Duitse turf kan N.-O. Nederland een eeuw van stroom voorzien. avonlurcn Politie-agenten dronken een borreltje» Gigantische werkzaamheden aan de grens Eerste vereiste is de regering moet het plan met geblokkeerde marken financieren. HIER Waarom wel praten met het Westen en niet met het Oosten? Op dc bromfiets in herfst en winter. ICH BIN SCHULDIG 'I J ma< in lucifersdoosje? Merkwaardige moeilijkheden in San Marino. Onder (jg I|)Upe Donderdag 27 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De cultivering van het Duitse jaren geleden ter hand genomen, gedeelte van het Boertanger veen, twee begint nu in sommige delen het eeuwenoude uiterlijk van dit grensland te wijzigen. Niet langer contras teert overal langs de kaarsrechte grenslijn door het moerasgebied het bloeiende Nederlandse akkerland tegen de paarse heidevelden aan de Duitse zijde. Wanneer men bij de grenspaal op de Hasselberg, ter hoogte yan Ter Apel, staat, dan spreiden zich ook aan Duitse zijde vele hectaren bouwland uit. Ken nieuw dorp met ruime boerenhuizen is hier in aan bouw, een der vele nieuwe dorpen, die het veengebied in een verdere toekomst een geheel neiuw aanzien zullen moeten geven. Een paar duizend hectaren ls In de laatste twee Jaren In het Boertanger veen ontgonnen als onderdeel van een grootscheeps plan, dat als „Eemsland- project" wordt aangeduid. Dit project omvat niet alleen de rond 20.000 hecta re staatsgronden langs de Nederlandse grens, doch daarnaast nog minstens 60.000 hectare onontgonnen veengebied langs de Eems en haar zijriviertjes. De West-Didtse Federatie, de staat-Neder- Saksen en de dlstrictsbesturen in het Eemsland hebben tezamen de vennoot schap „Emsland" gesticht en daaraan fle uitvoering van de afwaterlngs-, ont- ginnlngs- en ontveningswerken opge dragen. KONING VAN HET EEMSLAND. De bevolking van het Eemsland, voor het vierde deel vluchtelingen Uit het Oosten, die op toewijzing van een stuk bouwland wachten, hebben de directeur van deze vennootschap, de heer Lauenstein, al meteen tot „Koning van het Eemsland" gepro moveerd. Voorlopig kan de heer Lauwenstein echter nog niet konink- Ujk de mlllioenen rondstrooien, die de uitvoering der werken eisen. Hij heeft een tienjarenplan opgesteld, binnen hetwelk de Duitse grensstrook een „Nederlands" uiterlijk zou moe ten krijgen. Drie redenen zijn het in hoofdzaak geweest, die plotseling zo veel haast hebben doen zetten achter een landaanwinst, die voordien vrij wel verwaarloosd was geworden: Ten eerste dringt de bevolkings druk in West-Duitsland tot uitbrei ding van de bodemproductie. Ten tweede zijn de Duitse autori teiten wakker geschud door de inder tijd door Nederland gemaakte aan spraken op een strook van de moe rassen en wordt het gebied beschouwd als in gevaar verkerend grensland. Ten derde maakt de in Zuidelijke flemsland snel ontwikkelde olie-in- ustrie een ontsluiting van het moe rasgebied daar noodzakelijk. De laatste grote werken tot het openleggen van het moerasgebied da teerden reeds uit de vorige eeuw. Toen zijn het DortmundEemskanaal en het kleine kanalensysteem in het moerasgebied en de weinige wegen aangelegd. Daarna heeft de Pruisi sche staat in 1924 de braakliggende moerassen aangekocht. BOERDERIJ AFGEBRAND TE WINTERSWIJK. Gisterochtend brak brand uit op de zolder van de boerderij van de heer H. te Rolde in de gemeente Winters wijk. Het vuur tastte de grote voor raad hooi en rogge aan, zodat de boerderij in een minimum van tijd in lichter laaie stond. Buren konden het grootste gedeelte van de inboedel yan het benedenhuis alsmede enkele Varkens bijtijds in veiligheid brengen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de boerderij geheel uitbrandde. Alleen de muren bleven staan. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. en over de grenzen De hengstenassoeiatie Venray heeft in België de negenjarige grijze hengst „Constant de Marxhe" aan gekocht voor f35.000. Deze hengst was in 1948 kampioen van België en is de vader van de Belgische kampioen 1951. De Australiërs zullen meer belasting moeten betalen. Sir Arthur Faden,, de minister van Financiën, heeft zijn be froting ingediend en daaruit is geble- en, dat er 160 millioen pond meer zal moeten worden opgebracht. De inkom- setenbelasting wordt met 10 procent verhoogd. „Ik weiger al te treden. Laat de pre mier mij maar ontslaan!" heeft minis ter Abdel Fattah el Tawil Pasja gezegd. Hij was eerst minister van Justitie van de Egyptische regering: bij de reorga nisatie van het kabinet werd hij echter minister van Vervoer. Dat is niet naar zijn zin. Premier Grotewohl van Oost-Duits- land is van plan amnestie te verlenen voor allen, die wegens politieke en eco nomische conflicten veroordeeld zijn. In Berlijn beschouwt men dit als een lon ken naar de West-Duitsers. Nadia Goya heeft een nieuw wereld record vasten gevestigd door te Genua 62 dagen, twee uur en 20 minuten zon der voedsel in een glazen kist door te brengen. Op een kapperswedstrjjd te Londen, waaraan door kappers uit 12 landen werd deelgenomen, heeft de Nederlan der W. van Eijk de derde prijs gewon nen. 63 Joego-Slaviselie kinderen werden in 1945 naar de Sowjet-Unie gezonden om daar onderwezen te worden. De Joego-Slavische regering heeft het Kremlin thans, namens de ouders, voor de tweede maal in een nota verzocht de kinderen naar Joego-Slavië te willen terugzenden. Volgens een Engels® dokter hebben proeven uitgewezen, dat natte voeten, Vochtige kleren, en tocht de niensen geen verkoudheid bezorgen. Twee vissers hebben op het eiland Goeam in de Stille Oceaan vier Japanse soldaten, die de laatste zeven jaar op het eiland vertoefd hebben, slapend op het strand aangetroffen. Toen de Ja panners ontwaakten, vluchtten drie hunner het oerwoud in. De vierde ver telde,, dat hij en zijn metgezellen wis ten, dat de oorlog voorbij was. Zij wa ren echter bevreesd om naar huis terug te keren. De Japanner zeide, dat nog vier van zijn landgenoten ergens in een grot op het eiland woonden. PLOEGEN GRAVEN 1,80 M. DIEP. Thans werken, zoals vroeger, straf- gevangenen in het veen, doch het grote project wordt geheel en al in gemechaniseerde vorm uitgevoerd. Met reuzenploegen wordt de veen- korst tot meer dan een meter diepte omgewoeld en met het onderliggen de zand vermengd. „Ottomeyers" heten deze ploegen, die door vier stoommachines worden voortgetrok ken. De grootste ploegen, de „mam moets", ploegen tot 1.80 meter diepte. Met deze technische installaties zou het mogelijk zijn de veengronden in vijf jaren te cultiveren, als het geld tenminste blijft rollen. De Federatie als de belangrijkste geldgeefster heeft dit jaar haar toezegging om veertig millioen beschikbaar te stellen reeds niet kunnen nakomen. Uit de federa le kas komt nu slechts twintig mil lioen, waarboven nog acht millioen zal worden verstrekt uit E.R.P.-mid- delen. Het is nog niet te zeggen of het werk in tien jaar kan worden uitgevoerd. Juist ten Noorden van Lingen wordt aan het DortmnndEemskanaal thans gewerkt aan het grootste industriële project der streek. Daar wordt een raf finaderij voor de Eemsland-olie f bouwd, die in 1953 gereed zal zjjn en een capaciteit van een hall millioen ton per jaar zal hebben. STROOM VOOR NOORD-OOST- NEDERLAND Iets Noordelijker, hjj Hezepe en Ruenle zjju de grote machinale veen- afgravingen sedert geruime tijd aan de gang. Hier wordt nog belangrijker werk verricht. De gewonnen turf, voor zover niet gewild als export-artikel, wordt door electrische centrales in stroom omgezet. De productie bedraagt daar thans vjjftig tot zestig