Engelse regering heeft nog geen definitief besluit genomen NOORD-BEVELAND WIL EEN PONT, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND AMERIKAANS BEROEP OP PERZIE OPROERIGE TAAL VAN HOESSEIN MAKKI Een vrije zee tot hoever? KONING GEORGE benoemt staatsraad Juwelendiefstal opgehelderd Compromis-voorstel van Ridgway Mobiele Röntgeninstallatie \k SNIPPER i A NIE1T Adenauers plan welwillend in Londen ontvangen Vierhonderd meter water MAAR óók de brugplannen moeten doorgezet worden I Regeringsorder voor brand weerauto's. Uitgaf e: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1980 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 28 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 6.36 u., onder 18.24 u.; Maan op 4.30 u., onder 17.46 u. Hoogwater op Zaterdag 29 Sept.: Vlissingen: 1.02 u. 1.72 m„ 13.12 u. 1.67 m.; Terneuzen: 1.26 u. 1.91 m„ 13.38 u. 1.85 m.; Wemel- dinge: 2.34 u. 1.62 m., 14.52 u. 1.47 m.; Zierikzee: 2.21 u. 1.41 m., 14.34 u. 1.24 m. HET IS een aardige samenloop van omstandigheden, dat juist in Ne derland, waar Hugo de Groot vele jaren zijn beroemde studie schreef over de vrije zee, nu de rechters van het Inter nationaal Gerechtshof een beslissing zullen moeten nemen inzake een geschil tussen Engeland en Noorwegen over de vraag hoever die vrije zee zich uit strekt. Ter aardiger omdat de door Hu- go de Groot opgestelde regels nog altijd voor een groot deel het zeerecht be palen. Het gaat in het geschil tussen Enge land en Noorwegen hierom: sinds jaar en dag wordt door vrijwel iedere natie erkend, dat de zee vrij is, uitgezonderd een bepaalde strook langs de kust van ieder land: de territoriale wateren van dat land. In die strook is dat land baas en zijn z'n vissers dus vrij van concur rentie van andere landen. Die strook wordt gewoonlijk gesteld op 3 mijl van de kust af. Noorwegen is hiervan echter afgeweken voor wat zijn visserijrecht betreft en rekent een strook van 4 mijl als zijn eigendom. Waar tegen de Engelsen geen bezwaar hebben gemaakt. De moeilijkheid ligt n.l. ergens anders: de vraag moet be antwoord worden waar die kust eigen lijk ligt. De Noren redeneren aldus: wij nemen een kaart, zoeken daarop de meest in zee uitstekende punten van ons territo rium en we verbinden die punten door basislijnen. Van die basislijnen uit ge rekend zetten we een strook uit van 4 mijl en dat is ons stuk zee. Maar hiermee zijn de Engelsen het niet eens. Zij zeggen dit: vier mijl uit de kust moet ook werkelijk vier mijl uit de kust zijn. De kustlijn is de lijn waar het water ophoudt en het land begint waarbij ze dan nog wel de lijn bij laag water willen rekenen. Vier mijl buiten die kustlijn begint de vrije zee en daar hebben wij het recht van vissen. ALS MEN op een kaart de grillige kust van Noorwegen bekijkt, is het duidelijk, dat het hier gaat om een kwestie van theorie en practijk. In theorie is men geneigd de Engelsen ge lijk te geven. Maar de practijk geeft Noorwegen gelijk. Om dat aan te to nen hebben de Noren een boekwerk meegebracht, waarop telkens trawlers zijn getekend langs de Noorse kust. Aan de rechters wordt gevraagd aan te wijzen of deze zich dan wel dan niet in Noorse territoriale wateren bevinden. Deze puzzles zijn alleen op te lossen, als men een transparant papier over de pagina's legt, waarop de territoriale Strook precies is aangegeven. En maar weinig Engelse trawlerskapiteins zullen zich op hun tocht steeds die moeite ge troosten. Er is trouwens meer, waardoor men geneigd is de Noren hun zin te geven. Het gaat hier n.l. om een paar rijke vis gronden langs het Noorden van Noor