Kaesong niet geschikt geacht om verdere besprekingen te voeren Belangen van de jeugd gaan voor Eerst het tijdstip en dan de voorwaarden, zegt Nam II Een nieuwe school strijd» Russen beschoten Oostenrijks dorp Oplossing voor het Britse kolentekort k SNIPPER J 1 NIEUWSk BRITSE KONING gaat vooruit Zoon stak vader neer Atoombommen vormen tegenwicht VandenBerg„We hebben er genoeg" Industriële productie steeg sinds 1948 met 24 procent Prov. Comité „Vrije Universiteit" Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2734, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1977 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 25 SEPT. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.31 u., onder 18.31 u.; Maan op 0.38 u., onder 17.10 u. Hoogwater op Woensdag 26 Sept. Vlissingen: 10.51 u. 1.07 m„ 23.29 u. 1.33 m.; Terneuzen: 11.16 u. 1.27 m„ 23.51 u, 1.53 m.; Wemel- dinge: 12.13 u. 1.02 m., u. ril.; Zierikzee: 11.54 u. 0.86 m., vu. m. BOODSCHAP VAN RIDGWAY: Twee verbindingsofficieren van de Verenigde Naties hebben Maandag te Pan Moen Djon noordelijke collega's ontmoet. Zjj zijn met hen naar Kaesong ge gaan, waar nog een uur gesproken werd over de mogelijkheid van hervatting der wapenstilstandsbesprekingen. Vandaag worden de besprekingen voortgezet. De twee verbindlngsottlcleren der V.N. waren vergezeld van acht verslag gevers en drie fotografen. De officieren der V.N. hebben de noordelijken medegedeeld, dat Kaesong geen geschikte plaats wordt geacht voor de voortzetting der bestandsbespre kingen. Gisteravond had een nieuwe ontmoe ting tussen de verbindingsofficieren te Pan Moen Djon plaats, waarbij de noor delijken een memorandum overhandig den. Het memorandum was afkomstig van de voornaamste Noordkoreaanse ver bindingsofficier Kolonel Tsjang en ge richt aan Kolonel Kinney, de voor naamste woordvoerder van Generaal Ridgway bij de besprekingen. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van Ridgway heeft de IHIllliaiilililBiillliiBllliiillliiillilIB] Het is voor de meeste christen ouders, gelukkig, een uitgemaakte zaak, dat zij hun kinderen naar de christelijke school zenden. Meestal wordt daarbij niet eens meer stilge staan, omdat het nu eenmaal zo hóórt. Hetgeen natuurlijk nooit een goed mo tief is. Er zijn tegenwoordig ook chris tenen, die vinden, dat de ouders, die zo handelen, zich een geweldig brevet van onvermogen uitreiken. Volgens hen is de christelijke school er voor kinderen van ouders, die zichzelf niet capabel achten hun kind tot Christus te bren gen. Ouders, die dat wél kunnen, geven hun privilege niet zo gemakkelijk uit handen aan de christelijke schooi. Deze aanval op het christelijk onder wijs is gevaarlijk, omdat zij vroom schijnt, maar in wezen schijnvroom is. Wij moeten ons blijven bezinnen op de noodzaak en het goed recht van onze christelijke scholen. Zowel met het oog op het verleden ais de toekomst. Dat verleden zegt bijna niemand meer wat. Wie staat nog stil bij de vraag, wat er gebeurd zou zijn, indien onze ouders en grootouders niet tot het uiterste ge streden hadden voor Christelijke scho len, waarin heel het onderwijs erop ge richt is de kinderen van ons volk tot Jezus te brengen? Het zou er heel wat treuriger uitzien in ons volksleven dan nu het geval is. Aan de daarvoor ge brachte offers kunnen wij niet tippen. Met centen en stuivers kwam het geld bij elkaar om scholen te bouwen. De li beralen, die in de vorige eeuw opper machtig waren, stonden op het stand- puin, dat bijzonder onderwijs nooit een recht zou worden, maar alleen een voorrecht voor sommige rijken en een aalmoes voor sommige armen kon zijn. In de strijd om de vrije school is meer malen gebruik gemaakt van het mid del van het volkspetitionnement, het door velen ondertekende verzoekschrift om langs wettige