Liggen eindelijk de donkerste dagen achter ons? Telcvisiestichting krijgt geen monopolie Een onvergetelijke dag voor burgemeester Ten Kate PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kamers beginnen hun laatste zittingsjaar. Troonrede gewaagt van lichtpunten gunstigste Millioenennota sedert de oorlog. Met beide benen op de grond 1 DE BEGROTING IN HET KLEIN* Noordelijken willen bijeen komst van officieren 1 SNIPPER NIEUWS Toelating van Griekenland en Turkije tot Noord Atlantisch Pact vrijwel zeker Dc Britten op 25 October naar de stembus? Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorens Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 2628, ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 19111 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et per woord WOENSDAG 19 SEPT. 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.21 u., onder 18.46 u.; Maan op 20.04 u., onder 12.44 u. Hoogwater op Donderdag 20 Sept. Vlissingen: 4.38 u. 1.97 m., 16.54 u. 1.95 m.; Terneuzen: 5.05 u. 2.12 m., 17.25 u. 2.11 m.; Wemeldinge: 0.25 u. 1.69 m., 18.39 u. 1.63 m.; Zlerikzee: 6.10 u. 1.46 m., 18.21 u. 1.40 m. Gisteren zijn de belde Kamers der Staten-Generaal haar laatste zittingsjaar begonnen; in het komende jaar zullen verkiezingen beslissen wie van diegenen, die nu als vertegen woordiger van het Nederlandse volk de Troonrede van H.M. de Koningin hebben mogen beluisteren, dit ook het volgende jaar zullen mo gen doen. En beslist zal dan ook worden wie van de thans zetelende ministers ook het volgend jaar weer zal kunnen meewerken aan het opstellen van de begroting. Maar in dat jaar is er nog heel wat werk aan de winkel. Weliswaar is er in de Troonrede weinig nieuws aangekondigd, maar de thans nog in discussie zijnde maatregelen zijn meer dan voldoende om dit zittingsjaar tot een zeer belangrijk jaar te kunnen ma ken. Men denke slechts aan de belangrijke sociale voorzieningen, die op stapel staan (wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, wettelijke ouderdomsverzekeringen, een nieuwe ziekenfondswet, enz.), aan de komende Ronde Tafel Conferentie met de West, aan de opstelling van een nieuwe modus tot samenwer king met Indonesië, aan de ingrijpende wijzigingen in ons onderwijsstelsel, enz., enz. Minister-president Drees bood de Dit alles is echter nog niet eens het belangrijkste. Het komende jaar zal voor alles het jaar zjjn van de enorme defensie-Inspanning en van een resoluut pogen om elndeljjk de betalingsbalans ln evenwicht te krijgen en aldus de grondslag te leggen voor een gezonder economische samenleving en mogelijk ook tot een totstandkoming van de lang verbeide Benelux. De door dr Drees (wegens afwezigheid van minister Lieftlnck) ingediende millioenennota staat volledig in het teken van deze pogingen. Het verheugende van deze nota Is allereerst dat rij voor wat betreft de normale uitgaven en inkomsten een vry aanzienlijk overschot vertoont. De gewone dienst, de buitengewone dienst I en de uitgaven ten bate van het I.amlbouw-egalisatiefonds leveren te samen een voordelig saldo op van f 304 millloen. En liet tweede verheugende is, dat deze 304 millloen besteed zullen worden om het tekort op de buitengewone dienst II (populair gezegd: onze schulden!) te dekken. Minister Lieftlnck heeft, daartoe gedwongen door de kapitaalschaarste, een strenge scheiding tussen gewone dienst en kapitaalsdienst laten varen. Zo sluit de begroting met een tekort van f 267 millloen, een tekort, dat ln wezen nog kleiner is, omdat een deel ervan gedekt zal worden door de extra-baten, welke naar verwachting zullen voort vloeien uit het Inhalen van achterstand in de belastingheffing. Hier volgt een samenvattend overzicht van de ontwerp-begroting millioenenenota aan. Minister-president Drees heeft gistermiddag de taak van minister Lieftlnck, die ln Ottawa vertoeft, overgenomen en het bekende koffer tje, met Oranjelint, bevattend de Millioenennota, de Tweede Kamer aangeboden. Hij noemde de geraam de inkomsten en uitgaven voor het komende jaar niet