oupe '-■'I «avonturen «an S«rlf ^aarl|e< an en CYlieuwó uit de^P rovincie Zuid-Beveland, DE BEURS NOTEERDE GISTEREN KERK EN ONDERWIJS Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat zuurbranden op de maag voelt... iPSiilPPiP VAN MARKT en veiling Pagina 2 PRINCIPE. verlichting Ipark „Avi- m den Rijn istige candi- de dans- iirectie van nde winter- rdDe grote orden inge- gelpark had k al, omdat sterdam heel n in Alphen, nslaggevend meester van inning voor daar eerst selijke mid- bben zó'n toefend, dat i van „Avi- tinning voor Amsterdam stond voor jn gemeente hgen uit het Eft nu reeds \fcn buiten- _t.uk„Avi- or zijn te voor- et prin- •e Zon- mthei- ïciëel vooT- n om dit jfit is toch 'itismel In het enige ijk nuch- Zon- vrije en de le- ciaal iere en 'rij op dit Shoudend aangaat. land en Want: Boden is leen voor finte. T. nen. 'met de steeds levering in tember op at door de Sar Tholen tonnen Wad- Dinsdag 2 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Fagina 3 3> tr a.s., zal at de heer urgemees- In die toond een ■e zin des javen van aige land- irden, die ver daar naar wie luiste- jn woord ke princi- de heer Gerefor- v. Staten, de garde, e voorzit- leren der Vereni- estuurslid hy een werd hij de Geref. 937 werd ids begin ente van jutelande ïdkoming juteiande egewerkt e voldoe- een zelf- geïnsti- ij boven- en bij de eref. Ge liet alle pgesomd. het bre- appelijke vereni- hij een Daarvan d-Neder- ig Rust- „Vrede- hap, het d, waar- n zullen komen lies, wat politieke ppelijke eeft mo- EXAMENS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma seheepswerktuigkun- dige de heren: C. Rysdijk te Middel burg, H. J. M. van Beveren, Middelburg, G. H. Germing, idem (met lof), J. Kluyfhout, Koudekerke, I. van de Ber ge (met lof), Vlissingen, P. Pagter te Domburg, G. J. de Regt, Koudekerke, A. J. H. Schrijver, Goes (met lof), W. van der Velde, Middelburg (met lof). Allen zijn leerlingen van de Machinis- tenschool te Middelburg. Regeling voor vissen op mosselen en mosselzaad. In een aan mosselkwekers gezonden circulaire is de nadere regeling bekend gemaakt, waaronder op mosselen en mosselzaad mag worden gevist In het tjjdvak van tot 26 October. Zoals reeds gemeld, is nader bepaald, dat iedere kweker met een standaard- capaciteitscijfer van minder dan 5000 tonnen slechts één vracht mag halen «n de kwekers zijn daartoe verdeeld in drie groepen; iedere kweker ontvangt bericht in welke week hij naar het Noorden mag vertrekken. Zo mogelijk moet hij nog dezelfde week weer deel nemen aan de aflevering van mosselen. Door slechts één groep per week ver gunning te verlenen, houdt men twee derde van de vloot in Zeeland, zodat de aflevering van mosselen door kan gaan. Verder wordt ieder, die om een of andere reden niet aan de aflevering kan deelnemen, eveneens ingeschakeld voor mosselzaadvervoer uit het Noorden, waarbij natuurlijk de aangebrachte Vracht mosselen of mosselzaad moet Worden afgeleverd aan anderen die nog niets hebben gehaald of die een sttcc. van meer dan 5000 tonnen bezitten. Na het einde van de derde week zal rekening houdende met de dan bekende factoren, een regeling worden gemaakt voor de volgende periode. Walcheren MIDDELBURG, cntoonstelling van poppen van H.M. de Koningin. Enige tijd geleden werden aan H.M. Koningin Juliana 200 poppen geschon ken, gemaakt door de jongere leden van de Women Clubs in Oregon (Ame rika). Het is de wens van H.M., dat alle jeugdwerk van iedere gezindte in de opbrengst van deze poppen deelt. Be sloten werd de opbrengst onder de vol gende verenigingen te verdelen: Stich ting „Het Vierde Prinsenkind", de Ned. Gidsenbeweging, het Ned. Padvindslers Gilde, de Ned. Padvinders Vereniging #n de Kath. Jeugd Beweging. Het uitvoerend comité stelt zich voor de 200 poppen te verloten. Op vele plaatsen werden reeds exposities met de poppen gehouden en Woensdag