weg te verkrijgen wat nodig was. Zo ook in 1878, toen minis ter Kappeyne met een wetsontwerp kwam, dat het onrecht jegens de chris telijke school vergrootte en verscherp te. In korte tijd- waren door comité's in honderden plaatsen van ons land niet minder dan 304.000 handtekeningen verzameld, die aan Koning Willem III werden aangeboden. De Koning tekende de wet toch. Maar die handtekeningen waren het bewijs, dat nu de strijd pas goed aan de gang was. En die plaatse lijke comité's bleven bestaan. Zij vorm den samen de Unie „Een school met de Bijbel". Wij hebben nu al vele jaren de gelijk stelling van openbaar en bijzonder on derwijs. Maar dat betekent allerminst, dat nu de strijd om de christelijke school niet meer nodig is. Als wij niet meer weten, waarom christelijk onder wijs ook nu nog gebiedende eis is en een zaak van de grootste verantwoor delijkheid, omdat het gaat om het eeuwige heil van onze kinderen, dan kunnen wil de zaak maar het beste li quideren. Het is een leugen, dat cnristeujke ouders hun privilege en hun ver antwoordelijkheid prijsgeven door hun kinderen naar de christelijke school te sturen. Zij hebben bij de doop beloofd hun kinderen te onderwijzen en te doen Onderwijzen in de vreze des Heren, een misschien ouderwetse uitdrukking, maar die precies aangeeft wat het doel der christelijke opvoeding moet zijn, tie christelijke school is daarbij een on misbare hulpdienst. Ais er tegenwoor dig in ons land christenen zijn, die hun eerste kind naar de christelijke en hun tweede naar de openbare school sturen, dan is dat een dualisme, dat met bewo genheid of apostolaat niets te maken heeft. Laten wij de dingen maar bij de naam noemen: dat spreken over prijs geven van het privilege is een schijn vrome exclamatie, die blijk geeft van een bedenkelijke zelfingenomenheid en een moedwillig verzuimen van de moge lijkheden, die God schenkt voor de op voeding der kinderen. De gevaren, die ons christelijk onder wijs bedreigen, zijn thans anders, maar niet minder reëel. De aanval komt nu van binnenuit. De Unie „Een school met de Bijbel" gaat nu weer een collecte houden, de 73e. Niet alleen voor de ver dediging van het goed recht der christe lijke school, maar ook voor andere din gen, zoals het christelijke kleuteronder wijs, het onderwijs aan schipperskinde- ren> het chr. B.L.O., de verzorging der oud-strijders, de wetenschappelijke be oefening der chr. paedagogiek enz. Geen énkel locaal comité in onze provincie mag achterblijven. Waar zo'n comité niet bestaat, moeten de schoolbesturen de zaak maar aanpakken. Het is een creplicht tegenover ons christelijk on derwas! T_ opperbevelhebber zijn verbindingsoffi cieren opdracht gegeven, „die omstan digheden te scheppen, waaronder de wapenstilstandsbesprekingen de snelste voortgang kunnen hebben". Volgens deze bekendmaking heeft kolonel Kinney de noordelijken mede gedeeld, dat de meeste moeilijkheden, die te Kaesong waren gerezen, zich niet zouden hebben voorgedaan, indien zij hadden ingestemd met Ridgway's oor spronkelijk voorstel, de conferentie aan boord van het Deense hospitaalschip „Jutlandia" te houden. Kinney bracht in herinnering, dat Ridgway de communistische leiders reeds had voorgesteld de kwestie van een nieuwe conferentieplaats te be spreken. DE NOORDELIJKE BOOD SCHAP. In een hedenmorgen vroeg te Londen opgevangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" werd de in houd bekend gemaakt van de noorde lijke boodschap aan de verbondenen. De noordelijken zeggen in deze bood schap, dat zjj op de afgesproken bijeen komst, welke hedenmorgen zou plaats vinden, zullen spreken over het tijdstip en slechts hierover vóór het her vatten van de wapenstilstandsbesprekin gen te Kaesong. Het was naar hun me ning niet nodig over de voorwaarden liiertoo te