ongunstig. Maar hij voegde er aan toe, dat dit slechts verkregen ls door de zware belas tingdruk. De Tweede Kamer koos tot eerste voorzitter mr Kortenhorst met 73 stemmen, tot tweede voorzitter mr Burger met 56 stemmen en tot derde voorzitter mr Terpstra met 74 stem men. In de Eerste Kamer hield mr Jonkman, de herkozen voorzitter, een korte rede. HET IS nog maar weinige jaren ge leden, dat onze toenmalige minis ter-president zijn gedachte wereldkun dig maakte, dat „meer fantasie in de politiek" het redmiddel was voor de kwalen van onze tijd. Tijdens zijn be wind is het inderdaad „fantastisch" toe- fegaan: we raakten verzeild in een In- onesisch avontuur, dat ons in één slag tot een vijfde rangs mogendheid degra deerde en dat Indonesië aan de rand van de afgrond bracht. En even „fan tastisch" teerden we op andermans zak, gedroegen we ons als waren we nog de rijke Hollanders van vroeger en be kommerden we er ons niet om, wie ten slotte daarvan de lasten zou moeten dragen. Deze fantast is gelukkig uit de poli tieke arena verdwenen. Maar de hem opvolgende Kabinetten bleken nog te zeer besmet te zijn met zijn ideeën en nog te zeer gebukt te gaan onder de last van zijn erfenis, om radicaal het roer te willen en te kunnen omgooien. Heel, heel langzaam is pas het besef gekomen, dat het schip van staat een geheel andere koers moest varen, wilde het niet te pletter slaan op de klippen der economische moeilijkheden. Schade en schande hebben tot dat besef geleid. Men herinnere zich slechts het ogenblik toen België weigerde met ons in Bene- lux-verband te gaan samenwerken, zo lang de Nederlandse betalingsbalans een dergelijk droevig beeld vertoonde. Het was een moment waarop schaam rood de kaken had moeten kleuren. DE TROONREDE, die H. M. de Ko ningin gisteren heeft uitgesproken is gespeend van al die fantasterij. Men zou het 'n droog staatsstuk kunnen noe men, ware het niet, dat juist dit opmer kelijke gebrek aan fantasie weldadig aandoet. Men kan tegen dit stuk aan voeren, dat het meer een rondblik is op het heden, dan een uitstippelen van een werkprogram voor de toekomst wij verheugen er ons over, dat men zich tot het heden bepaald heeft, want al die maatregelen die nu op stapel staan, ge ven voldoende werk voor het gehele ko mende zittingsjaar van de beide Ka mers. Een troonrede is een lappendeken; iedere bewindsman heeft er zijn stukje voor geleverd en zo is zij een opsom ming van allerhande vraagstukken. Maar de schrijver van vrijwel iedere alinea heeft blijk gegeven, dat hij met belde benen op de grond staat. De regering heeft in dit stuk haar spijt betuigd, dat Indonesië al zo snel na de totstandkoming de resultaten van de R.T.C. wil herzien maar gelukkig wordt nergens gezegd, dat zij „met veel fantasie en optimisme" de zaak in het reine zal brengen. Men heeft leergeld betaald met de Indonesische partner en liever dan zich nu al aan plannen te binden wacht men rustig af. Minister van den Brink deelt droog mede, dat Nederland niet kan overgaan tot verhoging van het liberalisatie-per centage in de Europese Betalings-Unie van 60 naar 75 Er is een tijd ge weest dat Nederland vooraan ging op de weg van liberalisatie tot eigen schade. Over de sociale voorzieningen wordt zakelijk gesproken: zonder veel ophef wordt aangekondigd, dat men bezig is de laatste stenen in ons sociale bouw werk te metselen. Geen beloven van gouden eieren nuchter constateren hoe de zaken er bij staan. En zelfs minister In 't Veld deelt in de algemene geneigdheid tot zakelijke opsomming. Hij laat zijn P.v.d.A.