wegen tot aan de Russische grens. Deze wateren zijn zeer rijk aan schelvis en de bevolking van deze streken vindt in deze visserij haar voornaamste bron van bestaan. Eeuwen lang hebben de Engelsen zich hier niet vertoond tot zij in 1906 deze wateren „ontdekten", er, tegen het verbod van de Noorse re gering in, met trawlers gingen vissen, meermalen de door de bevolking uitge zette netten kapot voeren enz. De Noren waren hiervan niet gediend en herhaal delijk is het voorgekomen, dat Britse schepen door Noorse oorlogsbodems zijn aangehouden en buiten de wateren ge leid. En nu eindelijk heeft men het conflict dan maar aan de rechters in Den Haag voorgelegd en om een uit spraak gevraagd. A AN DE WIJSHEID dezer rechters kan men rustig de beslissing in deze juridische doolhof overlaten het zij ons slechts vergund op enkele hiermee samenhangende punten te wij zen. In de eerste plaats dit: vrijheid is, dat men datgene mag doen wat men moet doen. En dat men kan nalaten wat men niet moet doen. In dit geval bemoeilijken de Engelse trawlvissers de broodwinning van een aantal mensen, die, door de ligging van hun woonplaat sen, vrijwel geen andere broodwinning kunnen vinden. Zelfs als men het recht aan zijn zijde heeft is het soms beter dit na te laten. In de tweede plaats hopen wij dat de Haagse rechters voor deze moeilijkhe den duidelijke richtlijnen kunnen geven, opdat ieder land weet, waaraan het zich te houden heeft. Dat is van het grootste belang voor iedere zeevarende natie en voorkomt in de toekomst con flicten. En ten slotte is het verheugend, dat er een instantie als het Internationaal Gerechtshof is en dat beide partijen zo wijs zijn in deze rechtszaal hun conflict uit te vechten. Het had ook in een „koudeof in een „hete" oorlog ge kund! Tussen de Japanse en Indonesi sche bevolking b.v. heeft een dergelijk conflict ai herhaaldelijk kwaad bloed gezet. Zo lang er in Den Haag nog der gelijk werk gedaan wordt, zo lang is er nog kans op een werkelijke vrede. Amerika heeft de Perzische regering verzocht zijn uitwijzingsorder voor de Britse technici te herroepen en voorts Engeland en Perzië me degedeeld, dat de V.S. bereid zijn alle mogelijke hulp te verlenen tot oplossing van de crisis. Britse en Amerikaanse functionnarissen hebben elkaar geraadpleegd over een compromis tussen de twee uitersten: ge weid of evacuatie. In het beroep heeft Amerika nadrukkelijk verzocht, dat noch Engeland noch Per2ië tot daden overgaan, welke de deur definitief sluiten. Het bureau van minister-president Attlee heeft gisteravond de volgende ver klaring uitgegeven: „De Engelse regering heeft geen definitieve besluiten ge nomen Inzake het oliegeschil. Verdere berichten worden afgewacht van de Britse Ambassadeur te Teheran". Het Britse kabinet heeft gisteren drie uur lang vergaderd over de be slissing of Engeland zich al of niet zal neerleggen bij het Perzische bevel. Ver volgens had Attlee een bespreking met Churchill en Eden. In conservatieve kringen was men van mening, dat Churchill een spoedvergadering van het kabinet zal vragen als de regering be sluit zich bij de uitwijzing neer te leg gen. Inmiddels heeft de Britse ambassa deur te Teheran, Shepperd, gistet avoi-d de Sjah bezocht en hem verzocht een matigende Invloed op Mossadeq uit te oefenen. Hij zou echter een -weinig zeggend antwoord hebben ontvangen. Voorts is uit Abadan het bericht ge komen, dat de raffinaderij geheel onder Perzische contröle is komen te staan nu een eenheid van het leger de hoofd poort heeft bezet en de Britten verbood binnen te komen. „DOOD AAN DE BRITTEN!' „Dood aan de