PERZIE HOUDT TROEPEN PARAAT r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 27 SEPT. 1951 Engeland voor moeilijke keuze Attlee: Toegeven of geweld j wat zeggen de conservatieven? Moordaanslag Arnhem te Oude bekenden in nieuwe vorm 1 SNIPPER NIEUWS Om het behoud van Dishoeck SPOORWEGRAMP IN STIERMARKEN. Tot dusver 20 doden en 40 gewonden. Commissaris der Koningin stelde gemaal Schelphoek in gebruik „Italië (meer vrij) lid der Verenigde Naties Toch een vaste oeververbinding tussen Noord- en Zuid-Beveland? Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie! 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korta Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1980 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.35 u., onder 18.26 u.; Maan op 3.13 u., onder 17.36 u. Vlissingen: 0.21 u. 1.56 m., 12.37 Hoogwater op Vrijdag 28 Sept.: u. 1.49 m.; Terneuzen: 0.45 u. 1.75 m., 13.02 u. 1.68 m.; Wemel- dinge: 1.48 u. 1.51 m., 14.12 u. 1.35 m.: Zierikzee: 1.33 u. 1.32 m., 13.53 u. 1.15 m. «Bi MEER BEZORGDHEID VOOR KONING GEORGE In een gisteravond uitgegeven bulle tin wordt medegedeeld: „Alhoewel er geen onderbreking is gekomen in het geleidelijke herstel van de Koning en er tot dusverre geen complicaties zijn geweest, is het onvermijdelijk dat de komende periode van een week of tien dagen met enige bezorgheid tegemoet wordt gezien". Kroonprinses Elisabeth en haar echt genoot, de hertog van Edinburgh, heb ben hun bezoek aan Canada voor één of twee weken uitgesteld. WEST-DUITSLAND ZAL JODEN SCHADE VERGOEDEN Een woordvoerder der West-Duitse regering heeft medegedeeld, dat het kabinet zijn goedkeuring heeft gehecht aan een verklaring welke vandaag door Bondskanselier dr Adenauer in de bondsdag zal worden voorgelezen en waarin West-Duitsland zich bereid ver klaart de Joden schadeloos te stellen voor de misdaden der Nazi's jegens hen. KRAAN VERPLETTERT MACHINIST Gistermiddag is op de Scheepsbouw- werf „De Merwede" te Hardinxveld de 48-jarlge kraanmachinist J. Schippers gedood, toen de kraan die hij bediende, voorover stortte en hij uit de cabine wilde springen. Hij werd onder het 18 ton zware gevaarte verpletterd. Het slachtoffer is ongehuwd. NEDERLANDSE POTERS NAAR DUITSLAND. De invoercommissie van de West- Duitse regering heeft toestemming ge geven voor de invoer van pootaardappe- len uit Nederland tot een bedrag van 650.000 dollar. HET PERZISCHE OLIEGESCHIL is in een critiek stadium gekomen. Mos- sadeqs aankondiging, dat de driehonderd nog in Abadan vertoevende Engelsen voor volgende week Donderdag het veld moeten ruimen, stelt de Engelsen voor een zware keuze: toegeven of geweld gebruiken. En hoewel het Britse kabinet, dat gisteren bijeen ls gekomen en waar ook de stafchefs van leger en marine aanwezig waren, nog geen besluit zal nemen voordat de Perzen zullen ant woorden op een inmiddels ingediend protest, hebben de Perzen zelf het zekere voor het onzekere genomen en hun leger en vloot tot grote waakzaamheid aan- g«zet. Uit welingelichte bron weet A.F.P. zelfs te melden, dat Mossadeq heeft verklaard, dat ingeval van een landing van vreemde troepen, alle oUelnstallaties In Zuld-Perzië opgeblazen zullen worden. Het Britse protest werd ingediend door de ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepperd. De nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Perzië, Hender son, heeft gisteravond een bezoek ge bracht aan Mossadeq. Deze zal vandaag het parlement verslag uitbrengen en waarschijnlijk het vertrouwensvotum vragen. In een verklaring van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat Perziê is medegedeeld ten volle verantwoordelijk te zijn voor de Een 36-jarige Arnhemmer heeft gis teren zijn vrouw 7 steken toegebracht met een