(k shag! Op 19 September 1944 vond Guy Gibson de dood. Het was weer Prinsjesdag in Den Haag* I I Leden der stat en-gen praal. de goud-gele VIRGINIA Schrijver van „In zoeklicht en afweervuur". Bombardeur van de Möhnedam stortte nabij Steenbergen neer* Al bleef het Oranje-zonnetje weg. Duizenden juichten de koninklijke stoet toe. J Zij reden in gala. Woensdag 19 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DE TROONREDE Weer ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en van toenemende zorgen van j ons volk. De internationale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als materiële waarden worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat i'oor de bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe internationale samenwerking geboden is, j| I waarbij staten en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. De strijdkrachten der Ver. 1 Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet j| straffeloos kan worden voortgezet. Met trots denk Ik aan onze landszonen, die deelnemen aan de ver vulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Nederlandse detachement, waarvan ook strijders uit Suri name deel uitmaken, heeft zich bijzonder onderscheiden, maar ook smartelyke verliezen geleden. Eerbie- i dige dankbaarheid zijn wij verschuldigd aan wie vielen. I NGRIJPENDE DEFENSIEMAATREGELEN, ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord- Atlantisch verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de opbouw van een gemeenschappelijk defensie stelsel geven goede hoop, dat voldoende paraatheid, die kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht ge schonken. DE SAMENWERKING, zowel in Atlantisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarborgen van een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel gebied de volkeren nader tot elkaar kun nen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is 't op 18 April j.l. te Parijs ondertekend verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Aan de spoedige behandeling van het voorstel, dat daaromtrent bij de Staten- Generaal aanhangig is gemaakt, hecht de regering grote waarde. Het beëindigen van de staat van oorlog met Duits land en het totstandkomen van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. DE REGERING van de Republiek Indonesië heeft verzocht overleg te plegen over wijziging van de ter ronde tafelconferentie gesloten overeenkom sten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samen werking met Nederland niet wenst te verbreken, maar veeleer meent, dat de belangen van beide landen door een samenwerking op een andere basis dan de bestaande op betere wijze kunnen worden gediend. Hoewel de regering betreurt, dat thans dit over leg over verbintenissen, die nog zo kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij, dat een gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indone sië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooi en, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de vol harding, die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzonder op ondernemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in zeer moeilijke omstan digheden wordt verricht. DE ONGUNSTIGE SITUATIE, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de libe ralisatie van de handel. Aanvankelijk is Nederland daarin voorgegaan, maar tengevolge van hoge in voerrechten elders en van het inkoopbeleid in lan den, waar de staatshandel een grote plaats inneemt, zag 't zijn uitvoer niet in dezelfde mate werkelijk vrij worden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder deze omstandigheden kon ons land voorlopig niet overgaan tot verhoging van het liberalisatiepercentage in de Europese Betalings- Unie van 60 tot 75 pet. Ook in Beneluxverband moes ten enige maatregelen van tijdelijke aard worden overeengekomen. Tijdens de jongste ministersconfe rentie is gestreefd naar een constructieve oplossing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen afzien bare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan ver dere vrijmaking van de Europese handel zal kunnen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalings balans waren voorts, zoals in Je regeringsverklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maatregelen nodig tot beperking van consumptie en investeringen. Naast deze op zichzelf negétieve methode dient het positieve element te staan van actieve bevordering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel als industriëel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend geboden. De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in het algemeen op een bevredigend peil ge handhaafd. Vooral de industrie heeft hierin een groot aandeel gehad. De terwille van uitvoer en werk gelegenheid noodzakelijke investeringen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In enkele bedrijfstak ken, v/aar de afzet tijdelijk was toegenomen, is enige teruggang merkbaar. De regering ziet er echter scherp op toe, dat geen algemene verlaging van het niveau der bedrijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van militaire opdrachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele tekorten aan werkgelegenheid bestaan zullen aan de Staten-Generaal soortgelijke voorstel len worden aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ontwikkelingsplan voor Z.