Britten!" riep gisteren een menigte opgewonden Perzen - voor het parlementsgebouw. Het parlement moest weer uiteengaan, omdat de meer derheid ontbrak. Mossadeq sprak hen toe, met tranen in de ogen. Hij zwaaide met een document en riep: „Dit zijn de cijfers. In 40 jaar heeft de Anglo Ira nian aan Perzië slechts 110 millioen Pond Sterling betaald". „Waar gij zijt, is mijn parlementriep hij thea traal. Terwijl hij de oppositie in het parlement aanviel vloog een regerings vliegtuig boven het plein voor het ge bouw en strooide pamfletten uit. Nadat Mossadeq gesproken had nam Hoessein Makki, secretaris van de Per zischo olieraad, het woord. Makki ont blootte zijn borst en zeide onder luide bijval: „Ik ga binnenkort naar het front Koning George van Engeland heeft gisteren een decreet ondertekend, waar in een uit vijf leden van de koninklijke familie bestaande staatsraad wordt be noemd, die de bevoegdheid zullen heb ben uit zijn naam staatsstukken te on dertekenen. Deze leden zijn: Koningin Elizabeth, Prinses Elizabeth, Prinses Margaret, de Hertog van Gloucester en de Koninklijke Prinses Mary (de zuster van Koning George). Zij mogen eveneens namens de Koning optreden bij de behandeling van de da gelijks lopende zaken. In Londense kringen wijst men erop, dat de ondertekening van dit decreet geenszins betekent, dat de toestand van de Koning slechter zou zijn geworden. Deze maatregel dient slechts om te voorkomen, dat de lopende zaken ver traging ondervinden. De staatsraad kan niet het parlement ontbinden of een rang, titel of waardig heid toekennen, tenzij in uitdrukkelijke opdracht van de Koning. In het laatste bulletin over de toe stand van Koning George wordt gezegd, dat de Koning een betere nacht heeft gehad. Zijn eetlust neemt toe en er is nog steeds vooruitgang. terug.. Mjjn hart is gereed om de kogels van de Engelsen te ontvangen". H(j eiste, dat de Britse ambassadeur, Sir Francis Shepperd, zou worden terugge roepen. Hierna keerden Mossadeq en zijn mi nisters in het parlementsgebouw terug, waar zij een geheime vergadering had den met regeringsafgevaardigden. Volgens berichten uit Basra zullen vandaag twee Britse torpedobootjagers van de „Battle"-klasse, de „Vigo" en de „Armada", bij de monding van de tus sen Perzië en Irak stromende Sjatt El Arab aankomen. De „Armada" zal de „Saintes" aflos sen als leidend schip van de derde flot tielje torpedobootjagers.. De „Saintes" zal vervolgens met de „Vigo" naar Bas- ra gaan. De kruiser „Mauritius" ligt voor an ker in het midden van de rivier ter hoogte van de raffinaderij bij Abadan. Inbrekers kwamen van onder de vloer Andere conferentieplaats Generaal Ridgway heeft Donderdag een compromisvoorstel gedaan en een nieuwe confsrentieplaats voor de wa penstilstandsbesprekingen voorgesteld. Hjj stelde een plaats ongeveer hal verwege tussen de frontlinies, ongeveer twaalf kilometer ten zuiden van Kae- song. Een vrije doortocht naar deze plaats diende te worden verzekerd. Gesproken zou moeten worden over het tweede agendapunt van de wapen stilstandsonderhandelingen, te weten het vaststellen van een bufferzone. NAAR CANADA? Vóór 1 November melden (Van onze Haagse redacteur). Adspirant-emigranten die het voor nemen hebben volgend jaar naar Ca nada te vertrekken, doen er goed aan zich voor 1 November a.s. te melden. Dit is noodzakelijk omdat de immigra tie uit andere landen van Europa in Canada steeds groter wordt. De plaat sing en huisvesting wordt in Canada beoordeeld op grond van het formulier dat bij de aanmelding wordt ingevuld. Hoe eerder dit formulier dus in Canada komt des te groter is