vQfweer BRITTEN BRENGEN OLIEKWESTIE VOOR VEILIGHEIDSRAAD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V Te vaag en te klein. Gebruik van geweld zou gerechtvaardigd zijn, doch Levering van producten aan derden zal actie ontketenen Brand vernietigde voor 1.5 millioen Opstand in Argentinië mislukte Aanslag op Peron SNIPPER j r i k i i' t NIEUWS Verzekerde tegen regen en ambtenaar speelden onder één hoedje. Ges neuvelde helden onderscheiden In Zeeuwsch Vlaanderen weet men wat fruit is Radio-actief cobalt goedkoper en beter dan radium Acht maanden tegen vader die 17-jarige zoon doodde Uitgave: St!.Ming „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor ad', rtenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren! Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tei. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Djjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1981 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 29 SEPT. 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en liaan Zondag: Zon op 6.38 u., onder 18.22 u.; Maan op 5.48 u., onder 17.56 u. Hoogwater op Zondag 30 Sept.: Vlissingen: 1.36 u. 1.87 m., 13.38 u. 1.82 m.; Terneuzen; 1.59 u. 2.05 m., 14.05 u. 2.00 m" Wemel- dinge: 3.11 u. 1.73 m., 15.22 u. 1,58 m.; Zierikzee: 3.00 u. 1.50 m., 1506 u. 1.34 m. TN ZIJN BESCHOUWING over de 1 Troonrede heeft de hoofdredacteur van „Trouw", Dr Bruins Slot, dit staatsstuk qua belangrijkheid omge keerd evenredig aan zijn lengte ge noemd. Nu het eerste concept van het program van actie van de Anti-Revo- lutionnaire Partij verschenen Is, waaraan Dr Bruins Slot ook zijn aan deel zal hebben geleverd, zouden wij die woorden ook in de mond kunnen nemen. Want hoewel dit program niet minder dan 19 hoofdstukken be vat en 7 vol getypte vellen telt, is het naar onze mening te vaag en te klein. Want zoals in de Troonrede zo ongeveer alle problemen, die op dit ogenblik in de politieke wereld aan de orde zijn, werden aangestipt zon der al te veel commentaar, zo pas seren ook hier al die vraagstukken het voetlicht. En het korte commen taar dat er bij gegeven wordt, raakt dikwijls veel meer bijzaken dan de hoofdzaak. Het sterkst spreekt dit uit het hoofdstuk, dat handelt over het onder wijs. Negen alinea's telt dit hoofdstuk, in slechts een ervan wordt gesproken over de voorgestelde onderwijsreorga- nisatie en dan nog aldus: „Door reor ganisatie van het onderwijs mag aan de vrijheid en aan de financiële ge lijkstelling (van bijzonder en open baar onderwijs) geen afbreuk wor den gedaan, noch ook mag de leef tijd, waarop het kind een beroep moet kiezen, verlaagd worden". Men kan het aldus vrij vertalen: „Als je het onderwijs wilt reorganiseren, dan is het ons best, als je maar zorgt, dat aan ons kringetje geen schade wordt toegebracht". Dat is klein. Dat is pre cies de reden, waarom velen buiten de A.R. Partij hun schouders over „dat kleinzielige gedoe" ophalen en waarom vele anti-revolutionnairen het openlijk uitspreken, dat er van hun partij niets meer uitgaat. We weten, dat het niet zo is, maar ont kend kan niet worden, dat dit op de buitenstaander de indruk maakt, dat, als de AR. partij in de afgelopen periode aan de macht zou zijn ge weest, er geen sprake zou zijn ge weest van onderwijsvernieuwing. Ter wijl dit toch een kwestie is die drin gend en dringend nodig is. ]\J IET ALLEEN is dit program in sommige opzichten klein, op nog veel meer punten is het vaag en on nauwkeurig. Hoofdstuk 14, dat han delt over de woningbouw, is hiervan een duidelijk voorbeeld. De eerste ali nea van dit hoofdstuk luidt: „De bouw van arbeiderswoningen behoort, gelet