INSCHRIJVINGSFORMULIER Steeds meer Zeeuwen emigreren naar Canada* Depufaten-redevoeringen. GEMEENTERADEN Waterstaatswerken in Zeeland vragen honderdduizenden* KERK °»der loUpe Hiermee geef ik me op als abonné op hef .ZEEUWSCH DAGBLAD" Ik wil per maand betalen Woensdag 26 September 1951 ZEEUW SCH DAGBLAD Pagina 2 Chr. Emigratiecentrale heeft handen vol werk. De meeste mogelijkheden liggen in de landbouw. De belangstelling voor emigratie is in Zeeland groter dan ooit tevoren. De interesse richt zich vooral op Canada, ook al, omdat de emigratie naar Austra lië voor velen op een teleurstelling is uitgelopen. De plaatsingsmogelijkheden In de landbouw zijn In Canada nog practisch onbeperkt. Ongehuwde jongeren, pas getrouwde paren en grote gezinnen mat werkende kinderen hebben de meeste kans van slagen. Dit verklaarde ons de voorzitter van de Chr. Emi- gratiecentralo in Zeeland, de heer A. L. Louws, toen wy hem vroegen naar de Vooruitzichten voor emigratie naar Canada. De belangstelling voor emigratie is In alle delen van Zeeland practisch even groot. Was er vroeger vooral op Wal cheren weinig animo, thans neemt daar het verlangen om te emigreren gaande weg toe. Er is momenteel veel aanbod Voor beroepen buiten de landbouwsec tor. Op het platteland zijn er echter meer mogelijkheden voor inwoning dan in de stad. Ieder gezin, dat in de land bouw werkzaam is, heeft na een jaar van inwoning op de boerderij wel kans gezien een eigen woning te bemachti gen. Er is grote vraag naar ongehuwde jongemannen, doch die tonen nu niet bepaald grote belangstelling. De meeste interesse voor emigratie hebben de gro te gezinnen. Het zijn echter juist deze gezinnen, die tengevolge van de woningnood het moeilijkst kunnen worden geholpen. MEEK MEISJES. Voor een paar, dat in Nederland trouwt en daarna emigreert, liggen er ook zeer behoorlijke kansen. Overigens U de animo om te emigreren bij onge huwde meisjes zeer gering. Zo weinig Nederlandse meisjes schijnen naar Ca nada te gaan, dat een Walcherse jonge man de heer Louws schreef: „Stuur de hele Meisjesvereniging van Grijpskerke tnaar, wij zullen ze met open armen Ontvangen!" In het eerste halfjaar van 1951 ver trokken 11.187 Nederlandse emigranten flaau: Canada. Uit Zeeland emigreerden In 1948 363, in 1949 280 en in 1950 311 personen. De verwachting is, dat het aantal van dit jaar groter zal zijn dan 1950. De cijfers voor de Zeeuwen, e naar Canada vertrokken, zijn resp. 152, 215 en 166, waaruit blijkt, dat de meeste Zeeuwen in Canada hun nieu we vaderland hebben gevonden. In het bietendistrict van Zuid-Alberta, zo ver telde de heer Louws, kunnen onmiddel lijk 200 grote gezinnen met 3 tot 7 wer kende kinderen worden geplaatst. DECENTS ALISATIE. Sedert 1 September j.l. is er enige Wijziging gekomen in de regeling voor de emigranten, waardoor de decentrali satie in de hand wordt gewerkt. I.v.m. deze nieuwe regeling heeft de Chr. Emi gratiecentrale op twee plaatsen aan meldingskantoren geopend. Eén van deze kantoren is gevestigd üi het boekhoudbureau van de C.B.T.B., Sint Jacobstraat 15 te Goes. Voorlopig kan men zich hier aanmelden op Dins dagavond om de 14 dagen, des avonds tussen 6 en 8 uur, voor de eerste keer 6p 2 October a.s. Het tweede kantoor is gevestigd ten huize van de heer Louws, Grijpskerkse- Weg 20, Oostkapelle. Hier zal iedere Maandagavond gelegenheid zijn zich aan te melden. Voorts worden in ieder district voorlichtingsavonden gehouden. Tenslotte zal in Middelburg en mis schien ook nog in andere gemeenten, als er voldoende belangstelling is, een cursus Engels worden gehouden. