Lcrt Cl/lieuwó uit rovincie Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. (T J) KERK EN ONDERWIJS brengt u en veiling Woensdag 19 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLA Pagina 5 Verduurzamen van mosselen in blik of glas. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten heeft een ver ordening vastgesteld, waarbij een da tum werd bepaald, met ingang waar van het verduurzamen van mosselen in blik of glas verboden is. Na verloop van 14 dagen na deze datum zal het ook verboden zijn in Dlik of glas verduurzaamde mosselen te exporteren. Deze bevoegdheid is verleend, ten einde bederf van de markt door slechte kwaliteit te voorkomen. Ge durende de voortplantingsperiode gaat de mossel namelijk sterk in kwa liteit achteruit. Het verduurzamen van mosselen kan nu gedurende deze periode stop gezet worden. De uitvoer van visserijproducten. De uitvoer van het eerste halfjaar 1951 bedroeg in totaal 44.3 millioen kg. met een waarde van 33.6 millioen gulden. Ten aanzien van schaal- en week dieren kan worden gemeld dat onge pelde garnalen stegen met bijna 300.000 kg. Mosselen daalden van 11.000.000 kg tot 2.400.000 kg.j een daling dus van 8.600.000 kg. Ook de oesteruitvoer van 't eerste haljaar 1951 toont een daling bij 1950 vergeleken. Nadelig saldo van bijna 2]/^ ton op rekening Polder Walcheren 1950. Tijdens de Alg. Vergadering van de Polder Walcheren, die op 29 September a.s. te Middelburg wordt gehouden zeil ook de Polderrekening over 1950 wor den aangeboden. De rekening vem ge wone inkomsten en uitgaven geeft een kwaad slot te zien vem f 246.911,35. Het totaal der gewone Inkomsten be droeg f 2.284.954,89. Geraamd was 12.553.030,85. De kosten van de werken aan de Noordwatering bedroegen f 168.788,75, aan de Oostwatering f 55.479,24, aan de Zuidwatering f 30.797,12 en aan de Westwatering f 41.855,86. De onvoorziene uitgaven beliepen f 16.384,81, terwijl f29.179,50 geraamd was. Het dijkgeschot leverde op aan onge bouwd f 758.104,45 en gebouwd f 251.624,43. De buitengewone inkomsten bedroe- fen f 855.996,52 (geraamd was 1041.300). De uitgaven bedroegen f666.326,06, zodat er een batig slot re sulteerde van f 189.670,46. De uitgaven van de gewone dienst de straat- en zandwegen bedroegen f288.739,65, de inkomsten f 261.709,26, zodat er een kwaad slot ontstond van f 27.030,39. De buitengewone dienst sloot met een batig slot van f 31.321,23. De inkomsten be droegen f 56.321,23. Mevr. W. P. van Ockenburg-van der Harst nam afscheid van het Burgerweeshuis te Vlissingen. In de vergadering van het College van Regenten en Regentessen over het Burger-Weeshuis in het Strand- hotel, bij welke gelegenheid de w.n. burgemeester de heer van Oorschot, later ook de burgemeester, benevens enkele oud-leden van het College van Regenten, en het echtpaar Da- vidse aanwezig waren, werd afscheid genomen van mevrouw W. P. van Ockenburgvan der Harst als regen tes over het Burger-Weeshuis, welke functie zij heeft vervuld van 16 Nov, 1911 tot 12 Sept. 1951. De voorzitter van het College van Regenten, de heer Waverijn, sprak er zijn spijt over uit, dat mevr. Ocken burg heengaat. Zij mocht van de voorzitter een blijvend geschenk in ontvangst nemen. De heer v. Oorschot zegde haar hartelijk dank voor al het werk dat zij bijna 40 jaar heeft gedaan in het belang der Stichting en de wezen. Hierna richtte de heer König het woord tot de vergadering. De heer Davidse sprak ook namens zijn vrouw, een dankwoord tot mevrouw van Ockenburg. Mevrouw van Ockenburg dankte tenslotte voor de tot haar gesproken woorden. Technische waterschapsambtenaren in Zeeland vergaderden. De leden van de groep van Tech nische Waterschapsambtenaren in Zeeland hielden hun algemene na jaarsvergadering in hotel Dekker te Vlissingen. De voorzitter deelde mede, dat be sloten is in 1952 wederom het examen Voor waterbouwkundig-opzichter in Zeeland af te nemen. Uitgaande van de Technische Con tactkring Zeeland, omvattende meer dere groepen middelbare technici in