Ö. Drenthe. De algemene prijsontwikkeling is de laatste maan den van dien aard, dat, zolang de huidige omstan digheden voortduren, geen grond bestaat voor verder gaand ingrijpen op dit gebied. Wel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnenlandse prijsniveau onverzwakt worden gehandhaafd. Dat in de totale kosten van het levensonderhoud sinds April een zekere stabilisatie is ingetreden, komt aan de rust in het bedrijfsleven ten goede. De middenstand heeft echter gedurende de afgelopen maanden een moei lijke tijd doorgemaakt, terwijl ook thans nog in vele bedrijven, in het bijzonder door stagnatie van de afzet bij sterk gestegen inkoopprijzen, ernstige liqui- diteitsmoeilijkheden worden ondervonden. Het gril lige prijsverloop, dat in het bijzonder voor duurzame consumptiegoederen gedurende de afgelopen maan den viel waar te nemen, heeft het risico in het bedrijfsleven in het algemeen en in de detailhandel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen. De regering gaat in ov- rleg met het betrokken bedrijfs leven na, welke maatregelen, gegeven de algemene financiëel-economische politiek, kunnen worden ge nomen teneinde aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de middenstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe vestigingswet, waarin rekening is gehouden met de bezwaren, die in en buiten de middenstandskringen tegen de wet van 1937 bestaan, zal nog in dit jaar aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Het verheugt de regering, dat in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven plannen zijn voorbereid om te komen tot publiekrechtelijke organen en dat de Sociaal-Economische Raad deze voorbereiding krach tig steunt. Het zal voor organische verhoudingen in de Nederlandse volkshuishouding van grote beteke nis zijn als in de naaste toekomst bedrijf- en pro ductschappen tot ontwikkeling komen, ook in die delen van het bedrijfsleven waar de voorbereidende werkzaamheden thans nog niet zijn aangevangen. P)AT DE BEGROTING voor 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een deel der uitgaven van de kapitaaldienst door mid delen van de gewone dienst voorziet, moet onder de huidige omstandigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden gezien. Militaire werken zijn niet rendabel. De staatsschuld is reeds abnormaal hoog. Bovendien is het wenselij k de krappe kapi taalmarkt zoveel mogelijk voor dringende behoeften van de lagere publiekrechtelijke lichamen en van het particuliere bedrijfsleven te reserveren. Geschied de zulks niet, dan zou niet alleen de financiering van primaire belangen als de bouw van woningen en scholen en de industrialisatie in gevaar komen, maar zou bovendien het herstel van het monetaire evenwicht worden bemoeilijkt. De bijdrage, die van ons land in het kader van de militaire inspanning van de Westerse wereld wordt verwacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uitgaven, die onder normale omstandigheden als wenselijk zouden worden beschouwd. Hoe groot ech ter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hier voor te brengen, vast staat dat in het bijzonder met het oog op de betalingsbalans de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zonder buitenlandse financiële hulp bezwaarlijk zou zijn te volbrengen. \X/AAR GROTE KRACHTSINSPANNING wordt VV gevraagd voor de verdediging van onze bescha ving zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten worden gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijd haar vertrouwen in de toekomst niet mag verliezen. Vernieuwing van ons onderwijsstelsel dient met be kwame spoed te worden bevorderd. De voorzienin gen, die in een algemene nota hierover zijn geschetst, zullen nader worden ontwikkeld en in wettelijke regelingen worden belichaamd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze beschaving zullen meer dan voor heen de algemene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauw lettende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bijzondere aandacht wor den geschonken, ook om de internationale positie van ons land te versterken. DEVORDERING van hetgeen kan strekken tot be- scherming van het hoge goed der rechtshand having heeft de bijzondere aandacht