op de schrijnende wo ningnood en de hoge waarde van een gezond gezinsleven, in het snelst mo gelijk tempo te woruen voortgezet. Door middel van bijzondere voorzie ningen dient de financiering van deze bouw te worden gewaarborgd." Vraag 1. Waarom speciaal arbei derswoningen? Hebben anderen dan arbeiders geen woning nodig, of is m soms van mening, dat de „rijken" de huizen maar voor het grijpen heb ben? Het komt ons voor, dat deze zinsnede niet vrij is van een verkeer de demagogie! Vraag 2. Wat is „het snelst mo gelijke tempo"? De P. v. d. A. eiste in haar program van actie een snel heid van 50.000 woningen per jaar, de regering oordeelde 40.000 een maxi mum. Heeft de A.R. partij hierover geen mening, of houdt zij zich liever „op de vlakte"? Vraag 3. Wat zijn „bijzondere voorzieningen, die de financiering moeten waarborgen"? Het is bekend, dat ons land, wat financieringsmoge- lijkheden betreft, uitermate krap zit. Hebben de A.R. soms een plan, „een plan van bijzondere voorzieningen", dat die woningbouwfinanciering kan waarborgen? Waarom dan niet, in het belang van ons land, met dat plan voor de dag gekomen? En als dat plan er niet is, waarom dan deze mysterieuze zin? DE VOLGENDE ZIN is zo mogelijk nog merkwaardiger. Daar staat: „De regering stimulere de werkzaam heid van de Protestants-Christelijke woningbouwverenigingen". Wat nu? Ligt het op de weg van de regering een woningbouwvereniging aan te sporen tot het verrichten van haar werkzaamheden? Zijn die verenigin gen, die nog wel het schrijnende leed van de woningnood proberen te le nigen, uit zichzelf niet actief genoeg? We nemen aan, dat hier sprake is van een verschrijving. Dat bedoeld is: „De regering make een maximale werk zaamheid der Protestants-Christelijke woningbouwverenigingen mogelijk". Maar is dat niet wat erg chauvinis tisch? Wij zijn met geheel ons hart de zelfde Protestants-Christelijke beginse len toegedaan als de anti-revolution nairen maar wij zouden toch niet graag willen, dat deze groep bevoor recht werd. Discriminatie in deze moet de regering, moet iedere regering vreemd zijn. Ais met deze zin bedoeld wordt te zeggen, dat de Chr. Woning bouwverenigingen in het verleden wel eens verwaarloosd zijn door de regering dan had men nu niet in dezelfde fout mogen vervallen. Dan had men moeten zeggen: „De regering make een maxi male werkzaamheid van alle woning bouwverenigingen mogelijk!". Met een dikke streep onder alle! DE BRITSE REGERING heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat zij besloten heeft het Perzische olie geschil voor de veiligheidsraad der V.N. te brengen. Engeland zou terzelfder tijd „alle uitvoerbare stappen nemen", om Perzië te verhinderen olie van de zuidelijke olievelden aan derden te leveren. Engeland heeft alles gedaan om de uitspraak van het Internationale ge rechtshof te 's-Gravenhage na te ko men, aldus deze verklaring, (Het ge rechtshof bepaalde ln Juli, dat geen van beide partijen enige actie mochten ondernemen, die het normaal function- neren van de olievelden zou verhinde ren). Het thans door de Perzische regering tegen de rest van het Britse personeel uitgevaardigde bevel het land te verla ten vormt een laatste aanfluiting van de uitspraak van het hof, dat het voor naamste rechtsorgaan Is van de V.N., en waarvan Perzië lid is. Bovendien is het uitwijzingsbevel in strijd met de ele mentaire beginselen van het internati onale gewoonterecht en is daardoor een toestand geschapen, in welke men wel het gebruik van geweld ten einde de Britse rechten en belangen, die daar mee samenhangen, te beschermen ge rechtvaardigd zou kunnen achten. De Engelse