Zeeland, zullen in de komende win terperiode diverse technische voor drachten door bevoegde sprekers wor den gehouden. Enkele leden deelden mede, dat bovendien door terzake deskundigen is aangeboden voor de waterbouwkundigen lezingen te hou den over het vraagstuk der waterbe heersing. Naast grote erkentelijkheid aan meerdere polder- en waterschapsbe sturen, die hun ambtenaren de hen volgens hogere instanties toekomen de stoffelijke waardering niet trach ten te onthouden of mogelijkheden zoeken deze te verkleinen, is gecon stateerd dat verschillende besturen een afwijkende mening zijn toege daan. Hierdoor komt niet alleen het be lang der ambtenaren, doch ook dat der polders in 't gedrang. In de namiddag werd een rondrit gemaakt door de Polder Walcheren, tok werd een bezoek gebracht aan de schutsluis te Veere. MIDDELBURG. Het Openbaar Onderwijs in het gedrang? In de rondvraag van de raadsverga dering, die Maandag werd gehouden heeft de heer A. Schuitema (Arb) ge zegd, dat een 40 jaar oude traditie door B. en W. verbroken was. Vroeger stelden de hoofden van de Openbare scholen zelf alles vast met betrekking tot het toelaten van leerlingen. Dit jaar hebben B. en W. beslist. Op deze beslis singen had de heer Schuitema nogal enige critiek. Hij ging zelfs zover, dat hij meedeelde, dat de ouders, die hun kinderen eerst voor de Openbare School hadden opgegeven, deze kinderen naar de Bijz. School hadden gestuurd, omdat men het oneens zou zijn met de beslis sing van B. en W. De heer Schuitema liet het daar niet bij en vroeg B. en W. voortaan de ouders van leerplichtige kinderen per circulatie te wijzen op de openbare scholen. Wethouder Kögeler, die werd ge steund door de burgemeester, zei, dat er teveel leerlingen zich hadden gemeld voor de school J. Voor school C waren weinig aanmeldingen en ook bleven plaatsen open aan de Openb. school aan 't Zand. Om school J. voor overbevol king ten koste van andere Openb. scho len te behoeden, had wethouder Köge Ier een bespreking met de ouders van een aantal kinderen om hen te bewegen hun kind naar een andere Openb. school te zenden. Er schijnen toen enige ouders te zijn geweest,die i.p.v. hun kinderen naar de Openb. school te zenden, hen naar een Bijz. school hebben gestuurd. De burgemeester meende, dat het hier geen zaak van B. en W. was, maar slapheid van de ouders. Met beslistheid wezen zowel de heer Kögeler als de bur gemeester een groot deel van de verant woordelijkheid voor het gebeurde van zich. Voorts vroeg de heer P. Meliefste (A.R.) waar de klok bij de Seisweg ge bleven is. Wethouder van 't Westende meende, dat dit een klok van de buurt vereniging is. Mevr. de Vlieger (arb) wilde eenrichtingsverkeer op het Oud Arnemuids Voetpad. Vergadering „Handelsbelang". Zoals reeds gemeld werd, zal de Ver eniging „Handelsbelang" op Woensdag 26 September a.s. bijeenkomen. Drs P. Theune te Vlissingen zal een inleiding houden over: „Wat accepteert de belas ting als onkosten van een onderne mer?". De jaarverslagen van secretaris en penningmeester komen aan de orde, alsmede de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de voorzitter mr M. A. Terwoert, de penningmeester de heer f". B- den Boer en het bestuurs lid de heer L. Goedbloed. Ter verkiezing van de leden van de sectie winkeliers worden aan de vergadering voorgedra- ?en de heren P. J. C. Castenmiller, A. M. Hennlng en N. Th. de Jong. Tenslotte zal de enquête over de slui ting van de winkels op Maandagmorgen ter sprake komen. Bevolkingsonderzoek begint 15 October. