de loupe Ambonezen te Vught behoeven zich niet meer te vervelen* Vrachtauto's vol met boeken, spelen en sportmateriaal. J Bond van Chr, Harmoniegezelschappen vierde gouden jubileum. Lijdt niet langer Schadeloosstelling van Joden, die leden onder de nazi-terreur* Maar er wordt nog een slag om de arm gehouden. Horeca protesteert bij de minister. ^Tlieuwó uit de^Provincie hond van 'T IS MAAR EEN WEET.. ORANJEBOOM BIER! Weer telde Kampen duizenden bezoekers binnen haar veste» Walcheren. Zuid-Beveland. Vrijdag 28 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Prachtig gebaar van het Rode Kruis. Drie grote vrachtauto's van het Rode Kruis hebben gisteren een geheel nieuwe Inrichting voor de cantine van het Ambonezenwoonoord „Lunetten" te Vught, een bibliotheek, sportartikelen en het meubilair voor de schouwburg zaal aangevoerd. Deze schenking werd met groot enthousiasme ontvangen. Binnenkort krijgen de overige 48 woonoorden der Ambonezen dergelijke zen dingen. Bovendien zal de filmdienst van het Ned. Rode Kruis geregeld voor stellingen in deze woonoorden gaan geven. Andere kampen krijgen spoedig hun deei. De generaai-majoor b. d. P. Schol ten, die alle woonoorden der Ambone zen beheert, dankte in een korte speech de voorzitter van het Rode Kruis ir F. C. C. Baron van Tuyil van Zuylen en alle andere Rode Kruis-medewerkers voor de hulp die hier geboden werd. „Dit is, wat in de kampen nodig is", aldus generaal Scholten. „Vlotte en di recte hulp. Drie weken geleden zijn de heren van Tuyll en van Emden komen kijken, wat er nodig was en nu is het I er. Ik hoop, dat u ook de andere kam pen spoedig in uw bereidwilligheid zult willen betrekken". De heel: D. W. Latupeirissa bracht de dank van de bewoners van „Lunetten" over. Deze bekrachtigden hun instem ming met een daverend driewerf hoera. Deze kleine plechtigheid vond plaats tussen de bedrijven van het inrichten van de cantine door. Gezellige stoelen, tafeltjes met asbakken en bloemvazen, vrolijke wandplaten, boekenkasten vol boeken, stapels damborden en andere spellen, drie pingpongtafeis met toebe horen, kinderspeelgoed, postpapier, breiwol tijdschrii ten, schoolboeken, een radiotoestel en de harte wens van vele mannen: een compleet bil jar i. Vele rappe handen ontlaadden de auto's en iu v ijl kwartier had de kale barak,'die versierd was met risten pa pieren vlaggetjes, het aanzien van een fleurig, modern comfortabel clublo kaal. In de kortst mogelijke tijd was men aan het dammen, tafeltennissen, vooral ook aan het biljarten. Ondertussen werden de nieuwe ban ken van de schouwburgzaal op hun plaats gezet. Ondanks het feit, dat de ramen nog niet klaar waren, werden de verduisteringsgordijnen gesloten en be gon voor een volgestroomde zaal een voorstelling van ruim twee uur. Doch niet alleen voor ontspanning binnenshuis werd gezorgd. Uit de Rode Kruiswagens kwam het complete mate riaal voor het inrichten van vier voet balvelden, twee korfbalvelden en twee volleybalterreinen. Het Rode Kruis had het voornemen om de woonoorden der Ambonezen van ontspanningsmateriaal, cantinemeubi- lair en sportartikelen te voorzien, niet aangekondigd. In drie weken tjjds wer den de eerste zending voor het grootste kamp van ruim 8000 personen bij elkaar gebracht en afgeleverd. Voor de andere kampen heeft men de spullen al bij el kaar, zodat binnenkort met het verzen den wordt begonnen. <T Is zeeziekte te voorkomen? Engeland neemt proeven op soldaten. Er worden in het openlucht