mes, waarvan vier in de rug en drie in de borst. Onmiddellijk daar na ging hij naar het politiebureau om zich zelf aan te geven. De vrcruw werd naar het gemeenteziekenhuis overge bracht; haar toestand is niet levensge vaarlijk. Er was de laatste tijd al her haaldelijk ruzie tussen man en vrouw, zodat de vrouw haar intrek elders nam. Gistermorgen wilde de man de verhou ding weer in orde brengen, maar na een woordenwisseling trok hij zijn mes en stak zijn vrouw. WINTERPLANNEN N.C.R.V. Geen „philantropische" uitzendingen meer (Van onze Utrechtse correspondent). Een actie, overeenkomend met „Haak In", zullen wjj in het komende winter seizoen niet meer voeren. Wel wordt op enkele plaatsen nog een Haak-In-bazar gehouden, maar omstreeks 1 November denken! wjj de zo geslaagde campagne voor het Koningin Wilhelminafonds definitief af te sluiten. Aldns mr A. B. Roosjen, voorzitter van de Ned. Chr. Radiovereniging, in een bijeenkomst waar hy het wlnterprogramma van deze omroeporganisatie inleidde. creaties van de romanschrijvers Cor Bruyn en D. van der Stoep, komen eveneens voor de microfoon. Voor de scholen. De schoolradio, indertijd een novum van de N.R.C.V., maar weldra door an dere omroepverenigingen nagevolgd, blijft het troetelkind. Voor de verzor ging van deze gretig beluisterde uitzen dingen geeft men zich veel werk. Dit jaar zijn veertien boeiende onderwerpen gekozen. Wij noemen electriciteit en ra dio, de vogeltrek, het dagblad, de sla venhandel, Vincent van Gogh. De N.C.R.V., zo merkte de heer Roos- jen op, is bereid met andere omroep organisaties samen te werken inzake de schoolradio, althans voor zover het over onderwerpen gaat, waarin de N.C.R.V. geen speciale, eigen boodschap heeft te brengen. In het gesproken woord kan men naast de vaste rubrieken van de pro fessoren Scholten en Diepenhorst, een derde hooggeleerde spreker horen, en wel prof. dr A. H. Edelkoort te Utrecht, die een serie over „Het Boek der boe ken" gaat beginnen. Ook een nieuwe weleerwaarde spre ker zal voortaan zijn stem doen horen en wel ds K. O. Finkensieper, directeur der Heldring-Stichtingen te Zetten. Hij behandelt op Woensdagavond opvoed kundige vragen. Dat de muziek, waaraan de N.C.R.V. zeer veel zorg pleegt te besteden ook dit jaar niet stiefmoederlijk bedeeld is, laat zich denken. Ds H. Hasper zal een aantal poëti sche bijbelgedeelten berijmen io cou pletten; massazang uit grote kerken wordt voortgezet, Nederlandse muziek van de 15e eeuw af komt in uitvoering, oratoria, jeugdconcerten en kamermu ziek krijgen wederom een plaats. De amusementsmuziek ondergaat vernieuwing: het Vaudeville Salonor kest onder directie van Mas Bakker doet zijn intrede. „Vrij en Blij" zal Vrijdags in het middaguur een lustig liedje laten horen. Nog andere klanken kan men ver nemen: torenklokken uit heel het land zullen voortaan de uurslag van één uur geven. Dat de „Haak-In-actie" een compleet succes werd, is algemeen bekend. De opbrengst wordt geschat op drie milli- oen gulden, meer dan het dubbele be drag dat het Koningin Wilhelminafonds vroeg voor de inwilliging van zijn ver langlijstje. Johan Bodegraven komt niet terug als aartsbedelaar. Maar men zal zijn stem toch weer horen op Donderdag avond en wel in de wedstrijd „Zeg, weet jij het?", een test aangaande het con centratievermogen van enige Steravond bezoekers. Aan de familiecompetitie zal voor taan ook worden deelgenomen door clubs en Verenigingen. Tussen 6 en 8. De belangrijkste wijzigingen in het programma van de N.C.R.V. voor deze winter betreffen de uitzendingen in de vooravond. De volgende regeling is getroffen: het C.B.T.B.