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal op 15 October beginnen. Er wordt thans een comité van aanbeveling ge vormd, waarin vertegenwoordigers van alle richtingen en groeperingen zit ting zullen nemen. Bovendien zijn 400 tot 600 dames en heren nodig om de ruim 6000 ge zinnen te bezoeken, die voor het on derzoek in aanmerking komen, ten einde daar de noodzaak en het grote belang van het doorlichten uiteen te zetten. Zeeuwse successen op de Inter nationale hondententoonsfelling te Breda. Op de te Breda gehouden Inter nationale Hondenkampioenschapten- toonstelling behaalde de Hollandse herdershond van de heer C. L. Kos- tense te Kruiningen de eerste prijs met vermelding U en de Schotse collie van de heer J. J. Ganseman te Kapelle een eerste prijs met ver melding Z.G. Nieuwe koster Geref. kerk. Aan de heer J. Volkers is met in gang van 1 Januari 1952 eervol ontslag verleend als koster van de Noorder- kerk. Tot opvolger van koster Volkers is benoemd de heer J. Verhage, hulp koster van de Hofpleinkerk. SOUBURG. Gewjjde muziek en zang. Zondagmiddag zal bij gunstig weer in de tent op het Oranjeplein door het Ned. Herv. Kerkkoor van 4.30 tot 5 uur geestelijke liederen worden ge zongen. Van 5 uur tot 5.30 uur zal door „Vlijt en Volharding" een con cert van gewijde muziek ten gehore worden gebracht. ZOUTELANDE. T.B.C.-voorlichtingsavond. Vrijdagavond had er een voorlich tingsavond plaats i.v.m. het bevol kingsonderzoek tot bestrijding der t.b.c. De heer Nleuwenhuizen gaf richtlijnen aan ten dienste van de hulsbezoekers(sters). Allen zegden hun medewerking toe. Getracht zal worden, dat 100 pet. van da bevolking van Zoutelande hieraan deelneemt. Vooral bij de oudere mensen zal op dit onderzoek aangedrongen worden. 250 gezinnen zullen bezocht worden door de huisbezoekers (sters). (Ingez. mededeling, advert.) MIJNHARDTJESi sterke JL bestrijders van pijnen, 'g-GRA VENPOLDER. Simultaan-sêance. Op Donderdag 27 September a.s. zal de heer L. Anderson, Zeeuws damkam- pioen te Goes, in het verenigingsgebouw een simultaan-séance spelen tegen de 's-Gravenpolderse dammers. Zowel le den van de damclub als niet-leden kun nen hieraan meedoen. RILLAND. Ongelukkige vaL Zaterdagmiddag wou een zoontje van de heer A. Lobbezoo in de Vlied bergstraat over de afrastering van het gazon springen. Hierbij kwam hij zodanig te vallen, dat zijn rechter arm gebroken en gekneusd werd. Dr Nanninga liet het jongetje naar het ziekenhuis te Goes brengen. WOLPHAARTSDIJK. Filmavond. Zaterdagavond werd in de leerka mer der Ned. Herv. Kerk een film avond gegeven, georganiseerd door de E.H.B.O, De heer Erwich opende de avond. Er werden verschillende leer zame films vertoond. In de pauze sprak de heer Warmelink, de leider van de filmactie, een propaganda- woord. Verschillende jongelui gaven zich zich op om een nieuwe cursus te volgen. KAMPERLAND. Oranje-avond. Zaterdagavond hield de Kamper- landse Oranjevereniging een Oranje avond, waaraan vele verenigingen hun medewerking verleenden. Het was een gezellige avond, waarin de verenigingen elk wat wils boden. Ondanks het regenachtig weer was er een grote belangstelling. ZIERIKZEE. Slachtoffer van ongeval ter aarde besteld. Onder zeer grote belangstelling werd gistermiddag het bijna 5-jarig dochtertje van de fam. M. Jansen, dat Vrijdag jj. door een vrachtauto werd overreden en de nacht daarop aan de gevolgen overleed, ter aarde besteld. Ds Y. J. Tiemersma leidde deze droeve plechtigheid. Een aantal bloemstukken o.m. van de buurtbewoners, dekte de baar. Van het smokkelfront. Gedurende de afgelopen week ge lukte het de douane-ambtenaren Z.-Vlaanderen de hand te leggen op 1600 kg boter, die bestemd was om naar België te worden uitgevoerd, terwijl bij het desbetreffend onder zoek uitvoer van meer dan 8000 kg boter aan het licht gekomen is. De douane-ambtenaren van Zuid dorpe, die enkele maanden geleden het succes smaakten een pantserauto in beslag te nemen, hadden reeds ge ruime tijd de zekerheid dat met een bestelauto boter frauduleus de grens overging. Het succes bleef niet uit. Een be stelauto van de winkelier E. uit Ter neuzen werd aangehouden, waarin 600 kg boter werd aangetrof fen, terwijl tegelijkertijd een perso nenauto, bestuurd door de handelaar J. de B. uit Hulst werd aangehouden. Aangezien geen van beide heren aan stalten maakten om de douane na dere inlichtingen over herkomst en bestemming van de boter te ver strekken, werden beiden in de cel