de ioupi r EcWofon. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Naar kerkelijke eenheid. samensprekingen tussen de Geref* K* O*) en de Chr* Gereformeerden* Voorstel van de Kampense Synode om weer deputaten te benoemen, doch nu met andere opdracht. Nieuwe bijbelvertaling Resultaten der Kerken (art* 31 Voor Regenkleding TERHORST HIEK en over de grenzen fe Kampen besproken. TERHORST „Onze eenheid moet sterker zijn dan in dictatuurlanden*" Vrijdag 12 October komt de N*C*R*V* met televisieprogramma* Onder ONS FEUILLETON. TERHORST Voor iedere consumptie voortaan een bon. Weduwe mag in haar woning blijven. Vrijdag 21 September 1951 ZEEUWSCH DAGBI.AL) Pagina 2 In de zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken (onderhoudende art. 31 K.O.), welke gisteravond te Kampen is gehouden, is als een van de eerste grote stukken aan de orde gekomen het rapport van commissie I, over het rapport van deputaten van de Synode van Amersfoort 1948 voor correspon dentie (eventueel snmenspreking) met deputaten der Chr. Geref. Kerken. Er bestond voor deze zaak meer dan gewone belangstelling, terwijl ais gasten in deze zitting aanwezig waren de desbetreffende deputaten der Chr. Geref. Kerken, de predikanten, ds W. Heerma te Groningen, en ds J. H. Velema te Zwolle, serlba van dit deputaatsehap. Deputaten deelden in hun rapport mede, dat na het wisselen van en kele brieven drie samensprekingen met de Chr. Geref. deputaten zijn gehouden. Deputaten hadden aan de deputaten der Chr. Geref. Kerken bij het begin der samensprekingen de vraag voorge legd of het inderdaad de bedoeling was om te verenigen, en niet maar om te spreken en de voelhorens uit te steken met de gedachte: kunnen wjj op den duur tot een accoord komen? Chr. Geref. deputaten hadden daarop geant woord, dat het inderdaad de bedoeling was tot een kerkverband te komen. OPVATTING DER CHR. GEREF. KERKEN. Na de laatste samenspreking had den Chr. Geref. deputaten schriftelijk uiteengezet, hoe zij de huidige stand van zaken tussen beide kerken zien, en hoe hun houding in de toekomst diende te zijn, op grond van de ge voerde besprekingen. Daarbij consta teerden zij, dat was komen vast te staan, dat beide kerken Gods Woord ten volle willen erkenen en de Drie Formülieren van Enigheid zonder enige toevoeging willen handhaven. Zij merkten in dit schrijven echter ook op, dat tengevolge van het jaren gescheiden leven plaatselijke situa ties hun kerken voor grote moeilijk heden stellen en waren van oordeel, dat de mogelijkheid tot een verstaan van elkander, zoals bleek tussen bei de deputaatschappen, niet aanwezig is in de verhouding tussen de plaat selijke kerken, waarvoor als redenen door de Chr. Geref. deputaten wer den opgegeven de methode en in houd van de prediking in de Vrijge maakte Geref. Kerken. Ook kan de opvatting, dat alle andere kerken valse kerken zouden zjjn, de in stemming van Chr. Geref. deputaten niet hebben. Zy menen voorts, dat de doelstellingen van de z.g. „doorgaande reformatie" In de Vrijgemaakte kerken steeds meer verwydering scheppen. Zy achtten dit alles bewijzen, dat beide kerkengroepen thans nog niet rjjp zijn om In één kerkverband samen te leven, en zyn tenslotte van oordeel, dat, wil de noodzakelyke toenadering kunnen groei en daarvoor in oprechtheid en voorzich tigheid wegen moeten worden gezocht, waarvoor zy enkele middelen hebben aangegeven. STANDPUNT BESTREDEN. Deputaten der Vrijgemaakte ker ken, met blijdschap constaterende de erkenning van de mogelijkheid tot