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat kennis van de taal voor iedere emi grant onontbeerlijk is. Bovendien zul- Jen zij, die willen emigreren, zich zo Spoedig mogelijk moeten opgeven. Voor al voor de landbouw geldt, dat zij, die haar Canada willen vertrekken, het best in het voorjaar, bij het begin van het seizoen terecht kunnen. De heer Louws verzekerde ons, dat wanneer men zich in September en October op geeft de kans groot is, dat men ver trekt met de schepen, die van Februari tot Juni 1952 zullen varen. DE PLAATSING. Wanneer men zich opgeeft, wordt één der formulieren onmiddellijk naar Ca nada gezonden, waar zowel de Christian Reformed Church (Geref. Kerk) als de Reformed Church (Herv. Kerk) plaat- sings-commissies hebben. Uit de brieven, die de heer Louws, van de emigranten ontvangt, blijkt, dat niemand spijt heeft van de stap, on danks het feit, dat de één het wel eens moeilijker heeft dan de ander. Niet allemaal zijn ze zo gelukkig als de boerenzoon uit Serooskerke, die in Sarnia terecht kwam en na enkele ja ren zijn ouders beiden 65 jaar oud, kon laten overkomen. Toen de heer Louws vertelde, wat de reis per boot zou kos ten, zei de moeder: „Ik wil niet met de boot, ik wil vliegen". Beide oudjes zijn naar hun zoon gevlogen en hebben het er nu best naar hun zin C.A.O. VOOR DE SCHOENMAKERS. De onderhandelingscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de werknemers en werkgevers-organisaties in de schoenenbranche, is met haar werkzaamheden gereed gekomen, en heeft op alle punten overeenstemming bereikt. De concept C.A.O. zal nu zo spoedig mogelijk ter goedkeuring aan de Rijks bemiddelaars worden voorgelegd. Geen vliegende schotels, maar vliegend huisraad. Er was een hele oploop gister morgen in de Tollensstraat te Rotterdam en de menigte, die door politie-agenten op een eerbiedige afstand werd gehouden, vroeg zich af wat de oorzaak kon zijn van de vertoning, die zich voor hun ogen afspeelde. Uit een open raam van een huis, vlogen met korte tussenpozen al lerlei stukken huisraad en met ge kraak kwam het dan versplinterd op de straat terecht. Een beeldje van een kinderkopje, koperen schalen, kastjes en zelfs een pick- up-installatie kletterden op de klinkers. Op te maken uit de verhalen, die de ronde deden bij de opgewonden menigte, zou de inboedel, waarop wegens belastingschuld beslag zou zijn gelegd, worden verkocht. De eigenaar sloot toen de voor deur af en liet niemand binnen. Ook de politie, die via 't dak pro beerde binnen te dringen, had geen succes. Daarop ontrolde zich voor de ogen van de toeschouwers een gra tis gooi- en smjjtschouwspel. DRIE JAAR VOOR MEINEED. Nasleep moord op Kitty ten Have. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de gewezen Rotterdamse P.O. D.-ambtenaar van T. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Mr L. H. Feitsma, Officier van Justitie, had veertien dagen geleden 3 jaar zonder aftrek geëist. Van T. legde tijdens een proces in 1947 een meineed af als gevolg waarvan de Amsterdam mer M. tot twee jaar gevangenisstraf wegens verduistering werd veroordeeld. Zoals de president bij de behandeling van de zaak had gezegd was deze mein eed gepleegd uit angst voor de weten schap, die M. had omtrent het aandeel, dat van T. had gehad in de moord op de Rotterdamse illegale werkster Kitty ten Have. Wegwijzers krijgen andere kroon. Op A.N.W.B.-wegwjjzers, die nieuw geplaatst of herschilderd worden, zul len In plaats van het gevleugelde wiel, dat thans bij alle wegwijzers de paal bekroont, vignetten met het A.N.W.B.- embleem worden bevestigd. De toeristenbond heeft dit besluit uit zuinigheidsoverwegingen genomen en is tevens van het standpunt uitgegaan dat het gevleugelde wiel een te algemeen symbool is, zodat vervanging door het A.N.W.B.