zwembad te Portobello in Enge land op het ogenblik proeven genomen met 150 soldaten, om te zien of, en welke drankjes, pillen of poeders een goed mid del zijn om zeeziekte tegen te gaan of te voorkomen, aldus „The Times". De soldaten zijn allen vrijwilligers voor deze ex perimenten. Het zwembad te Portobello is gekozen, omdat het werktuigen beoat die hoge gol ven in het water kunnen doen ontstaan. De proefnemingen zul len misschien veertien dagen du ren. De soldaten zullen verschil lende middelen innemen en daarna in een vaartuig de woe lige baren van het zwembad be uaren. Dan zullen hun lichame lijke reacties worden onderzocht. Ter gelegenheid van het tweeduizend jarig bestaan van Parijs hebben Neder landse kwekers vijftienduizend tulpen geschonken. Groots muziekfestival in Utrecht. In Tivoll te Utrecht heeft de Bond de bond, daarbij het werk van de voor- De „Willem ttarendsz" weer naar het koude Zuiden. Woensdag is de „Willem Barendsz", de drijvende traanfabriek van de Ne derlandse maatschappij voor de wal visvaart, voor de zesde expeditie naar de Zuidelijke IJzee vertrokken. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, maakte de reis tot IJmuiden mee. Het schip vaart eerst naar Curasao om stookolie in te nemen en zet ver volgens koers naar Kaapstad, waar evenals vorig jaar de 12 jagers gereed liggen, die de „Willem Barendsz" naar het vanggebied vergezellen. In het voorseizoen zai gejaagd wor den op potvissen ,die de spermolie le veren. Het officiële vangstseizoen be gint op 2 Januari 1952. Dan mag ge jaagd worden op de baleinwalvissen, die de zo begeerde traan leveren. Het seizoen duurt tot 15 April, ten zij de internationale vastgestelde ma ximum hoeveelheid van 16.000 walvis eenheden reeds vóór die datum door de gezamenlijke expedities der deelnemen de landen is gevangen, hetgeen verle den jaar het geval is geweest en ook dit jaar waarschijnlijk wordt geacht. mededeling, advert.) door rheumatiek, spit, isciuas, hoofd en zenuwpijnen Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoend,, de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83 Na de conferentie van Ottawa: Kleine mogendheden waren tegen economisch Directorium. Een nieuw Frans initiatief op de con ferentie te Ottawa tot instelling van een soepel werkend Atlantisch Directo rium op economisch gebied, analoog aan de permanente groep voor militaire aangelegenheden, stuitte volgens „Le Monde" op tegenkanting van de zijde der kleinere mogendheden. Er was gesproken over een Econo misch Directorium, bestaande uit b.v. Averell Harriman, Hugh Gaitskell en Jean Monnet met enkele toegevoegde economen uit de kleinere landen. Deze laatste mogendheden vreesden echter, aldus het artikel, dat znlk een commissie van louter technisch en ad viserend karakter beslissingen zou gaan nemen, waardoor zjj gebonden zouden worden zonder van te voren geremd pleegd te zijn. Zo kwam men tenslotte tot overeen stemming over een commissie, welke samengesteld zou moeten worden uit vertegenwoordigers van alle twaalf (binnenkort veertien) landen. Hef in werking komen van een der gelijke commissie zal echter aanzien lijk vertraagd worden door de aan staande Engelse verkiezingen. Geul in het Zwin wordt uitgediept. De Rijkswaterstaat is begonnen met het uitdiepen van de geul in het natuur reservaat Het Zwin, weike in het voor jaar van 1950 werd gegraven teneinde de bijzondere flora van dat gebied te behouden. Tot nog toe heeft de geul Etan de verwachtingen