Ik kom praten", zei Ridgway Noordelijken gaven toe en de Verbeten Stan Ockers won Derny-races te Goes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eindelijk uit de impasse Hr» Ms, „Piet Hein" gaat de „Van Galen" aflossen Toestand van Koning George na operatie „bevredigend" De dood langs de weg Zweefvliegtuig landde op zolder Vrouwelijke officieren bij Rijkspolitie Engeland verwerpt Perzisch voorstel Vliegt zonder piloot werpt bommen Oppositie in Perzië met de doodstraf bedreigd 1 SNIPPER NIEUWSk i t i Dragline zette Schouwen en Tholen zonder stroom HET VERLEDEN HERLEEFDE IN MIDDELBURGS BURGERZAAL Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, btj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu zen: Dljkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1976 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 24 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.29 u., onder 18.34 u. Maan op onder 16.52 u. Hoogwater Dinsdag 25 Sept.: Vlissingen: 9.20 u. 1.01 m., 22.09 u. 1.21 m. Temeuzen: 9.4ë u. 1.20 m., 22.32 u. 1.41 m. Wemeldinge: 10.42 u. 0.97 m., 23.25 u. 1.19 m. Zierikzee: 10.22 u. 0.82 m., 23.09 u. 1.04 m. ff r >J ZO DENKEN DE BRITTEN OVER LABOUR. Op 25 October gaan de Britten stemmen. Hoe de uitslag zal zijn weet niemand. Was echter de stemming in Augustus gehouden, welnu dan zou, volgens de cijfers, die het Britse in stituut voor Publieke Opinie vergaar de, Labour ee.i flinke nederlaag heb ben geleden. Men weet, in Februari 1950 be haalden de Labourpartij een zeer ge ringe meerderheid. In December 1950 werd de eerste conservatieve meer derheid door het B.I.P.O. geconsta teerd. In Mei behaalde de partij van Churchill zelfs volgens de peilingen meer dan 50 pCt. In Juni begon La bour weer iets van haar achterstand in te halen maar in Juli en Augustus verloor ze weer alles. Augustus 1951 toonde 50 pCt conservatieven, 38 pCt Labour, liberalen 10,5 pCt en overige partijen 1 pCt. In alle leeftijdsgroepen vinden we een meerderheid voor de conservatieven, ook bij de jonge men sen onder de dertig. Ontploffing in Italiaans stadje. Als een kaartenhuis stortte gister avond een gebouw van twee verdiepin gen ineen, in het Italiaanse stadje Fer- mignano, waar communisten een fees telijke bijeenkomst hielden ter gelegen heid van een campagne om de oplage van het communistische blad „Unita" te vergroten. Honderden personen dansten op het dak van het huis, toen de ontploffing volgde en de meeste feestgangers onder het puin bedolven werden. Er werden tot dusver drie doden en verscheidene gewonden geborgen. Men weet niet of hier van een bomaanslag sprake is. Regeringsnederlaag in Australië? De Australische regering heeft het referendum over het al of niet ver bieden van de communistische partij verloren, heeft Moore, de voorzitter van de liberale partij verklaard. Bij het sluiten der stellingen hadden 1.737.000 kiezers zich voor het verbod uitgesproken en 1.898.000 kiezers tegengestemd. Er zjjn ongeveer 5 mil-. lioen kiesgerechtigden en de defini-1 laag. Ten noorden van Kansong wordt tieve uitslag moet nog binnenkomen. de tegenstander bestookt door de gra- De Noordelijken in Korea hebben vandaag Generaal Ridgway geantwoord op zjjn voorstel, dat hjj Zaterdag heeft gedaan en waarin hij in krachtige bewoordingen eiste, dat verbindingsofficieren van beide zijden bijeen zouden komen om t« onderhandelen over bevredigende voorwaarden voor een hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen. De