spreken, aldus het bericht van het persbureau „Nieuw China". In de noordelijke boodschap, welke was ondertekend door de leider van de noordelijke delegatie, generaal Nam XI, werd verder gezegd, dat het vraagstuk betreffende het handhaven yan de neu traliteit van het gebied van Kaesong moet worden behandeld door de instan tie, die op de eerste bijeenkomst na het hervatten van de wapenstilstandsbe sprekingen moet worden opgericht. Naar de „Wiener Kurier" bericht, zouden te Breitenbrunn in de Oosten rijkse provincie Burgenland 12 boerde' rijen beschadigd en een vrouw gewond zijn door granaten uit Russische tanks. Volgens het onder Amerikaanse li centie verschijnende blad viel „een re gen van granaten uit Russisch tankge- schut" op het dorp. Vrijdagochtend vie len de eerste granaten. Dit duurde on danks protesten voort tot Zaterdag. „Toen", zo schrijft het blad verder, „kwamen Russische militairen zoveel granaten ophalen, als zij maar konden vinden". Russische functionarissen zeiden, dat recruten in Bruck aan der Leitha zon der toestemming schietoefeningen met tanks hielden. AMOK TE BALIK PAPAN. Eén Nederlander gedood, twee gewond. Bij een geval van amok te Balik Pa pan werd een Nederlandse employé van de B.P.M., A. M. G. Staf, gedood, ter wijl de Nederlanders L. van Wagten- donk en W. de Weyer gewond werden, De toestand van de heer van Wag- tendonk is ernstig. Britse geleerden perfectioneren de machines, welke wellicht een oplos sing zullen betekenen voor het Britse kolentekort, doordat zij ieder jaar 20 millioen ton kolenstof tot briketten zullen verwerken. Bronowski, directeur van de cen trale afdeling voor onderzoek van de nationale kolenraad, verklaarde, dat door het op wetenschappelijke wijze reinigen van kolen, het maken van briketten en carbonisering z.g. min derwaardig stof kan worden verwerkt tot een superieur product. De jaarlijkse productie van de eer ste soorten briketten heeft reeds 1 millioen ton bedragen en een „cob ble" briket is reeds met succes toe gepast in locomotieven. DE ONDERWIJSPOLITIEK. Toelichting op de begroting Hoewel ernstig is gestreefd naar be perking van uitgaven, zo zegt de minis ter van O., K. W. in zjjn Mem. van Toe lichting op zjjn begroting, mogen ech ter, bjj de zorgen van de dag om aan gelegenheden van materiële aard, niet uit het oog worden verloren de geeste- ljjke belangen, in bet bjjzonder de be langen van jeugd en toekomst. Een groot aantal posten moest hoger worden geraamd dan het vorige jaar. Zo hebben onder meer de verbetering van de salarissen, de periodieke salaris verhogingen, de hogere bijdrage aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds, als mede de stijging van de algemene kos ten hogere ramingen noodzakelijk ge maakt. De begroting wijst in de gewone dienst een bedrag aan van f 441.622.632 hetgeen f 57.178.465 meer is dan in 1951. Een regeling tot toekenning aan on derwijzers bij het lager onderwijs van gratificaties bij ambts jubilea zal zeer binnenkort tot stand komen. Voorts worden op zeer korte termijn bevorderd regelingen bij koninklijk be sluit betreffende de berekening van het A k1 i Bij de landbouwer Lindenschot in Vorden is vogelpest onder het pluimvee geconstateerd. De hele pluimveestapel, groot 100 kippen, is afgemaakt, -» Voor het eerst sinds 1936 is een-Russisch ko- lenschip in ons land gearriveerd. Het s.s. „Istra" uit Riga bracht in de Am sterdamse haven een lading van 7000 ton Donetz anthraciet. Na een zeil tocht van 47 dagen is, zonder tussen havens te hebben aangedaan, gisteren de heer E. W. Lamberti uit Valkenburg met drie tochtgenoten in zijn kruiser „Anna Elisabeth" uit IJmuiden in Wil lemstad aangekomen. Het scheepje meet 11 meter. De „vliegende benzinetank" van Charlie Biair is te koop voor 20.000 dollar. Charlie is de