voldaan, al heb ben zandverstuivingen thans de verwij Sering van ongeveer 100 kubieke meter pand nodig gemaakt. Teneinde dit te >perken is het waarschijnlijk wenselijk om de duinen aan de Belgische zijde niet helm te beplanten. (Ingez. mededeling, advert.) van Chr. Harmoniegezelschappen zijn gouden jubileum gevierd. In de och tenduren bracht de Kamper Harmonie „A.M.D.G." een aubade aan het bestuur voor de Tivolizaal, hulde brengend aan de jubilerende bond, die aangesloten verenigingen telt in Zuid-Holland, Zee land, Noord-Brabant en Utrecht. De Chr. muziekverenigingen in de rest van het land maken deel uit van zeven andere provinciale bonden. Zij alle zijn verenigd in de federatie van Chr. Muziekbonden. Van al deze acht samenwerkende rayonbonden nam een corps deel aan het festival, dat des middags werd gehouden. Bondsvoorzitter van de jubilerende organisatie is de heer L. H. J. Kluit te Rotterdam. Hij bekleedt deze functie al 27 jaar en is 32 jaar voorzitter van de afdeling Rotterdam. De eerste spreker op de ochtendsa- menkomst was jhr mr C. J. A. de Ra- nitz, burgemeester van Utrecht, die de gasten welkom heette in zijn gemeente. Verder waren als gasten nog aanwezig ds Timmer, voorzitter van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver enigingen, kapitein Gijsbert Nieuwland, kapelmeester van de Kon. Marinekapel en de Utrechtse musicus Piet van de Hurk, een eveneens in deze kringen welbekende figuur. De tweede voorzitter van de jubile rende bond, de heer P. J. Verhoef uit Berkel, vertelde de geschiedenis van Duitslands boetedoening „Er zga in de naam van het Duitse volk niet te noemen misdaden tegen de Joden begaan. Dit legt ons de verplichting op moreel en materieel alles in het werk te stellen om de gevolgen van dit leed zoveel mogelijk te ver zachten. De regering zal onverbiddelijk optreden tegen hen die het eventueel ook thans nog zouden wagen Joden te kwellen. Zjj wil hier nadrukkelijk vaststellen dat de grote meerderheid van het Duitse volk met afgrijzen kennis heeft genomen van de misdaden die de Nazi's jegens de Joden hebben begaan en dat zij hier part noch deel aan had. Er waren vele Duitsers die, gedreven door hun godsdienstige overtuiging en hun geweten en zich schamend over het besmeuren van Duitslands goede naam door de wandaden der Nazi's, hun leven hebben gewaagd om hun Joodse laölf- genoten te helpen". Deze woorden uit een fbrklaring van de West-Duitse regering sprak dr Adenauer gisteren in de Bondsdag. De belangrijkste onthulling was dat West-Duitsland zich bereid ver klaart met Israël en vertegenwoordi gers van het Jodendom te onder handelen over het schadeloos stellen van Joden, die geleden hebben onder de vervolgingen der Nazi's. zifter huldigend. Daarna was er gelegenheid geluk wensen aan te bieden, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt De dag werd besloten met een feestconcert van de Kon. Marinekapel onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland in Tivoli, waarvan het eerste deel werd uitge zonden door de N.C.R.V. De onteigening bij Koudekerke. Bedrijven moeten gesloten worden. De bedrijfshoreca van Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension- en Aanverwante Bedrijven heeft ook haar stem laten horen in het koor van protesten tegen de onteigeningen in de gemeente Kou dekerke ter bescherming van de water winning op Walcheren. In een schrijven aan de minister van Sociale Zaken wordt met spijt geconsta teerd, dat de