een verstaan van elkaar, wat weder zijdse deputaten aangaat, betwisten, dat deze niet aanwezig zou zijn voor de plaatselijke kerken over en weer. Üe klachten van Chr. Geref. zijde over de prediking in de vrijgemaakte kerken worden, volgens de commis sie, niet gestaafd uit het gedrukte materiaal. Nimmer werd in de „mon delinge samenspreking over de doel stellingen der „doorgaande reforma tie" gesproken, terwijl elke nadere aanduiding hieromtrent ontbreekt. Deputaten meenden, dat de Chr. Ge- (Ingez. mededeling, adv.) Bergen op Zoom Een wapenarsenaal vond men in de woning van een sergeant te Dordrecht. De krijgsraad veroordeelde hem tot 4 maanden gevangenisstraf en een geld boete van 67 maal 7 gulden. Burgemeester Oud van Rotterdam gaat met de voorzitter van de kamer Van koophandel, mr Van der Mandele, op 28 September naar Straatsburg, Waar een bijeenkomst „Rotterdam- Straatsburg" wordt gehouden. Minister in 't Veld bezoekt op 25 September Oude Tonge, waar hij een -herstelde keersluis zal openen. De exploitant van de voetbalprys- vraag Eén-Nul, de heer W. v. d. Loos, heeft het A.N.P. medegedeeld, dat hij ln de toekomst nauwlettend acht zal geven op alle prijsvragen en loterijen, 3ie, door wie dan ook en waar ook in Nederland, op touw worden gezet om telkens, wanneer naar zijn mening van overtreding van de loterywet sprake is, hier aangifte te doen. Hij wil zodoende de publieke opinie beïnvloeden. Het „Zeister Nieuwsblad" wordt ge fuseerd met „De Zeister Courant" en ■al verder verschijnen onder de naam „Nieuwe Zeister Courant". Twee personen zyn gearresteerd in Verband met malversaties in de straf gevangenis te Leeuwarden. De Britse Marine is druk bezig haar schepen een „new look" te geven in overeenstemming met de vereisten voor verdediging tegen aanvallen met atomi- SChe wapens. Open bruggen worden Weggewerkt en alle instrumenten wor den verdekt opgesteld. Reeds enige tyd is een Amerikaans vliegend fort verdwenen in de buurt van de Japanse Zee. Een millioen Amerikaanse ambtena ren is in staking gegaan. Een ladderepidemie heerst in het Zweedse plaatsje Norrkoeping. Op étraat vallen zomaar ladders en gaat jes in de dure nylons der dames. Men denkt dat het komt door gassen, die een öhemische fabriek afscheidt. Elf duizend Parijse taxi-chauffeurs «jn gisteren voor 24 uur in staking ge- fian; er waren vrijwel geen taxi's in arys te bekennen. ref. deputaten hier iets zien, waar van de kerkelijke realiteit ten enen male moet worden ontkend. Op grond hiervan ontkennen deputaten de juistheid van de conclusie der Chr. Geref. deputaten, dat beide kerken-groepen nog niet rijp zouden zijn in één kerkverband samen te leven. Zich aansluitende aan het oordeel van deputaten was de commissie van mening, dat het geen zin zou hebben opnieuw deputaten te benoemen, met een gelijksoortige opdracht, als „Gronin gen" (1946) en „Amersfoort" (1948). Bovenstaande opvatting betekende naar het oordeel der commissie al lerminst, dat moet worden afgezien van het pogen om tot kerkelijke sa menleving te geraken, want bedoelde missive van Chr. Geref. deputaten is geen kerkelijke uitspraak. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de Chr. Geref. Synode een ander geluid zal laten horen, terwijl ook niet uitge sloten mag worden geacht, dat de Synode der Chr. Geref. Kerker: de handelingen van haar betrokken de putaten niet zal approberen, aldus de commissie. De Synode zou daarom goed doen, met deze mogelijkheid terdege rekening te houden. WEL DEPUTATEN. Resumerende kwam de commissie, op grond van verscheidene overwegingen, tot haar voorstel, dat de Synode zou besluiten, de eerstkomende generale Synode der Chr. Geref. Kerken om 's Heren wil ernstig te verzoeken op nieuw deputaten te willen benoemen, en In dier voege te instrueren, dat 't be ramen van middelen, die onder de zegen des Heren, kunnen leiden tot kerkeiyk samenleven, niet langer uitgesteld wor de. Voorts stelde de commissie voor, zonder ook maar een ogenblik te menen, dat dezen iets van de taak der plaatse- lyke kerken kunnen overnemen, op nieuw deputaten te benoemen, met de opdracht om met de Chr. Geref. depu taten middelen te beramen, welke kun nen leiden tot kerkeiyk samenleven en binnen het raam van deze opdracht nader overleg te plegen inzake e.v. bezwaren, die aan dit samenleven ln de weg zouden kunnen staan, alsmede de gevoerde correspondentie, (eventueel verslag van de gehouden samensprekin gen) te publiceren, ter bevordering van het medeleven der kerken. Commissie adviseert voor zichtigheid te betrachten. De generale synode der Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.), heeft zich in haar Woensdagavond te Kam pen voortgezette zitting allereerst opnieuw bezig gehouden met de be handeling van de kwestie inzake art. 52 der kerkenorde. De synode nam met zestien tegen veertien stemmen een voorstel aan van ds Doornbos c.s. om art. 52 K. O. op te heffen, waardoor de andere voorstellen van de baan waren. Vervolgens rapporteerde ouderling C. C. de Vries over het voorslel van commissie III inzake barmhartig- heidsbetoon en onderwijs op het zen- dingsveld. Ds G. Visée diende een voorstel in om, nu de zendingsorde en art. 52 der kerkenorde opgeheven zijn, de desbetreffende agendapunten niet verder te behandelen en aan de zen dende kerken over te laten, hoe zy haar zendingstaak naar het Woord Gods zullen volbrengen. Op voorstel van ds H. J. de Vries besloot de Sy node de discussie over deze zaak tot nader order aan te houden. Tenslotte rapporteerde ds B. Jon geling in deze zitting over een voor stel van de kerk van Nieuwendam om uit te spreken, dat het aan de vrijheid der plaatselijke kerken staat om, zo zij dit begeren, in de eredienst gebruik te maken van de nieuwe bij belvertaling. De kerk van Dordrecht en de clas sis Appingedam stelden voor dit niet te doen. Dordrecht wilde uitgesproken zien, dat de Statenvertaling in de eredienst gehandhaafd blijve en Ap pingedam wilde terzake deputaten benoemd zien. Overwegende: dat er terzake geen bindende bepalingen bestaan; dat rustige toetsing van de nieuwe ver taling nog niet kon geschieden; dat tegen de vertaling, voorzover gepu bliceerd, gegronde bezwaren zyn; en dat het niet tot de taak der synode behoort door een commissie de nieu we vertaling te doen toetsen, stelde de commissie voor uit te spreken, dat hier grote voorzichtigheid be tracht dient te worden en het ge bruik van de nieuwe vertaling voors hands beslist te ontraden is en de synode daarom besluiten moet geen deputaten terzake te benoemen. Na enige discussie werd de behandeling van deze zaak om des tijds wille af gebroken. ANTWERPEN AFWIJZEND tegenover het plan-Eendracht- kanaal? In het Antwerpse blad „La Métro- pole" is een open brief verschenen van de voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel, F. Oster- rieth, waarin deze het plan van het zgn. „Eendrachtkanaal", ontworpen door de Nederlandse ingenieur van Konijnenburg, categorisch verwerpt. In dit schrijven heet het, dat Bel gië in de eerste