VEILIGHEIDSRAAD NEEMT BRITSE RESOLUTIE IN BEHANDELING SNIPPER A NIEUWS „Ned* Detachement Ven Naties" keerde terug in 't vaderland* Conservatieven en Labour publiceren verkiezingsmanifest Nationale vrouwenraad congresseert in Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ondanks Russisch verzet Echter uitstel van debat op Perzisch verzoek Neutraal 2 Anglo-Iranian bouwt olie raffinaderij in Australië, MIJNRAMP België zoekt eigen oplossing voor waterwegen Uitgave t Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1983 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 2 OCT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K, Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.44 u., onder 18.15 u.; Maan op 9.59 u., onder 18.37 u. Hoogwater op Woensdag 8 Oct.: Vlissingen: 3.02 u. 2.25 m., 15.14 u. 2.21 m.; Terneuzen: 3.32 u. 2.40 m., 15.43 u. 2.34 m.; Wemel- dinge: 4.53 u. 1.92 m., 17.06 u. 1.79 m.; Zierikzee: 4.41 u. 1.65 m., 16.52 u. 1.53 m. C"! rotewohl, de premier van Oost- Duitsland, verraste onlangs de we reld met zijn voorstel verkiezingen in heel Duitsland te houden. Generaal Tsjoeikof, de voorzitter van de Russi sche controlecommissie, steunde dit voorstel. Dat is niet opmerkelijk, want het was waarschijnlijk door hem zelf in opdracht van het Kremlin de stro man Grotewohl ingefluisterd. De vraag naar de bedoelingen der Russen en der Oost-Duitsers is voor de gehele wereld, dus ook voor West- Duitsland, zeer belangrijk. Adenauer, de Bondskanselier, liet de deur voor verder praten open. Hij kwam met een tegenvoorstel, dat de steun van de Bondsdag kreeg wél verkiezingen in het gehele rijk, maar dan onder inter nationale controle en daaraan vooraf gaand drie maanden opheffing van het ijzeren gordijn. Voor het forum der wereldopinie zijn hiermede de stukken verlegd: Grote wohl heeft niet langer het monopolie van voorvechter der hereniging van Duitsland. De eenheid van het rijk ligt Oost- en West-Duitsers beiden na aan het hart. De propagandistische gloed van Grotewohls voorstel was er dus al vlug af. Maar het was méér dan propagan da! De premier van Oost-Duitsland, aangevuurd door zijn meesters in Mos kou, wil de neutralisering van Duits land, d.w.z. voorkomen, dat West- Duitsland wordt ingeschakeld in de Westerse defensie, die tegen het Oos ten is gericht. Als bij vrije verkiezingen het Duitse volk een uitspraak zou doen, hoe dan ook, dan zou dit betekenen, dat de buitenlandse troepen het land moeten verlaten. De Duitsers zelf zou den dat tien tegen één ook niet nemen. Nu is de uitslag der verkiezingen niet twijfelachtig. De communisten in Oost- en West-Duitsland zullen in de oppositie gedrongen worden. Maar dat is voor hen (althans voorlopig) minder belangrijk dan dat West-Duits land in staat van verdediging wordt gebracht tegen het Oosten. Voor hen komt toch wel eens een betere tijd, zo rekenen zij. Hun geduld is groot. En de Russische vrienden zijn dichtbij. Die nemen een heel wat gunstiger positie in dan de Westelijke mogendheden, die In de Beneluxlanden en in Frankrijk troepen kunnen stationneren. En als de Duitse eenheid is hersteld, zal boven dien militaire hulp van Amerika on mogelijk worden. Voor de Duitsers, om dat zij daarmede de Russen tegen zich hi het harnas jagen, voor de Amerika nen, omdat de risico's onberekenbaar groot zouden zijn. Dat weten de Russen drommels goed. Hun politiek is er één op lange termijn. Nu reeds speculeren zij op de gunst der kiezersmassa door de barricaden tussen Oost- en West- Beriijn op te ruimen. Vogelaar Grote wohl lokt met zoet gefluit. Maar het liedje is in Moskou geleerd. M en kan tegen onze beschouwing