millioen K.VV.U. per jaar en de turfvoorraden zijn voor minstens een halve eeuw toereikend. Een nog groter project in dezelf de geest bestaat voor de afgraving van de zeven tot acht meter djkke turflaag bij Papenburg. Daar wil men in Esterwege aan het Kuesten- kanaal een turfcentrale bouwen met een capaciteit van honderd tot tweehonderd millioen KWU. Voor lopig ontbreken voor dit project nog de nodige middelen. Wel heeft de federale kas dit voorjaar tien mil lioen voor het werk uitgetrokken, doch de kosten zijn op 25 millioen begroot. Van Duitse zijde heeft men het balletje opgeworpen, dat Nederland zichzelf een dienst zou kunnen be wijzen door uit zijn tegoed aan ge blokkeerde marken in de financie ring deel te nemen. Men merkt hier op, dat met de beschikbare turf voorraad een groot deel van Noordoost-Nederland gedurende meer dan een eeuw van stroom zou kunnen worden voorzien. Oostduits vragenlijstje. In alle Oost-Berlfjnse bladen is een uit vjjf punten bestaande vragenlijst af gedrukt, ondertekend door Hermann Matern, vice-president van de Oost-Duitse Volkskamer en vooraanstaand lid van de Socialistische Eenheidspartij. De vra gen hebben ten doel steun te winnen voor het Oost-Duitse voorstel tot be sprekingen tussen vertegenwoordigers uit geheel Duitsland en tot het houden van vrije en geheime verkiezingen. Matern stelt de volgende vragen: 1. Waarom zijn Adenauer, Schu macher en andere vertegenwoordigers van de leidende Westduitse kringen zo bevreesd voor besprekingen, waar bij vertegenwoordigers uit geheel Duitsland alle vraagstukken zouden kunnen behandelen? 2. Waarom verwerpen Adenauer en andere Westduitse politici besprekin gen over vrede en eenheid, maar onderhandelen zij wel met de drie wettelijke Hoge Commissarissen over de invoeging van West-Duitsland in de agressieve organisatie van het Noord-Atlantisch Pact? 3. Waarom willen Adenauer, Schu macher en Reuter (de burgemeester van West-Berlijn) niet spreken over de kwestie-Berlijn alsmede over een hereniging van Duitsland op democra tische en vreedzame grondslag? 4. Geloven de regering van Bonn en de Bondsdag, dat spoedige vredes onderhandelingen zin hebben of ge ven zij er de voorkeur aan, zich bij Amerika aan te sluiten om een nieu we oorlog te beginnen tegen Oost- HALF MILLIOEN VOOR BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE. Het bedrag van f500.000 dat door de Kon. Ned. Petroleum Mij, ter gelegen heid van haar jubileum in 1950 ter be schikking is gesteld van het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis voor de bestrijding van de tuberculose in Neder land, is op voorstel van de daarvoor ge vormde commissie als volgt verdeeld: Een bedrag van f 325.000 werd ter be schikking gesteld van de Ned. Centrale Vereniging tot bestrijding van de tuber culose ten behoeve van de aanschaffing van röntgenapparaturen voor dit doel. Een bedrag van f25.000 is ter be schikking gesteld van het Rode Kruis ten behoeve van de indirecte bestrij ding der tuberculose. De overige f150.000 zijn gereserveerd als subsidie voor een revalidatiesana- torium voor oogtuberculose, hetwelk gevestigd zal worden in het gerestau reerde buiten „Beerschoten" te De Bilt. Duitsland en andere landen, zo vlug na de laatste wereldoorlog? 