Hoe vroeger de wezen op Walcheren werden verzorgd» ©ie Sommige weesjongens brachten het ver in de wereld. „Economische politiek - bewegelijk en slagvaardig.'' De winterdienstregeling der Spoorwegen. Nederlandse industrie zal zoveel mogelijk worden ingeschakeld» BSSj voor verpakte biscuits! WEK DE GAL IN UW LEVER OP Teelt van uien belangrijk ingekrompen. Grepen uit de begroting voor 0, K. en W. West-Uuusianas economie herstelde zich. tr $icfifre£§ WL&bwuit ~J) nLit-J I overmaken van winsten op buitenlands Engeland bleef achter op de andere landen. Wotnsdag 26 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Pleegouders mochten „met mate" kastijden. In de uitgebreide notulen van de kerkeraadsvergaderingen der 17e en 18e eeuw komt herhaaldelijk de verzorging der wezen ter sprake. Er waren toen veel wezen, zowel in de steden als 8p het platteland. De gemiddelde levens duur ui as veel lager dan thans. Vele ouders stierven op betrekkelijk jeugdige leeftijd. De geneeskunde stond niet op een hoog peil. De hygiënische toestand was bedroevend, zodat vaak allerlei besmettelijke ziekten heersten. Vooral de arme arbeidersbevolking leed veel ontbering. Veel vrouwen stierven inhet kraambed, zowel m de arme als meer gegoede gezinnen. Vaak huwden de weduwnaars voordele 3e maal. Zo zijn de bekende admiraals M. A. de Ruyter, M. H. Tromp, Js. de Moor en Witte de With driemaal getrouwd geweest. Op elk dorp, vroeger veel kleiner dan thans, had de diaconie jaarlijks voor 15 d 20 wezen te zorgen. In de stede waren er ook veel. In Middelburg b.v. waren er zelfs meer dan 350, die in die weeshuizen werden verzorgd. Am sterdam telde een dozijn van die inrichtingen. In dit artikel zullen wij het alleen hebben over de verzorging van de wezen op het platteland, voornamelijk op Walcheren. Op een dorp waren te weinig wezen om een weeshuis te stichten. De kos ten hiervoor zouden ook boven de draagkracht van de diaconie gaan. Daarom werden de wezen jaarlijks uitbesteed, doorgaans op de tweede Pinksterdag, na afloop van de kerk dienst. De kleine oude consistoriekamer gaf geen voldoende ruimte om samen te komen, want behalve de kerkeraad en het publiek waren ook de wezen aanwezig, opdat na de toeslag ieder zijn „contentement" in ontvangst kon nemen. De besteding had daarom plaats in de dorpsherberg. Zo'n uitbesteding leek wel wat op een openbare verkoping van slaven met dit verschil, dat voor jonge kin deren niet het hoogste bod, maar het laagste de beslissing gaf aan wie de wees voor één jaar werd toegewezen. Helaas stond zowel bij de diaconie als bij de a.s. pleegouders vaak het geldelijke belang meer op de voor grond dan een liefderijke christelijke verzorging. Als de jongens en de meis jes wat groot waren, zodat de eersten op het land en de laatsten in 't gezin konden meewerken, dan moest niet de diaconie, maar de verzorger betalen. De kerkeraad van Koudekerke maakte nog in 'tjaar 1818 de beste ding van arme kinderen bekend door een advertentie in de courant met de toevoeging „bekwaam voor werk meiden". Als een jongen ongeveer 10 jaar was en een meisje 12 jaar, zodat bei den vooral in de zomer wat werk konden verrichten, dan werd hij of zij uitbesteed „voor den blooten kost". De schoolmeester las de condities voor. V oordat tot de uitbesteding werd overgegaan, werden eerst de condities voorgelezen. Dit deed doorgaans de schoolmeester, die tevens koster was. Eén der bepalingen was, dat elke wees voor rekening van de diaconie voldoende van kledingstukken en klompen zou worden voorzien. In de laatste helft der 18e eeuw kwam hier bij ook een paar schoenen. De kleren moesten voldoende gewassen en ver steld worden. Ook