, prof. mr Lief- tinck, zo ongeveer het althans geografische midden houdf, waren de grauwtjes na dit bezoek even snel op de Kneuterdijk bij „financiën". Dit spel werd 's middags vele malen herhaald bij tal van offi ciële instellingen, dagbladen en andere. Daar de tocht werd gemaakt van het Beneluxhuis aan het Nas- sauplein uit, daar het ezels waren, die zich als „anti-Beneluxlingen" gedroegen en daar Donderdag de afd. Den Haag van het Benelux- comité een propagandavergade- ring organiseert, begrijpt men aj, dat dit „anti" betekende, dat men erop aandringt, dat de economi sche unie tussen de. drie landen nu cerioezenlijkt moet worden. DE BILT ZEGT: Aanhoudend droog. Droog en op de meeste plaatsen zon nig weer, maar ook nog enkele plaat selijke wolkenbanken. Matige wind uit Oostelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Naar verluidt heeft de Amerikaanse delegatie by de Ver. Naties Dinsdag overleg gepleegd met de andere delegaties, over een bemiddelingsvoorstel fn het Perzische oUegesehli. Dit voorstel zou Inhouden, dat de Veiligheids raad een bemiddelaar benoemt. Verder wil men de raffinaderij te Abadan onder Perzische controle plaatsen, doch haar in bedryf doen houden door Britse technici onder leiding van een neutrale directeur. Op deze wyze hoopt men de ontwerp-resolutie van Engeland te kunnen omzeilen, daar deze waarsehyniyk geen meerderheid zal vinden en wil men trachten een oplossing aan de hand te doen, die voor geen der beide partijen een verlies aan gezag zou inhouden. Het wachten is nu op premier Mos sadeq, die vermoedelijk Zondag naar New-York zal vliegen als leider van de Perzische delegatie. Het juiste ogenblik van vertrek wordt geheim ge houden om eventuele onregelmatig heden te voorkomen. Voor zijn vertrek zal de premier een rede in het parle ment houden. De Amerikaanse delega tie zal het voorstel niet verder uit werken, voordat zij gesproken heeft met Mossadeq. Churchill's mening. Winston Churchill heeft Dinsdag in een verkiezingsrede te Liverpool ver klaard, dat de regering door haar be sluit om de Britse technici uit Abadan terug te trekken, de plechtige beloften, die zij het parlement begin Augustus gedaan had, gebroken had. Churchill zeide zich geen enkel geval te kun nen herinneren, waarin staatslieden hun woord „op een dergelijke lompe manier" hadden gebroken, zonder ook maar een poging te doen om hun han delwijze te rechtvaardigen. Churchill voegde hier aan toe, dat dr Mossadeq een grote overwinning had behaald, ook al zou deze nadelige gevolgen voor het Perzische volk heb ben. De conservatieven wezen alle ver antwoordelijkheid voor het gebeur de af. IN GEVAL VAN AGRESSIE. Ver. Naties moeten een uitvoerend militair orgaan hebben. Een subcommissie van de V.N. heeft aanbevolen, dat de V.N. ingeval van agressie een „uitvoerend militair or gaan" zullen instellen, dat militaire operaties zal moeten coördineren en leiden. Dit orgaan moet worden ge vormd door een staat of een groep van staten, die gemachtigd zullen worden namens de V.N. op te treden, overeen komstig de politiek der internationale organisatie. Het „uitvoerend militair orgaan" zou de bevoegdheid moeten hebben de opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N. te benoemen en te vervangen. De subcommissie dringt er op aan, dat de leden der V.N. in hun eigen gebied goedgeoefende en -uitgeruste strijdkrachten in stand houden, welke terstond ter beschikking van de V.N. gesteld zouden kunnen worden. Zij stelt voor, dat de leden-staten uit hun wetten alle bepalingen schrappen, welke onmiddellijke steun aan een actie der V.N. tegen „inbreuk op de vrede of een daad van agressie" kunnen vertragen. zouden

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1