Griekenland en Turkije tot het Noord- Atlantisch Pact toegelaten Gemeentelijke autonomie blijft gehandhaafd - geen vestigingseisen voor de landbouw Tweede Kamer behandelde ont werp Winkelsluitingswet" Noord-Beveland krijgt een tehuis voor bejaarden* Middelburg bezit thans twee asyls PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De ministersconferentie te Ottawa Opperbevel voor het Midden-Oosten de volgende stap V AJe eindjes aan elkaar* Bevan in actie Nieuwe pont tussen Wolphaartsdijk en Kortgene Bouwkosten geraamd op f 275.000. Stichtingsbestuur reeds samengesteld. Bezwaren van Koudekerke omtrent waterwingebied afgewezen k SNIPPER NIEUWSk A Dodelijke ongevallen te Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1974 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 21 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grupp en, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, M iddelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metsela ar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan, Zaterdag: Zon op 6.24 u., onder 18.41 u. Maan op 21.19 u., onder 15.01 u. Hoogwater Zaterdag 22 Sept.: Vlissingen: 5.59 u. 1.68 m., 18.15 u. 1.68 m. Terneuzen: 6.29 u. 1.85 m., 18.44 u. 1.87 m. Wemeldinge: 7.38 u. 1.47 m„ 19.51 u. 1.48 m. Zierikzee: 7.19 u. 1.26 m., 19.33 u. 1.28 m. 7ERHEUGENDE V r MILLIOENEN- NOTA schreven wij eergisteren in ons blad. Voor velen zal het ook nu nog niet duidelijk zijn, waarin dat verheu gende eigenlijk schuilt. Is het omdat het begrotingstekort weer zoveel gerin ger is dan het vorige jaar? Nu bedraagt dat tekort f267 millioen, terwijl het voor het afgelopen jaar ongeveer f 836 millioen zal bedragen. Inderdaad, dat is een van de redenen voor onze vreug de. Hierdoor wordt in cijfers uitgedrukt, dat we langzaam maar zeker de goede weg opgaan en dat we, zo God wil, de donkerste dagen achter ons hebben. Er is echter iets anders in deze nota, dat ons zo mogelijk nog meer voldoe ning geeft: het veranderde inzicht waarvan minister Lieftinck blijk heeft gegeven. Laten we dit met een voor beeld verduidelijken. Stel een gezin vein vader, moeder, twee grote kinderen, die zelf al gelei verdienen en twee nog jon gere kinderen, die op school gaan. De drie werkenden verdienen tezamen f 100 per week. Vader krijgt wat geld voor sigaren en wat dies meer zij, ook de kinderen krijgen zakgeld en de rest is voor moeder. Maar moeder is niet zo'n erg verstandige financier: iedere week gaat al het geld op aan eten, drinken, kleding en wat dies meer zij. Op een gegeven ogenblik is de radio kapot en de reparateur trekt een be denkelijk gezicht: het ding is oud. Maar moeder weet wei raad er komt een nieuwe radio van geleend geld. En het leven gaat verder. De oudste zoon wordt verliefd, raakt verloofd en wil gaan trouwen. Hij heeft nooit kunnen sparen, want al zijn geld ging naar moeder. Dus nu klopt hu ook Dij moeder aan om geld voor zijn meubilair en wat dies meer zij. Moeder heeft het niet, maar geen nood: lenen! En zo gaat het door tot er een ogenblik komt, dat de rente van al dat geleende geld plus de nood zakelijke aflossingen Dijna niet meer te dragen zijn. Nu is Leiden in Jast. Tot moeder een verstandig besluit neemt: vader en de kinderen zullen trachten zoveel mo gelijk te verdienen, moeder zal zo zuinig mogelijk huishouden en van het geld dat overblijft zal het allernoodzakelijk ste opzij worden gelegd om trouwlustige kinderen te kunnen installeren, enz., terwijl het grootste deel van dat over blijvende geld zal worden gebruikt om de schuld af te lossen. Zo lukt er voor het gezin weer een toekomst te zijn, TOT DAr ddSLUIT NU schijnt onze „huismoeder", onze minister van unanciën, gekomen te zijn. Want deze geest spreekt uit de formule, die hjj in zij slotbeschouwing van de millioenen- nota