der regering. Op sociaal terrein is het nauwe contact tussen de overheid en de organisaties van werkgevers en ar beiders, dat sinds de bevrijding zo goede vruchten heeft gedragen, ook dit jaar van betekenis geweest. De Sociaal-Economische Raad heeft op verzoek van de regering advies uitgebracht over de economische gevolgen van de invoering der werkloosheidswet. Dit advies is thans in overweging. De organisatie van de uitvoering dezer wet zal worden vergemak kelijkt indien het ontwerp reorganisatiewet sociale verzekering, dat bij de Staten-Generaal aanhangig is, spoedig tot stand zal kunnen komen. In verband met de snelle bevolkingsgroei is naast de industrialisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. Zij vertoont reeds een sterk stijgende lijn. Met het oog daarop dient de organisatie van de emi gratie te worden verbeterd, mede door regeling van de samenwerking tussen het Rijk en daartoe ge- eigende maatschappelijke organisaties. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Staten-Generaal ingediend. Het streven van de regering is er op gericht de noodwet ouderdomsvoorziening te vervangen door een wettelijke verzekering. De regering hoopt eer lang een voorontwerp dienaangaande om advies naar de Sociaal-Economische Raad te zenden. Een voorontwerp ziekenfondswet is reeds bij de Raad aanhangig gemaakt. Ook overigens heeft de zorg voor de volksgezondheid bijzondere aandacht. In het algemeen blijft deze zich gunstig ontwikkelen. TEN AANZIEN van voorzieningen in de sector van het verkeer en de waterstaat dwingen de tijdsomstandigheden tot verdere beperking van in vesteringen, die nog uitstel gedogen. Naast de uit gebreide normale arbeid op deze gebieden vinden echter ook belangrijke nieuwe werken, als b.v. de drooglegging van de Oosterpolder, voortgang. OOK DE OMVANG der bouwbedrijvigheid onder vindt de terugslag van de noodzaak om inves teringen te beperken. In het bouwprogram voor het komende jaar is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Het zal van het grootste belang zijn in dien binnen het kader der financieringsmogelijk heden het aantal kan worden opgevoerd. Dit onder streept de noodzakelijkheid om te blijven streven naar verdere verlaging van de bouwkosten en om een zo groot mogelijk aantal woningen als duplex- woningen in te richten teneinde met de beperkte middelen, die ter beschikking staan, een hoger nut tig effect te bereiken. AANGAANDE de voorbereiding van het overleg voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk heeft de Nederlandse regering con tact opgenomen met de landsregeringen van Suri name en de Nederlandse Antillen. Voor dit overleg zal een conferentie worden bijeengeroepen zo spoe dig als een deugdelijke voorbereiding dit toelaat. In de Nederlandse Antillen is de interimregeling in werking getreden, alsook de eilandenregeling, waardoor de eilandengebieden zelfstandigheid ver krijgen ten aanzien van de verzorging van eigen locale aangelegenheden. Aan de opstelling van een ontwikkelingsplan voor Suriname wordt met voort varendheid gewerkt. Het stemt tot voldoening, dat met de uitvoering van de plannen tot inpoldering van een gedeelte van het kustgebied van het district Nickerie zomede met de uitvoering van de projecten van het welvaarts fonds goede vorderingen worden gemaakt. Uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea zal Nederland zijn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële verhef fing en de politieke ontwikkeling der bevolking. /"\OK DIT JAAR wacht U een uitgebreide taak. Naast de reeds aanhangige en in uitzicht ge stelde wetsontwerpen, de veeleisende begrotings- arbeid en de internationale vraagstukken, waarmede de Staten-Generaal meer dan vroeger in aanraking komen, zal een herziening van de grondwet, zij het van beperkte strekking, uw aandacht vragen. Gij zult bij uw werk staan voor menige moeilijke beslis sing, omdat velerlei belangen zijn af te wegen, die in deze tijdsomstandigheden niet alle kurmen wor den behartigd op de wijze, die ons lief zou zijn. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, veel aan persoonlijke en financiële lasten, veel tevens aan bereidheid tot nieuwe krachtsinspanning. Ik doe daarvoor een dringend beroep op de eensgezindheid der natie. Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en vertegenwoordigende lichamen krachtig, besluit vaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van onze geestelijke krachten en aan de versteviging van onze economie en de verbete ring van onze sociale verhoudingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar Ik deze zitting van de Staten- Generaal voor geopend. (Ingez. mededeling, adv.) I!!!:.!»'lil'wllilIM 111111 De nacht van de negentiende September 1944 was aardedonker. In de lucht weerklonk het sonore gedreun van honderden vliegtuigmotoren; En gelse bommenwerpers op weg naar Duitsland met ieder een lading van 2500 kg dood en verderf, goed verpakt, gereed om uit de bommenhouders los te trappen en te laten neersuizen op Bremen, Kiel en andere Duitse steden. Voor Nederland was het sonore geluid al vertrouwd. De drie illegale werkers uit Steenbergen, die daar in die nacht door het duister slapen om levensmiddelenkaarten naar onderduikadressen te brengen, grijnsden zelfs vergenoegd. Niemand van hen kon vermoeden dat die nacht kort van hen vandaan een man de dood zou vinden, die één van de meest beroemde R. A. F.- piloten was. De man die met zijn bombardement van de Möhnedam naam maakte. Guy Gibson, de schrijver van het in Nederland bekende boek „In zoeklicht en afweervuur". Zoeklicht en afweervuur. Honder den malen heeft Wingcommander Gibson de dood in de ogen gezien. Honderden malen bleef hij gespaard tot in deze nacht, waarin drie illega len langs een eenzame straatweg slo pen. Het was omstreeks middernacht en vele vliegtuigen keerden al terug, sommigen hoog, andere laag vlie gend. Totdat opeens de aandacht getrok ken werd door het geluid van een vliegtuig dat zeer laag vloog. Zij zochten het luchtruim af. Plotseling zagen zij het toestel. Het had de ca- binelichten ontstoken en cirkelde over Steenbergen. De piloot scheen zich te willen oriënteren. Toen scho ten machtige stralenbundels naar voren; de landingslichten. Het toestel daalde. Plotseling weerklonk een hevige ont ploffing en tot hun ontzetting zagen de jongens hoe het toestel op een bouwland aan de havendjjk neerstortte en zich diep in de grond boorde. Eén van hen snelde erheen, on danks het gevaar door de inmiddels ook gealarmeerde Duitse soldaten, die in de omgeving waren gelegerd, te worden opgemerkt. Hij wist tot vlak bij het wrak te sluipen, maar vond het geheel vernield. Toen de Duitsens, bang voor de even tuele ontsnapping van de inzittenden, de omgeving begonnen af te zetten moesten zij alle drie haastig vluchten, wilden zij niet gegrepen worden. De volgende ochtend werd een onderzoek ingesteld en een tweetal inzittenden geborgen. Eén van hen HET SPROOKJE VAN DE GOUDEN KOETS is weer werkelijkheid ge worden. En al is dan het Oranje-zonnetje achter de wolken gebleven Den Haag heeft niet minder genoten van dit terugkerend hoogtepunt in het staat kundig leven van ons land. Prinsjesdag! Reeds vroeg in de ochtend maakte de Haagse burgerij zi<h op. Vlaggen werden ontrold en uitgestoken. Reeds vroeg trokken duizenden, de borst getooid met het Oranje of Rood-wit-blauw naar de binnenstad waar eerst vele uren later Koningin en Prins zich van het Paleis Noordeinde naar het Binnenhof zouden begeven in een plechtige en feestelijke stoet. Vele uren tevoren was de binnenstad voor het rjjverkeer afgesloten. Daar vochten de duizenden om een plaatsje, waar zij een kans zouden hebben de gouden koets of een glimpje er van op te vangen. Handwagens, ladders, stoe len en alles wat maar even de gelegen heid gaf boven de hoofden van de om- staanders uit te komen, waren aange sleept door hen, die geen plaatsje had den voor de ramen of op de tribunes langs de route, die de koninklijke stoet zou volgen. De zon worstelde in de vroege uren met het zwaar wolkendek. Onder de grauwe lucht lichtte het witte paleis aan het Noordeinde echter nog meer op. Ter weerszijden voor de colonnaden vormden de cadetten der Kon. Mil. Academie uit Breda een erewacht, on der commando van Kapitein G. C. Bijl de Vroe. Ter rechterzijde van de ingang stond het muziekkorps van het regi ment Johan Willem Friso opgesteld, ter linkerzijde de vaandelwacht met het vaandel van de K.M.A. De wacht voor het paleis was be trokken door de marechaussee. EB WAS GENOEG TE ZIEN. Ook al hadden de vele duizenden in de omgeving van het paleis vele uren te wachten, vanaf 12 uur kwam er be weging. Een aflossing van de wacht der marechaussee, de komst van de volg- rijtuigen, die der paarden van de adju danten, die de gouden koets zouden be geleiden, het gaf de wachtenden telkens afwisseling. De spanning steeg ten top, toen een deel van de stoet voorbij het paleis trok, teneinde de opstelling in te nemen, groot was het gejuich bij het zien van het detachement van de Koninklijke Marechaussee, gevolgd door de Kon. Mil. Kapel, een compagnie van het gar deregiment „Prinses Juliana" en het commando van de rijkspolitie te paard in de nieuwe uniformen. Dit eerste deel van de stoet, waar achter straks de rijtuigen zouden aan sluiten, bood door de kleurrijke unifor men een feestelijke aanblik, waarbij de grauwe lucht en de regen vergeten werden. Om kwart voor één reden de rij tuigen voor en nadat allen daarin hadden plaats genomen volgde kort voor één uur de gouden koets met acht paarden bespannen, die met een keurige en correcte zwaai