bij ziekte moest het kind goed verzorgd worden. De kerkeraad had altijd het recht de wezen bij de pleegouders weg te halen als na herhaalde waarschuwing de verzorging niet goed was. Helaas kwam het wel eens voor, dat de uil meer slagen kreeg dan eten. Een zeer goede bepaling was, dat de weeskinderen minstens drie maan den in de winter ter school moesten gaan. Voor hen mocht de meester geen schoolgeld vragen, want jaarlijks kreeg hij uit de kas van de diaconie een vaste som om uitbestede wezen en de kinderen van bedeelde ouders gratis te onderwijzen. Als de wezen oud genoeg waren, moesten zij des Zondags minstens éénmaal ter kerk gaan. Het is te begrijpen, dat de uitgaven voor de uitbestede wezen aanmerke lijk hoger waren dan de inkomsten De kerkelijke armverzorgers hadden helaas niet altijd een hoge opvatting van hun taak, hetgeen b.v. blijkt uit een aantekening in de notulen na de mededeling, dat een weeskind was overleden, „waardoor den armen van een merkelijken last ontslagen was Onwillige wezen Natuurlijk waren alle wezen niet altijd heilige boontjes. Als op hun gedrag of werk wat aan te merken was, mochten de pleegouders hem „met mate" kastijden. Dit deed de meester ook op school met ondeu gende leerlingen. In de stadsweeshui zen werden onwillige wezen gegeseld. Soms moesten zij een blok met -ket ting aan hun been een tijdlang mee slepen. Als er tenslotte geen land meer mee te bereiken was, en als de wees jongen oud genoeg was, dan werd hij als matroos op 's lands vloot 'gebracht of moest hij dienst nemen bij de Oostindische Compagnie. Een deel van zijn gage werd door de diaconie be waard, tot hij meerderjarig was. Menigmaal is gebleken, dat de weesjongen nu ging oppassen en door zijn ijver en gedrag het nog ver bracht in de wereld. Was de bekende Van Speyk ook geen Amsterdamse wees jongen geweest? vereniging opgericht tot verbetering van de wezenverpleging op Noord-en Zuid-Beveland, die veel goed heeft gedaan. Ook daar werd gelet op de maatschappelijke en geestelijke belan gen der wezen. Toen ongeveer 15 jaar geleden geen wezen meer ter verpleging waren, werd de vereniging geliquideerd en het stamkapitaal ge schonken aan de Vereniging „Kinder- zorg" te Middelburg. B. J. d. M. Minister van den Brink: „De economische politiek dient thans niet slechts bewegelijk, doch evenzeer in sterke mate slagvaardig te zijn. De huidige paraatheidsecono mie kan de situatie te zien geven, dat zich in bepaalde sectoren van het economische leven afzetcrises voor doen, zodat de teugel moet worden gevierd, terwijl elders schaarstever- schijnselen worden geconstateerd, die de snelle uitvaardiging en effectieve controle van passende maatregelen vragen." „Op liberalisatie blijft de politiek der regering onafgebroken gericht. Vrijmaking van de internationale handel ziet zij niet slechts als een Europees, maar ook als een groot Nederlands belang. Het plan Schu- man, ziet de regering als een reële bijdrage tot de politieke en econo mische integratie van Europa". „Het belangrijkste probleem, dat t.a.v. de middenstand op korte termijn de aandacht vraagt, bestaat ln de liqui diteitsmoeilijkheden, die in vele onder nemingen, voornamelijk als gevolg van de prijsstijging, zijn ontstaan. Overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over dit gecompliceerde vraagstuk dat onderscheidene departementen raakt, is gaande". Dat heeft minister v.d. Brink verteld in zijn memorie van toe lichting op de begroting van Ec. zaken voor 1952. (Ingez. mededeling, adv.) Een dankbare weesjongen. Ook ging een wees wel eens vrij willig in zeedienst. Hij wilde wat meer van de wereld zien dan zijn dorpje. Zo was Jakvbus