Ernstig geval van spionnage in Zweden Strijd om behoud van recreatie-gebied Dishoeck PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Marine-officier verkocht geheime inlich tingen aan een Rus KONING GEORGE Kaesong opnieuw mislukt Pools vluchteling kreeg asyl De „Stahlhelm" wil uniformen voor de jeugd en vuurwapenen Socialisten voor verkiezingen in geheel Duitsland De laatste Britse olietechnici moeten Perzië verlaten A Tóch weerVersailles! Geen juwelen en tapijten in „Zonnetij IV" K.M. „De Schelde geeft f 20*000 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1978 Abonnementspryt 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per mun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 26 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.33 u., onder 18.29 u.; Maan op 1.56 u., onder 17.25 u. Hoogwater Donderdag 27 Sept.t Vlissingen: 11.55 u. 1.29 m., u. m.; Terneuzen: 12.19 u. 1.48 m., u. m.; We- meldinge: 048 u. 1.31 m. 13.23 u. 1.20 m.; Zierikzee: 0.34 u. 1.14 m., 13.04 u. 1.02 m. IN ZWEDEN is een spionnagegeval aan het licht gekomen, dat het ernstigste genoemd wordt, dat zich na de oorlog heeft voorgedaan. Een onderofficier van de Zweedse Marine, de twee en veertigjarige Ernst Hilding Anderson, schijnt aan 'n 25-jarige Rus, genaamd Orlof, geheime militaire inlichtingen te hebben verstrekt en daarvoor ver scheidene duizenden kronen te hebben ontvangen. De onderofficier Anderson is op 21 September j.J. gearresteerd en heeft gisteren te Stockholm terecht gestaan op een zitting welke geheim was. Na afloop van deze zitting werd door het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken een in zeer sobere bewoordingen opgesteld communiqué uitgegeven, waarin slechts wordt gesproken over 't verstrekken van geheime militaire ge gevens „aan een functionnaris van een buitenlandse diplomatieke vertegen- In een Dinsdagavond te Londen uit gegeven officieel bulletin wordt mede gedeeld dat koning George de zesde 'n goede dag heeft gehad; hij was in staat wat te eten. Eén van de voornaamste zorgen van de geneesheren aan wier hoede Koning George is toevertrouwd, is, na te gaan, of de ziekte, over het Juiste karakter waarvan nog steeds het stilzwijgen wordt bewaard en die de operatieve in greep noodzakelijk maakte, zich uit breidt. Hoewel na een operatie als die welke de Engelse Koning heeft onder gaan, langdurige bedrust geboden is, is het mogelijk, dat Koning George eerder lichte oefeningen mag doen dan nor maal het geval is, omdat zijn bloeds omloop goed moet blijven functionne- ren, teneinde complicaties ln het been waaraan hij twee jaar geleden is geo pereerd, te voorkomen. Er is nog steeds niet bekend gemaakt of de gehele aangetaste long van de koning is weggenomen of slechts een deel er van. Maandag is de Hertog van Windsor uit Parijs te Londen aangekomen. Hij bracht een bezoek aan zijn moeder, Ko ningin Mary. Binnenkort 90.000 Britten onder de wapenen De Britse minister van financiën, Hugh Galtskell, heeft op een perscon ferentie na zijn terugkeer uit noord- Amerika verklaard, dat Engeland bin nenkort 900.000 man onder de wapenen zal hebben. Eén van de tien personen uit het „actieve leven" zou in de wa pen- en uitrustingsindustrie werken of onder de wapens zijn. Engeland had reeds vier volledige ge oefende divisies op het vaste land van Europa. Binnenkort zou een nieuwe di visie gereed zijn. Belgische minister verwijten in de (leger)schoenen geschoven Het Belgische comité van de centrale voor leer en huiden, heeft een resolutie aangenomen, waarin energiek wordt ge protesteerd tegen de door de minister van defensie genomen