aanvoeren, dat. zij door wantrou wen is ingegeven. Indien men uit de ontwikkeling der gebeurtenissen van de laatste jaren nog niet geleerd heeft, dat samen werken en samen bouwen met de Russen door hen steeds weer wordt ge boycot en gesaboteerd, dan is men een stakker en iemand, die vertrouwen blijft geven aan iemand, die niet meer te vertrouwen is. Zoals nu de stukken op het wereld schaakbord staan, betekent prijsgeven van West-Duitsland door de Westelijken een overwinning van de tegenpartij. Zij zal daarvan, vroeg of laat, een dank baar gebruik maken. Duitsland is als Midden-Europese mogendheid zo be langrijk, dat neutralisering de schaal naar de verkeerde kant zou doen over slaan. Dus daarom geen algémene verkie zingen? En maar berusten in de on mogelijke situatie van een blijvend ge spleten Duitsland? Zeker niet. Verkie zingen, uitstekend! Mits het Westen maar goed bedenkt, dat de moeilijkhe den pas komen, als de verkiezingen zijn gehouden. Van tevoren zal het dien overeenkomstig maatregelen moeten Met 9 stemmen voor en 2 tegen heeft de Veiligheidsraad in de afgelopen nacht besloten de Britse klacht tegen Perzië in behandeling te nemen. Tegen stemmers waren de Sowjet-Unie en Joego-Slavië. Tengevolge van deze be slissing zal Perzië worden uitgenodigd een vertegenwoordiger te zenden. Perzië is n.l. geen lid van de Veiligheidsraad. Toen de beslissing over het al dan niet behandelen gevallen was, was het woord aan de Britse vertegenwoor diger Sir Gladwyn Jebb, die in ©en felle rede het doen en laten van de regering van Mossadeq bestreed. Na hem kreeg de Perzische vertegenwoor diger het woord; deze verzocht echter de behandeling 10 dagen uit te stel len. De Perzische regering was weliswaar van mening, dat de kwestie de raad niets aanging, doch zij had besloten aan het debat deel te nemen. Daarop verdaagde de raad het debat tot een door de voorzitter (de Brazi liaan Joao Carlos Muniz) nader vast te stellen datum, die echter niet later dan 11 October mag vallen. Zoals te verwachten was, was de nemen. T. was, was Sowjet-Unie sterk gekant tegen het op de agenda plaatsen van deze zaak. Haar vertegenwoordiger Tsarapkin sprak van „een brute verkrachting van Perzië's souvereiniteit"Ook de Joego slaaf Bebler deelde de mening dat dit een binnenlandse Perzische kwestie was, ook al omdat het Internationale Gerechtshof twijfel had laten bestaan over de vraag of het al dan niet com petent was. De andere leden, waar onder Nederland, waren echter van mening, dat het niemand zou schaden als de zaak in behandeling zou worden genomen, temeer daar hier inderdaad sprake was van een mogelijke bedrei ging van vrede en veiligheid. De meeste afgevaardigden gaven ech ter te kennen, dat dit niet inhield, dat hun regering het met de Britse ont- werp-resolutie eens was. ENGELSE VISIE. Sir Gladwyn Jebb zette daarna de Engelse visie uiteen. Hp stelde voorop, dat er met een minimum aan goede wil gemakkelijk een bevredigende op lossing voor het oliegeschil gevonden kon worden. Dit zal echter niet moge lijk zpn als Perzië niet van zpn „zelf moordactie" wordt afgebracht. Hij noemde het belangrijkste doel van de huidige generatie het effenen van „de weg naar een bevestiging van vredelievende betrekkingen tussen het vlijtige Westen en het oude Oosten". Dit was ook wat de Anglo-Iranian wil de doen. Aan de hand van cijfers ver klaarde hij, dat de Anglo-Iranian in sterke mate had bijgedragen tot het welzijn van het Perzische volk en dat grote sommen geïnvesteerd waren in de economische en sociale ontwikke ling. „Indien men Perzië zou toestaan zo vervolgde hij op de huidige weg voort te gaan, zou men een grote stap