regering schroomt echter een actie te ondernemen, die tot ver zwakking van het gezag der V.N. zou kunnen leiden. Daarom heeft z\j beslo ten de zaak met spoed voor de veilig heidsraad te brengen en worden voor bereidingen getroffen tot het zo spoedig mogelijk bijeenroepen van een vergade ring van deze raad. De Engelse regering zal in deze ver gadering verzoeken, een beroep te doen op Perzië, zich in alle opzichten naar de uitspraak van het internationale ge rechtshof te richten en in het bijzonder toe te staan, dat het personeel, dat on der het uitwijzingsbevel valt, te Aba- dan blijft. Inmiddels wenst de Engelse regering het duidelijk te maken, dat zij de pro ducten van de olie-industrie in Zuid- Perzië als eigendom van de „Anglo- Iranian" blijft beschouwen en dat zij zleh voorneemt alle mogelijke stappen te ondernemen om elke poging van de zijde der Perzische regering, op enige manier over deze olie te beschikken ten bate van derden, te verhinderen, aldus deze veirklaring. NEURENBERG IN ANGST Opgegraven tijdbom begon plotseling te tikken. Gisteravond is in Neurenberg een 750 kg zware bom een oorlogssou venir waarop men bij graafwerkzaam heden stootte tot ontploffing ge bracht, nadat 8000 personen, die in de omgeving woonden, waren geëvacueerd. Toen men bij het graven op de bom stootte, begon plotseling een tijdme- chanisme te tikken zodat er snel ge handeld moest worden. Dappere mannen omgaven het mon ster toen met een zware strobepakking en brachten een electrische ontsteking aan. Toen de bom ontplofte, sloeg in de grond een gat van 8 meter breed en 4 meter diep. De schade aan de omrin gende gebouwen bleef beperkt tot ge broken ruiten. De angstige bewoners konden toen weer terugkeren. Overste Christan gewond Toen het Ned. Detachement V.N. in noordelijke richting werd verplaatst om deel te nemen aan militaire oefeningen werd de jeep, waarin zich de Luit.-Kol. Christan en Eekhout bevonden, aange reden door een Koreaanse vrachtauto. Overste G. H. Christan liep een arm en beenbreuk op en zal ongeveer zes weken in een militair hospitaal moeten verblijven alvorens het commando over het detachement op zich te kunnen ne men. Overste W. D. H. Eekhout, die lichte verwondingen kreeg, zal zolang het de tachement commanderen. latBferia, «■nwmiBienii Een ernstige brand is gisterochtend uitgebroken bü Thomsen's havenbedrijf te Rotterdam, waar verscheidene soor ten goederen z(jn opgeslagen van para- fine, tot levensmiddelen en lompen toe. Vanochtend vroeg was men het vuur nog niet meester en de aangelichte schade wordt zeker geschat op ander half millioen gulden alleen aan voor raden. Enorme rookwolken bemoeilijk ten het werk van de brandweerlieden, waarvan er verscheidene bedwelmd moesten worden weggedragen/Het vuur werd bestreden met 40 stralen. President Peron van Argentinië heeft Vrjjdag de staat van beleg voor het ge hele land afgekondigd en daarna be kend gemaakt dat een opstand tegen de regering is mislukt. Er was op hem en zjjn vrouw een aanslag gepleegd. In een regeringsdecreet Is bekendge maakt, dat legerofficieren doodgescho ten zullen worden, Indien zjj in opstand komen. Volgens de Argentijnse staatsradio was de opstand ontstaan bij het achtste cavalerie-regiment en de cavalerie- school van het garnizoen op de Campo de Mayo. De vliegbasis van Palomar bulten Buenos Aires had zich bij de op stand aangesloten, doch zich overgege ven na een beschieting door „loyale strijdkrachten". Onmiddellijk na de bekendmaking dat de opstand was onderdrukt riep de algemene vakbond, die aan de zijde van Peron staat, een algemene staking uit en verzocht alle arbeiders zich onmid