Claays als wees te Waterlandkerkje opgevoed. Nadat hij belijdenis des geloofs had gedaan nam hij van zijn pleegouders en vrienden afscheid en koos het zeegat. Door zijn ijver en gedrag bracht hij het tot zeekapitein in dienst van de O.I. Compagnie. In de loop der jaren verwierf hij een groot fortuin. Daar hij ongehuwd was, schonk hij in 1763 bij testamentaire beschikking aan de kerk te Water land (toen de officiële naam) die voor zijn opvoeding had gezorgd, het der de deel van zijn nalatenschap, groot f 25.910. Jammer, dat later in de ru moerige Franse tijd een groot deel van dit kapitaal is verdwenen. Ook schonk hij grote bedragen aan zijn vroegere vrienden. In 't midden der vorige eeuw begon het aantal wezen te verminderen. Voor vele plattelandsgemeenten was het een uitkomst, toen in 1863 de beken de weesinrichting Neerbosch werd ge sticht Op Zuid-Beveland werd toen een Bijna geheel gelijk aan zomer- dienstregeling. In de nieuwe reisgids, die 7 Oct. a.s. van kracht wordt en waarmede de winterdienstregeling wordt inge voerd, zal de reiziger het eerst op vallen, dat boven een aantal tabel len is opgenomen de vermelding: „Al leen geldig tot nadere aankondiging" Dit houdt verband met het in de loop van de winter in electrische exploi tatie nemen van het baanuak Amers foortZwolle v.v. Hierdoor zal de dienstregeling op de lijnen AmersfoortZwolle, Zwolle Groningen, ZwolleLeeuwarden, Harlingen—Nieuweschans, Zuidbroek —Stadskanaal, GroningenDelfzijl en GroningenRoodeschool tussen tijds worden gewijzigd. Ook de tabel len van de treinenloop op het baan vak Den HaagRotterdamUtrecht —Amersfoort zullen dan worden ver nieuwd, evenals die van een aantal trajecten, waar aansluitingstijden dan anders komen te liggen. De uit het nieuwste, in lichte kleur geschilderde, getrokken door- gangsmaterieel samengestelde trei nen zullen hun intrede doen op de baanvakken AmsterdamHaarlem Rotterdam (de „oude lijn") richting Eindhoven (Maastricht) en Zwolle NijmegenRoermond. Vooral op laatstgenoemde lijn zal deze verbe tering met instemming worden be groet. De reizigerstreindienst tussen Ter- neuzen en Hulst wordt per 7 Octo ber gestaakt. De Belgische Spoorwe gen zullen een dienst blijven onder houden tussen Hulst en De Klinge (St. Niklaas). De beslissing van de regering over dit staken van de rei- zigersdienst kwam af, nadat de bin nenlandse- reisgids ter perse was. Hetgeen hierover is opgenomen, geldt dus niet. Verhoging inkomen van Koningin en Prins. In de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend om het inkomen van Koningin Juliana van f 1.000.000 te ver hogen tot f 1.500.000 en dat van de Prins van f 200.000 tot f 300.000, Het bedrag voor het onderhoud van de pa leizen zal van f 100.000 moeten worden gebracht op f 350.000. Wereld-tabak-organisatie op komst Het inmiddels gesloten wereldcon gres voor tabak heeft een resolutie aangenomen, waarin alle landen wordt gevraagd stappen te nemen om in de kortst mogelijke tijd een wereld-tabak- organisatie te stichten, waarvoor de statuten door het congres werden goed gekeurd. Er werd een interim comité benoemd bestaande uit vertegenwoordi gers van 16 landen, waaronder Neder land, dat een algemene vergadering zal bijeenroepen om de wereld-tabak-orga nisatie te stichten zodra ten minste 20 landen hun goedkeuring aan de statu ten hebben gehecht. Arabië meent nog in oorlog met Israël te zijn. Israël heeft de Ver. Naties medege deeld, dat het wegens „de Arabische weigering" om vredesverdragen te slui ten niet in staat is troepen ter beschik king te stellen van de Ver. Naties ten gebruike bij eventuele agressie in de toekomst. In het Israëlische antwoord wordt