doen naar anarchie in internationale zaken. In vroeger dagen zou een uit wijzing van 350 personen beantwoord z(jn met geweld. Sommigen waren mis schien ook van oordeel, dat de Britse regering zulks, gezien de huidige toe stand, diende te doen. Engeland ba seerde zijn politieh echter op het hand vest. Jebb drong aan op de aanvaarding van de Britse resolutie voor het ver strijken van de uitwijzingstermijn. NAAR EEN VRIJ WEST-DUITSLAND. Verschil van mening over geallieerde controle. De Westduilse bondskanselier, Dr Adenauer, en de drie Westerse gealli eerde Hoge Commissarissen hebben Maandag beraadslaagd over het ver lenen van souvereiniteit aan West- Duitsland. Er schijnt verschil van me ning te bestaan over de door de Wes terse geallieerden na opheffing van het bezettingsstatuut nog op de West duilse industrie uit te oefenen controle. Er zal geen Westduitse wapenindu strie mogen komen. Er zullen geen werkstukken op het gebied der kern- Splitsing, geen militaire vliegtuigen, geen oorlogsschepen van grotere afme tingen dan patrouillevaartuigen en vooral geen onderzeeboten mogen wor den gebouwd. De Westerse geallieerden wensen verscheidene commissies in te stellen die er op zouden moeten toezien, dat de Westduitsers zich hieraan houden. Laatstgenoemden maken hier bezwaar tegen, daar zij dit in strijd achten met het te Washington genomen besluit om West-Duitsland gelijkheid van rechten the te kennen. NIEUWE ZWEEDSE REGERING. Koning Gustaf Adolf heeft de samen stelling van het nieuwe Zweedse coali tiekabinet bekrachtigd. Het kabinet telt twaalf socialisten en vier agrariërs. ATLANTISCHE LUCHT MACHT WORDT VERDRIE DUBBELD. In de toekomst mogelijk 400.000 man Amerikaanse troepen in Europa. De sterkte van de ter beschikking van generaal Eisenhower staande At lantische luchtstrijdkrachten zal in de komende tien maanden worden verdrie dubbeld. Er zullen minstens vier groe pen Amerikaanse jagers, elk ter sterk te van 75 vliegtuigen, naar Europa worden gezonden en mogelijk nog meer. Ook komen er vpftlg lichte bommen werpers. Eisenhower beschikt thans over drie groepen jagers, twee groepen trans portvliegtuigen enongeveer honderd zware „B-29"-bommenwerpers. In de allernaaste toekomst zal hij zes honderd en korte tijd daarna ruim dui zend Amerikaanse militaire vliegtuigen tot zijn beschikking hebben. Hier moe ten de luchtmachten der Europese bondgenoten nog aan worden toe gevoegd. De Ver. Staten overwegen bovendien of zij nog een divisie infanterie naar Europa kunnen sturen; er zijn er nu reeds zes. Indien dit zou doorgaan, zouden zich in totaal, het personeel der luchtstrijdkrachten inbegrepen, 400.000 man Amerikaanse troepen in Europa bevinden. A DE TOESTAND DER ENGEL SEN IN PERZIË. „Een onmiddellijke beslissing is ver eist. De toestand wordt onhoudbaar. Wij moeten precies weten wat wij moe ten doen en hoe dit gedaan moet wor den Dit telegram werd Zondag te Lon den ontvangen van het nog overgeble ven Britse personeel in Abadan. In antwoord hierop liet het Britse kabinet weten, dat het personeel Woensdag zal worden geëvacueerd (nog 24 uur dus, voordat de officiële uit wijzingstermijn verstreken is). Met be hulp van havenboten zullen de Britten zich aan boord kunnen begeven van de kruiser Mauritius, die hen naar Bas rah zal brengen. Vandaar zullen zij naar Engeland worden overgebracht. Tegelijkertijd zullen 350 arbeiders uit India en Pakistan uit Khorromsjahr, een belangrijke Perzische haven 11 km ten Noorden van Abadan, worden af gehaald. In Hoorn is een brandend petroleum- toestel omgevallen. Gevolg was dat twee boerderijen afbrandden. Van daag vertrekt de „Volendam" weer met emigranten