leden van de bedrijfsgroep Hotei-Pension „Zeeduin", beschikkend over omstreeks 60 bedden, Hotel-Café- Restaurant „Duinlnst", de „Wisse Dishoek" en nog enige weekend-huisjes van een pensionbedrijf gesloten moeten worden. Behalve 't belang van de leden komt het Bedrijfschap vooral op voor het internationaal toerisme in Zeeland Met klem wordt de minister verzocht de onteigening niet door te laten gaan De West-Duitse regering zal erop toezien dat spoedig een wet tot stand zal komen betreffende het teruggeven van Joodse eigendommen en zij zal er voor waken dat deze wet rechtvaardig zal worden toegepast. Het was mogelijk voor een deel der Joodse bezittingen uit te maken wie de eigenaars zijn ge weest. Deze eigendommen zijn aan de rechthebbenden teruggegeven. Er zul len nog meer Joodse bezittingen wor den teruggegeven. „De federale West-Duitse regering", vervolgt de verklaring, is bereid met vertegenwoordigers van het Jodendom en van de staat Israël, die zo vele dak loze vluchtelingen binnen zijn lands grenzen heeft opgenomen, te beraadsla gen over een oplossing van het vraag stuk der materiële schadevergoeding aan vervolgde Duitse Joden, opdat zo doende een weg zal worden gebaand voor een gewestelijke boetedoening door het Duitse volk voor het ongehoorde lijden dat zijn Joodse landgenoten heb ben moeten doormaken". IS HET MOGELIJK? Omtrent de omvang der sehadever- goedingsbetalingen wordt opgemerkt dat hierbij rekening zal moeten worden gehouden met de mogelijkheid van W. Duitsland om te betalen, daar wij ons ook voor de bittere noodzaak zien ge steld de levenskosten te dragen voor talloze oorlogsslachtoffers en bovendien moet worden gezorgd voor vluchtelin gen en uit hun land gezette Duitsers. Vandaag begint de oefening „Cirrus" Als men vandaag de vliegtuigen door de lucht zal horendaveren, dan is dat het bewijs, dat de luchtmanoeuvre „Cirrus" is begonnen. België, Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Noorwegen, Nederland, Denemarken en Italië ne men aan deze oefening deel. Zü zal drie dagen duren en zal be ginnen met een schijnaanval boven W.- Europa. Hierbij zal de doeltreffendheid worden onderzocht van de verdediging door jachtvliegtuigen met steun van luchtdoeleenheden en radarafdelingen. PLATTELANDSVROUWEN. Vergaderingen te Goes, Kortgene en Kruiningen. De afdeling» Zuid-Beveland West van de Bond van Plattelandsvrouwen ver gaderde te Goes o.l.v. de presidente mevr. van Oeveren-de Jonge uit Wol- phaartsdijk. Mevr. E. van Willigen bracht verslag uit van de voorjaars vergadering te Westkapelle. Mevr. Cap- pon-Euteijn werd gekozen als afgevaar digde naar de Provinciale najaarsver gadering. Na de pauze luisterde men naar declamatie van mevr. L. Huys- man-Griep. In Kortgene vergaderde de afdeling Noord-Beveland. Er bestond voor deze bijeenkomst grote belangstelling. Nadat de diverse verslagen waren voorgelezen volgde de benoeming van afgevaardig den naar de vergaderingen te Goes en Utrecht. Het winterprogramma, dat be sproken werd, ziet er goed uit. Het ver meldt tal van interessante causerieën en een cursus warenkennis onder leiding van mej. J. Onderdijk, directrice van de iandbouwhuishoudsehool. Voorts zal 'n excursie gemaakt worden naar de sui kerfabrieken te Dinteloord. De afdeling Kruiningen vergaderde Woensdag j.l. onder leiding van de pre sidente mevr. van Beekom-Bennewie in „De Korenbeurs". Mevr. Polderman bracht een uitvoerig verslag uit over de voorjaarsvergadering te Westkapel