heeft opgesteld. „De totale niet- militaire consumptie en investeringen zullen tot een zodanig niveau moeten worden teruggedrongen, dat zy, teza men met de noodzakelijk geachte uitga ven voor de verdediging en de aflossing op de buitenlandse schuld, de nationale productie niet méér overtreffen dan de door het buitenland verstrekte hulp be draagt." Dat is precies hetzelfde wat onze huismoeder uit het voorbeeld ge zegd heeft zij het met andere termen. Want wat is, zeer populair gezegd na tuurlijk, onze nationale productie an ders dan het gezamenlijke inkomen en de nationale consumptie dan datgene wat wij allen tezamen opeten en drin ken, enz. En is wat minister Lieftinck investeringen noemt in wezen iets an ders dan het geld wat moeder opzij legt voor trouwlustige kinderen, voor ver nieuwingen in het huishouden, enz.? Het geld dat geïnvesteerd wordt is geld dat nodig is om de productie niet al leen op peil te houden, maar liefst nog te verhogen. Nu zijn er productieve en onproductieve investeringen: als moe der een nieuwe radio koopt, terwijl het hout van het huis bijna wegrot omdat ei geen verf meer op zit, dan doet ze verkeerd. En als het Rijk fraaie palei zen laat bouwen voor zijn diverse diens ten, terwijl het geen geld beschikbaar stelt voor de Zuiderzeewerken b.v., dan is dat een verkeerde politiek. Nu heeft de staatshuishouding nog de last van de defensie erbij te dragen. Waar weer tegenover staat dat Ame rika in deze hulp verleent. De defen- sielast zou anders te zwaar zijn voor ons. P EN DERDE PUNT is er nog, dat *-> ons verheugt en dat is de zo juist al aangehaalde investeringspolitiek. De politiek van „lenen-maar" leidde er toe, dat de staat een aanzienlijk deel van het aanwezige kapitaal voor zichzelf opeiste. Dat kan maar in beperkte mate: ook het bedrijfsleven vraagt geld en ook de lagere publiekrechtelijke li chamen hebben geld nodig. In de afge lopen maanden is dat minister Lieftinck wel heel duidelijk geworden. Het was immers al zo erg, dat de gemeenten niet eens meer het haar toegewezen aantal li izen konden bouwen bjj gebrek aan De twaalf ministers van Buitenlandse Zaken van de Noord Atlantische or ganisatie hebben Donderdag te Ottawa eenstemmig zich uitgesproken voor de toelating van Griekenland en Turkije tot het Noord Atlantisch Pact. Dit be tekent, dat ongeveer 750.000 man aan de Noord-Atlantische strijdkrachten zal worden toegevoegd. Een volgende stap t.a.v. de verdedi ging van het Midden-Oosten zou zijn het instellen van een opperbevel voor dit gebied, waarin naar men verwacht, de Britten een belangrijke rol zullen spelen. Als een gebaar van eensgezindheid werd de resolutie voorgesteld en ge steund door de Deense en de Noorse ministers van Buitenlandse Zaken. Op voorstel van de Nederlandse dele gatie werd tot uitdrukking gebracht, dat Griekenland en Turkije niet tot de organisatie moeten worden toegelaten, voordat alle volksvertegenwoordigingen van de 12 leden het betrokken protocol hebben bekrachtigd. VERZOEK AAN EISENHOWER. De raad besloot de opperbevelhebber van de NATO in Europa, generaal Eisenhower, uit te nodigen op de in November te Parijs te houden bijeen komst persoonlijk verslag te komen uit brengen over de staat van de Europese verdediging. Besloten werd een ministerscomité, samengesteld uit België, Canada, Italië, Nederland en Noorwegen, in te stellen om de verdere versterking van de Noord Atlantische gemeenschap en de uitwer king van niet-militaire voorzieningen van het pact in te stellen en herziening van het Italiaanse vredesverdrag te overwegen. Halve dagsluiting algemeen wenselijk geacht. De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag geruime tijd, nadat voorzitter Kortenhorst zjjn gebruikelijke openingsspeech had gehouden en nadat de ver schillende commissies waren