plaats een verkorting van ;jijn verbindingen met de Rijn verlangt en een vaarroute, die min der gevaar biedt dan de huidige. Het plan van Konijnenburg, aldus de heer Osterrieth, voorziet in een tra ject, dat langer is dan de directe verbinding, die Antwerpen wenst en het aantal sluizen ondergaat geen verandering. Bovendien blijft, indien dit plan werkelijkheid zou worden, de scheepvaart onderhevig aan de gevaarlijke getijde-stromingen. Een ander nadeel is, dat het tracé van het plan een concentratie betekent van het gehele Rijnverkeer te Bath, één van de moeilijkste plaatsen voor de scheepvaart. Antwerpen meent, dat er eveneens aanleiding bestaat rekening te houden met de belan gen van de gebieden, waardoor dit kanaal zou lopen, met name met die van Noord-Brabant, waar de demo grafische problemen steeds groter worden. Het tracé van Konijnen burg negeert deze overwegingen echter. President Soekarno doctor honoris causa. President Soekarno is Woensdag aan de Gadja Madah, de universiteit te Djogjakarta, gepromoveerd tot doc tor honoris causa in de rechtsweten schappen. (Ingez mededeling, adv.) Onze collectie NAJAARS- en WINTERMANTELS is gereed, Bergen op Zoom Ambonezenincident in Vught leidde tot arrestatie. Naar de officier van justitie te 's- Hertogenbosch, mr J. J. M. Dony, gistermorgen mededeelde, is een Ambonees inwoner van het woon oord „Lunetten" te Vught als ver dacht van zware mishandeling, ge pleegd tijdens het incident op 19 Au gustus j.l., voorlopig in hechtenis ge nomen. De Ambonees is op last van de rechtercommissaris ter observatie opgenomen in een psychiatrische in richting te Vught. Dr L. G. KORTENHORST VOORZITTER DER T1VEEDE KAMER. Bij Kon. Besluit is dr L. G. Kor- tenhorst benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting. Eisenhower aan slot van inspectietocht: Nederlandse vliegers boekten succes bij oefening „Counterthurst". (Van een speciale A.N.P.-verslaggever.) Generaal Eisenhower heeft zyn driedaagse inspectietocht langs de onder delen, die deelnemen aan de oefening „Counterthurst", beëindigd. Voor zyn vertrek verklaarde hij: „Het deed me goed, om soldaten van zeven landen zo met elkaar te zien oefenen. Het moeten er eehter nog meer worden. Onze eenheid moet hechter en sterker zyn dan de eenheid van de door dictators geleide landen." De geest onder de troepen noemde de generaal voortreffeiyk. Eisenhower heeft onder meer het R. en 329ste squadron in de oefening A.F.-vliegveld bij Wunstorf bezocht, waar op het ogenblik in verband met de oefening „Counterthrust" zestien Gloster „Meteors" van de L.S.K. zijn ge- stationneerd te weten het 328ste en 329ste squadron. Even voor generaal Eisenhower was luitenant-generaal I. A. Aler, de chef van de luchtmachtstaf, bij de Nederlandse squadrons gearriveerd. Met generaal Aler besprak hy de op bouw van de Nederlandse luchtmacht. Zijn woorden hielden steeds weer een aansporing in om toch vooral met spoed te werken aan de versterking van onze defensie. Generaal Eisenhower zal deze aan sporing zeker niet bedoeld, hebben als een verwijt aan het adres van de in Wunstorf gestationneerde L.S.K.-man nen. Officieren van de R.A.F. verklaar den, dat het optreden van het 328ste Anderhalf uur in twee weken. Geen kerkdiensten» wel „dagsluiting"* Uitzendingen in eigen stijl. Hoe zal de Christelijke radio-omroep zijn taak bij de televisie ver vullen? Deze vraag leeft bij velen. Een concreet antwoord is niet ge makkelijk te geven, omdat er de eerste twee jaren eigenlijk nog geëx perimenteerd moet worden. Maar één ding staat vast: elk programma moet getoetst zijn aan beginsel en doel van de N.C.R.V. 