naar Canada. Er zijn 1560 passagiers, waaronder 578 kinderen be neden de 12 jaar. Op 14 October ver trekt het schip weer uit Rotterdam, dan met 1450 emigranten voor Cana da. In de haven van Rotterdam is gisteren het tienduizendste schip bin nengelopen, het Engelse s.s. „Fairwood Elm". De kapitein kreeg een gebrand schilderd raam voor zijn schip en een zilveren sigarettenkoker. In het Te huis voor Onbehuisden te Den Haag worden na 12 uur geen gasten meer toegelaten. Een viertal dronken lieden probeerden Zondagnacht toch toegela ten te worden. Toen de portier dit niet toestond mishandelden zp deze man zodanig, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Toen had het vier tal toch onderdak: in de cel! In een bulletin over de toestand van koning George van Engeland is meegedeeld: „Er is een verdere verbetering in de toestand van de koning geweest in de afgelopen 24 uur". De Anglo-Iranian Oil Company is in samenwerking met de olieraffinaderijen van de Australische regering voor nemens de grootste olieraffinaderij van Australië te bouwen, welke 30 40 millioen ponden zal kosten. Howard Coxon van de Anglo Iranian, die van daag per vliegtuig uit Londen is aan gekomen, verklaarde, dat de fabriek 9 a 14 millioen liter ruwe olie per dag zou kunnen raffineren. Prins Bernhardt «Uw daden hebben het aanzien van Nederland doen stijgen", „U hebt voor de gehele wereld weer bewezen, dat de Nederlandse soldaten tot de besta ter wereld behoren en Uw daden hebben het aanzien van Neder land doen stijgen" Aldus Z.K.H. Prins Bernhard toen hij gisteren de officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties toesprak bij hun terugkeer In het vaderland. Om acht uur was aan de Lloydkade de debarkatie begonnen. Driehonderd twee en tachtig manschappen en 23 of ficieren traden aan wal en met hen de vrijwilligers uit Frankrijk, België en Luxemburg. Nadat de mannen zich compagnies- gewijs hadden opgesteld en luitenant Generaal Buurman van Vreeden de of ficieren, onder wie zich kapitein Linzel en zuster Koopmans bevonden, had ge ïnspecteerd, sprak de Prins allen toe. Hjj feliciteerde hen met hun onder scheidingen en wijdde woorden ter na gedachtenis aan de wapenbroeders, die het leven hebben gelaten. Tenslotte riep hjj de teruggekeerde militairen een welkom thuis toe en veel geluk in hun verdere loopbaan. „God zegene U allen", zo besloot hij. Nadat de minister van Oorlog, ir C. Om de gunst van het Engelse volk Churchill wil surplus-winstbelasting handhaven Zowel de Conservatieven als de Labour-Party hebben hun verkiezingsmani fest gepubliceerd, waarmee zy proberen de stemmen van het Engelse volk te winnen bij de komende verkiezingen. Het manifest van de Conservatieven is door Winston Churchill ondertekend en bevat twee belangrijke besluiten. Het eerste is, dat zjj, als zij weer aan de macht komen, gedurende de uit voering van het Britse herbewapeningsprogram een surplus-winstbelasting zullen handhaven. En het tweede belangrijke besluit Is, dat de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie ongedaan gemaakt zal worden. Vooral het eerste heeft nogal opzien gebaard; men beschouwt dit als een antwoord op de uitlatingen van de zijde van de Labour dat een Conservatieve regering zou zwichten voor de grote zakenlieden. Verder zegt Churchill, dat hjj nog steeds een tjjdperk van vriendschap met Rusland mogelijk acht. gekomen! moet worden uitgevoerd! Voor het overige zoekt Labour het in het negatieve: „De Conservatieven zul len alles, wat wij in de afgelopen pe riode voor U bereikt hebben, weer on gedaan maken!" En: „De heethoofdig heid der Conservatieven zal ons land maar al te gemakkelijk