5. Geloven Westduitse politici, dat een vredelevend, democratische en onafhankelijk Duitsland, dat voor zijn eigen buitenlandse politiek verantwoor delijk is, mogelijk is, of geloven wij dat Duitsland niet in staat zou zijn een eigen buitenlandse politiek te voeren en zich derhalve alieen maar bij het Westen kan aansluiten? Vandaag zal de Bondsdag de tegen voorstellen van de sociaal-democra ten betreffende vrije, geheime ver kiezingen onder internationaal toe zicht behandelen. Kleding afdoende beschutten! Het is gebleken, dat het berijden van een bromfiets bij velen, die zich hierop onvoldoende hadden gekleed, aanleiding tot ziektegevallen heeft gegeven. Nu de herfst weer voor de deur staat, meent de A.N.W.B. dan ook, mede naar aanleiding van verzoeken welke de Bond van medische zijde ontving, een waarschuwing te moeten laten horen. Daar de bromfietser constant met een grotere snelheid pleegt te rijden dan de „gewone" fietser en daarbij stilzit, heeft hij van regen en koude veel sneller last. Wil men zijn gezondheid sparen, dan zal men door het kiezen van warme, winddichte kleding hiermede rekening dienen te houden. De erva ring heeft overigens geleerd, dat zelfs speciale motorkleding in het koude jaargetijde op de bromfiets niet ge heel voldoet. De motorrijder is n.l. gewend de panden van zijn leren jas tussen benzinetank en knieën te klemmen, waardoor een goede wind dichte afsluiting ontstaat. Op de bromfiets ontbreekt deze mogelijk heid, De Nederlandse industrie besteedt overigens reeds aandacht aan deze vraagstukken en brengt zelfs al spe ciale bromfietskleding in de handel. EX-NAZI VRAAGT NEDERLAND VERGEVING. ,Jk vraag de Nederlanders uit het diepst van mijn hart verge ving voor wat mijn volk hun land heeft aangedaan", zeide dr Nie- land uit Hamburg, die als lei dend nationaal-socialist geduren de de oorlog burgemeester van Dresden was en na de Duitse capitulatie drie jaar heeft moe ten doorbrengen in een interne ringskamp, terwijl zijn bezittin gen loerden uerbetird verklaard. Dr Nieland sprak deze woor den tot de Nederlandse delegatie, die gisteren te Caux in Zwitser land arriveerde ter bijwoning van de wereldconferentie voor morele herbewapening. „In de toekomst wil ik samen met hen vechten voor de vrede en het geluk van de mensheid. Het is ons, Duitsers, dikwijls gezegd, dat wij een zware schuld hebben en wij, als voormalige leiders van de nationaal-socia- listische beweging, hebben ons dit gerealiseerd. Toch heb ik in Caux een samenleving gevon den, waarin niemand mij met haat tegemoet treedt; ik besef als Duitser, dat dit een wonder is". (Ingez. mededeling, advert.) De moderne wetenschap staat voor niets en het behoeft dan ook niet uit gesloten te worden geacht dat de ge leerden in hun laboratoria er in zullen slagen alle voor ons levensonderhoud benodigde stoften zodanig in tabletvorm te concentreren, dat het middagmaal van een heel gezin gemakkelijk mee zou zijn te nemen in een lucifersdoosje Gemakkelijk is dit misschien wel, maar aangenaam? Wat zou het leven saai zijn als geen heerlijke dingen meer onze smaak- en reukzenuwen streelden. Zo zoudt U bijvoorbeeld niet graag het genot willen missen van Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee. Eén en al geur en smaak! En U geniet dubbel van Niemeijer's Koffie en Thee, want op elk pakje be vindt zich een waardebon voor het prachtige „Safira"-tafelbestek, gega randeerd vlekvrij door-en-door. Mocht Uw kruidenier de geïllustreer de cadeaulijst niet voor U hebben, dan zendt Niemeijer - Groningen U er op aanvraag gaarne éên toe. Deugt het kiesstelsel? Dinsdag hebben de in de volksverte genwoordiging van San Marino gekozen christelijk-democratische afgevaardig den geweigerd de eed als parlementslid af te leggen, omdat zjj niet met de vor ming van een nieuwe regering werden belast. De communisten en de met hen ver bonden socialisten hebben de meerder heid in het parlement, ook al werd die bjj de op 16 September gehouden ver kiezingen van vijf zetels tot één zetel teruggebracht. De christen-democraten behaalden echter het meeste aantal stemmen. Om deze reden meenden zij, dat hun verzocht diende te worden een nieuwe regering te vormen. De com munisten en de met hen verbonden so cialisten wijzigden echter slechts hun coalitieregering. De