samengesteld, bezig gehouden met het ontwerp „Winkelsluitingswet". In het algemeen hadden de sprekers geen bezwaren tegen de strekking daarvan, hoewel bepaalde wensen overbleven. De heer Bachg (K.V.P.) was van oor deel, dat men de halve dagsluiting en de koopavond niet landelijk moet gaan regelen, maar de gemeentelijke auto nomie een kans moet geven. De heer Schmall (C.H.) diende een amendement in om te voorkomen, dat z.g. gemengde winkels zoals warenhuizen geheel ge sloten zouden moeten worden, als slechts een afdeling daarvoor in aan merking zou komen. De heer Verkerk (A.R.) kon zich met het ontwerp ver enigen, daar gemeentelijke afwijkingen in de praktijk toch wel mogelijk zijn. De heer Schilthuis (Arb.j was voorstander van de halve dagsluiting. Evenals de heer Baeng had de heer Verkerk bezwaar tegen de koopavond op Zaterdagavond. Laatstgenoemde vond de Donderdagavond wel de beste avond. De communist Wagenaar was het wel eens met het gevolg van een koop avond: opvoering der arbeidsproductivi teit, niaardie komt alleen ten goe de aan de ooriogsbegroting, zo verklaar de hij. De heer Cornelissen (V.V.D.) had helemaal geen behoefte aan een koopavond. De omzet wordt niet ver groot, alleen de kooptijd wordt gespreid, vond hij. Scherpe brochure tegen Labour regering. Binnen 24 uur na de aankondiging van de Britse verkiezingen hebben de aanhangers van Bevan een brochure uitgegeven, waarin zij een aanval doen op de defensiepolitiek van de Labour- regering. De brochure, „Onze weg", is gedrukt, voordat Attlee het besluit nam tot het houden van verkiezingen op 25 October. In het geschrift wordt de regering er van beschuldigd de werkelijke gevaren te verhullen. Deze waren gelegen in de armoede van de ten achter gebleven ge bieden en de bewapeningswedloop, aan gevuurd door onnodige vrees en hyste rie. De waanzin van de Amerikaanse ac tie om voorraden aan te leggen was voorbij, doch er dreigde nog steeds ge vaar voor West-Europa door een onge controleerde Amerikaanse inflatie ten gevolge van een defensieprogram, dat opgelegd was aan een voor het meren deel niet beheerste burgerlijke econo mie. Dat de winkels als regel des Zondags gesloten zullen zijn, vond allerwegen in stemming. De heer Verkerk betreurde het, dat er teveel uitzonderingen ge maakt kunnen worden. Tegen opening van zaken van Joden en Zevendedags adventisten op Zondag had hjj geen be zwaar. Daarmede was ds Zandt (S.G. P.) het niet eens. Hij verklaarde, dat de Zondag in de oudheid steeds beschouwd werd als de dag des Heren en dat ook onze regering zich daaraan houden moet. Door de vele uitzonderingen on dermijnt zij de christelijke grondslagen der maatschappij. Vandaag zal minister Albregts antwoorden. Ged. Staten vragen crediet van 410.000. Ged Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten voorgesteld ten behoeve van het veer WolphaartsdijkKortgene een schip te doen bouwen en hun daar toe een crediet te verlenen van f 410.000 Zy delen mede, dat, hoewel de voorzie ning met scheepsbouwstaai moeilijk is, hun de verzekering is gegeven, dat de bouw kan zijn voltooid voor zomer 1952, mits spoedig opdracht wordt gegeven, Met het oog daarop stellen zy voor het voorstel niet meer in de afdelingen te behandelen, doch na de zitting in co mité-generaal op 2 October a.s. onmid- deliyk een beslissing te nemen. In hun toelichting zeggen Ged. Sta ten, dat het voorshands wel niet mo gelijk zal zjjn een vaste verbinding tus sen beide Bevelanden tot stand te bren gen. Echter dient de veerverbinding zo goed mogelijk te zijn, zonder dat de aan te brengen verbeteringen het t.z.t. aan brengen van die vaste verbinding be lemmeren. Dit najaar nog zal worden begonnen met het in bescheiden mate verbreden van de steigerdam en de toe gang daartoe te Wolphaartsdijk. Teneinde het in een nieuw schip