Verkiezingen in Engeland op 25 October PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 20 SEPT. 1951 Premier Attlee kondigde aan Churchill riep zijn „schaduwkabinet" bijeen Noordelijken verzoeken her vatting der onderhandelingen Perzische olie voor Rusland Reizigersverkeer Terneuzen- Hulst wordt gestaakt. Tarweprijs (oogst 1952) wordt verhoogd tot 26*~ per 100 kg* \l SNIPPER NIEUWSk A'i i' i Geschil beslechtstaking gaat door. Mr J. A. Abbing als rechter geïnstalleerd Eerste deel van gaszinker door de Wester-Schelde voltooid ftVrederust" hield zijn 47e jaar vergadering Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1973 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Sir W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag; Zon op 6.23 u., onder 18.43 u. Maan op 20.36 u., onder 13.57 u. Hoogwater V.'jdag 21 Sept.: Vlissingen: 5.18 u. 1.85 m., 17.33 2.01 m., 18.04 u 2.00 m. Wemel- u. 1.83 m. Terneuzen: 5.48 u, dinge: 7.01 u. 1.60 m., 19.13 u. 1.56 m. Zierikzee: 6.43 u. 1.37 m., 18.54 u. 1.3 4m. Premier Attlee heeft Woensdagavond vla de B.B.C. medegedeeld, dat op 25 October a.s. algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het parlement zal op 4 October bijeengeroepen worden en op 5 October worden ontbonden. Na de verkiezingen zal het parlement op 81 October weer bUeen komen en op Dinsdag 6 November zal Koning George bet zittingsjaar plechtig openen. Attlee vertelde, dat de regering met slechts een kleine meerderheid (zes ze tels) in het Lagerhuis achttien maan den lang de landsbelangen had behar tigd. Hij achtte nu de tijd gekomen om de kiezers te vragen om hernieuwing van het vertrouwen en genoegzame steun in het Lagerhuis om de belangrijke kwes- De strijd in Korea. De Noordelijken in Korea hebben Donderlag verzocht de wapenstilstands besprekingen te hervatten. Het verzoek, dat afkomstig was van de Noord-Koreaanse en Chinese bevel hebbers, werd door radio-Peking uitge zonden. De Noordelijke generaals ver zochten generaal Ridgway hierin de wapenstilstandsbesprekingen te Kae- song onmiddellijk te hervatten. Uit een bekendmaking van de V.N. over de bespreking te Pan Moen Djom tussen verbindingsofficieren der V.N. en communisten blijkt, dat de jongste com munistische beschuldiging over een schending van de neutrale zóne van Kaesong het enige belangrijke onder werp was. In de bekendmaking wordt gesproken van opmerkelijke veranderin gen in de houding der communisten, toen de onderhandelingsgroep der V.N. het gebied naderde. Communistische soldaten en burgers van Kaesong spreidden een vriendschappelijke hou ding ten toon, in tegenstelling met voorafgaande keren. „KANONNEN èn BOTER", aldus Charles E. Wilson. Charles E. Wilson, de directeur van het Amerikaanse bureau voor de mobi lisatie, heeft voorspeld, dat tegen het eind van 1953 een schitterend verdedi gingsstelsel zal zijn opgebouwd en de Amerikaanse economie niet alleen ge zond, doch ook gestabiliseerd zal zijn. HU zei: „Wij zullen niet alleen over kanonnen beschikken, doch behoeven ons hiervoor de boter op ons brood niet te ontzeggen, al zullen wij tevreden moeten zijn met een iets minder dik ge smeerde boterham". ,De productie van militaire goederen beliep voor de aanval op Korea een waarde van ongeveer 500.000.000 dollar per maand, doch is inmiddels tot het drievoudige van dit bedrag gestegen. Er wordt gewerkt om het gestelde doel te bereiken van 18 volledig uitgeruste di visies, alsmede een vloot van 1100 oor logsbodems en een luchtmacht van min stens 95 eskaders. Korea heeft 100.000 oorlogswezen. 