Noordelijken hebben toegegeven. Zij voegden eraan toe, dat zij zouden aandringen op de vorming van een „geschikt orgaan", dat beschuldigingen aangaande neutraliteitsschendingen zou behandelen. Zoals men zich zal herinneren, stel den de Noordelijken op 20 September voor de besprekingen te Kaesong, die 29 dagen geleden werden afgebroken, te hervatten. Ridgway wil echter eerst spreken over voorwaarden ter voorkoming van nieuwe incidenten. In Ridgway's boodschap kwam tot uiting, dat hij geen antwoord afwacht te, maar vandaag om 10 uur plaatse lijke tijd zijn verbindingsgroep naar Panmoendjon zou zenden. De boodschap, die afkomstig was van de Noordkoreaanse generaal Kin H Soeng en de Chinese generaal Peng Teh Hoeal, zegt verder, dat het ge noemde orgaan moet worden gevormd na een volledige hervatting van de be sprekingen. Het vraagstuk van de handhaving van de neutraliteit van het gebied van Kaesong zou echter niet door verbin dingsofficieren, „die nooit de macht hebben gehad dit te doen", maar door de delegaties van beide partijen moeten worden geregeld, aldus het noordelijke antwoord. Een verbindingsofficier der verbon denen te Pan Moen Djon ontving van ochtend 'n boodschap, waarvan de in houd niet bekend gemaakt werd, is aan generaal Ridgway doorgezonden. HARDE GEVECHTEN. In een communiqué van het achtste Leger wordt gezegd dat de geallieer den Zaterdag ten Z.O. van Komsong aan het oostelijk front een aanval heb ben gedaan waarbij terrein werd ver overd en 367 communisten zijn gedood na drie uur van harde gevechten. Aan het oostfront geeft de artillerie der verbonden Noord-Koreanen, die in een groep heuvels tot in bataljonsterk te oprukken, keer op keer de volle Operatic geschiedde in paleis Koning George van Engeland Zondagochtend geopereerd. „Hoewel nog enige dager bezorgdheid moet heersen, is de toestand van de koning bevredigend", aldus een officieel bul letin. Longresectie is toegepast. Dit is een operatie, waarbij een gedeelte der long is weggesneden. De operatie begon om tien uur en duurde het grootste deel van de mor gen. Het bulletin was door acht artsen „WIJ LATEN ONS NIET LANGER TARTEN!" Open brief van Ambonezen aan het Nederlandse volk. De heren J. Silanno, W. Mahulete en S. Siwalette hebben, namens de ruim elfduizend in verschillende woonoorden verblijvende Ambonezen, onderdanen van de RMS, een open brief aan het Nederlandse volk gericht. In het schrijven wordt critiek gele verd op het beleid der Nederlandse regering ten aanzien van de Ambonezen „Thans", zo wordt er in gezegd, „heeft men een nieuwe maatregel bedacht welke ons zonder enig overleg werd opgelegd. Voorop willen wij stellen dat wij uiteraard bereid zijn onze kampen te onderhouden en onze van regerings wege verstrekte voeding te koken. Tegen de wijze waarop de maatregelen worden genomen en doorgevoerd prote steren wij evenwel als vrije Ambonezen met alle kracht. Bovendien vragen wjj ons af of deze maatregel het begin is van verplichte tewerkstelling, zonder dat nog een woord meer zal worden gerept omtrent de ons tegen wil en dank opgelegde demobilisatie". „Wij stellen het Nederlandse volk er van in kennis, dat wij ons niet langer kunnen laten tarten", zo eindigt dit epistel. Op de nieuwe rijksweg bij Delft is Zaterdagavond een Volkswagen met een man, vrouw en een meisje van vier jaar in botsing gekomen met een stationcar van het Rode Kruis. De toestand van de beide ouders, de heer en mevr. van H. uit Rotterdam is ernstig. Het meisje is overleden. Op