dellijk naar het paleis te begeven. Hier deelde Peron van het balcon af mede, dat des morgens een aanslag op zijn leven was gepleegd. Volgens de Argentijnse radio werd de opstand geleid door twee generaals, die beiden zijn gevlucht Men neemt aan, dat de opstand is uitgebroken naar aanleiding van het oorspronkelijke plan om Evita Peron candidaat te stellen voor het vice-pre- sidentschap. Vooral het leger, zo ver klaart men ln Amerikaanse kringen te Washington, was hiertegen gekant. Hoewel de candidatuur ingetrokken D ETEKENT DIT ALLES, dat wij geen enkele waardering hebben voor dit program van actie? Zeer ze ker hebben wij die. Op tal van punten laat dit program een geluid horen, dat ons als muziek in de oren klinkt. Wij hopen daarover een volgend maal te kunnen schrijven. Maar juist omdat er zoveel goeds in zit, spijt het ons, dat het in sommige opzichten zo aanvecht baar is, zo klein en zo vaag. Het spreekt zo duidelijk de taal van een oppositie- Partij, die toch nooit aan de macht zal komen, en die daarom maar probeert zo gunstig mogelijke resultaten voor el- gen volgelingen te bereiken. En daarom hebben wij in dit artikel deze opmerkin gen gemaakt. Het program van actie is'tegen be taling van 25 cent verkrijgbaar bij het Centraal Comité van A.R. Kiesvereni- gingen, Dr Kuyperstraat 3, Den Haag. Gisteren heeft te Amsterdam de trekking van de Haak-In-loterij plaats gevonden. De eerste zes prijzen vielen op de nummers 9336 (huiskamerameu blement), 11096 (slaapkamerameuble ment), 24078 (Solex), 3417 (herenrij wiel), 30780 (Berini) en 24863 (bank bed). Tussen ons land en Denemar ken is een dubbele kabelverbinding in gebruik gesteld, waarover 36 telefoon gesprekken per kabel gevoerd kunnen worden. -■ In Gouda is een 10-jarige scholier, die gisteren juist zijn jaardag vierde, onder een vrachtauto geraakt en gedood. In de nacht van Zondag op Maandag zal het troepenschop „Mac Rae" met vrijwilligers uit Korea in Rotterdam aankomen. Debarkatie volgt Maandag om 10 uur. In Delft zoogt een vijfjarig hondje een moederloos poesje. De dierenarts te Delft, dhr van Arragon, staat paf van het geval. De vierde op 28 Juli uit de Groninger ge vangenis ontsnapte gevangene is giste ren gegrepen in Rijswijk, waar hij er gens had ingebroken. Na een handge meen met de inwoner, die zich van zijn bedreiging „je geld of je leven" niets aantrok, sloeg hij op de vlucht en trok toen natuurlijk de aandacht. Door het Rode Kruis is gisteravond een be gin gemaakt met het inpakken van ruim duizend Kerstpaketten voor mili tairen en zeelieden van het Ned. De tachement in Korea. In ieder pakje gaat een hartelijke wens mee. was, zou men het huidige tijdstip het gunstigst geacht hebben voor een op stand. 11 November worden in Argen tinië algemene verkiezingen gehouden. Dr Paz, wiens blad „La Prensa" in dertijd in beslag werd genomen, heeft te Chicago verklaard dat „de burgeroorlog door ieder verwacht werd". Vijftig Argentijnen, die aan de op stand hebben deelgenomen, zijn aan boord van drie bommenwerpers en een jachtvliegtuig op het vliegveld van Carrasco in Uruquay geland. Zij zijn ,daar door de militaire autoriteiten van Uruquay geintemeerd. Televisie gaat weerkaart brengen De Nederlandse Televisie Stichting zal in samenwerking met het K.N.M.I. te De Bilt in de televisie-uitzendingen het weer bespreken. Twee medewerkers van het K.N.M.I. zullen in deze uitzendingen een weer- kaartje tekenen en toelichten, zodat de kijkers een duidelijk overzicht zullen krijgen over de depressies en stromin gen, die het weer in ons land beïnvloe den. Een zeer bijzonder geval van fraude is door de Vliissingse gemeentepolitie