beslissing, Ne derlandse firma's te laten deelnemen aan de inschrijving op de levering van schoenen voor het Belgische leger, aan gezien deze firma's hun personeel lonen uitbetalen die een derde lager zijn dan die, welke door de Belgische paritaire commissie In de schoenenindustrie zijn vastgesteld. woordiging te Stockholm" .De rechts zaak is, zo werd later vernomen, een week verdaagd. Anderson wordt een intelligente en hardwerkende man genoemd die in zijn vrije tijd voor ingenieur studeert. Van communistische sympathieën was nim mer iets bekend. Door zijn werk op de marinebasis te Stockholm zou hij ech ter volgens de aanklacht grondige ken nis bezitten omtrent vele Zweedse ma rinegeheimen. De 25-jarige Orlof spreekt vloeiend Zweeds en vertoeft reeds meer dan 2 jaar in Zweden. Zijn naam komt echter niet voor op de officiële lijst van ge accrediteerde diplomaten. De Zweedse regering heeft het Krem lin verzocht een marine-officier, die be hoort tot de staf der Russische Ambas sade te Stockholm, onverwijld terug te roepen. Of dit de bewuste Orlof is, is niet bekend. De maximumstraf voor spionnage in Zweden is levenslange gevangenisstraf. Het Zweedse ministerie van Justitie is echter bezig aan een wetsontwerp, dat zal voorzien in zwaardere straffen voor het bedrijven van spionnage en sabo tage. Nieuwe commandante van het V.H.K. geïnstalleerd Het Vrouwen Hulp Korps heeft een nieuwe commandante. Gistermiddag werd in het Julianakamp te Kijkduin Mejuffrouw A. Halbesma door de luite nant Generaal D. C. Buurman van Vree- den, de bevelhebber van de eerste mi litaire afdeling, beëdigd tot Reserve majoor, waarna zij uit handen van de waarnemend commandante van het V. H.K. de kapitein N. Bioemendaai, het commando aanvaardde. Mejuffrouw Halbesma, die in 1910 in Leeuwarden werd geboren, heeft haar sporen op het terrein van het sociale werk verdiend. Zij was enige jaren werkzaam op een meisjesinternaat en had na de bevrijding de leiding van 'n eerste hulp colonne van de Unie van vrouwelijke vrijwilligers. ■MM De besprekingen tussen de geallieer de en Noordelijke verbindingsofficieren, die gisterochtend ln Kaesong werden hervat, zijn op abrubte wijze afgebro ken, toen de Noordkoreaanse kolonel Tsjaug Tsjoen-San boos de kamer ver liet. Hij had tevoren de suggesties af gewezen, dat de verbindingsofficieren bevoegd moesten zijn om te spreken over bevredigende voorwaarden voor 'n hervatting der bestandsbesprekingen. Er is geen afspraak gemaakt voor een volgende bijeenkomst. Wel heeft de leider der verbindings- groep der V.N. de noordelijken gister avond in een boodschap laten weten, dat hij bereid was zijn noordelijke col lega hedenochtend te ontmoeten voor een bespreking over hervatting der wa penstilstandsonderhandelingen. Hedenmorgen is kort na het aanbre ken van de dag een hefschroefvliegtuig van de verbondenen naar Pan Moen Djon, gelegen aan de rand van de neu trale zone van Kaesong, vertrokken. Naar verluidt bevond zich aan boord een verbindingsofficier der V.N. Het doel van de tocht zou zijn om het noor delijke antwoord in ontvangst te nemen op het aanbod van de verbondenen voor een nieuwe bijeenkomst van de verbin dingsofficieren. In het grootste luchtgevecht van de Koreaanse oorlog tot dusver, zijn gis teren vijf Noordelijke straaljagers neer geschoten en vijf beschadigd. Luchtmacht en vloot de Verenigde Staten hebben Dinsdag te Washington medegedeeld, dat vliegtuig- en scheeps geschut in Korea 1426 locomotieven hebben vernield; 23.068 spoorwegwa gons en 41.329 motorvoertuigen zijn nield of beschadigd. Beperking koperverbruik in Europa De ledenlanden