'Dat betekent dat zij moet zoeken naar televisie-uitzendingen in eigen stijl. Daarover sprak de heer D. G. Simons samen met Peter Koen, programma leider van de N.C.R.V.-televisie met een verslaggever van de „Nieuwe Haag se Crt.", toen deze in Hilversum naar de plannen informeerde. Nadat op 2 October met een gezamenlijke uitzen ding wordt begonnen, heeft de AVRO Vrijdag 5 October voor z'n rekening, de VARA Dinsdag 9 October, de NCRV Vrijdag 12 October en de KRO Dinsdag 16 October. Vrijdags om de twee weken komt dus de NCRV voor de nog weinige televisieschermen van Nederland. De NCRV heeft er over gedacht kerk diensten uit te zenden, die in het radio programma zo'n uitermate belangrijk punt uitmaken. Daargelaten of 't wen selijk is godsdienstoefeningen in de televisie op te nemen (in Engeland doet men het ongeveer zes keer in het jaar), zullen ze niet op het programma gezet worden, want in Nederland is het tech nisch nog niet mogelijk. De kerkdiens ten zouden door de vereiste extra-ver lichting ten zeerste worden gestoord. Wel zal elke TV-uitzending van de NCRV eindigen met een „dagsluiting" waarbij het gesproken woord wordt om lijst met geestelijke liederen, gezongen door een solist of een ensemble. Ds J. Langstraat, Ned. Hervormd predikant te Vorden, neemt de eerste dagsluiting voor zijn rekening. De predikanten voor dit kwartier zijn met zorg geselecteerd. Ze mogen hun toespraak niet van het papier lezen. De NCRV-televisie zal by tyd en wylo aandacht schenken aan het Chr. sociale, culturele en verenigingsleven uiter aard fragmentarisch, want men heeft maar anderhalf uur tiid ln twee weken. „DERTIG DUIZEND". Er komt een vaste rubriek onder de tit-1 „Dertig Duizend", met de onder- Het eerste N. C. R.V.- televisieprogramma. Vrijdag 12 October 1951. 8.15 uur. Officiële opening door de voorzitter der N.C.R.V., mr A. B. Roosjen. 8.30 uur. „Dertig duizend", Kro niek van actuele en interes sante zaken. 8.50 uur. De sneltekenaar. 9.00 uur. Pauze. 9.10 uur. Volksliederen uit verre landen, 9.30 uur. Dagsluiting door ds J. Langstraat, Ned. Herv. predi kant te Vorden. titel Kroniek van actuele en interes sante zaken. De hoofdtitel is gevonden door een rekensommetje. Kijkt men één seconde naar het TV-toestel, dan is het geprojecteerde beeld 25 keer op het doek geweest. In één minuut is dit 1500; in twintig minuten, en zo lang duurt de rubriek, 30.000 maal. Inter views, gesprekken met uitvinders, de dingen van de dag e.a. zullen er in op genomen worden. Er is. nog heel wat meer in petto: wedstrijden voor de huiskamer, geïllu streerde lezingen (over beeldende kunst bijvoorbeeld), optreden van voor drachtskunstenaars, enz. Mogelijkheden genoeg! „Counterthurst" bewees, dat onze vlie gers uit het goede hout gesneden zijn. De vliegers hebben plezier in de oefe ning. De verstandhouding met de En gelsen is uitstekend. De Nederlandse vliegers hebben aan zienlijke successen geboekt bij de be strijding van vijandelijke doelen op de grond. In de eerste dagen hadden wij het niet moeilijk, zeiden zij. Evenals de vliegers van andere squadrons hebben wy toen geconstateerd, dat de infante rie, artillerie en vooral de tankonderde len op het gebied van camouflage nog heel wat hebben te leren. Men is thans wel iets voorzichtiger geworden, maar volmaakt ls de camouflage nog lang niet. Dodelijk ongeval bij brand te Rotterdam. Een brand in de eerste