le. Voor de najaarsvergadering te Goes werden als afgevaardigden gekozen de dames Griep en Tollenaar. Voor het aanstaande winterprogram ma zal getracht worden als sprekers te laten optreden Mary Pos, dr Jungerius Ingemann en mevr. Huisman-Griep. Van de beide laatste is reeds toezeg ging verkregen. Na de pauze sprak mej. ir P. Lindenbergh te Vlissingen, die hier haar speech hield over het onderwerp: „De moderne tuinaanleg", waarover zij belangrijke dingen zei. De vergadering was matig bezocht. Stroom van Belgische touristen over Zeeland. Ofschoon enigszins nauwkeurige ge gevens omtrent het Belgische toeristen bezoek aan de Zeeuwse eilanden nog niet bekend zijn, zijn er aanwijzingen, dat dit bezoek ongeveer verdubbeld is in verhouding tot het seizoen 1950. Al leen de Belgische toeristenboten uit (Ingez. mededeling, advert.) Theologische Hogeschooldag der Geref. Kerk (onderh. art, 31) bijeen. Het oude Hanzestadje Kampen stond Woensdag in liet teken van de Theo logische Hogeschooldag der Geref. Kerken, onderh. art. 31 K.O., die door ruim 8000 bezoekers werd bezocht. Honderden Hogeschoolvrienden waren in de loop van Dinsdag reeds gekomen en de Nieuwe Kerk zat Dinsdagavond dan ook stampvol tjjdens de bidstond, waarin ds E. T. v. d. Born uit Amersfoort sprak over Psalm 2. Woensdagmorgen lang voordat de klok zijn acht slagen zou laten horen, trokken reeds velen door de nauwe straatjes naar de Nieuwe Kerk, waar dubbele diensten werden gehouden. Na dat ds H. Knoop van Rotterdam de no den en behoeften van de Theologische Hogeschool voor Godt troon had opge dragen en mededeling had gedaan van de ontvangst van telegrammen uit Ca nada en Tasmanië, spraken prof. C. Veenhof over „Het grote gevaar" en ds J. Francke over „Liberatio e voto dor- draceno", hetgeen vrij vertaald bete kent: „Vrijmaking in overeenstemming met de wens, welke op de Dordtse sy node is uitgesproken". DRUK. Tijdens deze vroege dienst werd het stadsbeeld zeer levendig. Autobussen, treinen en auto's brachten drommen mensen naar Kampen. De politie had haar handen meer dan vol om alles in geregelde hanen te leiden. Op de Vloed- dijk de straat der professoren op de Burgwal en in de Ebbinges traaf aan beide zijden van de Broederpoort wer den tientallen autobussen geparkeerd. De zes andere vergaderplaatsen, de Broederkerk, de Bovenkerk, de Stads- Gehoorzaal, het Kerkgebouw Burgwal 101, de Sociëteit 't Coliegie en de Bui- ten-Societeit, vulden zich, toen het om streeks half tien begon te regenen. De stemming was echter puik. In de ruime Broederkerk vulde men de tijd met zingen. Naar schatting wachtten tegen 10 uur ongeveer zeshonderd schooldag bezoekers" in de druilerige regen bij de Nieuwe Kerk tot de eerste dienst was Geëindigd. Op vele plaatsen in de stad waren bor den aangebracht die de bezoekers ver meldden waar koffie te verkrijgen was. Eerst toen de bezoekers, die de eerste dienst in de Nieuwe Kerk hadden bij gewoond, hun woningen ./eer hadden opgezocht en in de zeven vergaderplaat sen de diensten waren begonnen, nam de drukte af. Tijdens deze schooldag spraken voorts nog prof. dr K. Schilder over „Zelus en Zeloten" (Nieuwe Kerk, Stads-Gehoor- zaal); ds D. van Dijk over „Sterk in de storm" (Sociëteit 't Coliegie, Kerk Burgwal 101, Bovenkerk); ds D. K. Wielenga over „Lerende onderhouden" (Sociëteit 't Coliegie, Stads-Gehoor- zaal); ds F. A. den Boeft over „Geen reformatorische voorlichtingsdienst" (Nieuwe Kerk, Buitensocieteit en So ciëteit 