-vrien- den in de steek die juist hadden betuigd, dat het bouwen van 50.000 woningen in het komende jaar een minimum eis is. Het bouwprogramma is 40.000 wonin gen, zegt de minister. Als er meer ko men is dat extra winst! REN ZELFDE NUCHTERHEID kan *-J men constateren in de Millioenen nota. Minister Lieftinck heeft de veel bestreden idee, dat de kapitaalsdienst eigenlijk een onderdeel is, dat los staat van van de begroting, laten varen. De ?haarste aan kapitaal noodzaakt hem (Zie vervolg op pag 5, kolom 6). MET DE VERGELIJKENDE CIJFERS VAN DE BEGROTING '51, ZOALS DIE EEN JAAR GELEDEN WERDEN INGEDIEND EN ZOALS DIE NU BLIJKEN TE ZIJN (Alles in millioenen guldens.) Omschrijving Vastgestelde Nader Ontwerp begroting herzien be- begro- 1951 grotings- beeld 1951 ting 1952 Gewone dienst: 3.080 3.679 3.656 4.884 3.801 4.701 599 1.228 900 Buitengewone dienst I (uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter): Uitgaven 735 12 961 14 496 10 723 947 486 Landbouw-egalisatiefonds Nadelig saldo 200 130 110 Buitengewone dienst II (kapitaals uitgaven en -ontvangsten: 673 231 1.229 242 843 272 442 987 571 Gehele dienst: Uitgaven (inclusief nadelig saldo landbouw- egalisatiefonds) - 4.688 3.922 5.976 5.140 5.250 4.983 766 836 267 gewone dienst I en een bedrag van f 259 millloen of SO van de begroting bui tengewone dienst II (kapitaalsdienst). Vergeleken met 1951 is dit nog een vry aanzienlijke stijging; toen bedroegen de percentages resp. 24 en 28 Van de uitgetrokken bedragen is be stemd voor (resp. gewone dienst plus buitengewone dienst I en buitengewone dienst II) leger 721,9 en 72,3 luchtmacht 235,9 en 40 marine 194,2 en 131,6 burgerlijke verdediging 9,8 en 14,7 algemene uitgaven 33,9 en 0,4 mil. pensioenen en wacht gelden 45,3 Hervatting der wapenstilstands besprekingen aanstaande? De Noordelijken in Korea hebben Dinsdag een bijeenkomst van verbin dingsofficieren, welke vandaag over de wapenstilstandskwestie gehouden zou worden, voorgesteld. De Verbondenen zijn hiermee accoord gegaan en hebben verklaard, dat verbindingsofficieren zouden samenkomen te Pan Moen Djon in de neutrale zóne van Kaesong. Het was nog niet duidelijk, of de Noordelijken de besprekingen willen hervatten of slechts een nieuw protest willen indienen. Zij stemden toe in Ridgway's voorstel tot een bijeenkomst van verbindingsofficieren, doch protes teerden tegelijk opnieuw tegen het schenden van de neutrale zóne. ^Koningin Juliana heeft gistermiddag voor de vierde maal sinds z(j de troon heeft bestegen, de zitting van de Staten-Generaal ln de Ridderzaal te Den Haag plechtig geopend niet het uitspreken van de Troonrede. De foto toont de Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede. Rechts Prins Bernhard. S .- SV!> - N A - Perzisch ultimatum nog deze week in Londen, Hoessein Maki van de Perzische na tionale olieraad heeft verklaard, dat het ultimatum aan Engeland, dat Harriman heeft geweigerd naar Londen te zen den, voor het einde van deze week, „wat ook gebeuren mag", door de Perzische ambassade te Londen zal worden over handigd. Vijftien dagen later zouden de Perzen een begin maken met het over nemen van de raffinaderij te Abadan van de nog aanwezige 370 Britten. Voorts deelde Maki mede, dat Perzi sche ingenieurs oliebronnen, die door de Britten bij de evacuatie van het olie veld Aga Djari waren gesloten, hadden heropend. Ruwe olie stroomde weer door de pijpleidingen naar Bandar Mas- joer (ongeveer 300.000 gallons per dag). „Kijkgeld"-betaling gaat op 1 Januari 1952 in Eerste officiële uitzending op 2 October De Nederlandse Televisiestichting krjjgt geen monopolie. Dit werd mede gedeeld tijdens een persconferentie van minister Rutten en Staatssecretaris Cals. Voor de komende twee jaar wordt per I October zendmachtiging voor vier uur per week verleend aan de Stichting. Voorlopig zullen de daarin verenigde Omroepverenigingen hiervan drie uur zenden op Dinsdagen en Vrijdagen. De eerste officiële experimentele uitzending vindt op 2 October plaats. Aangekondigd werd het instellen van een televisleraad, een breed samenge steld adviescollege. Een wetsontwerp „kijk- of schouw geld" zal zo spoedig mogeljjk naar de Tweede Kamer worden gezonden, om dat men hoopt per 1 Januari 1952 met het heffen van schouwgelden te begin nen. De beloofde televisienota zal ook Bij het lezen van deze tabel dient men er rekening mede te houden, dat in de kolom „nader herzien begrotings beeld 1951" een bedrag van f 275 mil- lioen is verwerkt als inhaal van de be lastingachterstand. Deze belastingin- haal is in