de kans. Voor de maanden FebruariJuni 1952 is een vervoersprogramma opgesteld voor 15.000 emigranten. Het ligt in de be doeling om volgend jaar in totaal 18.000 man te doen emigreren. De re gering kan niemand die zich na 1 Nov. meldt, vervoer garanderen voor Juli, wellicht Augustus 1952. Nu de „Volen- dam" uitvalt zal het vervoersprogram ma slechts ten uitvoer kunnen worden gebracht als een belangrijk deel der emigranten door de lucht reist. Aldus regerings-commissaris, mr ir B. W. Haveman, gisterochtend op een pers conferentie. De rocherche te Amsterdam heeft een grote juwelendiefstal, die in de nacht van 30 Juli van dit jaar werd ge pleegd in een goudsmidwinkel aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, waarbij voor een verkoopwaarde van ruim 38.000 gulden aan kostbaarheden werd gestolen, tot klaarheid gebracht. De daders en helers z(jn gearresteerd, j Een deel van de gestolen goederen is I in Amsterdam en Den Haag terugge- vonden. Een langdurig onderzoek is nodig ge weest om de daders van deze brutale diefstal in de juwellerszaak van de fir ma Meyst te vatten. Via een luik in het trapportaal van een belendend huis kwamen de inbrekers onder de winkel, kropen tot midden onder de vloer en zaagden daarna een keurig gat van 30 bij 36 cm, dat uitkwam in een niet af gesloten kastje in de winkel. Zo konden zij op deze even simpele als vakkundige wijze alles uit winkel en etalage weg nemen, wat van hun gading was. Van de gestolen juwelen is voor een waarde van 5.000 gulden teruggevon den. De rest is in Den Haag verkocht en vermoedelijk zal ook een deel, gou den voorwerpen, zijn omgesmolten. Vrachtauto onder trein; bestuurder gedood Een stoomtrein is gisteravond op een onbewaakte overweg bij Oss in aan rijding gekomen met een vrachtauto. De auto is 250 meter meegesleurd en geheel vernield. De eigenaar-bestuurder M. A. Jansen uit Oss werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kleine kinderen achter. Ten behoeve van het massa-T.B.C.- onderzoek heeft Philips, in samenwer king met de D.A.F. en de carosserie- .briek De Rijk een mobiele röntgen installatie ontwikkeld, waarmee het mogelijk is de meest afgelegen streken te bereiken. In de oplegger bevinden zich kleedruimten, een bureau voor de administratrice, de röntgen-apparatuur en een volledig ingerichte donkere ka mer voor het afwerken en beoordelen van opnamen. A'i NIEUWS 1 Vijftien jaar wegens moord Gisteren heeft de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch W, van der S., landbouwer uit Werkendam bij Heusden, wegens moord op de bijna 80- jarige Hannes van Mol te Hank, ge meente Dussen op 5 December van het vorig jaar, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 15 jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de rege ring. Apeldoorn in hoger beroep De Apeldoornse gemeenteraad heeft gisteren besloten in hoger beroep te gaan op het door de rechtbank te Zutphen uitgesproken vonnis, waarbij de gemeente tot een boete van f 25 000 werd veroordeeld wegens het doen bouwen van een school zonder de ver eiste rijksgoedkeuring. Het bevolkingsonderzoek op T.B.C, in Doornspijk gaat toch door, ondanks het verzet van een predikant, die er zich op religieuze gronden tegen verklaarde. De Stima (Stichting Mas sa-onderzoek) uit Apeldoorn heeft na overleg met het gemeentebestuur van Doornspijk en de districts-t.b.c.