en Donderdag zullen ze in de Huishoud school, Molenwater tentoongesteld wor den. De expositie is Woensdagmiddag en -avond geopend, alsmede Donderdag middag. De directrice van de Huishoud school was zo vriendelijk een lokaal voor de tentoonstelling af te staan. Op deze wijze zullen velen de gelegenheid krijgen, deze mooie poppencollectie te bt .ichtigen. SOUBURG. Zaaiweek. In de week van 24 tot 29 September werd door de Evangelisatie-commissie van de Geref. kerk een zaaiweek ge houden. Vrijdagavond werd in de Geref. kerk een samenkomst gehouden, waar drs i. van de Berg sprak over het onder werp: „De Meester is daar en Hij roept tl". Medewerking verleende het Evan gelisatie-zangkoor en de heer Kees Dee- hik, de bekende baritonzanger van de N.C.R.V. De zaaiweek werd besloten met een openluchtsamenkomst, waar de heer J. v. d. Putte een toespraak hield en het zangkoor enkele liederen zong. Als slot van de zaaiweek zal op 6 October nog een straatprediking worden gehouden. VEERE. Instuilavonu Ned. Herv. Kerk. Voor de jongens en meisjes der ver schillende Ned, Herv. jeugdverenigingen was Vrijdagavond j.l, een instuifavond in het Vliegkamp georganiseerd. De avond, waarvoor zeer veel belang stelling bestond, werd gevuld met zang, volksdansen en de vertoning van enke- fiimstrips, die met een apparaat als een geschenk van de kerkvoogdij werden aanvaard. Voor jongens met 12—15 jaar werd een jongensclub opgericht. Ais leiders zullen optreden de heren A. van Zijp en J. D. de Voogd. Mooi succes voor kopklasse Auto techniek Ambachtsschool Goes, Onder auspiciën van de Stichting Vakopleiding Automobiel- en Motor- rijwielbedrijf zijn in de Ambachtsschool te Goes de B.O.V.A.G.-examens prac- tisch en theoretisch gedeelte Hulpmon teur afgenomen. De kopklasse van de Ambachtsschool nam deel aan het theoretisch gedeelte Hulpmonteur. Van deze klasse slaagden alle leer lingen. Na afloop van het driedaags examen vond in de directiekamer de Uitreiking van de getuigschriften plaats. Namens de Stichting V.A.M sprak de heer P. C. Slagmolen. De heer C. J. Buurman, directeur der school, zei verheugd te zijn over de uit slag. In Augustus slaagden alle leerling- gen voor het gehele examen leerling- monteur, hetgeen reeds zeer verheugend was. Namens het leerlingstelsel voerde nog de heer Oosthoek uit Zierikzee het woord. Van de kopklasse slaagden: C. J. Bos te Nisse; C. J. Dekker te Kloetinge; A. Duinkerke te Yerseke; P. A. Hazen te s-Heerenhoek; J. Houtekamer te Wolfaartsdijk (met lof); A. de Jager te Waarde; A. Jansen te Goes; J. Koens te 's-Heerenhoek (met lof); G. J. Min- naard te 's-Heer Abtskerke; D. Ólivier te Goes; C. J. Polderman te Kruiningen; A. J. de Pree te Wilhelminadorp; C. M. van Westen te Goes en M. Zuidweg te Schore. Verder nog: A. Duynkerke te Bors- sele; P. de Jonge te 's-Heer Abtskerke en T. van Westen te Borssele. Voor het practisch gedeelte slaagden: I. op 't Hof te Kapelle; A. v. d. Houten te Zierikzee; A. v. d. Vrie te Katten- dijke; T. van Westen te Borssele en A. Wjjkhuys te Middelburg. Voor het examen leerling-monteur 'aagden voor het practisch gedeelte A. J. Swenne te Kortgene en I. J. Voogt te Middelburg. 4 candidaten werden af gewezen. Zij hadden geen Ambachts schoolopleiding gehad. Vergadering Afd. Zeeland Geref. Ver, voor Drankbestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes in zaal Bustraan de Zeeuwse Bond van afdelingen der Geref. Ver. voor Drank bestrijding o.l.v. de heer M. de Borst te Goes. Na gebed en lezing van 1 Thes. 5 sprak de voorzitter een ernstig woord over „De dag des Heren komt", wijzen de op de roeping van de Christen ook in de strijd tegen de alcohol. De secretaris, de heer P. Boon Sr., deed verblijdende mededelingen over de actie in Zeeland en de oprichting van afdelingen in St. Laurens en Vlissingen. Uit het financieel verslag bleek, dat een groot