BONN VERWERPT GR0TEW0HLS VOORSTELLEN Dreigende havenstaking in Engeland t PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het spookt Drie en dertig schepen in Londense havens opgehouden HARRIMAN WEIGERT ultimatum door te zenden „Niet zo onnozel" Tito zei 1 SHIPPER A'j NIEUWS Frans Marineschip vloog de lucht in Rotterdammer voar f 50.000.- opgelicht Demonstratie met wiedwerktuigen „Robert is voorzitter van een ge heim genootschap Nationale Reclasseringsdag Krijgt Middelburg eindelijk een nieuwe zweminrichting Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: .Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1971 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 18 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezellnge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.20 u., onder 18.48 u.; Maan op 19.41 u., onder 11.25 u. Hoogwater op Woensdag 19 Sept. Vlissingen: 4.08 u. 2.09 m., 16.17 u. 2.01 m.; Terneuzen: 4.35 u. 2.24 Bi-, 16.49 u. 2.16 m.; Wemeldinge: 5.55 u. 1.77 m., 18.05 u. 1.66 m.; Zierikzee: 5.41 u. 1.52 m., 17.48 u. 1.42 m. te-., rv TEDERE TAAL heeft van die kern- 1 achtiee uitdrukkingen, die aan dui delijkheid niets te wensen overlaten. „De gesel van de ooriog" is zo'n uit drukking en „het scherpe zwaard van de honger" is er een. Zo spreken we ook van „het spook van de distributie". Alle ellende van de achter ons liggende jaren is daarin vervat: het spook, het angstaanjagende, de nacht merrie. Wie het spook van de distributie op roept, die roept de herinnering wakker aan oorlog, bezetting, willekeur, dwang al die beelden die we het liefst maar vergeten, omdat ze spookbeelden zijn. Blijkens haar urgentieprogramma (zie op bladzijde 2) heeft de Partij van de Arbeid het nodig geoordeeld dit spookbeeld weer op te roepen. Distri butie als een dreigend monster staat het daar en het grijnst ons aan met holle ogen. En waarschuwend heffen de P.v.d.A.-voormannen de vinger op en zeggen tot hun kiezers: „Ziet ge dat spook? Zie hoe het ons bedreigt! Wij hebben in ons programma een serie maatregelen genoemd en als die maat regelen niet ten uitvoer worden gelegd, dan zal dat spook ons en U allen in zijn greep krijgen. Dan krijgen we weer distributie; distributie van suiker, distributie van tabak (men heeft wel sprekende voorbeelden genomen!). En het is begrijpelijk, dat de kiezers huive ren. ATI ELKE ZIJN die maatregelen? Het vv rijke, in de ogen van de P.v.d.A. toch altijd „kapitalistische" Amerika moet blijven doorgaan met het zenden van Marshall-hulp en dat niet alleen voor militaire maar ook nog voor eco nomische doeleinden. Dat is de eerste eis, een vreemde eis nu Amerika net heeft laten weten, dat het zijn hulpver lening langzamerhand gaat verleggen naar de militaire sector in verband met eigen veiligheid. In de tweede plaats moeten er pro ductie-commissies komen, waarin de ar beidersorganisaties hun stem moeten hebben bij het bepalen van de richting der productie. De arbeider dus naast, eigenlijk liever boven de ondernemer, Wiens enige verdienste het immers is, dat hij het kapitaal heeft gefourneerd en het risico draagt. Maar particulier kapitaalbezit is immers op zichzelf al immoreel in de ogen van deze heren! En dan moet de wet toezicht crediet- wezen zo spoedig mogelijk van kracht worden en ook de investering in parti culiere bedrijven moet onder staatstoe zicht gesteld worden. En er moet meer belasting nog geheven worden van Winst en van dividend en het moet maar eens uit zijn met het invoeren van luxe auto's, want die zijn toch alleen maar voor kapitalisten. En zo voort en zo voort! Dlt alles moet gebeuren zoals de P.v.d.A. (lees: het dictatoriale partij bestuur!) het voorschrijft. Want anders, mensen, is het ogenblik aangebroken, waarop we moeten overgaan tot distri. butie. Ais U dat spook wilt ontlopen, dan is er maar één mogelijkheid: schaart U achter de P.v.d.A.