van de O.E.E.S. (or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking) hebben besloten het wereldtekort aan koper, dat nodig is voor defensiedoeleinden, te dekken door het verbruik te beperken. Met Ingang van 1 October zal het verbruik van ko per en koperlegeringen die meer dan 40 koper bevatten, verboden zijn in de productie van meer dan 200 artikelen, variërend van vensterkozijnen tot cock tailshakers. Prof. Jongbloed construeerde kunstmatig hart- en longsysteem Prof. dr J. Jongbloed, hoofdleraar aan de Utrechtse universiteit, is er in geslaagd een kunstmatig hart- en long systeem te construeren. Hierdoor wordt het mogelijk het hart bloedleeg te ma ken en de patiënt via de apparatuur verder te laten leven, terwijl de chirurg de hartoperatie verricht. Een dleren- behandeling, gehouden in het physiolo- gisch laboratorium te Utrecht, is ge slaagd. Het kunstmatige hart- en longsys teem Is by een Biltse fabriek vervaar digd. Conferentie over een wereld regering te Londen. Gistermorgen is te Londen de tweede vergadering gehouden van de parlemen taire conferentie over. een wereldrege ring. De conferentie, wordt- bijgewoond door 300 gedelegeerden uit 22 landen. Het doel is een handvest voor een we reldregering op te stellen. Er werd gesproken over een resolutie, volgens welke de regeringen bijeen zul len komen om te onderhandelen over middelen om honger, analphabetisme, ondervoeding en ziekte te bannen. De wereldregering zou deze taak op zich moeten nemen. Niets nieuws onder de zon. HET OOST-DUITSE AANBOD. Washington maant tot voorzichtigheid Da Westduitse sociaal-democratische party (S.P.D.) heeft by het parlement een motie ingediend, waarin verklaard wordt, dat verkiezingen in geheel Duits land onder internationaal toezicht „dringend noodzakeiyk" zyn. Er zou een vertegenwoordigend lichaam voor het gehele land moeten worden gekozen, met bevoegdheid om een grondwet op te stellen, wetten aan te nemen en een re gering te vormen. De motie herhaalt de socialistische eis van vrije verkiezingen voor de vier sectoren van Beriyn als aanloop tot verkiezingen in geheel Duitsland. De parlementscommissie voor aange legenheden betreffende geheel Duits land heeft besloten de sociaal-democra tische motie in studie te nemen, even als een resolutie van de vrye democra ten en een plan van uitgeweken juris- „EEN ERNSTIGE ONTWIKKELING, die met spoed bestudeerd moet wor den", zo noemde gisteren een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, de Perzische regeringsorder waarin Mossadeq heeft bevolen, dat de driehonderd Britse olietechniei, die nog In Zuld-Perzië vertoefden voor volgende week Donderdag het land moeten verlaten. Reuter zegt het nog sterker en is n.l. van mening, dat de Britse regering de keus heeft tussen terugtrekking van de Britse staf en het inzetten van de Britse troepen ter bescherming van het per soneel. Mossadeq, die van oordeel is, dat de besprekingen met Engeland volkomen zyn doodgelopen, heeft bovengenoemd besluit genomen, omdat hij van oordeel is, dat hy de olie-industrie niet met an dere technici op gang kan brengen, zo lang de Engelsen in Perzië zyn. Hoes sein Fatemi, de assistent van de pre mier, heeft meegedeeld, dat de Perzi sche functionnarissen is opgedragen zo vriendelijk en gastvrij mogeiyk te zyn by de uitvoering van het uitwijzings- besluit. Smokkelcomplot in de Gelderse Achterhoek De rykspoütie te Hengelo (Gld.) heeft zeer waarschyniyk de hand gelegd op een uitgebreid smokkelcomplot in de Gelderse Achterhoek. De zaak kwam aan het licht toen te Hengelo een auto ln beslag werd ge nomen die niet van de vereiste