bedrag werd besteed aan pro- Besproken werd de noodzakelijkheid van medewerking der Kerken, en het deelnemen aan het reddingswerk. Voor het e.k. jaar werd naar de Hoofdbestuursvergaderingen afgevaar digd als primus P. Boon Sr. en als se cundus M. de Borst. De penningmeester, de heer J. Boone uit Zierikzee, eindigde met dankgebed. GOES. De heer P. J. v. Dalsen, inspecteur P.T.T. De heer P. J. v. Dalsen, voorheen directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Goes, is m.i.v. 1 October a.s. benoemd tot inspecteur der P.T.T. bij het hoofdbestuur te 's-Gravenhage. Pyperscorps „Excelsior". Het Tamboers- en Pyperscorps „Ex celsior" hield zijn 21ste jaarvergadering in het C.J.M.V.-gebouw onder voorzit terschap van de heer J. de Kok. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er momenteel 90 leden zijn. De penningmeester had een batig saldo. De heer J. Priester werd gekozen als bestuurslid in de vacature van de heer L. J. de Jongh en de heer P. G. Rijn werd herkozen. Een verzoek van de mandoline-ver. „Excelsior" uit Kruiningen om geza menlijk te Goes nog dit jaar een uit voering te geven, werd ingewilligd. Verschillende artikelen van het regle ment werden gewijzigd. Ds Strating sprak als afgevaardigde van de Herv. Jeugdraad. De vergadering werd afgewisseld met zang, voordracht, spraakwaterval en accordeonmuziek. Ongeval. Van Wemeldinge op weg naar huis, is Zaterdag vermoedelijk doordat hij door de zon verblind was, de betonwer ker J. K. uit Goes op zijn rijwiel in aanraking gekomen met een op de We- meldingse zandweg geparkeerde auto. Andere arbeiders die later langs kwa men zagen de man liggen, die bewuste loos bleek te zijn. Na door dokter Faeee Schaeffer uit Kapelle te zijn verbonden kon hij huiswaarts keren. Avondmuziekseizoen gesloten. Hedenavond wordt het programma van avondmuziek in de Grote Kerk te Goes besloten met een concert, te geven door mevr. J. ScherphuisVoogd (cel lo) en de heer Adr. Kousemaker (or gel). Uitgevoerd worden Pastorale (4 delen) J. S. Bach, Suite (4 delen) voor cello en orgel van J. B. Loeillet en or gelkoraal „Gebed des Heren" J. S. Bach. Men verwacht voor deze laatste avond flinke belangstelling. Het aantal muziekliefhebbers dat deze avonden be zocht, heeft de verwachtingen overtrof fen. Het gemiddeld aantal bezoekers per avond bedroeg 100 a 150 personen en wat vooral opviel was, dat de jeugd voor deze avonden grote belangstelling koestert. Hetgeen ten gehore werd gebracht, was met alleen zeer afwisselend, doch bewees ook, dat men het heus niet bui ten de provincie moet zoeken om wer kelijk goede muziek te horen. Men hoopt het volgend jaar weer met deze avonden te komen en wil zelfs trachten, speciaal voor de vreemdelin gen, ook des middags van deze concer ten te geven, een initiatief, dat zeker toe te juichen valt. KRUININGEN. Raadsvergadering. Vrijdag a.s. komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. een bespreking inzake het geschil met de commissie voor buiten gewoon lager onderwijs Bevelanden over de bijdrage in de vervoerskosten voor leerlingen dier school. Tot nog toe stond de raad op het standpunt, dat het volle bedrag der vervoerskosten op de exploi tatie moet drukken, terwijl het bestuur alleen een tegemoetkoming naar draag kracht wenst te accepteren. Voordracht onderwijzeres. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school te Krui ningen is geplaatst mej. L. G. de Jong te 's-Gravenhage. Voor deze betrekking hadden zich slechts twee sollicitanten aangemeld. WAARDE. Bloemententoon6teing. Zaterdagmiddag werd in de O.B.L. school een tentoonstelling gehouden van planten, die in het voorjaar aan de leerlingen waren uitgereikt. De volgende prijzen werden toegekend: Begonia's: le p. Bram van Hooren; 2e pr. Dientje Westveer; 3e pr. Adri Westveer; 4e pr. Gerrit van Houte. Fuccïa'8: le pr. Laura Waterman; 2e pr. Omi Schrier. Coleus: le pr. Corrie Westveer; 2e pr. Corrie Lobbezoo. Geraniums: le pr. Frans Krijnsen2e p. Keetje van Houte. Dwerg Geraniums: 1§ pr. Sina Bom; 2e pr. Jaantje van Houte. Coleus (2e groep): le pr. Ton Blauwkamer; 2e pr. Neeltje van Kruiningen. Fuccia's (2e goep): Trijntje de Hamer. Noord-Beveland COLIJNSPLAAT. Uitvoering Muziekkorps Leger des Hells Het Rotterdams Congreszaal Muziek korps van het Leger des Heils, dat Zon dagmiddag in de muziektent alhier een uitvoering gaf, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Uit geheel Noord-Beveland waren de toehoorders samengestroomd. Nadat ge speeld was het lied „Heer ik hoor van rijken zegen" en in gebed was voorge gaan werd de uitvoering begonnen met de Zweedse festivalmars. Een keur van nummers werd daarna ten gehore ge bracht, o.m. het „Ave Verum Corpus" van W. A. Mozart. Voorts werden nog enkele korte toespraken gehouden. Tot slot werd gespeeld „Nader mijn God tot u", waarna deze samenkomst met dank aan God werd beëindigd. Hoezeer er werd genoten van deze schone kunst bleek wel uit de bijzondere aandacht, waarmee alles werd gevolgd. Bietencampagne begonnen. De bietencampagne is begonnen. Vrijdagmorgen werden de eerste bieten alhier op de haven aangevoerd bestemd voor de fabriek te Puttershoek. Zeeuw sch- V laanderen Nieuwe kleuterschool in Oostburg geopend. Ontwerp van de heer C. M, Zuydweg. Gistermiddag heeft de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, Mevr. de CasembrootBaro nesse Van der Feltz in Oostburg onder grote belangstelling de nieuwe kleuter school „Prinses Maryke" geopend. Toen Oostburg in 1944 in een puin hoop werd veranderd, werd ook de kleuterschool met de grond gelijk ge maakt. Het onderwijs werd toen voort gezet in een noodgebouwtje, waarin slechts ruimte was voor 60 kinderen, terwijl een 40-tal op de wachtlijst stond. In het voorjaar van dit jaar kon men echter met de herbouw van de school beginnen, zodat thans het kleuteronder wijs weer in goede banen is geleid. H.M. de Koningin heeft goed gevon den, dat de nieuwe school de naam van haar dochtertje kreeg. Licht en lucht voor de kleuters. Het gebouw, dat is gezet onder architectuur van de heer C. M. Zuydweg, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in West-Zeeuwsch Vlaanderen, bevat twee werklokalen, waaraan verbonden een complete kin derkeuken en een speellokaal, voorts een kamertje voor het hoofd en nog twee kleinere werkvertrekken. Het voor de school gelegen plantsoen is ontworpen door mevrouw Mien Ruys, tuinarchitecte te Amsterdam. AXEL. Kleuteronderwijs. Het Bestuur der Vereniging „Kleuter onderwijs" te Axel heeft een rondschrij ven tot de ouders der leerlingen en de leden der vereniging gericht, waarin wordt herinnerd van het deze zomer ge nomen besluit tot oprichting van een kleuterklas. Deze klas zal geleid worden door een gediplomeerde kracht en de kinderen moeten 4 jaar oud zijn. Het lesgeld zal afhangen van het leerlingen aantal doch minstens f4.per maand bedragen, te betalen door de ouders. De op te richten kleuterklas zal eerst na de uitbreiding van de bestaande school in de Nieuwstraat aldaar ondergebracht kunnen worden. mvi Dezer dagen vergaderde de afdeling Oostkapelle van de Ned. Chr. Vrouwen bond. Mevr. Boogaards-Loen hield een inleiding over: „Recht of voorrecht". De heer J. Kaljouw, afkomstig van Koudekerke, is benoemd tot onderwij zer aan de bijzondere school te Colyns- plaat. De Strafkamer van de Rechtbank te Middelburg heeft de Parijse ingenieur J. H. B. B„ die op 22 September 1950 bij het verlaten van de veerboot te Breskens met zijn auto een verkeers ongeluk had veroorzaakt, In hoger be roep veroordeeld tot f 15.of 10 d. De collecte gehouden ten bate van de samenwerkende Chr. Sanatoria heeft te Meliskerke opgebracht f150, - De opbrengst van de verkoopavond van de Dameszendingskrans „Indone sië" te Sint Annaland bedroeg f463, - De collecte voor de kankerbestrijding heeft te Kloetinge f58,10 opgebracht. - De fruitkweker G. N. Zeegers van Kapelle miste Zaterdagmorgen vier kisten peren uit zijn fruitschuur aan de Kapelse straatweg. Een speurhond bracht de zoekers van de dader naar SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N,V. - INCASSO-BANK N.V.. GOES. Ned. 1947. 