-embleem blauw met witte letters wenselijk was. Alfred van Sprang voor de radio op de „Van Galen". In het radioprogramma van morgen van de N.C.R.V. zal onze oorlogscorres pondent in Korea, Alfred van Sprang, een reportage verzorgen, welke onlangs werd opgenomen aan boord van Hr Ms torpedobootjager „Van Galen". Deze uitzending zal via Hilversum II tussen 21.05 en 21.15 uur zijn te be luisteren. Rotterdams Congreszaal Muziek corps in Goes. Het bekende Rotterdams Congreszaal Muziekkorps zal Zaterdagavond in de Gereformeerde Kerk te Goes een con cert geven. Dit muziekkorps, dat in Juni 50 jaar bestond, is voor de radio wel bekend .en oogstte in België en En geland successen. Zondagmorgen speelt het korps in de tuin van het ziekenhuis aan de Oostwal en verleent het mede werking in de Legerzaal, Ravelijn. Co- lijnsplaat kan Zondagmiddag van een uitvoering van het korps in de muziek tent genieten. „Geen Vergeefs Woord", Onder de titel „Geen Vergeefs Woord" is Indertijd bij Kok te Kampen een be langrijk boek verschenen. Dit boek be vat de verzamelde redevoeringen, die in de loop der jaren door de leiders van de A.R. partij bij de opening van de Deputatenvergaderingen zijn gehouden. Redevoeringen van Dr A. Kuyper, Dr H. Bavinck, Dr H. Colijn en Dr J. Schouten. Het waren deze toespraken en dit geldt weer zeer in 't bijzonder van die van Dr A. Kuyper waardoor de A.R. party bezield werd voor de ver kiezingsstrijd. Woorden vervliegen maar al te ge makkelijk. Maar de staatkundige ge schiedenis van de laatste 70 jaar heeft getoond, dat dit met deze woorden niet het geval is geweest. Voor medelevende leden van de A.R. partij in de eerste plaats, maar verder ook voor allen, die in de ontwikkeling van het staatkundige leven belang stel len, kan de lezing van dit boek van veel betekenis zijn. Wij vestigen daarom gaarne opnieuw op deze uitgave de aandacht, met de stille hoop, dat deze aanbeveling geen vergeefs woord zal zijn. AXEL. Bouw van 51 woningen goedgekeurd. In de Zaterdag gehouden raadszitting werd besloten tot verlenging van een kasgeldlening van f250.000 met maxi maal 3 maanden. Aangenomen werd het voorstel om van gemeentewege resp. 13, 19 en 19 woningen te bouwen in Plan-West en B. en W. hiervoor een crediet te verle nen van f 55.922 voor de grond en f 618.450 voor de bouwkosten. Besloten werd uit 's Rijks kas aan te vragen, overeenkomstig de Beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1950, een zo hoog mogelijke bijdrage in het exploi tatietekort dezer woningen. Aangenomen werd ook het voorstel om, in afwachting van de mogelijkheid van het sluiten ener langlopende geld lening een geldlening voor de bouw de zer 51 woningen aan te gaan groot f600.000 tegen een rente van 314% per jaar, welke lening maandelijks opzeg baar is, doch in haar geheel zal worden afgelost na 5 jaar. Op een vraag van de heer C. v. Ben- degem naar de verhoging van de gas- prijs antwoordde de voorzitter, dat deze wordt geacht te zijn ingegaan per 1 September met terugwerkende kracht, daar de kolenprijzen reeds in Augustus Zijn verhoogd. De heer Scheele bepleitte verbete ring van het Noordelijke deel van de Buitenweg. Op de vraag van de heer Scheele inzake electrische verlichting van het „Tweede Plaatje" en omgeving antwoordde de voorzitter, dat men wacht op de bouw van transformator- huisjes. ELLEWOUTSDIJK. Fam. van Hattum bekostigt ook vierde wijzerplaat. Vrijdag kwam de raad dezer ge meente in voltallige vergadering bij een. Ingekomen was een schrijven van de fam. van Hattum, waarin werd medegedeeld, dat zij naast de gedane schenking van het torenuurwerk, waarbij 3 wijzerplaten aan de toren zijn aangebracht, alsnog een vierde wijzerplaat voor haar rekening zal doen aanbrengen. Goedkeuring werd gehecht aan de rekening 1950 van het burgerlijk armbestuur alsmede de begroting '52. Besloten werd tot toetreding bij 't Centraal Bureau inzake gemeenschap pelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden. Ter financiering van de bouw van 2 woningen werd een annuïteitsgeld lening aangegaan met een looptijd van 25 jaar. Vervolgens werd de begroting 1951 gewijzigd. Bij de rondvraag werd gevraagd een verkeersbord aan de Platteweg te verplaatsen en een onderzoek in te stellen naar een schuur in het Slobje, welke gevaar zou ouleveren. POORTVLIET. De brandspuittrekker is aangekocht In de raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat het gemeentebe stuur van Ovezande toestemde in ver koop van de brandspuittrekker met toe behoren aan Poortvliet voor f 1500. Op een mondeling verzoek van de brand weerinspectie tot 'n gemeenschappelijke regeling met Tholen en Oud-Vossemeer had de voorzitter afwijzend beschikt Dat zou de gemeente jaarlijks ruim f 400 kosten. Besloten werd de make laar Kruif f75 aanbrengprovisie te ge ven, omdat deze het adres van Ove zande had gegeven. B. en W„ die een plan voor een trekker-opbergplaats, die f5500 moet kosten, ter tafel brachten, werden gemachtigd verder te handelen. Een verzoek van de heer H. M. Duijn- houwer om tegemoetkoming in de reis kosten van zijn dochtertje naar de school der Geref. Gemeente te Tholen (V.G.L.O.-afdeling), omdat hij bezwa ren heeft tegen het onderwijs op de scholen in de omgeving, werd tot de volgende vergadering aangehouden. De heer Krijger zou niet graag willen, dat alle Inwoners, die tot de Geref. Ge meente behoren, er zo over denken, want dat dit Poortvliet veel geld zou kosten. En de voorzitter was van oor deel, dat, hoewel ieder vrij is zijn kin deren een school naar eigen keuze te doen bezoeken, in dit geval, met het oog op het vermoedelijk inkomen van de aanvrager, hij de consequenties van zijn principe moet willen dragen. Aan mej. van Nieuwenhuijze werd eervol ontslag verleend per 1 Augus tus 1.1. als tijdelijk handwerkonderwij- zeres, nu mej. van der Maas haar akte voor dit vak heeft behaald. De begroting voor 1952 werd vast gesteld met in ontvangsten en uitgaven f 118.294,63 en een post van onvoorzien van f 1200. De reserve bedraagt f 6619,13. De heren van Ast, den Boer, Jansen en Deurloo werden herkozen als leden der woonruimtecommissie. Na breedvoerige besprekingen werd besloten B. en W. te machtigen alsnog een onderhoud te hebben met de heer Rijnberg, die twee woningen zou bou wen, maar met wie enige moeite was ontstaan over de prijs. Hij zal dat voor f 20.950 moeten doen. De woningen zijn inmiddels gegund aan de heer Rijnberg. Bij de rondvraag vertelde de heer van Houdt, dat de heer D. Uijl enige malen bezoek heeft gekregen van een deurwaarder, die hem kwam medede len, dat hij zijn woning moest verlaten. Ieder bezoek kostte hem geld. Volgens de voorzitter heeft het Kantongerecht bepaald, dat de bewoner op 1 Juli 1953 eruit moet zijn en dat de Kantonrechter bereid is de kosten van het vonnis in termijnen te doen betalen. ZOUTELANDE. Zullen de z.g. „kinderhoofdjes" verdwijnen uit de Langstraat? Maandagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemees ter D. Kodde. Besloten werd de winkel aan het slachthuis bij inschrijving, dus open baar te verhuren. Er zal ter plaatse een bekendmaking gedaan worden en tevens een advertentie geplaatst wor den. De winkel zal verhuurd worden voor ten hoogste 7 jaar. De raad besloot geen grond te ver kopen aan de heer Jongeneel te Den Haag. Deze wilde 210 vierkante meter grond kopen bij „De Brem". Om het houtgewas te sparen besloot de raad de grond niet te verkopen. De mogelijk heid bestaat ook dat de gemeente die grond later weer nodig heeft, en dan duurder zal moeten terugkopen. Aan de A.N.W.B. werd een bijdrage verleend groot f 71,06 voor dekking van de kosten voor de nieuwe wegwijzers. Voor de gemeente Zoutelande werd besloten van de