opgesloten. Het opsluiten bleek heilzaam te werken en na 2 dagen waren de fei ten zodanig tegen de verdachten, dat de heren vlot bekenden en niet alleen betreffende de 600 kg die in beslag genomen was, doch tevens toegaven dat door hen in onderlinge combina tie reeds meer dan 8000 kg boter naar België werd geleverd. Ongeveer terzelfder tijd kon Oostburg 1000 kg boter in beslag ge nomen worden, die aldaar „poste restante" aangekomen was. De rijks politie heeft hierop in samenwerking met de douane-ambtenaren een uit gebreid onderzoek ingesteld, waar door een zekere P. B.G. uit Goes zich van de vrijheid beroofd zag en een gratis cel-logies kreeg aangebo den. L.J.G. contactdag te Terneuzen. Zaterdag vond in Terneuzen een sportieve ontmoeting tussen L.J.G. jongeren plaats. Voor de wielerwedstrijd kwamen 11 deelnemers aan de start om het parcours in de Coehorspolder 18 maal te rijden. Na het startschot zat er dadelijk vaart in. Het parcours lag wel rustig, doch de bochten waren enorm scherp en gevaarlijk. Geen wonder dan ook, dat er bij de Blik- straat enkelen in de sloot terecht kwamen. Na 8 ronden was het aantal „sprinters" tot 7 gedaald. Getrokken door P. de Regt uit Axel zette de kopgroep er de gang in, dubbelde rijders en betwistte elkaar de kop plaats, waarbij A. Colpaart uit Woensdrecht uiteindelijk zegevierde in 1.14.55 en kon worden uitgeroepen tot Provinciaal kampioen. De totaal-uitslag luidde: 1. A. Col- paart, Woensdrecht; 2. H. de Feyter, Axel; 3. J. Haak, Hoek; 4. P. de Regt, Axel; 5, 6 en 7. C. de Jager, Wol- faartsdijk, F. van Arenthals, Axel en D. Haak, Hoek. De uitreiking van deze prijzen vond plaats in het hotel „Du Commerce" te Terneuzen door de streekvoorzit ter, de heer J. de Putter uit Axel, waarna een gezellige feestavond werd gehouden onder leiding van de heer A. de Feyter uit Axel. Naast het L. J. G.-orkest werd de avond gevuld met een rede door de streekvoorzit- ter over de sport. Een 2e Herv. predikant te Axel? Door de kerkvoogdij der Ned, Herv. gemeente te Axel is de vraag in studie genomen, wat de lasten zouden zijn van een 2e predikant te Axel. Op verzoek van ds P. J. Pen- nings heeft dr Wagenaar, deskundige op het gebied der tractementsrege- Iing in de Ned. Herv. Kerk, een mon delinge becijfering gegeven van deze kosten. Volgens deze ruime becijfering zou de kerkvoogdij een bedrag moeten bijeenbrengen van f22.000 per jaar en per hoofd f0,15. AXEL. Bromfietser aangereden. Op de Buthdijk bij Axel werd de bromfietser V. uit Westdorpe aange reden door een hem inhalende vracht wagen, die met stro geladen was. De heer V. werd aan hoofd en handen gewond en op het bureau der Rijks politie te Axel verbonden. TERNEUZEN. Bacchus en lange vingers. Zondag werd op de Westkolkstraat een matroos, afkomstig uit Woens drecht en logerende a/b van de Terneuzen 3" aangetroffen, met een broodmes in de hand. Nadat dit ge vaarlijke wapen door de politie af handig gemaakt was, vertelde hij, dat hij bij een ruzie in het café van de heer P. in de Dijkstraat een klap in het gezicht gekregen had van een onbekend persoon. Hij was nu bezig zijn tegenstander op te zoeken en de klap met bloed uit te wissen. Inmiddels kwam een zekere J. B. uit Terneuzen tot de ontdekking, dat hij al te veel geld in het café van de heer P. had achtergelaten en tracht te zich hiervoor enigszins te vergoe den door het meenemen van een bierglas. De politie maakte proces verbaal op. De lange vingers werden door een onbekende ook in de Zandstraat uit gestoken door het meenemen van een rijwiel. Bij de werkplaats van de heer M. werd het rijwiel dan ook terug gevonden, echter ontdaan van de koplamp. Aanrijding. Zaterdagmiddag vond op de hoek ArsenaalstraatBurg. Geillstraat een aanrijding plaats tussen een autobus van de Z.V.T.M. en een vrachtauto van een zekere De Witte uit Hulst. Toen de autobus uit de richting Nieuwstraat het kruispunt naderde, kwam uit de richting Kerkhaert een vrachtauto aangereden, welke de bus bij het naar links omslaan