te investeren kapitaal zo laag mogelijk te houden, willen Ged. Staten de motorin stallatie van de „Prinses Irene" gebrui ken. Dit schip, in 1945 aangekocht, kan alleen passagiers vervoeren, maar is in feite voor de provinciale veren onge schikt. De motor is echter uitstekend en van ruim voldoende capaciteit voor de nieuwe veerpont. Het schip zal 40 m. lang en 12 meter breed dienen te zijn. Aan de achterzijde is een kajuit ont worpen, waarboven het stuurhuis komt, zodat het hoofddek voor auto's beschik baar blijft. Er kunnen 27 personenauto's van normale afmetingen worden ver voerd. Rondom het schip is een dichte verschansing met ruime poorten ont worpen. Het schip krijgt een voor Zeeland nieuw snufje, n.l. kleppen, waarover in neergelaten toestand de auto's van en aan boord kunnen rijden. Als het schip gereed is, zal de „Zandkreek" reserve schip worden voor Wolphaartsdijk Kortgene en VeereKamperland. Ook dit schip zal dan kleppen krijgen, maar die moeten zó worden bevestigd, dat ook zonder deze geladen en gelost kan worden. De Canadese eerste minister Louis Laurent spreekt in liet Canadese Lagerhuis te Ottawa de afgevaardigden van de 12 lidstaten van het Noord Atlantisch Pact toe, die byeengekomen waren ter bespreking van de gemeenschappelijke ver dediging. Een overzicht van de parlementszaal. De Russische bestuurscommissie voor Duitsland steunt het voorstel van de Oost-Duitse premier Grotewohl tot ver kiezingen voor geheel Duitsland. Er bestaan plannen op Noord-Beve land om een tehuis voor bejaarde per sonen te bouwen. Het zal waarschyn- ïyk te Kortgene worden gebouwd in de omgeving van het nieuwe bouwplan en zal plaats bieden aan één en dertig personen. Er is een stichting in het le ven geroepen waarvan de akte binnen kort zai zijn gepasseerd. Initiatiefneem ster tot deze plannen is Mevr. P. Bom Van Oeveren uit Colijnsplaat. Het tehuis zal in de eerste plaats huisvesting verlenen aan personen, die GED. STATEN DIENEN ONTWERF-BESLUIT STREEK PLAN WALCHEREN IN. f r k i By de Prov. Staten van Zeeland hebben Ged. Staten thans ingediend een ontwerp-besluit Streekplan Walcheren 1951, zoals dit door de Vaste Commissie van de Prov. Planologische Dienst is voorbereid. De tegen het ontwerp-Streek- plan ingebrachte bezwaren zyn van die aard geweest, aldus Ged. Staten, dat zy het nodig hebben geoordeeld op verschillende essentiële punten wyzigingen aan te brengen. Deze hebben betrekking op de handhaving der gemeenteiyke autonomie en op de voorschriften voor het agrarisch gebied. Wat het water wingebied te Dishoek betreft hebben zy de bezwaren der gemeente Kondekerke afgewezen. Het Streekplan Walcheren is het eer ste grote en volledige streekplan in ons West-Duitsland en Oost-Duitsland heb ben een handelsovereenkomst getekend, die voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van ongeveer f 900 millioen. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een nota aan de Amerikaanse ambassade te Praag gezonden om te protesteren tegen het in strijd met de wet in hechtenis nemen van Tsjechoslowaakse burgers in West- Duitsland. Het gaat hier om het feit, dat de Amerikanen enkele mensen, die met de onlangs ontsnapte trein mee kwamen, even hebben vastgehouden. Het jaarcongres van de Engelse conser vatieve partij, dat van II tot 13 Oct. te Scarborough zou worden gehouden, is afgelast, nu de datum van de algemene I verkiezingen bekend is. Ondanks het verzet van Pleven heeft de Franse Nat. Vergadering met 410 tegen 203 stem- Tinr-Iirr haf- Wiilz nu itfn I -r- rvint niin :M...w, 1 .1 1' i zuinig het Rijk nu wel is met zijn inves- teringsgeld. Alleen het allernoodzake lijkste mag nog worden uitgevoerd zeg: zoonlief moet nog maar een jaartje wachten met trouwen. En dat is juist. Het bedrijfsleven zal de productieverho ging moeten