Coöp. Boerenleenbank een crediet in lopende rekening op te nemen van ten hoogste f 40.000. De rente bedraagt 3 '/i debet tot f 15.000 en i'/z% van de bedragen boven f 15.000. Dit besluit treedt in werking per 1 October 1951, De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur 1950 sluit met een batig saldo van f 51,45. De kapitaaldienst wijst een voordelig saldo aan van f 5956,90. Daar de heer M. Adriaanse zijn be noeming niet aannam als lid der Ad viescommissie Vordering Woonruimte- wet, benoemde men de heer G. Janse. Bij de rondvraag vroeg de heer Rie- mens naar enige woningen. Worden die onbewoonbaar verklaard? Dat is hard nodig. En krijgen ze dan een andere woning? De voorzitter zei, dat er inderdaad woningen zijn die niet aan de eisen van zedelijkheid voldoen, en die dan ook onbewoonbaar zullen worden verklaard. Maar we hebben maar 4 woningen toe gewezen gekregen in 3 jaar. Er zijn wel enige plannen, maar die mogen nog niet bekend gemaakt worden. De heer Wisse zag graag dat de Langstraat beter bestraat werd. De voorzitter noemde deze zaak zeer urgent; de beslissing ligt echter bij het Streekplan Walcheren. Komt de weg buiten het dorp om? De beslissing zal spoedig vallen in de Staten. Begroting van Verkeer en Waterstaat 1952. Sluizenherstel te Vlissingen en inpoldering Braakman de grootste objecten. De begroting van Verkeer en Waterstaat! voor 1952* bevat weer heel wat posten, die op Zeeland betrekking hebben. Dat is niet te verwonderen in een provincie, waar het verkeer over de waterwegen met bijzondere zorg moet worden omringd en waar, door de geografische gesteldheid, tal van kunstwerken aanwezig moeten zijn, die de Zeeuwen veilig doen wonen en de schippers een behouden vaart waarborgen. De post onderhoud, verbetering en bediening van veren en schipbruggen is f440.000.hoger dan in 1951 werd toegestaan. Deze overschrijding wordt voor f 90.000.veroorzaakt door pos ten voor grondaankoop en werken ten behoeve van de inrichting van het veerplein te Vlissingen en voor het vervaardigen van remstoelen voor de aanleginriehting in de veerhaven van Kruiningen. Voorts is een bedrag van f 350.000.opgenomen voor de verbe tering van de haveningang te Bres- kens. De ligging van de havenmond t.o.v. de plaats der aanleginriehting van de veerdienst levert voor de veerboten groot bezwaar op. Maatregelen, ten einde de invaart te vergemakkelijken, behoren daarom niet langer te worden u'tgesteld. In totaal is op deze begro tingspost voor Zeeland f 650.000.uit getrokken (vorig jaar f220.000. De voortzetting van de vernieuwing van de schutsluizen en de herstelling van de Keersluis te Vlissingen vormen de belangrijkste herstellingswerken aan havens en kanalen, die In 1952 zullen worden uitgevoerd. Voortgegaan zal worden met het op ruimen van wrakken in verschillende vaarwegen, waarvan de Wielingen de voornaamste is. CALAMITEUZE POLDERS. De Rijksbijdrage in het tekort der uit gaven voor zeewering en oeververde diging van de ealamiteuze polders in de provincie Zeeland ingevolge de wet van 19 Juli 1870 is voor 1952 vastge steld op f 450.000.Dat voor de ha venverbetering van Breskens f 750.000 is uitgetrokken, meldden wij reeds, evenals het feit, dat er drie ton op de begroting voor 1952 staat voor het op heffen van de onderloopsheid van de middensluizen in het kanaal door Z.