46.000 zijn onderdak gebracht. Het Koreaanse volk en deskundigen van de V. N. werken samen bij de uitvoering van een programma, dat beoogt de 100.000 oorlogswezen, die thans in Korea rondzwerven, te ver zorgen. Volgens de laatste schattingen heb ben 100.000 kinderen van alle leef tijden hun ouders en hun tehuis ver loren toen de strijd van het Noorden van Korea naar het Zuiden golfde en weer terug over de gehele lengte van het schiereiland. De ouders van wel licht half dit aantal kinderen zijn dood. Koreaanse gezinnen hebben ongeveer de helft van de 100.000 we zen in hun gezin opgenomen. Dui zenden Koreaanse vrijwilligers heb ben zich beschikbaar gesteld voor het bouwen en inrichten van weeshuizen en helpen de voedsel- en kledingpro- blemen van de resterende 50.000 weesjes oplossen. Volgens een ruwe schatting zijn reeds 46.000 slachtof fertjes in weeshuizen ondergebracht. Zeeuwse rijwielherstellers gaan met hun tijd mee. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Dat dachten ook 22 rijwielherstellers, die gistermiddag in der lokalen vqn de Technische één School te Middelburg bijeen waren. Zij gaan een cursus van 200 lesuren volgen, ter opleiding tot hersteller van rijwielen met hulpmotor. De directeur van de Technische Schooi, de heer E. Visscher, kon, naast de cursisten uit Walcheren, Noord, en Zuid-Beveland, welkom heten de heren W. Wels, secr.-penn. van de Rijwiel- en Motorcursus (Remec), Th. Obers, in specteur voor deze cursussen, W. J. van Uxem en A. W. Dekker, resp. voorz. en xtCj' van Walcheren van de Alg. Ned. Bond van Ondernemers in het Rij- wielbedrijf. Het bestuur van de Tech nische School was vertegenwoordigd door de heer M. J. Louws. De heer Vis scher zei, dat er toekomst zit in de rij wielen met hulpmotoren, zodat zij, die deze cursus volgen, een vooruitziende blik hebben. De heer Wels wees er op, dat er door laksheid nog niet veel be langstelling bestaat voor dergelijke cursussen en dat de rijwielherstellers nog niet beseffen, dat voor het verkrij gen van een vestigingsvergunning een diploma nodig is. Tenslotte bracht hij dank aan de directeur. De heer van Uxem dankte eveneens de heer Visscher en wekte de cursisten op tot flinke stu die. Ook de heer Obers sprak er zijn vreugde over uit, dat men er in is ge slaagd in Zeeland een cursus te houden. De lessen zullen op Woensdagmiddag worden gegeven. Als docenten treden op de heren Visscher, W. J. Braam AA Segeler en C. P. Kant. ties, waarvoor het land zich geplaatst ziet, te behandelen. De samenstelling op het ogenblik is als volgt: Labour 313, Conservatieven en aanhangers 296, Liberalen 9, Onaf- hankelijken 1 en Ierse Nationalisten 2. Eén Labourafgevaardigde is Onafhan kelijk geworden, drie zetels zijn vacant. Voor hij zijn radiorede uitsprak heeft Attlee Churchill en de liberale leider Davies schriftelijk het vaststellen van een datum voor algemene verkiezingen medegedeeld. Onmiddellijk heeft Chur chill zijn z.g. schaduwkabinet bijeenge roepen. Volgens een functionaris van het Perzische ministerie van Financiën heeft Rusland Perzië verzocht olie te leveren. Ook wordt bericht, dat de Russische ambassadeur te Teheran, Ivan Sadtsji- kof, een bezoek aan Mossadeq zal bren gen alvorens voor een maand verlof naar Moskou te vertrekken. Waarnemers in Teheran geloven, dat zijn vertrek in verband staat met nieu we Russisch-Perzische handelsbespre kingen. Perzië heeft gevraagd grote hoevee heden Russische suiker, machines en rails te importeren in ruil voor eigen producten. De Perzische olieraad heeft twee vooraanstaande Britse functiona rissen van de Engels-Perzische oliemaat schappij bevolen Perzië vóór Zondag te verlaten. De secretaris-generaal van de Perzi sche olieraad, Hoessein Maki, heeft me degedeeld, dat nationalistische afge vaardigden uit de Perzische Tweede Kamer druk uitoefenen op de Perzische regering om alle Britse consulaten in Perzië. behalve het consulaat-generaal te Teheran, te sluiten. Grensovergangen tussen Oost- en West-Duitsland worden gesloten. De Russische autoriteiten hebben het Amerikaanse Hoge Commissariaat te Berlijn ervan in kennis gesteld, dat per 26 September de grensovergangen Son- neberg, Probstzella en Gutenfürst in Thüringen