een onbewaakte overweg bij Breezand is Zaterdagmiddag een 50- jarige J. R. uit Den Helder door een trein gegrepen. De man was op slag dood. Nabij Weert reed gisterenmiddag een personenauto met vier inzittenden uit Valkenswaard in de Zuid-Willems vaart. Drie personen wisten zich te redden; de vierde, de 32-jarige A. v. H. uit Borkel verdronk jammerlijk. ondertekend. De operatie is geschied in een kamer op de eerste verdieping van het paleis, dié speciaal hiervoor was ingericht. Toen het bulletin aan het hek van het Buckingham Palace werd opgehan gen, verbrak de menigte de politie-af- zetting. Met moeite kon de politie voorkomen, dat de menigte het open hek binnendrong. De naa r schatting vijfduizend wachtenden zetten het En gelse volkslied in. Een straalvliegtuig van de R.A.F. verscheen boven het paleis, maakte een duikvlucht, trok bijna verticaal op en draaide twee maal om zijn as onder gejuich van de menigte. Premier Attlee, Winston Churchill en Clement Davies, de leider der libe ralen, hebben 'n gezamenlijke boodschap aan Koningin Elizabeth gezonden, waarin zij de hoop uitspreken, dat de koning spoedig geheel hersteld zal zijn. De Koningin heeft premier Attlee haar dank voor de boodschap betuigd. naten van het Amerikaanse slagschip „New Jersey". Het ligt in het voornemen, dat Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein" in het begin van het komende jaar naar de Koreaanse wateren vertrekt ter af lossing van Hr Ms torpebootjager „Van Galen", wordt uit Den Haag ge meld. Gisterenmiddag is de 18-jarige zweefvlieger J. Brugman uit Utrecht met een zweefvliegtuig een zolder van een boerenwoning te Nieuw-Loos- drecht binnengevlogen. Hij kreeg geen letsel doordat de cabine van de „Gru- nau Baby" juist het dak binnenschoot op een plaats waar vroeger een luik had gezeten. Het toestel zelf werd zwaar beschadigd. De boerderij ligt enkele honderden meters vanaf het vliegveld Hilversum van waaruit de onfortuinelijke vlieger was opgetrokken tot 450 m. hoogte. De jongeman vertelde dat hij in daal- winden terecht was gekomen, een boomtop had geraakt en voordat hij het wist met cockpit en al op zolder zat. De boer en zijn vrouw dachten eerst dat de bliksem insloeg, zo'n klap gaf het. Het toestel is eigendom van de K.N.V.V.L. Het ligt in het voornemen, de uitoe fening van de dienst der politiële grens bewaking te intensiveren, o.m. door het inschakelen van de Rijkspolitie, zo wordt medegedeeld in de begroting van Justitie. Overwogen wordt voorts om bi het corps Rijkspolitie in de loop van 1952 enige vrouwelijke officieren aan te stellen, die op het gebied der kinder politie werkzaam zullen zijn. De gewo ne dienst van de begroting wijst een eindbedrag aan van f 127.312.680. De burgerlijke verdediging. Volgens de begroting van Binnen landse zaken, die thans is aangeboden en een eindbedrag aanwijst van f 183.408.362, zullen de brandweren in het kader der burgerlijke verdediging aanmerkelijk uitgebreid moeten worden. Hiervoor is een bedrag van f7.709.240 geraamd voor 1952. Het vormen van be wakingskernen en het nemen van bevei ligingsmaatregelen in bedrijven, onder nemingen en instellingen zal met kracht worden bevorderd. Een Perzisch voorstel, rechtstreeks aan Groot-Brittannië gedaan, tot her vatting van de besprekingen over de oliekwestie, is door de Britten ver worpen, omdat de voorwaarden, die de Perzen stellen, onaanvaardbaar zijn. De Perzische olieraad heeft Zondag aanspraak gemaakt op de gehele transportafdeling van de „Anglo-Ira- nian" te Abadan, welke 2995 vervoer middelen, waaronder zware vracht auto's en bussen, omvat. De pilootloze bommenwerper Martin B61 „Matador" van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten gereed voor een vlucht over de Atlantische Oceaan. Door middel van radar controleert men de gedragingen van het projectiel tijdens de tocht. In het Centrum voor Onderzoek van Projectielen te Cocoa (Florida), Is men voortdurend bezig met de perfectionnering van deze bommenwerper, welke een „Fantastisch Wapen" wordt genoemd. NANNO SJOERD IS THUIS. Zaterdag was het feest voor de familie Meinders in Assen. Nanno Sjoerd was thuis. Hij werd gebracht door zijn pleegmoeder Gerda Ullner. Er is nog geen uitspraak van het Amerikaanse hof geweest, maar toen moeder Meinders en Frau Ullner el kaar zagen, hebben zij afgesproken dat Nanno thuis zal blijven in Assen maar af en toe eens bij zijn pleeg moeder zal gaan logeren, samen met zijn broertje Willem. Nanno voelde zich direct thuis. Intimidatiecampagne van Mossadeq? Voor het eerst sinds veertien dagen was Zondag in de Tweede Kamer van het Perzische parlement een voldoende aantal leden aanwezig om een besluit over de oliekwestie te nemen, doch na bijna twee uur vergaderen moest de zitting wederom verdaagd worden, omdat een aantal leden, zowel van de re geringspartij als van de oppositie, de vergaderzaal verliet. Drie voorgaande zit tingen waren afgelast, omdat de oppositie niet was opgekomen, zodat het be nodigde quotum niet aanwezig was. Vroede vaderen van Temeuzen op excursie. Gemeenteraadsleden van Temeuzen hebben met hun dames onder leiding van burgemeester B. Tellegen, een stu diereis gemaakt naar Oosterhout (N. Br.), welke plaats na de oorlog sterk is uitgebreid mede door de toenemende industrialisatie. Het was zeer leerzaam voor de vroede vaderen van Temeuzen eens een vergelijking te treffen, aange zien Temeuzen ongeveer voor dezelfde problemen wordt gesteld als Ooster hout, dat 21000 inwoners telt, waarvan 4000 in de industrie werkzaam zijn. Vol bewondering was men ook voor het 70 ha grote bos -en recreatieterrein met een natuurbad, voetbal-, tennis- en ho ckeyvelden en een koersbaan van 1 km voor de wielersport. Door zijn ligging aan het Wilhelrpinakanaal heeft Oos terhout nog vele mogelijkheden. Vogelpest in Yerseke. Zaterdag is bij het pluimvee van de heer B. Nieuwenhuize te Yerseke vogelpest ontdekt. Hij had veertien dagen geleden de kippen in Brabant gekocht. De hele pluimveestapel is afgemaakt. r i I 1 i In Holten heeft de burgerij geld bijeen gebracht voor de bouw van acht woningen. Er moest f75.000 ko men en binnen enkele dagen was het gevraagde bedrag reeds met f 10.000 ondertekend. Genera 1 Hasselman heeft zijn waardering uitgesproken voor het werk van de Nederlandse soldaten in de oefening Tegenstoot, die gisterochtend is beëindigd. De jon gens gaan Woensdag nu 500 km zui delijker oefenen in de Franse sector. De Perzische stad Mianeh aan de spoorlijn TeheranTebris is door brand bijna geheel verwoest. De be volking van 30.000 zielen is gevlucht. Volgens een Oostduitse scheikun dige zijn 22 mijnwerkers om het leven gekomen bij een ontploffing in een potasmijn nabij Wernigerode in de Harz. Het ongeluk vond plaats op 800 m. onder de grond en de gehele om geving van de mijn schudde hevig. De ramp werd in Oost-Duitsland ge heim gehouden, zo schreef de schei kundige in een brief, die naar Frank fort was gesmokkeld. Golombek heeft het internationaal