tot klaarheid gebracht. Een inwoner uit Bergen op Zoom had voor een bepaalde dag in September i.v.m. gemaakte plannen een regenver zekering afgesloten. Toen de bewuste dag aanbrak, waren zijn plannen gewijzigd en had hij er al leen nog maar belang bij, dat het flink zou regenen. De verzekering bepaalde n.l., dat, indien het die dag tussen 2 en 8 uur meer dan 3 millimeter zou re genen, hij een flink geldsbedrag uitbe taald zou krijgen. Er vtëlen die dag echter slechts een paar drupels en onze Bergenaar trok zenuwachtig naar Vlissingen om bij het Meto-station gedaan te krijgen het een beetje meer te laten regenen. Dit kon men daar niet, maar de betrokken amb tenaar voelde er wel iets voor om tegen een deel van de opbrengst te helpen knoeien. Hij gooide een glaasje water in de regenmeter met het gevolg, dat deze in plaats van de juiste regenval van 0.4 mm., 2.8 mm aanwees. Men verwachtte (het was nogal betrokken), dat de ontbrekende 0,2 mm die avond wel zou vallen. De volgende morgen bleek echter, dat het de gehele nacht droog was geweest. Toen besloot de ambtenaar, omdat hij nu toch eenmaal aan het knoeien was, nog maar 1 mm regen erbij te schrij ven. Dit werd aan De Bilt opgegeven Normaal is, dat De Bilt de verzeke ringsmaatschappij opgeeft, hoeveel re gen er gevallen is. Uitsluitend deze op gave beslist over de vraag, of de ver zekerde al dan niet kan worden uit betaald. De Bilt koesterde argwaan in dit geval en mengde de politie erin. De beide daders bekenden spoedig, dat zij door deze bijzondere vorm van knoeien wilden trachten de verzekeringspennin gen machtig te worden. Het laatste be drijf zal zich wel afspelen voor de Mid delburgse Rechtbank. GOED AFGELOPEN Door het knappen van de voorband vloog de motorrijder, de heer R. v. d. Velde, redacteur van „Het Vrije Volk", op de driesprong nabij IJzendijke met een vaart van 70 km per uur uit de bocht. Hij schoot rakelings langs een uit de tegengestelde richting komende vrachtauto over een sloot en heg en kwam ln een strobult terecht. Dit valkussen" is het behoud ge weest van de heer v. d. Velde. Hij was slechts licht gewond. Het motorrijwiel was beschadigd. COMMISSARIS DER KONINGIN OPENDE TUINBOUWTEN TOONSTELLING IN TERNEUZEN Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot In het Veiltngsgebouw Baandijk te Terneuzen de tuinbouwtentoonstelling geopend. De Commissaris noemde de export van het Zeeuwsch-Vlaamse fruit „een welkome bron van Inkomsten voor 'a lands arme deviezenpot". Voordien had de voorzitter van de organiserende commissie de aanwezigen o.w. we opmerkten de voorzitter van de Kring Zeeland van de N.F.O., de heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge en ir W. van Soest te Goes, Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, een hartelijk welkom toegeroepen. De burgemeester van Terneuzen, mr P. H. W. F. Teilegen, sprak van het lofwaardig initiatief om slechts enkele maanden na de opening van het Vei lingsgebouw deze expositie te organise ren. Het was een lust om door de expo sitieruimte te dwalen. De Jonathan, Glorie van Holland, Coxs Orange Pippin en andere soorten appels waren verlei delijk uitgestald. Aan het eind van de prachtige hal lagen om een enorme fruitmand gestald de lekkerste perzi ken, druiven, peren, annanassen en zelfs aubergines. Bloemkolen, rapen, bieten garneerden het geheel in'prachtig kleu- rencontrast en bovenaan prijkte in vlamrode uienletters het woord „Ter neuzen". Inderdaad, het is een tentoonstelling waarop Terneuzen en tuinbouwend Zeeuwsch-Vlaanderen trots kan zijn. De stands waren al keurig verzorgd en buiten waren tuinbouwmachines fe be wonderen. Nadat de voorzitter van de veiling vereniging „Terneuzen" het woord had gevoerd, maakten de genodigden een rondgang over het expositieterrein. Tot slot vertoonde men een film over de jonge groente- en ooftteelt in Zeeuwsch Vlaanderen. De prijzen, die burgemeester mr Tei legen bekend maakte werden gewonnen door: Afdeling groenten: 1. Medaille van Prins Bernhard, Fa. D. M. Jansen Zn., Axel. 2. Medaille Gem. Terneuzen, Jul. Vereecken, Kloosterzande. 