geen voor rang verleende. De chauffeur van de autobus trachtte door naar rechts uit te halen een aanrijding te voorko men, doch kwam via de trottoirband tegen de voorgevel van het pand Burg. Geillstraat 42 terecht. Het on geluk beperkte zich tot algemene ma teriële schade. Desertie of laksheid? Sedert Zaterdag wordt door de po litie gratis cel-logies verleend aan een opvarende van het Zweedse s. „Saxen". De zeeman hield blijkbaar erg van Terneuzen, want toen het schip zee koos, liet hij verstek gaan. Ook 6 man van het Engelse „Forth Dyke" verkozen niet meer naar hun boot terug te gaan. De po litie ontdekte hen Zondagmiddag op het voetbalveld aan de Loodswacht en kon hen nog tijdig terug aan boord brengen. Wegens overvloed van kopy na deze derde Dinsdag in September waren wy helaas genoodzaakt het kinderverhaal een dag te laten wachten. 't (j Het bouwen van een nieuwe woning voor de Wed. M. Rijnberg aan de Wes telijke Achterweg te Sint Annaland werd gegund aan de laagste inschrijf- ster, de fa. Johs. Burgersden Engels man voor de som van f 17.853, De openingsbijeenkomst van de Chr. kleuterschool te Sint Annaland zal ge houden worden Donderdag 20 Sept. a. in de Bijzondere Lagere School. De collecte ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds te Wllhelmlnadorp heeft opgebracht f54.07. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amersfoort, L. Kievit te Putten. Geref. Kerken. Tweetal te Hollandseveld, G. Muntingh te Bergentheim en P. C. de Vries te Emmercompascuum. Beroepen te Ommen, H. v. d. Wey te Bandoeng; te Zoutkamp, A. Poppe te Hoornsterzwaag. Bedankt voor Edam, Giessen-Rijs- wijk, Oud-Vossemeer en Stad aan 't Haringvliet, G. Heyerman, cand. te Varsseveld. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Oosterbeek, J. v. Doorn te Ermelo en J. G. van Minnen te Huizen (N.H.). Geref, Gemeenten. Bedankt voor Leerdam, F. Mallan te Bruinisse. Ds R. Bos te Driebergen legt z(jn ambt neer. Ds R. Bos, Ned. Herv. predikant te Driebergen, heeft zijn ambt neerge legd. Aan de gemeente is daarvan vanaf de kansel door de kerkeraad mededeling gedaan. Ds Bos heeft, in afwachting van zijn verzoek om emeritaat, zijn werkzaamheden met onmiddellijke ingang beëindigd. Ds Bos heeft nadrukkelijk verklaard, dat zijn beslissing uitsluitend het ge volg is van de innerlijke onmogelijk heid voor hem de zware last en ver antwoordelijkheid van het predik ambt langer te kunnen dragen. Zijn stap is voor hem geen vlucht. Ds R. Bos, die in 1916 geboren werd, aanvaardde in 1943 te Aalsum het predikambt. Vandaar vertrok hij in 1946 naar Driebergen. Anderhalf jaar heeft ds Bos als legerpredilcant ge diend in Indonesië. DE S^ADIO Donderdag 20 September. HILVERSUM I (402 m): AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram, 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en bariton. 11.45 Voordracht. 12.00 Gram Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano. 13.00 tfieuws. 13.20 Metropole orkest. 13.50 U kunt het geloven of niet. 13.55 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.05 Gram. 14.30 Pianorecital. 15.0 Voor de zieken, 16.00 Hoorspel. 16.25 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelconcert. 17.50 Re geringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Orkestconcert. 19.00 Militaire reportage. 19.10 Lichte muziek. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philh. orkest. 21,20 Hoorspel. 22.40 Gespro ken brief uit Londen. 22.45 Zangdecla matie en gitaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM n (298 m): KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. N.C.R.V.: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. K.R.O.: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Jongens koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land. en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Sopraan en piano. N.C.R.V.: 14.00 Kamerorkesten solist. 11.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Causerie. 