volbrengen, waarop de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft aangedrongen, en daarvoor heeft het bedrijfsleven kapi taal nodig. Aldus wordt het accent weer verlegd van de staat naar de particu liere ondernemer. Dat onze socialisti sche minister van financiën die weg is opgegaan stemt tot blijdschap jam mer dat schade en schande voor ons land hem die weg hebben moeten op drijven. men een voorstel van de socialisten om de lonen automatisch aan de kosten voor het levensonderhoud te koppelen aanvaard. De commissie voor het bankwezen van de Amerikaanse Senaat heeft het verzoek van Truman om lier- roeping van de wet, die onder bepaalde omstandigheden beperking van de in voer van vetten en oliën, kaas en boter voorschrijft goedgekeurd. - Tijdens de laatste oorlog hebben naar schatting 100.000 Belgische burgers het leven ver loren. 13.335 militairen kwamen om het leven. Woensdag is in het Rijn-Herne- kanaal bij Geisenkirchen de 33-jarige Nederlandse schipper Jan van Stave ren van het Rotterdamse schip „Damco 4" verdronken. land, dat ter vaststelling wordt aange boden. Dit bracht mede, dat bij de voor bereiding geen steun kon worden gevon den bij andere plannen of bij reeds ge vormde jurisprudentie. Speciaal bij het redigeren der voorschriften is dit be zwaar duidelijk naar voren gekomen. Ged. Staten delen mede, dat niet min der dan 106 bezwaarschriften zijn bin nengekomen, hetgeen neerkomt op 5 tot 6 per gemeente (19 gemeenten vallen er n.l. onder). Terecht concluderen zij, dat het streekplan de algemene aan dacht der belanghebbenden heeft gehad, De bezwaren zelf waren van die aard, dat G.S. liet noodzakelijk oordeelden, op onderscheidene essentiële punten daar aan tegemoet te komen. GEMEENTELIJKE AUTONOMIE, Als één der voornaamste punten noe men Ged. Staten, dat het aan de ge meentelijke autonomie moet worden overgelaten, of een bepaalde industrie vestiging in de bebouwde kom kan wor den toegelaten, mits dit geschiedt met toepassing van art. 43 der Woningwet, dat de gemeentebesturen de bevoegd heid geelt t.a.v. de aard der bebouwing en het gebruik der gronden nadere voorschriften te stellen. Wat het agrarische gebied betreft wordt verklaard, dat door instelling van de door de Stichting voor de Landbouw in Zeeland voorgestelde commissie iedere gedachte aan bet stellen van vestigings eisen voor de landbouw in het streek plan wordt voorkomen, terwyi ander- zyds gewaarborgd zal zjjn, dat niet- agrarische bebouwing in bet agrarisch gebied kan worden geweerd. RECHTSZEKERHEID. Het aangeven van oppervlaktenor men, afstandsmaten e.d. in die gebieden, waar het landschap.-schoon of de bij zondere aard der bebouwing dit wetti gen, achten G.S. een zaak, die in het streekplan moet worden geregeld. Ook de reentszekerheid eist, dat belangheb benden weten, waar zij op grond van het plan aan toe zjjn. Het gaat hier slechts om minimum normen, waaraan deze bijzondere bebouwing dient te vol doen. De gemeentebesturen kunnen zo nodig verdergaande voorschriften stel len. Vaagheid in het plan zou slechts rechtsonzekerheid in de hand werken. De voorschriften omtrent gemeente lijke sportterreinen achten G.S. niet in dit plan op hun plaats, waarom zij zijn geschrapt. De regeling daarvan dient aan de gemeentebesturen te worden overgelaten. Van groot belang noemen G.S. de vraag, of het streekplan in de praktijk de nodige soepelheid zal bezitten. Hoe wel de voorschriften de indruk van een zekere starheid zouden kunnen wekken, zijn zij van oordeel, dat de uitzonde ringsmogelijkheden bij de diverse arti kelen, alsmede de algemene ontheffings bepaling in de voorschriften de nodige waarborgen bieden voor een soepele toepassing. HET WATERWINGEBIED TE DISHOEK. Het enige advies, dat Ged. Staten niet van de Vaste Commissie hebben over genomen, is dat betreffende