de ontwerpbegroting buiten beschouwing gelaten. Minister Lieftinck is echter van mening, dat deze extra- bate in het komende jaar belangrijk la ger zal zijn dan in het thans volgende Daarentegen behoeft, voorzover nu is te bezien, voor 1952 niet te worden i\ri i i k In Noord-China zijn uitgestrekte ge bieden door overstromingen geteisterd. Er dreigt nu hongersnood te komen. Dertig millioen boeren hebben de na delige gevolgen der overstromingen on dervonden. De oogst is geheel of gedeel telijk verloren. Bij een paniek in een cabaret in een voorstad van Mexico zijn tien vrouwen en vier mannen doodge trapt of gestikt. Ongeveer 60 personen werden gewond. Het Amerikaanse Congres heeft zijn goedkeuring gehecht aan een militair bouwprogram van bijna zes milliard dollar. In een raffinaderij van de „Shell" te Woodriver, in de Amerikaanse staat Illinois, heeft een ontploffing acht personen gedood en 22 gewond. India heeft in principe een plan aanvaard van de Amerikaanse Koppers Co voor de vestiging van een fabriek voor synthetische benzine. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en leden van het Ameri kaanse Congres zullen 19 November te Straatsburg bestprekingen voeren. Koning Talal van Jordanië is voorne mens vernieuwingen in zijn land ln te voeren. De grondwet zal ln dier voege worden veranderd, dat de koning voor taan nog slechts de rol van arbiter zal spelen. De West-Duitse Bondsdag heeft een motie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de gealli eerden om bij militaire oefeningen de schade aan Duitse eigendommen tot een minimum beperken. Talrijke lucht vaarttarieven zullen m.i.v. de winter- dienstregeling op 16 October worden verhoogd van 3 tot 5 Gouverneur S. L. J. van Waardenburg zal heden per vliegtuig naar Nieuw-Guinea terugke ren. Douanebeambten hebben aan boord van de „Westerdam" 22 kg. goud van 24 karaat gevonden (waarde ca. f 130.000). Enige tientallen Ambonese vrouwen, afkomstig uit vrijwel alle kampen, hebben, vergezeld van een aan tal mannen, de heer Conradi te Eindho ven, voorzitter van „Door de eeuwen trouw" een aantal prachtige geschen- schenken, o.m. een kris met ivoren ge vest en zilveren schede aangeboden. gerekend met extra-uitgaven die zijn te verwachten uit hoofde van wettelijke regelingen, die op dit ogenblik nog niet tot stand zijn gekomen, althans niet met zodanige uitgaven, dat het begro tingsbeeld hierdoor een wijziging van betekenis zou ondergaan. Wel maakt de minister in dit verband melding van een credietverstrekking aan Nieuw-Guinea, ook in 1952, van omstreeks 10 millioen gulden en van een bydrage ineens aan een op te rich ten pensioenfonds voor de opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot, ter grootte van 70.3 millioen. Deze laat ste uitgave zal echter in het komende jaar nauwelyks haar invloed doen gel den, omdat zij in dit jaar nog slechts een staatsschuld op papier zal zijn. DEFENSIE OVERHEERST. De uitgaven voor defensie vormen verreweg de grootste posten op de be groting; onze veiligheid vraagt f 1241 millioen of 28 van de totale begro ting van de gewone dienst en de buiten- Alleen Denemarken nog tegenstander. SPANJE VOORLOPIG NOG NIET AAN DE BEURT. De oppositie in de Noord Atlantische Raad tegen toelating van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact is Dinsdag verkleind tot slechts één land: Denemarken. Noorwegen, dat aanvankelijk tegen toelating gekant was, heeft op de bijeen komst van de Raad te Ottawa meegedeeld, dat het zich bij de meerderheid zal neerleggen. Het debat over de toelating is op ver zoek van Denemarken korte tyd ver daagd. De Deense afgevaardigden wil len nog overleg met hun regering ple gen. Hiermee zullen minstens 24 uur ge moeid zy'n. Pas daarna zal over de kwestie worden gestemd. In Amerikaanse kringen verwacht men, dat de wens van Amerika om bei- Voor de volledige tekst van de Troonrede verwijzen wy naar pagina 3 van dit nummer. De voornaamste inhoud van de Millioenennota heb ben wy verwerkt op bladzyde 2. He laas konden wy niet alle interessante