-mannen! IJ ET SOCIALISME van de P.v.d.A. it1 I of distributie!" dat blijkt dus de leuze te zijn. Er is nog eens een par tij geweest, die èen dergelijke leuze ver kondigde: „Mussert of Moskou!" heette het toen. Ook toen suggereerde men dat er geen andere weg was. Men doet er goed aan de valsheid van deze leuze te onderkennen: men dient zich te reali seren, dat we voor een verkiezingsjaar staan! Ontkennen we daarmee, dat het spook van de distributie nog altijd op de achtergrond rondwaart? Neen, we weten dat er een ogenblik kan komen, waarop deze maatregel noodzakelijk kan zijn. Maar we weten ook, dat dat ogenblik steeds dichter bij komt naar mate de economische waanideeën der socialisten meer tot werkelijkheid wor den gemaakt. Want niet de euvelen, die de P.v.d.A. opsomt zijn schuld aan onze slechte economische positie, maar de, de algemene welvaart belemmerende maatregelen, die de Nederlandse socia listen tot dusverre hebben doorgedre ven, naar het voorbeeld van hun Engel se collega's. Wat is het toezicht op het credietvvezen anders dan een maatregel, die iedere mogelijkheid tot vrije onder neming in de kiem smoort? Wat doen de enorm hoge belastingen op winst en dividend anders dan alle ondernemings lust doden? Het wordt tijd, dat zij die altijd zo trouw op de P.v.d.A. gestemd hebben ook die z.g. doorbraakmen sen zich op alles eens gaan bezinnen. Het spook, dat de P.v.d.A. nu ten tonele voert, is door henzelf opgeroepen. Weet dat hun methoden niet in staat zijn het weer te verbannen. Een bliksemstaking van 3700 Britse havenarbeiders en een langzaam aan campagne van 4500 leden van het sleepbootpersoneel dreigt het werk in de havens van Londen te v erlammen. Men verlangt een loons verhoging van een pond per week. Gisterenmiddag werden reeds drie en dertig schepen opgehouden en honderden auto's die hun lading niet kwijt konden blokkeerden de wegen. Niet minister Lieftinck doch dr Drees biedt Rijksbegroting aan. Naar wij vernemen is minister Lief tinck, die oorspronkelijk het plan had, uit Ottawa terug te keren ten einde persoonlijk de rijksbegroting aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden, verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. De begroting zal nu van daag worden aangeboden door minis ter van financiën ad interim, Dr Drees. Vrijdag as. zal Prof. Lieftinck weer in Nederland terug zijn. Oefeningen met atoombommen. In Washington is medegedeeld, dat 5000 man van de Amerikaanse lucht macht, zeemacht en leger bij de komen de komende proeven met atoomwapens ter Freshmensflats (Nevada) zullen oefenen. Vóór het veroorzaken van ont ploffingen zullen de militairen naar een veiligheidszone teruggetrokken worden. De bemanningen van de sleepboten in Londen hebben medegedeeld, dat zij precies volgens de regels zullen werken totdat hun een wettelijke verhoging van een pond zal worden toegekend. Dit betekent, dat zij zich letterlijk aan de officiële tijdschema's zullen houden en geen overwerk zullen verrichten. Op een werf te Tilbury legden 200 ar beiders het werk neer uit protest tegen een plan om extra arbeiders aan te ne men en in de East-India doks te Lon den staakten 200 arbeiders uit protest tegen de werkverdeling. In Avonmouth, de haven van Bristol zijn 1500 arbeiders in staking gegaan. Zij eisten extra be taling voor het ontladen van schepen met gasroet. President Truman heeft het Congres Maandag om 484.240.000 dollar extra Verzocht voor de bouw van een fabriek voor atoomenergie aan de rivier de Sa vannah in Zuid-Carolina. Anglo-Iranian schortst 20.000 Perzen Van officiële Perzische zijde is Maan dag te Teheran verklaard dat Harriman heeft geweigerd het hem overhandigde „ultimatum" van premier dr Mossadeq aan de Britse regering door te zenden, „omdat de voorstellen niets nieuws be vatten". Toch is Harriman niet van plan zich verder buiten het geschil te houden. De Perzische vice-premier Fatemi verklaarde gisteren, dat