in een nieuwe oorlog kunnen doen belanden!" En op deze thema's hebben de sprekers tij dens bet congres voortgeborduurd. Veel applausmaar of het ook veel stemmen zal opleveren staat nog te bezien. In de Weetslade-mijn in North umberland (Engeland) is een tot dusverre onbekend aantal mijn werkers door gas ingesloten. De eerste berichten melden, dat reeds zes man door gasverstikking om het leven zijn gekomen. Reddings brigades hebben zich naar de mijn gespoed. Tot op dit ogenblik ont breken nadere berichten. De volgende punten zijn de be langrijkste van het manifest: Uitvoering van het herbewape ningsplan van de Labourregering ad 4700 millioen pond sterling, onder po gingen om tot een economischer ge bruik van de betrokken arbeids kracht en gelden te komen; Schrappen van de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie en tegenhou den van alle verdere voorstellen voor het vestigen van staatseigendom; Reorganisatie van genationaliseerde spoorwegen en wegverkeer op regio nale basis; Handhaving van de nationalisatie der steenkoolindustrie; Herziening van de bestaande winst belasting en tegemoetkoming aan be drijven, die hun winst gebruiken voor vernieuwing van de installaties; Streven naar de bouw van 300.000 woningen per jaar; Handhaving van de subsidiëring van voedingsmiddelen (die thans ongeveer 400 millioen pond sterling beloopt) doch later herziening van het systeem. Labour heeft weinig te bieden. Weliswaar heeft premieT Attlee tij dens het jaarlijkse congres van de Britse Labourpartij een daverend ap plaus geoogst op zijn toespraak, waar mee hij het debat over het verkiezings manifest inleidde, maar het manifest zelf is maar magertjes. Over nationali satie wordt nauwelijks gesproken en over hogere lonen wordt in het geheel niet gerept; slechts wordt meegedeeld, dat het bewapeningsprogramma waartegen Bevan destijds in opstand is MYSTERIE OP ENGELS JACHT, Vier opvarenden dood aangetroffen, oorzaak onbekend. Aan boord van een luxe-jacht, dat in de haven van Lowestoft, in het En gelse graafschap Suffolk, voor anker lag, zjjn de ljjken van vier opvarenden aangetroffen. Het enige levende wezen aan boord was een klein kind, dat hul lend op de vloer van het toilet lag. Het is in een ziekenhuis opgenomen. Het jacht is Zaterdagmiddag de haven van Lowestoft binnengelopen. Sindsdien bleek uit niets, dat zich mensen aan boord bevonden, zodat de havenmeester Maandag besloot zelf aan boord van het jacht te gaan. Hier trof hij twee vrouwenlijken onder een tafel aan, het stoffelijk overschot van een man op dezelfde tafel en het lijk van een andere man in een bed. De overledenen bleken afkomstig te zijn uit Doncaster, in Yorkshire. Het waren een echtpaar, een vrouwen een man. Staf, de mannen had toegesproken, klonken voor de aanwezige Fransen de Marseillaise, waarna de Franse ambas sadeur in ons land, de heer J. P. Gar- nier, hen toesprak. Hierna volgde nog een kleine plech tigheid, die bestond uit het uitreiken van kruisen voor recht en vrijheid. De Prins reikte de eretekenen uit aan de commandanten en ondercommandanten, die op hun beurt de onderscheidingen aan de mannen uitreikten. Met bussen werden de mannen naar huis gebracht. Voordien hadden wij echter nog een kort onderhoud met de commanderend officier, Majoor K. A. de Vries. Deze vertelde dat ongeveer 70 man in beroepsdienst overgaan. Drie en twintig gaan emigreren en de andere zullen wel een burgerbetrekking gaan zoeken. Van de mannen hebben er 13 bijgetekend, één en vijftig man sneu velde. De Belgische en Luxemburgse vrij willigers werden officieel in de loods „Java" verwelkomd. GENERAAL HASSELMAN GAP GEEN „SHOW"l