gesloten worden wegens her stellingswerkzaamheden aan wegen en bruggen. Voor deze drie overgangen zou één nieuwe in de plaats komen. Verder hebben de Sowjets aan reizi gers medegedeeld, dat van de 12 over gangen tussen het bondsgebied en Oost- Duitsland er binnenkort 10 gesloten worden. Alleen Helmstedt in de Britse zöne en Hof in de Amerikaanse zouden open blijven. Tegemoetkomende houding van Grotewohl? De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft verklaard, dat Oost-Duitsland te vreden zou zijn met een kleiner aantal Oost-Duitse afgevaardigden dan West- Duitsers bij event, besprekingen over eenheid van Duitsland en verkiezingen voor het gehele land. Dit gaat verder dan Grotewohls ver klaring voor de Volkskamer op Zater dag jl., nl. dat de kwestie van pariteit bij dergelijke besprekingen niet van fundamenteel belang was. Hoewel hij zich bereid verklaarde tot het houden van voorbereidende bespre kingen zonder pariteit, eiste hij wél pa riteit in een raad voor geheel Duitsland, die de verkiezingen zou voorbereiden. De minister van "Verkeer en Water staat heeft aan de N.V. Nederlandse Spoorwegen toestemming verleend op het baanvak Terneuzen-Hulst met in gang van 7 October a.s. het reizigers verkeer per trein tijdelijk te staken. De Belgische spoorwegen zullen hun treindienst blijven onderhouden tussen Huist en De Clinge. In Londen en Manchester zijn thans ongeveer 4500 havenarbeiders in sta king. Het werk op 38 schepen ligt stil. Ondernemerswinst, thans 20 wordt nader bekeken. De nieuwe tarweprijs voor de oogst 1952 is vastgesteld op f 26.per honderd kg. (oude prjjs: f 24.25). Dit heeft minister Mari.holt gistermiddag medege deeld in de te 's-Gravenhage gehouden jaarvergadering van de Kon. Ned. Zuivelbond. In deze stijging is de verhoging van de kostprijs, zoals deze be rekend is door het Landbouw Economisch Instituut, geheel opgenomen. De nieuwe prijs heeft daardoor het stimulerende karakter voor de tarweteelt be houden. Deze maatregel zal niet van invloed zijn op de broodprijs. Ter voorkoming van, in hoofdzaak met harde valuta te bekostigen, import van tarwe voor de broodgraanvoorzie ning gaat de regering van het stand punt uit, dat de Nederlandse tarwever- bouw een grotere omvang moet krijgen dan de laatste jaren het geval is ge weest. De met tarwe bebouwde opper vlakte mag niet door de uitbreiding van de verbouw van voedergranen verder inkrimpen. De minister zei, dat de landbouwpro ducten voortaan in drie categorieën zullen worden ingedeeld, nl. die, waar van de voortbrenging gewaarborgd moet worden ten behoeve van de con sument; basisproducten, die voor de di recte bestaanszekerheid van de land bouw van het grootste belang zijn en producten zonder prijsregeling of ga rantie. Tot de eerste categorie, waarvoor de prijzen blijven vastgesteld, behoren sui- Rusland hce.i Egypte gewaarschuwd, dat het de deelneming van Egypte aan het voorgestelde Westerse pact voor het Midden-Oosten als een onvriendelijke, zo niet vijandelijke daad zal beschou wen. Volgens niet-officiële berichten heeft een Perzisch militair tribunaal de Rus Abdollah Ozbak wegens spionnage voor een vreemde mogendheid ter dood veroordeeld. Woensdagochtend zijn ruim een millioen Italiaanse ambtena ren, werkzaam bij het verkeerswezen en de P.T.T. voor 24 uur in staking gegaan. Zweden heeft geweigerd militaire deskundigen ter beschikking van de Ver. Naties te stellen met het oog op de neutraliteit van het land. In de eerste 7 jaren van de periode van 8 jaren her stelbetalingen heeft Finland voor een bedrag van 211,3 millioen dollars aan herstelbetalingsgoederen naar de Sow- jet-Unie gezonden. De West-Duitse sociaal-democratische afgevaardigden hebben bij de Bondsdag een motie inge diend, waarin wordt geprotesteerd te gen gewapende Duitse vrijwilligers in dienst van de geallieerden. De Belgi sche administratie van het plan-Mars