8534 85 Dollarlening 1947 10054 101 Invest. Certil. 88% 88% Ned. 1962-64 cum. 87% Grootboek 1926 86%B 3% K. Olie '50 105% 106% C. H. rnd. Bk. 55% 58% Nat. Handelsbank 90% 91% Ned. Handel Mij. 140% 140% A. K. U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvè Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev. Bos Unil Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Wi ton - Fij e n oord Biliton Ie rubr. Biliton He rubr. Dordtsche Petr. Dito pef. 173 169% 288 29 2 109 107 123% 123 175 174% 109% 108% 163 162% 154%ex 1. 237% 236 358 359% 215 212 165% 165 pref. wd. 128% 129% 163 161 265 194 194 272 277 282 289 Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubbei De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvaart Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren'» Sch.v. Stoomv. Mij. Ned. H. V. A. Java Cult. N. X. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Müller Co. Ainsterd. Bk. Escompto Bk. 296% 301% Rotterd. Bk. 158 161 298% 301 Twentsche Bk. 160 159 459 466% Overzeese Gas 64% 65 103 102% Borneo Sumatra 129% 131% 103 103 Internatio 158% 159% 103 104% Am. Radiator 19 18% 93% 94% Am. Smelting 110% 114% 32 32 Anaconda Copper 54% 54% 90% 91 Bethl. Steel 60 59% 42 41 Chrysler 82% 81% 176 174 Gen. Motors 57% 57 13JB Hudson Motor 17% 17 135% 135% In ten. Nickel 44% 44% 118% 117% Kennecott 95% 95% 145% 142 Rep. Steel 48% 48 145% 143% Stand. Brands 6% 6% 180 180% U. S. Steel 47% 46% 148% 148% Cities Sevice 131 130 111 111 North Am. 20% 20% 56 56 Cont. Oil 63 62i% 94% 94% Midcont. Oil 75% 75% 24% 24% Phillips Oil 111% 111 120% 121% Shell Union 73% 72% 88% 89% Tide Water 48 47% 77% 78/4 Baltimore 23 171% 171% Miss K. Texas 9% 158 158 New York Centr. 21% 21% 21% 47 47% Pennsylvania 22% een woning te Kloetinge aan de Kapelse straatweg. Tot op heden werden de pe ren daar echter niet gevonden. Het on derzoek wordt voortgezet. -• De collecte voor de Protestants- Christelijke T.B.C.-bestrijding te West- kapelle bracht op f 85,48, te Koudeker ke f400. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Wemeldinge, J. E. van Ieperen te Katwijk aan Zee. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht, A. J. Mooy, cand. aldaar. Bedankt voor Rotterdam—Charlois, L. D. van Dijl te Koudekerke. Geref. Kerken. Beroepen te Den HaagOost, W. C. v. d. Brink te Veenendaal; te Middel- stum, G. Schroverwever te Scheemda. Bedankt voor Oude Pekela, E. J. Duursema te Westeremden. Benoemd tot hulpprediker te Kame- rik, J. C. Brussaard, em.-pred. te Oegstgeest, die voor deze benoeming bedankte. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Harderwijk, J. de Wal te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterbeek, J. G. van Minnen te Huizen. Bedankt voor Kampen, A. C. Noort te Nieuwe-Pekela. Ds W. Pothoven t Te Leeuwarden is in de ouderdom van 77 jaar overleden ds W. Pothoven, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Pothoven, die 8 October 1873 ge boren werd, aanvaardde 3 Sept. 1899 zijn ambt te Oude en Nieuwe Wetering en diende de gemeenten van Ooster- wierum en Laren (N.H.) en van 1910 tot aan zijn emeritaat in 1942 die van Leeuwarden. De overledene was o.m. praeses van het classicaal bestuur van Leeuwarden. (Xngez. mededeling, advert.) moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Van daar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de om standigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal innemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook Rechtbank te Middelburg. Venter in Hoofdplaat in gelijk gesteld. Als zaak in hoger beroep stond voor de rechtbank te Middelburg de 39-jarige Vlissingse koopman H. de K., die vol gens de telaste legging op Maandag 28 Mei 1.L de gemeenteverordening van de gemeente Hoofdplaat zou hebben overtreden. Hy was hiervoor door de Kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot f 6.of 8 dagen, omdat hy te Hoofdplaat zou hebben gevent zonder vergunning. Verdachte, die handel drijft in huis houdelijke artikelen verklaarde ter zit ting dat hij regelmatig met een volge laden bestelauto te Hoofdplaat komt om zijn klanten te bedienen. Hij zeide dat het dikwijls gebeurt dat huisvrouwen by hem bepaalde artikelen bestellen, welke hij dan de volgende keer dat hij in Hoofdplaat komt, aflevert. Zijn werkwijze beschouwt hij dan ook niet als „goederen te koop aanbieden" of „venten", maar als gewoon handel drijven. Daarom was hij dan ook in ho ger beroep gegaan, want hij wilde dat door een hogere rechter een principiële beslissing zal worden gegeven over het begrip „venten" en wat daar onder valt. De Officier van Justitie eiste in deze zaak vernietiging van het vonnis. Dronken. De molenaarsknecht P. A. R. te Hein- kenszand had zich voor de Rechtbank te verantwoorden, omdat hij in de avond van 28 Augustus 1.1. met zijn vracht auto over de 's-Heer Hendrikskinderen- dijk te Goes had gereden, terwijl hij dronken was. De eis tegen hem was één week gevangenisstraf en twee maanden intrekking van het rijbewijs. Zijn knalkurkpistolen vuurwapenen? De Rechtbank te Middelburg zal binnenkort moeten uitmaken, of knal kurkpistolen vuurwapenen in de zin van het vuurwapenbesluit zijn of niet. Vrijdagmorgen stond de vuurwapen handelaar W. de S. uit Oostburg te recht. De kantonrechter aldaar had hem vrijgesproken, maar de ambtenaar van het O.M. ging in hoger beroep. De Rechtbank liet zich voorlichten door de deskundige van de Rijkspolitie, de adjudant Hoensler uit Voorburg. Deze verscheen met talrijke vuurwapenen voor de Rechtbank en gaf een uitvoe rige uiteenzetting van het gevaar, dat de knalkurkpistolen opleveren. Hij had er zelf ervaring mee opgedaan. Toen de gevaarlijke wapenen van de tafel waren verdwenen, kwam de S. met een vonnis van de Rechtbank te Maastricht voor de dag, waarbij een vuurwapenhandelaar uit die stad was vrijgesproken voor eenzelfde feit. De Off. van Justitie had echter cassatie aangetekend. De Hoge Raad zal nu moeten uitmaken, of knalkurkpistolen als vuurwapenen moeten worden aan gemerkt of niet. De Middelburgse rechtbank zal in deze principiële kwestie eerder moeten beslissen en be paalde de uitspraak op 10 October a.s. tSport j en spel ATHLETIEK. „Thor" neemt Molenwater estafette-beker mee naar Roosendaal. Onder flinke belangstelling heeft het Middelburgse „E.M.M." zijn Jaar lijkse Molenwaterestafette georgani seerd. Toen wethouder van 't West- de het startschot loste, gingen zes ploegen van start voor de afstanden 400, 800, 1500, 1500, 800, 400 m., het geen in totaal zes keer rond het Molenwater betekende. Het veld was niet bijzonder sterk, zodat het Roosendaalse Thor, dat reeds tweemaal won, ook nu weer favoriet was. Na de 400 m., waarbjj de volgorde was De Zeeuwen, COAK, Thor, M.T.S, Vlissingen, E.M.M. en Zeevaartschool Vlissingen trokken de Roosendalers naar voren om geleidelijk aan de voorsprong te vergroten en onbe dreigd met ruim 300 m. voorsprong de finish te passeren. De tweede plaats bleef voor De Zeeuwen, doch om de derde plaats werd felle strijd ge leverd door M.T.S., C.O.A.K. en E.M.M. Pas in de laatste ronde kon E.M.M. de M.T.S. voorbijkomen en de derde plaats veilig stellen. Hierna kwam de C.O.A.K. en de Zeevaartschool sloot de rij. Na afloop reikte wethouder van t Westende de prijzen uit. De volledige uitslag was: 1. Thor, Roosendaal 