17.50 Gram. 18.00 Ver zoekprogramma. 18.30 Causerie. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.45 Causerie. 21.00 Bas en piano. 21.30 Promenade Orkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland. Wlnterprogramma werd samengesteld. Gisteren kwam het bestuur van bo vengenoemde Bond te Goes bijeen om zich te beraden over het winterwerk. Vooreerst zal getracht worden contact op te nemen met een onderwijsinstituut om schriftelijke lessen in de Engelse taal te geven. Dit met het oog op emi gratie. De Volkshogeschool te Bakke- veen geeft een vormingscursus voor meisjes. Gepoogd zal worden voor deze cursus belangstelling te wekken. In het kader van uitwisseling zal het bestuur omzien naar adressen van le den, die bereid zijn om 3 4 maanden in Amerika te verblijven. Mevr. L. N. HuysmanGriep zal in de a.s. winter voor de afdelingen boekbesprekingen houden en een voordrachtenmiddag. Na Nieuwjaar hoopt mevr. Huysman Griep een lezing te houden over „Ont wikkeling van de intern, rechtsorde". Namens het bestuur van de landelijke bond zal de heer Junius Ingemann uit Haarlem een tournée langs de afdelin gen houden en daarbij spreken over „Belgisch Congo". In een gecombineer de vergadering met de Z.L.M. op 13 October zal het 20-jarig bestaan van de Zeeuwse Bond worden herdacht. In de morgenvergadering zal spreken mevr. Esselinge over „Plattelandsvrouwen in de nieuwe tijd". Des middags zal een historisch overzicht worden gegeven. Door het hoofdbestuur van de Bond worden op het ogenblik handwerkvved- strijden georganiseerd. Nieuw schoolcomplex te Goes in November gereed. Het nieuwe schoolgebouw aan de Bergweg te Goes, waar het openbaar lager onderwijs een drietal klassen krjjgt en de R.K. lagere school 5 klas sen, zal vermoedelijk eind November ge reed zjjn. Aldus vernamen wij gisteren op een kleine officiële plechtigheid, waarbij het feit werd gevierd, dat het gebouw, dat gezet wordt door de fa. Blaas te Tholen, binnenkort onder de kap gaat. Wethouder van Melle, die met wet houder Buys, de directeur van gemeen tewerken, de heer J. Oranje en de hoofdopzichter van gemeentewerken, de heer H. Verbeek, het gebouw kwam be zichtigen, sprak namens bugemeester W. C. ten Kate, het personeel van de heer Blaas toe. Hij wenste hen geluk met het feit, dat thans het hoogste punt van de bouw is bereikt en hoopte, dat zij het gebouw op tijd klaar mogen krij gen. Nadat hij de aannemer succes had ge wenst, werd het personeel een verver sing aangeboden en vervolgens het ge bouw bezichtigd. Bij de bouw is er rekening mee ge houden, dat twee scholen hier moeten delen. Een tussendeur zorgt voor af scheiding. De school, die a.h.w. een spie gelbeeld is van de Prinses Irene school, met uitzondering van de schoorsteen, die hier in het midden van het dak komt, vertoont vele technische snufjes. De vloeren bijv. zijn van een speciaal mengsel gemaakt, dat hard, tochtvrij en toch niet koud is. De stalen ramen zijn met een laag zink bespoten, wat de le vensduur weer vergroot. Op de bovenverdieping bevinden zich drie lokalen. Gestolen boardplaten te Goes weer terecht. De Goese politie is erin geslaagd de boardplaten, die enige dagen geleden van de fa. Schrijver werden ontvreemd, weer op te speuren. Zij werden gevon den in de garage van de A.M.Z. aan de Zuidvlietstraat, waar zij achter een bus verstopt stonden. Men zoekt thans naar de daders, die ongetwijfeld van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt, dat deze garage ge opend blijft en de platen verborgen heb ben met de bedoeling ze later weg te halen. Jeugdige Goesenaars stalen spaar geld van schoolkinderen. De politie te Goes heeft de jeudige dieven de K. en de J. aangehouden, die in de loop der laatste maanden een be zoek brachten aan één der scholen, Blijkbaar niet met een goede bedoeling, want zij namen de aanwezige spaargel den van de kinderen weg. Van dit be drag, ongeveer f 80, kochten ze sigaret ten, drank en gingen ervoor naar de bioscoop. Zij legden bekentenis af en werden op