papieren was voorzien. Vermoed werd dat deze auto was gebruikt voor het smokkelen. Er werden uitgebreide maatregelen genomen. Als resultaat hiervan werden gistermorgen door de rijkspolitie twee personen aangehouden. Eén ervan wordt voor de leider van het smokkel complot aangezien. Hy is een sinds ja ren ondergedoken en tydens de bezet ting berucht S.S.'er. Men meent te weten, dat de Britse ministerraad gisteren heeft besloten Averell Harriman,, president Trumans speciale afgezant, te raadplegen, alvo rens een stap te doen in antwoord op de jongste Perzische maatregel. k SNIPPER i Vi nieuws' i1 i MET AUTO TE WATER EN VER DRONKEN. Gistermiddag om 12.15 uur is de 63- jarjge VVaddinxveense meubelfabrikant de heer O. A. H. Matse te Waddinxveen met zqn auto in het water van de Gou we gereden en verdronken. De P.T.T. heeft in het afgelopen weekeinde niet minder dan 5 clandes tiene zenders in beslag genomen, n.l. één in Breda, drie in Zwolle en één te Emmen. Reeds meer dan 150 deel nemers hebben zich opgegeven voor de nationale wedstrijden in machineschrij- ven, die op 29 September a.s. ln de Houtrusthallen te Den Haag worden gehouden. De Chr. Jongemannen Ver. Excelsior" in Amsterdam viert deze week het honderdjarig bestaan. Van avond om tien voor acht zal de VPRO er een klankbeeld aan wijden. Te Amsterdam is gisteren overleden op 81- Jarige leeftijd mr P. Hofstede de Groot, oud-directeur van de Amsterdamse Bank N.V. Op 1 Oct. zal het regi ment lichte luchtdoelartillerie „Betu we" officieel de nieuwe legerplaats te Laren betrekken. De Griekse rege ring van premier Venezilos is gisteren afgetreden. Zeven Duitse toeristen zqn by Rome in hun tent door de blik sem getroffen. Ze zqn allen in meer of mindere mate gewond naar het zieken huis overgebracht. De vluchtelingen, die met een trein uit Tsjechoslowaktje naar het Westen reden, zullen zich als groep in Canada mogen vestigen. Ds Niemoeller heeft op een Evangelisch congres te Westenburg, dat hy als hoofd van de Protestantse kerk in Hes sen bijwoonde, tot dienstweigering aan gezet. Paul Henri Spaak, voorzitter van de assemblee van de Raad van Eu ropa is Maandag in een ziekenhuis te Hamburg opgenomen met hoge koorts. ten en ambtenaren teneinde te pogen een gemeenschappeiyk standpunt vast te stellen. In de commissie zyn de voor naamste partyen vertegenwoordigd. De Christen-Democraten, die de grootste regeringsparty vormen, heb ben geen motie ingediend. Dr Her man Ehlers, de Christen-democrati sche voorzitter van de Bondsdag, heeft evenwel aangedrongen op nauw keurige overweging van de Oost- Duitse voorstellen. Van de zqde der vrije democraten is eveneens gepleit voor besprekingen met „werkeUjk democratisch verkozen" ver tegenwoordigers van Oost-Duitsland. De uitgeweken juristen en ambtena ren, die zich aaneengesloten hebben tot de „Groep van Königstein", hebben 'n rapport overgelegd over de procedure voor verkiezingen in geheel Duitsland. Met het oog op de omvangryke ar beid in het vooruitzicht heeft de com missie van de Bondsdag voorgesteld het algemene debat over de Oost-Duitse voorstellen Vrydag ln plaats van Don derdag te houden. Adenauer en Schu- „Uniformen voor de jeugd en ge oefendheid in het hanteren van vuur wapens". Ziedaar één der pnnten uit het nogai vage program van de her boren „Stahlhelm", thans een vereni ging van oud-stryders, voor de oorlog een organisatie van gewezen militairen en tydens het Hltlerbewind een deel van de SA. Journalisten hebben gisteren in Keu len kennis mogen maken met een drie manschap dat, toen men de zaal bin nentrad in de bovenste verdieping van een door bommen half