- Beveland te Hansweert, twee ton voor de electrificering der deuren, één ton voor de vernieuwing der remstoelen in de buitenhaven te Hansweert en vier ton voor vernieuwing van de keer sluisbrug te Vlissingen. De bijdrage over '52 aan het Water schap „Het Vrije van Sluis" in de lasten tengevolge van de verbeteringen van dat waterschap is pro memorie op de begroting gebracht. Dit was ook voor 1951 reeds het geval. DE WEGEN. Dertien millioen gulden is bestemd voor betaling van de kosten van on derhoud en verbetering van wegen, welke voorkomen op het Rijkswegen plan. Zeeland krijgt daarvan f700.000 (vorig jaar f 1.290.000.Voor onder houd, herstel en verbetering van Rijkswegen, niet voorkomend op het Rijks- en Provinciaal wegenplan, is f 10.000.uitgetrokken. Tenslotte krijgt Zeeland een nog niet bekend ge deelte van de f 2.150.00.voor 1952 geraamd als uitkering aan alle provin cies voor onderhoud, verbetering en aanleg van wegen, of gedeelten daar van, niet in beheer en onderhoud bij het Rijk. Op f3000.is de bijdrage vastgesteld voor Zeeland voor de gro te wegen der tweede klasse. De Rijks weg no. 18 op Schouwen en Duiveland is een van de voornaamste werken, die zal worden uitgevoerd. De bijdrage van het Rijk aan Zeeland In de exploitatiekosten van de veer diensten op de Wester-Schelde zal voor 1952, evenals voor 1951, precies twee millioen bedragen. INPOLDERING EN VAARWEGEN. Met de uitvoering van de werken tot indijking van de Braakman, waar mede in 1951 werd begonnen door het bouwen van de uitwateringssluizen, zal in 1952 worden voortgegaan door het leggen van de afsluitdijk met bijko mende werken. Een som van f 3.500.000 is daartoe in het aangevraagd bedrag van f 5.900.000.begrepen. Voor onderhoud en verbetering van het Hollandsch Diep, het Haringvliet, het Zeegat van Goeree, het Hellegat, het Volkerak en de Krammer is f 210.000.uitgetrokken, voor onder houd en verbetering van de Ooster- Schelde, de Zandkreek, het Veergat, het Zuidergat en de Sardijngeul f280.000.— (v.j. f555.000.—), n.l. voor onderhoud van het Brabantsche Vaar water en de Witte tonne Vlije f120.000, voor onderhoud van het Zuidergat en de Sardijngeul f 110.000 en voor onder houd werken te Veere, het Veergat en de Zandkreek f50.000.voor onder houd en verbetering van de kustver dediging in Zeeland f 155.000.(v.j. f60.000.voor onderhoud en verbe tering van de havens in Zeeland f 1.020.000.— (v.j. f 1.165.000.—idem tramweghavens aan het Zijpe f 130.000 (v.j. f 85.000.idem Kanaal van Terneuzen f 1.300.000 (v.j. f 1.225.000); voor exploitatie en onderhoud van de Rijkseleetriciteitswerken van dit Ka naal f 90.000.voor onderhoud en verbetering van het kanaal Sluis Brugge (Nederlands territoir) f 8000. (v.j. f 1500.idem kanaal door Z.- Beveland f 1.200.000.— (v.j. f580.000), idem kanaal door Walcheren f 800.000 (v.j. f 1.200.000.—). WAT TERUG ONTVANGEN WORDT. Tenslotte nog wat ontvangslposten. Het Rijk krijgt over '52 van de provin cie Zeeland en de gemeente Terneuzen f7667.in de kosten van uitbreiding van de havens van het kanaal van TerneuzenGent; f90.000.eveneens van België als terugbetaling van ex ploitatie- en onderhoudskosten der Rijkseleetriciteitswerken te Terneuzen en f 5000.van de gemeente Middel burg als bijdrage in de aanlegkosten van het kanaal door Walcheren. De provincie Zeeland tenslotte is voor 1952 het Rijk een bedrag van f 5400. schuldig als bijdrage in de kosten om trent dijk- en oevervallen in Zeeland. Oud S.S.-crs weren zich in Hamburg. Voormalige Duitse valschermjagers hebben in Hamburg een bijeenkomst gehouden, waarop het rumoerig is toe gegaan. Talrijke oud-S.S.-ers namen er aan deel. Ex-obersturmführer Harald Milde deed een beroep op alle organisaties van Duitse oud-strijders, zich te ver enigen, teneinde met succes tussenbei de te kunnen komen voor de bevrijding van gewezen leden van de Wehrmacht, en S.S.