schaaktournooi te Paignton gewonnen. Euwe staat op de 2e plaats en Donner eindigde als derde. Een veertig jarige Franse beroepskoorddanser is als eerste op een koord de Theems overgestoken op 12 m. hoogte. Aan het eind zei hij: „Het was het zwaar ste karweitje van mijn leven, ik kan niet goed zwemmenTwee in genieurs in Binche (Zuid-België) be weren, dat zü een t Hevisie-uitzending uit Moskou hebben opgevangen. Tc water geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag is in een waterlei ding bij Veere het stoffelijk overschot opgedregd van de 16-jarige Klaas Meulmeester uit Arnemuiden. Deze jongen, die aan toevallen leed, was Vrijdagochtend op de fiets naar zijn werk gegaan maar daar niet aan gekomen. Leden van de oppositie hebben medegedeeld dreigbrieven te hebben ontvangen, getekend do r een „moord- commissie". Hierin werd hun mede gedeeld dat deze commissie hen had veroordeeld wegens „hoogverraad" „De doodstraf kan elk ogenblik wor den voltrokken", aldus heet het in deze brieven. De zitting van Zondag werd geopend met een rede van het oppositielid Temoertasj, die met een blauw oog en geschonden gezicht het spreekgestoelte beklom (hij werd verleden week door onbekende daders afgeranseld). Te moertasj, die een brief van het „moordcomité" had ontvangen, ver klaarde wenend, dat hij zich genood zaakt zag als Kamerlid af te treden, niet omdat zijn „doodvonnis" was ge tekend, doch „omdat de omstandig heden, waaronder hij zijn taak als Kamerlid moet vervullen „ondrage lijk" werden. De volgende spreker van de oppo sitie, Sjoestari, zwaaide met een ver zegelde enveloppe, He naar zijn zeg gen zijn testament bevatte, dat hij bij het parlement wilde deponeren. Ook hij had een dreigbrief ontvangen. De De indijking van de Braakman. Met de uitvoering van de werken tot indijking van de Braakman, waarmede in 1951 een aanvang werd gemaakt door het bouwen van de uitwateringssluizen, zal in 1952 worden voortgegaan door het leggen van de afsluitdijk met bij komende werken. Een som van f 3.500.000.— is daartoe in het aange vraagde bedrag van f 5.900.000.be grepen, zo deelt minister Wemmers mede in de memorie van toelichting op de reeds ingediende rijksbegroting voor 1952 van het departement van verkeer en waterstaat. „bandieten", die de oppositie bedrei gen, zei Sjoestari, worden betaald door de regering Mossadeq. Afgevaardigden van de oppositie ont moeten moeilijkheden van de zijde der Perzische politie, wanneer zü hun vergunningen voor het bezitten van vuurwapens willen overleggen. Aan gezien een revolver voor een Perzi sche politicus even onontbeerlük is als een actetas, wordt deze houding der politie eveneens als een onderdeel van de vreesaanjagingscampagne be schouwd. Wenen, een stad zonder kinderen. In Wenen wordt één kind groot gebracht op elke twee gezinnen. De stad heeft het laagste geboortecijfer van de gehele wereld. Geen wonder dan ook, dat het sterftecijfer het getal der geboorten met het dubbele overtreft. Het proces der kinderloosheid neemt van jaar tot jaar meer onrust barende vormen aan. Terwijl in 1947 nog 23.550 geboorten in de stad wer den genoteerd, waren het in 1949 nog 16.000 en in 1950 slechts 14.099. Ongeval te Kapelle liep goed af. Zaterdagochtend omstreeks negen uur kwamen de eilanden Schouwen- Duiveland en Tholen een uur lang zonder stroom te zitten, doordat tij dens het uitbaggeren van een water gang aan de Plasweg te Kapelle, een dragline een 50.000 volts bovengronds* hoogspanningsdraad vernielde van dè 