-kwartiertje wordt verschoven naar Maandagmiddag. Het zal nu als wekelijkse rubriek „Voor boer en tuin der" in de aether komen, juist even voordat de mededelingen voor land- en tuinbouw worden gegeven. Het chr. organisatie- en verenigings leven, dat natuurlijk bij de N.C.R.V. 'n bijzondere plaats inneemt, krijgt ook zijn beurt en wel in de vorm van vraag gesprekken, speeches, reportages en rondetafelconferenties. Het C.N.V. ont vangt een frissere behandeling en wel door het uitzenden van de discussies van twee bouwvakarbeiders op de stel ling. Zodoende krijgt het programma tus sen 6 en 8 uur een heel nieuw aspect. De radiokrant „Vandaag" behoudt haar plaats. Maar met ingang van 1 Oct. vervalt de uitzending van nieuwsberich ten, die om 7 uur placht te geschieden, (ook bij de K.R.O.). Het weekoverzicht wordt van die datum af om 8 uur ge geven. Nieuws is de rubriek van Donderdag avond ten dienste van marine, land- en luchtmacht, waarin geestelijke verzor gers van de strijdkrachten zich via de microfoon tot de geüniformde mannen richten. Het thuisfront ontvangt spreek, tijd in het programmapunt „Met P.IT op pad". Zieken en thuiszittenden zien in het voor hen geprojecteerde programma en kele wyzigingen. Er komt een halfuur-uitzending, ge naamd „Onder de hoogtezon", welke verstrooiing voor bedlegerige luiste raars beoogt te geven. De bybeiover- denldngen zullen m.i.v. volgende week een kwartier korter duren. Ziekenln- richtingen hadden geconstateerd, dat drie kwartier luisteren eigeniyk te lang was voor patiënten. Blinden, ook al een categorie trouwe luisteraars, zullen deze keer speciale attentie krijgen. Er wordt namelijk een luisterspel over het leven van Louis Braille ten gehore gebracht, samenge steld door de blinde telefonist van de N.C.R.V. Men zal in het nieuwe seizoen kunnen luisteren naar microfoonbewerkingen van allerlei genre. De middeleeuwen worden vertegenwoordigd door „Neme sis een spel over de brand van Am sterdam in 1429, de gouden eeuw door een levensbeeld van Rembrandt, de 19e eeuw door figuren uit de Camera Obs- cura. Sil de Strandjutter en Laterveer, r i k „Enkele Nederlandse commandopos ten hebben vandaag bezoek gehad van Generaal Hasselman, die volstaan heeft aan dodelijk vermoeide officieren links en rechts snauwen uit te delen", schreef De Volkskrant over Counterthrust op 22 September. Het 2e Kamerlid Vorrink heeft de minister van Oorlog schrifte lijk gevraagd hiernaar een onderzoek in te stellen. In Gemert is gisteren een woonhuis van de weduwe Van Houten afgebrand. De dochter, die alleen thuis was ontdekte het pas, toen het half met stro bedekte dak in lichterlaaie stond. In Birma is een complot ont dekt dat zich de omverwerping van de regering ten doel stelt. - Van 27 tot 30 September zullen in Frankrijk ma noeuvres, onder de naam Jupiter" ge houden worden. Ook Nederlandse leger onderdelen doen er aan mee. De Zweedse socialistische regering zou 'n coalitie met de Agrarische partij willen aangaan. gevolgen van de jongste maatregel. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie medege deeld, nog geen rapport te hebben ont vangen van het onderhoud tussen Hen derson en Mossadeq en kon derhalve de berichten dat Perzië de V.S. om be middeling heeft verzocht niet bevesti gen. Attlee heeft inmiddels Truman een persoonlijke boodschap gezonden. De conservatieve en partijloze oladen in Engeland hebben zich uitgesproken tegen inwilliging van de Perzische eis. Zij herinneren Attlee aan zijn belofte aan het parlement, dat Engeland de olievelden niet geheel zou ontruimen. Daar de mogelijkheid bestaat dat bin nenkort een nieuwe regering in Enge land aan de macht ls, zal Attlee er misschien toe overgaan met de leiders der conservatieven en liberalen overleg te plegen voordat het kabinet een be sluit neemt. NAAR DE 250.000 LEDEN Hoe hoog is op 't ogenblik het ledental van de N.C.R.V., vroeg men aan de heer Roosjen. Het antwoord was ontwijkend maar nochtans duidelijk genoeg. De N.C.R.V.