juist voor de ingang van het paleis stopte. Onder groot gejuich kwam dan het ogenblik, waarnaar allen zolang had den uitgezien. Koningin Juliana nam plaats in de koets. Zij was gekleed in een lang pastelkleurig toilet met bij passend kapje, in een heel zacht zee groene kleur. Prins Bernhard nam naast haar plaats, gekleed in het gala uniform van de grenadiers. De stoet zette zich daarop in be weging. Nog maar nauwelijks was dit gebeurd of een fijne motregen kwam neer. Luide toegejuicht reed de stoet naar het Binnenhof. IN DE RIDDERZAAL. Aan de ingang van de Ridderzaal waren aanwezig de chef van het mi litair huis van H. M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Ton ningen, de gouverneur der Konink lijke Residentie Gen. Maj. R. M. Tans en de overige niet bij het escorte in gedeelde adjudanten van de marine, kapitein ter zee C. W. Th. Baron van Boetzelaer en luit. ter zee le kl. A. Felbers. In de zaal was een sobere versiering met bloemen en planten aangebracht. Reeds vroegtijdig hadden zich hier velen met de leden van de Staten- Generaal verzameld. Men zag er het stemmige zwart der herenkleding naast het goud en zilver van de ambtsgewaden, fleurige toiletten der dames en verscheidene uniformen. Toen de stoet bij de Ridderzaal was gearriveerd begaf de commissie van in- en uitgeleide, bestaande uit de heren Wendelaar, voorzitter, Wou denberg, Van Velthoven en Van Wal- sum, allen leden der Eerste Kamer en Mevr. Fortanier de Wit, en de he ren Terpstra, Hofstra, Maenen, Beer- nink en de Graaf, allen leden der Tweede Kamer, zich naar de ingang van het gebouw. Zodra de komst van H. M. was aangekondigd, rezen allen van hun zetels op. De commissie ge leidde de vorstelijke personen naar de troon. Zodra de Koningin had plaats ge nomen sprak zij de Troonrede uit. Na de rede weerklonk een „Leve de Koningin!" dat door de aanwezi gen werd overgenomen. Nadat hierop de vorstelijke perso nen weer uitgeleide waren gedaan en de leden van de commissie weer in de zaal waren teruggekeerd, werd de verenigde vergadering gesloten. Langs dezelfde weg ging de Konink lijke stoet terug naar het paleis. Op de begraafplaats te Steen bergen heeft Guy Gibson, de bom bardeur van de Möhnedam en schryver van het bekende boek „In zoeklicht en afweervuur" een laatste rustplaats gevonden. In de nacht van 19 Sept. 1944 stortte hy samen met squadronleader Warwick in een Mosquito neer. kon geïdentificeerd worden als de eskaderleider Warwick. De andere dode kon men niet identificeren. Dezelfde dag werden de beide stoffelijke overschotten met toestem ming van de Duitsers op de R.K. be graafplaats even buiten de gemeente ter aarde besteld. Uit de verspreide delen van het vliegtuig bleek, dat het toestel een Mosquito was geweest en toen men nog een gedeelte vond van het log boek las men erin, dat het toestel op een vlucht naar Brunswijk was ge weest. Op de terugweg was het toestel nog over Enschedé gekomen. Na deze vermelding was het logboek niet verder ingevuld. Men vermoedt namelijk, dat 't toestel daar in een luchtgevecht gewikkeld is geweest en de beide inzittenden gewond zijn geraakt. Zekerheid is hierover niet te verkrijgen. Men vond voorts nog een sok met de naam „Gibson". Na de bevrijding maakte één der inwoners van Steen bergen kennis met een R.A.F.-offi- cier, die toen in Eindhoven was ge detacheerd. Deze stelde onmiddellijk een on derzoek in en al spoedig bleek, dat hier Guy Gibson was gesneuveld. Toen kon ook de tweede naam en alle rangen op het kruis worden ver meld. Op de verlieslijst van de R.A.F, werd toen achter de naam G. Gibson de aantekening „vermist" doorge streept en hiervoor in de plaats in gevuld: „Gevallen in Holland Steen bergen 19944". Vragen over het Rijksarbeids bureau. Het lid der Tweede Kamer, de heer Andriessen, heeft aan de minister van Sociale Zaken gevraagd of het niet wenselijker geweest ware met de reor ganisatie van het Rijksarbeidsbureau te wachten, totdat de Staten-Generaal uit de betreffende begrotingshoofdstuk ken hiervan kennis hadden kunnen ne men en daarover eventueel met hem van gedachten hadden kunnen wisselen De leden van het Corps Rijkspolitie, die deel uitmaakten van het ere- escorte bij de Koninklijke Stoet bij de plechtige opening der Staten-Gene raal waren gekleed in nieuw (gala) uniform, dat gebaseerd is op traditio nele politiekleding. De zwarte uniformjas heeft het model van de attila, zoals deze vroe ger werd gedragen door de bereden politie. De op deze attila aangebrachte brandenbourgs zijn van blauwe kleur; het hoofddeksel wordt gevormd door een bontsjako, ontworpen naar een model, dat in het jaar 1861 door de politie werd gedragen. Deze sjako is voorzien van een kinband en blautue pompon, terwijl een witte pluim op de sjako werd gedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3