de Perzische regering haar „ultimatum" thans recht streeks aan de regering te Londen zal zenden. De „Anglo-Iranian" heeft Maandag medegedeeld, eind September ongeveer achttien duizend Perzische arbeiders en 1500 tot 2000 Perzische kantoorbedien den te zullen schorsen. De algemene bedrijfsleider van de raffinaderij, Ross, heeft de Perzische olieraad meegedeeld, dat de maatschap pij niet van plan is de werkloze staf te blijven betalen. Men schat, dat de „Anglo-Iranian" ongeveer vijf millioen gulden per maand bespaart, wanneer het genoemde aantal employ's aan het eind van September geschorst zal zijn. Volgens Radio Belgrado heeft Maar schalk Tito gisteren in een rede tot Joe goslavische jongeren verklaard, dat het land ,niet alle onnozelheden wil invoe ren, die sedert het begin van de revolu tie in Rusland ingang hebben gevon den". Sprekend over de breuk met de Co- minform zei Tito: „Wij willen onze eigen zaken opknappen. Thans bedrei gen zij ons, omdat wij onafhankelijk willen werken. Deze bedreigingen wor den geuit door hun hoogste leiders. Wij weten niet, wanneer deze mensen ten slotte zullen inzien, dat Joego-Siavië niet bevolkt is door slaven, maar door krachtige en trotse mensen". „Wij ontvangen hulp van kapitalisti sche landen zonder dat wij onzeif heb ben verkocht en dit verhoogt ons pres tige nog in de ogen van de kapitalisti sche wereld, die vindt, dat het een eer is een vriend te hebben als liet Joegosla vische volk. En wij zijn vrienden van allen, die gelijkheid voorstaan". GOLOMBEK SLAAT EUWE. Te Paignton (Engeland) werd een aanvang gemaakt met het schaaktour- nooi, waaraan ook onze landgenoot dr Euwe deelneemt. Euwe speelde in de eerste ronde van de hoofdgroep tegei»! de Engelsman Golombek en verloor. jj t Het ministerie van Landbouw doet een beroep op de Nederlandse huisvrou wen om afval van beenderen niet in de vuilnisbak te gooien maar apart te be waren omdat men hiervan waardevolle producten kan maken. De schillenop- haler neemt ze wel mee. Men heeft be rekend, dat, wanneer alle huismoeders meewerken aan de huis-aan-huis inza meling, er in totaal aan producten voor 6% millioen gulden kan worden gefa briceerd. En dat allemaal uit die been tjes. Sparen, niet alleen beentjes maar ook centen. Augustus was een goede spaarmaand; er werd voor f68.5 millioen ingelegd en maar voor f 58.7 millioen terugbetaald. De minister van O., K. en W. heeft de gemeentebe sturen geschreven, dat, wanneer zij, met toestemming van G.S. overgaan tot aanschaffing van radio in de scholen, zij het Bijz. onderwijs op gelijke voet die nen te behandelen. Aan openbare en bijzondere lagere scholen is verzocht op 24 October de dag van de inwerking treding van het Handvest der V.N. te herdenken, Gisteren is de mijnen veger „Ceram" naar de West vertrok ken. Het schip zal vermoedelijk op 19 October in Willemstad aankomen. - De agrarische tentoonstelling te ,Wagenin- gen is verlengd tot 22 September. - Zondagavond is de 22-jarige N. de Jong uit Nieuwenbage met zijn kano op de Maas te Maastricht omgeslagen en ver dronken. De havenarbeiders van Manchester hebben gedreigd twee dagen te zullen staken uit protest tegen de schorsing van 29 man die weigerden overwerk te verrichten. Vele doden en gewonden. Gisteren is te Saigon bekend gemaakt dat een Frans landingsvaartuig in zee, op ongeveer 110 kilometer ten Zuiden van Saigon, in de lucht is gevlogen. 