voorts gezegd, dat een essentieel aspect van de huidige toestand wordt gevormd door de officiële verklaringen der Ara bische regeringen, dat zij zich nog in staat van oorlog met Israël achten. De Israëlische strijdkrachten waren daarom geheel nodig voor de verdedi ging van het land. (Ingez. mededeling, advert.) Begroting departement van Oorlog. De landmacht streeft naar 60 pCt. beroepspersoneel. Volgens de Memorie van Toelichting op de Begroting van het departement van Oorlog zy'n er wijzigingen gebracht in de opzet van de defensie-opbouw. Het totale eindcijfer bedraagt f 1.500.000.000. De begroting moet gezien worden als een schakel tussen het door de vorige regering ingenomen standpunt met betrekking tot de opzet van de defensie en het thans aanvaardde defensie-plan van zes milliard gulden. De Nederlandse industrie zal, waar mogelijk, ingeschakeld worden in de voorziening van de materiaalbehoefte. De leveringsmogelijkheden van de Ame rikaanse industrie van onmisbare en dikwijls schaarse grondstoffen maakt Nederland afhankelijk van het inter nationaal overleg. Deze inschakeling van de Nederlandse industrie heeft het voordeel, dat de reeds overbelaste Ame rikaanse industrie kan worden ontlast. Er zal ook een beroep gedaan worden op de industriële capaciteiten van an dere landen, wanneer dit uit financieel oogpunt wenselijk ls. De regering van de Ver. Staten heeft begrip getoond voor de moeilijke finan ciële omstandigheden van Nederland en heeft naast militaire ook economische hulp toegezegd. De Ver. Staten stellen dan ter be schikking o.m. wapens, speciale mili taire voertuigen, speciale soorten mu nitie, militaire verbindingsmiddelen, groot genie materieel, vliegtuigen en schepen. Nederland heeft zich verplicht tot de aanschaffing voor al het overige materieel nodig voor de opbouw van 't leger, waarvan de uitgaven voor een groot deel vallen binnen het f 6 mil liard-plafond. Bezwaren Centrale Stichting Landbouw Emigratie-centralen niet op gelijke plaats met rijksdiensten. Het bestuur van de Centrale Stich ting Landbouw Emigratie heeft, in overleg met de samenwerkende emigra- tiecentralen, een adres gericht aan de minister van Sociale Zaken en de le den der Tweede Kamer, waarin bezwa ren worden aangevoerd tegen het wets ontwerp betreffende de organisatie der emigratie in Nederland. In dit adres wordt met instemming melding gemaakt van het door de rege ring omschreven doel. Echter is er, naar de mening van de C.S.L.E., een kennelijke tegenstelling tussen de Me morie van Toelichting en de tekst van de voorgestelde wet. Het werk der drie emigratie-centra len wordt wel door de regering met waardering gememoreerd, doch vindt niet voldoende uitdrukking in de wet. De hoop, dat in overeenstemming met het rapport van de commissie-Schilt- huis, de erkende emigratie-centralen, gedragen door centrale stands- en vak organisaties, een gelijkwaardige plaats zou worden geboden als de Rijksdien sten en deze twee als samenstellende delen een gecoördineerde dienst zouden vormen, waarbij beleid en uitvoering wel nauw verbonden, doch niet in één hand worden gelegd, is niet in vervul ling gegaan. Een aantal wijzigingen van de voor naamste artikelen wordt voorgesteld. TENTOONSTELLINGEN. De minister is van plan op daartoe geschikte momenten tentoonstellingen te organiseren van die producten, waar aan het militaire apparaat behoefte heeft, waardoor de onbekendheid met de behoeften van de strijdkrach ten wordt verminderd. Ten aanzien van de materiële voor zieningen voor volgende jaren zal ge werkt moeten worden in het kader van het, in de nota inzake het defensiebe leid weergegeven en aanvaardde, meer jarenplan. Toch