't Coliegie); prof. B. Holwerda over „Een verzande reformatie" (Nieu we Kerk, Bovenkerk, Kerk Burgwal 101); de heer A. Zijlstra over „De vre deverstoorder" (Nieuwe Kerk, Broe derkerk); ds C. G. Bos over „De orde van de witte boezelaar" (Nieuwe Kerk, Bovenkerk); prof. P. Deddens over „Een schip vol dwazen" (Broederkerk, Bovenkerk, Buitensocieteit); ds C. H. Lindenboom over „Reformatie van 'hart en leven" (Broederkerk, Stads-Gehoor- zaal. Buitensocieteit); prof. dr H. J. Jager over „Daders des Woords" (Stads-Gehoorzaal, Buitensocieteit). Direct na het middaguur was het ongekend druk en gezellig in Kam pen. De stad was vol schooldagbe zoekers, die trachten een plaatsje te verkrijgen voor de lunch. De middag samenkomsten toerden niet minder druk bezocht en toen deze ten einde waren, keerde de drukte in het goede oude Kampen wederom terug. Eerst heel laat in de middag, kreeg het oude IJsselstadje weer zijn normale aanzien terug.... Antwerpen brachten ongeveer 28.000 passagiers naar Vlissingen (in 1950 13.000). Zal tijd van zaadhaien veranderen? Naar we vernemen moet het in het voornemen liggen van de regeringsin' stanties om de tijd van zaadhalen (die eerst was vastgesteld van 226 Octo' ber) te veranderen. Door belanghebben den is aangedrongen om: a. de tijd van 226 October te ver lengen tot een nader vast te stellen datum; b. om slechts hen of om beurten of alleen hen die geen mossels te leveren hebben daartoe vergunning te geven. Deze bepalingen zullen nodig zijn om' dat de handel en export van mosselen zo stagnatie ondervindt. Onder V TELEVISIE-FILM. Bevolkingsonderzoek te Middelburg begint in October. In October zal de gehele bevolking in de gelegenheid worden gesteld zich te laten doorlichten. Alleen ais ieder geheel vrijwillig deelneemt aan dit be volkingsonderzoek beeft de zaak kans van slagen. Ieder gezin zal binnenkort bezoek krijgen en men heeft zich tot de burgerij gewend met het verzoek om medewerkers, die op huisbezoek zullen gaan, om te wijzen op het belang van net bevolkingsonderzoek. Er is een uit gebreid comité van aanbeveling samen gesteld. MIDDELBURG. Ned. Clir. Vrouwenbond. Dezer dagen hield de afdeling Middel burg van de N.C.V.B. haar eerste ver gadering in dit seizoen. Na enkele huis- noudelijKe zaken te hebben behandeld gaf de presidente, mevr. Blaauw het woord aan de heer Gaps, die een lezing hield met film over de stichting „Son- neheerdt", een tehuis voor blinden te Ermelo, Spreker toonde o.m. aan, dat in liet donkere leven van onze blinden menige lichtstraal kan vallen door goed begrip voor zijn gebrek Dij zienden en door net verrichten van productieve arbeid. Dit aoel streeft de stienting .üunneneerat na en bovendien brengt zij hel Licht van het Evangelie aan naar verpleeg den. Eén en ander, b.v. geieide honuen en brailiebibiiotneek kosten grote som men geids. spreker wekte de zienden op tot de leniging van ue linanciele nood der blinden. Schooicantiiie weer geopend. De schoolcaiinne in liet Militair Te huis aan de Nieuwstraat is weer open van 12.15 tot 13.45 uur. De deelname aan de schoolcantine is geheel gratis. Vergadering N.C.G.O.V. Woensdagavond meld in de Bogard- zaal de afdeling van de N.C.G.O.V. een goed bezochte ledenvergadering o.l.v. de neer L. Leuvens, die een openingswoord naar aanleiding van het gexezene uit Romeinen 14 r3 sprak. Hy wees erop hoe Paulus hier richtlijnen geelt ook voor de geheelonthouding en dat wij de christeiijKe vrijheid moeten gebruiken als