50 K.V. lijn waarmede deze eilanden via Goes vanuit Brabant met electri- schc stroom worden voorzien. De hoogspanningsdraad hangt ter plaatse zeven meter boven de gronq. Een bliksemstraal sloeg via de drag- linie de grond in. Drie personen, die zich in de machine bevonden, bleven ongedeerd. De storing werd verhol pen doordat de oude verbinding via Oud-Vossemeer, welke als reserve aan wezig is, weer ingeschakeld kon worden. Het gebeurt de laatste tyd herhaal delijk, dat bij grote werken aan wegen en straten, bulldozers of dragline'* kabels van het electriciteitsnet kapot trekken. Het electriciteitsbedrüf, dat dan door gedupeerden boos wordt aan gesproken kan weinig anders doen, dan zor^n dat de storing zo spoedig mogelijk wordt opgeheven. De betrok ken aannemers wordt aangeraden zich, voordat men met een karwei be gint, met de P.Z.E.M. in verbinding te stellen teneinde op de hoogte te ko men van de juiste ligging der kabels. Ook voor de veiligheid van het perso neel is dit zeker gewenst. Costuumshow bij kaarslicht. De Stichting „Vrienden van het Ne derlands Costuummuseum" uit Den Haag heeft op Initiatief van de Z.V.U. Zaterdagavond in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg een cos- tuumidemonstratie gegeven onder lei ding en met toelichting van de heer Cruys Voorhergh. Er heerste een bijzondere sfeer in de Wim van Estt „Een gevaarlijk parcours" EEN VERBETEN STAN OCKERS, stayerkampioen van België, die nau welijks meer voortkon en van zijn fiets getild moest worden, is Zater dagmiddag in Goes winnaar geworden in de internationale derny-races, die als sluitstuk van de licht- en bioemenweek daar verreden zijn. Met Wim van Est, Gerrit Voorting, Theo Middelkamp, Henk Faanhof en zijn land genoten Dolf Verschuere, Valeer Olivier en Gerard Buyl heeft hij in twee manches van 30 en één van veertig kilometer een duizendkoppig publiek vergast op een staaltje wielrennen, zoals men dat in Zeeland zelden ziet. Hij won alle drie de manches, óók de laatste, waarin, precies in de eind spurt, toen iedereen bü de finish op de tenen ging staan, een hond voor zijn wiel liep en „Stanneke" met een hevige klap op het plaveisel terecht kwam. Hij trok wit weg, maar ver loor de moed niet. Met de andere renners op de hielen, waarop hij maar eventjes een halve ronde was uitge lopen, reed hij, kreunend van pijn, naar de finish. Grimmig lachend nam hij de bloe men in ontvangst,' die hem door Bur gemeester ten Kate werden overhan digd. Toen kreeg een dokter kans hem te onderzoeken. Een zwaar ge kwetste knieschijf. Dat wordt voor lopig niet rijden.... Het mag overigens een wonder genoemd worden, dat er niet meer ongevallen zijn voorgekomen. „Het is een gevaarlijk parcours" zei Wim van Est ons. Hü had, tussen de manches maar weinig tqd, want hü zat in zün auto, belegerd doorauto- grammenjagertjes, en voldeed er goe dig aan. In de eerste manche namen Faan hof, Voorting en Stan Ockers de lei ding, gevolgd door Van Est. Voor de 25ste ronde inging kreeg Voorting pech, een gebroken as, zodat Ockers en Faanhof overbleven met ruim 40 seconden voorsprong op de rest. De uitslag luidde hier: 1. Ockers met een uurgemiddelde van 42 km, 2. Faan hof, 3. Buyl, 4. Middelkamp, 5. Van Est, 6. Verschuere, 7. Olivier. In de tweede manche deed Van Est wat de jeugd hem vroeg: hü nam de leiding en sneed haarscherpe boch ten achter zijn gangmaker Van den Broeck. Reeds in de derde ronde lag hij veertien seconden op de anderen voor. Toen rondde de kleine pezige