christen-democraten hebben vol gens de grondwet zestig dagen de tijd om hun houding al dan niet te herzien. College over verzekeringswiskunde aan de V.U. Prof. dr J. P. van Rooyen, buiten gewoon hoogleraar in de wis- en na tuurkundige faculteit der Vrije Uni versiteit te Amsterdam, stelt zich voor om gedurende het cursusjaar 1951/52 bij voldoende belangstelling een college van twee uur per week te geven over onderwerpen uit de levensverzekerings wiskunde. NAAR OPHEFFING VAN DE UNIE. In November waarschijnlijk de eerste besprekingen. Op vragen van het Eerste Kamer lid, de heer J. Reijers (C.H.) in ver band met het bezoek van prof. Su- pomo aan Nederland, heeft minister president dr Drees meegedeeld, dat de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard gezamenlijk met de Indonesische regering het vraagstuk van de opheffing van de Unie en de dan hiervoor in de plaats tredende nieuwe basis te bestuderen. Met prof. Supomo is de vraag besproken op welke wijze die bestudering zal plaats vinden. Voorlopig wordt er rekening mede gehouden, dat het wellicht mogelijk zal zijn om ter zake in November a.s. de eerste besprekingen te voeren. Pas nadat het resultaat van het ge hele onderzoek bekend zal zijn, zal de Nederlandse regering definitief kunnen beslissen of zij bereid is aan de opheffing van de Unie mede te werken. Uiteraard is ook het vraagstuk Nieuw-Guinea ter sprake gekomen. Nieuwe gezichtspunten hieromtrent zijn echter niet geopend. Technici uit ijzergieterijen op bezoek in de Ver. Staten. Een z.g. productiviteitsgroep, be staande uit werkgevers, technici en werknemers van de ijzergieterijen in Nederland, zijn naar de Ver. Staten vertrokken om daar een studie te maken van de Amerikaanse werk methoden in deze industrietak en zich tevens op de hoogte te stellen van de daar heersende sociale toestanden. Tot de deelnemers behoren o.m. de direc teur van Asselberg's IJzerindustrie en Handelmij. N.V. te Bergen op Zoom, de heer Ir Th. C. J. Asselbergs, en de heer A. E. Traast, bedrijfsleider van „De Schelde 5" te Vlissingen. Papagos wil premier worden. Veldmaarschak Papagos heeft ko ning Paul gisteren medegedeeld, dat de enige weg naar politieke stabili teit voor Griekenland zou zijn, hem de opdracht te geven tot het vormen van een nieuwe regering en vervol gens nieuwe algemene verkiezingen te houden. Dit verklaarde Papagos na een onderhoud met koning Paul. Hij had de koning verzocht, een re gering van de „Griekse concentratie'' (de beweging yan Papagos) machti ging te verlenen om het parlement te ontbinden en verkiezingen uit te schrij ven volgens een meerderheidsstelsel, de stoker hebben vervoerd. De poli- ZWARE STRAFFEN TEGEN DESERTEURS. De krijgsraad te velde heeft een viertal gevallen van Indië-desertie behandeld. De 21-jarige dpi. soldaat K. Meyn uit Oostzaan, die in Sep tember 1949 op aandringen van zijn moeder en meisje niet van insche pingsverlof is teruggekeerd, hoorde een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek tegen zich eisen. Tegen de dpi. soldaat H. Michilsen uit Amsterdam, 26 jaar, eiste de audi teur-militair acht maanden met af trek. De jongeman deserteerde in Oc tober 1946 omdat hij naar Indonesië moest, ofschoon hij nooit een oplei ding als soldaat had ontvangen. Hij werd eerst op 19 Juni 1951 door de m irechaussee gearresteerd. De eis tegen de 26-jarige dpi. sol daat J. Reuter uit Amsterdam luidde één jaar met aftrek, en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen. Reuter is tweemaal gedeserteerd. Hij achtte zich physiek niet geschikt om dienst te doen in de tropen. Een herkeuring heeft hem daarin later gelijk ge geven. Tegen de 24-jarige dpi. soldaat A. N. Ruiter uit Alkmaar werd twee jaar met aftrek geëist. Deze was even eens tweemaal gedeserteerd. Hij hoor