het prijs geven van een gedeelte van de prise d'eau van de Waterleidingmij. „Midden- Zeeland" te Dishoek. Na overleg met de directeur van het worden gevreesd, Ryksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning te 's-Gravenhage, die pleitte voor behoud van het volledige waterwinge bied, zyn zy, na ernstige afweging der belangen van waterwinning en recrea tie, tot de conclusie gekomen, dat be doeld waterwingebied van byzonder groot belang is voor de drinkwatervoor ziening van Walcheren en dat dit de doorslag moet geven. In het schrijven aan G.S. van ge noemde directeur wordt er o.m. op ge wezen, dat de lange aanvoerleiding van Ossendrecht naar Walcheren in oorlogs tijd uiterst kwetsbaar is, zodat iedere reservebron op het eiland van groot be lang is. Het pompstation wordt prac- tisch geheel vernieuwd. Het voorstel van de gemeente Koudekerke om ca. 300 meter van de draineerleiding af te kappen zou zelfs niet voldoende zijn, daar de winningsmiddelen ten minste 150 meter van alle bronnen van veront reiniging verwijderd moeten zijn. In to taal zou 21 /an de lengte verloren gaan, d.i. een jaarcapaciteit van 50.000 kub. m. Bij de begroting van de onteige- ningskosten is niet op afbraak van goed gebouwde en kostbare panden als hotel „Zeeduin" gerekend. Het waterleiding bedrijf kan n.l. zodanige maatregelen treffen, dat de exploitatie kan worden voortgezet, zonder dat verontreiniging van in Noord-Beveland wonen. Indien de plaatsruimte het toelaat zullen echter ook bejaarden van buiten het eiland cr een onderdak kunnen vinden. Men wil het tehuis speciaal bestem men voor mensen, die financieel onaf hankelijk zijn. Volgens de ontwerptekening zal het gebouw, dat twee verdiepingen zal tel len, bestaan uit grote en kleinere zit kamers met aparte slaapgelegenheid voor echtparen en alleenstaanden en zitslaapkamers voor echtparen en al leenstaande personen. Er komt voorts een tweetal recreatiezalen in het ge bouw met eetgelegenheid voor degenen die dat wensen. Primair is echter de be diening en verzorging op eigen kamer, Gelijkvloers is er een ruime keuken en een aparte bergplaats voor ieder der gehuisveste personen. Op de bovenver dieping zal een logeergeiegenheid voor ïamilie der inwonenden worden inge richt. Aan het hoofd van het tehuis komt een directrice te staan, die bijgestaan wordt door een hoofddienstbode, vier dienstboden en twee dagmeisjes. BOUW ZONDER RIJKSSTEUN, De totale bouwkosten worden ge raamd op f 275.000. De financiering zal waarschijnlijk geschieden door middel van hypotheken en een obligatielening. Belangrijk is, dat het tehuis zonder rykssteun zai worden gebouwd, waar door moeilijkheden met betrekking tot het bouwvolume niet te vrezen vallen, In totaal zal ongeveer 2500 vierk. me ter grond benodigd zijn. Men wil het tehuis in 1952 voltooid hebben. In het inmiddels samengestelde stichtingsbestuur hebben de volgende dames en heren zitting genomen voorzitter, de heer P. J. Bom, wet- houder Colijnsplaat; sccr.-penning meester, de heer M. K. Verburg, Kortgene. Bestuursleden: Mevr. P. Bomvan Oeveren, Colijnsplaat; Mevr. C. C. MaasMaas en de heren M. J. Doeleman, Wissenkerke; A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene; J. J. v. d. Maas, burgemeester van Wissenkerke; J. J. W. Klop, notaris te Kortgene; P. C. Coomans, Colijns plaat; M. W. van Arenthals, Kats; R. Scheele, Wissenkerke; A. Schip pers, Kamperland, en J. G. Gelder man, arts te Kortgene. gezet, zonder dat verontreiniging tr ii n rj het waterwingebied behoeft te I JVapelle en Dergen Op ZiOOffl „Dieren in Nood" opende asyl op klein industrieterrein. Gistermiddag heeft mevr. L. C. van Hoekvan Hoek, erelid van de Zeeuwse Ver. tot Bescherming van Dieren „Dieren in Nood" het asyl dezer vereniging op het klein industrieterrein te Middelburg