vrije voeten gesteld. Aanrijding tc Serooskerke (W.) Gistermorgen reed de heer A. Goed bloed uit Vrouwenpolder op de hoek van de Dorpsstraat en de Oostkapelseweg tegen een auto, bestuurd door de heer Volker uit Vlissingen. De heer Goed bloed, die op zijn motor reed, botste te gen de uit de richting St. Laurens ko mende personenauto. De motorrijder liep een lichte hersenschudding en een hoofdwonde op. Dokter Reynders Schilt verleende eerste hulp. De motor werd zwaar, de volkswagen licht beschadigd Na een 5-jarige arbeid is mej. Zr. M, F. Commijs, gemeentezuster der Ned. Herv. Kerk te Terneuzen naar elders vertrokken. Waar zijn schepen QROTE VAART. NOORDAM: yan Rotterdam te New York; VOLENDAM: 17 van Montreal naar Rotterdam; AAQTEKERKpas. 17 Socotra naar Rotterdam; kfinDEKKERK: pas. 17 Perim naar Calcutta. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 17 Sept.: HUMMEL van zee; E. M. DALGAS van Finland. Vlissingen vertrokken 18 Sept. ADJO naar zee; BEREND N. naar zee. Gepasseerd naar Antwerpen 18 Sept.: METRO POLE van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 17 Sept.: NOORD STER, HILDA en RLA allen naar zee. Gepasseerd van Antwerpen 18 Sept. RIAN naar Glasgow; WESTPOLDER, AKKRUMDIJK en ALDABI naar Rotterdam. VAN MARKT ROTTERDAM. Veemarkt 18 Sept. Aanvoer in totaal 4470. Vette koeien en ossen 900; Gebruiksvee 1261; Vette kalveren 150; Graskalveren 484; Nuch tere kalveren 405; Varkens 238; Biggen 457; Paarden 165; Veulens 56; Schapen of lammeren 292; Bokken of geiten 62. Vette koeien 2.552.75; 2.25—2.45; 002.20; Vette kalveren 2.752.95; 2.502.65 2.352.45; Graskalveren 350, 250, 180; Nuchtere kalveren 60, 56, 52; Biggen 60, 55, 45; Slachtpaarden 2.10, 2.00, 1.95; Schapen 140, 110, 90; Lammeren 110, 90, 75; Kalfkoeien 1000, 875, 750; Melkkoeien 1000, 875, 750; Vare koeien 700, 600, 540; Pinken 500, 450, 370. GOES. 18/9. Verpakt fruit: Cox Oran ge Pippin 5761, Jamer Grieve A 57 61, B 55; Ellisons Orange A 3859, B 3656, C 3246, Zigeunerin A 33, Tr, de Croncel B 32; fruit voor export: Bonne Louisse d'Avr. A 53.8057; BC 46.30—50; C 39, I 44—52, II 29; Br. Hardy A 77—83.10, BC 70—75, C 45, I 69—76.90, II 40.45—45; Will. Duchesse A 35.90; BC 32—34; I 33—34.30; II 25.10; Maagdeperen II 3232.40; II 23.40—23.60; B. Lebrun A 51.80, B 47.70, I 39.50—49.10, II 24; Herzogin Elsa A 35, BC 27, H 21, B. Durondeau A 59—60, I 51; Tr. de Viénne A 62—63, B 5658, I 5560, Cox Orange Pippin A 51.80—54.40, BC 49.70, C 36—40, I 41 49.10, H 19, Tr. de Croncel A 25.90— 26.20, BC 20.85—23.20, I 19.20—23.20, II 10.1511.70, Ellisons Oranje A 39.90 42, BC 40.25—41, C 29, I 38.10—39, H 1818.20; Notarisappel A 25.90 26.20, BC 19.10—19.20, 1 17.20—22.10, II 8.10; Jacq Lebel I 20.65—24.90, II 9.50, Zigeunerin A 20.90, BC 18, I 18.40—21, II 7.40, Manks Codlin A 28.10—28.50, BC 26.40—26.60, I 21, II 12, Laxton Su perbe A 36, B 32; Aliington Pippin A 29—32; BC 27, I 25—27; Pruimen: R. Victoria 625, Monarch 654, War wick Droper 9.32; Rademaker 4546j Burbank Giant 622, Abrikoospruimen 623, alles per 100 kg. Prijs voor vere kippeneieren 2.33 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct per stuk minder uit betaald. KAPELLE. 18/9. Grote veiling. Bra men 50.45; Appels: Zigeunerin A 20.15 I 21, H 7;Cox Orange Pippin A 51.10 51.20, BC 48.60, 1 44—44.70; II 15.20} Tr. de Croncel A 25.90—26; BC 19.40— 20, I 18.10—20, II 8.40, grof 8.90—9.10} Ellison's Orange A 38.10; BC 39.20 40.50, II 18.90; Aliington Pippin A 30.05 BC 28, Manks Codlin X 25.90, XI 12, J, Lebel I 20.95—26.30, H 11, grof 9.70} Bramley Seedling I 17.9021, Zomer- bellefleur I 15.20, II 5.10; Laxton Sup. I 21; Signe Tillish I 18.90, H 10; Perem Triumph de Viénne A 59.80; B. Hardy A 81.30, BC 80.55, X 79.50, II 42.80, B, Louisse d'Avr. A 58.20, BC 50.5553, I 52.10, II 30; Pitmaston Duchesse A 35.80, I 35, B. Lebrun I 40.85; Maagde peer A 37.40—38.40; BC 35, I 30.85— 35, H 21.40; B. Durondeau A 81.80, BO 56, X 47.60, n 21, Dubb. Bergamot I 22.10; Herzogin Elsa A 48, BC 35.10, I 39.80, H 16.90; Spaanse wijnpeer BC 34.90, I 34.90;Val- en kroetappels 3 4.90. KRABBENDLIKE. 