15 min. 21.9 sec.; 2. De Zeeuwen, Vlissingen 16 min. 0.17 sec.; 3. E.M.M. Middelburg 18.17.1; 4. M.T.S. Vlissingen 18.21.6; 5. COAK Middelburg 18.41.6; 6. Zeevaartschool Vlissingen. MOTORSFORT. Oriënteringsrit van „De Zeeuwen". De motorclub „De Zeeuwen" te Middelburg hield Zaterdag een oriën teringsrit over een afstand van 65 km door Walcheren. Een en twintig deelnemers startten van 6.30 uur af van dè Markt. Om 9.30 uur waren ze op 3 uitvallers na weer in Middelburg terug. De eerste vijf waren: 1. A. Kodde 3 strafp.; 2. A. Ovaa 9 strafp.; 3. G. Melse 10 strafp.; C. Ringelenberg 11 strafp.; 5. A. Houterman 16 strafp. De anderen hadden meer dan 50 straf- punten. TANTE KOOPT KAARTJES Ze kregen onderweg wel een beetje mede lijden met Lorre, die zo alleen achterbleef. Dat was hij helemaal niet meer gewend. Ze stap ten flink door. Maartje droeg voorzichtig het kooitje en Gertjan droeg de koffer. Pfff, nij kreeg het er warm van. Al spoedig liepen ze midden door het stadje en keken voor de laatste maal naar de prachtige winkels. „Kyk Gertjan", stootte Maartje hem aan, „daar woont de vogelkoopman", „Ja tante, in die winkel hebben we het kanariepietje gekocht". Het leek net of Pietje 'het voelde, want warem pel zette hij weer een nieuw liedje in. Wiet-wiet, wiet-wiet. „Pietje is vast erg blij, dat hij met jullie mee mag", veronderstelde tante, toen ze bij het station aankwamen. „Moeten we voor Pietje ook een kaartje kopen?" vroeg Gertjan met gefronste wenkbrauwen. „Welnee", lachte tante Neel, „dat kooltje zet je maar op je schoot". Kordaat stapte tante naar het loketje en kocht twee enkele reizen. „Zo, gaan uw logé's weer vertrekken? vroeg de man terwijl hy het geld in ontvangst nam, „U zult ze wel mussen hè?" „Nou en of", beaamde tante, en gejaagd liep ze met de kinderen naar het perron. ROTTERDAM. Aardappelbeurs van I Oct. Klei 35 mm opwaarts. Eigenh. 9.5010; Bintjes 8.509; Bevelanders 9.259.75; Meerlander 99.50; Koopm. Blauwe 910; IJsselster 8.508.75. Zand 35 mm opwaarts. Nieuwlandse aardappelen 8.509.50; Voeraardappe- len: zieke aardappelen 4; Gezond voer 4.60, alles per 100 kg. ROTTERDAM. Graanbeurs van 1 Oct. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotter dam. Tarwe op vochtconditie 23.50 24.45; Prima kwaliteit zonder vocht conditie 2424.75; Zomergerst 30 33.25; Haver 26—30; Rogge 29—30.75. Peulvruchten: Groene erwten goed prijshoudend 3947; Schokkers vast 4557; Bruine bonen bij ruim aanbod flauw 4553. ROTTERDAM. Veemarkt van 1 Oct. Aanvoer in totaal 1452. Vette koeien en ossen 1025; Varkens 427. Vette koeien 2.402.65, 2.202.30, I.90—2.10; Varkens 2.16, 2.12, 2.10. MIDDELBURG. Veiling van 1 Oct. 1951. Aardappelen: Bintjes 6.609.80, Meerlanders 5.606, Koopmans Blauwe II.80, alles per 100 kg. Fruit: Coxs Orange Pippin 4050, Transparant de Croncels 1436, Al- lington Pippin 1221, Mank's Codlin 25, Gravesteiner 40—41, Glorie van Holland 1429, Goudreinet 2036, Bramley Seedling 1215, Laxton Su perbe 2223, Appels val en kroet 4— 17, Tomaten 1236, Netmeloen 1236, Bonne Louise d'Avranches 3447, Con ference 1948, Beurré Hardy 3639, Légepont 3061, Kraaiperen 2730, Bon Chrétien Williams 38, Peren val en kroet 1521, Alicant 701.10, Frankenthalei' 8697, Witte Golden Champion 1.121.20, Ananasmeloen 5 32, Suikermeloen 35. Groenten: Andijvie 716, Bloemkool A 846, id. B 8—22, id. C 5—11, Kom kommers B 911, id. C 8, Dubbele Princessen 2658, Saxa's 3940, Pronkbonen 3747, Stokprincessen 63, Snijbonen 2085 Koolrapen 712, Spitskool 6, Rode kool 820, Savoye kool 313, Witte kool 25, Chinese kool 9—15, Postelein 16—25, Sla 3—8, Spinazie 25—40, Uien 919, Prei 10 16, Bospeen 936, Boskroot 1418, Augurken 4262, Rammenas 68. GOES. Veiling van 1 (Jet. Fuit voor export; Conference A 62.90; BC 50—50.15; I 42.80—57.80; II 29; Legipont A 52—52.50; BC 49.90—50.75; I 4048.20; II 24.10; Doyenne du