man, die in Janu ari j.l. met dit vliegtuig in 7 uur en 48 minuten over de Oceaan vloog. Nu is Charlie echter gezagvoerder op een stratocruiser van de Pan American World Airways. „Het is een beste kist" zei hij, en de propellers vallen er niet af. Charlie heeft drie millioen kilome ters gevlogen in de 24 jaar dat hij zich met de vliegerij bezig houdt. In En geland neemt men proeven met een nieuw snuiverapparaat dat door de di recteur van de Engelse vlootbouw is ontworpen. Dit apparaat, dat het mo gelijk maakt onder water met dieselmo toren te varen, heeft, in tegenstelling met eerdere uitvindingen, slechts één uitlaat. De Sjah van Perzië heeft een decreet ondertekend, waarbij het hou den van parlementsverkiezingen op 26 November wordt bevolen. De Parijse slagers hebben gecapituleerd voor de operatie-biefstuk" van de regering, die een verlaging van de vleesprijs beoog de. scholen middel subsidie voor gemeentelijke voor voorbereidend hoger en baar onderwijs, alsmede betreffende de regeling van de eindexamens der han delsdagscholen. De minister heeft een aanvang ge maakt met de bestudering van het pro bleem van de uitzonderlijk begaafde leerlingen. Op zijn verzoek hebben de inspecteurs van het lager onderwijs een aantal leerlin gen van de leeftijd van omstreeks 12 a jaar opgegeven, die als uitzonderlijk be gaafd werden aangemerkt. Deze leer lingen zijn door de psycho-technische bureaux getest. Voor zover deze leer lingen ook door deze bureaux als uit zonderlijk begaafd worden aangemerkt zou de minister hen, zo daaraan be hoefte bestaat, financieel willen helpen. Een wetsvoorstel inzake de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs ter verlichting van de grote gezinnen, zal zo spoedig mogelijk inge diend worden. In voorbereiding zijn wijzigingen van de eindexamenreglemen ten voor de H.B.S.- en A en B en van het examenprogramma voor verscheide ne middelbare akten. Medegedeeld wordt, dat de Chr. Landbouwhuishoudschool te 's-Heer- Arendskerke voor subsidie volgens de Nijverheidsonderwijswet in aanmerking is gebracht. Te Londen is Maandagavond een bul letin uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat de Britse koning Maandag in krachten is toegenomen. De koning had een rustige nacht ge had en zijn toestand blijft zo bevredi gend als verwacht kon worden. Tito beschuldigt de Russen. Maarschalk Tito heeft op een bijeen komst te Titovo Uzice in West-Servië ter herdenking van het feit, dat Uzice tien jaar geleden van de Duitsers werd bevrijd, verklaard, dat de Sowjetrussi- sche leiders „afschuwelijke provocaties" tegen Joegoslavië beramen. „Het is ons bekend, dat zij in Hongarije op bom bardementsvliegtuigen Joegoslavische kentekenen aanbrengen om ons op de een of andere wijze te compromitteren", aldus Tito. Toen in het dorpje Middelrode onder de gemeente Berlicum gisternacht om streeks één uur zekere A. van D„ vader van vijf kinderen, in beschonken toe stand thuis kwam, ontstond, zoals reeds meermalen was voorgevallen, een ern stige twist. De oudste zoon van 17 jaar pakte plotseling een broodmes en stiet zijn vader daarmee in de rug. Deze is vrijwel onmiddellijk aan de bekomen verwondingen bezweken. De rijkspolitie heeft de dader naar Den Bosch over gebracht. Vrouwelijk hulpkorps zal worden uitgebreid. Het vrouwelijk hulpkorps zal belang rijk worden uitgebreid. De plannen hiervoor zijn gereed. Behoudens een vaste kern, zal dit korps bestaan uit vrijwilligers, die, net als bij de Nationa le Reserve, plaatselijk zullen worden geoefend. De rechtspositie van de tot het V.H.K. behorende vrouwen zal op een betere basis dan thans het geval is zijn geregeld. Voor het einde van het jaar 1951 zal een daartoe strekkend ontwerp van wet aan de Staten-Gene- raal worden aangeboden. Aldus deelt de minister van Oorlog