vernield ge bouw martiaal onder een oude Duit se Rood-wit-zwarte vlag stond opge steld en bestond uit de beide leiders der Stahlhelm, Simen en Hanss en een man die anoniem wenste te blijven doch het woord voerde. „Wij steunen de Westerse Christelq- ke cultuur en beschaving", luidt een andere zin uit het program, zonder dat het woord democratie wordt genoemd. In antwoord op een vraag om het pro gramma nader uiteen te zetten, ant woordde men kort: „Het is in de prac- tqk onze taak het Communiseme te be strijden". In één van de programmapunten staat: „De Stahlhelm zal niet werke loos toezien indien krachten, die vijan dig tegenover de staat staan, vrede, or de en veiligheid van ons volk in gevaar brengen". De woordvoerder, die niet wilde mee delen hoeveel leden de „Stahlhelm' telt, zeide verder: „Zo lang zich Duitse sol daten in buitenlandse gevangenissen be vinden, zullen de Duitsers niet bereid zqn deel te nemen aan de verdediging van Europa". De te Neurenberg gevoerde processen tegen Duitse oorlogsmisdadigers achtte men onjuist. „De Duitsers hadden zelf het recht moeten hebben hun van oor logsmisdaden beschuldigde landgenoten te berechten; dit had niet door vreem delingen mogen gebeuren", zei de macher zouden gisteravond het Oost- Duitse aanbod bespreken. Functionnarissen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken hebben als hun mening te kennen ge geven, dat Oost-Dultsland zyn verzoek om Verkiezingen voor geheel Duitsland moet toelichten, voordat West-Duits- land toestemt in het houden van voor bereidende besprekingen. Men is te Washington algemeen van gevoelen, dat dit noodzakeiyk is om te voorkomen, dat de besprekingen in een propaganda- strijd ontaarden. Genoemde functionnarissen geloven er nog niet in, dat Oost-Duitsland een internationale contréle als garantie voor een geheime stemming, vryheid van spreken en veiligheid van do en keling by een verldezlngsactle als voor waarden voor een verkiezing zullen aanvaarden. woordvoerder, die, namens de „Stahl helm" verklaarde, dat de Nationaal- soeialisten „goede punten in hun be wind hebben gehad". Wq zqn het met hen eens dat het verdrag van Versailles de oorzaak was der beperking van Duitslands bestaan" EERSTE KAMER. In de gistermiddag gehouden verga dering der Eerste Kamer zUn de nieuw benoemde leden, de heren mr Kolfscho ten en mr Witteman, belden K.V.P., be ëdigd, De 43-jarige Stanieslaw Kulka, Pools onderdaan en kok aan boord van het Poolse s.s. „Wielun", trachtte in de haven van Stockholm het schip te ver laten om als politiek vluchteling in Zweden asyl te verkrijgen. Poolse wach ten verhinderden hem evenwel van boord te gaan. Hq werd bewusteloos ge slagen en opgesloten in zqn hut. Door de Zweedse politie die met 24 man aan boord kwam, werd hij echter bevrijd'. De „Wielun" in de haven van Stock holm. Op de voorgrond enige motor wagens van de Zweedse politie. Inzet: Stanieslaw Kulka. HET BEROEP VAN APOTHEKERS ASSISTENTE. Gisteren vergaderde de Z.L.M. afde ling Goes in „De Landbouw" te Goes. Mej. Dina Burger hield voor een talrijk gehoor een inleiding over het beroep van apothekers-assistente. DE PUBLICATIE „VELSER AFFAIRE". Het proces tegen „De Volkskrant" Voor de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam zqn gisteren de pleidooien gehouden in een procedure, waarin van het dagblad „De Volkskrant een bedrag van f 25.000 wordt geëist inzake een publicatie over de „Velser Affaire". Eiser Is een zekere Serphos, die enige passages van het op 14 April 1951 in bedoeld dagblad gepubliceerd artikel beledigend aebt. In de publicatie wordt gewag gemaakt van de omstandigheid, dat