de een zwaardere straf tegen zich eisen, omdat hij in de korte tijd, dat hij werkelijk in dienst is geweest, kans heeft gezien een lange straflijst aan te leggen. V ALS EEN LONT. Stig Dahlkvist is een Zweed. Tot voor kort was hij machine-bankwer ker bij de staatstorpedofabriek te Mo- tala. En binnenkort zal hij dat weer zijn. In die tussentijd is hij ontslagen geweest. Dahlkvist is n.l. communist en de jabrieksraad had hem deswege ontslagen, overwegend, dat Dahlkvist onbetrouwbaar is, omdat hij commu- *f: Dat nam de man echter niet. Hij diende een klacht in bij het Zweedse Hof inzake Arbeidsgeschil len en zijn klacht werd gegrond ver klaard. Het Zweedse Hof velde n.l. dit principiële vonnis, dat communis- ten met uit functies van nationaal belang mogen worden ontslagen enkel en alleen wegens hun politieke over tuiging.- „Een ontslag om deze reden kan slechts worden gegeven, indien de communistische partij een duidelijk gevaar voor de nationale veiligheid wordt!" aldus besliste het Hof. En zo zal Stig Dahlkvist binnenkort weer achter zijn bank staan en torpedo's draaien voor zijn regering. Wij vrezen echter, dat Stig Dahlk vist meer zal doen, aannemende ten minste dat hij een overtuigd commu nist is. Hij zal in zijn „functie van nationaal belang" zijn ogen en oren goed open houden en hij zal al dat gene wat hij ziet en hoort op een of andere wijze aan het Kremlin doen weten. Hij zal heel onopvallend en stiekem trachten mede-arbeiders voor zijn beginselen te winnen en sa men met hen zal hij een „cel" vor men in deze voor de staat belangrijke fabriek. En op het ogenblik, dat het Zweedse Hof zal oordelen, dat „de communistische partij inderdaad een duidelijk gevaar is voor de nationale veiligheid" vermoedelijk het ogen blik waarop de legers van de Sow jet-Unie de grens van Zweden zullen overschrijden! op dat ogenblik is het werk van Stig Dahlkvist en zijn soortgenoten vrijwel afgelopen. Deze manen zijn als een verborgen neer gelegde lont. Men ziet het gloeien nauwelijks; het lijkt volkomen onge vaarlijk. Pas op het ogenblik, dat de lucht davert van de ontploffing be seft men, dat dat het werk van die lont is geweest. Wij hebben dat in de Duitse tijd geleerd met schade en schande we hopen, dat Zweden niet hetzelfde zal behoeven te ondervinden! Westerse ideologie leeft nog in Littauen. In een in de Russische „Prawda" ge publiceerde verklaring van de secreta ris van het centrale comité van de com munistische partij in Littauen, Nioenka, wordt gezegd, dat de Westerse ideolo gie nog aanhangers in de academische kringen van Sowjet-Littauen heeft. „Tot voor kort hebben op zichzelf staande schadelijke elementen zich in de universiteiten van de republiek ge drongen. In hun colleges trachtten deze elementen reactionnaire denkbeelden van bourgeois-nationalisme en cosmo- politisme te verbreiden", aldus Nioenka, die hier aan toevoegde, dat hierdoor de communistische opvoeding van de stu denten was belemmerd. Er was echter een aantal van deze personen „ontmas kerd". Een Vampire straaljager van het Zwitserse leger is Woensdag bij Ville» neuve uit elkaar gesprongen en in het meer van Genève gestort. Van kwaad tot erger. Wij zien deze man ongaarne uit onze dienst vertrekken, stond er in het getuigschrift, dat de firma Wen- neker Co, distillateurs te Schiedam verstrekte aan de 38-jarige ontslagen J. P. C. van D. uit Schiedam, die voor de Rotterdamse rechtbank te rechtstond. Van D. was betrokken bij een zaak, die enige tijd geleden in Schiedam nogal wat stof heeft doen opwaaien. Er doken toen plotseling allerlei ge ruchten op en het publiek in Schie dam wist te vertellen, dat verschil lende agenten in hun diensttijd bij een distilleerderij een borreltje dron ken. Ook stonden een aantal hoofd-agen- ten en agenten