hall heeft het bericht tegengesproken, dat België zou afzien van verdere Marshall-hulp. Prinses Wilhelmina is gisteren met een schip van de Mij. „Zeeland" voor een kort verblijf naar Engeland vertrokken. Prins Bemhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van tabak, die t.g.v. het wereldcongres voor tabak in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt gehouden. - Te Ba- reveld bij Wildervank vond gistermid dag een ernstige autobotsing plaats, tengevolge waarvan de transport-aan nemer J. Koning uit Hoogezand vrijwel op slag werd gedood. De heer H. Zoetmulder uit Eindhoven, die bij een autobotsing in Liempde ernstig werd gewond, is overleden. kerbieten, tarwe, koolzaad en consump- tiemelk. Voor deze producten ontvangt de boer de kostprijs plus een redelijke ondernemerswinst, welke winst tot dus ver op 20 is vastgesteld, doch die nog nader bekeken zal worden. Tot de basisproducten behoren melk voor industriële verwerking, vlees, voe dergranen en aardappelen. Hiervoor worden gegarandeerde basisprijzen vastgesteld met vrije uitloop naar bo ven. Tot de derde groep behoren de handeisgewassen als koolzaad, vlas e.d. Over tuinbouw of enige garantie of re geling daarvoor heeft de minister niet gesproken. T.a.v. de melk- en garantieprijs zei hij, dat deze niet zal worden gewijzigd. De minister kondigde aan, dat de heffing op boter, die bij export naar België aan Nederlandse zijde wordt ge heven, per 1 Nov. a.s. niet langer in het Landbouwegalisatie-fonds, doch in het Zuivelfonds zal vloeien. Typhusgevallen in België. Het blad „Het Volk" schrijft dat te Nieuwerkerken twee gevallen van typ hus worden gemeld en een te Berlare. f 41.000 boete geëist tegen kledingmagazijn. Wegens overtreding van de des tijds van kracht zijnde textielbeschik- king heeft de procureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof, mr Kist, gisteren f41.000 boete geëist tegen de N.V. Ver. Kledingmagazijnen H. J. Hollenkamp te Amsterdam. Ondanks het feit, dat er Dinsdag in IJmuiden door de arbitragecommissie voor de truwlvissery een bindende uit spraak werd gedaan over het geschil, dat ontstond naar aanleiding van de verhoogde dagloontabellen voor de vis serij men was het nl. niet eens over de vraag of de terugwerkende kracht van deze dagloontabeUen moest gelden van Januari af of van Juni is gister morgen de staking uitgebreider gewor den. De arbitragecommissie had nl. be paald, dat de terugwerkende kracht van de verhoogde dagloontabellen alleen gold voor de ziekengelduitkering en de vacantiegelden, maar dat zij niet zou gelden voor het zg. dagloon voor wer kende wachtgelders. Op dit punt hebben de arbeiders gemeend de staking te moeten doorzetten. Zij willen nl. erken ning van de terugwerkende kracht ook voor wachtgeldregeling. De O.V.B. heeft zich thans met de staking bemoeid en er zijn 14 schepen niet uitgevaren, zodat er ongeveer 225 opvarenden bij de actie zijn betrokken. Plechtigheid in de Middelburgse rechtszaal. Na door het Gerechtshof te 's-Gra- venhage te zijn beëdigd is mr J. A. Ab bing, by K.B. van II Aug. 1951 benoemd tot rechter in de Arrondisseraents- Rechttiank te Middelburg, gisteren als zodanig geïnstalleerd. Aanwezig waren o.m. de oud-presi dent, ror Portheine en zjjn echtgenote, een groot aantal leden van de balie, als mede het volledige Griffie-personeel. De president, mr C. R. F. van Rog gen, herinnerde eraan, dat mr Abbing al geruime tijd als vaste rechter-plaats- vervanger aan de Middelburgse recht bank verbonden is. „Wij weten, dat U grote liefde voor het werk heeft en wij zijn blij, dat wij een goede collega, maar bovenal een goed mens erbij gekregen hebben", aldus de president. De Subst.