-ers in het bijzonder, die nog in de Westelijke landen gevangen zitten. Otto Laun, president van de hulp actie voor oud-valschermjagers, oogstte grote bijval toen hij naar aanleiding van de mededeling, dat geen enkele nog in Nederland vastgehouden Duitse krijgsgevangene de doodstraf meer zou krijgen, opmerkte: „Wij hebben het geweten van de Nederlanders kunnen wakker schudden en hun de ogen ge opend voor recht en onrecht". ex ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Akkrum, P. E. Chr. Blom, cand. te Hilversum; te Beemster, J. M. de Jong te Amsterdam; te Hel- lendoorn, Ph. Loggers te Nigtevecht. Aangenomen naar Drachten, T. D. Boelens te Aalsum; naar Loon op Zand, A. G. Haring te Lage Vuursche. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen (vac. J. F. H. v. d. Bom), F. Vroon te Hengelo en G. van Doornik te Nijmegen; idem (vac. dr P. Prins), W. Diepersloot te Fra- neker en J. M. Bloemkolk te Treebeek. Beroepen te Amsterdam, G. W. Rijk- sen te Rotterdam-Z.te Hollandse-veld, P. C, de Vries te Emmercompascuum; te Nunspeet, D. J. Scholten te Bierum. Aangenomen naar Ommen, P. Hom burg te Urk; naar Epe, G. J. Gr&fe te Winschoten. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Bunschoten, A. Hilbers te Oud-Beijerland en H. U. Westerterp te Lutten aan de Dedemsvaart. Beroepen te Werkendam, H. van Leeuwen te Delft. Geref. Gemeenten. Tweetal te Leiden, J. v. d. Berg te Utrecht en F. Mallan te Bruinisse. Ds J. Dijk. Ds J. Dijk, Geref. predikant te Wa tergraafsmeer, ontving wegens gezond heidsredenen, van de classis Amster dam eervol emeritaat met ingang van 1 October a.s. Ds Dijk diende de ker ken van Sellingen, Zevenhuizen (Gr.), Winsum-Obergum en sedert 27 Jan. 1946 die van Watergraafsmeer. Hij heeft ruim 22 dienstjaren. Ds Dijk koestert de verwachting, dat hij na vol ledig herstel een kleinere gemeente zal kunen dienen. Dr H. Holtrop. Dr H. Holtrop, Geref. predikant te Scheveningen is na een verblijf van drie en een halve maand in Australië en Nieuw-Zeeland weer in het vaderland gearriveerd. De kerkeraad verleende hem veertien dagen verlof. Ds J. Schelhaas Jzn. Dj J. Schelhaas Jzn woonachtig te Uithuizermeeden, heeft zijn hulppredi kerschap bij de Geref. Kerk te Lutten aan de Dedemsvaart beëindigd, aange zien ds J. Goris aldaar als reserve-le- gerpredikant met groot verlof is ge gaan en 1 October a.s. zijn arbeid in zijn gemeente weer zal hervatten. Ds Schelhaas zal gaarne de kerken dienen. Een nieuwe predikantsplaats. De commissie ad hoe rapporteerde de kerkeraad van de Geref. Kerk van Delft, dat uitbreiding van het aantal predikanten van vier op vijf noodzake lijk moet worden geacht. De kerkeraad aanvaardde de conclusies van het rap port met algemene stemmen. Ds H. Hoogendoorn. Ds H. Hoogendoorn, Chr. Geref. pre dikant te Steenwijk, heeft bij de classis Zwolle zijn emeritaat aangevraagd. Ds Hoogendoorn, die 22 April 1882 te Dub beldam werd geboren, aanvaardde in 1914 zijn ambt te Zaandam en diende de kerken van Lisse, Vlaardingen, Bun schoten, Zierikzee en staat sedert 1947 te Steenwijk. Sociaal overleg van kerken in Nederland. De Oecumenische Raad van Kerken in ons land heeft onlangs een com missie voor sociale zaken ingesteld ALLEEN MAAR VERZOENEND. Toen Indonesië werd uitgenodigd de conferentie over het Japanse vredes verdrag te San Francisco bij te wo nen, vroeg ieder zich af, waaraan het deze uitnodiging te danken had. De Republiek u>as nooit in oorlog ge weest met de Jappen, om de eenvou dige reden, dat zij niet eens bestond. Zij was een product van Japanse makelij. Dat de Indonesische regering, na de souvereiniteitsoverdracht tredend in de rechten van het voormalige Ne derlands Indische gouvernement, aan de conferentietafel haar plaats in neemt en nu ook met Japan het ver drag sluit, och, formeel kan men daartegen geen bezwaren inbrengen. Maar nu zou men toch haast res pect krijgen voor die slimme Indone sische regering. Zij diende een enorme vordering in bij Japan, ter vergoe ding van de geleden oorlogs- en be- zettingsschade. Onze minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, verklaarde, dat