De heer Vorrink (P. v. d. A.) bad aan de minister van Oorlog vragen ge steld over het bezoek van generaal Hasselman aan enkele Nederlandse commandoposten tijdens de onlangs In Duitsland gehouden oefening „Coun- terthrust". In hat hijzonder had de heer Vorrink gevraagd of het verslag in een Nederlandse krant juist was, dat de generaal dodelijk vermoeide officieren zou hebben afgesnauwd. Minister Staf heeft hierop geant woord, dat er geen sprake is geweest van het uitdelen van snauwen. Het bezoek van de chef van de gene rale staf aldus de minister had uiteraard niet ten doel een „show" te geven, doch een onderzoek in te stel len naar de gevechtsvaardigheid van de gevechtsgroep en in het bijzonder naar de wijze waarop de commandan ten voor hun taak waren berekend. Nodige aanmerkingen zjjn op gepaste toon gemaakt. Het is te betreuren, dat de betrok ken correspondent op lichtvaardige wijze een verslag geeft, waardoor een onjuiste indruk wordt gevestigd. Deze correspondent zal zich aan de militaire verhoudingen moeten kunnen aanpas sen. Indien zulks ook in de toekomst niet het geval mocht zijn, heeft het geen zin om hem verder tot het bij wonen van militaire oefeningen uit te nodigen. Synode te Kampen Bezwaarschrift uit Kralingen wordt behandeld De generale synode der Geref. Ker ken (art. 31 K.O.) is gisteren te Kam pen haar zesde zittingsweek begonnen. Na afdoening van enkele zaken kwam het bezwaarschrift van 46 gemeente leden uit RotterdamKralingen tegen de handelingen van de predikant al daar, tegen diens kerkeraad, tegen meer dan één vergadering van de be trokken classis en tegen de desbetref fende particuliere synode aan de orde. De rapporteur, Ds Doornbos, stelde voor de zaak niet in behandeling te nemen, omdat het aan twijfel onder hevig is of zij wel behandeld is door de particuliere synode. Met kracht kwam prof. P. Deddens hiertegen op. Hij oordeelde het op formele gronden ongegrond achten van een bezwaar schrift de slechtste vorm van syno daal handelen. Ds Doornbos stelde hiertegenover dat men moet bedenken, dat een synode geen opperkerkeraaa is. Zijn voorstel werd echter verwor pen met 8 stemmen voor, 8 tegen en 16 onthoudingen. In de discussie adviseerde prof. Ded dens afgevaardigden te benoemen, die ter plaatse een onderzoek moeten in stellen. Aan de hand van de verstrekte gegevens is het rt.l. vrijwel onmogelijk een juist beeld te krijgen. Hedenavond wordt de discussie over deze zaak voortgezet. Ontroering moet wel in hen zijn opgeweld, toen de Korea-vrpwil- llgers weer voor het eerst na lan ge t(jd voet op vaderlandse bo dem zetten. Het rechter gedeelte van de foto brengt het ogenblik in beeld, waarop kapitein J. Lin zel, die by Hoengsong zwaar ge wond werd, uit handen van Prins Bernhard het Kruis voor Recht en Vryheid in ontvangst nam. Strop voor Terneuzen? Met betrekking tot het vraagstuk der waterwegen is men, naar „Het Laatste Nieuws" schrijft, in Antwerp se kringen van oordeel, dat bij de ko mende besprekingen, de kwestie van het Schelderegiem het voornaamste punt op de agenda dient uit te maken, „daar een eventuele verhindering van de zeevaart op Antwerpen iedere acti viteit van de haven zou verlammen". Naar het blad verder in bevoegde kringen te Brussel verneemt zouden de andere vraagstukken desnoods 'n Bel gische oplossing kunnen krygen. Luik zou voldoening kunnen krijgen met betrekking tot de stop van Ter- naaien door de bouw van een sluis voor grote Rijnschepen op Belgisch grond gebied. Het zou voldoende zijn de be staande waterwegen te verbinden met de op enkele tientallen meters afstand stromende Maas. Wat Gent betreft, wyst men er op, dat een tweede