petroleum haven bij de B.P.M. aan de V-onde- lingenplaat te Rotterdam heeft één slachtoffer geëist. Bij het losbranden van een pijpleiding vielen er vermoe delijk vonken in het water en een licht ontvlambare, op het water drij vende massa, geraakte in brand. Hbu- ten palen van een steiger vatten vlam en de zeven personen er op sprongen te water. Eén man verdween in de diepte en verdronk. Uitgaven der Ver. Naties begroot op bijna 41 millioen dollar. De uitgaven der Verenigde Naties voor 1952 zijn begroot op 40.756.200 dollar, een begrotingscommissie heeft thans voorgesteld dit bedrag met 2.035.400 dollar te verminderen. Stomerij en ververij te Bussum door brand geteisterd. Een felle brand in de stoomwassery en textielververij van de firma De Boer te Bussum heeft gistermorgen de droog zolders en de textielververij volkomen vernield. Honderden kilo's wol en jute van een Hilversumse tapytfabriek, die gistermiddag zouden worden afgeleverd en een grote partij raffia, bestemd voor de export en toebehorende aan een Bus- sumse schapenhandel, gingen verloren. De brandweer wist honderden liters benzine voor het vuur te sparen en ook de kleding van de cliënten in de bene denverdieping kon worden gered. De schade, die op een ton wordt ge raamd, wordt door verzekering gedekt. (Ingez. mededeling, advert.) De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, dat „geschikt" is voor alles en nog wat. Hij weet: het Qvervette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw. En dan die andere avonden die avonden, waarop hij niet in huis kon blijven, omdat er buiten wel iets leek te zijn, dat hem riep. Hij wist nooit, wat het was en waar het was, maar zwierf dan uren over de wegen, naar een ver, onbekend doel, dat hy nooit bereiken zou misschien. Een onrust, een drift in zijn bloed, die hem weg dreef van de boeken thuis en het kleine kamertje waar de lamp altijd onbeweeglijk hing te schijnen. Dan waren buiten de bomen en de storm, die er doorheen joeg. In het najaar het ritselen van de vallende bladeren in het voorjaar het roepen van de vogels. Op strenge winteravonden de ijsbaan, die verlicht was en de paren zwierden. Eén bonte mengeling van vreugde en uitgelatenheid. En de velden, strak en wit onder het koude maanlicht. Allemaal avonden, waarop Geert niet binnen kon blijven. Waarop hij wegsloop, zachtjes het huis uit, zo dat het scherpe oor van zijn moeder het niet horen zou. En als hij uitge- zworven was, kwam hij als een in breker weer binnen. Dan lagen daar zijn boeken nog op hem te wachten; vreemde dingen, die aan zijn eigen lijke leven geen deel hadden. Kwel geesten, die zich weer aan hem op drongen. En na zo'n verloren avond bleef hij dan vaak plichtmatig uren werken, trachtend een leerstof op te nemen, die nergens zijn belangstel ling kon wekken. Aan al deze avonden denkt hy nu terug. „Lamme school", mompelt hy tussen zijn tanden. Waarom werd hij ook gedwongen heeft behoefte om zich op iets te wreken voor zijn tekortkomingen. Dan zakt die behoefte ook opeens. Hy kruipt in een greppel langs de weg, begraaft het hoofd in de handen en probeert aan niets te denken, niets te voelen. Plots schrikt hij op. Nu kan de post al zijn geweest! Nee, dat kan niet! tot iels, waar hij absoluut geen zin in had? Maar waar heeft hy wel zin in? Is er eigenlijk iets, dat hij wil? Op dit ogenblik gelooft hij het niet. Een diepe moedeloosheid heeft hem overvallen. Hij deugt nergens voor, zijn hele leven, zo kort nog maar, is een aaneenschakeling van narighe