mede in zijn toelichting op de Begroting van oorlog welke in de Gewone Dienst sluit op een bedrag van f 1.014.340.000. In dorsmachine terecht gekomen. Te Tuijl bij Zaltbommel is de 16-jarige J. van Riemsdijk bij het dor sen tussen de draaiende delen van een dorsmachine terecht gekomen. Hem werd één der benen afgerukt. Het slachtoffer is in het ziekengast- huis te 's-Hertogenbosch overleden. Gasvlam brandt te Tubbergen. De Nederlandse Aardoliemaatschap pij is begonnen met productieproeven ten noorden van Ootmarsum in de ge meente Tubbergen. De boortoren Tub bergen, die daar staat, heeft gas aan geboord op een diepte van ongeveer 1450 meter. Het gas is aangestoken en de vlam is op grote afstand zichbaar. Na verloop van enkele weken zal men zich enigszins een oordeel kunnen vor men over de omvang van het gasreser- voir. GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verleend aan J. Als- sema, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van de Groningse kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levens lang. Ontvluchte Middelburger in Rotterdam gegrepen Als „onderduiker" gaf hij de politie het nakijken. Te Rotterdam is aangehouden de 18-jarige J. L„ die, naar eerst thans bekend wordt, op 18 Augustus aan arrestatie door de Middelburgse poli tie wist te ontkomen. Hij had enkele diefstallen op zijn ge weten en er was toen een jacht op hem ingezet. Op de Blauwedijk dook hij echter met een sierlijke sprong in het kanaal en gaf de politiemannen het nakijken. Onder water zwom hij weg en wist zo te ontsnappen. In Rotterdam heeft, hij tussen 30 Augustus en 14 September in dertien noodwinkels ingebroken. Zijn buit be stond voor het grootste deel uit geld en bedroeg ongeveer duizend gulden. Toen hij vorige week op de Coolsingel des nachts aan de dakgoot van een noodwinkel hing, werd hij door een agent gegrepen. Hij zit thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam in afwachting van zijn berechting. Vliegtuigwrakken uit de oorlogstijd in het IJselmeer en de haven van Hoorn worden thans in opdracht van de Rijkswaterstaat verwijderd. De resten berok kenden de visserij grote schade, omdat de netten erin vasthaakten en scheurden. Wrakstukken worden op auto's geladen en naar de smelterijen getransporteerd. De V.S. leggen een dergelijke voorraad atoombommen aan, dat daardoor wel licht een tegenwicht zou kunnen worden geschapen voor de grote superioriteit van de Sowjetunie in landstrijdkrachten. Dit schrijft Generaal Hoyt Vanden- Berg, do stafchef van de Amerikaanse Luchtmacht in een artikel, dat ver schenen is in het tijdschrift „Look". Volgens de generaal is mogelijk, dat de Amerikaanse wetenschap en indus trie op het punt staan het antwoord op het dilemma, waarmede de Russi sche macht de wereld heeft geconfron teerd, te geven. Nog kort geleden sloot de betrekke lijke schaarste aan atoombommen het gebruik ervan tegen alle doelen, behal ve die van het grootste belang, uit. Om deze reden werd de gehele voor raad, op een klein gedeelte na, uitslui tend bestemd voor gebruik door het strategische commando bij aanvallen op de belangrijkste bronnen van de Rus sische oorlogsproductie. Het was geluk kig voor de V.S. en voor hun bondge noten, dat de schaarste thans overwon nen werd. Voortdurende vooruitgang op het gebied van de atoomenergie beloof de niet slechts een doelmatige en eco nomische ontwikkeling van atoomwa pens, gericht tegen landstrijdkrachten, doch „het feitelijk zekere vooruitzicht van steeds toenemende hoeveelheden atoomwapens" vergrootte de vuur kracht van een moderne luchtmacht, die in rijke mate uitgerust met atoomwa pens, grote concentraties van troepen zou kunnen verhinderen. Naar de mening van Generaal Van denBerg zijn de Noordatlantische strijd krachten haar minimum-doel slechts halverwege genaderd. Hij voegt er aan toe, dat de V.S. niet tegelijkertijd lucht acties kunnen voeren om de heerschap pij in de lucht te veroveren, de oorlogs productie van de tegenstander vernie tigen en rechtstreeks aan de strijd te land deelnemen als de Amerikaanse luchtmacht niet aanzienlijk versterkt zou worden. Inbraak in kledingmagazijn te Middelburg. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur, hebben één of meer lieden zich door een W.C.-raam toe gang weten te verschaffen in het kle dingmagazijn van de fa. Kreymborg aan de Rouaanise kaai. De dader heeft zich naar het boven huis begeven, doch werd in zijn be zigheden gestoord door de vrouw van de chef. De man nam daarop de benen door de achterdeur, die hq open gezet had. Een handtasje met f 25, dat op het portaal lag, werd door hem mee genomen. Men zoekt nog uit of wel licht uit de winkel jassen of costuums zijn ontvreemd. Ruim anderhalf millioen Nederlanders werkzaam in industrie. De uitvoer zelfs met 120 procent De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer overlegd de derde industrialisatienota. Deze nota werpt in de eerste plaats licht op de Industriële uitbreidingen, welke tot stand zijn gekomen in de jaren, die reeds zijn verstreken van de in totaal 4'/2-jarige periode, waarop de industrialisatie- schema's in de beide voorgaande nota's betrekking hebben. Vervolgens wordt het industrialisatievraagstuk voor de naaste toekomst behandeld in verband met de thans heersende nieuwe omstandigheden en tenslotte is de noodzaak tot industrialisatie op langere termijn onder de loupe genomen. De ontwikkeling in de genoemde pe riode blijkt allereerst uit het verloop van de personeelsbezetting, welke toe nam van 1.144.000 tot 1.580.000 perso nen. De industriële productie steeg van 1948 op 1950 met 24 Deze stijging is voor een belangrijk gedeelte aan de export ten goede ge komen. Het volume van de industriële uitvoer was in 1950 ruim 120 groter dan in 1948. Dit is echter noodzakelijk, aangezien ook de invoer sterker is toegenomen dan waarschijnlijk werd geacht. De nota constateert, dat de ontwik keling in de afzonderlijke bedrijfstakken belangrijk is beïnvloed door de afzet mogelijkheden. Het vrijwel stabiel blij ven van de binnenlandse consumptie betekende voor vele bedrijfstakken een begrenzing van de afzet. In de meest recente periode traden dan ook hier en daar productie-dalingen op. In de be drijfstakken daarentegen, waar ruime afzetmogelijkheden lagen, hetzij door invoervervanging, hetzij door vergroting van de uitvoer, zqn grote uitbreidingen tot stand gekomen. In vele onderdelen van de metaalindustrie, de chemische industrie, de textielindustrie, en de voe- dings- en genotmiddelenindustrie is dit Maandag vergaderde het Prov. Co mité van de Vrije Universiteit onder leiding van ds D. Bremmer. Met dankbaarheid en waardering werd gememoreerd de velerlei arbeid van mevr. HuizingaBijlenga te Mid delburg als leidster van de busjesactie in de provincie. Haar vertrek uit Zee land wordt ten zeerste betreurd, even als dat van ds v. d. Berg te Souburg, die voor de belangen van de V. U. steeds op de bres stond. Door de secretaris, de heer J. Pou- wer, werd een breedvoerig verslag ge geven van de met directeuren van de V.U. gehouden vergadering. Daaruit bleek, dat Zeeland zowel wat betreft de actie voor het verkrijgen van leden en contribuanten, als het plaatsen van busjes een goed figuur maakt. Toch blijft het nodig de arbeid met kracht voort te zetten en de zwakke punten te versterken, waartoe verschillende suggesties aan de hand werden gedaan. O.a. zal getracht worden de oud-stu denten van de V.U. te activeren, ter wijl aan de ledenwerf-actie bijzondere aandacht zal worden geschonken. Door de heer Kalisvaart, agent van de V.U., die mede