officieel geopend. Het asyl biedt plaats aan 30 honden en 20 katten, terwyi er ook een dierenkliniek is gevestigd. Geneesheer-directeur is de dierenarts A. Elzerman te Goes; asylhouder, tevens inspecteur, is de heer C. J. Jongepier. De voorzitter, de heer J. E. Witte, kon welkom heten de burgemeesters van Middelburg en Veere, de heren Bolkestein en jhr den Beer Poortugael, de wethouders A. J. Berenpas en L. J. Geers, de comm. van politie, de heer M. A. Reneman en talrijke leden. Hij las vervolgens een telegram voor, waarin Prins Bernhard zijn gelukwensen aan bood met de ingebruikname van het asyl. Hij dankte de leden in Middelburg voor het geld, dat werd ingezameld en waarvoor meubilair voor de spreekka mer kon worden gekocht. Ook de con tactcommissies uit Veere en Goes werd dank gebracht voor het inzamelen van gelden. Burgemeester Bolkestein sprak als zijn mening uit, dat deze instelling van nut kan zijn voor Middelburg en omge ving. Ook thans gaf de burgemeester uiting aan zijn teleurstelling, dat een geschil tot de bouw van dit asyl heeft geleid. Hij betwijfelde, of de bouw van twee asyls gewettigd was. Het gemeen tebestuur neemt t.o.v. beide verenigin gen een strikte neutraliteit in acht. Hij sprak de wens uit, dat beide verenigin gen weer tot elkaar zouden komen. Architect L. Beye wees erop, dat het asyl behoorlijk, doch niet volmaakt is. Hij wenste het bestuur succes. De heer J. Munter bood namens de Bond van Politie Dierenbeschermers gelukwensen aan. Ook de burgemeester van Veere complimenteerde de vereniging. Dokter Elzerman zei, dat in Goes gelden zijn ingezameld, waarvoor hokken voor hon den en katten zullen worden gekocht, waardoor het mogelijk wordt de dieren uit Goes naar dit asyl over te brengen. Namens de asylcommissie wekte de heer A. M. Witte de leden op tot steun, waarna de heer B. Dentz aandrong op samenvoeging van de beide verenigin gen. Hierna was het woord aan de 84- jarige mevr. van Hoek, die door het be schikbaar stellen van een groot bedrag de bouw van het asyl heeft mogelijk ge maakt. Zij zei, dat het een gewichtig moment was, waarop een jarenlang door haar gekoesterde wens in vervul ling ging. Nadat haar de sleutel was aangebo den, opende zij de deur, die toegang geeft tot de wachtkamer van de kliniek. Bij het betreden daarvan werden haar bloemen aangeboden. Gistermiddag is op de loslijn van de Ned. Spoorwegen voor het veilingge bouw te Kapelle de 53-jarige fruitkwe ker C. Hage uit Kapelle doodgedrukt tussen een goederenwagen en een stoot- blok. De man, die tijdelijk bij de veiling werk had gevonden, was met collega's bezig een wagon te iaden en verwijderde zich- even achter de wagen. Zijn colle ga's, die dit niet hadden bemerkt, ga ven, juist toen de man terugkeerde, de rangeerder van een locomotief, die de wagons opduwde, een sein, dat alles veilig was. Het slachtoffer kon toen niet meer van tussen wagon en stoot- blok wegkomen. Hij was vrijwel op slag dood. Hij was gehuwd. Donderdagmiddag is de incasseerder van het woningbureau te Bergen op Zoom, de heer M. Theuns, dodelijk ver ongelukt. Hij was des morgens naar de omlig gende gemeenten gereden op zijn brom fiets om de gelden te innen. Toen hij in Huijbergen op één der binnenwegen reed, moet hij de macht over zijn stuur hebben verloren en zijn gevallen. Hij geraakte buiten bewustzijn en toen een dokter geneeskundige hulp kwam verlenen, bleek hij overleden. Het stoffelijk overschot werd per auto naar het Alg. Burgergasthuis vervoerd. DE BILT ZEGT: Rustig herfstweer. Weersverwachting geldig tot vanavond. Vrij koude ochtend met hier en daar nevel of mist. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en dezelfde of iets hogere temperaturen dan giste ren. Overwegend zwakke wind uit uit eenlopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1