uitweg voor de Gent se haven gevonden zou kunnen worden door het zeekanaal ZeebruggeBrugge door middel van een nieuw kanaal te verbinden met Zelzate aan het kanaal GentTerneuzen, dat voor grote zen schepen toegankelyk zon zyn. Een der gelijke nieuwe waterweg zou geheel op Belgisch grondgebied tot stand ge bracht kunnen worden en België zou niet de grote werken te Terneuzen behoeven uit te voeren. HELDERSE BOOT IN MOEILIJKHEDEN. Het Helderse vaartuig „Verwach ting" is gisteravond in zinkende toes stand op sleeptouw genomen door een vissersboot uit Wieringen, de „Mar- janne Wr. 7". De reddingsboot „Dort# Rijkers" is uitgevaren en zal de beman ning van de „Verwachting" overbren gen op de „Marjanne". Er bestaat geen gevaar voor mensenlevens. Met man en macht probeert men het zinkende schip drijvende te houden. De oorzaah is nog niet bekend. Prins Bernhard naar Amerika. Prins Bernhard zal omstreeks hall October voor particuliere zaken een onofficieel bezoek aan de Ver. Staten brengen. De Prins zal van deze ge legenheid tevens gebruik maken om ln zijn hoedanigheid van inspecteur-gene raal van de Kon. Marine een bezoeB te brengen aan enkele Amerikaanse marine-établissementen. De vrouw naast de man Gisteren ls in Middelburg het twee daagse congres van de Nationale Vrou wenraad van Nederland begonnen. Gistermiddag werd het gezelschap in de Statenzaal officieel door heit Pro vinciaal Bestuur van Zeeland ontvan gen, waarbjj de wnd. Commissaris der Koningin, mr A. J. v. d. Weel, een rede hield. Mr v. d. Weel zeide verheugd te zijn, dat men Zeeland in de belangstelling had betrokken. Ook in Zeeland is het goed wonen en werken, mede omdat deze provincie een eigen aard, eigen behoeften en eigen noden heeft. De kern van Uw werk, zo vervolgde hij, vindt weerklank bij de Zeeuwse vrouwen. Mr v. d. Weel wees er op, dat de mannen erkentelijk zpn voor de wpze waarop de interesse van de vrouwen zich in de laatste jaren heeft uitge breid. De zienswijze van de man wordt nu in vele opzichten door die van de vrouw aangevuld. De presidente, mevr. I. J. H. Struik- Dalm uit Amsterdam, dankte voor de ontvangst en zei, dat de Nationale Vrouwenraad de volledige samenwer king tussen mannen en vrouwen voor staat. Zij weer er op, dat het hier de eerste bijeenkomst geldt van de on langs gevormde ledenraad. De komst naar Zeeland betekent in dit opzicht een proef, want als dit slaagt zullen ook in andere meer excentrisch ge legen provincies dergelijke vergaderin gen worden gehouden. Zij bracht ten slotte dank aan mevr. E. J. van da Broecke—de Man, lid van de Prov. Staten in Zeeland, die met enkele an deren deze bijeenkomst in Zeeland hafd voorbereid. Vergadering. In de Sociëteit „De Vergenoeging" werd gisteravond een openbare verga dering van de Ledenraad gehouden, waarbij tal van provinciale en Middel burgse autoriteiten aanwezig waren. In het openingswoord gaf de presi dente een uiteenzetting van het doel en streven van de Nat. Vrouwenraad. Zij wees er op, hoe 50 organisaties ln Nederland bij de raad zijn aangesloten en hoe men werkt in het belang van allen. Hierna werden verschillende rap porten, o.m. over de televisie, bespro ken. Na de pauze werd een uiteenzet ting gegeven van de vergadering, dia de Internationale Vrouwenraad in het voorjaar heeft gehouden in Athene en waar ook enkele afgevaardigden van de Ned. Vrouwenraad aanwezig zijn geweest. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Meer zonneschpn. Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden, voornamelijk in da Zuidelijke helft van het land. Matige tot vrij krachtige en langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1