Ockers de rug en begon in te lopen, meter na meter. Dat hield hij tien ronden vol, totdat hij Van Est had ingehaald. Ach, hij had zo'n zin in het vaatje oesters, dat als premie naar voren werd geschoven, dat hij zelfs Van Est voorbijstreefde en overtuigend de lei ding nam. Samen namen zij een ronde voor sprong en toen ging de Belg aan de haal. Elf seconden, twaalf seconden, stééds groter werd zqn voorsprong op de man uit St. Willebrord en met een uurgemiddelde van 53 km werd hij ook in deze manche eerste. Na Van Est kwamen toen Voorting, Buijl, Oli vier, Verschuere en Faanhof over de finish. Middelkamp lag in deze man che er bij de 7e ronde al uit met pech. In de laatste manche van veer tig kilometer, kwam pas in de 20ste ronde tekening toen Middelkamp be gon uit te lopen. Hij genoot echter niet lang van zün overwinning, want weer was het Ockers, die, hoe fel hü ook werd bewaakt, uit wist te breken om glansrijk de leiding te nemen. Samen met Faanhof en Verschuure ging hij er tussen uit, spurtte er toen alleen van door en liep -teeds verder uit, tien, twintig, dertig, veertig seconden. Tot die hond kwam en hü viel. De uitslag van de laatste manche luidde: 1. Ockers, 2. Middelkamp, 3. Verschuere, 4. Van Eist, 5. Olivier, 6. Buyl, 7. Voorting, 8. Faanhof. Het algemeen klassement luidde nu: 1. Stan Ockers, België, 21 pnt.; 2. Wim van Est 13 pnt.; 3. Gerard Buyl, België, 11 pnt.; 4. Theo Middelkamp 10 pnt.; 5. Dolf Verschuere, België, 9 pnt.; 6. Valeer Olivier, België, 7 pnt; 7. Henk Faanhof 1 pnt.; 8. Gerrit Voorting 6 pnt. met kaarsen verlichte zaal, die zich bj) uitstek leende voor een dergelijke de monstratie, welke beoogde een over zicht te geven van de „mode en smaak" van de Nederlandse klederdracht in de afgelopen eeuwen, Mr F. W. Adriaanse, voorzitter der Z.V.U., dankte in zijn openingswoord het gemeentebestuur voor het beschik baar stellen van de zaal en Mevr, J. Meihuizenter Braake, voorzitster van het dag. bestuur der stichting zei dank baar gestemd te zijn voor het décor, waartegen de show kon plaats vinden. Na een geestige inleiding van de heer Cruys Voorbergh, kregen de toeschou wers een bonte afwisseling te zien van de prachtvolle 17, 18e en 19e eeuwse costuums. Men zag de „eenvoudige" jurk met plooien, waarin omstreeks 1850 huishoudelük werk werd verricht verricht, een eenvoudig en toch hoe rijk costuum uit de gouden eeuw, de „grande parure" van de aristocrate uit 1760 en een verfijnd ochtendgewaad uit Friesland gedragen in de jaren 1780 85. Ook herenkleding uit de 18e eeuw kreeg men te aanschouwen. Een „back- fish" uit vroeger tüden en een melk meisje. Een volksvrouw, eau boer, een rijke eigenares van een Zaanse papier molen, kortom, het verleden herleefde in deze zaal waar Jan Rqn (blokfluit) en Ab Lichtendahl (piano) voor toe passelijke muziek zorgden. Wat opviel was de kwaliteit van deze soms 300 jaar oude costuums. Over degehjkheid ge sproken! Een welverdiend applaus be wees, dat het talrijke publiek, onder wien zich, naast burgemeester Bolke- stein, de leden van G.S., de heren Van der Weel, Mes en Schout bevonden, dit evenement op hoge prijs hebben gesteld. Een glas gewone jenever en een glas bier zullen voortaan in een be drijf van prijsklasse 3 minimaal 30 ets kosten. Een glas oude jenever en een glas zwaar bier minstens 35 cent. DE BILT ZEGT: Vrü veel bewolking met plaatselijk een enkele regen- of onweersbui. Mati ge tot krachtige zuidwestehjke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1