zal door de steeds wis selende prijzen steeds een aanpassing moeten worden gezocht aan het finan ciële defensieplafond. HET PERSONEEL. Naarmate de opleidingen een meer technisch karakter krijgen en daardoor langere tyd vergen en de militair meer verantwoordelijkheid krijgt door de hem gebruikte goederen dient bij de op bouw van de strijdkrachten het zwaar tepunt van de dienstplichtigen naar het beroepspersoneel worden verschoven. Het percentage van het beroepsperso neel bij de zeemacht blijft 75, terwijl naar een percentage van 60 b(j de land macht zal worden gestreefd. Bij gunstige studieresultaten heeft de benoeming tot sergeant voor hen, die het M.U.L.O.-diploma bezitten, plaats na twee jaar. De ambachtsscholieren kunnen eerst na drie jaar voor een be noeming in aanmerking komen. Voor reserve-officieren bestaat gele genheid voor een dienstverband voor langere tijd. Voor sommige groepen van lagere technische werkkrachten is bij een vrijwillig langer verblijf in werke lijke dienst een premie in uitzicht ge steld. Aan studenten, die zich voor lan gere tijd verbinden, zullen de reeds ge maakte of nog te maken studiekosten worden vergoed. Ten aanzien van het dienstplichtige personeel heeft de regering, daarbij voortbouwende op de in de tweede no ta inzake het defensiebeleid uitgestip pelde beginselen, het nodig geoordeeld de eerste oefentijd tot 20 maanden te verlengen. Door de verlenging zal het mogelijk zyn medio 1958 te beschikken over een parate divisie met een deel van de daar bij behorende legerkorpstroepen. Nu hierdoor op een zo groot contingent jongelieden veel langer beslag wordt gelegd dan aanvankelijk het geval was, zijn verschillende maatregelen in voor bereiding om, waar zulks de uitoefe ning van de dienst niet belemmert of in de weg staat, zeer bijzondere zorg te wijden aan de vrije tijdsbesteding. Waar enigszins mogelijk zal vakkennis en stu diezin verder worden ontwikkeld. Reeds ln de voorliggende begroting zijn tot dit doel de nodige credleten aangevraagd. Geraamd is zo een subsidie van ff80.000 aan de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" ten behoeve van alle protestante militaire tehuizen en f 80.000 aan ka tholieke militaire tehuizen. Terzake van het algemene personeels beleid acht de minister het dienstig te dezer plaatse melding te maken van 'n drietal in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkerende maat regelen. Zij hebben betrekking op: a. De bevordering van hoofdofficieren tot de rang van generaal-majoor, waar toe ln navolging van de gang van za ken bjj de zeemacht, de minister zich in den vervolge zal laten voorlichten door een uit een aantal generaals bestaande raad van opperofficieren. b. De oprichting van een Defensie- Studiecentrum, dat ten doel zal hebben om daarvoor in aanmerking komende officieren en hogere ambtenaren die bij zondere voorbereiding te geven, welke voor hen by de vervulling van zeer ho ge en daarmede zeer verantwoordelyke functies ln het defensie-apparaat on misbaar wordt geacht. De minister heeft zich by zyn voor nemens te dezen aanzien laten voorlich ten over de resultaten, welke in dit op zicht reeds zyn bereikt by het Imperial Defence College ln Engeland en over eenkomstige instituten in Amerika, Ca nada, Frankryk en Zweden. Aan deze instituten is tijdens de tweede wereld oorlog een grote behoefte gebleken en in de na-oorlogse omstandigheden bly- ven zy van overwegend belang voor de vorming van de hoogste leidinggevende functionarissen. c. Het openen Van de mogelijkheid om tot officier te worden benoemd van ad judanten-onderofficier, die daarvoor op grond van kennis, begaafdheid en diensttijd in