68 soldaten en marinemannen worden ver mist, terwijl 56 anderen ernstig zijn ge wond. Men heeft de vermisten al opge geven. De explosie, aan boord van het lan dingsvaartuig werd veroorzaakt door een mijn van 300 kg. Het vaartuig ver voerde Vietnamese troepen voor een verrassingsaanval op Vietminh-solda- ten. Ongeveer 75 gewonden werden door andere marinevaartuigen in hetzelfde convooi gered en naar het ziekenhuis overgebracht. Het landingsvaartuig werd door de kracht van de ontploffing uit het water gelicht en de romp kwam weer neer op tientallen soldaten, die met hun zware gevechtsuitrusting al grote moeite had den boven water te blijven. Drie jaar heeft de Rotterdammer D. in de overtuiging geleefd, dat h(j met een schelvisje van f 50.000 bezig was een kabeljauw van enkele tonnen te vangen. Gisteren is hem echter alle hoop de bodem ingeslagen en is hij tot de conclusie gekomen, dat hij, in plaats van een gefortuneerd man een geruï neerd man is. Degene die hem deze strop heeft be zorgd is de dochter van een oude zaken relatie uit Schiedam, die zich ontpopt heeft als een oplichtster van groot for maat. Deze „jongedame", de 42-jarige mej. S., heeft, samen met een 49-jarige Duit ser, het geld verkwist dat zij D. af handig maakte. Het had er veelbelo vend uitgezien. Mej. S. was de dochter van een gestorven zakenman die haar en haar moeder een kleine erfenis na gelaten had. Zij ging naar de Rotter damse zakenman en wist lange tijd geld van hem los te krijgen met het ver haaltje, dat haar vader goederen in verscheidene veemen had staan en zij centen nodig had om die goederen vrij te maken van invoerrechten, kosten van overdracht enz. De zakenman beloofde zij recht op de partijen. Van het geld maakte ze echter samen met de Duit ser goede sier. Een huiselijke twist tus sen de Duitser en de 42-jarige oplicht ster was oorzaak, dat het net van leu gens is verscheurd. Op weg naar België werd het paar in Roosendaal gegrepen en op transport gesteld naar Schiedam. Korea-strijders op de thuisreis. Methet troepentransportschip, dat leden van het afgeloste Nederlandse detachement Ver. Naties naar het va derland brengt, komen de volgende Zeeuwen mee: Sold. A. W. GeeÖioedt te Terneuzen; korp. S. C. de Kraker te Schoondljke; le It. J. J. Mol te Drei- schor; sold. I J. J. den Ouden te Mid delburg; sold. I C. A. van Strien te Zierikzee; sergt Th. Warmerdam Breskens. te Adenauer wond er geen doekjes om Onaanvaardbare manoeuvre der Russische politiek Terwyl de Oostduitse autoriteiten met veel nadruk hun bereidwilligheid blij ven verkondigen om met vertegenwoordigers van Bonn te spreken over de mogelijkheden tot hereniging der beide delen van Duitsland, blijven de replieken in Bonn sterk afwijzend. In regeringskringen in Bonn, waar men in het initiatief slechts een gevaarlijke strik ziet, door Moskou gezet om de Europese integratie met inbegrip van West-Duitsland te verhinderen, heeft men echter de reacties niet in de vorm van een directe afwijzing gesteld. Veeleer heeft de regering officieel verklaard, dat zij het in Januari in een regeringsverklaring neergelegde aanbod van vrije verkiezingen in geheel Duits land nog altijd handhaaft. Op voorwaar de, dat vrijheid en veiligheid voor alle Duitsers in Oost-Duitsland, persvrijheid en ontbinding van de volkspolitie wordt gewaarborgd. Bondskanselier Adenauer had giste ren hat door zijn regering bepaalde standpunt in een radiorede nader willen toelichten. De uitzending werd echter op het laatste ogenblik 24 uur uitge steld, doch inmiddels was de tekst reeds in enkele bladen gedrukt. En het moet gezegd, de kanselier heeft er geen doek jes om willen winden, dat naar zijn me ning achter de officiële handhaving van het vroegere aanbod de overtuiging schuil gaat, dat men te doen heeft met een onaanvaardbare manoeuvre der Russische politiek. Groot gevaar zou naar Adenauers mening ontstaan, wanneer Duitsland volgens de Russische plannen zou wor den geneutraliseerd. Daardoor zou, naar zijn opvatting, een vacuum ontstaan, dat de Russen in staat zou stellen zon der oorlog Europa te veroveren. Voor de regionale demonstratie met wiedwerktuigen, georganiseerd door de Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, welke gistereh in de Wilhelminapolder werd gehouden bestond weinig belangstelling. Wat het materiaal betreft kan deze de monstratie echter wel geslaagd worden genoemd. Er werd goed werk