deze Serphos kort na de be vrijding werd aangehouden ln de Zeeuwse wateren met zijn zeewaardig Jacht „Zonnety 4". Aan boord van het jacht zouden kapitale hoeveelheden juwelen en tapijten zqn aangetroffen. tikel, „liep prompt met haar onder zoek vast en de man kwam er af met lichte straf, omdat vooraan staande figuren uit de Velser illega liteit tussenbeide kwamen". Mr M. van Vugt, die als pleiter voor de eiser optrad, zeide, dat het artikel gesteld was in een niets ontziende ter minologie. Het jacht was in feite aangehouden op het gerucht, dat aan boord juwelen van Menten werden vervoerd en daarop bijna volledig gesloopt. Mr van Vugt heeft destqds de inventaris van het jacht gezien en daarbij bevonden zich geen juwelen en tapqten. Wel werd aangetroffen f 11.000 aan vreemde va luta en enige wapens. Mr A. J. M. van Dal, die optrad als pleiter voor gedaagde, zeide, dat de re dactie de zaak had gepubliceerd na rij pe overweging en niet dan nadat zy heeft afgewacht of de hoogste autori teiten in den lande een onderzoek zou den instellen. Dit geschiedde echter niet. Mr van Dal ontkende, dat Serphos beledigd werd. Hy wordt niet anders dan als een handlanger in de Velser Affaire gezien. „Het oogmerk tot beledigen ont breekt z.i. volkomen. Gedaagde is ten volle bereid om getuigenbewqs voor de waarheid van de publicatie te leveren. In dat geval hoopt hy, dat de getuigen niet bang zullen zqn. Het was mr van Dal n.l. ter ore ge komen, dat na de bevryding personen zyn aangezocht anderen, die te veei van BEZWAARSCHRIFTEN STAPELEN ZICH OP De cri de coeur, geslaakt door burgemeester Dregmans van Koude- kerke tijdens de laatstgehouden raadsvergadering is niet onbeantwoord gebleven. Het gemeentebestuur sprak zich toen uit voor het indienen van een bezwaarschrift tegen de plannen tot onteigening van een deel van het recreatiegebied Dishoeck. Bij de actie van het gemeentebestuur is het echter niet gebleven en vele belanghebbenden hebben zich thans tot de Minister van Sociale Zaken gewend met een ernstig protest te gen het onteigeningsplan. Niet alleen zq, die regelrecht betrok- geen mede aantrekkingskracht op het ken zy'n by de onteigeningspiannen heb ben bezwaarschriften ingediend. Het Bestuur van de Middelburgse Vereni ging „Handelsbelang" heeft zich even eens tot de Minister gewend. Het be stuur kwam tot de conclusie, dat hier grote belangen voor de Middelburgse Middenstand op het spel staan. Drie factoren spelen een rol by het aantrek ken van vreemdelingen naar Middel burg, waardoor de bron van inkomsten voor de middenstanders belangrijk gro ter is, dan anders het geval zou zyn. Eén van deze factoren is dat de vreem delingen steeds meer belangstelling krijgen voor het Zuiderstrand, met na me voor Dishoeck.Aangezien de schoon heid van Middelburg en Walcheren, het- vreemdelingenverkeer uitoefende, door de oorlog ernstig is geschonden, moet het bezit van het Zuiderstrand volledig worden uitgebuit, zo schryft het be stuur. Toename van het autoverkeer, snellere treinenloop en overbevolking van de grotere badplaatsen hadden een toename van de belangstelling voor het Zuiderstrand van Walcheren tot ge volg, Indien de onteigening zou door gaan, zo meent het bestuur, dan zou het belangrykste en mooiste gedeelte van het recreatiegebied tussen Vlissin gen en Zoutelande verloren gaan, waar door de Middelburgse Middénstand op nieuw zou worden getroffen. Daar hier zulke grote belangen op het spel staan uit economisch oogpunt en de aanvoer van drinkwater uit Woensdrecht onbeperkt is, verzoekt het bestuur van „Handelsbelang" de Minis ters dringend de recreatiebelangen