-Off. van Justitie, mr J. L. Andreae, wenste mr Abbing geluk met zijn benoeming, mede namens de Off. van Justitie mr van der Dussen en de Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie. Mr Andreae hoopte op een prettige samenwerking. Namens de Orde van Advocaten voer de de deken, mr J. F. van Deinse, het woord. „Wij hopen, dat U met dezelfde vaar digheid het recht aan de wet zult toet sen als waarmede U de toetsen van de pip no bedient", zo merkte hij op, doe lend op mr Abbings kwaliteiten als pianist. Mr Abbing dankte voor de gesproken woorden, eveneens mr Portheine voor de prettige wijze, waarop deze hem had ontvangen, toen hij als rechter-plaats- vervanger in Middelburg kwam. Mr Abbing hoopte zijn werk te mogen doen met dé zegen van de Allerhoogste. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Walcheren. Kinderfioralia te Vlissingen op Zaterdag a.s. In het C.J.M.V.-gebouw hield de afd. Walcheren van de Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde de eerste vergade ring van het nieuwe seizoen. De voor zitter, de heer P. H. Blaauw, verzocht de leden aanwezig te zijn bij de officiële opening der Kinderfioralia in de Bone- dijkeschool te Vlissingen op Zaterdag middag a.s. om 2 uur. Aan ruim 1000 kinderen zijn 1092 plantjes uitgereikt, die in de Bonedijke- sehool tot 8 uur 's avonds te bekijken zullen zijn. Op 29 September organiseert de af deling de Middelburgse Kinderfioralia in de Graanbeurs op de Dam. Deze ten toonstelling is open van 9 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds. Middelburgse bloemisten verlenen me dewerking door het aanbrengen van dahlia's en sierplanten. Het werk voor de schooltuintjes heeft goede resultaten afgeworpen. Over het programma van het a.s. winterseinzoen kon de voorzitter nog weinig mededelen. Met verschillen de sprekers werden onderhandelingen gevoerd en ook is men van plan licht beelden en films te laten vertonen, ter wijl bij voldoende deelname door de heer Goudswaard een materialencursus zal worden gegeven. De heer G. Budde vertoonde daarna een serie kleurenlichtbeelden van het vermaarde Zundertse bloemencorso. Aan het eind van de vergadering mochten de winnaars van de vorig sei zoen gehouden planten-prijsvraag, de heren Markusse, Bassie en Willeboord- se, een boekwerk uitzoeken. Generaal George C. Marshal], die vorige week ontslag nam als Amerikaans minister van Defensie, woont weer op zijn buiten „Dodona Manor" in de staat Virginia. De foto toont Marshall en zijn vrouw Katherlne, tezamen met hun honden, Bones (links) en Nato (rechts). ONDANKS WIND EN GOLVEN. Gaspijp van 2 km. werd gisteren vanaf Griete in het water gesleept. Gisteren is het eerste deel van de drieledige gaszinker tussen Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen voltooid. Ondanks de zware wind en de hoog gaande golven in de Wester-Schelde heeft men met behulp van twee zware sleepboten een gaspijp van twee kilo meter lengte bij Griete in Zeeuwsch- Vlaanderen in de Schelde gesleept naar de zandbank, waarop reeds het uiteinde van een 2500 meter lange buis uit de richting Zuid-Beveland rust. De beide buizen werden bij laag wa ter op de zandbank aan elkaar gelast. Het in de Schelde slepen van de gas buis bij Griete geschiedde op dezelfde manier als bij de eerste drie van Zuid- Beveland. De buis lag op stalen rollen en toen de sleepboten aantrokken, gleed hij over de hoge dijk met gemak het water in. Aangezien echter de struc tuur van de bodem onder de Zeeuws- vlaamse kust een andere is dan die on- WATERSTAATSWERKEN IN ZEELAND. Op de begroting voor 1952 van het departement van Verkeer en Water staat is een bedrag van f 750.000.uit getrokken voor de verbetering van de haven te Breskens. Een bedrag van 1' 300.000.staat op de begroting voor het opheffen van de onderloopsheid der middensluizen te Hansweert in het ka naal door Zuid-Beveland, alsmede f 200.000.voor het electrificeren der sluisdeuren en f 100.000.voor het ver nieuwen van remstoelen in de buiten haven aldaar. Vier ton is uitgetrokken voor vernieuwingswerken van de Keer sluisbrug te