aanwezig was, werd een en ander nog nader aangevuld. Binnenkort zullen nu de ringen ver gaderen om de plaatselijke acties voor de komende winter voor te bereiden en zo nodig te stimuleren. het geval geweest. In de nota wordt een overzicht gege ven van de voornaamste factoren, die het beeld van de financiering der in dustrialisatie in de naaste toekomst zullen bepalen. Voorspellingen met be trekking tot het aanbod van financie ringsmiddelen zijn echter moeilijk te geven. In een beschouwing omtrent de In dustrialisatie op lange termijn, wordt geraamd dat, van de te verwachten groei van de beroepsbevolking In de toekomstige 16 jaar, 51 ii 54 in de industrie zou moeten worden geplaatst. Nieuw geneesmiddel tegen tuber culose ontdekt Op het twaalfde Internationale con gres te New York voor zuivere en toe gepaste scheikunde hebben Franse ge leerden medegedeeld, dat zjj een nieuw geneesmiddel tegen tuberculose hebben ontdekt. Het is nog te vroeg om de rol, die dit geneesmiddel bij de behandeling van tuberculose van de mens zal gaan spelen, nauwkeurig te kunnen vaststel len. De nieuwe stof wordt aangeduid on der de formule „G 469" en gelijkt op het „TB1" vaccin tegen tuberculose, dat in Duitsland ontdekt werd. Bij proeven op muizen werden massale doses tuber kelbacillen ingespoten, welke bij 45 van de proefdieren in een periode van zestig dagen door het „G 469" vaccin gedood werden. Geen politieke propaganda-lectuur op de Haagse markten. Er is een besluit van burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage ver schenen, waarin bepaald is, dat op de algemene markt en de boekenmarkt geen propagandistische lectuur van po litieke partijen mag worden uitgestald en verkocht. Afscheid drs van Swigchem te Haamstede. Wegens zijn vertrek naar Oude Wete ring nam drs van Swigchem Zondag middag afscheid van de Geref. Kerk te Haamstede, welke hij vier en een half jaar diende. Ds van Swigchem hield zijn predicatie naar aanleiding van Hebr. 13 8. Jezus zet alles in het licht der eeuwigheid. Hij is gisteren, heden en in eeuwigheid dezelfde, ondanks alles, dat wisselt. Na de predikatie werd ds van Swig chem toegesproken door ouderling Ak kerboom namens kerkeraad en gemeen te, door ds Radder namens de classis en door afgevaardigden der Geref. Kerk te Scharendijke, en der Ned. Herv. Kerk te Haamstede. In zijn dankwoord richtte de schei dende herder en leraar zich nog tot B. en W. van Haamstede en afgevaardig den van de Geref. Kerk van Zierikzee, de Chr. Geref. Kerk te Moriaanshoofd en de heer C. Bolijn te Renesse. Tot slot zong men de zegenbede uit Psalm 121 1 en 2. J. A. Tazelaar te Terneuzen 40 jaar organist. Zondag had na afloop van de middag- dienst van de Gereformeerde Kerk te Terneuzen 'n korte plechtigheid plaats in verband met het feit dat de heer J. A. Tazelaar 40 jaar de gemeente met zijn orgelspel mocht dienen. Namens kerkeraad en gemeente werd door de predikant, ds H. Pestman, in een toespraak dank gebracht voor al hetgeen de heer Tazelaar als organist gedaan had. „Ieder", aldus de predi kant, ,oud of jong houdt van het orgel spel van deze organist, die in staat is het orgel naar gelang van de omstan digheden te laten juichen, klagen of bidden". Ds Pestman hoopte, dat het de heer Tazelaar gegeven mag zijn nog jaren zijn muzikale gaven ten dienste van de eredienst te stellen. Nadat een blijvend aandenken ge schonken was, werd de organist door de gemeente staande de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kerkelijk examen: W. L. van Voorst Vader te Middelburg. DE BILT ZEGT: Later enkele buien. Weersverwachting geldig tot heden avond: Wisselende bewolking met voornamelijk later op de dag plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Z.W. en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1