geleverd; de machines die in twee groepen werk ten, nl. met werkbreedtes van resp. 2 en 2.50 m. waren goed afgesteld. Men zag drie soorten machines aan het werk, nl. paardenwiedmachines, zo als de vierwielige V.G.L. van de fa, W. Mol te Goes en de tweewielige machine van de fa. W. Schipper te Goes, trek kers met wiedbalk, zoals de Allis Chal mers G en B van de fa. Schipper Goes; de Farmall H van de heer A. Ramondt te Sluiskil en de Deutz Diesel van de fa. Gebrs. Mol te Lewedorp en tenslotte de motorwiedstellen, zoals de Melotte van de heer D. de Winter Zaamslag, en de Massey Harrin Ponny vervaardigd door smederij J. C. .Bouwens te Kam perland in samenwerking met K. A. van Langeraad te Kamperland. De Allis Chalmers G uitgerust met wiedbalk van de fa. W. Schipper te Goes deed zich kennen ais een speciaal trekkertje. De Melotte vierwielige wiedmachine van D. de Winter Zaamslag deed het eveneens heel aardig met de op het voorstel aangedreven Winconsin motor van plm. 10 P.K. De V.G.L. van de fa. Mol te Goes vol deed zeer goed. Er bleek zeer secuur mee te rijden te zijn. Ook de Massey Harris Ponny voldeed goed. De Farmall H., uitgerust met Schmötzer wiedbalk werkt niet onaardig maar leek ons wat te zwaar. Ook met de Deutz Diesel bleek men zuiver te kunnen rijden. Deze machine bezit een pracht hefinrichting. Op 28 September a.s. wordt in de Wilhelminapolder door de Techn. Com missi e een demonstratie georganiseerd met nevelmachines. Het West-Duitse kabinet heeft giste ren uiting gegeven aan zijn geloof, dat de besluiten van Washington en de be sprekingen die deze inleiden, zullen voe ren tot resultaten, die „in overeenstem ming zijn met de behoeften van Duits land en met de toestand in de wereld". De persdienst van de christelijke demo cratische partij heeft vandaag nog maals een beroep gedaan op de socialis ten en de hoop geuit, dat tenslotte toch nog een gemeenschappelijk front ge vormd zal kunnen worden. Wie thans partijpolitiek voorop stelt begaat een misdaad tegen het Duitse volk en tegen Europa. Zo heeft dr Adenauer het in de tekst van zijn uitgestelde radiorede ge formuleerd. tt hem vergezelde, zat dikwijls te wenen. Een dame, die doorgaat voor haar dochter, houdt zich in het bijzonder bezig met de notaris. GEHEIM GENOOTSCHAP. Waarom de heer Roberts zich presi dent laat noemen? Hierover doen, aldus de gedroste zee rob, talrijke versies de ronde. Zo weet men te vertellen dat hjj voorzitter is van een genootschap dat door Napoleon werd gesticht. Sinds deze zouden er 6? presidenten geweest z(jn, o.w. vooraan staande politici. De naam van dit geheime genoot schap zou „San Salvator" z(jn, maar het fijne wist de zeeman er ook niet van. Bemanningslid van geheimzinnig jacht vertelde: Maar het fijne wist hij er ook niet vanl Een lid van de bemanning van de „President Robert" is dezer dagen te Oostende teruggekeerd. H(j verklaarde tegenover de verslaggever van een lo caal blad, dat het 6chip te Cherbourg ligt en alle genodigden, met inbegrip van de bejaarde notaris Quaedvüeg, zich nog aan boord bevinden. De President" troont nog steeds over de bemanning en zijn ministers en is vergezeld van zijn ouders, twee zusters en drie broers. Verder maken nog deel uit van de passagiers, naar hij verklaarde, de heer Ross, diens vrouw, 3 zonen en 1 dochter. Een van deze zonen moet dienst hebben gedaan in het Nederlandse leger, want hij heeft nog zijn uniform aan boord. Naar de zee man verder meende te weten, treedt notaris Quaadvlieg op als minister van financiën van de president. Over het gehele schip, zo vertelde hij verder, hangt een waas van ge heimzinnigheid. Men krijgt de indruk, dat alle „genodigden", die zich aan boord bevinden, een eed van stilzwij gen hebben moeten afleggen. Op zeke re keer gebeurde het, dat de president een voor hem eigenaardig gerucht hoorde uit de machinekamer. Hij trok een revolver en ging persoonlijk on derzoeken