te laten prevaleren boven de belangen van het kleine ondergeschikte Waterleiding- bedryf. Bewoners protesteren. Vele bewoners van de duinstrook hebben zich eveneens met een bezwaar schrift tot de Minister gewend. Eén van hen wqst er op, dat het waterwingebied reeds 70 jaar bestaat en dat voor de oorlog nimmer van enige beperking sprake was. Kampeerders mochten er hun tenten opslaan, veldlatrines werden gebouwd, kortom alles wees er op, dat men de natuurlijke biologische reiniging voldoende vond. Plotseling wijzigt men het beleid om ten koste van millioenen guldens veranderingen aan te brengen. De indiener van het bezwaarschrift wijst erop, dat kortgeleden in het ge bied 4 dienstwoningen zyn verrezen vlak by de bronnen. Indien de onteige ning doorgaat, zou dit volgens een ru we schatting ongeveer 2 millioen gul den kosten. Men wyst de Minister erop, dat een dergeiyke investering voor een uater- wlnbedryf, waarvan door Prof. Krul van het Rykslnstituut voor de Drink watervoorziening is gezegd, dat het be schikbaar moet biyven voor calamitei ten en voor het opvangen van toppen in de watervoorziening, onverantwoord is. deze zaak wisten, uit de weg te ruimen en het zou hem niet bevreemden als by een onderzoek hiernaar de naam van eiser zou worden genoemd! Mr van Dal besloot zqn pleidooi met de woorden: „De eiser heeft het Ne derlandse grondgebied reeds lang ver laten (S. bevindt zich thans in Cura cao). Het euvel, dat hq gedaan heeft, woekert echter voort en zal dit blijven doen, tot het wordt uitgesneden". Op 6 November a.s. zal vonnis gewe zen worden. ZWEMINRICHTING VLISSINGEN. In 1948 ging de zweminrichting van de Vlissingse Zwemclub aan de Oost zijde van het kanaal door Walcheren door oorlogshandelingen verloren. Lang is men reeds bezig in de hier door ontstane behoefte te voorzien, doch steeds stuitte men op onoverko- melqke moeiiykheden. Thans komen B. en W. met een voorstel met betrekking tot de herbouw van de zweminrichting, n.l. het aanvaarden van een schenking van de N.V. Kon. My „De Schelde" ad 120,000 onder bepaalde voorwaarden en bet ln beginsel besluiten tot het garan deren van de betaling van rente en af lossing voor een door de Vlissingse Zwemclub te sluiten geldlening ten be- hoevo van do herbouw. De zweminrichting, welke in overleg met de zwemclub weer op de oudé plaats zal worden gebouwd zal bestaan uit beton en steen, in tegenstelling tot de vorige, welke van hout was opge trokken. Voorts zal in de toekomst een veel groter aantal personen tegeiyk in de zwemschool kunnen worden toege laten dan in de oude inrichting moge- lqk was, aangezien in het bqzonder de garderobe veel ruimer en practischer is ontworpen. De totale kosten zullen f 73.500 be dragen. Verwacht mag worden een bijdrtige van het Rqk in de oorlogsschade ad f 18.750, een bijdrage van Ned. Volks herstel ad f7.400, zodat overbiqft f47.350, waarvan „De Schelde" thans f20.000 zal betalen en er dus slechts voor f 27.350 zal moeten worden ge leend. Als voorwaarden worden door de N.V. Kon. My „De Schelde" gesteld o.a. dat in het bestuur van de Vlissingse Zwem club twee vertegenwoordigers van de personeelskern dienen te worden opge nomen, n.l. één uit de ambtenarenkring en één uit de arbeiderskern, terwql bo vendien aan het Scheldepensoneel een reductie moet worden verleend van 50 per persoon op de tarieven der te nemen baden. DE BILT ZEGT: Later enige regen. Vrij veel bewolking met later enige regen, eerst in het westen van het land. Meest matige wind uit zuidelijke rich tingen. Dezelfde of iets lagere tempe raturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1