Vlissingen. Militaire begrafenis te Middelburg. Woensdagmiddag is op de Alg. Be graafplaats te Middelburg de Zaterdag bij een verkeersongeval omgekomen marinier W. Adriaanse begraven. Het slachtoffer verongelukte met zijn motor bij St. Willibrord en overleed aan de bekomen verwondingen. De begrafe nisstoet werd voorafgegaan door de ma riniers met tamboers en pijpers. Op het kerkhof werd de kist door acht mariniers naar het graf gedragen, waar het vuurpeloton de laatste eer be wees. Gesproken werd door een kolonel der Mariniers, alsmede door een leger- predikant. De kapitein Blom sprak, evenals een familielid van de overlede ne, woorden van dank. Er bestond voor deze begrafenis met militaire eer uiter aard grote belangstelling. Hoewel het onderzoek naar de in de Leeuwarder Bijz. Strafgevangenis ge pleegde malversaties nog lang niet is afgesloten, zijn op last van de Justitie twee personen in arrest gesteld, n.l. een werkmeester van de timmerafdeling en een opzichter van de Rijksgebouwen dienst. Meer arrestaties in deze zaak worden verwacht. der de dijken van Zuid-Beveland, werd dit „stuk stalen gasbuis" van 10 cm doorsnede binnenwerk met 230 zink- stukken van ongeveer negentig kilo elk verzwaard. De sleepboten hebben deze enorme massa aan gewicht met ge mak het water in kunnen krijgen. Voor de zware sleepboten danste als loods een kleinere sleper op de golven. Van daag zal opnieuw een stuk van 200Ö meter op dezelfde wijze in zee worden gesleept en ook een tweede stuk, dat reeds van Zuid-Beveland afgetrokken werd, verbonden worden. In de eerste week van October volgt dan de laatste verbinding van deze drieledige gaszin ker, waarlangs binnen afzienbare tijd cokesgas uit Sluiskil naar de Zeeuwse eilanden zal worden geperst. Wanklank in feestvreugde. Stroomdraden te Goes doorgeknipt. Reeds enige dagen worden, vermoe delijk des nachts, door één of meer in dividuen de stroomdraden doorgeknipt van de feestverlichting op de Oostwal te Goes. Men is er tot heden nog niet achtergekomen, wie deze laffe streken uithaalt. Steeds wordt een andere draad doorgeknipt, vermoedelijk met een ge- isoleerde tang, want de draden staan permanent onder stroom. Jammer, dat deze wanklank gehoord moet worden in de feestweek, die zo goed slaagt. De wondertuin en het treintje trek ken nog steeds en men is niet ver meer van de 5000 bezoekers af. Vanavond geeft „Hosanna" een concert in de tent en speelt een bandje op de kade. Mor genavond concerteert „Euphonia" en Zaterdag van 810 het muziekgezel schap uit Kloetinge en vanaf 10 uur de mondaccordeonver. „Apollo" op de Markt. Ook speelt op die avond weer een band op de kade. Men nam afscheid van de geneesheer-diercteur dr W. K. Dikland. Woensdag werd te Bergen op Zoom in de grote kerk van de Stichting „Vrederust" de 47e jaarvergadering gehouden van de Ver. tot Chr. verzorging van Geestes- en Zenuwzieken In Zeeland. Uit vele plaatsen waren belangstellenden per trein of met speciale autobussen naar Bergen op Zoom gekomen. Aan de jaarvergadering ging vooraf een bidstond, die door ongesteldheid van ds G. N. Lammens te Heinkenszand, werd geleid door ds M. v. d. Klis, Chr. Ger. predikant uit Zierikzee. Nadat de aanwezigen Ps. 103 2 en 3 hadden gezongen en ds v. d. Klis was voorgegaan in gebed, las deze Marcus 2 1—13. Naar aanleiding van dit Schriftge deelte sprak h(j een inleidend woord. Na het dankgebed werd gezongen Ps. 118 14. Ds J. de Vries, voorzitter van de vereniging, dankte daarna ds v. d. Klis en sprak een kort openingswoord. Na de goedkeuring der notulen wer den de jaarverslagen van secretaris en penningmeester besproken. Enkele vra gen daarover werden uitvoerig beant woord. Hierna bracht de commissie voor het nazien van de rekening 1950 rap port uit. De penningmeester werd ge dechargeerd. Uit de presentielijst bleek, dat aan wezig waren "11 bestuursleden, 135 afge vaardigden van