Cornice A 97.90; BC 86; 1 6872; II 52; Cox Oranje Pippin A 55.70-56.10; BC 54.60-55; I 37.60-49; II 18} Transp. de CroucI I 21.3026.20; H 13.20; Nota risappel I 23.2024.40; H 17.40; Glorie van Hol land A 36; BC 29; I 24—32; II 15—18.10; Brandy Seedling I 26; II 16.40; Gron. Kroon I 24.20— 26.30; II 15. Gewone veiling: Conference 1038; Legipont 18—32; Doyenne du Cornice 1448; El- lisons Oranje 1547; Allington Pippin 1027; Laxton Superbe 1524; Cox Oranje Pippin 830; Transp. de Cronsl 1015; Glorie van Holland 10 —18; James Grieve 2050; Jacq Lebel 1219; Bramiy Seedling 10—21; Notarisappels 8—18; Gron. Kroon 8—23; Sterappels val en kroet 3.50 8.50; Kroetappels 8.60; Blauwe Druiven 80—89; Perziken 57. Groenten: Bloemkool 834, Krop sla 27, Komkommers 88.50, Groene kool 615, Rode kooi 512, Andijvie 512, Uien 18, Tomaten 2535, Dubb. Princessebonen 2251, Rentegevers 61, Pronkbonen 3034, Prei 918, Kroten 14, Herfstrapen 13, Wortelen 11, alles per 100 kg en stuks. KAPELLE. Veiling van 1 Uct. 1951. Grote veiling: Bramen 60.0565. Appels: Jacq. Lebel I 18.5020.55, id. II 15.80—16.30, id. grof 17.50, Cox'i Orange Pippin A 58.10—59.10, id. BC 56.50—56.90, id. I 45.90—58.10, id. II 18.50, Glorie v. Holland A 37.10—37.40, id. BC 31.50—31.70, id. I 31.20, id. II 18.Sterappel A 58.1058.20, id. BC 41.—, id. I 33.20—34.—, id. II 16.10, Bramley's Seedling I 2426, id. II 19, id. grof 22.50, Goudreinette A 45.30, id. BC 39.60, id. I 39.60, Cox Pomona I 2130.05, id. II 15, Baumann's Rei- nette I 23, id. H 15.30, Dubb. Belle fleur I 29.80, Princesse Noble I 24.10, id. II 15, Transp. de Croncel A 32, id. BC 29, id. I 25.20, Present v. Lunte- ren BC 26.90, id. II 16, Laxton's Su perb A 41.90, id. BC 22, Lanes Prince Albert I 21.30, Franse Reinette I 21 —28.20, id. II 17. Peren: Conférence A 60.0562.50, id. BC 51.30—32, id. I 47.20, id. IX 31, Legipont A 53.80, id. BC 53.10, id. I 48, id. H 23, Beurré Hardy AA 87.10 —87.60, id. A 84.20—85.10, id. BC 80 80.15, id. I 80.80, Zwijndr. Wijnpeer A 42.60, id. BC 42.60, id. I 38, id. IX 22.20, Bonne Louise d'Avr. A 64, id. BC 52.10—52.40, id. I 54.70, id. H 34.20, Doyenné du Cornice A 105, id. BC 97.90, id. I 90.50, id. II 57, Triumph de Viénne A 82, id. BC 70, Beurré Clairgeau A 45.50, id. BC 40.60, id. I 37.20, id. II 20, Emil d'Heyst A 43, id. BC 38, id, H 23.80, Pitmaston Duch. I 3638, Soldat Laboureur A 39.10, id. I 39.10, Val Cox's Orange 11.90, Val Sterappel 8.60—8.80, Val Goud reinette 14.10. Kleine veiling: Peren: Triumph de Viénne 2950, Doyenné du Comice 42 71, Legipont 1245, Bonne Louise d'Avr. 25—36, Beurré Hardy 746, Zwjjndr. Wijnpeer 623, Conférence 20—45. Appels: Cox's Orange Pippin 428, Cox Pomona 14, Goudreinette 1720, Glorie v. Holland 718, Sterappel 8 24, Laxton Superb 14, Bismarck 12 14, Peperappel 1115, Groninger Kroon 1416, Ellison's Orange 20, al les per kg. Diversen: Groene Noten 3042, Bra men 5970, Druiven 7087, alles per kg. Perziken, 37%, Noten 1.602.20. Groenten: Aardappelen 78, Savoye kool 612, Snijbonen 44, Dubb. Pr. bonen 3543, Tomaten 2833, Uien 12, Andijvie 1112, alles per kg. Krop sla 4—5, Bloemkool 826, Komkom mers 8, alles per stuk. KRABBENDIJKE. Veiling van 1 Oct. 1951. Kleine veiling: Conference 13—40, Maagdeperen 22, Doyenne du Commice 5457, id. verpakt 87, Legi pont 1536, Bonne Louisse 3857, Br. Hardy 55. Appels: Groninger Kroon 10, Cox Orange 1044, Goudreinette 729, id. verpakt 3954, Manks Codlin 1617, Laxton Superbe 1624, Glorie v. Hol land 1226, Ellisons Orange 1644, Allington Pippin 1221. VEERE. Vismijn van 1 Oct. 1951. 3425 kg exportgarnalen 5272, 328 kg handelsgarnalen 5460, 379 kg schar 4464, 184 kg bot 44^52, 28 kg tong 1.30—1.90, 136 kg rog 21—48, 60 kg wijting 2742. NAGEKOMEN KORFBAL- UITSLAGEN. 8e Klasse C: S.V.G.K.V.L. 41. Adspiranten A: Swift AScam- polo 21.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3