aanmerking komen. UITGAVEN. Op de gewone dienst is f LOM.340.000,op de buitengewone dienst I f 936.600,— en op de buiten gewone dienst II f 112,664.800.begroot. De totale defensie-uitgaven zijn: Hoofdstuk XHI a. Oorlog f 1.127.941.400, hoofd stuk XIII b. Marine f 347.200.000, hoofdstuk 2 V Binnenlandse zaken, uitgaven t.b.v. de bur gerlijke verdediging f 24.526.960, hoofdstuk 2 VII financiën, uitgaven t.b.v. het bureau controle kostwinnersvergoedingen f 201.640, hoofdstuk IX a. Wederopbouw en volkshuisvesting, uitgaven van de rijksgebouwendienst ten behoeve van het ministerie van Oorlog f 130.000. Totaal f 1.500.000.000. De uitgaven van de Genees- en Tandheelkun dige Verzorging wordt geraamd op f 2.129.800. van de Koninklijke Marechaussee op f 8.577.500, van muziekinstrumenten op f 25.100.van de wervingscampagnes f 251.000.van kostwinners vergoedingen f 8.850.000.—, van het Ned. deta chement op Korea f 15.808.600.en van de wer vingscampagnes 1251.000. (Ingez. mededeling, advert.) *8 ifli ft************************ I (Ingez, mededeling, adv.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Is er een tekort te vrezen? De landbouwers in Zeeland en Zuid- Holland zijn druk bezig de uienoogst binnen te halen. Door het optreden van de valse meeldauw is op de percelen veel schade aangericht. De opbrengst per H.A. is belangrijk minder dan vo rig jaar. Het percentage z.g. boutuien, dat men op het land ziet liggen, is zeer groot. Voegt men daarbij het feit, dat door de slechte uitkomsten van vorig jaar, vele landbouwers hun uienareaal be langrijk hebben ingekrompen of zelfs in het geheel niet hebben gezaaid, dan be grijpt men, dat de prijzen willig zijn en blijven, want de landbouwer, die nog niet direct verkopen moet, wacht nog even af. Vooral in Zeeland is de teelt van uien ingekrompen, van ca. 2400 tot ca. 1850 H.A. In Zuid-Holland was in 1950 de oppervlakte 2400 H.A. thans 2075 H.A. Ook in de andere provincies werden minder uien geteeld, zodat de totale opbrengst niet groter zal zijn dan ca. 150 millioen kg. Trekt men hiervan de binnenlandse consumptie af en het per centage, dat des winters door vorst, koprot enz. verloren gaat, dan zou, uit gaande van de exportcijfers van vorig jaar, een uientekort niet denkbeeldig zijn. Onze voornaamste afnemers waren vorig jaar Engeland en Duitsland. Naar deze landen werd toen 150 millioen kg geëxporteerd. Bekend is echter, dat de Duitse uien- telers in eigen land vorig jaar zeer krachtig tegen de invoer van Neder landse uien hebben geprotesteerd. Mocht dit jaar aan die protesten door de Duitse regering worden tegemoet gekomen, dan zou dit op de export na tuurlijk van invloed zijn. Van een uien- tekort is dan geen sprake. De toekomst voor de uienmarkt is dus onzeker, al mag worden gezegd, dat een prijs van 15 cent per kg mo menteel voor de teler bevredigend is. Studiebeurzen worden verhoogd. Daar de studiebeurzen niet al te boog zyn en de kosten van het levensonder houd aanzienlijk zijn verhoogd, zullen deze in 1952 met f 2000 verhoogd wor den. Voor de uoodzakelyksto gevallen heeft de minister ln zyn Toelichting op de Begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nog een verhoging van f 1000 voorgesteld. Ook aan de studenten, die willen pro moveren is gedacht. Aan het drukken van een proefschrift is zo een groot be drag verbonden, dat het promoveren er ernstig door wordt bemoeilijkt, zodat de Nederlandse wetenschap hier schade van ondervindt. De minister heeft dan ook voorgesteld aan gegadigden een renteloos voorschot te verstrekken. In de loop van de jaren is gebleken, dat organisaties, die belangrijk, jeugd werk verrichtten, niet voor steun van