3. J. Pladdet, Terneuzen. Afdeling fruit: 1. Medaille van Ko ningin Juliana: P. Vereecken, Stoppel dijk. 2. Medaille van minister Mans- holt: E. F. Volleman, Stoppeldijk. 3. Medaille veiling Terneuzen: Jul. Ram- meloo, Philippine, 4. Medaille van Ir Geuze, voorzitter Z.L.M.: Kind. A. J. Michielsen, Stoppeldijk. 5. Medaille J. Aare, Oostburg: van Melle van Dijk, Breskens. Tijdens een indrukwekkende plechtig heid in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam te Amsterdam heeft H.M. Koningin Juliana aan de weduwe van Generaal S. H. Spoor mededeling ge daan, van zijn benoeming posthuum tot commandeur der militaire Willemsorde. Aan de weduwen van Gen. Maj. R. T. Overakker, Luit.-Kol. M. P. A. den Ouden, res. eerste Luit. J. A. van Bij- nen en de heer T. Dobbe en aan de -zuster van soldaat J. F. Ketting Olivier, deelde H.M. de Koningin mede, dat zij posthuum benoemd waren tot Ridder der Vierde klasse van de M.W.O. Op de bovenste foto stelt de Konin gin de versierselen, behorend bij het ridderschap Militaire Willemsorde vierde klasse, ter hand aan mejuffrouw J. C. W. Ketting Olivier, zuster van wijlen soldaat J. F. Ketting Olivier. Op de onderste foto aan mevrouw Den Ouden. H.M. zei daarbij „In dit plechtig ogenblik mag het verdriet van het da gelijks gemis plaats maken voor trots en dus voor blijdschap om hem die u zo Hef was. Het zijn hun uitstekende daden geweest van moed, beleid en trouw, die hen stempelen tot helden van het Nederlandse volk". SENSATIONELE MEDEDELING OP MEDISCH CONGRES Gisteren, op de tweede dag van het medisch congres van de Kon. Nederl. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, dat thans in Maastricht wordt gehouden, heeft dr G. J. van der Plaats, röntgenoloog te Maastricht, een zeer belangrijke voordracht gehouden over de toepassingsmogelijkheden van kunstmatige radioactieve stoffen in de geneeskunde. Vooral op het gebied van de kankerbestrijding. Dr G. J. van der Plaats was in ons land de eerste medicus, die reeds in 1942 te Maastricht, in samenwerking met Prof. dr ir Heyn, de bekende Ne derlandse kemphysicus en bouwer van het cyclotron te Amsterdam, onderzoe kingen verrichtte over het gebruik van kunstmatig gemaakt radioactief fosfor bij de therapie van kwaadaardige ge zwellen, die voor andere -behandelings wijzen ontoegankelijk waren. Sindsdien zijn deze onderzoekingen voortgezet, zowel met radioactief fos for als met andere radioactieve elemen ten en verbindingen. Gedurende zijn voordracht deed dr van der Plaats mededelingen omtrent de toepassing van radioactief cobalt. Dit radioactieve cobalt is buitenge woon belangrijk omdat het niet alleen in alle opzichten het radium kan ver vangen, maar zelfs als therapeutische stralingsbron betere eigenschappen dan die van radium bezit. Bovendien is het ongeveer duizend maal goedkoper en onbeperkt te verkrijgen. Hierdoor zal het binnenkort mogelijk zijn, alle daarvoor in aanmerking ko mende patiënten te behandelen zonder zich ln het materiaal, dat voor de be straling nodig is, maar enigszins te moeten beperken, zoals tot heden vaak nodig was op grond van de zeer hoge prijs van het radium. Eén gram radium kost n.l. ongeveer