een zaak der liefde en tot heil van de zwakke broeder. De afgevaardigden naar de jubileum- vergaderingen in Utrecht brachten breedvoerig verslag uit van deze bijeen komsten. Medegedeeld werd dat ver moedelijk in Januari filmvoorstellingen zullen worden gegeven ook voor kin deren. Aangedrongen werd om meer dan tot nog toe huisbezoek te doen en ons werk door propaganda te brengen onder ons volk. Sociëteit voor ouden van dagen geopend Woensdagmiddag is de sociëteit voor ouden van dagen, die evenals vorig sei zoen wordt gehouden in het Kerkcen trum aan het Koorkerkhof weer ge opend. Ruim 70 ouden van dagen waren deze eerste mdidag weer present en vermaakten zich met allerlei spelen. Aan het begin van de middag heette de voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Bond van Uuden van Da gen, de heer J. L. Wigard, alien welkom. hoopte, dat ook dit seizoen alles in de beste verstandhouding zou verlopen. Hij bracht de dames van U.V.V. dank, die zoals altijd weer klaar staan om het de oudjes zo gezellig mogelijk te maken. Bovendien dankte hij de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente voor het beschikbaar stellen van het Kerk centrum. Namens de Herv. Gemeente kwam ds F. Don, voorzitter van de kerkraad een kijkje nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de da mes van U.V.V. ten bate van deze so ciëteit over enige tijd een bazar zullen organiseren. Men mag over film en bioscoop denken zoals men wil, men mag „er geen kwaad inzien om er eens een keertje heen te gaati", men mag er wel kwaad inzien en er toch stiekem heengaan en men mag dit stuk ont wikkeling van wetenschap en tech niek verafschuwen ontkend kan nooit wgrden, dat er in de technische mogelijkheid „film" goed en kwaad schuilt. En evenmin kan ontkend wor den, dat er van christelijke zijde te weinig pogingen zijn ondernomen om ook onze invloed op dit terrein vol doende tot gelding te brengen. Men mag het zelfs zo stellen, dat het Chris telijk volksdeel verzuimd heeft van deze uitvinding gebruik te maken tot Gods eer. Met de radio is dat gelukkig anders geweest en met de televisie zal het ook anders worden. De N.C.R.V. heeft zich met hart en ziel in de strijd ge worpen om ook van deze machtige vinding een apparaat te maken tot verbreding deT Christelijke levensbe schouwing. Want men onderschatte de waarde van televisie niet: niets is zo suggestief als het beeld; de schrijver en de spreker kunnen hun woord nog zo bezield doen uitgaan het beeld, de televisie dus ook, wint het van hen in uitbeeldingskracht. Het buitenland heeft al bewezen, welk een enorme aantrekkingskracht er van dat tele visiescherm uitgaat; in Amerika heeft men het zelfs oorzaak van een sociale omwenteling genoemd. Nu ligt dan voor ons het program ma van de eerste week televisie. Üins- dag is punt 2 van het programma: film. En Vrijdag is punt 5 van het programma: cabaret. Welke film en wat voor soort cabaret? Legt men aan de te vertonen films dezelfde maat staven aan als de Centrale Filmkeu ring? Dan zullen vele films per sé ongeschikt zijn voor het Christelijk publiek. Hier wreekt zich het feit, dat wij ons afzijdig gehouden hebben toen de film nog in de kinderschoe nen stond! En evenmin is de cabaretzaal een plaats, waar het Christelijk publiek bij voorkeur heengaat. Ook dit zal op een zeer hoog peil moeten staan, wil het ons kunnen bevredigen. Daarom wachten wij het experiment „televi sie" met gemengde gevoelens af. En intussen wensen wij