wat er aan de hand was. Het bleek evenwel, dat zijn verbeelding hem parten had gespeeld. Ook de andere passagiers zouden, volgens deze zegs man, gewapend zijn. ONBEKENDE BESTEMMING. De bemanning aan boord van het schip zou er evenwel genoeg van heb ben, zo zeide h(j verder, daar de stem ming te drukkend is. De kapitein, eer ste stuurman en de chef-machinist z(jn van Poolse nationaliteit. Sommige leden der bemanning hebben een contract voor drie maanden getekend. Het vaar tuig moest binnen dat tijdsbestek naar de Kaap zijn overgebracht, iets wat thans niet meer mogelijk is. Men weet nooit waar men naar toe gaat. 's Nachts moest binnen worden gevaren en ook worden uitgevaren naar onbekende bestemming. Da president en de genodigden geven de kapitein hun bevelen. Aan boord bevinden zich grote hoeveelheden levensmiddelen, zodat het schip lange tijd op zee zou kunnen blij ven zonder een haven binnen te lopen. De laatste tijd was er, aldus de Oostendese zeeman, sprake van dat notaris Quaedvlieg het vaar tuig zou verlaten. Een vrouw, die Geruchten rond de „President Robert". Opnieuw waren geruchten rond over de „President Robert", het jacht waarmede de Maas trichtse notaris Quaadvlieg plot seling verdween. Een bemanningslid van Engel se nationaliteit van de technische staf, die ongenoegen zou hebben gekregen met de kapitein, M. No- vak zou van boord zijn gegaan en verdwenen. Zijn paspoort is echter in handen van de politie, die hem zoekt. Volgens 't Fran se persbureau A.F.P. zou de be manning, die uit 18 leden van verschillende nationaliteit be staat, gerecruteerd zijn uit lieden met een niet al te gunstig verle den. Een rechercheur heeft in Cherbourg een onderzoek inge steld, waarover hij geen nadere mededelingen wenste te doen. \=-- Gemeenteraad accoord met uitbreidingsplan Er schijnt, vordering gemaakt te worden in de plannen voor de nieuwe Middelburgse zweminrichting. Volgens mededelingen gedaan bj| de vaststelling van het uitbreidingsplan door de gemeenteraad, die gistermiddag bjjeen was, is een commissie van belanghebbenden en deskundigen benoemd en zelfs is de Dienst van Gemeentewerken al op een plan aan het broeden. De nieuwe zwem school komt vermoedelijk in de buurt van het gemaal „De Boreel" of achter het P.Z.E.M. gebouw. De raadsvergadering verliep verder nogal emotieloos. De heren mr P. van Empel (C.H.) en B. A. Hesselink (V.V. D.) waren afwezig. De heer J. W. J. Heidoorn te Vlissingen werd benoemd tot tijdelijk leraar in de Ned. Taal en Geschiedenis aan het Sted. Gymnasium. Er werd een rekening-courant overeen komst aangegaan voor f 500.000.De gasprijs werd hierna met 1 ct. per kub. m., de electriciteitsprijs met 1 ct. per kWh verhoogd. Deze verhogingen gaan in met de meteropname over September October 1951. Tegen het aanstellen van een ambtenaar, die de Verificateur zal moeten bij staan, nu de controle maatregelen op het geldelijk beheer van de gemeente zijn verzwaard, waren nogal wat bezwaren. De heer J. S. Hoek (A.R.) vond het contröle-apparaat, zo als B. en W. dat nu voorstelden te kostbaar voor Middelburg. De heer A. J. Schot (S.G.P.) was het met de heer Hoek eens, terwijl de heer M. Wattel (A.R.) wilde weten of de verificateur heeft voldaan. De wethouder van Fi- nandiën de heer J. W. Kögeler ant woordde hierop bevestigend. Met de stem van de heer Hoek tegen werd het voorstel aangenomen. Een crediet van f 16.900.werd ver leend voor de verlichting van de Los- kade. UITBREIDIN GSPLAN. Bij de vaststelling van het uitbrei dingsplan wilde de heer Wattel weten waar de lintbebouwing moet verdwij nen. Ook meende hij, dat de agrarische richtlijnen vooruitlopen, op wat nog bij de vaststelling van het Streekplan Wal cheren door de Prov. Staten moet wor den bepaald. Ook vond hij het onjuist, dat bij glascultuur een scheiding van opgaand geboomte langs de weg aan wezig moet zijn. Waarom worden min der fraaie objecten in de