f 80.000. Een even redige hoeveelheid radioactief -obalt slechts ongeveer f100. Bovendien zuüen vele patiënten tij dens hun behandeling niet meer in zie kenhuizen behoeven te verblijven, zoals tot nu toe dikwijls geschiedde uit vrees, dat het kostbare radium verloren zou gaan. HET DRAMA TE ST. JANSTEEN Wat toch is de oorzaak van hert feit, dat een vader in overspannen toestand zjjn 17-jarige zoon tijdens een worsteling vermoordde? Deze vraag trachtte de Arrondissementsrechtbank te Middelburg- gistermor gen te beantwoorden bij de behandeling van de zaak tegen de 4S-jarige J. C. de M. uit St, Jansteen, die in de nacht van 6 op 7 Juni j.l. zjjn zoon vermoordde. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek. Het ging al lange tijd niet goed in het gezin de M. te St. Jansteen. Men bemerkte er in het dorp echter niet veel van omdat de familie de M. weinig con tact zocht. Het is een droevige geschie denis. De 17-jarige zoon kwam op het verkeerde pad. Het past niet hierover uit te wjjden, maar het eindigde bij de smokkelhandel, waar veel geld werd ge maakt. Geld, dat weer spoedig verbrast werd. Verdachte verklaarde voor de recht bank, dat deze zoon dikwijls midden in de nacht thuiskwam. Hij had hem reeds dikwijls onderwezen, doch de jongen was steeds halsstarrig geweest, waar- EEN MODERNE HUGO DE GROOT De Zaandamse politie heeft drie per sonen gearresteerd, die er van verdacht worden in de goederenloods van de Spoorwegen te Zaandam te hebben in gebroken. Drie keer zouden zij hun slag hebben geslagen. De waarde van de ge stolen goederen was ongeveer f 2500. De wijze waarop de dieven te werk zijn gegaan, doet denken aan de ont snapping van Hugo de Groot. Enige personen leverden tegen half zes een kist in, die verzonden moest worden naar Halfweg. Dat was 's avonds niet meer mogelijk zodat de kist de nacht in de loods moest blijven staan, hetgeen ook de opzet was. Want in de kist zat een man die er eerst uitkwam, als het personeel van de Spoorwegen naar huis was gegaan. Hij vulde de kist met ar tikelen, die van zijn gading waren, en zodra hij genoeg had, verdween hij uit de loods. Woensdag werd de kist weer bezorgd, maar een chauffeur van de A. T.O. moest naar Haarlem en nam de kist om zes uur nog even mee naar Halfweg. Onderweg kreeg de man in de kist het zo benauwd, dat hij eruit kroop en het zeildoek van de auto weg sneed. Toen de chauffeur in Haarlem de open kist ontdekte met het gescheurde zeil, kreeg hij argwaan. Deze „benauwdheid" leidde tot arrestatie. door er in het gezin een ondragelijke spanning ontstond. Op de bewuste nacht was zijn zoon weer om vier uur thuisgekomen. Verdachte was opge staan en had hem een schrobering ge geven, waarna de jongen met hem be gon te worstelen. De vader had hem bij de keel gepakt, waarna zijn zoon plot seling ophield met vechten en op de grond bleef Hggen. Een dokter had de dood geconstateerd. De officier, mr J. C. Andreae, zeide in zijn requisitoir, dat het tragische element in deze zaak bo ven het criminele heerst. Hij geloofde niet, dat er sprake was van opzet en requireerde tenslotte tegen deze ver dachte, die door een psychiater vermin derd toerekeningsvatbaar werd geacht, een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. De verdediger, mr P, C. Adriaanse, voerde aan, dat verdachte uit noodweer had gehandeld en bepleitte een lichtere straf. De uitspraak werd bepaald op 10 October. DE BILT ZEGT: Gedurende de eerste uren van de ochtend op vele plaatsen nevel of mist en vrij koud. Overigens droog weer met flinke opklaringen en iets warmer dan gisteren. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1