-arts, besloten, gezien het grote aantal actie ve gevallen van t.b.c. in de Noord-Ve- luwe, nu toch maar met het onderzoek in November te beginnen. Het Haag se gerechtshof heeft zeven bestuursle den van Haagse speelclubs, tegen wie een strafzaak aanhangig was, buiten vervolging gesteld. De heer H. van L, te Afferden kon, ondanks de vele waar schuwingen, zijn nieuwsgierigheid toch niet bedwingen en demonteerde een granaatkop. Het onding ontplofte en de man is één oog en één hand kwijt. Met ingang van 1 September is be noemd bij de grote staf tot adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin de ritmeester (tijdelijk majoor) J. J. L. Baron van Lijnden, van het wapen der cavallerie. In Friesland breidt de pseuso-vogelpest zich steeds meer uit. Een vergüjding van fundamenten is oorzaak dat de toren van Jorwerd in stortte. Na 5 weken onderzoek is men thans tot deze conclusie gekomen. Vier maanden gevangenisstraf is gis teren geëist tegen de 40-jarige bank directeur A. W. Unkel uit Schiedam, wegens onregelmatigheden bij een fail lissement gepleegd. - Op 3 October zal de Canadese ambassadeur, de heer P. Dupoy, op het marktplein te Almelo een bevrijdingsmonument onthullen. Een tijdbom ontplofte gisteren voor het geallieerde hoofdkwartier te Triest. Het gaf een vreselijke klap, maar niemand werd gewond. Benzine uit waterdamp en kooloxyde-houdend gas Op het Duitse congres van Chemici te Keulen is sensatie verwekt door de verklaring van de Duitse chemici dr Koelbel en dr Engelhard, dat het hun gelukt is, benzine uit waterdamp en kooloxyde-houdend gas te vervaardigen. Benzine wordt tot nog toe nagenoeg alleen uit kool-oxyde en water vervaar digd. De nieuwe methode zou een nieuw veld van technische en economische mogelijkheden openen, aldus de uitvin ders. OP INTERNATIONAAL NIVEAU In een resoluut en snel antwoord op de suggestie van de Oostduitse premier Grotewohl om verkiezingen voor geheel Duitsland te houden, heeft de West- duitse premier, dr Adenauer, gisterochtend in de Bondsdag een aantal voor waarden gesteld. En dat niet alleen. Zeer tegen communistische opzet in heeft hy de zaken terstond op internationaal niveau gebracht door zyn antwoord niet alleen te richten aan de autoriteiten van de Sowjetzone, doch ook aan de V.N. en de vier bezettende mogendheden. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zal zyn plan te Londen „zeer wel willend" ontvangen en in overweging genomen worden. ONDERZOEK GEVRAAGD. I de verkiezingen opgeheven worden 1 Vrijheid van politieke activiteit ter Als eerste voorwaarde voor verkie- voorbereiding van de verkiezingen dien zingen in geheel Duitsland stelde hij, dat een neutrale commissie onder toe zicht van de V.N. in Oost- zowel als West-Duitsland onderzoekt in hoeverre de bestaande verhoudingen het houden van vrije verkiezingen mogelijk maken. De Bondsregering was direct bereid, aldus de kanselier, voor haar gebied een dergelijk onderzoek aan te vragen. Als tweede voorwaarde noemde dr Adenauer vrijlating van de politieke ge vangenen in Oost-Duitsland. Voorts zouden de verkiezingen vrij, geheim en rechtstreeks moeten zijn. Alle beperking op het personenverkeer tussen Oost- en West-Duitsland en Ber lijn moeten minstens drie maanden voor de gewaarborgd te zijn. Niemand moest voor, tijdens of na de verkiezingen op grond van zijn politiek standpunt enig nadeel kunnen ondervinden. Het West-Duitse parlement heeft de verklaring van Adenauer goedgekeurd. Alleen de communisten waren tegen. Socialistische moties ten gunste van verkiezingen voor geheel Berlijn en ge heime verkiezingen in geheel Duitsland onder Internationaal toezicht, werden eveneens aanvaard. Een motie van de communisten waar in goedkeuring werd verzocht van het Oost-Duitse voorstel, werd verworpen. Een fruitkweker op Noord-Beveland moest kisten