den geweest, door zijn eigen schuld. Hij loopt het huis uit. De blinkende blauwe morgen is als een zee. Met heel zijn lichaam duikt Geert er in onder. Prachtig is de wereld, wonder mooi, maar hij kan er niet echt van genieten. Straks krijgt hij zyn vonnis thuisbezorgd Hy schopt losse steentjes voort. Hij Hij wil de brief zelf in ontvangst ne men; naar hij zich wijsmaakt, om vader of moeder een al te heftige schrik te besparen. Snel loopt hy voort. Maar het is ai te laat: daar komt Meesters, de besteller, aan. Hij is hun huis al gepasseerd. Even voelt hij neiging in zich opkomen, om te keren, weg te lopen, zover mogelijk. Maar nee, hij doet het niet. Hij moet er door heen, ook door deze ellende. Hij kan het immers niet helpen, hij had wel anders gewild. Zijn ouders zitten aan de ontbijt tafel. Harmen is nog niet beneden. Vader Slot heeft de brief voor zich liggen. Het treft Geert, als hy bin nenkomt, hoe moe en gerimpeld het gelaat van zijn vader is. En ook zijn moeder ziet er bezorgd uit. Hij bijt de lippen op elkaar, maar het lukt hem niet, zich te beheersen. Hij barst in snikken uit. „Kom, jongen", poogt zijn moeder te troosten, „zo erg is het nu ook weer niet. Het is vaker gebeurd, dat iemand een klas moest overdoen. Dan doe je er een jaartje langer over." Vader sluit zich bij die woorden aan. „Je hebt immers je best gedaan", zegt hij. „En het komende jaar zal niet zo moeilijk voor je zijn, nu je alles al eens gehad hebt." Geert veegt zich de tranen van het gezicht. Hy schaamt zich voor zijn zwakheid. En vader en moeder ne men het geval zo goed op. Maar als hij de ogen opslaat, ziet hij Harmen. Hij staat in de kamerdeur. Hoe lang hij daar staat, weet Geert niet, maar hij twijfelt er niet aan, of zijn broer heeft het hele toneel met gretige be langstelling gevolgd. „Het was niet nodig geweest", zegt nu Harmen met nadruk. „Dat wil zeggen", leraart hy verder, „het was niet nodig geweest, als Geert werke lijk op de Kweekschool thuis had behoord. Ik wil de leerstof niet on derschatten, maar wie hersens heeft en zich inspant, komt er!" (Wordt vervolgd). V „STADSSTIJL". Een stratenmaker in een (dure) stad behoort een dubbeltje per uur meer te verdienen, dan zyn collega op het (goedkope) platteland!" aldus heeft een staatscommissie onder voorzitterschap van prof. dr J. P. Nruyt enige tijd geleden uitgemaakt. En niet alleen een stratenmaker, maar ieder die een loon verdient van min der dan 50,per week. Boven die grens moet liet verschil minder wor- dfnn en i ,lJ een ink°™en van 4000 of 4500 gulden per jaar moet het geheel verdwijnen. Voor een deel is dit natuurlijk pust. Weliswaar is er weinig rerschil m kostprijs van levensmiddelen tus sen stad en platteland, maar er is wel een aanzienlijk verschil in huur prijs, soms zelfs van 3,45 per week tussen gelijke huizen in de duurste steden en op het goedkoopste platte land. Naar het oordeel der commissie kan dit verschil gesteld worden op 6 a 7 ets per uur. Daar staat tegen over dat het verkeer op het platte land hogere financiële eisen stelt de commissie acht het juist dit met 2 ets per uur te compenseren. Zo doende blijft de stad met 4 a 5 ets in het voordeel. Hoe komt prof. Kruyt nu tot zijn berekening van een dubbeltje? Óp een studieconferentie van het C.N.V. heeft hij deze vraag beantwoord: de resterende 5 a 6 ets komen op reke ning van de z.g. consumptie-stimule ring in de stad. Het wonén in de stad is duurder zo zegt hij omdat men daar meer uitgeeft ten gevolge van de drang tot kopen, die