gegevens uit deze nota ln dit num mer verwerken. Morgen hopen wy U nog iets te kunnen vertellen over de financiële gang van zaken in 1951 grondslag immers voor de thans ingediende begroting en hopen wy de ministeriële beschouwing te publice ren over het verband tussen deze be groting en het bouwplan voor 1952. de landen toegelaten te zien, nog op deze zitting van de Raad, die vermoede- ïyk Donderdag eindigt, vervuld wordt. SPANJE. „Aangezien het toetreden van een nieuw lid tot de Noord Atlantische or ganisatie de goedkeuring moet hebben van alle leden, zou dit betekenen, dat Spanje niet in de organisatie zal wor den opgenomen", aldus is te Washing ton verklaard, nadat de bezwaren van Frankrijk en Engeland waren bestu deerd. Bygevolg bluft de Ver. Staten voor lopig niets anders over dan het sluiten van een tweezijdig militair verdrag met Spanje. Toch houdt men rekening met de mogeiykheid om ook Portugal in dit verdrag op te nemen. De Amerikaanse commissie, die thans in Spanje de geografische verdeling van de ev. Amerikaanse vloot- en luchtbases vaststelt, schynt tegelykertyd ook te onderzoeken, op welke wyze de Spaan se land-, vloot- en luchtstrijdkrachten kunnen worden gemoderniseerd. Dit punt komt echter op het tweede plan. VIJF EN TWINTIG JAAR MAGISTRAAT. Goes huldigde zijn eerste burger. Het is gisteren voor de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate en zyn gezin een onvergetelijke dag geworden. Niemand heeft achter willen biyven om de eerste burger dezer stad te huldigen met zjjn 25-jarig ambtsjubileum als magistraat, 's Middags vond in zjjn woning een drukke receptie plaats, 's Avonds volgde een hartelijke huldiging in de raadszaal en daarop een gezellig feest in het Schuttershof, waar het voltallige gemeentepersoneei bljjk gaf van zijn genegenheid. In de rijk met bloemen versierde raadzaal sprak, nadat de burgemeester met zy'n echtgenote en kinderen was binnengeleid, het oudste raadslid, de heer R. Zuidema een gelukwens uit. Hü herinnerde aan de komst van burge meester ten Kate vlak voordat de oor log uitbrak en wees erop, dat de jubi laris in Goes zeker niet de gemakke- lükste jaren van zün loopbaan heeft ge kend. Vooral niet toen hy door de Duit sers werd afgezet, hetgeen overigens een bewijs van goed gedrag vormde. Na de oorlog waren de moeilijkheden niet verminderd. Alleen de woningbouw zou iemand grijze aren bezorgen. Maar dank zy de activiteit van burgemeester Ten Kate is het gelukt ook hier vooruitgang te boeken. De heer Zuidema wees ver volgens op het byzondere karakter van het burgemeestersambt en dankte mr Ten Kate voor al zijn werk. Hy noemde hem een burgervader in de beste zin des woords. Na een gelukwens namens alle raads leden besloot hy met de hoop uit te spreken, dat de jubilaris onder Gods ze gen zy'n arbeid in het belang van de ge meente zal mogen voortzetten, hem ver zekerend van de steun en de medewer king van de raad. BLOEMEN EN MUZIEK. Ook mevrouw Ten Kate werd harte- lyk toegesproken. Als stoffelijk blijk van waardering ontving zy bloemen uit handen van het raadslid P. de Munck. De burgemeester zelf ontving een twee tal fraaie boekwerken over de jacht. In zy'n dankwoord zei burgemeester Ten Kate niet te kunnen voorstellen, dat hy het ambt al 25 jaar vervuld heeft. Hy was de Allerhoogste dankbaar, dat hy steeds zyn kracht aan de ge meente heeft mogen geven, „Ik heb steeds getracht in eenvoud nujn weg te gaan en alles te doen in het belang van myn gemeente", aldus de burgemeester, die allen tenslotte opwekte mede te werken aan de bloei van Goes. Hierna wijdde men een dronk aan het jubileum. Inmiddels waren de Goese muziekcorpsen „Hosanna", „Euphonla" en „Excelsior" voor het stadhuis opge steld om de jubilerende burgervader een muzikale hulde te brengen. Met zyn gezin op het stadhuisbordes staande, beluisterde de burgemeester de corpsen om vervolgens samen met zyn echtgenote de corpscommandanten en directeuren te danken voor het hulde- blyk, NAAR HET SCHUTTERSHOF. Vervolgens ging het naar het Schut tershof, waar het