hebben van de veiling in Goes. Vrijdagochtend om zes uur ging zijn vrachtauto op pad. De chauffeur zou zesmaal moeten rjjden, zesmaal een afstand van 11 of 12 km heen en terug. Normaal gesproken een karwei dat één dag in beslag neemt. Maar niet op Noord-Beveland, waar men vierhonderd meter water moet oversteken om in Goes te komen. Vrijdagochtend begon de man, Dinsdagavond om 7 uur bracht hjj da laatste vracht thuis. Zes maal heen en zes maal terug met het voor wereldlijke pontje tussen Wolphaartsd(jk en Kortgene had die fruitkweker enkele honderden guldens extra gekost. En dan had deze man het geluk, dat hij een goede chauffeur In zjjn dienst had, want slechts een geoefend chauffeur kan de halsbrekende toeren verrichten die nodig zijn om met een geladen vrachtauto op deze pont te komen 1 Dit was één van de vele verhalen, die wij te horen kregen van het werk' comité (noem het het dagelijks bestuur van het Brugcomité) dat al sinds 1933 ijvert voor een vaste oeververbinding tussen Noord- en Zuid-Beveland, toen deze heren ons te woord stonden na af loop van de besprekingen met de leden der Provinciale Staten. „Wat is Uw bedoeling van dit gesprek met deze heren geweest?" zo vroegen wij. Uit het antwoord bleek, dat dit niet het eerste contact was dat zij met leden der Provinciale Staten hadden. Reeds eerder had men een gesprek ge had met de V.V.D.-fractieleden, nu wa ren het hoofdzakelijk de prot.-christe- lijken geweest en voordat het 2 October is (de dag waarop in de Provinciale Staten de beslissing moet vallen over de nieuwe veerpont) hoopt men de K.V.P.- en de P.v.d.A.-fractieleden nog te kunnen ontvangen. „Aan deze heren vertellen wij, Wat wij nu ook aan U vertellen" zo ver klaarde men. „lVjj willen hen van de absolute noodzaak van een brug door dringen. Het is echter niet onze bedoe ling het plan voor een nieuwe veerpont te dwarsbomen. Integendeelelke verbetering is welkom. De toestand, zo als die nu is kan eigenlijk geen dag lan ger meer duren. En zelfs al zou van daag nog de bouw van een brug wor den aanbesteed, dan zal het nog maan den, zo niet jaren duren, voordat die in gebruik kan worden genomen; En zo lang kunnen we het werkeiyk niet meer stellen met de oude pont", „Bent U niet bang, dat, als de nieuwe pont er eenmaal is, het brugplan op de achtergrond raakt?' ,Ja, dat zijn wij wel. En daarom ook hebben wij contact gezocht met de le den der Prov. Staten. Wij hebben hun gevraagd zeker te willen stellen, dat het brugplan niet op de achtergrond zal geraken. Het is noodzakelijk, dat er uit de Prov. Staten, eventueel Ged. Staten, een commissie gevormd wordt, die dit plan met spoed ter hand zal nemen. W(j hopen dat dit in de vergadering van 2 October besloten zal worden!" „En hoe staat het met de financie ring?" „Uw berichtgeving over de 7 millioen gulden is naar onze schatting wel juist, Precies weten wij het ook niet, want dat is het werk van de ingenieurs. Op 8 Mei 1940 is de bruggenbouw aanbe steed en toen was het bedrag ruim een ipjllioen gulden. Juist is ook, dat de Noord-Bevelanders zeker bereid zijn 'n belangrijk deel van de kosten te dragen. Maar ook vanmiddag weer is het ons duidelijk geworden, dat geld alleen niet voldoende is. Gezien de huidige mone taire situatie mag men het wel als uit gesloten beschouwen, dat wij van de in vesteringscommissie toestemming voor dit project zouden krijgen. Dat neemt echter niet weg, dat wij alles op alles zullen zetten om onze plannen zo snel mogelijk uitgevoerd te krijgen. Het be lang van ons eiland eist dat!" Wo zijn teruggevaren met het arm zalige pontje en we hebben