uitgaat van de mooie étalages, van de re clame en van de vele gelegenheden, die er in een stad bestaan tot het uit geven van geld. Naar ons gevoel is dit een foutieve redenering. Van f 50,of minder per week kan men maar net aan rondkomen. Dan mag eens straten makers vrouw best naar verlokkende étalages gaan kijken en schreeuwen de reclames lezen over „niet te mis sen spotkoopjes", maar zij kan aan dat alles evenmin iets uitgeven, als de plattelandshuisvrouw, wil zij al thans haar gezin niet beroven van de meest noodzakelijke levensbehoeften. (Wie zegt overigens dat de platte landsvrouw niet in de verleiding komt, als zij op gezette tijden haar inkopen gaat doen in de dichtst bijzijnde stad?). Neen, er ligt hier iets anders aan ten grondslagde levensstijl in de stad is anders en daarom moet de stratenmaker in de stad meer verdie nen dan zijn plattelandscollega. An ders gezegd: de stratenmaker op het platteland kan na zijn werktijd wel zijn boezeroen aanhouden terwijl de man in de stad dan een behoorlijk pak moet en wil aantrekken. De huis vrouw in de stad moet anders ge kleed gaan dan op het platteland en de stadskinderen moeten er anders bijlopen dan die van het platteland. Het verschil is duidelijk, maar het maken van financieel onderscheid is 'aar onze mening onjuist. Wat hl de stad gewoon is heet op het platteland luxe maar mie zegt dat de platte landers die luxe niet begeren En wie heeft het recht hun de mogelijk heid om die luxe te bezitten, te ont zeggen als zij aan een ander wel ge geven wordt? (Ingez. mededeling, advert.) KAMGAREN COSTUUMS aan speciale prijzen Bergen op Zoom „Koning Voetbal" schoot naast het doel. Drie medewerkers van het inmiddels opgeheven sportweekblad „Koning Voet bal" zijn gistermorgen door de Amster damse rechtbank conform de eis ieder tot 4 maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens het plegen van fraude bij de door het blad uitgeschreven voetbal- prijsvraag. „HORECAF" BESLOOT: Als onderdeel van het congres, dat de Nederlandse bond van hotel-, restau rant-, café en aanverwante bedrijven „Horecaf' van 18 tot 20 September in Rotterdam houdt de eerste twee da gen waren aan een vergadering van de bestuursraad en enige excursies gewijd is gistermorgen in de blauwe zaal van het Beursgebouw de ledenvergade ring begonnen. De voorzitter, de heer J. G. Meyer, heef in zyn openingsrede medegedeeld, dat besloten is, dat zelfs voor de klein ste consumptie in de aangesloten be- dryven een bon wordt afgegeven, waar op duidelijk staat wat de consument heeft te betalen. B. en W. van Blaricum in het ongelijk. In tegenstelling tot de beslissing van de president der Amsterdamse recht bank heeft gistermorgen het Amster damse Gerechtshof, dat in hoger beroep het kort geding tussen de weduwe van DuyneErasmus uit Blaricum en 15. en W. van deze plaats te behandelen kreeg, in zyn uitspraak liet college van B. en W. in het ongeiyk gesteld. Op 20 Juli j.l. had de president van de rechtbank de eis van de weduwe, die protesteerde tegen de vordering van haar woning, verworpen. Het hof heeft thans het vonnis van de president der rechtbank vernietigd en beslist, dat z'; in haar woning mag blijven. B. en W. van Blaricum werden veroordeeld in de kosten van de proce dure, geschat op bijna f400. Meer dan drie duizend bedevaartgan gers naar Mekka, uit alle delen van de Mohammedaanse wereld, zijn door zon nesteek als gevolg van een hevige hitte golf in dit seizoen overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2