afdelingen en 49 van corporaties. BESTUURSVERKIEZIN G. Hierna werd overgegaan tot verkie zing van vijf bestuursleden, vier wegens periodieke aftreding. De drie leden, die zich herkiesbaar stelden, nl. de heren J. J. Duvekot, drs J. J. Knibbe en A. de Lange, werden met grote meerderheid herkozen. In de plaats van mr dr R. W. Graaf van Lynden, die zich niet her kiesbaar ha<4 gesteld, werd gekozen de heer R. Batten uit Middelburg. In de vacature van ds J. J. Keijzer, die de provincie verlaten had, werd gekozen ds J. van Winterswijk te Grijpskerke. De voorzitter sprak een woord van dank tot de aftredende bestuursle den, die veel voor de Vereniging hebben gedaan. Ook dr W. K. Dikland, die zijn functie als geneesheer-directeur heeft neerge legd, had woorden van dank in ont vangst te nemen. Ds de Vries memoreerde de tijd, dat dr Dikland aan de Stichting verbonden is geweest, al vanaf 1915. Hij was met „Vrederust" samengegroeid. Hij wenste hem Gods zegen toe en Zijn nabijheid. Dr Dikland dankte voor deze woor den. DE MIDDAGVERGADERING. Na een gezamenlijke maaltijd volgde om half twee de middagvergadering. Zuster M. van Kuijk, verbonden aan de Dr Mr Willem van den Bergh-stich- ting te Noordwijk-Binnen, hield een causerie over „Het gelukkige leven van het zwakzinnige kind". Van vele zijden belichtte zij het leven van deze kinderen en bezag dit alles niet alleen van de medische, maar ook van de practische zijde. Zij haalde ver schillende voorbeelden aan uit het leven in de gezinnen, in de scholen en in de werkplaatsen. Enkele vragen n.a.v. deze lezing wer den op duidelijke wijze beantwoord. Nadat ds de Vries de spreekster har telijk had bedankt, werd op haar ver zoek Psalm 25 6 gezongen, waarna ds de Vries voorging in dankgebed. Twee Middelburgse jongelui gingen auto rijden Twee Middelburgse jongelui B en P. gingen gistermiddag met de auto van de vader van B. naar Vlissingen. Op de Oude Vlissingseweg reden zij met zo'n vaart door de bocht, dat B. de macht over het stuur kwijtraakte. De auto botste tegen een uit Vlissingen komen de vrachtauto en sloeg daarna over de kop. De beide jongelui kwamen er nog vrij goed af. B. moest in het ziekenhuis worden opgenomen, doch het bleek, dat hij geen ernstige verwondingen had op gelopen. P. moest het ritje met enkele gebroken tanden bekopen. De chauffeur van de vrachtauto kreeg geen letsel, de vrachtauto kwam in een droge sloot terecht en werd licht beschadigd. De personenauto liep zware schade op. Dokter van Bockei uit Souburg verleen de eerste hulp. Aanrijding te Terneuzen. Woensdagavond vond op de Axelse- straat te Terneuzen ter hoogte van de waterleiding een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een wielrijder. De heer S. uit Axel, die in niet al te nuchtere staat uit Terneuzen in de rich ting Axel reed, verloor de macht over zijn stuur en maakte een uithaal naar links. De bestuurder van de personen auto uit de richting Terneuzen, S. A. uit Zaamslag, was het niet meer moge lijk zijn voertuig tijdig tot stilstand te brengen. Hij trachtte door scherp rechts aan te houden een aanrijding te voorko men. De wielrijder werd echter gegre pen en moest met een gebroken arm en been in het ziekenhuis worden opgeno men. Het rijwiel werd totaal vernield. Ook de auto werd aan de voorzijde be schadigd, mede doordat deze in botsing kwam met een geparkeerde auto, welke aan de linkerzijde schade opliep. Op het vliegveld Valkenburg zijn gis termiddag uit Engeland 17 gewonden van het Nederlandse detachement in Korea aangekomen. Zij werden ver voerd naar de militaire hospitalen te Utrecht en 's-Gravenhage. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Weersverwachting geldig tot vanavond. Bijna overal droog weer. Overdrijvende wolkenvelden, afgewisseld door flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en West. Iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1