peinzend ge staard naar die 400 meter grijsgrauw water, die jaarlijks aan de inwoners van dit eiland duizenden guldens extra kos ten. Vierhonderd meter waterze z\jn precies genoeg om te verhinderen, dat een van nature rijk eiland zijn maximale bijdrage levert aan de wel vaart van ons land. Want in dat grijs- grauwe water verdwijnt veel geld, dat nuttiger besteed zou kunnen worden Als ieder wil meewerken, is dan nog de bouw van een brug onbereikbaar 1 W'U geloven bet niet BRAND IN IJZERGIETERIJ BODDAERT TE MIDDELBURG Hedennacht omstreeks één uur werd te Middelburg brand ontdekt in de Ijzergieterij van de Fa. Boddaert Co. Gasten van Hotel „Sonnevanck" za gen het vuur. De gealarmeerde brand weer, die met groot materiaal uitrukte, wist deze brand, die op een zolder woedde waar veel hopt stond opgesla gen en die gepaard ging met een grote rookontwikkeling qn wegstuivende vonken, met twee stralen binnen het halfuur te blussen. De omvang van de schade en de oor zaak is nog niet bekend. Rode Kruis te Goes was dit jaar weer actief Keurige demonstraties van het korps Het spande gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes, Twee obstinate jongemannen hadden hooglopende ruzie gekregen en elkaar deerlijk gewond te gen de grond geslagen, Maar de Rode Kruiscolonne afd. Zuid-Béveland-West, was spoedig ter plaatse en vervoerde de vechtersbazen door een lage tunnel en via twee hoge muren naar het hospi taal. Stel u gerust, het betrof hier slechts een demonstratie van de trans portcolonne, die met grote toewijding haar moeilijke taak volbracht. Ook de helpsters vervulden met grote zorg hun opdrachten. Dit korps, zal ongetwijfeld op de bekerwedstrijden, die Zaterdag 20 October te Wemeldinge worden gehou den, een goed figuur slaan. Voordien was de ledenvergadering ge houden onder- voorzitterschap van de heer A. J. van Heel, die tevens de func ties vervulde van de afwezige penning meester en secretaris. Het ledental be draagt 1700. In het afgelopen jaar wa$ het corps zeer actief. Belangrijk was de mededeling dat voor het stichten van het Medisch Centrum in Goes alleen nog het wachten is op een bouwvergun ning uit Den Haag. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat het boekjaar 1950 sloot met een voordelig saldo van f 54, Op de bloedplasma-avonden, die ook dit jaar weer worden gehouden en waarvoor een dringend beroep op dé bevolking wordt gedaan, zijn 375 fles sen verzameld. Aan de bloeddonateurs voorbeelden voor velen de heren M. Haasdonk, L. Gene en J. M. Pilaar werden landsteiner penningen uitge reikt voor het vele nuttige werk door hen verricht. De moedermelkcentrale kon 191 fles sen naar Amsterdam sturen. De moe dermelk werd belangeloos door midden standers in Goes in diepvrieskassen be waard. De vergadering koos nog tot leden van het bestuur mej. J. Jansen en da heer G. Wiersma uit Goes en de heer C. Traas uit Biezelinge. Om het contact tussen de E.H.B.O. en het Rode Kruis te verstevigen werd de heer F. Bakker, bestuurslid van de E.H.B.O., eveneens bij acclamatie gekozen tot lid van het bestuur. De Nederlandse regering heeft het plan over te gaan tot de aankoop van brandweermateriaal ten behoevo van de burgerljjke verdediging. Deze mil- lioenenorder zou bestaan uit de levering van in totaal 440 chassis, 677 motoren voor aggragaten en 925 pompen, DE BILT ZEGT: Enigo regen. Zwaar bewolkt met enige tijd regen en later op de dag brekende bewolking met enkele verspreide buien. Meest ma tige wind tussen zuid en zuid-west, la ter ruimend naar west. Dezelfde of iet* lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1