Nederland dat niet zal doen. Van een kikker kan men nu eenmaal geen veren plukken... Hoog stens zal aan de Jappen worden ge vraagd, heel vriendelijk, nog eens te denken aan de persoonlijke schade van duizenden Nederlanders, die tij dens de Japanse bezetting onbeschrij felijk hebben geleden. En als het de Jappen eens een keer gelegen komt, willen zij dat misschien nog wel doen ook Als de Indonesische delegatie in Djakarta terugkeert, kan zij de ver blijdende mededeling doen, dat de Japanse regering zich alle moeite zal geven om haar verplichtingen na te komen. Zij erkent de oorlogsschul den en al zal zij die waarschijnlijk nooit geheel kunnen betalen, op een flink gedeelte kan Indonesië rekenen. Zet daar nu maar tegenover de hou ding van onze regering. Er is niet eens over gepraat. Nederland als staat diende geen vordering in. De millioe- nen guldens, die in Nederlands Indië ivarcn geïnvesteerd, zijn voor goed verloren. De rechten erop zijn zonder meer prijsgegeven. Onder het motto, dat waar niet is, zelfs de keizer zijn recht verliest. Dit is een politiek, Ne derland onwaardig. Want stel, dat Ja pan inderdaad nooit enige vergoeding zou kunnen geven, dan nog had vast gelegd dienen te worden, dat Neder land die vordering had. En laten wij ons toch heus maar niet bezorgd maken over die armoe de van Japan. Met de grootst moge lijke Amerikaanse hulp en steun is daar in de laatste jaren weer een pro ductie-apparaat opgebouwd, dat in staat is reeds nu weer op de wereld markt te concurreren. Nog een paar jaar en de tijd, dat men een Japanse fiets voor negentien gulden kon ko pen, is teruggekeerd. Maat ja, ziet u, hoe kan je nu een verzoenend gebaar maken en gelijk vragen, of <r nog wat van dat geld terecht komt Ne derland durfde dat niet. Indonesië wel. En daar hebben ze nog succes ook'. T met de opdracht de sociale boodschap van de in de Wereldraad samenwer kende kerken te concretiseren voor de Nederlandse verhoudingen. Deze commissie heeft een gesloten conferentie gehouden, waarbij spe ciaal de concretisering voor het Ne derlandse bedrijfsleven aan de orde werd gesteld. Op deze bijeenkomst waren zowel personen uit het bedrijfsleven als uit de vakbewegingskringen aanwezig, alsmede ambtelijke en kerkelijke des kundigen. Na inleidingen van de heren J. M. Redele, mr dr A. A. van Rhijn en M. Ruppert volgde een uitvoerige ge- dachtenwisseling, waaruit de alge mene wens naar voren kwam deze arbeid voort te zetten. De leiding berustte bij prof. dr W. Banning, tevens voorzitter van ge noemde commissie. Leden, resp. ad viserende leden zijn de heren mr J. Bierens de Haan, A. Borst Pzn., prof. dr G. Brillenburg Wurth, dr ir Ch. Th. Groothoff, dr J. C. Hooykaas, dr C. L. Patijn, J. M. Redele, dr J. C. C. Rupp, M. Ruppert en G. Suurhoff. De Geref. Bond en de huidige kerkeljjke vraagstukken. Op uitnodiging van de kerkvisitalo- ren-generaal heeft een dertigtal predi kanten en ouderlingen van de Geref. Bond op „Woudschoten" een openhar tig gesprek gevoerd over de huidige kerkelijke vraagstukken. Op deze twee daagse conferentie hebben gerefereerd dr H. Schroten van Charlois over de Avondmaalsviering naar 1 Cor. 11 en ds L. Kievit van Putten over de vraag, hoe de Geref. belijders thans tegenover di Ned. Herv. Kerk staan. Ook de prae- ses van de Generale Synode, ds J, L. Wolfensberger en de secretaris dr. E. Emmen, hebben het woord gevoerd. In de discussie kwam duidelijk naar voren, dat ook de leden van de Geref. Bond de Ned. Herv. Kerk liefhebben en er niet aan denken zich van haar af te schei den. INDIEN U DEZE BON INVULT EN OPZENDT, ONTVANGT U TOT 1 OCTOBER „ZEEUWSCH DAGBLAD" GRATIS. per week per kwartaal Naam Adres Woonplaats Invullen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2