-voorzitter rei na melijk: „U weet dat we ran plan zijn aan het 250.000-ste- lid een televisietoestel cadeau te doen. Welnu, wij hebben goede hoop, dat dit zeer binnenkort zal gebeuren!" De propaganda van de N.C.R.V. zit niet stil. Het bureau tn Ede heeft voor het komende seizoen maar eventjes 200 steravonden ge projecteerd in allerlei hoeken van het land! Hier zullen bekende ra diosprekers en -ensembles optre den. Ook de Kamer van Koophandel tekent protest aan Naar thans blijkt zijn nog meer be zwaarschriften ingediend tegen het ont eigeningsplan van Dishoeck. O. m. door de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de Provinciale V.V.V., V.V.V. Koudekerke, de Bedrijfs- horea, de A.N.W.B., terwijl ook de beide landbouworganisaties C.B.T.B., Z.L.M., evenals de Stichting v. d. Landbouw, een krachtig protest hebben laten ho ren. Leden van de Provinciale Staten koesteren voor deze zaak meer dan ge wone belangstelling. Enkele leden van dit college zijn de toestand ter plaatse eens gaan opnemen en de verwachting is dan ook gewettigd, dat het in de Sta tenvergadering, waarin het plan ter sprake komt, tot langdurige debatten over deze zaak zal komen. Ook de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden behoort tot de protesterende instanties. In een adres heeft de Kamer er bij de Minister op aangedrongen om het compromisvoor stel, zoals dat is ingediend door het Gemeentebestuur van Koudekerke in ernstige overweging te nemen. OPLICHTER GEGREPEN De gemeentepolitie van Middelburg heeft de vertegenwoordiger H. W. M. uit Eelde gearresteerd. M. heeft enkele weken in een pension te Middelburg vertoefd waar hij, zo bleek na zijn ver trek, enkele honderden guldens uit een geldkistje heeft ontvreemd. M. heeft bekend. Een deel van het geld had hij al opgemaakt. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op het station van Langenwang in Stiermarken (Oos tenrijk) een sneltrein op een goe derentrein gelopen. De trein kwam uit Wenen en was op weg naar Rome. Er stond op het ogenblik van de botsing een dikke mist. De gevolgen van de botsing waren ontzettend: de wagens van de sneltrein schoven geheel in elkaar, terwyi de lo comotief geheel vernield werd. De sto ker kon pas na uren werken met een snijbrander uit de cabine worden be- vryd. Tot dusverre zijn 20 doden geborgen, verreweg de meesten Italianen. Onder hen bevinden zich minstens 5 vrouwen. Minstens 40 personen zyn ernstig ge wond; voor liet leven van sommigen van hen wordt gevreesd. De Oostenrijkse bondspresident, dr Theodor Koerner, heeft zich persoonlijk van de toestand in Langenwang op de hoogte gesteld. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de stationschef een goederentrein op de rails van de exprestrein heeft gebracht zonder het signaal buiten het station op onveilig te zetten. Verder wordt de machinist van de expres-trein er van beschuldigd door een stopsignaal heen te zijn gereden. De stationschef en de machinist zou den zijn gearresteerd. Winkelsluiting te Middelburg voor lopig op Dinsdagmiddag gehand haafd In de gisteren gehouden vergadering van „Handelsbelang" te Middelburg, is opnieuw gebleken dat geen overeen komst bestaat over het veranderen van de sluitingsmiddag van de winkels te Middelburg. Zolang geen meerderheid voor andere middagen of morgens ge vonden wordt, zal de sluiting op Dins dag gehandhaafd blijven. Voorgesteld werd, contact op te nemen met de Goes- se en Vlissingse middenstandsverenigin gen om t.z.t. te komen tot een unifor me regeling voor alle drie de steden. Ook over de thans toegestane koop avonden kon geen overeenstemming worden verkregen. Hierover zal nader hand een enquête worden gehouden. Benoemd tot hoofd van de B.L.O.