18/9. Exportvei ling. Appels. Cox Orange Pippin AAA 51, AA 51.60, A 50.30, B 47.10, I grof 41.10, I 42.30, verpakt 5457; Tr. de Croncel AA 26.40, A 24.80, I 19.60] Manks Codlin 1 boven 70 25.20,1 60/71 21.20, I 17.70, Ellisons Orange AA 38.51 A 37.60, B 36.90, C 33, I grof 37.80, I 32, II 17.60, verpakt 4550; James Grieve AA 42.60, A 42, B 40.40, C 30.60, I grof 38.20, I 34.20, XI 17.80, Laxton Superbe AA 35.60, A 29, B 26.20, 1 grof 28.20, I 23, Aliington Pippin AA 25.70 A 25.80 B 23, C 17, I grof 19.40, I 16.20, Perenj B. Hardy AA 82.90, A 82.10, B 73.10, O 60.80, I grof 75.10—80.10, I 68.20, IX 43.70, Bonne Louisse AA 60.20, A 54.10, B 51.70, C 45.80, I grof 50.50 I 44.20, XX 27.30, Pitmaston Duchesse X grof 37.70, Triumphe de Viénne A 70.10, B 62.90} Tr. de Viénne I grof 45.30; Pruimen: R. Victoria 1121, Burbank Giant 1223, Bramen 46.90. THOLEN. Veiling van 18 September. Uien: gew. middel 15.8016.48; driel, 16.95; picklers 19.51. Aanvoer 25 ton, GOES. Eierveiling van 18 September, Grote kipeieren 12,5; poeleieren 9| ganseieren 15; kalkoeneieren 15. ST. ANNALAND. Veiling van 17 Sept. Gele Eigenh. gew. 8.50—8.67; Bi. Eigenh. gew. 8.50. Alles per 100 kg. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 17 Sept. Eig. 1 8.92; id. I 8.00—6.00} BI. Eig. I 8.50; idem II 6.00; Bintjes I 8.20; Bonken I 8.50, aanvoer 936 kisten, alles per 100 kg. VISMIJN VEERE. 18 Sept. 2354 export garnalen 73 1.31; 171 kg. schar 4560; 193 kg. bot 43—73; 117% kg. tong 1.13—2.34; 82 kg. rog 1631; 13% kg. ongesorteerde vis 3060; 25 kg. wijting 37—40. Met beide benen op de grond! (Vervolg van pag. 1) daartoe. Het bedrijfsleven moet indus trialiseren en heeft daarvoor geld nodig. De gemeenten moeten hun bouwpro gramma's ten uitvoer leggen en hebben daarvoor geld nodig. Wanneer een mi nister van Financiën nu zijn kapitaals- dienst los laat staan van de gewone dienst, omdat hij het geld daarvoor toch wel kan lenen, dan doet hij daarmede het land onnoemelijke schade. Nu wreekt zich de tactiek van de afgelopen jaren: er is nauwelijks voldoende kapi taal meer om te investeren. „De begro ting; is wel sluitend", klaagt minister Lieftinck, „maar op erg hoog niveau! Hoe kan het anders als er in de vorige jaren zoveel geld aan leningen is opge nomen? Eigen schuld plaagt hier het meest en het is begrijpelijk, dat de mi nister nu met zoveel nadruk er op wijst hoe zuinig het Rijk wel is met investe ringskapitaal! Hoe dit ook zij, het is uitermate ver heugend, dat we met deze begroting de goede weg opgaan. Dat de normale uit gaven en inkomsten een batig saldo op leveren en dat dit saldo niet opgemaakt wordt met het verwezenlijken van op zichzelf mooie idealen, maar met het omlaag halen van de schuld. Het is een gezond principe, dat in elk goed huis houden, dus ook in de staatshuishouding toegepast behoort te worden. Laat men gerust enkele sociale voorzieningen, hoe begerenswaardig ook, enkele jaren uit stellen en eerst orde op zaken stellen. We zullen zien, of de minister op dit pad blijft voortgaan! -JE BEZADIGDE KALMTE van deze „Prinsjesdag"-1951 is verblijdende winst. Hoe licht had één der regerings partijen kunnen trachten uit een opti mistisch verslag van de stand van za ken politieke munt te slaan, nu de ver kiezingen voor de deur staan. In plaats daarvan heeft men, met terzijde stelling van goedkope succesjes, gestreefd naar wat op dit ogenblik voor ons land het allerbelangrijkste is: militaire paraat heid ter verdediging van onze demo cratische vrijheden en een sluitend ma ken van de handelsbalans ter handha ving van een redelijke volkswelvaart. Nastrevenswaardige doeleinden, die veel wijsheid zullen vragen èn van de regering èn van de volksvertegenwoor diging met de achter hen staande par tijen. Moge God hun allen die wijsheid schenken en het begonnen werk met Zijn zegen kronen!

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5