van het Schiedamse po litiekorps terecht. De genoemde stoker had tegenover de politie verklaard, dat hy des nachts aan een aantal politie mannen wel eens een borreltje schonk. Van het een kwam bet ander en later is het enkele keren voorgekomen, dat de agenten de stokerij verlieten met 'n fles jenever in hun bezit. Uit deze verklaring bleek verder, dat de agenten ook drank voor de DAG LIEVE MENSEN! „Ik wou eigenlijk nog wat vragen", en Pedro draaide verlegen met zijn lange staart. „Wat dan Pedro", moedigde Maartje hem aan, „zeg het maar gerust!" „Och", fluisterde het eekhoorn tje, „mag ik een paar noten mee naar huis ne men voor mijn kleine broertjes, ze zijn er zo dol op." „Natuurlijk", lachte tante Neel, „dat was ik haast vergeten. Pak ze maar gauw Maartje, ik heb ze in mijn tast gestopt", Maartje holde hard weg en even later stopte ze Pedro het zakje toe. „Hier", sprak ze, „je hebt ze eerlijk verdiend". „Ja, Pedro heeft ze eerlijk verdiend", brouwde Lorre haar na, Pedro lachte en keek dankbaar in het rond. „Dag lieve mensen", groette hij, „dag Lorre, dag Pietje!" en floepmet grote sprongen wipte hij het raam uit. Met een tiemannen stonden erbij, als verdach te de drank tapte. „De baas had het goedgevonden, als het maar niet met fusten ging", merkte verdachte op. Tegen het schenken van een borrel tje was geen bezwaar, dit is traditie, aldus een der directeuren van de N.V. Honderden jaren is het in Schie dam gewoonte, dat de brenger van een pakje een borreltje krijgt, doch dit waren geen bodes, maar politie ambtenaren. Verdachte's raadsvrouwe wees op de traditie die ten aanzien van het schenken van een glas jenever in Schiedam bestond en vroeg een lich te voorwaardelijke straf. De Officier had tegen de bode 14 dagen met af trek geeist. De 38-jarige agent van politie uit Schiedam Q. J. van S., was ten laste gelegd, dat hij jenever en likeur had aangenomen, vervoerd en bewaard. Verdachte bekende en vertelde in middels ontslagen te zijn. Tegen hem werd een gevangenis straf met aftrek geest. Het vervoeren van drank in uniform is een ernstig feit, aldus de Officier. De verdachte van N. zou ook jene ver en likeur hebben aangenomen, vervoerd en bewaard. De Officier eiste tegen hem een gevangenisstraf van twee maanden. De volgende vier agenten uit Schiedam, die terechtstonden en er eveneens van verdacht werden van diefstal afkomstige borrels en flessen jenever te hebben aangenomen, hoor den ieder een voorwaardelijke gevan genisstraf van tien dagen tegen zich eisen. Een groot gedeelte van de schuld ligt op de schouders van de 34-jarige hoofdagent M. M., aldus de Officier, maar hij meende niet, dat verdachte een strafbaar feit had gepleegd, zo dat hij vrijspraak vroeg. zakje noten in zijn poten gekneld, rende Pedro in de richting van het bos, terwijl tante Neel en de kinderen hem nakeken. „Ziezoo Lorre, nu is het jouw beurt", lachte tante Neel vrolijk. „Ja, het feest is nu ten einde en jij gaat weer in je kooi. En wat krijgt Lorre dan van tante Neel?" „Lekker eten, lekker eten!" krijste Lorre, terwijl hij de kooi inwipte. Tante sloot behoedzaam het deurtje. „Maar dan mag Lorre nooit meer„Weg vliegenantwoordde Lorre gevat en hij poetste vol ijver zijn veren op. Arbeider door trein overreden. De 64-jarige los-arbeider T. Werk man uit Woerden is gistermorgen onder de gemeente Moordrecht onder een uit Gouda komende electrische trein geko men en gedood. Het slachtoffer was in dienst bij een Woerdense aannemer die werkzaamheden voor de Spoorwegen uitvoert. Hij stak vlak voor een hem van achteren naderende trein de lijn over. De man was weduwnaar. Tassen Ferzië en do Sowjet-Unie is een overeenkomst gesloten voor de le vering aan Perzië van 11.000 ton suiker.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2