- school te Zierikzee de heer G. H. Ro- sink te Vledde. DE HOLLANDSE KERK in Austin Friars te Londen die in 1940 door bommen werd verwoest, wordt weer herbouwd. Vorig Jaar is prinses Irene speciaal naar Londen gegaan om de eerste steen te leggen. Het nieuwe gebouw is ontworpen door de Engelse architect Arthur Baliey. Een maquette van de in aanbouw zijnde kerk. HOOGTIJDAG VOOR WATERSCHAP SCHOUWEN. Sluitstuk van het ontwateringsplan „BIJ WATERLAST DOOR STAGE REGEN TRACHT IK TE ZIJN TOT SCHOUWENS ZEGEN. ANNO 1951". Deze woorden pryken op de gedenkplaat aan de buitenmuur van het gloednieuwe gemaal in de Schelphoek op Schouwen, dat gistermiddag door het hysen van de vaderlandse driekleur op symbolische wyze door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, werd geopend. Deze spreuk is niet van Jacob Cats, maar wêl uit Brouwershaven af komstig, waar een man woont, die Cats' voetstappen wil drukken. Het is de heer L. P. Bastiaanse, die voor de plaat op het gemaal zijn talenten in dienst van het Waterschap Schouwen stelde. Zodra de vlag was gehesen, werden de machines in werking gesteld en binnen enkele minuten was de waterstand in de grote verzamelkom achter het gemaal met zes zeven centimeter gedaald. Zodat het succes van deze nuttige instal latie, het sluitstuk van 't ontvvateringsp lan van 't Waterschap, wei verzekerd is. aldus da In Hotel Mondragon te Zierikzee hield de Commissaris later op de mid dag een rede, waarin hjj het gevaarlijk noemde te spreken over de problemen der randgewesten in vergelijking met die van het centrum. Natuurlijk is hier wel eens achterstand, maar op andere punten is die er ook in de centrumpro vincies. „Achterstand is zeer betrekke lijk. Dat kan ook van Zeeland gezegd worden. Ik geef toe: Schouwen is niet in alles up to date. Maar dat kan Schouwen niet verweten worden. Maar waarin men hier up to date kan zijn, is men dat ook. Kijk maar naar het GROTE DRIE BESLISSEN: Kwestie Triest wordt bekeken De V.S., Groot Brittannië en Frankrqk hebben gisteren een gemeenschappe- lijlte verklaring uitgegeven, waarin zy hekend maken, dat Italië zich niet langer hoeft te houden aan de clausules van het vredesverdrag, die beperkingen op leggen aan de bewapening. De drie regeringen verzekeren voorts te zullen trachten Italië tot de Verenigde Naties toe te laten en de mede-ondertekenaars van het verdrag worden verzocht soortgeiyke maaregelen te treffen. De clausules in kwestie zyn voorna- melyk die, waarbij het Italiaanse leger werd beperkt tot 250.000 man, de lucht macht tot 350 vliegtuigen en 25.000 man en de marine tot 132 schepen. Truman heeft de Italiaanse premier De Gasperi, die thans een bezoek aan Washington brengt, de verzekering ge geven, dat, indien de Sowjet Unie zou voortgaan met Italië's toelating tot de V.N. tegen te werken, er andere stap pen gevonden dienden te worden om Italië in staat te stellen „een volledige rol te spelen bij de handhaving van de beginselen der V.N.". In een communiqué van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, dat Woensdag werd uitgegeven over de besprekingen tussen Dean Acheson en de Italiaanse premier De Gasperi, wordt verklaard, dat de V.S. zullen helpen bij het verkrijgen van voorrang voor uitrusting, die noodza kelijk is voor de vergroting van de pro ductie van electriciteit en staal in Ita lië. De V.S. hebben ook beloofd samen te werken bij het oplossen van proble men aangaande het volledige gebruik van Italiaanse arbeidskrachten. T.a.v. Triest wordt verklaard, dat een oplossing van deze kwestie rekening zou moeten houden met de „wettige verlangens van het Italiaanse volk". Acheson en De Gasperi waren het er over eens, dat een oplossing „de een heid van West-Europa zeer zou ver sterken". Erkend werd, dat het Middellandse- zeegebied „van wezenlijk belang is voor de gemeenschappelijke defensie'. De Gasperi heeft op een persconfe rentie verklaard, dat hij bereid is met Joego-Slavië onderhandelingen te be ginnen over de kwestie Trieëst. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Overwegend droog weer met wisse lende bewolking en een matige zuid westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. Comité zou oplossing hebben voor financieringsmoeilijkheden. Naar wy vernemen zal het actie-comité, dat tot doel heeft zo spoedig mogeiyk een vaste verbinding tot stand te brengen tussen Noord- en Zuid-Beveland vandaag een bespreking houden met diverse leden van de Provinciale Staten om deze ervan te overtuigen, dat het plan voor een nieuwe pont onnodig ls, omdat er financieringsmogelijkheden zyn voor de bouw van een brug tussen beide eilanden. Naar schatting is met deze bouw een bedrag gemoeid van 7 millioen gulden; het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de inwoners van Noord-Beveland, die immers allen het grootste belang hebben by het tot stand komen van een brug, een belangrijk gedeelte van dit bedrag willen fourneren. en na de bevrijding was het plan voor bruggebouw niet te verwezenlijken. In tussen werden zowel het schip als de steigers steeds slechter. Ged. Staten hebben naar een oplossing hiervoor ge zocht en zeer onlangs hebben zij aan de Provinciale Staten een crediet gevraagd van f 410.000 voor de bouw van een nieuwe pont. Zij willen dit nieuwe schip zo snel mogelijk in de vaart brengen en daarom hebben zij de Prov. Staten leden verzocht reeds tijdens de zitting van 2 October een beslissing dienaan gaande te nemen. Toch een brug? Het was te voorzien, dat het actie comité dit niet op zich zou laten zitten. Men kan immers wel als zeker aanne- Zoals hekend is de bouw van een der gelijke brug een lang gekoesterde wens van de Noord-Bevelanders. Het eiland is slechts met auto's te bereiken via de pont WolphaartsdijkKortgene en deze pont is verre van ideaal, 's Avonds om 11 uur vertrekt zij voor het laatst van Noord-Beveland en om half twaalf van Wolphaartsdijk. In die tussentijd is het eiland geïsoleerd. Bovendien is de over tocht een betrekkelijk kostbare geschie denis, afgezien nog van het feit, dat de verloren tijd voor de boeren-zakenlieden van het eiland geldverlies betekent Kort voor de oorlog leek het einde van deze ellende in zicht: er zou een brug gebouwd worden. De oorlog sloeg echter die plannen de bodem in. men, dat, als de nieuwe pont eenmaal in de vaart zal zijn, de bouw van een brug voorlopig van de baan is. Dat heeft de Noord-Bevelanders in actie gebracht en het is bekend, dat deze eilanders niet gauw bij de pakken neerzitten, ais ze ergens hun zinnen op gesteld hebben; daarvan zijn verhalen te over. Zij heb ben derhalve naar middelen en wegen gezocht om aan de Provinciale Staten een ander, beter plan te kunnen aan bieden: de bouw van een brug. Zoals de zaken nu liggen is daar voor maar één mogelijkheideen financieringsplan aan de hand doen en daarvoor de stemmen van de Staten winnen. En aangezien kapi taal op het ogenblik uitermate schaar is in Nederland kan men dat plan maar op één manier gevonden hebben: de belanghebbenden moe ten zelf het kapitaal (een bedrag van naar schatting 7 millioen gul den) fourneren of althans een be langrijk gedeelte hiervan. Uit het feit, dat men inderdaad een bespreking met leden van de Provinci ale Staten heeft gearrangeerd mag men afleiden dat men hiertoe een mogeiyk- heid ziet. Het schynt dan de bedoeling te zijn, op de brug een tol te plaatsen (zoals ook vroeger op de brug van Tho len), met de