gemeente vrij gelaten, aldus spr. en de glascultuur ge bonden? Het platteland, zo zei hij, wordt meer als recreatiegebied be schouwd, dan als welvaartsgebied. Met betrekking tot het tuinderijbe- drijf aan de Veerseweg, dat getroffen wordt door de aanleg van een landweg en watergang vroeg spr. de watergang op te schuiven. De heer Hoek vroeg de zweminrichting achter het P.Z.E.M. ge bouw te projecteren, verzette zich ver der tegen de bouw van een wasserij op dat terrein en wees erop, dat de om wonenden overlast ondervinden van de Melkfabriek. Wethouder L. J. van 't Westende zei, dat wanneer er verande ringen in de richtlijnen zullen wor den vastgesteld bij het Streekplan Wal cheren en daarop is grote kans de richtlijnen van het uitbreidingsplan zullen moeten vorden gewijzigd. Wat de tuinderij van de heer Vende- viele aan de Veerseweg betreft, zei de wethouder, dat de Herverkaveling al het mogelijke zal doen »m deze man ter wille te zijn. De burgemeester mr dr N. Bolkestein antwoordde de heer Hoek. Hij zei, dat de wasserij er komt en dat er hier geen weg terug is. Over de zweminrichting zei de bur gemeester, lint deze waarschijnlijk op de plaats komt, waar de heer Hoek deze graag wii hebben. Er is een commissie gevormd, aldus de burgemeester, die dit bekijkt en waarin belanghebbenden van beide zwemscholen zitting bebben, als mede een vertegenwoordiger van de O.O.A.K. en iemand van de Rijkswater staat. De burgemeester meende, dat de plannen er nu gunstig voorstaan. Nadat de heer Wattel nog had ge pleit voor de belangen van de volkstui nen en wethouder van 't Westende me dewerking op dit gebied had toegezegd, werd het uitbreidingsplan z.h.s. goedge keurd. Op de rondvraag komen we nog terug. Bevredigende oesterexport. De eerste dag van de oesterexport is een succes geworden. België was de grootste afnemer: 120.000 stuks. Ook Engeland nam reeds enkele kleine partijtjes af. In de meeste plaatsen van Nederland wordt Zaterdag 6 October de Nationale Reclasseringsdag gehouden. Deze dfié beoogt niet alleen een geldinzameling, maar heeft tevens ten doel belangsteT- ling te wekken voor het humane Werk. In Stevensbeek (N.B.) bevindt zich het Internaat „Maria Regina", dat ontsta® is uit de vroegere modelboerderij „Lad- taria". Hier worden voorwaardelijk ver oordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestelde vrouwen gedurende zekere tijd opgenomen en, zo mogelijk, heropge voed. Zij verrichten er landarbeid. Hier boven een vrolijk groepje op weg naar het werk. Men kan zich moeilijk voor stellen, dat sommigen dezer vrouwen een ernstig deliet hebben begaan. Dr VAN MOOK BENOEMD. Dr H. J. van Mook is Maandag in het kader van het program der Verenigde Naties voor technische hulp aan ten achter gebleven gebieden benoemd als bestuursexpert. Middelburger door ongeval om het leven gekomen. Op weg naar huls is de 28-jarige mi litair, W. Adrlaanse uit Middelburg, die op een motor uit Roosendaal kwam Za terdag bij St. Wlllebrord tegen een boerenkar opgebotst. Hij werd ernstig gewond vervoerd naar het ziekenhuis te Roosendaal, alwaar hij gisteren aan zijn bekomen verwondingen ls bezweken. VEERDIENST KRUININGEN—PERKPOLDER. Het veer KruiningenPerkpolder, dat In verband met reparatiewerkzaam heden bulten gebruik geBteld was, zal met ingang van heden weer normaal functionneren. WIELERWEDSTRIJD TE LAMSWAARDE. In Lamswaarde werd Zaterdag een wielerwedstrijd voor nieuwelingen verreden, waarvan de uitslag luidt: 1 Van Nispen; 2 Glerurn; 3 Heeren (allen St. Willebrord); 4 Scherst (Eindhoven); 5 Borremans (Hnoger- heide); 6 Schoenmakers (Blerick); 7 De Bruin (Etten); 8 V. d. Kloot (Zundert); 9 Mierfelt (Eindhoven); 10 V. d. Borst (Etten). DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. In het Zuid-Oosten zwakke tot matige, elders matig tot krachtige en langs de Waddenkust wel licht harde Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1