de mensen van de N.C.R.V. veel wijsheid toe bij het bet reden van dit glibberige pad. Want van haar zal het grotendeels afhan gen hoe het Christelijk deel van ons volk op dit experiment zal reageren. ARNEMUIDEN. Raad gaat praten over het voetbalveld. Maandagavond half acht komt de ge meenteraad bijeen. Op de agenda staat o.m. het voorstel tot asphalteren van de Nieuwlandseweg, alsmede het nemen van een beslissing betreffende de ver betering van het voetbalveld. KOUDEKERKE. Pryzencommissie, Ook te Koudekerke is een prijzen- commissie in het leven geroepen, welka vanavond in een vergadering op het ge meentehuis, onder bijwoning van het college van B. en W. geïnstalleerd zal worden. Er wordt een uiteenzetting gegeven over het werk daarvan. N.V. Waterleiding Mi; „Zuid- Beveland" leent f 125.000.— Te Goes werd Woensdag de vergade ring van aandeelhouders der N.V. Wa terleiding Mij „Zuid-Beveland", geves tigd te Goes, gehouden onder voorzitter schap van de heer Joh. Pilaar te Goes. Ter financiering van de vernieuwing van gedeelten der oude transportleiding in de gemeenten Krabbendijke en Ka- pelle werd de directeur gemachtigd een geldlening van ten hoogste f 125.000, aan te gaan. M. a. s. werd besloten de werkkring van de Vennootschap uit te breiden tot de drinkwatervoorziening van de ge meente Putte in Noord-Brabant. De aftredende leden van de Raad van Toezicht, de lieren mr dr A. J. J. M. Mes en M. Vogelaar werden beiden met algemene stemmen herkozen. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de maatregelen van de Plan. Dienst in Noord-Brabant ten aanzien van het be- schermingsgebied van de waterwin- plaats. De directeur gaf hierover een toe lichting, waarbij bleek, dat een en an der moest worden gezien in het licht van een algemene hygiënische bescher ming van waterwinplaatsen in Neder land als preventieve maatregel tegen infectiegevaren als gevolg van grotere uitbreiding dezer waterwingebieden. Generaai-majoor Sitsen sprak op de recrutendag te Goes. Een groot aantal jongelui waren Woensdag in de Geref. Kerk te Goes bijeen om de recrutendag bij te wonen. Voor de eerste keer waren ook leden van de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Gemeente aanwezig. Na het openingswoord van de voor zitter, ds P. van Til uit Middelburg, sprak de le luitenant J. Zwijnenberg over het militaire leven, zoals het elke dag reilt en zeilt. Daarna sprak gene raai-majoor Sitsen, bevelhebber van het derde militaire gewest, die de jongens een ernstig woord meegaf. De geeste lijke verzorging in het leger werd door de legerpredikant, ds J. W. Slingen- berg, toegelicht. Na de maaltijd sprak dr J. D. Sibie over de sexuele en alge mene zedelijke vragen in het militaire leven. Tenslotte sprak ds W. M. le Cointre uit Amsterdam, predikant voor de geestelijke verzorging der militairen in algemene dienst. Ds A. Gruppen van Biezelinge sloot deze vergadering met dankgebed. GOES. Prof. dr A. H. Edelkoort hoopt Dins dagavond 6 November een lezing te houden voor 't Ned. Bijbelgenooisc.iap. Jacht op een „witte" mus. In de tuinen van enkele bewoners van de Lange Vorststraat kwam reeds twee maanden een „witte" mus de broodkruimeltjes pikken. Het is nu de heer M. Hoogesteger gelukt het merk waardige beestje onder een zeef te van gen. Het vogeltje is nu zijn vrijneid kwijt, maar kan zich nu nog ruim be wegen in de volière van de heer Geljon, temidden van zijn soortgenoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2