opbrengst waarvan men een redeiyke rente op het kapitaal hoopt to kannen uitkeren. prachtige nieuwe gemaal", Commissaris, die er verder op wees, dat de Schouwse boeren in Zeeland be* kend staan om hun activiteit en voor* uitstrevendheid. Jhr de Casembroot bracht hulde aan het bestuur van hef Waterschap, aan het personeel en aaij de ingelanden, die mogen betalen'. Ook de heren van het ministerie van Land bouw werden in die dank betrokken. „Er zqn wel andere departementen, waarvoor dat erg moeliyk valt", zo ver klaarde de Commissaris, want ais w| zien, dat wéi Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen worden beschouwd ais noodgebieden wat de zoetwatervoorzie- ning betreft en Schouwen en Tholeni niet, dan mogen wy van harte wensen, dat de heren van het ministerie van Sociale Zaken spoedig tot andere ge dachten komen". Jhr de Casembroot sprak er zijn te vredenheid over uit, dat het bestuur de Provincie van een „zorgenkind" heeft verlost, door bij aanleg van een nieuwe watergang de mogelijkheid tot verbetering van de provinciale weg ZierikzeeRenesse te scheppen. Nadat hij had verklaard, dat het nieuwe ge maal niet alleen zal bijdragen tot ver meerdering van de welvaart van Schou wen, maar door zijn bouw ook de schoonheid van het eiland bevordert," sprak hij de hoop uit, dat onder Gods zegen het gemaal Schouwen ten goede mag komen. In 's Landskamer had des morgens de voorzitter van het Waterschap, de heer J. Klompe, alle genodigden wel kom geheten. Onder hen waren de leden van Ged. Staten C. Hamelink en C. Phi lippe; ir A. Franke, Rijkscultuurconsu- lent voor Zeeland; ir H. D. J. Swaters, hoofding.-dir. Prov. Waterstaat en ir C. Koning van deze Dienst op Schou wen; de burgemeesters van Zierikzee, Haamstede en Burgh; ir T. Michielsen, directeur van de P.Z.E.M. met ir H, Everwijn, hoofding. en vele hoofdinge landen met de heemraden. De heer J, L. Breeman, waterbouw kundige van de Cultuur Technischs Dienst te Utrecht, gaf een overzicht van de totstandkoming van het plan. Hij vertelde o.m. dat er 127 km water gang is gegraven. Na de heer Breeman gaf ir D. C. Pleyte, directeur van het Technisch Bureau van de Unie van Waterschaps bonden, een technische uiteenzetting over verschillende onderdelen van het project. Nadat koffie was gedronken, maakte het gezelschap een rondrit door het Waterschap. Terug in Zierikzee werd in Hotel Mondragon door tal van sprekers het woord gevoerd. Voorzitter Klompe gaf in een doorwrocht historisch betoog een beschrijving van de poldertoestanden op Schouwen in de 17e tot en met de 19e eeuw. Nadat hij alle personen en in stanties, die aan de uitvoering van het ontwateringsplan medewerkten, had be dankt, trok hij deze conclusie: „Schou wen is uit een poel van ellende in en na de inundatie herrezen". Nadat de Commissaris der Koningin zijn rede had uitgesproken, werd het woord gevoerd door jhr mr J. Schuur- beque Boeije van Zierikzee; ir F. P, Me- su, directeur van de Cultuur Techni sche Dienst te Utrecht (die o.m. mede deelde, dat de totale kosten van uit voering van het ontwateringsplan 314 mlilioen gulden bedragen en dat de be groting slechts met enkele percenten is overschreden, en die het bestuur een hoogtekaart van het geheel aanbood als waardering voor de prettige samenwer king) en mr dr R. W. Graaf van Lyn- den namens de Zeeuwse Polder- en Wa- terschapsbond. In Hotel Van Oppen werd deze voor Schouwen zo belangrijke dag besloten met een diner, waar o.m. de heer H. J. Gast, heemraad, een gedicht op de in gebruikstelling van het gemaal van de heer Bastiaanse voorlas en waar de Commissaris der Koningin het Water schapsbestuur hartelijk dank bracht voor de uitstekend georganiseerde dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1