het Rijk in aanmerking kwamen. Daar om wordt voor een nieuw type jeugd werk een bedrag uitgetrokken, hoewel dit aanvankelijk de bedoeling was. Voor het herstel van door oorlogsge weld verwoeste kerkgebouwen is in '52 f 750.000 uitgetrokken. De minister had gedacht een aanzienlijk hoger bedrag ta kunnen besteden aan de restauratie van monumenten. Volstaan moet worden met een verhoging van f 200.000. Maar er zijn. nog gevaarlijke tekorten op de betalingsbalans» West-Duitsland heeft zich sedert de oorlog in opmerkelijke mate hersteld, maar. de financiële en monetaire stabi liteit van dit jand wordt nog steeds be dreigd door ernstige economische en po litieke hinderpalen. De voornaamste struikelblokken zijn de chronische grote tekorten op de betalingsbalans, de strenge deviezencontróle, de inflatoire druk, veroorzaakt door credietexpansie en goederentekorten, een zwakke fis cale positie, die ten dele liet gevolg is van veelvuldige belastingontduikingen, schaarste aan kapitaal voor beleggin gen op lange termijn en het feit, dat het buitenland niet genegen is tot nieuwe beleggingen in Duitsland. De tekorten aan grondstof ten en de Wanneer je een krant leest enkel ^ePerking van de industriële productie maar om de dagelijkse berichten bij door de geallieerden, alsmede het de- te houden, zou je vaak de griezels te.re1^1 van V001 de ,e^" krijgen, gelijk deze jonge man. stelbetahngen hebben het onmogelijk Een christelijk dagblad ademt Ser"aakt> dat de uitvoer van fabrieks- echter nooit de geest van het defai- 5^er!5.voldoende ™ate steeê om tisme. Het komt altijd weer boven de benodigde invoer te financieren, de donkere dingen dezer dagen uit. De betalingsbalanspositie wordt nog Voor Zeeland doet dit het christe- lijk dagblad ZEEUWSCH DAGBLAD. Het luchtvaartverdrag tussen Neder land en Australië, dat reeds was gepa rafeerd, ls thans getekend. ONS FEUILLETON. Hoe ver is nu de kweekschool! Hoe ver is Harmen en het jaar, dat vóór hem ligt! Hier zit hij in de vrije na tuur, roodgebrand door de zon, warm van het werken en heel wat rijker dan toen hy hier vanmorgen kwam. Juist wil hij eens gaan natellen, wat hij heeft gevangen, als er weer bezoekers komen. Dan straks maar, denkt hij. Ja, hij zal nog moeten wachten, want het loopt weer aardig druk. Maar tegen vijf uur wordt het aanmerkelijk stiller. ,Nu kunnen Trijn en ik het verder samen wel af", zegt Ruiter, die zich herinnert, dat Geert met het avond eten thuis wil zijn. De jongen gaat in het kamertje achter het buffet, trekt zijn kellners- jasje uit en leegt de zijzak. Dubbel tjes, kwartjes, centen, en ook een paar guldens. Een blinkende verza meling stalt hij uit op het tafelblad. Het lijkt enorm veel. Nee, 't kan niet zoveel zijn. Hij telt, hij telt nog eens. Ja, het is toch zo: vijftien gulden en tachtig cent heeft hij vandaag ver diend. Bijna zestien gulden! Het is haast niet te geloven! Zoveel ver dient zijn vader maar zelden op één dag. En Harmen nooit. Hy kan wel springen van vreugde. „Nou", vraagt Jan, die binnenkomt, ben je nog ai tevreden?" „Geweldig!" jubelt Geert. „Bijna zestien guldens heb ik verdiend!" „Ja, ja", zegt Jan, „Ik had je al gezegd dat er aardig wat afvalt. Maar er zijn ook dagen met slecht weer en dan is 't heel wat minder." „Dat kan dan ook best", verklaart Geert. „Want elke dag zó zou haast teveel worden!" doodop, want het is een vermoeiende dag geweest. Maar het valt hem niet gemakkelijk de slaap te vatten. Voortdurend, hoort hij nog het ge roep om koffie, thee, chocolade, li monade en wat er meer te krijgen is bij „De Viersprong". En hij ziet dub beltjes en kwartjes voor zijn ogen dansen. Hij droomt van rijkdom, van S3 36. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. - een dikke, zware broekzak loopt hij naar huis. Hij zou wel wil len rennen, om zijn vader en moe der .deelgenoot van zijn geluk te ma ken. Maar dan bedenkt hij, dat hij zijn mond moet houden, omdat hij immers de verrassing tot het eind van de vacantie wil bewaren. Dat zal hem niet gemakkelijk vallen. Toch moet het. „Zo, jongen, heb je je vermaakt vandaag?" vraagt zijn moeder, als Geert thuiskomt. „Dat ging best, moeder", zegt hij. Nu niets verraden, heel gewoon doen! Gelukkig merkt moeder niets, en vader evenmin. Geert gaat vroeg naar bed. Hy is gouden bergen. Nee, zegt een stem in hem, niet doen! Wel doen, zegt een andere stem, want het is allemaal voor vader en moeder. Ze hebben nu al zo lang voor hen gezorgd en breed hebben ze het ook niet. Hij mag ook wel eens iets voor hen doen. Als hij eindelijk is ingeslapen, ligt er een gelukkige glimlach op zijn gezicht. Zo heeft Geert Slot er nog nooit in de slaap uitgezien. Het lijkt wel alsof zijn levensweg nu verder met rozen bestrooid zal zijn. Dat ge voel heeft hij tenminste in zijn dro men en het leeft nog in hem, als hij de volgende morgen wakker wordt. Opnieuw is een stralende dag aan gebroken. verergerd door het verlies van de bui tenlandse activa. Het wordt niet waar schijnlijk geacht, dat in de naaste toe komst voorzien zal worden in Duits- lands behoefte aan buitenlands kapi taal, zulks wegens de onzekere econo mische en politieke structuur van het De vacantiedagen snellen voorbijI iand' Zij" llgging in "^yheid van Vacantie in de eiaenliike betekenis gevarenzone van Oost-Europa, zyn g ?f: ,f", drastische deviezencontróle, die het kapitaal verbiedt, en de onzekerheid VEERTIENDE HOOFDSTUK immers hard. Maar vacantie is het ook weer wel, omdat hij zo helemaal uit zijn gewone doen is. Zijn oude bestaan van min of meer mislukte kweekschoolleerling lijkt wel heel ver achter hem te liggen. Hy heeft plezier in zijn werk. Het is geen belangrijk werk, volstrekt niet. Maar zijn „bazen" zijn aardige men sen; hij is de hele dag in de frisse buitenlucht, en wat het belangrijkste is: het blijft fooien regenen. Hij heeft in een hoek van de kast op zijn kamer een oud trommeltje gevonden. Daar stopt hij elke avond zijn oogst in. Als dat zo doorgaat, wordt het trommeltje nog te klein, want dat kleine geld neemt heel wat ruimte in beslag. Maar het gaat niet altijd zo door. Er komen Jan Rui ter heeft het al gezegd ook stillere aangaande de regeling van Duitslands voor-oorlogse schuld. De Europese staalproductie. De Economische Commissie voor jw ropa van de Ver. Naties heeft mede gedeeld, dat Engeland het enige Euro pese land is, dat z|jn staalproductie niet heeft vergroot. De totale Europese staalproductie stoeg met ongeveer 10 procent in ver gelijking met het vorige jaar. De stij gende tendens is vooral merkbaar ln dagen. Dan is het ook prettig daar- België, Denemarken, Luxemburg, bet buiten, maar op een andere manier. I Saargebied en Itaiië, waar de productie De grijze regenluchten hangen laag ongeveer 25 procent groter was dan het boven de eindeloze heidevlakte. De vorige jaar. wind jaagt door de kruinen der De staalproductie is in de eerste 6 berken en het heidekruid. Af en toe maanden van 1951 het meest gestegen is de horizon bijna volkomen ver- in: België tot 2.514.000 ton of een sly- duisterd door een neerzwiepende re- ging van 33 procent, het Saargebied tot genbui. Als een gordijn hangt het 1.264.000 ol 33 procent, Italië tot water boven de aarde. 1.458.000 ton of 23 procent, Luxemburg (Wordt vervolgt) i 1.509.000 ton ol 23 procent.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3