gemeentepersoneei wachtte om hun chef warme hulde te betuigen. Dit geschiedde by monde van de gemeentesecretaris, de heer B. Bur ger, die tot uitdrukking bracht hoe aan genaam de verhouding is. Hy dankte de jubilaris voor de wyze, waarop hy steeds de belangen van het gemeente- personeel verdedigt en overhandigde een fraaie zilveren sigarendoos, waarop later een inscriptie zal worden aange bracht. Mevr. Ten Kate ontving een bloemenmand. In zyn dankwoord zei de burgemees ter, in dit samenzyn de schakels te zien, die het gemeentepersoneei in al zyn ge ledingen samenbinden. Voorts sprak op deze avond, die onder gezellige kout en met muziek werd doorgebracht, de heer Taekema, opzich ter van de reinigingsdienst. Namens de personeelsvereniging van de dienst gemeentewerken die hier- by voor het eerst in het openbaar op trad overhandigde hy met een gees tig en toepasseiyk speechje een fraai met koperen banden versierd model van een tonnetje, waarvan zoals hy zei Öoes zo spoedig mogeiyk verlost moet worden. Het deed nu dienst als bloe- menbak, waarin een fraaie plant was gezet spoedig het licht zien. T.a.v. zendmachtigingen zei mr Cals, dat het de regering vrij zal biyven deze aan anderen dan de Stichting te ver lenen, ook ai staat daarby thans geen enkele candidaat voor ogen. Voorshands; wordt krachtens het bestaande besluit geen toestemming voor commerciële uitzendingen verleend. Of zulks later wil zou kunnen geschieden vormt nog een punt van ernstig beraad. Wat het gebruik van films voor d» televisie betreft werd medegedeeld, dat uitsluitend films, die door de centrale filmkeuring voor alle leeftyden zyn vrij» gegeven, zullen mogen worden ver toond. Het Britse blad „Daily Mirror" heeft met stelligheid verklaard, dat op Don derdag 25 October in Engeland alge mene verkiezingen zullen worden ge houden. De „Daily Mirror" legt verband tus sen het bezoek, dat Attlee Dinsdag avond aan Koning George bracht en de verkiezingen. Volgens het blad zal het houden van de verkiezingen in October de conser vatieven in verwarring brengen en de verkiezingscampagne reeds in volle gang zyn, als de conferentie van deze partij zal worden gehouden, DRIE NIEUWE DORPEN BIJ NEDERLANDSE GRENS. In het Rykswoud by Kleef zy'n drie nieuwe dorpen, die ten behoeve vty) vluchtelingen en landloze boeren zyn ;ebouwd, ingewyd door de minister van -andbouw van Noord-Rynland-West- falen, dr Lübke. De plechtigheid ge schiedde t.g.v. de voltooiing van de eer ste oogst op de ontgonnen delen van het woud. In de dorpen, geheten Reichwal- de, Rodenwalde en Nierwalde zyn 300 boerenfamilies gevestigd. Apeldoorn krijgt ƒ25.000.— boete. De economische kamer van de recht bank te Zutphen heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen de ge meente Apeldoorn, tegen welke veertien dagen geleden f 100.000 boete werd ge- eist wegens het bouwen van een school zonder goedkeuring. De gemeente werd veroordeeld tot een boete van f25.000; de directeur van Gemeentewerken, te gen wie een boete van f2000 sub. drie maanden was geëist, werd vrijgespro ken. Ex-verloofde met dolk gestoken. Maandagavond heeft de 20-jarige P, uit Steenwykerwold in het dorpje Ens zyn ex-verloofde, een 20-jarig meisje met een dolk aangevallen, omdat zij haar verloving met hem had verbroken. De jongen wachtte het meisje met een dolk gewapend op en toen zy' passeer de, stak hy met de dolk naar haar ge zicht. Op het hulpgeroep kwamen om wonenden toegesneld, die het meisje verder beschermden. Met een wond in het gezicht werd zy in een ziekenhuis opgenomen. P. werd in het politiebu reau te Emmeloord opgesloten. Twee havenstakingen in Londen zyn Dinsdag afgelopen, een andere duurt nog voort en een vierde dreigt vandaag te beginnen. Ook van andere havenste den wordt arbeidsonrust gemeld. DE BILT ZEGT: Buiig en vrij koud. Weersverwachting geldig tot vanavond. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, vooral in het Noorden van het land. Matige tot vrij krachtige Noordwestelyke wind. Vry koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1